PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تاپيك جامع مقالات آموزشي " اينترنت و شبكه "

Mohsen khan
08-09-2008, 07:45
سلام دوستان
تصميم گرفتم يك تاپيك بزنم تا يك سري آموزش هاي پر كاربرد را اينجا قرار بدهيم
الان بيشترين بحث در مورد adsl و ايميل و ياهو مسنجر هست
خيلي از آموزش ها در تاپيك هاي مختلف گم مي شه و كاربر بايد كلي وقت بگذاره
تا شايد بتونه آموزش را پيدا كنه

پس لطفا ازاين پس ،‌ موارد آموزشي را اينجا بگذاريد
از ارسال پست تشكر ،‌ سوال ودرخواست جلوگيري كنيد ، چون بدون اطلاع پاك مي شه
اگر هم قبلا در تاپيك هاي ديگر پست آموزشي زديد ،‌مجددا اينجا كپي كنيد
اگر هم بصورت پي دي اف درآورديد كه بهتر
مي شه اتچ كرد

مطالب و بحث های انجام شده در تاپیک اسیا تک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])( نوشته شده توسط akhoond ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) )
مباحث مربوط به خرید نصب مسائل و راهنمای تنظیم مودم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])( نوشته شده توسط akhoond ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) )
عیب یابی اولیه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])adsl ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ( نوشته شده توسط hamidreza72 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) )
مسائل مربوط به پیشنیاز ها و مشکلات ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])isp ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])ها و رفع انها ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ( نوشته شده توسط akhoond ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) )
مسائل مربوط به مودم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])ipw ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])داتک و مسائلی که مطرح شده و راهنمای نصب ان در ویندوز لینوکس و مکینتاش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])(نوشته شده توسطzed2 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) لینک داده شده توسط akhoond) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
میزان استفاده از پهنای باند اشتراک اینترنت خود را در ویندوز مانیتور کنید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])( نوشته شده توسط hossein adeli) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])آموزش روشن شدن کامپیوتر سر ساعت معین و کانکت شدن و داونلود کردن با آی دی ام و حل کلک ماندن تا ساعت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])7:45 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])برای اکانت صبانت و خاموش شدن به صورت کاملا اتوماتیک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])( نوشته شده توسط hossein adeli ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]))
راهکارهایی برای امنیت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])( ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])در حوزه ی پسورد گذاری ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ( نوشته شده توسط mostafaeshghi) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
شبکه های کامپیوتری ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])( نوشته شده توسط hamidreza72 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) )
تبدیل لینک تورنت به لینک مستقیم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ( نوشته شده توسط nevissande ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) )
اموزش ثبت وبلاگ در موتور جستجو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])( نوشته شده توسط hamidreza72 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) )
تنظیم کامپیوتر برای اینترنت شبانه رایگان بدون استفاده از نرم افزار خارجی یاماکرو تنها با تنظیم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])bios ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])و اجرای ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])schedule ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])شده دستورات خط فرمان ویندوز ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) (نوشته شده توسط masoud.neshat ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) )
آموزش جامع انتقال فایل از هر سایتی به ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])adrive.com ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) (نوشته شده توسط tohidkh) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
همه چیز در مورد پینگ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])/ ping ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) (نوشته شده توسط tohidkh) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بيست روش براي کاهش هزينه هاي استفاده از اينترنت dial up ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) (نوشته شده توسطjamshidjap ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) )
معرفی دستگاه های ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])dslam ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ( نوشته شده توسط mehdi_vsgh ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) )
مراحل نصب و راه اندازی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])pap ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ( نوشته شده توسط mehdi_vsgh ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) )
با وجود فن آوری adsl ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])جایگاه فن آوری wimax ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])کجاست؟ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ( نوشته شده توسط hamidreza72 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) )
ارورهای ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])691 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])و ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])678 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])و توضیحات سایت شاتل ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ( نوشته شده توسط mehdi_vsgh ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) )
کوکی ‍‍{ cookies } ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])چیست؟ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ( نوشته شده توسط hamidreza72 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) )
خطای ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])generic host process for win32 services ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])و راه حل های رفع ان ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ( نوشته شده توسط ahriman323 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) )

موفق باشيد
محسن

akhoond
08-09-2008, 07:48
سلام دوستان . [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
تصمیم گرفتم که موارد مربوط به آسیاتک ، که به درد بخود هستن رو جمع کنم ، تا یوزر های تازه وارد ، گیج نشند . [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
سعی کردم که با نام نویستده کوت کنم ، اگه کسی می بینه که جایی اشتباه کردم ، بگه .

1 مشکلات مودم های شرکت

اونایی که می خوان مودم از آسیاتک بخرن مواظب باشن.
مودمهایی که آسیاتک میده با خیلی از شرکتهای دیگه مشکل داره. من سر این قضیه اشکم در اومد. !
فکر نکنید تا آخر عمرتون تو آسیاتک می مونید ، یه مودمی بگیرید که بعدا با مشکل مواجه نشید :8:

2 رانژه و هزینه راه اندازی

هزینه راه اندازی برای کسانیه که جدیداً از آسیاتک سرویس میگیرن.

حواستون باشه اگه خط تون از رانژه در بیاد و دوباره تقاضا بدید ، دوباره یوزر جدید هستید .

3 مسایل مربوط به سرویس حجمی

این موضوع ، پیش نیاز همه مسال بعدیه :

هر 8 بیت ، می شه یک بایت ، و سرعت ها هم معمولا بر اساس کیلوبیت هست ، تقسیم بر 8 که بشه می شه کیلو بایت ، مثلا شما که 128 kb می گیری ( بیت رو با b نشون می دن ) باید قاعدتا با سرعت 16 kB دان کنی (بایت رو با B نشون می دن )
هر 1000 KB هم می شه یک MB ( حدودا البته ) هر 1000 MB هم می شه یک GB ( این هم حدودیه )
مرسی
حالا مسایل اصلی :

محدویت 1 گیگ ، میشه روزی 33 مگابایت . بدبختی اینجاست که این 1 GB شامل دانلود و آپلود میشه. فرض میکنیم 6 مگ هم برای آپلود بره میشه روزی 27 مگابایت. دوتا دونه سایت باز کنید و ایمیلهاتون را چک کنید ، 27 مگابایت تمومه. فکر میکنم برای کسانی خوب باشه که اهل چت هستند یا روزانه یک یا دوساعت بیشتر از اینترنت استفاده نمیکنند. این استفاده هم باید بیشتر شامل خوندن مطالب باشه تا مرور صفحات زیاد.

مطمئن باشید سرعت سرویسهای 128 حجمی را طوری ست میکنن که با ماکزیمم سرعت دانلود کنه (به اندازه ی 512) و خیلی زود نیازمند خرید حجم اضافه بشید

امیدوارم این نونها از گلوی مسئولین مربوط پایین نره ، الهی آمین

لازم به یاد آوریه که دوستانی که نامحدود دارن ، سرعتشون معمولا همون اسمی هست ، مثلا برای 128 ، همون 15 _ 16 رو دارن معمولا ، اما برای حجمی ها ، سرعت معمولا حول و حوش 400 تا 500 می چرخه ، یعنی دان بین 50 تا 60 می چرخه ، از این لحاظ خوبه ، اما حواستون به کمبود ترافیک باشه .

ضمنا ، سرویس های 128 و 512 تقریبا هیچ تفاوتی با هم ندارند ، هم از نظر سرعت ، هم نظر ترافیک و قیمت ، هر دو سرویس ، سرعتشون بین 400 تا 500 هست .

در اصل بین 128 و 512 حجمی آسیاتک هیچ فرقی نه از نظر سرعت نه قیمت وجود ندارد
حواستون هم باشه که همین ترافیک کم ، و التبه عدم دان رایگان شبانه ( مثل صبا ) چند تایی از دوستان رو از آسیاتک کوچانیده [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

این 2 * 2 تا 4 تای مهدی جان رو ببینید :

من یه سری محاسبات برای خودم کردم!
دیدم با روزی 3-4 ساعت وبگردی من حداقل بیش از 50 مگ مصرف دارم
ببینید چون ترافیک هم دانلود و آپلود هست و روزانه هم بالاخره آدم ممکنه چند تا آهنگ دانلود کنه و چند عکس ببینه یا مثلا یوتیوب و .... حتی از 50 مگ هم بیشتر میشه
پس برای وبگردی حداقل ماهی 1.5 گیگ لازمه

بعد پیش خودم فکر کردم هر از گاهی هم ممکنه بخوام فایلهای حجیم و فیلم دانلود کنم. که اینم می تونم با شبانه صبانت حلش کنم!

قیمتهاش هم مناسبه با سرعت دانلود 50 تا 60

2 گیگش 13600 و 5 گیگش 19000 تومن و هر گیگ اضافه هم 3000 تومن

من فقط به یک شرط ماهه دیگه آسیاتک باقی می مونم و اون هم اینه که شبانه بده مثل صبانت

این 2*2 تا 4 تا هم ماله منه : ( البته با توجه به تذکر پایینی )

این تجربه خودمه ، گفتم بگم ، شاید به درد کسی بخوره ، بهترین شارژ ، شارژ 3 ماهه است ، چون به ازای هر ماه یک گیگ می ده ( جمعا 6 گیگ ) اما شش ماهه ، همونه ، به همراه 1/6 گیگ در ماه اضافه تر ( به نظر من صرف نداره پول 6 ماه رو به خاطر 1/6 گیگ بدی ) یکساله هم همین طور
من می گم 3 ماهه از همه به صرفه تره ....
مرسی

این نکته رو هم توجه داشته باشید که تو سایت اشتباه گفته شده :

سلام .
آره دیگه مهدی ، اون دفعه ای هم عکس گذاشتم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] دیگه حال ندارم عکس بذارم ، خودتون برید ببینید ، توی خرید آنلاین ، سرویس 128 3ماهه رو انتخاب کنید ، می بینید که می زنه 6 گیگ ، نه 4 گیگ .
دیروز هم قبل از شارژ ، محض اطمینان ، زنگ زدم ، پرسیدم ، دختره گفت 6 گیگ درسته .
مرسی :11:

سرویس های حجمی این مشکلات رو هم داره :

سلام
یک سوال دوستان .
من از وقتی سرویسهای آسیا تک 1.5 برابر شده بجای 128 نا محدود یه 512 با سقف 2 گیگ گرفتم . ولی الآن هنوز 4 روز نشده زنگ زدم به پشتیبانی گفت 1200 مگابایت رو مصرف کردی ؟ مشکل از کجاست ؟
کل دانلود ( گرفتن فایل ) تو این 4 روز عمرا بیشتر از 80 مگابایت نبوده . هروقت هم کارم تموم میشه مثل دایل آپ قطعش می کنم که برای آپدیت مثلا آنتی ویروس و غیره از ترافیکم استفاده نشه بغیر از این فقط با اکسپلرر صفحه باز کردم . در ضمن اگه سنت و ریسیود رو هم جمع بزنم کلا یه 60 تا یه 250 تا و نهایت یه 400 تا بوده ( البته نمیدونم چطوری اینقدر سریع رفته ؟) که باز هم عمرا به 1200 نمیرسه !
وسیله دیگه هم یه پلی استیشنه که فقط یک بار باهاش ساین این شدم چیزی هم دانلود نکردم .
اینترنتم هم وای فای وصل کردم ولی اولا سکریتیش فعاله در ثانی وقتی کامپیوتر رو خاموش می کنم چراغ اکتیویتی هم ثابته ( یعنی از جای دیگه استفاده نمیشه )
الآن نمی دونم چی کار کنم ؟
کسی در این مورد نظری داره ؟؟؟

حالا مواردی که باید بهش توجه بشه :

اول یک توصیه!
بهتره افرادی مثل شما که از اینترنت محدود استفاده میکنن حتما از یک نرم افزار حجم سنج استفاده کنن

من خودم از این استفاده میکنم:
کد:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
یا

در مورد اضافه حجم:

1- مطمئنید که فیلم یا فایل حجم بالا دانلود نکردید؟

2- مطمئنید که دیگران از اینترنت شما استفاده نکردن؟

3- مطمئنید که نرم افزاری خودش رو در هنگام آنلاین بودن شما آپدیت نکرده؟! (البته 10 تا نرم افزار هم با هم آپدیت بشن باز 1200 تا نمیشه)

4- مودم شما وایرلس نیست؟

5- احتمالا کسی یوزر و پسورد اتصال شمارو نداره؟ یا حتی بتونه حدس بزنه

6 - حتما دوباره با پشتیبانی تماس بگیر و بگو از چه سایتهایی بیشترین دانلود انجام شده!!!

البته من به شخصه این برنامه استفاده می کنم ( و مزیتی در استفاده از برنامه پرو نت لیمیتر ) :

درسته سیاوش جان ، اما یکی این که وقتی برناه پرو هست ، استفاده از برنامه عادی و رایگان اش اصلا برام قابل تحمل نیست و تو کتم نمی ره ( البته این شخصیه )
اما نکته دوم اینه که در نسخه پرو ، می تونی دسترسی برنامه ها رو به اینترنت محدود کنی ، برای من که خیلی مهمه ، چون مثلا خود آنتی ویرس کاسپر ، اگه اینترنت سکیوریتی اش اکتیو باشه ، به قاعده خود فایر فاکس سند و رسیو داره ، یعنی 2مصرف برابر
این جوری به نظرم خیلی راحت تر می تونی روی مصرف تون مدیریت کنید .

این نظر شخصی بود ، هر کسی یه نظر و استفاده ای داره ( دوست ندارم نظرمو تحمیل کنم )

این خود برنامه :

من با این سریال اکتیو کردم

4 برای سرعت بیشتر از 128

برای سرعتهای بالای 128 باید کپی از کارت دانشجویی یا گواهی اشتغال به تحصیل داشته باشید. یکبار هم ارائه ی این گواهی کافیه
پرسیدم اگر من ماه بعد 128 نامحدود بگیرم و ماه بعدیش 512 با محدودیت بگیرم باز هم باید گواهی ارائه کنم که گفتن لازم نیست. همین یک دفعه کافیه..

این مورد رو هم من اضافه کنم که دانشجو بودن ، یا عضو هییت علمی بودن ، یه راه هست ، یه راه هم شرکت هست ، هر شرکت برای ثبت شدن در کشور ، باید در روزنامه رسمی اعلامیه ای چاپ کنه که به همون روزنامه رسمی شرکت معروف است ، برای گرفتن سرویس بالای 128 از طریق شرکت ، باید روزنامه رسمی ارایه بشه ، و فقط و فقط همین روزنامه کفایت می کنه ، هیچ چیزی چک نخواهد شد ، شرکت ها دنبال پولشون هستن .
اگه هم شرکت توی آشناها ندارید ، توی سایت روزنامه رسمی ، روزنامه زیاده .... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
( این مورد آخر رو فقط وفقط برای آگاهی گفتم ، من هیچ مسئولیتی رو به عهده نمی گیرم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

5 وی پی ان

اول یه نقل قول از خودم بکنم :

سلام .
دوستان ، شما با آسیا ، از نظر وی پی ان ، مشکلی ندارید ؟
من نمی تونم کانکت بشم ؟ ( برای پی تی می خوام )

راه دیگه ای نیست ؟
فکر کنم اون موقع که این پست رو می زدم ، وی پی ان من مشکل داشته ، چون بعدش یکی دو بار تونستم کانکت شم ، ولی باز هم بعدش دیگه نتونستم تا همین امروز ، هم میشه گفت که اون یکی دو بار مشکل وی پی ان من حل شده بوده ، هم می شه گفت که آسیاتک اون یکی دو بار رو بی خیال شده ، خودم هم نمی دونم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

من همین الان دارم با v p n این پست رو برات می نویسم و مشکلی هم ندارم. چه جور ایرادی میگیره؟ آیا فایروال رو سیستمت نصب هست؟
این پست آقا سیاوش رو هم نمی دونم پای کدوم یکی از موارد بالا بذارم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دیگه هم پستی ندیدم که مطمئن بشم
*** ادیت : من باز تونستم که با وی پی ان کانکت بشم ، مشکلی نیست [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

6 حفاظت از یوزر و پس

راستی دوستان ، اگه کسی یوزر و پس من رو داشته باشه دخل ام می اد ، یا فقط و فقط از خط خودم می شه با این یوزر و پس کانکت شد ؟

تا جایی که من میدونم کانکشن های PPPoE که دارای یوزر و پس هستند بله میشه.
اگه شما کانکت نباشید اما کسی از همون شرکت اکانت داشته باشه و یوزر و پس شما رو بدونه میتونه کانکت کنه.
من با پسر داییم از این کارا زیاد کردیم.
به این نکته خیلی توجه کنید که یک وقت ...

