PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آيا راهی برای تعيين درصد رنگهای تشکيل دهنده يک صفحه شطرنجی وجود دارد

siyamaknemo
26-12-2005, 15:52
سلام دوستان
من تازه واردم و يک سوال داشتم.
يک صفحه شطرنجی (مثل صفحه شطرنج )رو در نظر بگيريد که به جای فقط دو رنگ سياه وسفيد از مجموع تعداد بيشتری رنگ ساخته شده باشد و تراکم آن نيز بالاتر باشد.آيا راهی هست که با استفاده از آن بتوان مثلا در فتوشاپ اين عکس را آناليز کرد و نسبت تعداد پيکسلهای شامل رنگهای يکسان را نسبت به کل پيکسلهای عکس به دست آورد.به عبارتی چند درصد رنگ فلان دارد چند درصد اون یکي رنگ را دارد و ...

با تشکر

mehdi87
26-12-2005, 17:40
siyamaknemo جان اول ورودتون رو به پي سي ورلد تبريك ميگم -
بعد اينكه من تا حالا همچين چيزي تو فتوشاپ نديدم ! فكر نكنم بتونه انجام بده !‌ حالا -

Shahin King
27-12-2005, 06:05
سلام

من هم نديدم . شايدم بشه و من بلد نباشم :rolleye: :rolleye: :rolleye:

بنده هم عضويت شما رو در انجمن بزرگترين سايت نرم افزاري ايران تبريك مي گم .

قربانت : شاهين كينگ :happy:

nazar
27-12-2005, 06:22
سلام!
من دقيقا منظور شما رو نفهميدم ولي اگر منظورتون آناليز رنگ يك بخش از تصوير هست كه از چه رنگهايي تشكيل شده كافيست از منوي Windoow و info رو رو باز كنيد. در info با نگهداشتن ماوس روي هر نقطه از تصوير مي‌توان مختصات همينطور رنگهاي تشكيل دهنده رو مشاهده كرد.
اميدوارم سوال شما همين بوده باشه اگر نه دقيق‌تر توضيح بديد شايد تونستم كمكي كرده باشم.

Shahin King
27-12-2005, 06:30
سلام!
من دقيقا منظور شما رو نفهميدم ولي اگر منظورتون آناليز رنگ يك بخش از تصوير هست كه از چه رنگهايي تشكيل شده كافيست از منوي Windoow و info رو رو باز كنيد. در info با نگهداشتن ماوس روي هر نقطه از تصوير مي‌توان مختصات همينطور رنگهاي تشكيل دهنده رو مشاهده كرد.
اميدوارم سوال شما همين بوده باشه اگر نه دقيق‌تر توضيح بديد شايد تونستم كمكي كرده باشم.

سلام

منظور ايشون اينكه كه براي مثال چند درصد رنگ قرمز يا سبز يا آبي .... در يك عكس به كار رفته .

مثلا چند درصد اين عكس رو رنگ قرمز پر كرده . ( دقيقا درصد مي خوان ) . من تا به حال نياز نشده . بدونم . براي همين هم نميدونم اين امكان تو فتوشاپ وجود داره يا نه :blink:

قربانت : شاهين

nazar
27-12-2005, 06:52
Shahin King عزيز سلام
پس جوابي كه دادم درست هست. در info دقيقا ميزان رنگها هم به RGB و هم به CMYK نشون داده ميشه! اين براي تعيين رنگهاي يك نقطه از تصوير هست. اگر تمامي عكس را بخواهيد آناليز كنيد پنجره Channal رو باز كنيد و با زدن Ctrl+1=Red , Ctrl+2=Green, Ctrl+3=Blue, Ctrl+~=RGB رو ببينيد. براي CMYK هم به همين ترتيب است Ctrl+1= Cyan, Ctrl+2=Magenta, Ctrl+3=Yellow, Ctrl+4=Black, Ctrl+~=CMYK

mehdi87
27-12-2005, 12:52
nazar جان اين روش فقط منطقه اي عمل ميكنه و كلي عمل نمي كنه ! حالا بزاريم اين دوستمون بيان شايد با همين روش به جوابشون برسن !

siyamaknemo
27-12-2005, 17:50
سلام دوستان
از جوابهاتون ممنونم همونطور كه تو پست قبلي گفتن اين روش منطقه اي عمل ميكنه و جواب كلي نميده. راستي دوستان من كارم فتوشاپ نيست ولي در عرض اين يك هفته كه دنبال جواب اين مساله بودم انجمنها و سايتهاي خيلي مفيدي پيداكردم كه لينكهاشو در اولين فرصت اينجا ميزارم اگر چه شماها حتما اونهارو بلديد ولي خوب شايد براي يك عده مفيد باشه.راستي دوستان اگر تاپيكي سراغ داريد كه در مورد posterize كردن و كار با هيستوگرام صحبت كرده لطفا لينكشو بگذاريد.

بازم ممنونم

nazar
28-12-2005, 03:30
سلام!
دوستان مطالبي رو كه گفتم هم در مورد منقطه‌اي بودن و يا كليت تصور صادقت ميكنه. دقيقا اين روشي هست كه در ليتوگرافي براي آناليز تصوير براي قبل از چاپ ازش استفاده ميشه. بيشتر از اين شما ميخواهيد چكار انجام بديد راستش من نميدونم و برايم گيجه. اگر مشكل شما با اين موارد برطرف نشد و خواسته ديگري از مطرح كردن اين سوال داريد واضح توضيح بديد مطمئن جوابي براي شما خواهم داشت. راستش فكر مي‌كنم سوء تفاهمي در ارائه سوال شده باشه. در هر صورت من مشتاقانه در خدمت دوستان عزيز هستم.

siyamaknemo
28-12-2005, 16:40
سلام دوستان
بگذاريد من يك جور ديگه سوالمو بپرسم.فرض كنيد همونصفحه شطرنجي رو داريم البته شامل مربعهاي كامل نيست و ميتونه شامل دايره بيضي مستطيل و اشكال نامنظم باشه و اندازه كلي اونها بين يك1 تا دو2 ميليمتر هست.(مساحت هر كدام تا 2ميليمترمربع )خوب اين ماتريسي دو بعدي رو در نظر بگيريد وحالا فرض كنيد كه خونه هاي اين ماتريس بطور غير منظم با پنج5 نوع رنگ مختلف پر شدند مثلا سياه سفيد سبز تيره سبز روشن و يك سبز ديگه.حالا چطوري از فتوشاپ بخواهيم كه درصد سطحي رو كه هر رنگ اشغال كرده به ما بگويد.
البته اول بايد كاري كرد كه مرز بين هر قسمت رنگي با قسمتهاي مجاورش متمايز تر باشد(لطفا بگيد چطوري تصويرو هوشمندانه شارپ كنيم يا لينكشو بگذاريد).
خوب تا اينجا كه سخت بود رو كه من گفتم (: حالا بقيشو شما بگيد.

nazar
29-12-2005, 03:36
دوست من siyamaknemo شما ما رو سر كار گذاشتي؟
مگر بنده در مورد ديگري صحبت كردم. اصلا شما به نوشته‌ها توجه كرده‌ايد و امتحانش كرديد؟ شما ميخواهيد رنگ هر پيكسل رو ببينيد خب تا ميشه زوم كنيد بعد مواردي رو كه قبلا اشاره كردم انجام بديد. سوال‌هاي شما ديگه آخرشه!!!

siyamaknemo
29-12-2005, 10:11
nazarجان بنده همچين قصدي ندارم
شما تاحالا با برنامه هاي آناليز تصوير(نه دستكاري تصوير مثل فتوشاپ)كار كردي مثلا از اونها براي اناليز كشت ميكروبها زير ميكروسكوپ استفاده ميكنند تا ببينند مثلا چند درصد اونها(همون شكلهاي كوچك نامنظم) در اثر يك دارو يا يك عامل ديگه تغيير رنگ ميدهد وبعد نتايج رو تفسير ميكنند.خوب حالا من ميخواهم با فتوشاب يك همچين كاري بكنم ولي زبون همديگرو بلد نيستيم
تا اونجا كه فهديدم و روتين اين برنامه هاي گرانقيمت هست اول لبه هاي شكلهاي كوچك نامنظم رو كه مجموع اونها شكل را تشكيل ميده رو شارپ ميكنند (البته با الگوريتمهاي مختص همين كار) بعد شكل رو اناليز ميكنند و برنامه درصد رنگهاي تشكيل دهنده نه فقط رنگهاي پايهrgb OR cmyk رو ميده البته با ترشهولد مشخص چيزي كه شما گفتي رنگهاي پايه رو ميده

mehdi87
29-12-2005, 11:03
siyamaknemo جان - اول اينكه فتوشاپ اينكاره نيست ! پس نرو دنبالش !
به نظر من يه درخواست نرم افزار بده و توضيح بده كارشو دقيق و واضح ....

Elfin-D
29-12-2005, 14:33
سلام
تا اونجا كه من خبر دارم اين از عهده فتوشاپ بدوره.شما يه برنامه ميخوايد كه به ط.ر هوشمندانه بهتون بگه كه مثلا اين عكس 20%سبز داره,40%ابي داره,10%قرمز داره و0 3%هم سفيد داره.اگه اشتباه ميكنم بگيد.

siyamaknemo
30-12-2005, 01:28
سلام دوستان
از نظراتتون ممنونم فكر كنم خودم با اين يك ذره سواد فتوشاپم يك كاري كردم ببينيد اين كارم درسته .اول با قطره چكان يك رنگ رو انتخاب كنيم بعد با مجيك وند با ترشهولد مشخص وبا انتخاب كانتينيوس اون قسمت از تصوير رو كه حالا نقطه چين شده را كات كنيم سپس يك عكس خالي دقيقا با مشخصات عكس اوليه ايجاد ميكنيم(سوال 1) و قسمتهاي انتخاب شده را در تصوير خالي بچسبانيم .اين كار را به تعداد رنگهاي مورد نظر تكرار ميكنيم و حالا چند تصوير داريم كه هر يك تا حد زيادي(بسته به ترشهولد مجيك وند) داراي نقاط بارنگ يكسان پراكنده در تمام تصوير ميباشد.حالا چند مساله باقي مانده
سوال1)چكار كنيم كه پس زمينه نداشته باشيم يعني شفاف باشد
سوال2)حالا كه هر تصوير از يك رنگ(حداقل يك شيد رنگ) ساخته شده چطور پيكسلهارو بشماريم(فكر كنم با هيستوگرام)
سوال3)چطور ميشود با مجيك وند يا ابزار ديگر سفارشيتر كار كنيم و انتخاب كنيم

با نشكر

siyamaknemo
02-01-2006, 17:12
دوستان اگر زحمتي نيست يك نظري بدن راجع به اين سوالا

MsbAbbas
15-05-2022, 21:21
سلام من برنامه ای دارم که این کار را انجام می دهد
اگر مایلید یک مورد بفرستید تا براتون انجام دهم

MsbAbbas
15-05-2022, 21:26
سلام من برنامه ای دارم که تمام رنگ ها را آنالیز می کند و درصد و تعداد هر پیکسل را محاسبه و پرینت می کند
با قابلیت تغییر رنگ ها و ادیت
اگر مایلید نمونه بفرستید. تا تحلیل کنم
به واتساپم پیام بده
09305542813