PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نامه ی فدایت شوم بانو زلیخا به فریدون جیرانی

arash_3tar
15-09-2008, 11:13
یا حبیبی! فری!
سلام
اکنون که پر در دست گرفته ام و آن را در جوهر فرو می برم و روی پاپیروس می نهم هنوز چهارستون تنم از دیدن سریال یوسف پیامبر روی ویبره است و باورم نمی شود آنچه دیده ام واقعا سریال بوده یا کابوسی که من بر اثر پرخوری سر سفره ی افطار به آن دچار شده ام. به ویژه که این سریال بعد از شاهکار بی بدیل تو پخش می شود که مشت محکمی است به دهان یاوه گویانی که می گفتند فریدون لال شده و خوب شد تو این سریال را ساختی تا همه فهمیدند تو لال نیستی و تو هم می توانی یک بد و بیراهی به جامعه ی ادبی مملکت ات بگویی. بگذریم.
فری جان! دیشب که با فرعون مشغول دیدن سریال یوسف بودیم، من همه اش می ترسیدم زلیخا به یکی از دیوارهای شهرک سینمایی شما تکیه دهد و دیوار و کاخ و کل مصر و شاخ آفریقا کله پا شوند. به فرج بگو اگر نمی توانستی از طراح صحنه ی ده فرمان کمک بگیری لااقل از دکورساز برنامه ی نود استفاده کن که آدم فکر نکند دیوارها را با مقوا و کارتن خالی ساخته اند و همه اش تن و بدنمان بلرزد که کاخ مان الان است که فرو بریزد. راستی! فری! کی به فرج گفته فیلم و سریال تاریخی را خوب می سازد؟ تو می دانی؟ فقط اسم طرف را برایم بنویس، جنازه تحویل بگیر.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
از اینها گذشته این بازیگری که نقش مرا بازی می کند آنقدر پوست صورتش را کشیده که وقتی دهانش را می بندد چشم اش باز می ماند، وقتی چشم اش را می بندد، دهانش و یک نما نداریم که ایشان چشم و دهانش همزمان بسته باشد. تازه، درست است که ما مصری ها در پزشکی خیلی پیشرفته بودیم ولی آن زمان تکنولوژی عمل زیبایی بینی هنوز به مصر نرسیده بود، پس چطور این خانم که چهل سال پیش در فیلم پاییزان به دماغشان رخت و لباس آویزان می کردند اینطور صاحب دماغ شهلا شده؟ با این حال از طرف من از فرج تشکر کن که برای بازی در نقش من از افسانه بایگان یا لیلا اوتادی استفاده نکرده. راستی! فرعون هم سلام می رساند و می گوید به فرج گله کن که چرا برای نقش من از پوریا پورسرخ استفاده نکردی که لااقل یک بر و رویی داشت، یک چشم و ابرویی، یک تیپ خر در چمنی، یک صدای زن خفه کنی. راستی گفتم پوریا پورسرخ، شنیده ام مجله های شما قسم خورده اند روی جلدشان فقط پوریا پورسرخ باشد، درسته یا این شایعه هم کار امپریالیسته؟ یعنی مجله ی شکار و طبیعت هم روی جلدش پوریا پورسرخ است؟ جل الخالق!

ببین! این دیالوگ های سریال یوسف را می دانی کی نوشته؟ نمی دانم گوش من عیب پیدا کرده یا واقعا شما ایرانی ها فکر می کنید ما مصری ها با هم مثل ربات حرف می زنیم، به خدا زمان سعدی هم هیچ ادیبی توی خانه اش اینجوری حرف نمی زد:
زلیخا: آیا تو دوست داری از تاریخ و فرهنگ مصر چیزی بیاموزی؟
پسرخوانده: آری. من بسیار دوست می دارم که در مورد تاریخ و فرهنگ و تمدن و آداب و سنن مصر چیزی بیاموزم.
فری! تو فکر نمی کنی بهتر بود کمی زیرپوستی تر اطلاعات به خواننده داده می شد مثل تو که در سریالت هر مزخرفی خواستی زیر پوستی گفته ای. مثلا اینجا را نگاه کن (یا به قول سریال های تاریخی شما؛ بنگر):
زلیخا: ما در آنجا مرده ها را مومیایی می نماییم. و با مومیایی غذا و لباس و چند خدمتکار هم دفن می نماییم تا متوفا بتواند آنها را به کار برد.
پسرخوانده: آیا مردگان می توانند غذا بخورند همی؟
زلیخا: آری. همی توانستن تناول کردن مر مرده ها را.