7 مشکلات پشتیبانی

این نظر کلییو عزیز هست ، البته من به شخصه بعضی موارد رو قبول دارم ، اما به نظرم میاد کلییو یه کم غلو کرده :

آسیاتک فقط واحد فروشش گوشی رو بر میدارن و پشتیبانیش در روز شاید یه بارم به تلفن جواب نده... تازه هر وقت که توی شبکه شون مشکلی پیش میاد کامپیوترشون رو از تلفن قطع میکنن و دیگه یا همش اشفاله و یا گوشی رو بر نمیدارن... در ضمن، این آسیاتک پشتیبانیش انقدر آدمای بیسوادی هستن که فکر کنم هیچ کدومشون تا 5 دبستان هم نخونده باشن... یه مشت بیسواد رو که فقط بلدن کامپیوتر رو نگاه کنن رو نشونده اون پشت به عنوان پشتیبانی...

در مورد ایمیلایی که توی سایتشون هم هستش باید بگم همشون سرکارین و فقط ایمیل واحد پول گیری و پشتیبانیشون کار میکنه... که ایمیل واحد پولشون همیشه چک میشه و جواب داده میشه ولی ایمیل پشتیبانیشون رو فکر کنم اصلا نمیبینن... چون من حداقل 20 بار ایمیلای مختلف بهشون زدم (طی 8 ماه) و هیچ کدوم جواب داده نشدن...

واحد فروض آسیاتک همشون یه سری زن بیسوادن که از کنار خیابون اومدن و فقط خوب حرف میزنن و میخوان پولتو بخورن... بر عکسش واحد پشتیبانیش یه یارو بیشتر نیست... اونم همیشه یه جوری حرف میزنه انگاری مزاحمش شدی باهاش تماس گرفتی... البته اگه موفق بشی بعد از یه ماه صدای گوش نوازشو بشنوی...

این هم نظر یکی دیگه از دوستان :

من 2 ماهی میشه از اسیاتک اومدم بیرون واقعا آشغاله
پشتیبانیشون یه مشت ادمه بی سواده ...
من دو تا سوال کردم موندن توش ...
من وقتی میخواستم شارژ کنم موهام سفید میشد ...

به شخصه اشغالی زیاد رو قبول دارم ، هم پشتیبانی ، هم فروش ، خدا نکنه کارت لنگشون بمونه ، باید یه ورق آرام بخش میل کنید [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

8 خروج از آسیاتک

دوستان ، دیگه در این مورد ، پستی رو با اجازتون کوت نمی کنم ، چون که خیلی موضوعی نداشت ، فقط حواستون باشه که برای خروج از آسیاتک ، خیلی از دوستان ، از جمله کلییو و آقا مهدی ، خیلی اذیت شدن ، نمی دونم اسمشو کار شکنی بذارم یا محبت زیاد آسیاتک به یوزرهاش که نمی تونه ازشون دل بکنه ، جمع آوری این دوستان ، خیلی طول کشید ، 10 _ 12 روز بود که کلییو سر کار بود :13:
حواستون باشه که در این مورد خوب پیگیری کنید تا نه وقتتون تلف بشه ، نه هزینه تون ، هم این که کمتر بی اینترنتی بکشین ..
تا قبل از پایان قرارداد هم از رانژه خارج نمی کنن ، حتی اگه شما قبل از تاریخ پایان قرارداد در خواست جمع آوری بدید ، باید تا پایان قرارد اد صبر کنید :19:

این نکته هم خیلی خیلی مهمه ، حواستون باشه :

در ضمن یادتون باشه اگر شارژ نکنی و تقاضای خالی کردن خط رو ندید ماهی 3000 به حسابت میزنند.

9 اهمیت پیگیری

ممکنه برای کسی مهم نباشه ولی خواستم برای طرفداران آسیاتک بگم

اون دوست من که در مورد 1 بهش اشاره کردم بعد از 1 ماه و 1 هفته آخر بهش گفتن که نمیشه

به من دوشنبه زنگ زد و گفت بیا برای من نصب کن.من هم رفتم و دیدم چراغ لینک روشن نیست.گفتم احتمالا رانژه نشده
زنگ زد بهشون . گفتن خودمون 4شنبه میایم. دیروز یه نفر اومده کلی وررفته آخر هم نتونسته

امروز بهش زنگ زدن گفتن خط شما RU هست !!! ما نمی تونیم به شما ADSL بدیم
------
حالا خارج از این بحثها!
خطشون که مسی هست.فیبر نوری و pcm نیست! پس این یعنی چی؟
توی محلشون هم خیلی ها ADSL دارن
خود همین آسیاتک توی اون منطقه پورتهاش تقریبا تمومه

سلام مهدی جان
آقا مهدی ، ببخشید ها ، تقصیر از اون دوست تون هست جسارتا البته ، این تقصیر خودمونه که سرمون رو خم می کنیم ، آخر هم که تو سری می خوریم ، می گیم چرا این جوری شد ...
من با این که همه چی به نسبت عادی بود و مشکلی نبود ، هم دهن آسیاتک رو سرویس کردم ، هم مرکز رو ، اون دوستتون هم اگه بره یه شکایتی ، یه داد غاری ، یه کاری بکنه خب ، یک ماه و نیم الاف اش کردن ، آخرش هم می گن هیچی به هیچی این جوری که نمی شه آخه ...

التبه این جور کارها فقط مختص آسیاتک نیست که ، همه شرکت ها همین جوری اند به نظر من ، تا جایی که بتونن و چاقو شون بره ، میخوان که ببررن ، این ماییم که باید حواسمون رو جمع کنیم ، تا کلاه سرمون نره ...

این باز هم نظر بنده ، امیدارم توهین و بی احترامی به نظرت نکرده باشم ، آگه آره ، ببخشید

یا حق

این اتفاق هم برای من افتاد ، دقت کنید ، از این فرصت ها استفاده کنید :27:

خب دوستان ، مژدگونی بدید ...

امروز باز زنگ زدم ، که ببینم از 1 گیگ که شارژ کردم ، چقدر اش مونده ، می خواستم ببینم عددی که نت لیمیتر می ده با عدد اونها یکیه تقریبا یا نه ...
اما اون اپراتور ، تقریبا درست گفت ، اما با یه تفاوت کوچیک ، با این تفاوت که 1 گیگ اضافه تر گفت ، یعنی 1 گیگی که استفاده کردم رو اون آی کیو ها ( نمی دونم چطوری ) حساب نکردن ....
تا اینجا که این بی حساب کتابی شون به نفع من تموم شده ، گوش شیطون کر ، امیدوارم تا آخر هم همین جوری بمونه ..

کی گفته آسیاتک بده :دی

یا حق

در آخر ، اگه دوستان می بینن که نکته ای رو جا انداختم ، بفرمایند ( پ خ )
امیدورام به دردتون بخوره ، اگه به درد تون خورد ، یه خدا پدرشو بیامرزه هم برام کافیه . [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مرسی
یا حق

akhoond
08-09-2008, 07:54
سلام دوستان [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
امیدوارم این کاری که کردم ، هم وقت شما رو سیو کنه ، هم باعث بشه که تاپیک بیهوده طولانی نشه .
فقط این که به ظاهر زیاد این پست نیگاه نکنید ، تنبلی رو کنار بذارید [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و کل این پست رو با دقت بخونید [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
( اگه می گید وقتتون ارزش داره ، وقت من هم ارزش داشت ، من هم وقت گذاشتم ، هم هزینه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] اما شما هم برای من ارزش داشتید که این کار رو کردم ،امیدوارم من هم براتون ارزش داشته باشم و این پست رو با دقت مطالعه بفرمایید :11: )

خرید مودم

همون مودمی که خودشون میگن رو بخرم یا شما پیشنهاد مودم به خصوصی رو داری؟

اجازه بدید یه توضیح کوچولو بدم ، می شه گفت که در اکثر قریب به اتفاق شرکت ها ، فروش مودم ، یکی از راه های کسب در آمد حساب میشه ، به خصوص در شهرستان ها که تنها در صد می گیرند و سود زیادی ندارند ، پس اگه خودتون مودم تهیه کنید ، خیلی خیلی بهتره ، اما حواستون به دو مورد باشه :
یکی این که شرکت شرط نکرده باشه که مودم رو فقط و فقط باید از من بخرید ( مثل پارس آنلاین )
یکی هم این که مودمی رو تهیه کنید که شرکت باهاش سازگار باشه و بعدا براتون مشکل درست نکنه ( قبل از خرید هر مودمی ، با آی اس پی صحبت کنید که ساپورت می کنه یا نه )
یه خرده آینده نگری هم بد نیست ، یه مودمی بگیرید که با اکثر شرکت ها ، سازگاری داشته باشه ، شاید یه اتفاقی بیافته و بخواهید شرکت تون رو عوض کنید ، بهتره که مودمون به اکثر شرکت ها بخوره
مودم های کورسز اسیاتک ، یه نمونه که با اکثر شرکت ها مشکل داره :13: توصیه می کنم نخرید

یه موردی رو آیدون عزیز گفتن ، اون هم این که این بازی پارس آنلاین ، خالی بندی بیش نیست ، و تونسته بودن با یه مودم 3com با پارس آنلاین کار کنه ، هم یه هزینه مودم الکی نیافتاده ، هم یه هزینه نصب و راه اندازی . البته این کار آیدون ، یه لم داشت ، خودتون ببینید :

برای مودم من داستان داشتم با پارس ، اینا از شاتل سرویس داشتن یکساله ، یکسال که بسر میاد اینا خارحه بودن خبردار نمیشن بعد از یهفته میان میبینن اینترنت قطعه خلاصه تو منطقه جماران هم محدودیت بود بعد از 4-5 ماه بمن گفتن من گفتم بذار ببینم کس دیگه سرویس میده یا نه دیدم پارس سرویس میده زنگ زدم گفتم قرارداد یکساله رو حساب کنه ببینیم پولش چنده چک بکشن حساب کرد و مودم رو که گفت گفتم مودم لازم ندارن خودشون دارن گفت نه نمیشه باید مودم پارس باشه گفتم من میدونم کارشناسای شما سواد نصب مودم غیر از مودمای خودتون ندارن برای همین من خودم همه کاراشو میکنم هیچ ساپورتی هم لازم نیست بکنید گفت برم بپرسم خلاصه آخرش گفت نمیشه گفتم پس بذار بپرسم ببینم چی میگه اونی که اینترنت میخواد اونم گفت عیبی نداره زنگ زدم گفتم باشه قرارداد رو بفرستید ولی مبلغ رو بمن بگید مبلغ رو که گفت ازش پرسیدم مودم رو چند حساب کردی گفت 49 تومن گفتم نه دیگه اون مودم بدرد اینا نمیخوره مودم 95 باید باشه 2تا لپتاپ دارن گفت نداریم از اون گفتم مهم نیست هروقت اومد گفت ممکنه 2-3ماه طول بکشه گفتم اصلا مهم نیست آخرش از رو بردمشون حالا اینا 2فقره طلبکارن یکی 95 مودمه یکی هم 20 هزینه نصب و دلیل تاخیر برای نصب هم رسیدن مودم بود که وقتی فهمیدن استفاده میشه بیخیالش شدن.

اگه کسی می خواد از این کلک ها به پارس بزنه ، توصیه من اینه که حتما قبلش اون مودم رو روی خط یکی از یوزرهای پارس تست کنه ، وقتی مطمئن شد ، اون وقت بره برا دعوا :31:

بریم سراغ خرید مودم :

مودم هایی که در زیر اومده ، بیشتر از بقیه مودم ها مورد استفاده قرار می گیره و معمول تر هست ، لزومی نداره حتما این ها رو بگیرید ، اما خب ، مودم های زیر بیشتر توصیه شده .
مودم هایی که قابل تهیه هستش :

Asus

1 _ Asus am 602

حدود قیمت : 50 تومان
یه پورت لن داره ، یه پورت usb ، روتر هم هست دیگه ، بیشتر برای یوزرهای خونگی توصیه می شه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

محتویات داخل جعبه :
1-مودم
2-آداپتور
3-اسپیلیتر
4-کابل USB
5-کابل LAN
6- سیدی راه انداز
7-دفترچه راهنما

دقت کنید که فعلا این مودم خیلی خیلی خیلی کمیاب هست ، هیچ تضمینی نیست که پیداش کنید ، شاید هم با قیمت خیلی بیشتر پیدا بشه :13:

مشکل خاصی نداره ، مگر داغ شدن بیش از اندازه:

داغ میکنه که خب طبیعت هر وسیله الکترونیکی اینو ایجاب میکنه ! ولی داغ کردنش به حدی نیست که آزار دهنده باشه و یا به خود دستگاه آسیب بزنه !

این قضییه به خاطر چیپی هستش که وظیفه اصلی پردازش کارهای مودم رو بر عهده داره... به همین خاطرم هستش که روی مودمای ADSL در هر گوشه ای چند تا جای هواکش (معمولا به صورت پره ای) میبینیم... اگه اون هواکشا نباشن اون چیپ داغون میشه... به همین خاطرم همیشه باید مواظب باشید که مودمتون رو جایی قرار بدید که هواخوریش خوب باشه و همچنین هر از چند گاهی توی اون هواکشای اطراف مودم یه فوت بکنید تا گرد و خاکشون بره و هوادهیشون بهتر بشه تا مودم هم راندمانش بالاتر بره... و همچنین از قرار دادن مودم تو جاهایی مثل زیر مونیتور و لای کثابا و توی قفسه بسته و کشو میز و... که جاهایی هستن که توشون نفس به مودم نمیرسه شدیدا خودداری کنی تا مودمتون مدت بیشتری براتون کار کنه...

اما بعضی دوستان بودن که با داغ شدن و ریست شدنش مشکل داشتن ( خود من ، و خیلی از دوستان استفاده می کنیم ، مشکلی نداشتیم و راضی هستیم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] )

سلام به همه دوستان.
من يك مودم ASUS am602 و يك اشتراك 256 دارم. تازگي ها بعد از يك مدت روشن بودن مودم، احساس ميكنم كه مودم قفل كرده! يعني نه ارسال و نه دريافت انجام ميشه، بعد كه مودم رو خاموش و روشن ميكنم، دوباره كارش رو ادامه ميده. اين مشكل تقريبا از زماني تشديد شده كه من اكانت رپيدشرم تموم شده و بيشتر دانلود هام رو به كمك تورنت انجام ميدم. حالا واقعا نميدونم كه آيا به خاطر كار با تورنت ها هست، يا واقعا مشكل سخت افزاري وجود داره.

سلام
واسه من زمانی که خیلی داغ میشه اینطور میشه

من مودم starnet هست و همين مشكل رو داشتم و از زماني كه با لن اون وصل شدم اين مشكل از بين رفت . پيشنهاد ميكنم اگر مودمت لن هم داره اونو امتحان كن شايد درست شه.

آره این مشکل که وجود داره! ولی به طور کلی از یه قاعده کلی تبعیت میکنه که در هر 24 ساعت حداقل یه 2 ساعت باید بهش استراحت بدی که به لطف این برنامه های قطعی برق فعلا که خودکار انجام میشه !

