PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : خصوصيات اين كداك ها چيه ؟

mehdy.delshekaste
14-09-2008, 05:58
سلام
تو برنامه هاي كانورت به avi وقتي avi رو به عنوان خروجي انتخاب ميكنيم تعدادي كداك هستن كه بايد يكي از اوناروانتخاب كنيم مانند كداكهاي زير

WMVideo Encoder DMO
MSScreen Encoder DMO
WMVideo9 Encoder DMO
WMVideo8 Encoder DMO
WMVideo Advanced Encoder DMO
MSScreen 9Encoder DMO
DV Video Encoder
Indeo video 5.10 compression filter
MJPEG Compressor
Cinepak Codec by Radius
Divx 6.4.8 codec(1 logical cpu)
Intel 4.2.0 video v2.50
Intel Indeo® video R3.2
Intel Indeo® video 4.5
Indeo® video 5.10
Intel IYUV Codec
Microsoft H.261 video codec
Microsoft H.263 video codec
Microsoft RLE
Microsoft Video1
XVID Mpeg-4 Codec
Divx® 6.8.4 YV12 Decoder

تفاوت اين كداك ها و خصوصيا هر كدوم چيه؟
اگه تو ضيح دادن اين همه خيلي سخت باشه يه منبع فارسي در مورد اينا لطف كنيين ممنون ميشم.

و اين كه كدومشون بهترين كيفيت و بيشترين فشرده سازي رو انجام ميده ( به جواب اين سوال خيلي احتياج دارم)؟

AK1
14-09-2008, 07:45
دوست عزيز
اين كدك ها هر كدوم يه مزايا و معايبي دارن
به نسبت كاري كه مي خواي نوع كدك بايد انتخاب بشه

براي مثال اگه مي خواي فايل در سيستم خانگي معمولي استفاده بشه از MJPEG Compressor كه خودش تنظيمات زيادي براي انواع اون داره انتخاب ميشه

اگه مي خواي يه دي وي دي رو با حجم كم و كيفيت مناسب داشته باشي از Divx® استفاده مي كني
اگه مي خواي فايل ت رو براي دي وي دي و با كيفيت بالا ذخيره كني از DV Video Encoder و يا Indeo videoذ استفاده مي كني
براي كيفيت بالا با فرت H.26X و MKV و ..مي توني از Microsoft H.26X video codec استفاده كني
براي كيفيت و حجم كم مي توني از XVID Mpeg-4 استفاده كني براي خروجي براي استفاده درويندوز WMV رو استفاده بكن

بنابراين مستقيما به نوع خروجي بستگي داره كه چي ميخواي

يكي از فرمت هاي معروفو با بيشترين استفاده Divx®هست كه كيفيت قابل قبول و حجم مناسب داره ابلبته تماي كدك هاي بالا داراي تنظيمات ريز ديگه هست كه در حجم و كيفيت تاثير ميزاره

مثل بيت ريت صدا و تصوير ، ميزان فشرده سازي، و ... كه با تجربه بايد بدست بياري كه چي مي خواي

موفق باشي

vtn54
14-09-2008, 10:41
سلام

در تایید فرمایشات دوست عزیزمان من هم پیشنهاد می کنم بر اساس نیازتان اقدام به انتخاب کدک مورد نظرتان

بکنید. حتما می دانید کدک های Lossless کدک هایی هستندکه فایل تصویری شما را بدون از دست

دادن کیفیت اصلی فشرده می کنند ولی در همه این کدک ها حجم فایل خروجی بسیار بزرگ بوده و

اینگونه کدک ها فقط به عنوان کدکهای واسط در جریان ویرایش و تبدیل فایلهای تصویری به کار می روند

ولی کدک های Lossy کدک هایی هستند که فایل تصویری شما را همراه از دست دادن قسمتی از

کیفیت فایل اولیه فشرده می کنند ولی در عوض حجم فایل نهایی بسیار کمتر می شود و حجم و

کیفیت نهایی در هر کدام از این کدک ها متفاوت هستند.

کدک های گروه زیر مربوط به شرکت مایکروسافت بوده و فرمت خروجی WMV یا AVI است :

WMVideo Encoder DMO
MSScreen Encoder DMO
WMVideo9 Encoder DMO
WMVideo8 Encoder DMO
WMVideo Advanced Encoder DMO
MSScreen 9Encoder DMO

اینها از دسته کدک های Lossy هستند . کیفیت فایل نهایی در صورت استفاده از تنظیمات مناسب در گروه WMVideo

خوب تا متوسط بوده و حسن بزرگ این گروه از کدک ها فشردگی مناسب و قابلیت پخش آنها روی تمام سیستم

عاملهای ویندوز می باشد.