فری جان! یادم هست خودت یک زمانی فیلمنامه نویسی درس می دادی، به نظرت با اضافه کردن آیا به اول جملات، نثر فاخر و تاریخی می شود؟ شاید اخیرا می شود آن روزها که نمی شد و من و فرعون و یوسف عین آدم با هم حرف می زدیم. بگذریم.
ولی از هرچه بگذریم از سریال تو نمی توانم بگذرم. واقعا عجب دنیایی شده! یک بانوی نویسنده ی آبگوشتی که از اسم رمان هایش (رویا و گیتی) معلوم است چه نویسنده ی تاثیرگذاری در صنعت قرمه سبزی و سفره آرایی است، از کشورش می رود استانبول تا تنی به آب بزند آن وقت مزدوران اجنبی دوره اش می کنند و فیلم و عکس می گیرند! انگار نلسون ماندلا از زندان آزاد شده! فری! فیلم های تخیلی زیاد می بینی یا فقط همان مرثیه ای برای یک رویا را میبینی که تویش کارگردان تصویر را چند تکه می کرد و خوشت آمد و حالا در سریالت هی این کار خارق العاده را انجام می دهی؟ ببین، این تلویزیون های چند تصویر در یک تصویر هم همین کار را می کنند، یکی بخر. آرامت می کند. فری عزیز! راستش را بگو آخرین کتابی که خواندی چه بوده؟ نه. گرگ بلا، خرگوش ناقلا را که خودم بهت کادو دادم. به قول وودی آلن تا حسنی نگو یه دسته گل را بهت نداده بودم که آن را نخوانده بودی. فری! این یکی را راست بگو، در عمر پر برکت ات یک نویسنده را از نزدیک دیده ای؟ به یکی شان دست زده ای؟ از یکی شان پرسیده ای گرفتن مجوز چند ماه طول می کشد؟ جان من دیده ای گردان بره گروهان برگرده، گروهان بره دسته برگرده، دسته بره نفر برگرده. نویسنده ای دیده ای که آنقدر برای گرفتن مجوز جان به لب شد که عطای چاپ را به لقایش بخشید و رفت شهرستان بستنی فروشی باز کرد؟ فری جان! به قول سینوهه تو که با آن تئوری سینمای بدنه که از خشتک ات درآوردی تر زدی به سینما بالاغیرتا از ادبیات مملکت ات بکش بیرون. در ضمن وقت کردی بیا مصر یه سری به ما بزن، فقط اینجا فیلم نساز، سریال هم نساز، عکس هم نگیر. حرف هم نزن.
انا فی انتظارک علی النار!
زلیخا- قاهره 23/6/87
پ.ن: راستی خواستی بیای برنداری پسته و زعفران و از اینجور چیزها بیاری. تازگی ها پسته و زعفران اینجا ارزانتر از ایران شده. فقط یک پوستر از پوریا پورسرخ یا سیاوش اکبرپور بیار می خوایم شبا که بچه ها نمی خوابن با اونا بترسونیم شون. قربانت.

منبع : ورطه

isbn84
15-09-2008, 16:44
از فرج نمی شه بیشتر از این انتظار داشت. ولی نمیدونستم فریدون هم اینقدر خود فروخته است.

maaars
15-09-2008, 21:31
ایول مطلبت عالی بود. بسیار لذت همی بردیم. این سریال افتضاح تاریخ سریال سازی ایرانه.

khoshgelafi
15-09-2008, 22:41
واقعاً افتضاحه!

InDepEndEnCe
15-09-2008, 23:46
در حق سازندگان اين سريال هر چقدر فحش و .... داده بشه كمه!

Alireza Taji
16-09-2008, 01:46
سریال یوسف را هم این جیرانی کارگردانی کرده؟ :2:
اون وقت میگید ادم با پاچه خوری به جایی نمیرسه!

SIR MAMAD
18-09-2008, 13:54
به اندازه کافی راجبش بد شنیدیم!

من که به جای اینکه با خوندنه این نوشته تاسف بخورم

ترجیح دادم با هاش یکم بخندم.