2 _ Asus am 604g

حدود قیمت : 100 تومان
4 تا پورت لن داره ، به همراه یه اکسس پوینت برای وایر لس :8:
مشکل خاصی نبوده ( یعنی در همین حد توی تاپیک در موردش بحث شده بوده :41: )

3 _ Asus am 604

حدود قیمت : 65 تومان
مثل 604g می مونه ، با این تفاوت که وایر لس نداره

USRobotic

USRobotics USR819112 :
حدود قیمت : 45 تومان گارانتی : انفورماتیک گستر

محتویات جعبه :

ADSL2+ Modem
Power Adapter
Phone Cable, Ethernet Cable, USB Cable
Quick Installation Guide, CD-ROM
Micro Filter
ADSL 2+
چون مدل های ریمارک شده مودم های USR توی بازار دارن زیاد میشن و فقط اگه با این گارانتی بخرید میتونید اطمینان داشته باشید که قطعات اصلی رو خریدید

D Link

1 _ Dsl 200
حدود قیمت : 30 الی 35 تومان
تک پورت Usb بدون لن بدون پشتيباني از ADSL2 بدون روتر .

2 _ Dsl 320T
حدود قیمت : 40 الی 50 تومان
داراي يك پورت Usb و پشتيباني از ADSL2 بدون روتر .

3 _ DSL-322T
حدود قیمت : 45 الی 50 تومان
یک پورت USB و یک پورت Ethernet ساپورتAdsl 2+

4 _ Dsl 520t
قیمت: 45 الی 50 تومان
داراي يك پورت Usb و يك پورت Ethernet ميباشد با روتر و فایر وال

5 _ Dsl 522t
حدود قیمت : 60 الی 65 تومان
یک پورت Ethernet داره و یکپورت USB ساپورتAdsl 2+ به همراه روتر

6 _ Dsl 2640 T
حدود قیمت: 75 الی 85 تومان
چهار پورت Ethernet و Access Point بصورت بي سيم (Wireless) به همراه روتر

مودم هایd-link دکمه power ندارند.

*** دوستان ، این مطالب توی تاپیک نبود ، جمع آوری کردم ، حتما خودتون هم یه سرچی بکنید و چشم بسته به این ها اعتماد نکنید قیمت هم حدودی است ، خودتون حتما قیمت بگیرید ( اگه کسی جایی اشتباهی می بینه ، حتما بگه )

توصیه شخصی : اگه از نظر بودجه مشکلی ندارید ، مودم تک پورت تهیه نکنید ، یه Usb و یه لن به نظرم از همه بهتره ، اگه از Usb مشکلی بوجود میاد ، می شه از لن استفاده کرد ، اگه لن مشکل داشته باشه ، می شه از Usb استفاده کرد ، اگه هم گاهی 2 تا سیستم داشتید که به اینترنت نیاز داشت ، هم از لن می شه استفاده کرد ، هم یو اس بی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Lan یا usb

اول بگم که اکثر دوستان ، لن رو ترجیح می دن و واقعا هم راحت تره ، اما تو سرعت هایی که ما داریم ( زیر 512 ) هیچ تفاوتی بین لن و یو اس بی وجود نداره . اما لن یه مزیت هایی نسبت به usb داره:

Ethernet نیازی به درایور نداره ولی USB برای همه مودم ها نیاز به درایور داره... شما حتما باید قبل از اتصال مودم به کامپیوتر از طریق USB از طریق CD همراه Modem درایور رو نصب کنید

سیم USB فقط 3 تا 5 متر رو پشتیبانی میکنه در حالی که کابل Ethernet در حالت عادی بین 80 تا 100 متر رو پشتیبانی میکنه

در ضمن ، دوستانی که می خوان به ویستا یا لینوکس هجرت کنن :

یکی از مزایای استفاده از Lan سادگی استفاده در سیستم عاملهای مختلف مانند Vista - Linux و ... هست.

( منظور این که دیگه دردسر این رو ندارید دنبال درایور usb برای ویستا بگردید )

یه نکته مفهومی و ریز هم اینجا هست + اونهایی که می خوان از لن استفاده کنن :

من میتونم به جای خریدن مودم از کارت شبکم استفاده کنم یا اصلا ربطی نداره؟

نه ، ربطی به هم ندارن ، اما شما اگه میخوای از مودم لن استفاده کنید نیاز به کارت شبکه دارید

خرید کارت شبکه

برای خرید کارت شبکه یه راهنمایی کوچولو لازم دارم که چه کارتی با چه قیمتی و از کجا تهیه کنم؟
هماهنگی با مودم و مادربرد و این جور چیزا مهمه یا نه؟

نه مهم نیست هر مارکی که گرفتی بیگیر من خودم یه 6هزار تومنی شو گرفتم که حتی گارنتی هم نداره .یعنی حتی نمی ارزه که با گارانتی بگیری چون هزینه ارسال برگشت قطعه واسه گارانتی پای مشتریه که چیزی در حدود 7یا8 تومن در میاد حالا خودت مقلیسه کن

این هم برای کسانی که دوست دارند جنس پدر مادر دار بگیرند :

برو بازار رضا یا ایران... توی بازار رضا یه مغازه ای توی راهروی شمالی هستش که شبکه فروشه و توی ایران هم طبقه دوم توی راهروهای جانبی اش چند تا مغازه هستن که شبکه فروشن...

برو یه کارت شبکه D-Link 10/100 بگیر که باید بگی "کارت شبکه دی-لینک ده صد" که قمتشم بین 5 تا 6 هزار تومنه با 5 سال گارانتی "شرکت خدماتی ایزی (easy)"... سرعتشم از 10 تا 100 Mbps (مگابیت بر ثانیه) هستش... البته البته مدل های گیگابیتی و وایرلس هم هستن که گیگابیتی های D-Lin حدود 15 هزار تومن و وایرلس مگابیتی اش هم حدود 40 هزار تومنه... همون مغازه هایی که گفتم (که غالبا تابلوهای D-Link دارن) برید همه چیز دارن...

البته مارک های دیگه ای هم هستن ولی D-Link هم خوبه و هم کیفیتش بد نیست... کیفیتش خیلی مهمه که من به شما D-Link و LinkSYS و USRobotics رو پیشنهاد میدم چون توی بازار ایران دومی و سومی کمن یا نیستن همون D-Link رو بخرید...

بالاتر هم گفتم ، دوستانی که می خوان بین دو سیستم اینترنت رو Share کنن ، لازم نیست سوییچ و این جور مسخره بازی ها بگیرن ، یا مثلا برن سراغ مودم با خروجی های بالا ، مودم هایی که یه خروجی لن داره ، یه خروجی Usb به درد چنین کار هایی می خورن ، یکی رو با لن می شه ساپروت کرد ، یکی رو با Usb، البته محدودیت های Usb که بالا گفتم یادتون نره

نصب تجهیزات :

اول از همه راجع به هزینه راه اندازی :
ببینید ، اکثر شرکت ها ، پول راه اندازی رو می گیرن ( تقریبا همشون ) اما هیچ کدوم نمیان که براتون نصب کنن ، چون واقعا هیچ کاری نداره ، اگر هم مشکلی داشته باشید ، پای تلفن می گن چی کار بکن و چی کار نکن و تمام ، خودمونیش این که می شه که پول راه اندازی ، پول زوره ، کمتر کسی هم تونسته از زیر دستشون فرار کنه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
برای این هم که پول زور بگیرن و کسی بهشون تو نگه ، این پول رو می زنن جای رانژه ، در حالی رانژه ، همون ماهی 3 تومان آبونمان هست و هیچ هزینه دیگری مخابرات از شرکت ها نمی گیرد :2:

دو تا نکته رو بگم ، تا دوستان ، مثل بنده وقت شون تلف نشه (کاش یکی هم بود ، یاد ما می داد ، وقت ما تلف نمی شد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اول این که حواستون باشه ، روی خط تون PCM نباشه که دارید وفت تون رو تلف می کنید ، با وجود این سیستم مسخره ، خواب Dsl رو هم دیگه نمی تونید ببینید ( توضیحات مفصل تر رو تو تاپیک Adsl ایران می دم )
دوم حواستون به دو شاخه های ضد برق باشه ، این فسقلی ، هم یه 10 _ 12 روزی وقت من رو تلف کرد ، چون از وقتی گذاشتم اش تو مدار تلفن ، بیش تر از 10 دقیقه نمی تونستم کانکت بمونم (دیال آپ) و وقتی که که خط ام رانژه شد ، چراغ مودم روشن نمی شد ، تا این که فهمیدم مشکل این دو شاخه است و از تو مدار بازش کردم ...

سلام مهدی جان
این دو شاخه های تبدیل پریز به سوکت هست ( متوجه شدید که کدوم ها رو می گم ؟ :20:)
بعضی از این 2 شاخه ها ، توش یه تیکه مدار داره ، مربوط می شه به ضد برق بودن ، یعنی این که مثلا تلفن رو زدی تو برق ، تلفن به فنا نره ( ظاهر دو شاخه های عادی ، با ضد برق ها ، یکیه ، اما معمولا روی ضد برق ها نوشته شده ضد برق )
همین تیکه مدار ضد برق (که شامل خازن هم می شه و فکر می کنم این خازن فینقیلی ) کار ها رو خراب می کنه :13:
مرسی :11:

چند روزی بود ، من مشکل قطع و وصلی داشتم ، یه بار هم از مخابرات اومدن ، گفتن مشکل ، داخلیه ، اما به سیم کشی خودم ایمان داشتم ، با این حال عوض کردم ، حل نشد ، برای مودم هم این دفعه رفتم از دم در زدم به تلفن ، دیدم چراغش روشنه ، یه خرده جلو تر ، یه جا سیم قطع و وصل می شد ( سیم عوض می شد ) اون رو هم چک کردم ، مشکلی نداشت ، تا رسیدم به یه 2 شاخه که مال پاناسونیک بود ، از این دو شاخه های ضد برق بود ، اون رو برداشتم ، همه چی حل شد ، فکر کنم قطع و وصل تلفن هم مال اون بوده ، لامصب ....

گفتم اینجا بگم تا عبرتی بشه برای آیندگان

نصب تجهیزات و چگونگی بستن مدار ، اصلا سخت نیست ( حال و حوصله توضیح مفصل ندارم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ) از خط تلفن می ره تو اسپیلیتر ( یه وسیله کوچولو ، ولی مفید برای جدا سازی وویس از دیتا ) بعد ، از اسپیلیتر یه خط می ره تو مودم ، یه خط هم می ره برا تلفن ( خروجی ها کاملا مشخصه ، نباید جا به جا بشه ، روی خروجی ها نوشته )
چیدمان مودم و اسپیلیتر و خلاصه این جور چیز ها توی دفترچه راهنما مودمتون هست ، یا فوق اش توی راهنمای نصب مودم Asus 602 به تفصیل هست ، دان کنید ، مطالعه بفرمایید ، مشکلی نخواهد بود ، ان شاالله :8:
اما یکی دو نکته :
اول اینکه برای هر تلفنی که استفاده می کنید ، باید از اسپیلیتر استفاده بفرمایید ، سعی کنید غیر از این نباشه
نکته دوم این که ، توی دفتر محل کار ما ، تلفن بی نهایت نویز داشت ، دیروز که رفتم دفتر ، دیدم دیگه نداره ، و با کمال تعجب دیدم یکی از بچه هامون ، دو تا اسپیلیتر گذاشته سر راه تلفن ( به صورت سری ، سیمی که از اسپیلیتر اولی اومده بیرون ، رفت تو اسپیلیتر دومی ، بعد رفت تو تلفن ) صدا صاف صاف بود ، اگه شما هم تلفنتون نویز داره ، از این راه استفاده بفرمایید ، شاید مشکل حل شد . :46:

کانفیگ

حالا که مودم رو نصب کردید ، باید کانفیگ کنید :
( فرض بر این هست که رانژه شده ، در صورت رانژه شدن ، چراغ استتوس مودم روشن می مونه ، ثابت )

چراغ استتوس یا لینک وقتی که مودم روشن میشه چند مرتبه چشمک زن میشه بعدا ثابت و باید ثابت بمونه اگر ثابت نباشه ارتباط برقرار نشده ( یا رانژه نشده ، یا این وسط یه مشکلی هست )

نصب مودم هم که کاری نداره بهتره خودت اینکارو انجام بدی

اما بعضی دوستان اینجور تفکراتی رو دارن ، که توصیه می کنم از همین امروز این فکر رو بریزن دور :13:

ولی هم بلد نیستم و هم خودشون نصب کنن دیگه بهانه ای ندارن.

اینجا مسعود خان به نکته خوبی اشاره کردن :

نه دیگه نشد

اگه از اول اینطوری فکر کنی تا روز آخر ISP اذیتت میکنه

اونوقت تا سرویسشون افت کرد میگه مشکل از خودتونه و . . .. .

خب بهانه نباید داشته باشه که شما یه آشنایی اولیه با مودمت داشته باش و برو داخل تنظیماتش بعد بهشون زنگ بزن و راهنمایی بخواه اونا هم یه چند تا عدد رو میگن که باید تو جاهایه مربوطه واردش کنی و تمام

کانفیگ اکثر مودم ها ، شبیه هم هستند ، اما برای طولانی نشدن پست ، سعی می کنم که مودم های متفاوت رو پیوست کنم ، دانلود کنید ، استفاده کنید (اگه مفید بود ، یه خدا پدرشو بیامرزه هم بسه واسم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
/47b20s0.gif )

*** نکته :دوستانی که با اعداد vpi و vci مشکل دارند ، قبل از هر چیز توصیه می شه که زنگ بزنند شرکت شون ، سوال کنند . اما خب گاهی تنبلی امان آدم رو می بره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] این اعدادی که دارم می گم معمول هست ، اگه کار کرد که هیچ ، اما اگه نکرد ، حتما زنگ بزنید و بپرسید .
VPi : این عدد معمولا 0 هست ( دوستانی که فناوا دارند ، گفتند این عدد برای فناوایی ها 8 هست ، دقت کنند )
VCi :این عدد در اکثریت مواقع 35 هست ، اما من یه جایی خوندم که ممکنه 33 هم باشه ، اول با 35 تست کنید بعد با 33 ، اگه نشد حتما از شرکت سوال کنید .

کانکت شدن دستی :

اگه کسی دوست داره که به صورت دستی کانکت بشه ، حواسش باشه که توی کانفیگ مودم ، یوزر و پس رو وارد نکنه ، و با یه کانکشن از توی ویندوز ، می تونه دستی کانکت بشه ( یه فایل آموزش براش هست )

ریست کردن تنظیمات مودم :

اگه کسی با مودمش مشکل تنظیمات داشت ( یا مثل من یوزر و پس رو می خواست از توی حافظه مودم پاک کنه ) بهترین راه ، ریست کردن مودم هست ، دکمه ریست از پشت مودم رو 15 تا 30 ثانیه نگه دارید ، بعد می بینید که مودم ری استارت شد . حالا عین روز اول اش شده ، باید کانفیگ بشه ...
در ضمن ، ریست شدن اطلاعات مودم ، به فرمت کردن کامپیوتر و خلاصه هیچ چیز بیرون مودم بستگی نداره ، فقط در یه صورت رست می شه ، اون هم دکمه ریست پشت مودم هست .

رفع ایرادات احتمالی :

ایراداتی که ممکنه پیش بیاد ، یا تا قبل از ورود به منزل شماست ، یا از سیم کشی داخلی و توی منزل ، یا از مودم ، من معمولا این کار ها رو انجام می دم :
1 چون احتمال این که مشکل از سیم کشی باشه ، من در صورت بروز مشکل ، مودم رو می برم دم در ، از جعبه تقسیم ، مدار توی خونه رو قطع می کنم ، مودم رو وصل می کنم و می بینم که چراغ مودم روشن می شه یا نه ، اگه مشکلی نبود ، یعنی ایراد از سیم کشی توی خونه است .

2 اگه ایراد از سیم کشی خونه نبود ، احتمال بعدی ، بر می گرده به مودم ، هه جوری مودم رو تست کنید ، بالاخره ، یا ایراد از مودمه یا شرکت و مخابرات .

3 حالا که مودم رو تست کردید و مطمئنید که سالمه ، می تونید با خیال راحت به مخابرات گیر بدید که مشکل از اونهاست .

چند تا سوال و جواب مفید :

سرعت اینترنت

آيا با دست بردن در تنظيمات مودمِ ADSL ، مي توان سقف پهناي باند را افزايش داد و نهايتا سرعت را بيشتر كرد؟

فایده نداره چون باید تو سرور تغییرات بدن تا بیشتر سرعت داشته باشی
تنها کاری که می تونی انجام بدی عوض کردن سیم کشی تلفن است ( اگر خیلی قدیمی است) که باعث افزایش 1 2 3 کیلوبایت در سرعت می شود(اگر سرعت ها بالاتر بود عوض کردنش تاثیر بیشتر می زاشت ولی چون حداکثر 128 است کم تاثیر است.)

قطع برق

من مودمم در طول 24 ساعت 2 ساعت بدون قطعي خوب كار ميكنه اما در طول 4 ساعت كار نميكنه كه 2 ساعت از اون بخاطر رفتن برق هست و 2 ساعت از اون بعد از آمدن برق هست كه نميدونم بخاطر چي چراغي كه نشون ميده خط رانژه هست ثابت نميشه اما بعد اون 2 ساعت به خوبي كار ميكنه !!!
ممنون ميشم كمكم كنيد.

البته ممكنه موقع برق رفتن و اومدن ،‌‌ مركز مخابراتي هم دچار مشكل شده باشه
چون برخي دوستان گفتن موقعي كه برقشون مي ره
تلفنشون كلا قطع مي شه
بايد از دوستانتون در همون منطقه مخابراتي هم درباره اين موضوع بپرسيد

فایل های آموزشی

Asus 602

یا

billion 7300

یا
[

D_link___Tp_link___planet
شامل مودم های :
T&w internal pci
D link 200t _ 302 _ 322 _ 502 _ 522
Justec usb
Planet 3400 _ 4400 _ 3410 A _ 2110
Tp link

یا

paradyne 6211

یا

us robotic

یا

Smc

کانکشن دستی

یا

bipac 5200 series usb

ct507

امیدوارم مفید بوده باشه .
اگه ایرادی یا نقصی هست ، یا موردی که لازمه گفته بشه ، و نشده ، بقرمایید

مرسی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
یا حق

Hamid Reza
08-09-2008, 10:02
عیب یابی اولیه adsl

خط تلفن بوق آزاد ندارد؟
مودم را از مدار خارج کنيد . خط تلفن را چک کنيد در صورتي که بوق آزاد شنيده نشد با ۱۷ تماس بگيريد و خرابي تلفن را ثبت كنيد
چراغ لينک مودم چشمک زن است ؟
اين مشکل به دليل برقرار نشدن ارتباط فيزيکي ايجاد مي‌شود، ابتدا بررسي كنيد خط تلفن بوق آزاد داشته باشد، تمام کابل‌ها، سوکت‌ها و قطعات فيزيکي را بررسيي كنيد. خط تلفن به صورت مستقيم بايد وارد پورت مودم شود.
براي برطرف كردن مشکل، گوشي تلفن، دستگاه نمابر، را جدا كنيد و از خروجي مودم ، پورت را به گوشي تلفن وصل کنيد.
در صورتي که لينک باز هم ثابت نشد به خروجي مودم يک گوشي وصل کنيد و از اين طريق با پشتيباني تماس بگيريد.
علامت ضربدر قرمز رنگ بر روي کانکشن مشاهده مي شود؟
کابل شبکه شما به صورت فيزيکي قطع شده است، کارت شبکه، کابل متصل به مودم وسوکت پشت مودم را بررسي كنيد
چراغ مودم شما هنگامي که با تلفن صحبت مي‌کنيد، ثابت است ولي به محض قطع شدن تماس لينک شما چشمک زن مي‌شود ؟ممكن است كه پريز تلفن شما مجهز به نويزگير باشد؛ بنابراين ابتدا از وجود برق‌گير (نويزگير) بر روي پريزها اطمينان حاصل كنيد و در صورت وجود آن را خارج كنيد. (اطمینان حاصل نمایید که دو شاخه ضد برق در مدار تلفن وجود ندارد)0

چراغ مودم در هنگام مکالمه با تلفن چشمک زن می شود ؟

در این حالت حتما دقت داشته باشید به ازای هر گوشی تلفن یک میکروفیلتر و یا اسپلیتر سالم حد فاصل پریز و گوشی تلفن نصب باشد
تمام چراغ های هاي مودم شما جز پاور خاموش است؟تمام کابل‌هايي را که به مودم متصل شده است از مودم خارج و آداپتور برق را قطع كنيد. ۵ دقيقه مودم را خاموش نگه داريد. آداپتور مودم را دوباره وصل کنيد - نکته مهم :در زمان نوسان برق، حتما" مودم را خاموش کنيد.

نمی توانم ADSL Connection خود را پیدا کنم ؟

از طریق آدرس روبرو start/control panel /network connection ، می توانید ADSL connection را پیدا نمایید.
• اگر در Network Connection هیچ Connection وجود نداشت ، وشما مودم را با پورت USB ، نصب نموده بودید ، مجددا درایور USB ، را نصب نمایید.

تمام تنظیمات مودم صحیح است ولی اینترنت من قطع و وصل می شود؟

یکی از رایج ترین موارد و دلایل قطعی اینترنت (ADSL) وجود امواج الکترونیکی و الکترومغناطیسی میباشد ، این گونه مشکلات میتوانند به صورتهای ذیل باشند:

گوشی های تلفن بی سیم و دستگاه های ارتباطی یکی از وسایلی هستند که این گونه مشکلات را ایجائد می کنند. گوشی های تلفن بی سیم بدلیل کارکردن در رنج فرکانسی 2.4GHZ باعث ایجاد تداخل با دستگاه های ADSL یا دستگاه های شبکه بی سیم می شوند

من یه تجربه شخصی رو می گم حالا نمی دونم اصلا درست هست یا نه ولی برای من که جواب داده :46:
اون اولی که مودم رو نصب کردم (اون اول که بلد نبودم :23:مودم نصب کنم از شرکت تلفنی بهم گفتند) خلاصه مودم رو حالت pppoeنصب کردم یکی از مزیت هایش اینه که هر موقع مودم روشن بشه خودش به شبکه وصل می شه;) یکی از معایبش هم اینه هر موقع که شبکه مشکلی پیدا کنه برای ارتباط مجدد مودم باید خاموش روشن بشه:41: وقتی که مودمم اینجوری تنظیم بود در روزخیلی دیسکانکت می شد در حالی که هی چی تو سیستم مشخص نبود(یهو موقع باز کردن یه سایت ارور می داد زنگ می زدم شرکت می گفتن که آقا شما که آفلاین هستی:18:میگم خانوم من الان داشتم سایت می دیدم یهو اینجوری شد من که هیچ کاری نکردم :42:) خلاصه تصمیم گرفتیم که از حالت PPPOEبه حالت Bridgeمهاجرت کنیم :38: خالاصه بعد از انجام تنظیمات رو مودم و سیستمم به شبکه وصل شدیم الهی شکر مشکل حل شد :8::8::26::26:
حالا می گم کسانی که مشکلی شبیه به من دارند یه امتحانی بکنند ضرر که نداره:5:

akhoond
08-09-2008, 11:09
سلام . [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دیدم دوستان تو انتخاب Isp مشکل دارن ، گفتم چند تا نکته رو یاد آوری کنم . [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اول : Dsl خوب یا بد ؟

دوستانی که می خوان Dsl بگیرن ، توجه داشته باشن ، این سرویس ، حداقل ، حداقل ، نخوای کاری بکنی ، در ماه 10 چوق هزینه داره ، ( با یه 2*2 تای ساده می شه نتیجه گرفت که ) الآن که دیال آپ هستید ، اگه روزی بیشتر یک ساعت و نیم در روز استفاده داری ، می صرفه برات که Dsl بگیری ، در غیر این صورت ، بی خودی جو گیر نشو [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دیم : پیش نیاز Dsl

حالا که تصمیم گرفتی Dsl بگیری ، باید ببینی که شرایط اش رو داری یا نه !
اول از همه این که خط ات Pcm نباشه ، Pcm چیه ؟
یه سیستم کوفته زهر ماریه که تا حالا از در خونه هر کی رفته تو ، Dsl از در دیگه رفته بیرون [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
این سیستم به مخابرات اجازه می ده که با یه زوج سیم مسی ، به 4 یا 8 یا 12 مشترک تلفن بده ( همون تکنولوژی Dsl رو داره ، اما به جای اینترنت ، تلفن می ده )
یکی از راه های این که بفهمید Pcm هستید یا نه ، اینه که برید مرکز ، و سوال کنید ، راه دیگه هم اینه که برید از قبل از این که سیم تلفن بیاد تو جعبه تقسیم و بیاد تو خونه ، سیم رو دنبال کنید ببینید رفته تو Pcm یا نه ، معمولا روش نوشته که مثلا Pcm 8 یا Pcm 4 ( با جعبه تقسیم اشتباه نشه )

Pcm یه جعبه سفید رنگ هست ( خاکستری اش هم هست ، قدیمی ها خاکستریه )
یه فرق دیگه با جعبه تقسیم هم اینه که ،جعبه تقسیم ، کل قسمت رویی باز می شه ، اما این پی سی ام ، یه تیکه از پایین اش جداست (خط اش معلومه) اون تیکه جدا شدنیه . نگاه کن ببین اون خط هست یا نه .

این یه عکس از Pcm که زحمتشو mehdi08 عزیز کشیدند :

این یه نوعه ، یه نوع هم سفید رنگ هست که ان شاالله عکس اش رو می ذارم
یکی از موارد مشکوک به Pcm هم ، کانکت نشدن ، با سرعت معمولی (بالای 40 کیلو ) من با بیشتر از 26 کانکت نمی شدم ، اما حالا 46 ، دلیل اش هم اینه که پهنای باند ، 1/8 ام به شما می رسه و نمی تونید بیشتر از 26 کانکت بشید ( معمولا )
اگه Pcm هست خط تون ، این مراحل رو انجام بدید ، بهتره که به این ترتیب انجام بدید ، چیزی بود که به ذهن من رسید ، حالا اگه نکردید هم قرآن خدا کفر نمی شه ، اما محکم کاریه دیگه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

1 _ قبل از هر کاری ، برید مرکز و با کارمندان صحبت کنید ، اگه کوتاه اومده که بهتر ، اگه نه ، اقدام از طریق ارسال شکواییه ... ( اما تهدید شون نکنید ، هیچی نگید بهشون ، کار خرابی نکنید ها ... )
2 _ اگه کارمندان عین آدم حرف نمی زدن ، برید پیش رییس ، یا معاون ، به نظرم اونها باید منطقی تر باشن ، مرکز ما که این جوری بود ( تجربی )
3 _ برای ارسال شکواییه ، بنویسید که من سرویس می خوام ، خط ام پی سی امه ، مرکز همکاری نمی کنه در جمع کردن پی سی ام ، فراموش نکنید که شماره تلفنی رو که روش پی سی امه ، قید کنید تو پست تون ....
4 _ شماره تلفن درست درمون بدید ، زنگ می زنند ، شماره و اسم طرف رو هم سیو کنید ، لازمتون می شه بعدا ( طرف بازرسه مخابراته ، حرفش برو داره )
5 _ اون جایی که کامنت می ذارید ، شماره پیگیری می دن بهتون ، سیو کنید و گم نکنید ، وگرنه دخلتون می آد ، بعد از 2 _ 3 روز جواب می دن بهتون ، سر بزنید حتما ( پیگیریه شکوایهه ) کارمندان پیگیری داشتند ، امیدوارم عوض نشده باشند :دی
6 _ صبر و تحمل داشته باشید :دی

و قول بدید اگه درست شد ، و کسی رو دیدید که مشکل داشت ، راهنمایی اش کنید ، زکات اش رو هم پرداخت کنید :دی

ارسال شکواییه

کل اتفاقات رو هم نوشتم ، خواستید ، بخونید

ممکنه خط شما فیبر نوری هم باشه ( به خصوص در نصف جهان ( اصفهان ) ) که پیشنهاد می دم مثل بالا عمل کنید ، التبه با Pcm کمی فرق داره ، توی Pcm ، امکان این که سیم مسی بهتون بدن ، هست ، اما توی فیبر ممکنه که دیگه امکان این نباشه که سیم مسی بدن بهتون ، باید صحبت کنید ، ببینید چی می شه ، یکی دو نفر دنبالش هستن که فیبر رو درست کنن ، اما هنوز به نتیجه ای نرسیدند ، اگه رسیدند ، تبادل تجربیات انجام خواهد شد :دی
( توی پی تی ، یکی از بچه ها ، با این که فیبر بود ، یه کاری کرده بود ، در حد فضا:18: رفته بود ، برای همسایه روبرویی اش Dsl گرفته بود ، بعد ما اکسس پوینت ، وصل کرده بود برای خودش ، خیلی کار خفنیه هست ، هزینه اش هم تقریبا بالاس ، حدود 500 تومان ( بدون اون Dsl برای همسایه ) اگه کسی طالب بود ، بگه اون رو هم اینجا بذارم )

سیم : Isp

انتخاب Isp مهمه ، اول ببینید که چه شرکت هایی به شما سرویس می دن

به سایت شرکت ها هم اعتماد نکنین ، اگه شرکتی تو اینترنت فایندر هست ، زنگ بزنید شرکت و سوال کنید که شما رو ساپورت می کنه یا نه ( من دیدم ، اینترنت فایندر می گفت داتک ، با هنر رو ساپورت می کنه ، داتک تو سایت زده بود با هنر رو ساپورت نمی کنه ، زنگ زدم ، گفت آره ، هنوز سایت رو آپ تو دیت نکردیم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] )

ببینید کدوم سرویس ها از کدوم Isp ها با بودجه شما سازگاری دارن ( مثلا هزینه شارژ ماهیانه ، یا هزینه راه اندازی ) اون وقت تو تاپیک ها ببینید که بچه ها از اون شرکت و سرویس راضی هستن یا نه ( اگه تو تاپیک ها پیدا نکردید ، تو تاپیک Adsl ایران پست بزنید و تاپیک جدید ایجاد نکنید خواهشا )

حتما هم قبل از مشترک شدن ، از خوبی اون شرکت مطمئن بشد ، چون اگه بد باشه ، یه ماه باید یه اینترنت مسخره رو تحمل کنید [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] پول یه ماه شارژ رو از دست دادید ، یه پول رانژه هم پیاده شدید متاسفانه :13:

راستی ، علاوه بر سرعت ، یه چیزی هست که باید بهش توجه بشه ، و اون پینگه :

تعریف ping خیلی ساده است. دستوری هست که ما می تونیم بفهمیم اون domain یا ip فعال هست یا نه و اگه فعال هست بسته هایی که طبق پروتکل tcp/ip ارسال و دریافت میشه به مقصد تا مبدا چقدر طول میکشه.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شما پایین تست من میتونید پینگ رو ببینید. واقعا بالا هست: 658

ولی این یه تست دیگه، در یک زمان دیگه هست:

این پینگ مناسب هست: 276
موفق باشید :40:

پینگ رو بیشتر باید بازی خورها بهش توجه کنن ، تو لود صفحات هم مهمه ، اما نه به اندازه که تو بازی تاثیر می ذاره
چهایم : درخواست و قرارداد و رانژه

شرکت رو که انتخاب کردید ، باید باهاشون قرارداد ببندید و درخواست سرویس بدید .
بعضی شرکت ها توی بعضی مراکز مخابراتی که شلوغ هست ، طاقچه بالا می ذارند و می گن پورت هاشون پر شده و خالی ندارند و از این بازی ها ( البته شاید هم راست بگند ، خدا عالمه ) در این موارد ، یا قید اون شرکت رو بزنید و برید سراغ یه شرکت دیگه ، یا باید صبر داشته باشید و با تعامل تون با اون واحد فروش :21: یه کاری کنید تا زود تر بهتون پورت بدن :27:

قرارداد رو که بستید ، باید یک هفته تا 10 روز دندون رو جیگر بذارید که خط تون رانژه بشه ، تو این مرحله ، رسما شما هیچ کاری با مرکز مخابراتی ندارید .
توصیه من اینه که تو این جور موارد ، کاملا صبور باشید ، ولی بر خلاف صبری که دارید ، هم شرکت مورد نظر رو با خاک یکسان کنید ، هم مرکز مخابراتی رو :31: ( شرکت ها در مورد ارسال درخواست رانژه تنبلی می کنند و دیر می فرستند ، شرکت به خود من گفت که مدارک رو 2 روز پیش فرستادیم ، بعد که گیر دادم ، معلوم شد هنوز نفرستاده اند ، مراکز هم همین طور ، درخواست که اومد ، حالا که درخواست رسیده بهشون ، 2 _ 3 روز طول می دن تا رانژه کنند ، حواستون رو خوب جمع کنید :13: ) ( توصیه بنده این هست که در مورد خروج از رانژه هم این طوری رفتار کنید ، دیده شده که دوستان رو برای خروج از رانژه چقدر آزاد دادند )
رانژه : عملیات فنی ای که خط شما رو روی تجهیزات شرکت مورد نظر در مرکز مخابراتی ، نصب کنند .
*** نکته : هزینه راه اندازی و رانژه ای که شرکت ها می گیرند ، هیچ چی نیست جز پول زور ، مخابرات هیچ هزینه ای برای رانژه نمی گیره ، مگر همون ماهی 3000 تومان ( که تو سایت بعضی شرکت ها ، دیده ام که اون رو هم بیشتر از 3 تومان زده اند، این دیگه شاه زدیه :41: ) این پول رو هم اگه کسی اعتراض کنه ، می گن که مال مخابراته ، یا می گن که مال نصب مودم هست و همه باید بپردازند :41: ، تا اینجای کار همه ما پرداخت کردیم و راه مفری هم نیست ، باشد که این دولت فخیمه ، روزی جلوی این دزدی ها رو بگیره :2: آمین
( تو فکرش هستم که از یه طریقی مثل بازرسی ، یا جایی ، این هزینه راه اندازی رو پیگیری کنم ، ببینم چی هست جریان اش ، می شه شرکتها رو خفت کرد یا نه ، التبه بعیده ، اما خب .... )

مورد دیگه هم این که در بعضی مراکز ، فقط یه شرکت سرویس می ده ، چون انحصاری شده و هیچ حق انتخابی در کار نیست ، قیمت هاشون بعضا تا 3 برابر بقیه شرکت ها هم رسیده ، توصیه می شه بی خیال این شرکت ها بشین ، اگه امکان اش هست ، برین سراغ وایرلس و این سرویس این شرکت ها رو بذارید آخرین گزینه که باز هم آخر و عاقبت نخواهد داشت 100% ..

دیگه موردی به خاطرم نمی رسه ، اگه کسی می بینه که چیزی رو از قلم انداختم ، بگه تا اضافه کنم

مرسی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
یا حق :46:

akhoond
11-09-2008, 15:14
سلام .
اول تصمیم داشتم به دستور zed2 گرامی ، این لینک رو تو پست های بالایی قرار بدم ، اما بعد به نظرم اومد که جدا باشه ، خیلی بهتره ، چون بالایی ها مربوط به Dsl هست ، اما این مربوط به Ipw .

نصب مودم های ipw داتک تحت سیستم های ویندوز و لینوکس و مکینتاش

زحمت اش رو zed2 عزیز کشیدند ، ازشون بی نهایت ممنونم :10: :46: :11:

zed2
13-09-2008, 20:59
این پست جهت گذاشتن لینک فایل های موجود در مقالات قبلی برای احتیاط در صورت مشکل در لینک ها ساخته شده.

Hossein Adeli
18-09-2008, 13:45
میزان استفاده از پهنای باند اشتراک اینترنت خود را در ویندوز مانیتور کنید

بسیاری از کاربران اینترنت خصوصا کاربران ADSL از اشتراک هایی استفاده میکنند که محدودیت دانلود دارد و همیشه نگران این هستند که این محدودیت را پیش از موعد مقررش به پایان رسانند و شرکت سرویس دهنده ی اینترنتشان به همین علت دسترسی آنها را به شبکه اینترنت قطع نماید. در این راهنما قصد دارم به شما نحوه ی استفاده از برنامه رایگانی تحت عنوان AnalogX Netstat Live را آموزش دهم که به وسیله آن می توانید به راحتی میزان استفاده تان از پهنای باند اینترنت خود را مانیتور کنید و در هر لحظه از زمان مقدار استفاده تان از اینترنت (حجم دانلود و آپلودتان) را ببینید.

1- ابتدا برنامه AnalogX Netstat Live را از

دانلود کنید و بعد طبق روال همه ی برنامه ها که بی وقفه در حین نصبشان next را کلیک می کنید نصبش نمائید! بعد مسیر زیر را دنبال کنید تا برنامه را اجرا نمائید، Start -> All Programs -> AnalogX -> Netstat Live -> Netstat Live.
2- در جائی از پنجره ی Analog X Netstat Live (فرقی ندارد کجا) کلیک کنید و بعد از منویی که باز می شود گزینه یConfigure را انتخاب نمائید.
3- در پنجره ی Configure برخی از گزینه ها به صورت پیش فرض غیر فعال یا همان Disabled هستند، گزینه های Auto Minimize و Auto Start و همینطور Close Minimizes را با کلیک بر روی دکمه ی زیرشان همانطور که در شکل نشان داده شده است فعال یا Enable کنید.
4- با فعال سازی این گزینه ها برنامه ی Analog X Netstat هر باری که ویندوز روی کامپیوتر شما بالا می آید و شروع به کار میکند به صورت خودکار اجرا می شود و در System Tray مینشیند، در عین حال اگر برنامه را از داخل System Tray فراخوانی کنید و بعد از اینکه کارتان تمام شد دکمه ی ضربدر را بزنید برنامه بسته نمی شود و دوباره در System Tray جا خوش میکند. نکته ی مهم اینجاست که برنامه ی Analog X Netstat همیشه فعال باشد تا همیشه میزان آپلود و دانلود شما را تحت نظر داشته باشد.
5- البته می توانید برخی از گزینه ها را هم در این برنامه غیر فعال سازید، برای اینکار کافی است بر روی پنجره ی این برنامه کلیک راست کنید و بعد موس خود را بر روی گزینه ی Statistics ببرید، در اینجا منویی باز می شود که سایر گزینه هایی که Analog X Netstat مانیتور میکند را نمایش می دهد. در اینجا اگر دوست داشتید می توانید Remote Machine و System Threads و CPU Usage را غیر فعال کنید و الباقی گزینه ها بهتر است فعال باقی بمانند.
6- حالا می توانید وضعیت استفاده از پهنای باندتان را با این نرم افزار مورد بررسی قرار دهید و مقدار دانلود و آپلود خود را مشاهده کنید. زیر عبارت Incoming totals می توانید مقدار دانلودتان در ماه گذشته، ماهی که درش به سر می برید و همینطور از زمان آخرین ریبوت کامپیوترتان تا الان را مشاهده کنید، در عین حال در زیر عبارت Outgoing Total می توانید همین موارد را منتها اینبار در مورد میزان آپلودتان مشاهده کنید.
7- اگر در خانه چند کامپیوتر دارید که یک اشتراک اینترنت را بر روی همه ی آنها تقسیم کرده اید بد نیست نرم افزار Analog X Netstat را بر روی همه ی آنها نصب کنید تا در آخر ماه بتوانید با یک جمع بندی ساده میزان واقعی دانلود و آپلودتان را به دست آورید.

Hossein Adeli
18-09-2008, 13:48
آموزش روشن شدن کامپیوتر سر ساعت معین و کانکت شدن و داونلود کردن با آی دی ام و حل کلک ماندن تا ساعت 7:45 برای اکانت صبانت و خاموش شدن به صورت کاملا اتوماتیک
------------------------------------------------------------------------------------------------------
کلیه نرم افزارهای لازم علاوه بر لینکهای راپید شیر به صورت پیوست شده در پست بعدی موجود است
------------------------------------------------------------------------------------------------------
نرم افرار Auto Power-on & Shut-down ورژن 2.10 به صورت کامل ( حالت استفاده از ماکرو فعال شده )
با تشکر از ایدون به خاطر کرک این برنامه

دریافت نرم افزار Autodisconnect برای دیسکانکت کردن سر ساعت معین
با تشکر از Farshif به خاطر طراحی این برنامه

کلیه عکس ها در لینک زیر

یک سایت که میتونین لینک راپید رو بدین و با سرعت زیاد و قابلیت ریسمی داونلود کنین

آموزش:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]]
تاپیک اصلی :

zed2
18-09-2008, 21:07
فایل ضمیمه مقالات بالا

mostafaeshghi
24-09-2008, 17:48
راهکارهای مناسب برای امنیت بیشتر در استفاده ی از سایتهای سرویس دهنده ی اینترنت از جمله سایتهای ارائه دهنده ی ایمیل

این موضوع مهم را در 3 بخش توضیح میدم : 1- انتخاب پسورد 2- نگهداری از پسورد انتخاب شده 3- استفاده از پسورد

به صورت کلی در یه تقسیم بندی ساده میشه گفت که درصد از دست دادن پسورد در این مراحل به شرح زیر است
در قسمت اول (انتخاب پسورد) : 15 درصد
در قسمت دوم (نگهداری از پسورد) : 35 درصد
در قسمت سوم (استفاده از پسورد) : 50 درصد !

1- انتخاب پسورد : پسورد را خیلی با دقت انتخاب کنید ، به هر حال گذر واژه ی امنیت شما و ورود به دنیای خصوصی شماست و شما باید نهایت دقت را در انتخاب و نگه داری آن انجام دهید!

پسوردهای انتخاب شده ی تان هر چه بیشتر ویژگیهای زیر را داشته باشد قویتر و بهتر است:

الف- تعداد کاراکتر بالای 8 تا

ب- کاراکترها ترکیبی از حروف و عدد ( وبعضا بزرگی و کوچکی حروف) فقط طوری باشه که از ذهن خودتان فراموش نشه.

ج- عدم استفاده از تاریخ تولد و 123456 و هر گونه پسورد ساده ی از این دست ، چون در صورت استفاده به راحتی باید احتمال 70% بدید که اگر کسی در صدد به دست آوردن پسوردتان باشه میتونه به راحتی آنرا به دست بیاره!

د- پسورد طوری نباشه که نتونید حفظ کنید و یا با گذشت کمی زمان آنرا از خاطر ببرید ، هر لحظه در یاد داشته باشید که مراحل بازیابی پسورد اصلا آسان نیست.

ه- سعی کنید در تمامی سایتها از یک پسورد خاص استفاده نکنید ، و اگر استفاده میکنید در یک بازه ی زمانی مشخص به طور مرتب آن پسورد را عوض کنید!

2- نگهداری از پسورد : بعد از انتخاب پسورد باید به درستی از آن نگهداری کنید تا کسی به آن دست پیدا نکنه! این قسمت هم چندتا نکته داره که میگم

الف- به هیچ عنوان پسوردی را که نمیتوانید حفظ کنید را انتخاب نکنید که مجبور باشید آنرا در جایی بنویسید و یادداشت کنید ، چون به هر حال امکان دیده شدن آن کم نیست.

ب- تحت هیچ شرایطی حتی در بحرانیترین اوضاع پسورد را در اختیار فرد دیگری قرار ندید ، درسته ممکنه اون وضعیت بحرانی حل بشه ولی ممکنه یه اتفاق بحرانی تر بیافته که از کار خود پشیمون بشید ! و در صورت تعویض پسورد همانطور که در بالا گفتم بازیابی پسورد رویه ی آسانی ندارد !

ج- (این کمی نظر شخصیمه) از بحث در مورد پسورد با دوستانتان بپرهیزید چون به هر حال شما حواستون به پسورد خودتان هست و ممکنه در مورد توصیه ها و مطالب جالب در مورد پسورد ، پسورد خود را به صورت ضمنی و یا ناخودآگاه لو بدید و یا فرد را به حدس زدن در مورد پسورد خود بسیار نزدیک کنید ، یعنی در کل در این جور مباحث خیلی خیلی مواظب گفتار خود باشید که رگه هایی از اطلاعات خودتان توش نباشه.

د- در نظر داشته باشید که هکرها و نفوذگران با تحقیق گسترده در مورد شما حدسهای زیادی در مورد پسوردتان میزنند پس اول سعی کنید پسوردی را که انتخاب میکنید اصلا از اطلاعات زندگی عمومیتون نباشه و یا اگر از این دست اطلاعات برای انتخاب پسورد استفاده کردید با افراد غریبه در ایمیل و چت اصلا حول و محور اون اطلاعات مورد استفاده ی پسوردتان صحبت نکنید ! (این خیلی کم پیش میاد ولی به هر حال خطرش تهدید میکنه)

3- استفاده از پسورد : همانطور که در اول بحث عنوان کردم نصف اشتباهات افراد در از دست دادن پسورد در این قسمت شکل میگیره که به توضیحش میپردازم

الف- به آدرس سایت سرویس میلتان توجه زیادی کنید ، چون افراد سودجو با توجه به اشتباهات ممکنه در تایپ ، دامینخای شبیه به اون سایت را میخرند و طراحی صفحه را به شکل سرویس میل انجام میدند و افراد ساده و کم تجربه به این خیال که این همان صفحه ی سرویس میل مورد نظرشون هست اطلاعات مورد نیاز لاگین را وارد میکنند و متاسفانه پسورد و به طور کلی میل و اطلاعاتشان را از دست میدند. اگر کمی دقیق باشید متوجه ی تفاوتهای فاحش این جور سایتها با سایتهای اصلی میشوید! پس در وارد کردن آدرس سایت سرویس دهنده ی میل دقت بیشتری کنید.

ب- سایتهایی هستند که با درست کردن سرویسهای خاصی افراد دارای میل را به سمت خود میکشند و با صمیمت خاص و اعتمادی که ایجاد میکنند آیدی و پسورد فرد را میگیرند ، الآن کامل توضیح میدم با مثال که متوجه بشید. من سایتی دیدم که تاریخ تولد دوستانتان را با میل یادآوری میکرد وقتی ثبت نام میکردید از شما میخواست که یوزر و پسورد سرویس میلتان را در اختیارش بگذارید تا اطلاعات مربوط به تاریخ تولدها را از دفترچه مخاطب میلتان استخراج کند ! این چیزی بود که میگفت ولی در عمل : سایت درسته که اطلاعات را استخراج میکرد ولی در کنار آن یه میل به تمام آن افراد میزد که دوست شما (یعنی خود شما) از شما تقاضا داره(یا مثلا دعوتتان کرده) که از سرویس این سایت استفاده کنید ، و اون فرد هم از همه جا بیخبر این کار را انجام میده و تمام این اعمال در مورد اونهم اجرا میشه شما دقت کنید که زنجیره وار چقدر از افراد اطلاعات میلشان را در اختیار این سایتها میگذارند ، و این سایتها هم به اهداف خود رسیده که میتونند به هر شکل از این اطلاعات سوءاستفاده کنند. این یک مثال از این نوع سایتها بود وباید گفت که هزاران راه و شگرد مانند این در این دنیای مجازی وجود داره که با کمی تامل میشه ، مچ این سایتها را گرفت!

ج- تنظیمات مربوط به امنیت مرورگرتان را به بالاترین حد افزایش دهید (ممکنه کمی اذیتتان کند ولی به فایده اش میارزه) در این مورد پاک کردن کوکیها و ردپاای بر جای مانده در اینترنت (که مورد استفاده ی هکرها و نفوذگران است) را به طور منظم (مثلا هفتگی یا روزانه یا ...) هم پیشنهاد میکنم
نکته ی مهم: بالا بردن تنظیمات مرورگر مطمئنا دردسرهای زیدی داره که برای هیچ کاربری خوشایند نیست (مثل باز نشدن جاوا اسکریپتها اکتیو ایکسها و ....) به نظر من بهتره که تنظیمات امنیتی را در خد نرمال گذاشته و خود راهکارهای امنیتی را دنبال کرده و به با دقت بهشان عمل کنید !

د- از برنامه های در حال اجرای در پس زمینه ی ویندوز اطلاعات کامل کسب کنید (به خصوص در جایی که سیستم از خودتان نیست مانند کافی نت) و از اجرای برنامه های مشکوک جلوگیری کنید و برنامه های در حال اجرای مشکوک را نیز از فعالیت خارج کنید (این کار را با زدن کلیدهای کنترل+شیفت+دیلت و با رفتن به شاخه ی Processes میتاوان به راحتی انجام داد و برای جلوگیری از فعالیت برنامه ای بر روی آن کلید دیلت را بزنید) این برنامه های مخرب ممکنه از انواع برنامه های جاسوسی و افشاء اطلاعات خاص و یا ثبت کننده ی هرآن چه که بر صفحه کلید فشرده میشه باشند ! در اصطلاح کامپیوتری به برنامه های جاسوسی Spyware گفته میشه !

ه-در زمان وارد کردن اطلاعات از حضور اطرافیان در کنار خود مطلع شوید (مخصوصا در کافی نت که من خودم بارها این دقت اطرافیان را دیدم) و تا زمان مطمئن شدن اطلاعات را وارد نکنید.

و- اگر با لاگین کردن در سایت سرویس دهنده مشکل پیدا کردید اول از همه سعی کنید خود مشکل را حل کنید(در این زمینه اطلاعاتتان را بالا ببرید که بسیار مفید است) و از راهنمایی گرفتن از اطرافیان هر چند وارد بپرهیزید چون ممکنه این دوستتان ازتون پسورد را بخواهد که ....

ز- سعی کنید در مورد شگرد و راههای نفوذ سایتها و هکر ها و نفوذگران اطلاعات زیادی کسب کنید تا از این راههای مشخص و ابتدایی و مورد استفاده ی اکثر نفوذگران اطلاعاتتان را از دست ندید.

دقت کنید که قسمت آخر بسیار مهم است و تامل و دقت بیشتری را برای از دست ندادن اطلاعات میطلبد.

به عنوان توصیه ی نهایی در مورد هر کاری که میخواهید بکنید اول اطلاعات کسب کنید و همچنین در قسمت عمل با تامل و دقت

بیشتری کارتان را انجام دهید ، امید است با رعایت کردن موارد مندرج در این پست هیچ گاه اطلاعات مهم خود را از دست ندهید !

در ضمن برای سنجیدن میزان پیچیدگی و ضریب اطمینان پسوردتان میتونید از سایت زیر استفاده کنید !

در این سایت پسورد مورد نظرتون را در فیلد خالی وارد نمایید ، این سایت به طور دقیق و با دلایل متفاوت میزان اعتبار ضریب اطمینان پسورد رابه شما اعلام میکنه!

قربانتان: مصطفی عشقی

Hamid Reza
26-09-2008, 13:45
تعریف

شبکه های کامپیوتری مجموعه ای از کامپیوترهای مستقل متصل به یکدیگرند که با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل داده می کنند. مستقل بودن کامپیوترها بدین معناست که هر کدام دارای واحدهای کنترلی و پردازشی مجزا بوده و بود و نبود یکی بر دیگری تاثیرگذار نیست. متصل بودن کامپیوترها یعنی از طریق یک رسانه فیزیکی مانند کابل ، فیبر نوری ، ماهواره ها و ... به هم وصل می باشند. دو شرط فوق شروط لازم برای ایجاد یک شبکه کامپیوتری می باشند اما شرط کافی برای تشکیل یک شبکه کامپیوتری داشتن ارتباط و تبادل داده بین کامپیوترهاست.
این موضوع در بین متخصصین قلمرو شبکه‌ مورد بحث است که آیا دو رایانه که با استفاده از نوعی از رسانه ارتباطی به یکدیگر متصل شده‌اند تشکیل یک شبکه می دهند. در این باره بعضی مطالعات می گویند که یک شبکه نیازمند دست کم ۳ رایانه متصل به هم است. یکی از این منابع با عنوان «ارتباطات راه دور: واژه‌نامه اصطلاحات ارتباطات راه دور»، یک شبکه رایانه‌ای را این طور تعریف می‌کند: «شبکه‌ای از گره‌های پردازشگر دیتا که جهت ارتباطات دیتا به یکدیگر متصل شده‌اند». در همین سند عبارت «شبکه» این طور تعریف شده است: «اتصال سه با چند نهاد ارتباطی». [۱] رایانه‌ای که به وسیله‌ای غیر رایانه‌ای متصل شده است (به عنوان نمونه از طریق ارتباط «اترنت» به یک پرینتر متصل شده است) ممکن است که یک شبکه رایانه‌ای به حساب آید، اگرچه این نوشتار به این نوع پیکربندی نمی‌پردازد.
این نوشتار از تعاریفی استفاده می‌کند که به دو یا چند رایانه متصل به هم نیازمند است تا تشکیل یک شبکه را بدهد. [۲] در مورد تعداد بیشتری رایانه که به هم متصل هستند عموماً توابع پایه‌ای مشترکی دیده می‌شود. از این بابت برای آنکه شبکه‌ای به وظیفه‌اش عمل کند، سه نیاز اولیه بایستی فراهم گردد، «اتصالات»، «ارتباطات» و «خدمات». اتصالات به بستر سخت‌افزاری اشاره دارد، ارتباطات به روشی اشاره می‌کند که بواسطه آن وسایل با یکدیگر صحبت کنند و خدمات آنهایی هستند که برای بقیه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته شده‌اند.[۳]
طبقه‌بندی شبکه‌های رایانه‌ای

بر اساس لایه شبکه
ممکن است شبکه‌های رایانه‌ای مطابق مدلهای مرجع پایه‌ای که در صنعت به عنوان استاندارد شناخته می‌شوند مانند «مدل مرجع ۷ لایه OSI» و «مدل ۴ لایه TCP/IP»، بر اساس نوع «لایه شبکه»ای که در آن عمل می‌کنند طبقه‌بندی شوند.
بر اساس اندازه
ممکن است شبکه‌های رایانه‌ای بر اساس اندازه یا گستردگی ناحیه‌ای که شبکه پوشش می‌دهد طبقه‌بندی شوند. برای نمونه «شبکه شخصی» (PAN)، «شبکه محلی» (LAN)، «شبکه دانشگاهی» (CAN)، «شبکه کلان‌شهری» (MAN) یا «شبکه گسترده» (WAN).
بر اساس نوع اتصال
ممکن است شبکه‌های رایانه‌ای بر اساس فناوری سخت‌افزاری که جهت متصل کردن هر دستگاه در شبکه استفاده می‌کنند طبقه‌بندی شوند. نمونه‌هایی از این فناوری‌ها عبارت‌اند از: «اترنت» (Ethernet)، «شبکه محلی بی‌سیم» (WLAN)، شبکه HomaPNA یا «ارتباط از طریق خطوط برق».
بر اساس معماری کاربری
ممکن است شبکه‌های رایانه‌ای بر اساس معماری کاربری که بین اعضای شبکه وجود دارد طبقه‌بندی شود، برای نمونه معماری‌های Active Networking، «مشتری-خدمتگذار» (Client-Server) و «همتا به همتا» Peer-to-Peer (گروه کاری).
بر اساس همبندی (توپولوژی)
نوشتار اصلی را بخوانید: همبندی (رایانه)
ممکن است شبکه‌های رایانه‌ای بر اساس نوع همبندی شبکه طبقه‌بندی شوند مانند: «شبکه باس» (Bus)، «شبکه ستاره» (‎(Star، «شبکه حلقه‌ای» (Ring)، «شبکه توری» (Mesh)، «شبکه ستاره-باس» (Star-Bus)، «شبکه درختی» (Tree) یا «شبکه سلسله مراتبی» (Hierarchical) و غیره.
همبندی شبکه را می‌توان بر اساس نظم هندسی ترتیب داد. همبندی‌های شبکه طرح‌های منطقی شبکه هستند. واژه منطقی در اینجا بسیار پرمعنی است. این واژه به این معنی است که همبندی شبکه به طرح فیزیکی شبکه بشتگی ندارد. مهم نیست که رایانه‌ها در یک شبکه به صورت خطی پشت سر هم قرار گرفته باشند، ولی زمانیکه از طریق یک «هاب» به یکدیگر متصل شده باشند تشکیل همبندی ستاره می‌کنند نه باس. و این عامل مهمی است که شبکه‌ها در آن فرق می‌کنند، جنبه ظاهری و جنبه عملکردی.
بر اساس قرارداد
ممکن است شبکه‌های رایانه‌ای بر اساس «قرارداد» ارتباطی طبقه‌بندی شوند. برای اطلاعات بیشتر لیست پشته‌های قرارداد شبکه و لیست قراردادهای شبکه را ببینید.
شبکه‌های رایانه‌ای از نظر اندازه

شبکه شخصی (PAN)

«شبکه شخصی» (Personal Area Network) یک «شبکه رایانه‌ای» است که برای ارتباطات میان وسایل رایانه‌ای که اطراف یک فرد می باشند (مانند «تلفن»ها و «رایانه‌های جیبی» (PDA) که به آن «دستیار دیجیتالی شخصی» نیز می گویند) بکار می رود. این که این وسایل ممکن است متعلق به آن فرد باشند یا خیر جای بحث خود را دارد. برد یک شبکه شخصی عموماً چند متر بیشتر نیست. موارد مصرف شبکه‌های خصوصی می‌تواند جهت ارتباطات وسایل شخصی چند نفر به یکدیگر و یا برقراری اتصال این وسایل به شبکه‌ای در سطح بالاتر و شبکه «اینترنت» باشد.
ارتباطات شبکه‌های شخصی ممکن است به صورت سیمی به «گذرگاه»های رایانه مانند USB و FireWire برقرار شود. همچنین با بهره‌گیری از فناوری‌هایی مانند IrDA، «بلوتوث» (Bluetooth) و UWB می‌توان شبکه‌های شخصی را به صورت بی‌سیم ساخت.
شبکه محلی (LAN)

«شبكه محلی» (Local Area Network) یك «شبکه رایانه‌ای» است كه محدوده جغرافیایی كوچكی مانند یك خانه، یك دفتر كار یا گروهی از ساختمان‌ها را پوشش می دهد. در مقایسه با «شبكه‌های گسترده» (WAN) از مشخصات تعریف‌شده شبكه‌های محلی می توان به سرعت (نرخ انتقال) بسیار بالاتر آنها، محدوده جغرافیایی كوچكتر و عدم نیاز به «خطوط استیجاری» مخابراتی اشاره كرد.
دو فناوری «اترنت» (Ethernet) روی كابل «جفت به هم تابیده بدون محافظ» (UTP) و «وای‌فای» (Wi-Fi) رایج ترین فناوری هایی هستند كه امروزه استفاده می شوند، با این حال فناوری‌های «آركنت» (ARCNET) و «توكن رینگ» (Token Ring) و بسیاری روشهای دیگر در گذشته مورد استفاده بوده اند.

شبکه کلان‌شهری (MAN)
نوشتار اصلی را بخوانید: شبکه کلان‌شهری
«شبکه کلان‌شهری» (Metropolitan Area Network) یک «شبکه رایانه‌ای» بزرگ است که معمولاً در سطح یک شهر گسترده می‌شود. در این شبکه‌ها معمولاً از «زیرساخت بی‌سیم» و یا اتصالات «فیبر نوری» جهت ارتباط محل‌های مختلف استفاده می‌شود.
شبکه گسترده (WAN)

«شبکه گسترده» (Wide Area Network) یك «شبکه رایانه‌ای» است که نسبتاً ناحیه جغرافیایی وسیعی را پوشش می‌دهد (برای نمونه از یک کشور به کشوری دیگر یا از یک قاره به قاره‌ای دیگر). این شبکه‌ها معمولاً از امکانات انتقال خدمات دهندگان عمومی مانند شرکت‌های مخابرات استفاده می‌کند. به عبارت کمتر رسمی این شبکه‌ها از «مسیریاب»ها و لینک‌های ارتباطی عمومی استفاده می‌کنند.
شبکه‌های گسترده برای اتصال شبکه‌های محلی یا دیگر انواع شبکه به یکدیگر استفاده می‌شوند. بنابراین کاربران و رایانه‌های یک مکان می‌توانند با کاربران و رایانه‌هایی در مکانهای دیگر در ارتباط باشند. بسیاری از شبکه‌های گسترده برای یک سازمان ویژه پیاده‌سازی می‌شوند و خصوصی هستند. بعضی دیگر به‌وسیله «سرویس دهندگان اینترنت» (ISP) پیاده‌سازی می‌شوند تا شبکه‌های محلی سازمانها را به اینترنت متصل کنند.
شبکه شبکه‌ها (Internetwork)

دو یا چند «شبکه» یا «زیرشبکه» (Subnet) که با استفاده از تجهیزاتی که در لایه 3 یعنی «لایه شبکه» «مدل مرجع OSI» عمل می‌کنند مانند یک «مسیریاب»، به یکدیگر متصل می‌شوند تشکیل یک شبکه از شبکه‌ها یا «شبکه شبکه‌ها» را می دهند. همچنین می‌توان شبکه‌ای که از اتصال داخلی میان شبکه‌های عمومی، خصوصی، تجاری، صنعتی یا دولتی به وجود می آید را «شبکه شبکه‌ها» نامید.
در کاربردهای جدید شبکه‌های به هم متصل شده از قرارداد IP استفاده می‌کنند. بسته به اینکه چه کسانی یک شبکه از شبکه‌ها را مدیریت می‌کنند و اینکه چه کسانی در این شبکه عضو هستند، می‌توان سه نوع «شبکه شبکه‌ها» دسته بندی نمود:
شبکه داخلی یا اینترانت (Intranet)
شبکه خارجی یا اکسترانت (Extranet)
شبکه‌اینترنت (Internet)
شبکه‌های داخلی یا خارجی ممکن است که اتصالاتی به شبکه اینترنت داشته و یا نداشته باشند. در صورتی که این شبکه‌ها به اینترنت متصل باشند در مقابل دسترسی‌های غیرمجاز از سوی اینترنت محافظت می‌شوند. خود شبکه اینترنت به عنوان بخشی از شبکه داخلی یا شبکه خارجی به حساب نمی‌آید، اگرچه که ممکن است شبکه اینترنت به عنوان بستری برای برقراری دسترسی بین قسمت‌هایی از یک شبکه خارجی خدماتی را ارائه دهد.
شبکه داخلی (Intranet)

یک «شبکه داخلی» مجموعه‌ای از شبکه‌های متصل به هم می باشد که از قرارداد ‎IP و ابزارهای مبتنی بر IP مانند «مرورگران وب» استفاده می‌کند و معمولاً زیر نظر یک نهاد مدیریتی کنترل می‌شود. این نهاد مدیریتی «شبکه داخلی» را نسبت به باقی قسمت‌های دنیا محصور می‌کند و به کاربران خاصی اجازه ورود به این شبکه را می‌دهد. به طور معمول‌تر شبکه درونی یک شرکت یا دیگر شرکت ها «شبکه داخلی» می باشد.
شبکه خارجی (Extranet)
نوشتار اصلی را بخوانید: شبکه خارجی
یک «شبکه خارجی» یک «شبکه» یا یک «شبکه شبکه‌ها» است که بلحاظ قلمرو محدود به یک سازمان یا نهاد است ولی همچنین شامل اتصالات محدود به شبکه‌های متعلق به یک یا چند سازمان یا نهاد دیگر است که معمولاً ولی نه همیشه قابل اعتماد هستند. برای نمونه مشتریان یک شرکت ممکن است که دسترسی به بخش‌هایی از «شبکه داخلی» آن شرکت داشته باشند که بدین ترتیب یک «شبکه خارجی» درست می‌شود، چراکه از نقطه‌نظر امنیتی این مشتریان برای شبکه قابل اعتماد به نظر نمی‌رسند. همچنین از نظر فنی می‌توان یک «شبکه خارجی» را در گروه شبکه‌های دانشگاهی، کلان‌شهری، گسترده یا دیگر انواع شبکه (هر چیزی غیر از شبکه محلی) به حساب آورد، چراکه از نظر تعریف یک «شبکه خارجی» نمی‌تواند فقط از یک شبکه محلی تشکیل شده باشد، چون بایستی دست کم یک اتصال به خارج از شبکه داشته باشد.
شبکه اینترنت (Internet)

شبکه ویژه‌ای از شبکه‌ها که حاصل اتصالات داخلی شبکه‌های دولتی، دانشگاهی، عمومی و خصوصی در سرتاسر دنیا است. این شبکه بر اساس شبکه اولیه‌ای کار می‌کند که «آرپانت» (ARPANET) نام داشت و به‌وسیله موسسه «آرپا» (ARPA) که وابسته به «وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا» است ایجاد شد. همچنین منزلگاهی برای «وب جهان‌گستر» (WWW) است. در لاتین واژه Internet‎ برای نامیدن آن بکار می رود که برای اشتباه نشدن با معنی عام واژه «شبکه شبکه‌ها» حرف اول را بزرگ می‌نویسند.
اعضای شبکه اینترنت یا شرکت‌های سرویس دهنده آنها از «آدرسهای IP» استفاده می‌کنند. این آدرس‌ها از موسسات ثبت نام آدرس تهیه می‌شوند تا تخصیص آدرسها قابل کنترل باشد. همچنین «سرویس دهندگان اینترنت» و شرکت‌های بزرگ، اطلاعات مربوط به در دسترس بودن آدرس‌هایشان را بواسطه «قرارداد دروازه لبه» (BGP) با دیگر اعضای اینترنت مبادله می‌کنند.
اجزای اصلی سخت‌افزاری

همه شبکه‌ها از اجزای سخت‌افزاری پایه‌ای تشکیل شده‌اند تا گره‌های شبکه را به یکدیگر متصل کنند، مانند «کارت‌های شبکه»، «تکرارگر»ها، «هاب»ها، «پل»ها، «راهگزین»ها و «مسیریاب»ها. علاوه بر این، بعضی روشها برای اتصال این اجزای سخت‌افزاری لازم است که معمولاً از کابلهای الکتریکی استفاده می‌شود (از همه رایجتر «کابل رده ۵» (کابل Cat5) است)، و کمتر از آنها، ارتباطات میکروویو (مانند IEEE 802.11) و («کابل فیبر نوری» Optical Fiber Cable) بکار می روند.
کارت شبکه

«کارت شبکه»، «آداپتور شبکه» یا « کارت واسط شبکه» (Network Interface Card) قطعه‌ای از سخت‌افزار رایانه است و طراحی شده تا این امکان را به رایانه‌ها بدهد که بتوانند بر روی یک شبکه رایانه‌ای با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این قطعه دسترسی فیزیکی به یک رسانه شبکه را تامین می‌کند و با استفاده از «آدرسهای MAC»، سیستمی سطح پایین جهت آدرس دهی فراهم می‌کند. این شرایط به کاربران اجازه می‌دهد تا به وسیله کابل یا به صورت بی‌سیم به یکدیگر متصل شوند.
تکرارگر
نوشتار اصلی را بخوانید: تکرارگر
«تکرارگر» تجهیزی الکترونیکی است که سیگنالی را دریافت کرده و آن را با سطح دامنه بالاتر، انرژی بیشتر و یا به سمت دیگر یک مانع ارسال می‌کند. بدین ترتیب می‌توان سیگنال را بدون کاستی به فواصل دورتری فرستاد. از آنجا که تکرارگرها با سیگنال‌های فیزیکی واقعی سروکار دارند و در جهت تفسیر داده‌ای که انتقال می‌دهند تلاشی نمی‌کنند، این تجهیزات در «لایه فیزیکی» یعنی اولین لایه از «مدل مرجع OSI» عمل می‌کنند.
هاب

«هاب» قطعه‌ای سخت‌افزاری است که امکان اتصال قسمت‌های یک شبکه را با هدایت ترافیک در سراسر شبکه فراهم می‌کند. هاب‌÷ها در «لایه فیزیکی» از «مدل مرجع OSI» عمل می‌کنند. عملکرد هاب بسیار ابتدایی است، به این ترتیب که داده رسیده از یک گره را برای تمامی گره‌های شبکه کپی می‌کند. هاب‌ها عموماً برای متصل کردن بخش‌های یک «شبکه محلی» بکار می‌روند. هر هاب چندید «درگاه» (پورت) دارد. زمانی که بسته‌ای از یک درگاه می‌رسد، به دیگر درگاه‌ها کپی می‌شود، بنابراین همه قسمت‌های شبکه محلی می‌توانند بسته‌ها را ببینند.
پل

یک «پل» دو «زیرشبکه» (سگمنت) را در «لایه پیوند داده» از «مدل مرجع OSI» به هم متصل می‌کند. پل‌ها شبیه به «تکرارگر»ها و «هاب»های شبکه‌اند که برای اتصال قسمت‌های شبکه در «لایه فیزیکی» عمل می‌کنند، با این حال پل با استفاده از مفهوم پل زدن کار می‌کند، یعنی به جای آنکه ترافیک هر شبکه بدون نظارت به دیگر درگاه‌ها کپی شود، آنرا مدیریت می‌کند.
پل ها به سه دسته تقسیم می‌شوند:
پل‌های محلی: مستقیما به «شبکه‌های محلی» متصل می‌شود.
پل‌های دوردست: از آن می‌توان برای ساختن «شبکه‌های گسترده» جهت ایجاد ارتباط بین «شبکه‌های محلی» استفاده کرد. پل‌های دور دست در شرایطی که سرعت اتصال از شبکه‌های انتهایی کمتر است با «مسیریاب»ها جایگزین می‌شوند.
پل‌های بی‌سیم: برای «اتصال شبکه‌های محلی» به «شبکه‌های محلی بی‌سیم» یا «شبکه‌های محلی بی‌سیم» به هم یا ایستگاه‌های دوردست به «شبکه‌های محلی» استفاده می‌شوند.
راهگزین

«راهگزین» که در پارسی بیشتر واژه «سوئیچ» برای آن بکار برده می‌شود، وسیله‌ای است که قسمت‌های شبکه را به یکدیگر متصل می‌کند. راهگزین‌های معمولی شبکه تقریباً ظاهری شبیه به «هاب» دارند، ولی یک راهگزین در مقایسه با هاب از هوشمندی بیشتری (و همچنین قیمت بیشتری) برخوردار است. راهگزین‌های شبکه این توانمندی را دارند که محتویات بسته‌های داده‌ای که دریافت می‌کنند را بررسی کرده، دستگاه فرستنده و گیرنده بسته را شناسایی کنند، و سپس آن بسته را به شکلی مناسب ارسال نمایند. با ارسال هر پیام فقط به دستگاه متصلی که پیام به هدف آن ارسال شده، راهگزین «پهنای باند» شبکه را به شکل بهینه‌تری استفاده می‌کند و عموماً عملکرد بهتری نسبت به یک هاب دارد.
از نظر فنی می‌توان گفت که راهگزین در «لایه پیوند داده» از «مدل مرجع OSI» عمل کنند. ولی بعضی انواع راهگزین قادرند تا در لایه‌های بالاتر نیز به بررسی محتویات بسته بپردازند و از اطلاعات بدست آمده برای تعیین مسیر مناسب ارسال بسته استفاده کنند. به این راه گزین‌ها به اصطلاح «راهگزین‌های چندلایه» (Multilayer Switch) می‌گویند.
مسیریاب

«مسیریاب»ها تجهیزات شبکه‌ای هستند که بسته‌های داده را با استفاده از «سرایند»ها و «جدول ارسال» تعیین مسیر کرده، و ارسال می‌کنند. مسیریاب ها در «لایه شبکه» از «مدل مرجع OSI» عمل می‌کنند. همچنین مسیریاب ها اتصال بین بسترهای فیزیکی متفاوت را امکان‌پذیر می‌کنند. این کار با چک‌ کردن سرایند یک بسته داده انجام می‌شود.
مسیریاب‌ها از «قراردادهای مسیریابی» مانند OSPF استفاده می‌کنند تا با یکدیگر گفتگو کرده و بهترین مسیر بین هر دو ایستگاه را پیکربندی کنند. هر مسیریاب دسته کم به دو شبکه، معمولاً شبکه‌های محلی، شبکه‌های گسترده و یا یک شبکه محلی و یک سرویس دهنده اینترنت متصل است. بعضی انواع مودم‌های DSL و کابلی جهت مصارف خانگی درون خود از وجود یک مسیریاب نیز بهره می برند.

منبع: wikipedia

Nevissande
01-10-2008, 07:43
تبديل لينك تورنت به لينك مستقيم

1. در مرورگر* خود آدرس [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] را تايپ كنيد. حال بايد از بين دو كلاينت موجود، يكي را بر حسب نياز انتخاب كنيد. كلاينت اولي كه بيشترين امكانات را دارد بر حسب تكونولوژي آژاكس نوشته شده است و مناسب اكثر مرورگر ها است. كلاينت دومي، ورژن ساده شده اولي است و داراي امكانات كمتري است و مناسب وسايل همراه (Mobile) است.

(*اين آموزش با مرورگر فايرفاكس انجام شده است)

2. سپس بر روي گزينه Add Torrent كليك كنيد:

3. حالا بايد انتخاب كنيد كه آيا مي خواهيد لينك تورنت ذخيره شده بر روي هارد خودتان را بدهيد (Local Torrent) يا لينك هاي سايت هاي تورنت را(Online URL) :

(ما لينك سايت تورنت LegalTorrents.com را مي دهيم)

4. به سايت LegalTorrents.com مي رويم و لينك تورنت فايل مورد نظرمان را Copy مي كنيم.
توجه: لينك هاي آنلاين تورنت حتما بايد پسوند torrent. داشته باشند.

5. لينك كپي كرده را در صفحه اي كه در مرحله 3 باز كرديم Paste مي كنيم:

6. بر روي Get URL كليك مي كنيم:

7. چنانچه لينك پيست شده درست باشد به صفحه اي انتقال داده مي شويد كه در آن ليست تمام فايل هاي موجود در لينك داده شده به فهرست در مي آيد. حال شما مي توانيد از بين فايل هاي موجود، هر كدام را كه خواستيد انتخاب كنيد. ما در اين آموزش، تمام فايل ها را انتخاب مي كنيم:

8. بر روي گزينه Start كليك مي كنيم:

9. تورنت شما آغاز مي شود. فرآيند آغاز شدن، حداكثر 5 ثانيه به طول مي انجامد:

10. تورنت شما همينك آغاز شده است و شروع به دريافت اطلاعات كرده است. حالا بايد صبور باشيد. در ابتدا سرعت پائين خواهد بود اما پس از 5 تا 10 دقيقه، سرعت بهبود خواهد يافت:
(سرعت دانلود لينك ما برابر 160 كيلوبايت است)

11. همانطور كه مشاهده مي كنيد پس از گذشت دقايقي، سرعت دانلود افزايش يافته است. البته سرعت، از تورنتي تا تورنت ديگر متفاوت است. ماكسيمم سرعت براي كاربران عادي، 500 كيلوبايت است و البته خيلي بيشتر براي كاربران پريميوم.
سرعت دانلود را مشاهده كنيد:

12. دانلود به پايان رسيد. فايل هاي دانلود شده بر روي سرور به نمايش در مي آيد. هر كدام را كه خواستيم بر روي سيستم مان ذخيره كنيم بر روي گزينه save در سمت راست كليك مي كنيم. و يا اگر همه آنها را خواستيم بر روي save all as zip كليك مي كنيم:

13. كادر دانلودر فايرفاكس باز مي شود:

تهيه كننده: Nevissane

Hamid Reza
09-10-2008, 15:24
آموزش ثبت وبلاگ در موتور جستجو ::..

معرفی وبلاگ به موتورهای جستجوگر
فهرست شدن مطالب وبلاگ شما در موتورهای جستجوگر در نهایت باعث افزایش بازدیدکنندگان وبلاگ خواهد شد. در ادامه نحوه معرفی وبلاگ به سه موتور جستجوگر مطرح و محبوب که قابلیت جستجو در محتوای فارسی را دارند شرح داده خواهد شد.

معرفی به جستجوگر گوگل ( Google )
جهت معرفی وبلاگ به جستجوگر گوگل به این بروید و همانطور که در تصویر نیز پیداست آدرس اینترنتی وبلاگ را در قسمت URL و توضیحی مختصر درباره وبلاگ را به انگلیسی در بخش Comments بنویسید .. لازم به ذکر است که گزینه Comments اختیاری است و میتوانید آنرا پر نکنید. در ادامه کلمه موجود در تصویر را در زیر آن و دربخش مربوطه بنویسید و در نهایت دکمه Add URL را بفشارید تا پیغام مربوط به ارسال موفقیت آمیز آدرس وبلاگ به گوگل نمایش داده شود.

معرفی به جستجوگر یاهو ( Yahoo )
برای معرفی رایگان سایت یا وبلاگ به جستجوگر یاهو لازم است تا یک نام کاربری از یاهو داشته باشید که میتوانید از ایمیل یاهو یا آی دی پیام رسان یاهو( یاهو مسنجر) استفاده کنید. پس از رفتن به جستجوگر یاهو و ورود نام کاربری یاهوی خود و کلمه عبور آن وارد صفحه ای دیگری خواهید شد که میتوانید آدرس وبلاگ خود را ثبت کنید. همانطور که در تصویر می بینید این صفحه دارای دو ورودی است که میبایست در روبروی عبارت Enter the URL for your page آدرس وبلاگ خود را وارد کنید. همچنین گزینه دیگری برای ورود آدرس RSS وبلاگ نیز وجود دارد که البته اختیاری است ولی پر کردن آن به جستجوی بهتر مطالب وبلاگ شما کمک خواهد کرد. پس از ورود آدرس وبلاگ دکمه Submit URL را بفشارید تا صفحه دریافت موفقیت آمیز آدرس وبلاگ شما توسط یاهو نمایش داده شود.

معرفی به جستجوگر( Msn )

معرفی وبلاگ به جستجوگر Msn بخصوص از این جهت که جستجوگری در حال پیشرفت است و احتمالا نقش بیشتری در نسخه های جدید سیستم عامل ویندوز بازی می کند توصیه می شود. برای معرفی وبلاگ به به این جستجوگر رفته و همانطور که در تصویر زیر نیز پیداست روبروی عبارت Characters کلمه نوشته شده در تصویر بالای آن و در پایین عبارت Type the URL of your homepage آدرس وبلاگ خود را وارد کنید سپس دکمه Submit URL را بزنید.