کدک های گروه Indeo و Cinepak از جمله کدک های قدیمی (با قدمت 10 تا 20 ساله ) و از گروه

کدک های Lossy هستند.کیفیت آنها در حد متوسط بوده و روی اکثر سیستمهایی که مجهز به سیستم

عامل ویندوز هستند قابل پخش هستند ولی مدتهااست که کاربرد آنها با ظهور کدک های جدیدتر و بهتر

بسیار کاهش یافته است.

کدک های گروه زیر متعلق به شرکت مایکروسافت و تقریبا از رده خارج شده اند و فکر نکنم کاربردی برای کسی داشته

باشند چون همگی از استانداردهای قدیمی برای فشرده کردن تصاویر استفاده می کنند و مدتها است که توسط

کدک های جدیدتر و بهتر جایگزین شده اند:

Microsoft H.261 video codec
Microsoft H.263 video codec
Microsoft RLE
Microsoft Video1

کدک های گروه زیر از جمله کدک های Lossless هستند که هر کدام محسنات و ایرادات و در نتیجه کاربردهای

مخصوص به خودشان را دارند :

DV Video Encoder
MJPEG Compressor
Intel IYUV Codec

می ماند DivX و Xvid که در بین کدک های فوق از همه جدیدتر و پیشرفته تر بوده و فایل های تصویری را با کیفیت بالا و

حجم مناسب (البته در صورت استفاده از تنظیمات مناسب ) فشرده می کنند. هم اکنون اکثر دستگاههای DVD Player

قابلیت پخش آنها را دارند.

البته کدک هایی با کیفیت بالاتر و بهتر نسبت به DivX و Xvid هم وجود دارند ( مانند x264 ,Quicktime 7 و کدکهای دیگر

موجود در گروه H.264 و کدک های جدیدتر گروه WMVideo) که در بین گزینه های شما موجود نیستند .

در کل اگر فایلهای تبدیل شده را فقط برای نمایش در کامپیوترتان می خواهید بهترین گزینه از بین کدک های فوق

بدون شک DivX و Xvid می باشند.کیفیت این دو در صورت استفاده از تنظیمات مناسب تفاوتی با هم ندارد

ولی کدک Xvid انعطاف پذیری و امکانات بیشتری دارد و اکثر حرفه ای ها از ان استفاده می کنند.

هیچ کدام از کدک های فوق دستگاههای VCD Player را ساپورت نمی کنند ( یعنی فایل تبدیل شده قابلیت

نمایش روی دستگاههای VCD Player را نخواهد داشت).

جز DivX و Xvid (و به ندرت بعضی کدک های گروه WMVideo ) هیچکدام از کدک های فوق دستگاه های DVD Player

را هم ساپورت نمی کنند. البته در مورد DivX و Xvid هم دستگاه DVD Player باید قابلیت پخش انها را داشته باشد.

mehdy.delshekaste
14-09-2008, 14:58
سلام
از راهنمايي شما خيلي ممنونم توضيحاتتون خيلي عالي بود.
من اين كداك ها رو از يكي از dvd rapper هاي كه دارم نوشتم و تمام اونايي رو كه بو د نوشتم.
شما به كداك هاي جديتري اشاره كردين كه من تو ليستم ندارم
ميشه اونا رو هم بگيد (البته شما به گروه تعدادي اشاره كردين اما اسم نبردين)ويه توضيحي هم در مورد اونا بدين .
باز هم از شما تشكر ميكنم.

vtn54
15-09-2008, 07:30
سلام

سری به تاپیک زیر بزنید باز اگر سوالی بود من در خدمت هستم.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

mehdy.delshekaste
15-09-2008, 23:44
سلام

سری به تاپیک زیر بزنید باز اگر سوالی بود من در خدمت هستم.

سلام

دست شما درد نكنه اين تاپيك شما بي نظيره و فراتر از اون چيزي كه من مي خواستم حالا با خوندن اين تاپيك نمي دونم سوال خودم رو بپرسم يا نه ولي به هر حال مي پرسم چون پرسيدن عيب نيست

من يه فيلم به صورت دي وي دي دارم كه حجم اون 3.80گيگ هستش وزمان اون 1.42.29 هستش من همين فيلم رو با همون زمان و همون كيفيت به فرمت avi دارم به حجم 686mb ميشه بگين با چه نرم افزاري اين تبديل رو انجام دادن.
من با چند تا نرم افزار مثل Total Video Converter يا Fox اين كار رو كردم وبا كداك هاي مختلف اين برنامه ها تست كردم اما نتونستم همين حجم رو به دست بيارم البته وقتي bitrate اون ويا رزوليشن فيلم رو كاهش ميدم حجم پايين مياد اما كيفيت اونم پايين مياد.
ميشه بگين چه طوري اين كار رو انجام دادند(البته دليل اينكه بعد از خوندن تاپيك شما اين سوال رو ميپرسم اينكه تاپيك شما فراتر ازاين avi اي كه من دارم هست ومن مي خوام چگونگي اين تبديل با حجم كم رو به avi ياد بگيرم)
شما توتاپيكي كه معرفي كردين دنباله آموزش رو تموم نكردين آيا در جاي ديگه اي دنبالش رو نوشتين يا اصلا تموم نكردين؟

به هر حال بازم بي نهايت از شما ممنونم.

vtn54
16-09-2008, 01:43
سلام

شما لطف دارید .شما نگفتید این فیلم شما را با چه کدکی به فرمت AVI تبدیل کرده اند .برای این کار می توانید از

همان نرم افزار GSpot که در همان تاپیک معرفی شده استفاده کنید.هر چند با توجه مشخصاتی که گفتید احتمالا از

DivX/Xvid استفاده شده است.برای این که در کار تبدیل بهترین کیفیت را بدست بیاورید باید علاوه بر انتخاب کدک

مناسب از نرم افزار مناسبی هم استفاده کنیدو تنظیمات درستی را هم انجام بدهید .متاسفانه اکثر نرم افزارهایی

که دوستان به کار می برند برای این کار مناسب نیست یا در صورت استفاده از نرم افزار مناسب تنظیمات درستی

را انتخاب نمی کنند.برای تبدیل با استفاده DivX/Xvid من هنوز نرم افزار Gordian Knot را بهترین می دانم که

در لینک زیر اموزش کاملی را برای کار با آن می توانید پیدا کنید :

mehdy.delshekaste
16-09-2008, 17:23
سلام

شما لطف دارید .شما نگفتید این فیلم شما را با چه کدکی به فرمت AVI تبدیل کرده اند .برای این کار می توانید از

همان نرم افزار GSpot که در همان تاپیک معرفی شده استفاده کنید.هر چند با توجه مشخصاتی که گفتید احتمالا از

DivX/Xvid استفاده شده است.برای این که در کار تبدیل بهترین کیفیت را بدست بیاورید باید علاوه بر انتخاب کدک

مناسب از نرم افزار مناسبی هم استفاده کنیدو تنظیمات درستی را هم انجام بدهید .متاسفانه اکثر نرم افزارهایی

که دوستان به کار می برند برای این کار مناسب نیست یا در صورت استفاده از نرم افزار مناسب تنظیمات درستی

را انتخاب نمی کنند.برای تبدیل با استفاده DivX/Xvid من هنوز نرم افزار Gordian Knot را بهترین می دانم که

در لینک زیر اموزش کاملی را برای کار با آن می توانید پیدا کنید :

سلام
از اين همه محبت شما ممنونم
واقعا شما بي نظيريد من يه چيز از شما خواستم شما اين همه اطلاعات در اختيارم گذاشتيد بينهايت ممنونم
من برنامه ها رو دانلود وامتحان ميكنم.
در مورد كداك فيلمي كه گفتم xvid هستش اما از اين دست فيلم چند تاي ديگه هم دارم كه يكيشون divx و ديگري divx5 هستش و همشون هم به همين ميزان فشردگي رو دارن.

وديگه اينكه نگفتين دنباله آموزشي رو نوشتين كجا تمومش كردين.
خيلي خيلي ممنونم از شما

vtn54
16-09-2008, 18:16
سلام

شرمنده می کنید دوست عزیز :40:

همانطور که قبلا هم گفتم در صورت استفاده از تنظیمات درست تفاوت چندانی بین Xvid و DivX وجود

ندارد چون هر دو بر مبنای یک استاندارد بنا شده اند.

من آن آموزش مربوط به x264 و نرم افزار meGUI را حدود یک سال قبل نوشتم ولی بعدا به علت بروز

بعضی از مشکلات نشد کار را تا انتها دنبال کنم .حالا هم با توجه به تغییرات زیادی که هم در کدک x264 و

هم در نرم افزار meGUI پدید امده است اگر بخواهم کار را دنبال کنم باید کل مقاله را از اول بنویسم .

ولی اگر شما علاقمند به کار با این نرم افزار باشید خوشحال می شوم مراحل باقیمانده را به صورت

خلاصه خدمتتان عرض کنم.

mehdy.delshekaste
17-09-2008, 20:31
سلام

شرمنده می کنید دوست عزیز :40:

همانطور که قبلا هم گفتم در صورت استفاده از تنظیمات درست تفاوت چندانی بین Xvid و DivX وجود

ندارد چون هر دو بر مبنای یک استاندارد بنا شده اند.

من آن آموزش مربوط به x264 و نرم افزار meGUI را حدود یک سال قبل نوشتم ولی بعدا به علت بروز

بعضی از مشکلات نشد کار را تا انتها دنبال کنم .حالا هم با توجه به تغییرات زیادی که هم در کدک x264 و

هم در نرم افزار meGUI پدید امده است اگر بخواهم کار را دنبال کنم باید کل مقاله را از اول بنویسم .

ولی اگر شما علاقمند به کار با این نرم افزار باشید خوشحال می شوم مراحل باقیمانده را به صورت

خلاصه خدمتتان عرض کنم.

سلام
از اين همه لطف شما ممنونم
راستشو بخواين من خيلي خيلي مشتاقم كه دنباله اون مقالتون رو بدونم چون تا اونجا برم و بقيشو ندونم چيكار بايد بكنم فكر كنم كل كار خراب بشه .
ميدونم واسه شما باعث زحمت ميشه اما اگه ادامش رو هر چند خلاصه و مسائل مهمش رو كه تو خروجي اهميت داره لطف كنين واقعا ممنون ميشم .ديگه نمي دونم با چه زبوني از شما تشكر كنم.

mehdy.delshekaste
24-09-2008, 15:35
سلام

vtnجان ازراهنماي هاي شما خيلي ممنونم.
من هر دوتا برنامه megui و GordianKnot رو دانلود كردم وتستشون كردم(هم ورژن هاي قديمي و هم آخرين ورژن ها)

برنامه megui خيلي عالي و بي نظيره وتونستم باهاش همون كيفيت وميزان فشردگي رو كه ميخواستم به دست بيارم .
اما هنوز به جواب سوالم نرسيدم چون اين برنامه فقط داراي container
mkv ,mp4 هستش در حالي كه فيلمهايي كه من دارم با همين كيفيت x264 البته با كدك xvid و divx 5 وبا خروجي .avi هستن.

البته شما برنامه GordianKnot رو معرفي كردين كه برنامه خوبي هستش اما نميشه باهاش اين كيفيت وفشردگي رو با هم به دست آورد يعني با افزايش كيفيت حجمش افزايش و با افزايش فشردگي كيفيتش كاهش پيدا ميكنه.

سوال من اينه كه ميشه با megui خروجي رو با container avi داشت .واگه نه آيا برنامه ديگه اي با كارايي اين برنامه وداراي خروجي avi هست؟

vtn54
24-09-2008, 19:46
سلام

شما نمی توانید فایلهایی را که با کدک x264 فشرده شده اند داخل فایلی با پسوند AVI ذخیره کنید ولی فایلهایی که با

Xvid/DivX فشرده شده اند در داخل ظرف AVI قابل ذخیره هستند.به شکل زیر توجه کنید :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

و همانطور که قبلا هم گفتم کدک x264 نسبت به Xvid/DivX بسیار پیشرفته تر بوده و راندمان بسیار

بهتری هم دارد ولی من اطمینان دارم اگر شما از تنظیمات درست استفاده کنید با Xvid/DivX هم

می توانید کیفیتی عالی را در حجمی قابل قبول به دست بیاورید.

شما می توانید قسمت کوچکی از فایل تصویریی را که می خواهید تبدیل کنید (با حجم 5 تا 10

مگابایت یا حتی کمتر و ترجیحا بدون صدا ) برایم آپلود کنید تا من نمونه تبدیل مناسب با Xvid/DivX

را به شما نشان بدهم.

mehdy.delshekaste
24-09-2008, 23:22
سلام

من فايل vob رو تا 26 ثانيه كم كردم و حجمش بدون صدا 16.3 mb شد.اگه بخوام حجم 5 يا 10 mb رو آپلود كنم فكركنم يه 10 ،15 ثانيه بيشتر نشه با اين ميزان ميتونيد كار كنيد يا همون 16.3 روآپلود كنم؟

در ضمن من خروجي كه با برنامه megui براي xvid وبه صورت .avi گرفتم خيلي خيلي بد دراومد.البته چون به تنظيمات xvid اين برنامه زياد مسلط نيستم و شما هم در مقاله تون در اين مورد اشاره نكردين شايد به همين دليل اينقدر بد شد.

vtn54
25-09-2008, 05:08
حجم برای من مهم نیست از قضا هر چه قدر حجم فایل آپلود شده بیشتر باشد بهتر است .

mehdy.delshekaste
25-09-2008, 15:16
سلام

اين خيلي بهتر شد پس منم همون مقداري رو كه تست كردم رو براتون آپلود كردم كه حجمش 64 mb هستش اگه بتونين اين فايل رو در حد 10.8 mb با كيفيت مناسب تبديل به divx يا xvid كنين كل فيلم رو ميتونم تو 697 mb تبديلش كنم.
لينك دانلود

vtn54
25-09-2008, 18:27
دوست من در مورد استفاده از این کدک ها باید چند نکته را در نظر داشته باشید : اول این که کدک ها به طور اتوماتیک

میزان نرخ بیت ( Bitrate ) را هنگام تبدیل بالا و پایین می برند تا به صحنه های پر تحرک و پر جزییات نرخ بیت بیشتر و به

صحنه های کم تحرک و یا ثابت نرخ بیت کمتری تعلق بگیرد و از آنجا که کیفیت و حجم هر دو با نرخ بیت رابطه مستقیم

دارند در نتیجه تنها از روی یک صحنه کوتاه نمی توان در مورد کیفیت و حجم فایل نهایی اظهار نظر کرد .دوم این که تبدیل

این قطعه فیلمی که برایم آپلود کرده اید بدون تغییر Resolution با کدک Xvid/Divx اگر بخواهید کیفیت استانداردی داشته

باشید به حجمی حدود 40 مگابایت نیاز دارد یعنی 4 برابر بیشتر از ان چه که شما می خواهید بنابراین کاهش Resolution

اجباری است.

فیلم آپلود شده شما مشخصات زیر را دارد :

Video : MPEG-2 at 5119 Kbps
Aspect : 704 x 576 at 25 fps

من مشخصات مربوط به معروفترین تبدیلی که از این فیلم در اینترنت وجود دارد را برایتان می گذارم :

| M O V I E information |
---------------------------
Link :
Title................................: 2 Fast 2 Furious
International title(s)...............: 2 Fast 2 Furious (Germany) The Fast and the Furious 2 (USA) (working title)
Director.............................: John Singleton
Actors...............................: Paul Walker, Tyrese Gibson, Eva Mendes, Cole Hauser, Ludacris
Release year.........................: 2003
Language.............................: English
Runtime..............................: USA:107 min
Genre................................: Action / Crime / Drama / Thriller
Color................................: Color
IMDb rating..........................: 5.0/10

Studio...............................: Universal Studios

Source (DVD/DVDR 5,9)..................: DVD 5

Total movie's files size...............: 1.36 GB

-------------------
| Video Attribute |
-------------------

Video : XviD at 1352 Kbps
Aspect : 640 x 272 (2.353) at 23.976 fps

-------------------
| Audio Attribute |
-------------------
Audio : AC3 at 448 Kbps
Infos : 6 channels, 48 KHz

همانطور که می بینید Resolution این تبدیل اینترنتی 2.3 برابر کمتر از Resolution فایل آپلود شده شما است ولی با

این وجود حجم آن دو برابر حجمی است که شما می خواهید. به این دلیل نمونه هایی که من برای شما آپلود کرده ام

حتی با وجود کاهش Resolution از کیفیت استاندارد بسیار بدور هستند ولی این بهترین کیفیت و Resolution است

که با این حجم می توان بدست آورد.

نمونه ها خدمت شما :

نمونه تبدیل شده با استفاده از نرم افزار meGUI و کدک Xvid با حجم 9.8 مگابایت (این نمونه به علت استفاده از یک

ماتریس غیر معمول قابل پخش در بسیاری از DVD Player ها نیست ) و با مشخصات زیر :

Video : XviD at 824 Kbps
Aspect : 640 x 480 at 25 fps

یعنی با Resolution تقریبا 1.8 برابر بیشتر از نمونه اینترنتی فوق ولی با نرخ بیت و حجمی تقریبا نصف آن ( و در نتیجه کیفیتی به مراتب پایین تر از آن ).

نمونه تبدیل شده با استفاده از نرم افزار Gordian Knot و کدک Xvid با حجم 9.8 مگابایت که در همه DVD Player هایی

که Divx را پشتیبانی می کنند قابل پخش است و مشخصات آن :

Video : XviD at 824 Kbps
Aspect : 512 x 384 at 25 fps

توجه داشته باشید که نمونه دوم Resolution بسیار کمتری نسبت به نمونه اول دارد و Resolution هر دو نسبت به

فیلم اصلی کمتر است .در ضمن حجم فایل صوتی همراه با هر دو نمونه بالا با فرمت MP3-128 حدود 1.2 مگابایت

می باشد که آپلود نشده است.( یعنی حجم مجموع فایل صوتی و تصویری با هم معادل 11 مگابایت خواهد شد )

و در نهایت برای نمایش قدرت کدک x264 نمونه تبدیل شده توسط نرم افزار meGUI و کدک x264 ب با حجم 9.2

مگابایت و با مشخصات زیر :

Video : x264 at 779 Kbps
Aspect : 704 x 576 at 25 fps

همانطور که می بینید نمونه مربوط به این کدک علارغم دارا بودن Resolution بیشتر از نمونه های مربوط به XviD ( برابر

با Resolution فیلم اصلی) و در حجمی حتی کمتر از آنها , کیفیتی به مراتب بیشتر از آنها دارد. حجم فایل صوتی

این نمونه با فرمت AAC-128 حدود 1.2 مگابایت می باشد که آپلود نشده است.( یعنی حجم مجموع فایل صوتی و

تصویری با هم معادل 10.4 مگابایت خواهد شد ).

خوب زود از Xvid/DivX نا امید نشوید چون این همه ماجرا نیست :27:

نمونه زیر را با حجم 9.85 مگابایت ببینید که با کدک Xvid فشرده شده است و مشخصات آن تقریبا برابر نمونه مربوط به Gordian Knot

می باشد و با همان نرم افزار هم تبدیل شده است ولی کیفیت این یکی با آن نمونه قابل مقایسه نیست ::21:

مشخصات :

Video : XviD at 827 Kbps
Aspect : 512 x 384 at 25 fps

خوب راز این بهبود کیفیت در عین حفظ حجم پایین استفاده از Denoiser ها است ( DeGrainMedian و FFT3DFILTER )

که البته استفاده از انها باعث طولانی شدن زمان تبدیل خواهد شد.

mehdy.delshekaste
26-09-2008, 15:41
سلام
از نمونه هايي كه گذاشتين خيلي ممنونم.
درمورد X264 كه قبلا هم برام كيفيتش ثابت شده بود.

درمورد XVID اي كه با برنامه megui درست شده كيفيتش خيلي خيلي پايينه ،منهم هر كاري كردم نتونستم كيفيتي بهتر از اين به دست بيارم.

درمورد XVID اي كه با برنامه Gordian.Knot درست كردين كيفيتش بالاترازاوني هستش كه من تونستم بدست بيارم.اگه لطف كنين ودرمورد اين كه چه تنظيماتي رو براش به كاربردين يه توضيحي بدين ممنون ميشم واگه مورد چهارم رو نميگفتين برام راضي كننده بود.

درمورد نمونه چهارم هم كه كيفيت و حجمش هموني هست كه انتظارش رو داشتم.اگه ميشه درمورد اونهم يه توضيحي بدين خيلي ممنون ميشم ودر ضمن من نتونستم اون Denoiserهايي رو كه گفتين توبرنامه پيدا كنم ميشه بگين اون Denoiserهاروچه جوري استفاده كنم.

ديگه نميدونم از شرمندگي چي بگم شما واقعا سنگ تموم گذاشتين.
يه دنيا ممنون

vtn54
26-09-2008, 17:23
سلام

کیفیت بیشتر با نوع کدک و تنظیماتی که روی آن به کار می برید ارتباط دارد تا نوع برنامه ای که از کدک استفاده می کند

ولی یک برنامه مناسب تنظیم کدک را راحتتر می کند . نمونه های مربوط به Gordian Knot از تنظیمات استاندارد کدک Xvid

استفاده کرده اند و به راحتی می توانید آنها را با meGUI هم بدست بیاورید کافی است از XviD 2pass HQ استفاده کنید و

Resolution را کم کنید.اگر دقت کنید علت کیفیت پاینتر نمونه مربوط به این برنامه Resolution بسیار بالاتر آن است .

هر چند تنظیم Aspect Ratio و همچنین محاسبه Resolution مطلوب در Gordian Knot راحتتر است .بنابراین با هر کدام که

مایلید کار کنید بگویید تا من تنظیمات مربوط به XviD را در آن برنامه برایتان بگذارم.

در مورد Denoiser ها و دیگر فیلترهای تصویری مطلب بسیار زیاد است شما همین را داشته باشید که اینها جزو پلاگین های

برنامه Avisynth هستند که مانند موارد مشابه در سایر برنامه های ویرایش تصویر تغییراتی را در فایل تصویری ایجاد می کنند.

هم Gordian Knot و هم meGUI دارای گزینه هایی برای استفاده ازDenoiser ها هستند هر چند Denoiser های مورد

استفاده انها متفاوت است .برای استفاده از Denoiser های متفاوت و حتی پلاگین های دیگر کافی است آنها را دانلود

کنید و در پوشه پلاگین های Avisynth قرار دهید. اگر خواستید می توانم لینک دانلود این پلاگین ها را برایتان بگذارم.

ولی من نمی دانم شما چه اصراری به استفاده از فرمت AVI و کدک های Xvid/Divx دارید در حالی که کدک x264 به

راحتی کارتان را بدون نیاز به اقدامات اضافی راه می اندازد.

mehdy.delshekaste
26-09-2008, 21:50
سلام

اگه لطف كنيد ودر مورد تنظيمات مربوط به xvid برنامه Gordian Knot توضيح بدين ممنون ميشم.
وهمچنين لينك دانلودDenoiserها .ميبخشيد كه زحمت اين كارروبه گردن شما ميندازم.اگه اسم پلاگين ها وكاربردش رو ميدونستم شما روبه زحمت نمي انداختم.
درمورد اينكه چرا اصراردارم از avi وكداكهاي xvid و divx استفاده كنم اينكه پخش فرمت x264 تو كامپيوتربا بعضي از پلييرها مشكل داره مثلا براي پخش با پاور دي وي دي بايد ورژن 8 اين برنامه رو داشت realplayer هم فقط صداشو پخش ميكنه وحتي با نصب كداك هم درست نميشه ومهمتر از همه دستگاه دي وي دي پلير ما با آنكه فرمت mp4 رو پشتيباني ميكنه اين فرمت روپخش نمي كنه .
وديگه اينكه خيلي علاقه دارم منم بتونم يه فيلم رو با كيفيتي كه شما درست كردين به xvid تبديل كنم .وممنون ميشم كه راهنماييم كنيد

vtn54
26-09-2008, 23:24
لینک مجموعه نسبتا کاملی از معروفترین پلاگین های برنامه Avisynth :

البته برای استفاده از این پلاگین ها باید طرز استفاده از اسکریپت های Avisynth را بدانید.

اگر می خواهید از Gordian Knot استفاده کنید باید اجزای آن ( منجمله خود Avisynth و BeSweet , DGMPGDec , VirtualDubMod و

کدک های موجود در آن از چمله خود Xvid و DivX و کدک های صوتی داخل پوشه BeSweet به ویژه Lame MP3 را آپدیت

کنید. البته اگر برنامه meGUI را نصب کرده باشید کارتان راحت می شود چون آخرین نسخه بسیاری از موارد فوق را می توانید

در پوشه آپدیت این برنامه پیدا کنید.

برای تنظیمات مربوط به کدک Xvid ابتدا آخرین نسخه آن را نصب کنید و بعد در برنامه Gordian Knot به قسمت Options بروید

و در قسمت Xvid Default codec settings بر روی First Pass کلیک کنید و در پنجره باز شده تنظیمات دو قسمتی را که داخل

مستطیل انداخته ام به همان صورت در آورید :

بعد روی گزینه More بالایی که با فلش آبی مشخص شده است کلیک کنید و در پنجره باز شده در قسمت Profile دقت

کنید تنظیمات تمامی قسمتها مانند شکل زیر باشید :

البته در مورد دو قسمت باید دقت کنید :

1.در قسمت Quantization Type که با فلش سبز مشخص شده است اگر می خواهید از حداکثر فشرده سازی استفاده

کنید مانند شکل از گزینه H.263 استفاده کنید ولی اگر میزان فشردگی کمتر است ( مثلا فیلم فوق را به جای 700

مگابایت تا 1.3 گیگابایت یا حتی بیشتر فشرده کنید ) از گزینه MPEG استفاده کنید.

2.در مورد گزینه Quarter Pixel (یا همان QPel ) که با فلش آبی مشخص شده است باید دقت داشته باشید اگر این

گزینه را تیک بزنید به بهبود کیفیت کمک می کند ولی بعضی DVD Player ها به وِژه انواع قدیمی این گزینه را پشتیبانی

نمی کنند.

حالا OK بزنید و به صفحه اول بزنید و این بار روی گزینه More پایینی که با فلش سبز مشخص شده است کلیک کنید و

در پنجره باز شده مطابق شکل زیر در هر دو قسمت Motion و Quantization تمامی گزینه ها را دقیقا مانند شکل تغییر دهید:

حالا در پنجره فوق OK را بزنید و به پنجره اول برگردید و اینجا هم OK را بزنید تا به پنجره تنظیمات بسته شود.

حالا دوباره در در برنامه Gordian Knot در قسمت Options و در Xvid Default codec settings بر روی Second Pass

کلیک کنید و در پنجره باز شده تنظیمات دو قسمتی را که داخل مستطیل انداخته ام به همان صورت در آورید :

بعد روی گزینه More بالایی که با فلش آبی مشخص شده است کلیک کنید و در پنجره باز شده در قسمت Profile دقت

کنید تنظیمات تمامی قسمتها مانند شکل زیر باشید :

در اینجا هم نکاتی را که در مورد Quantization Type و Quarter Pixel در بالا اشاره کردم باید به خاطر

داشته باشید. حالا OK بزنید و به صفحه اول بزنید و این بار روی گزینه More وسطی که با فلش سیاه

مشخص شده است کلیک کنید و در پنجره باز شده مطابق شکل زیر تنظیمات را تغییر دهید و پس از

آن OK را بزنید تا به پنجره اول برگردید :

این بار هم روی گزینه More پایینی که با فلش سبز مشخص شده است کلیک کنید و در پنجره باز

شده مطابق شکل زیر در هر دو قسمت Motion و Quantization تمامی گزینه ها را دقیقا مانند شکل تغییر دهید:

حالا در پنجره فوق OK را بزنید و به پنجره اول برگردید و اینجا هم OK را بزنید تا به پنجره تنظیمات بسته شود.

انجام این تنظیمات برای یکبار کافی است و پس از این هر وقت از برنامه Gordian Knot استفاده کنید

از این تنظیمات استفاده خواهید کرد.برای بقیه کار می توانید از راهنمایی که قبلا به شما معرفی

کردم استفاده کنید.

برای مشاهده فایلهای MP4 با کیفیت بالا می توانید از Nero Show Time استفاده کنیدکه کیفیت

خوبی را با امکانات مناسب در اختیارتان می گذارد.

در مورد DVD Player تان هم باید خدمتتان عرض کنم تا کنون هیچ DVD Player که بتواند فایلهای

تصویری MP4 را پشتیبانی کند به بازار عرضه نشده است و احتمالا DVD Player شما فایلهای MPEG-4

را پشتیبانی می کند که منظور همان Xvid/Divx می باشد.

mehdy.delshekaste
27-09-2008, 01:29
سلام

از راهنمايي جامع وكامل شما ممنونم.
با توضيحاتي كه شما دادين تونستم همون كيفيتي رو كه شما در نمونه تون آپلود كردين به دست بيارم.

بازم از زحماتي كه براي توضيح نرم افزار كشيدين خيلي خيلي ممنونم

keyvan1985
17-10-2008, 21:48
سلام و خسته نباشید معذرت میخوام درباره denoiser میخواستم بپرسم طرز استفادش اینه مه فقط بریزم تو پوشه plugin avisynth و به به صورت اتوماتیک هنگام تبدیل بکار میفته؟
بعد اینکه کیفیت dvdrip ها خیلی بهتر هست چطور میشه به این کیفیت رسید؟ من خودم از برنامه gordian knot استفاده میکنم کیفیتش خوبه ولی مثل dvd rip های اینترنت نمیشه میشه بیشتر راهنمایی کنین من حاضرم به خاطر کیفیت بیشتر فیلم عمل تبدیل به 12 ساعتم برسه البته سیستمم بالا هست
من x264 هم امتحان کردم ولی بازم به نتیجه عالی نرسیدم تنظیمات حرفه ایشو اگر بلدید بی زحمت بگین
با تشکر:46:

susansrk
19-03-2012, 01:14
با سلام
من از برنامه megui میخواستم برای تبدیل یه دی وی دی 2 ساعته استفاده کنم...ولی با اینکه 4 ساعت از تبدیل میگذشت هنوز هم تبدیل ادامه داشت...به دلیل ساعت طولانی تبدیل دکمه انصراف رو زدم چون هارد کامپیوتر هم به شدت مشغول میشه و نمیشه استفاده دیگه ای از کام کرد...سوالم اینه: آیا برای تبدیل با این برنامه این ساعت طولانی عادی هستش؟چند ساعت طول میکشه تا تبدیل انجام بشه بطور کامل؟

Dew Drop
19-03-2012, 01:25
با سلام
من از برنامه megui میخواستم برای تبدیل یه دی وی دی 2 ساعته استفاده کنم...ولی با اینکه 4 ساعت از تبدیل میگذشت هنوز هم تبدیل ادامه داشت...به دلیل ساعت طولانی تبدیل دکمه انصراف رو زدم چون هارد کامپیوتر هم به شدت مشغول میشه و نمیشه استفاده دیگه ای از کام کرد...سوالم اینه: آیا برای تبدیل با این برنامه این ساعت طولانی عادی هستش؟چند ساعت طول میکشه تا تبدیل انجام بشه بطور کامل؟

سلام

لطفاً تاپیکهای قدیمی رو بالا نیارید و برای سوال خودتون تاپیک جدید ایجاد کنید.

بسته شد.