زلیخا: آری. همی توانستن تناول کردن مر مرده ها را. or

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدالبته فکر کنم لیلا اوتادی زلیخای جالبتری می شد!:دی
or

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید:27:

Sara
18-09-2008, 20:32
همه چی به کنار این صورت آرایش کرده بچگی های مثلاً حضرت یوسف به کنار ! همیشه یوسف مظهر زیبایی بوده اما اینجا مظهر بی همتای یک پسر بچه آرایش کرده ، اصلاً هم زیبا نیست یه قیافه کاملاً معمولی ...

بردیا
18-09-2008, 21:49
مرسی
قشنگ بود
البته نویسنده یادش رفته که زلیخا هیچ نسبتی با فرعون نداشته

franch
18-09-2008, 21:58
اين پسره كه نقش حضرت يوسف رو بازي ميكنه به نظر شما واقعا قشنگه؟
من كه ميگم خيلي تابلو گريمش ميكنن.

raptor22
18-09-2008, 22:41
مرسی
قشنگ بود
البته نویسنده یادش رفته که زلیخا هیچ نسبتی با فرعون نداشته

:27: .................

BLACK-BLACK
20-09-2008, 18:20
همه چی به کنار این صورت آرایش کرده بچگی های مثلاً حضرت یوسف به کنار ! همیشه یوسف مظهر زیبایی بوده اما اینجا مظهر بی همتای یک پسر بچه آرایش کرده ، اصلاً هم زیبا نیست یه قیافه کاملاً معمولی ...

ارایش چیه؟ابرواشو ورداشته!تازه تودماغی هم حرف میزنه

e_mohsen83
20-09-2008, 19:26
فریدون جیرانی چه ربطی به یوسف داره

Mahdi_P30
20-09-2008, 21:04
من که این سریالو ندیدم
ولی اونروز که این پسره مهمون شبکه 2 بود ، دیدمش ، واقعا قیافش تو ذوق میزنه
این فرج اینو از کجا پیدا کرده ، از نظر زیبایی که افتضاح بود
این همه جوون و نوجوون خوش قیافه!!!

LYNX_187
03-10-2008, 06:55
به نظر من بزرگترین مشکل این فیلم جدای از بقیه مسائلی که زیاد برام مهم نیست پوشش و لباس بازیگراس که چندان شباهتی به لباس مصریان باستان نداره........ تو فیلم های تاریخی که در مورد فرعون و مصریها و ...بوده لباس های واقعی تری میپوشیدند........ ولی تو این سریال لباس همه سفید رنگه و ... همه شبیه همدیگه اند.

somela
04-10-2008, 11:17
واقعلا نميدونم اينا راجع به ما چش فكر مي كنن كه يه همچين سريالايي ميسازن و به خورد ما ميدن
انگار تا حالا مصر رو تو فيلم ها نديدن . هيچ عظمت و شكوهي تويه اين فيلم ديده نمي شه
اينقدر ايراد داره كه آدم نمي دونه از كجاش بگه . ..

p6tr
26-10-2008, 01:22
اجازه بدین اصلاح کنم. تابلو نه. ضابلو (ضایع و تابلو ):31:

roohi_rsh
16-11-2008, 15:35
ای بابا چقدر ایراد میگیرید آخه میخواستید به جای کتی جون برن کیو بیارن جنیفر رو یا آنجلینا رو یا به جای این پسره که یوسف شده برن خوزه مورینیو یا براد پیت یا و پارسا پیروز فر عزیز رو بیارن

نمیشه که بعدشم فکر کردید آرایش مال این سریال هست
برید سریال های کره ای رو ببنید مخصوصا قدیمیاشون کم کم 1کیلو سرخ آب سفید آب زده آخه اون موقعه کی همچین چیزایی بود آنقدر خودشون رو آرایش میکنن تا بشن 20 ساله

ولی در کل از این مطلب بسی خندمان گرفت
خیلی با حال بود

Big-Boss
16-11-2008, 16:37
مطلب جالب بود
در کل مسخره ترین و مضحک ترین سریالیه که تو عمرم دیدم:2:
تیتراژ اول سریال امام علی می ارزید به سرتاپای این سریال!!!!!

با بی شرمی تمام هم اعلام می کنن که چقدر پول صرف این فیلم کردن:19: