PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کمک درباره دمای cpu

eiliya110
12-09-2008, 18:34
با سلام

من دیروز یه سیستم با مشخصات زیر بستم اما از بابت دما کمی نگرانم.در واقع وقتی سیستم بی کار هست دمای cpu به 43 درجه سانتی گراد و دمای کارت گرافیکی به 52 درجه میرسه اما در هنگام مثلا بازی (مثلا کربن( دمای cpu به 63 ودمای گرافیک به 65 میرسه.به نظر شما این دما برای amd زیاد نیست؟

راستی چند ثانیه بعد از خروج از بازی دمای cpu به سرعت پایین میاد.

میشه راهنمایی کنید که برای این cpu تا چند درجه قابل قبوله؟

Cpu:amd athlon x2 am2 5200+

M.B: asus m3a

Vga: xfx 7200 gs

Ram: patriot 1G

Arsa Persian
12-09-2008, 20:42
چون 2 قطعه دماشون بالا هستش میتونه اشکال از تهویه داخل کیس باشه
در ضمن برای Cpu های با فرکانس بالا مثل همین 5200 باید از خمیر سیلیکون استفاده شه
اگه بعد از این ها مشکلت حل نشد باید به فکر یه فن خوب برای هر دو قطعه باشی (فکر کنم!!!)

Hsnti
12-09-2008, 21:35
به نظر من معمولیه

eiliya110
13-09-2008, 11:36
ممنون از جوابت دوست عزیز
اما من به جواب سوالم نرسیدم و اونم اینه که بازه دمایی مجاز 5200 در چه حدودی یه؟ همون طور که گفتم در حالت عادی و کارای معمولی بیشتر از 43 درجه نمیره که به نظرم خیلی معقوله . اما تو کار کرد سنگین مثل بازی تا 65 درجه میرسه که به نظرم خطره.
اما با همین شرایط 1-2 ساعت هم باهاش بازی کردم که دمای cpu بیش از 65 نشده
راستی روی خود فن همراه cpu خمیر بود .
کجا میتونم اطلاعات دقیقی از محدوده مجاز دمایی 5200 بدست بیارم؟ روی جعبه و دفترچه همراهش که چیزی پیدا نکردم.
منتظر جوابتون هستم.
بازم ممنون

mhaf
13-09-2008, 12:03
ببین مشکل دما برای Amd هنوز به طور کامل حل نشده
فکر کنم تا 10 سال دیگه هم این مشکل باشه.
Amd از اولش مشکل داشت
باز خوبه الان تو حالت آیدل دیگه مشکل نداره.
خیالت راحت
مشکلی نیست
عادیه

eiliya110
13-09-2008, 13:30
به هیچ وجه با نظر شما دوست گرامی موافق نیستم.خودم رو یه سیستم دیگم چند ساله amd athlone 64_ 3000+ 1.81Gh دارم که دائم روشنه و تا حالا یادم نمیاد دماش بالای 45 درجه رفته باشه .لطفا از روی تعصب نظر ندید.
ممنون

eiliya110
13-09-2008, 16:43
راستی یه کی از دوستان دمای کارت گرافیکی رو تا زیر 90 درجه نرمال و دمای cpu رو زیاد دونسته و پیشنهاد استفاده از پد am2 رو داده.کسی اطلاعاتی از این پد am2 داره.
ممنون.
اینم مطلبی که دوستمون تو راهنمایی شون مطرح کردن
دمای کارت گرافیکت کاملا طبیعیه (دمای gpu زیر 90 درجه عادی حساب میشه)
در مورد cpu دما کمی بالاست در حالت full load دمای اطراف 55 درجه مناسب است.
اگر فن cpu مشکلی نداره بهتره سیلیکون رو عوض کنی ببین دما تغییر می کنه (خمیری که بین cpu و فن قرار می گیره که منافذ بین آنها رو پر کرده و انتقال دما را بالا ببره سیلیکون می گویند.)
اگر باز هم حل نشد چسب های ریزی به نام پد am2 وجود داره که روی سوکت cpu نصب می کنند تا ارتفاع cpu بالا بره و دما عادی بشه من این مشکل رو بامادربرد ma78g-ds3h و cpu 5000 x2 داشتم که دما خیلی بالا میرفت 80 درجه که با پد am2 حل شد. علت آن هم این است که بعضی از cpu های amd مقداری کوتاه هستند.
بهتر بود مشکلت رو اینجا مطرح می کردی

amiraliof
13-09-2008, 18:44
سلام دوست خوبم.واقعا از راهنماییت ممنونم.اما من ازهمون خمیر سیلیکونی که روی خود فن داخل باکس cpu بود استفاده کردم.به نظرت فن و خمیر داخل پکیج خود cpu کیفیت لازم رو نداره؟
راستی میشه بیشتر درباره این پد am2 توضیح بدی.اینکه طریقه نصبش چطوره؟از کجا میشه خرید؟قیمتش؟مارکش؟واینکه استاندارده؟آخه تا حالا چیزی ازش نشنیده بودم.
در ضمن دمای cpu تو بازی یه که به 65 درجه میرسه واز اونم بالا تر نمیره.میشه بگی آستانه تحمل دمای 5200 چقدره.
تو لینکی هم که دادی مطرح کردم اگه ممکنه همون جا جوابم رو بده
مرسی

دوست عزیز دمای قابل تحمل cpu شما خیلی بیشتر از این درجه هاست (متاسفانه درجه دقیقش رو نمی دانم)
دمایی برای cpu مناسب است که در آن stable باشه یعنی هنگ و restart نکنه
cpu شما شاید در این دما stable باشه (برای تست پایداری از برنامه هایی مثل orthos استفاده کن) ولی دمایی بالایی برای این cpu بدون اورکلاک حساب میشه می تواند تاثیر منفی در طول عمر و کاراییش داشته باشه
دمای معمول برای این cpu با فن استوک در حالت full load بین 55 تا 60 درجه است
خمیر خود فن هم برای کسانی که اور نمی کنند مناسبه ولی شما خمیر سیلیکون از بازار تهیه کنید و لایه نازکی روی cpu بمالید ببینید روی دما تاثیری می گذاره
درباره پد am2 من از گارانتی آواژانگ گرفتم شما هم از گارانتی مادربردت می توانی بگیری
این هم عکس پد am2 دو تکه چسب ساده است که روی سوکت cpu می چسبه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

البته بنده پیشنهاد میدم اول سیلیکون رو عوض کنید و بایوس مادربرد هم آپگرد کنید اگر نتیجه نگرفتید پد am2 رو امتحان کنید.
دمای کارت گرافیک شما کاملا طبیعیه برای اینکه بالاترین دمای کارتتون رو ببیند و خیالتان راحت بشه به این تایپیک برید
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

eiliya110
13-09-2008, 20:32
دوست عزیز واقعا ممنونم از راهنمایی دقیق و کاملت. واقعا عالی بود مخصوصا عکس هایی که گذاشتی.
فقط یه سوال <پس به نظر شما دمای 65 درجه در حالت کار کامل cpu خطرناک نیست و باعث سوختن مادر برد یا cpu نمیشه؟یعنی اگه این دما خیلی خیلی بالا بره نهایتا سیستم ریست میشه دیگه؟>
راستی این پد رو باید چسبوند به روی سوکت روی مادر برد و بعد cpu رو روی اون قرار داد و جک مادر برد رو بست؟؟
مرسی

amiraliof
14-09-2008, 10:19
دوست عزیز واقعا ممنونم از راهنمایی دقیق و کاملت. واقعا عالی بود مخصوصا عکس هایی که گذاشتی.
فقط یه سوال <پس به نظر شما دمای 65 درجه در حالت کار کامل cpu خطرناک نیست و باعث سوختن مادر برد یا cpu نمیشه؟یعنی اگه این دما خیلی خیلی بالا بره نهایتا سیستم ریست میشه دیگه؟>
قطعا این دما باعث سوختن cpu و مادربردت نمیشه شما با برنامه orthos پایداری سیستم رو تست کنید (cpu من e4500 که هیچ وقت بالای 53 درجه نیامده بود با orthos بعد از دو ساعت به 57 درجه رسید و ثابت شد) شما هم حتما تست بگیر هم از پایدار بودن سیستمت مطمئن میشی هم بالاترین دمای cpu رو می بینی

راستی این پد رو باید چسبوند به روی سوکت روی مادر برد و بعد cpu رو روی اون قرار داد و جک مادر برد رو بست؟؟
مرسیدقیقا فقط وقتی می خواهی جک cpu رو ببندی انگشتت رو کمی روی cpu فشار بده بعد جک رو ببند تا کاملا جا بره
حتما اول آپگرد بایوس و تعویض سیلیکون رو انجام بدید بعد سراغ پد برید

hardware2000
14-09-2008, 10:28
پست های فوق تایید میشه فقط مهم ترین چیز از نظر من اپدیت بایوسه وسلام.

mhaf
14-09-2008, 13:36
به هیچ وجه با نظر شما دوست گرامی موافق نیستم.خودم رو یه سیستم دیگم چند ساله amd athlone 64_ 3000+ 1.81Gh دارم که دائم روشنه و تا حالا یادم نمیاد دماش بالای 45 درجه رفته باشه .لطفا از روی تعصب نظر ندید.
ممنون
این نظر من نیست
نظر همه کسانیه که تو کار سخت افزار اند.

eiliya110
14-09-2008, 14:34
ممنون از راهنمایی هاتون.فقط متوجه نمیشم این آپدیت بایاس مادر برد چطوری میتونه رو دمای cpu تاثیر بذاره؟؟؟
مادر برد من asus m3a هست که تازه خریدم.به نظرتون این مادر برد انقدر قدیمی هست که براش آپدیت جدید اومده باشه؟؟
راستی دور فن cpu اون یکی سیستمم که amd 3000 1.8Gh هست با وجود دمای پایین (45درجه) گاها از 3000به4500 دور هم میرسه تا دما بیشتر از 45 نشه .اما دور فن این یکی سیستم(amd 5200) حتی در دمای 65 هیچوقت بیشتر از 3200 نمیره!!! حالا سوال من اینه که فن دستور افزایش دورش رو از مادر برد میگیره یا خودش مثلا سنسور دمایی - چیزی داره؟؟ آخه احساس میکنم که این فن بر عکس اون یکی سیستمم اصلا متوجه بالا رفتن دمای cpu نمی شه!!!

alborz_k
14-09-2008, 14:47
ممنون از راهنمایی هاتون.فقط متوجه نمیشم این آپدیت بایاس مادر برد چطوری میتونه رو دمای cpu تاثیر بذاره؟؟؟
مادر برد من asus m3a هست که تازه خریدم.به نظرتون این مادر برد انقدر قدیمی هست که براش آپدیت جدید اومده باشه؟؟
راستی دور فن cpu اون یکی سیستمم که amd 3000 1.8Gh هست با وجود دمای پایین (45درجه) گاها از 3000به4500 دور هم میرسه تا دما بیشتر از 45 نشه .اما دور فن این یکی سیستم(amd 5200) حتی در دمای 65 هیچوقت بیشتر از 3200 نمیره!!! حالا سوال من اینه که فن دستور افزایش دورش رو از مادر برد میگیره یا خودش مثلا سنسور دمایی - چیزی داره؟؟ آخه احساس میکنم که این فن بر عکس اون یکی سیستمم اصلا متوجه بالا رفتن دمای cpu نمی شه!!!

سلام. کلأ بایوس نرم افزاریه که تعیین می کنه که سخت افزار چه جوری کار کنه. با اپدیت بایوس ، نواقص بایوس قبلی برطرف می شه و همچنین مسن برد سخت افزار ها رو بهتر می شناسه و در کل کارایی بالا می ره. حتی ممکنه که بایوس دما رو اشتباه گزارش بکنه و اپدیت کردن بایوس این مشکل حل بشه.
کلأ مین هر چه قدر که جدید باشه ، نیاز به اپدیت بایوس بیشتره ، چون نسخه های ابتدایی دارای مشکلاتی هستند.
کلأ دور فن رو هم بایوس با توجه به مدل فن و پردازنده تعیین می کنه . پردازنده سنسور داره ، ولی وظیفه ی خوندن سنسور ، بر عهده ی بایوس هست.

amir661
15-09-2008, 21:18
با سلام
دوستان همون طوري دوست عزيزمون هم گفتن دور فن cpu و حتي مادربورد بستگي به خود مادربورد داره (كه بايوس مديريتش مي كنه) داره .
الان 4 ساله من و پسر خالم cpu athlon xp 2800 دارم ، مادربورد من msi و مال اون giga هست ؛ دور cpu من بيش از 3400 نمي ره و در حالتي كه كاري با سيستم نمي كنم حتي به 1300 هم مي رسه ، تغيير دما هم از 37 تا 52 دارم ؛
سيستم پسر خالم دور فن cpu وش در حالت عادي 3400 و وقتي داغ مي شه به 7000 هم مي رسه كه واقعا سر آدم رو درد مي ياره ؛ اما هميشه زير 42 درجه هست .

آپديت بايوس هم مهمترين موضوع واسه يه سيستمه ؛ بين همه برند هايي كه مادربورد مي فروشن asus، giga و msi از بقيه سر ترن ؛ كه يكي از دلايلش آپديت هاي به موقعي هست كه واسه بورد هاشون مي دن .

------------------
نكته ديگه اين كه شخصا كم صدا بودن و يا بي صدا بودن سيستم رو به داغ بودنش ترجيح مي دم ، اما همون طور كه دوستان گفتند ، بايد ببيني تو چه دمايي پايدار مي مونه تا از سلامت قطعاتت مطمئن بشي.

eiliya110
16-09-2008, 14:08
ممنون دوست عزیز.فقط منظورت از پایداری سیستم وسلامتی قطعات چیه؟یعنی چون cpu از 45 تا65 درجه میرسه ممکنه مادربرد معیوب باشه؟؟؟؟؟؟؟؟

hardware2000
16-09-2008, 15:40
پایداری یعنی ریست نکنه هنگ نکنه و مشکلاتی که باعث اختلال میشه بوجود نیاد ....

soheilspeedart
25-09-2008, 21:23
منم با نظرات البرز موافقم
فریم ور ها (میان افزارها) وظیفه مدیریت وسیله رو بر عهده دارند و ارتباط بین سخت افزار و نرم افزار به عهده اوناست، نقش حیاتی فریم ور در سخت افزارها به قدری هست که من پیشنهاد می کنم حتی اگه حس می کنید درایو نوری تون هم کمی دچار مشکل هست فریم ورش رو آپدیت کنید!!!! در ضمن نیازی نیست که قطعه قدیمی بشه که فریم ورش رو آپدیت کنید، همون طوری که البرز عزیز گفتن اتفاقا ورژن های اولیه سخت افزارهای جدید بیشتر نیاز به آپدیت فریم ور دارند و....

در مورد دمای طبیعی و غیره هم باید عرض کنم که از نظر سوختن قطعه نباید زیاد نگران باشین، چون اولا به جز بورد و خازن ها، قطعات دیگه می تونن تا بالای 200 درجه داغ بشن (تریستورها، تریاک ها، رگلاتورها و چنین قطعاتی تا 700 درجه رو تحمل می کنند) هر چند هرگز به این دما نمی رسند چون قبل از رسیدن به چنین دماهایی سیستم به شدت ناپایدار می شه و قطعا سیستم ری استارت یا خاموش می شه (در ضمن قطعات امروزی قادرند در دمای دلخواه شما سیستم رو از کار بیاندازند) پس از سوختن قطعه خیالتون راحت باشه، اما هر چقدر که دمای سیستم پایین تر باشه پایداری بهتره، نویز کمتره و.... در ضمن عمر قطعه زیادتره

در مجموع از بابت سوختن قطعه نگران نباشید اما برای بهره بردن از مزایای دماهای پایین می تونید تجهیزات تهویه رو تقویت کنید

موفق باشید

pejmangame
26-09-2008, 08:10
orthos رو از كجا دانلود ميشه كرد؟

teft
15-08-2013, 14:18
داداش خیلی ممنون مشکلم حل شد

hamed36622
20-08-2013, 18:00
بازه دمایی را شما در قسمت بایوس سیستم در قسمت فن سی پی یو مشاهده خواهید کرد.و این دما معمولی هست علت افزایش دما هم به دلیل به کار گیری می باشد که طبیعی است اما اگر زیاد نگران هستید می توانید در قسمت تنظیمات بایوس محدوده قرار دهید و حتماً خمیر سیلیکون استفاده کنید
امیدوارم مشکلتون حل شه