نکات و موارد مهم

معرفی کامل و ایندکس مطالب وبلاگ شما توسط موتورهای جستحو بین پانزده روز تا دو ماه پس از معرفی آدرس وبلاگ به طول می انجامد بنابراین برای مشاهده مطالب وبلاگ در نتایج جستجو مدتی زمان لازم است. همچنین میتواند با در جستجوگر گوگل با جستجوی عبارت site:yourblog..blogfa.com از ایندکس شدن و شناخته شدن وبلاگ شما توسط این موتور جستجوگر اطمینان حاصل کنید و در دیگر موتورهای جستجوگر نیز میتوانید مستقیما آدرس وبلاگ خود را وارد کنید.
برای کسب موقعیت بهتر در موتورهای جستجو بهتر است زمانی اقدام به معرفی وبلاگ خود کنید که وبلاگ شما حداقل دارای پنج یا ده مطلب باشد . بسیاری از اوقات وبلاگهای بدون محتوا توسط موتورهای جستجو ایندکس نشده و یا از نتایج جستجو حذف می شوند.
از دوستانتان که دارای وبلاگ یا وب سایت هستند بخواهید که به وبلاگ شما لینک بدهند و شما نیز میتوانید متقابلاً اینکار را برای آنها انجام دهید. تعداد لینک بالاتر به کسب موقعیت بهتر در نتایج موتورهای جستجوگر کمک میکند.
از معرفی بی دلیل و متعدد وبلاگ خود به موتورهای جستجوگر پرهیز کنید اینکار هیچ کمکی به شما نمی کند. در عین حال اگر پس از ده ماه وبلاگ شما در نتایج جستجو ظاهر نشد میتوانید مجددا اقدام به معرفی وبلاگ خود کنید

Masoud.Neshat
27-10-2008, 11:25
1 ) متاسفانه در وارد کردن متن در این صفحه دچار مشکل میشوم و هر بار عبارتی لاتین تایپ میکنم یا حتی درآخر جمله نقطه پایان یا دو نقطه نقل قول میگذارم کل پاراگراف به هم میریزد! پس به ناچار عکس های آپلود شده را درج میکنم. امیدوارم پوزش مرا بپذیرید. در ضمن فایل کامل پی دی اف این متن هم در آدرس زیر موجود است:

2 ) اینجانب قبلا برای مودم ASUS AM602 درایور USB برا ویندوزهای XP,Vista 32,64 تنظیم نموده ام به همراه آخرین firmware موجود. اطلاعات کامل را در این آدرسهااز فروم ایسوس ببینید:

فایل مذکور در آدرسهای زیر موجود است:

با تشکر از دقت نظر شما دوستدارتان مسعود نشاط.

tohidkh
12-11-2008, 17:23
سلام.
در این پست، آموزش کامل انتقال فایل به هاست Adrive.com ارائه میشود.

مطلب اول:
Adrive کجاست؟؟؟
Adrive یک آپلود سنتر بسیار پرقدرت و پر سرعت هست.
ارائه ی 50 گیگ فضای رایگان، سرعت بسیار بالا، قابلیت Transfer Remote File (یا همون دانلود مستقیم از یک سایت به دامنه ی شخصی در Adrive)، ارائه لینک مستقیم دانلود، سرعت بالای دانلود، قابلیت ایست، و ..... باعث شده که این سایت با سایتهای مشابه، تفاوت بسیاری پیدا کنه.

مراحل کار:
ابتدا باید یک اکانت در Adrive.com ایجاد کنید.
لازم به ذکر هست که اکثر اوقات این سایت برای پسور ایراد مگیره.
در اینطورت یادتون باشه که حرف اول پسورد رو از حروف بزرگ انگلیسی انتخاب کنید. همچنین پسورد باید شامل اعداد و حروف بوده و طول آن کمتر از 8 کاراکتر نباشه.

چون موضوع این تاپیک، انتقال فایل هست، نمیخوام زیاد حاشیه برم.....

چند تا نکته ی مهم در انتقال فایل:
1- لینکی که شما برای انتقال به Adrive میدید، باید لینک مستقیم باشه. حالا این یعنی چی؟!
با یک مثال شرح میدم:
فرض کنید شما یک لینکی رو در tinyurl به صورت Shortcut درآوردید.
در اینصورت شما با دادن اون لینک به Adrive ، فایلتون اشتباهی دانلود میشه. یا حداقلش اینه که فرمت فایل تون، نامشخص میمونه.
به این لینک دقت کنید:

این لینک در حقیقت Shorcut ای هست برای لینک اصلی دانلود.
حالا لینک اصلی رو چطور پیدا کنیم؟؟؟؟
خیلی ساده.
این لینک رو در آدرس بار مرورگر تون بذارید و منتظر باشید تا پنجره دانلود بیاد.
از قسمت آدرس دانلود منیجر، به راحتی میتونید لینک اصلی رو بدست بیارید. مطابق شکل:

خب....
حالا این لینک اصلی رو چیکار باید کرد؟؟؟؟
در قمت کنترل پانل Adrive، یه گزینه ای هست به نام Transfer Remote Files . (مطابق تصویر)
روی اون کلیک کنید.

در صفحه ای که براتون باز میشه، لینک مستقیم رو وارد کنید.

(بازم تاکید میکنم. لینک فایلی که میخواهید دانلود کنید باید لینک نهایی و اصلی باشه.)

بعد از چند ثانیه، یک صحه ی جدید باز میشه و فایل به هاست شما منتقل میشه.

به یک نکته هم اشاره کنم.
برای اینکه شما بتونید فایل تون رو در زمان دلخواه دانلود کنید، باید اونو Share کنید.
بدین ترتیب که جلوی هر فایلی یک علامت ذره بین کوچک وجود داره (سمت راست) روی اون کلیک کنید.
در پنجره ای که براتون باز میشه، گزینه ی Share رو انتخاب کنید. (مطابق تصویر)

تا اینجا فکر نکنم مشکلی بوده باشه.

از این کاملتر و جامع تر نمیشه.

در این رابطه، یک مطلبی مهمی هم که وجود داره اینه که چطوری لینک رپیدشیر رو به اینجا متقل کنیم.

اینتدا باید لینک رپیدشیر، مستقیم بشه. حالا یا بوسیله ی اکانت یا بدون اکانت.
اگه اکانت بود که هیچ.....
حالا اگه کسی مثل من پیدا شد که اکانت نداشت.
باید به یکی از سایتایی مراجعه کنید که لینک رپید رو مستقیم میکنند.
من خیلی وقته که از اینجا استفاده میکنم.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدالبته الان یه کم شلوغ شده.... و بعضی وقتها باز نمیشه.

لینک رپید رو در سایت مستقیم کننده قرار بدین.

سپس روی کلید مربوطه کلیک کنید. بعد از مدت کوتاهی لینک برای شما مستقیم خواهد شد.

یک نکته ی بسیار بسیار مهم.

این سایتها بعضی وقتها دچار مشکل میشند.
دقت کنید که باید حجم فایلی که مورد نظرتون بود، با حجم فایلی که مستقیم شده، فرقی نداشته باشه. (خیلی مهم بودهاااااا)

پس از اتمام انتقال فایل، بازهم دو تا راه برای فهمیدن و کپی کردن لینک فایل مستقیم شده وجود داره. اولی از طریق دانلود منیجر (به همون طریقی که توضیح داده شد.)
ودیگری اینه که روی لینکی که براتون نمایش داده میشه، راست کلیک کرده و Copy Link Location رو انتخاب کنید. (اگر از IE استفاده میکنید، Copy Shortcut رو انتخاب کنید)

حالا کافیه که به قسمت Transfer Remot File در Adrive برید و لینکی رو که کپی کرده اید، Paste کنید.

نکته:
اگر هنگام انتقال فایل با پیغامی مشابه تصویر زیر مواجه شدید، بدونید که لینکی که برای انتقال داده بودید، لینک اصلی دانلود نیست.

باز هم اگه کسی از دوستان به مشکلی برخورد کنه، میتونه در تاپیک زیر مطرح کنه تا بررسی بشه. (لطفا فقط مسائل مربوط به Adrive مطرح بشه.)

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیداین مطلب برای اولین بار، در اینترنت توسط اینجانب ارائه شده. لذا کپی برداری از اون، همراه با منبع (P30world) و نام نویسنده (tohidkh) بلامانع هست.

موفق باشید :11:

tohidkh
12-11-2008, 17:26
تعریف ping:

پهنای باند صرفا یكی از عناصر تاثیر گذار در سرعت یك شبكه است. تاخیر( Latency ) كه نشاندهنده میزان تاخیر در پردازش داده در شبكه است، یكی دیگر از عناصر مهم در ارزیابی كارآیی و سرعت یك شبكه است كه دارای ارتباطی نزدیك با پهنای باند می‌باشد. از لحاظ تئوری سقف پهنای باند ثابت است. پهنای باند واقعی متغیر بوده و می‌تواند عامل بروز تاخیر در یك شبكه گردد. وجود تاخیر زیاد در پردازش داده در شبكه و در یك محدوده زمانی كوتاه می‌تواند باعث بروز یك بحران در شبكه شده و پیامد آن پیشگیری از حركت داده بر روی محیط انتقال و كاهش استفاده موثر از پهنای باند باشد. از ابزارهاي شبكه‌اي متعددي نظير ping و traceroute مي‌توان به منظور اندازه گيري ميزان تاخير در يك شبكه استفاده نمود. برنامه‌هاي فوق فاصله زماني بين ارسال يك بسته اطلاعاتي از مبداء به مقصد و برگشت آن را محاسبه مي‌نمايند. به زمان فوق round-trip، گفته مي‌شود. round-tripتنها روش موجود به منظور تشخيص و يا بدست آوردن ميزان تاخير در يك شبكه نبوده و در اين رابطه مي‌توان از برنامه‌هاي متعددي استفاده نمود.
پهناي باند و تاخير دو عنصر تاثير‌گذار در كارائي يك شبكه مي‌باشند. معمولا از واژه ( QoS Quality of Service)به منظور نشان دادن وضعيت كارآيي يك شبكه استفاده مي‌گردد كه در آن دو شاخص مهم پهناي باند و تاخير مورد توجه قرار مي‌گيرد.علت بالا یا پایین بودن مقدار عدد Ping در تستهای شما یکی این مورد می باشد.

پینگ» قسمتی از عهدنامه یا پروتکل (icmp internet control message protocol) است که برای رفع مشکلات شبکه های «tcp/ip» از آن استفاده می شود .
پینگ فرمان يا ابزاري است كه به شما مي گويد آيا رایانه مورد نظر شما فعال است يا خير . پینگ فرمانی است که «ديتاگرام» (datagram) به ميزبانی مشخص ارسال می کند. اگر اين ميزبان باصطلاح زنده و آنلاین است که يا جواب می دهد يا همان ديتاگرام را بر می گرداند. اگر ديتاگرام برگشتی با ديتاگرام ارسالی مشابه بود، پس ميزبان آنلاین است.
اين فرمان همچنين می تواند زماني را محاسبه كند كه طول مي كشد ديتاگرام به ميزبان برسد. البته این ممکن است در مواقعي خطرناك باشد؛ زيرا برخي اوقات پینگ كردن هاي متوالي باعث قفل كردن سامانه ميزبان ((crash مي شود. علت اين اتفاق اين است كه با فرمان پینگ رایانه مقصد يا ميزبان مقداري از حافظه خود را كنار مي گذارد تا به این شیوه جواب فرمان را بدهد . حالا اگر به طور متوالي ميزبانی را پینگ كنيد، زماني مي رسد كه تمام منابع حافظه ميزبان استفاده مي شود و سامانه آن يا «هنگ» مي كند يا «ری استارت» (restart ) مي شود . به همین دلیل اکثر isp ها این عمل را می بندند.تا کاربر قادر به انجام نباشد.
فرمان پینگ پارامترهاي زيادي دارد؛ با تايپ كردن فرمان پینگ خالي در خط فرمان «داس» در ويندوز، مي توانيد فهرست كاملي از آنها را ببينيد.

کاربرد این دستور به صورت زیر است:

اگر نتیجه Request timed out باشد ، نشان می‌دهد که آن ip در آن لحظه فعال نیست.
ping دستوری است که مشخص می‌کند که آیا یک کامپیوتر خاص که ما ip یا domain آن را می‌دانیم، روشن و فعال (Active) هست یا نه. و اینکه اگر فعال باشد مدت زمان رسیدن بسته‌های tcp/ip از آن کامپیوتر به کامپیوتر ما چقدر است. ping ip-or-domain که به جای ip-or-domain باید شماره ip و یا domain آن (اگر داشته باشد) را می‌گذاریم.

موفق باشید :40:

jamshidjap
29-11-2008, 11:27
هزينه بالاي استفاده از خدمات اينترنتي مشكل بسياري از مخاطبان فضاي مجازيست كه در اينجا راه* كارهايي جهت كاهش هزينه استفاده از اينترنت كم*سرعت Dial-up تهيه شده است.
1- براي اتصال به اينترنت با خطوط تلفن، از قانون كاهش تعرفه*هاي مخابرات بعد از ساعت 21 الي 8 صبح استفاده كنيد.
2- خطوط آنالوگ خود را به ديجيتال تبديل كنيد، “تون” به جاي “پالس” تا سرعت داده*هاي شما در اينترنت بيشتر شود.
3- از كارت*هاي شبانه كه اكثراً رايگان هستند استفاده كنيد.
4- نگذاريد وقتتان سرگرم بررسي يك سايت شود، اگر سايت را مي توانيد Save كنيد تا در حالت آفلاين آنرا مطالعه كنيد.
5- كامپيوتر خود را هر از چند گاهي Defrag كنيد تا تمام سيستم عاملتان منظم و يك پارچه شود.
6- در هنگام ارتباط به اينترنت برنامه*هاي غير ضروري را ببنديد.
7- اگر مي*خواهيد فايلي را دانلود كنيد به حجم و همچنين در صورت رمزگذاري از صحت رمز آن آگاه شويد.
8- براي دانلود فايل حتماً از نرم افزارهاي مديريت دانلود استفاده كنيد تا در صورت ديسكانكت شدن ميزان حجم دانلود شده را حفظ كنيد؛ هيچ تضميني وجود ندارد در 99% ، اينترنت شما قطع نشود.
9- يك آنتي ويروس و فايروال قوي و به روز مي*تواند بسيار به شما كمك كند، كافي است يك كرم اينترنتي بر روي سيستم شما لانه كرده باشد تا فضاي زيادي از پهناي باند شما را اشغال كند.
10- اگر از سرويس*هاي هوشمند استفاده مي*كنيد دقت كنيد از سرويس هوشمند يك ISP خوب و معتبر وارد شويد؛ سرويس*هاي هوشمند با همديگر متفاوت هستند.
11- آپديت*هاي اتوماتيك ويندوز و برنامه*هاي مختلف همانند Acrobat Reader را غيرفعال كنيد تا در هنگام كار سرعت*تان بي*دليل كاهش نيابد.
12- از مرورگرهاي خوب و قدرتمند همانند فايرفاكس، اپرا و سافاري به جاي مرورگر IE استفاده كنيد، فراموش نكنيد IE (به ويژه نسخه 6) مرورگر بسيار ضعيفي است.
13- نرم افزارهاي خاصي وجود دارند كه با كم كردن حجم عكس*هاي مشاهده شده در مرورگر به نوعي سرعت كار شما را بالا مي*برند، اين نرم افزارها نيز به كمك شما مي*آيند.
14- اگر از مرورگر فايرفاكس استفاده مي*كنيد افزونه*هايي همانند AdBlock ، تبليغات تصويري مزاحم موجود در صفحات اينترنتي را به طور اتوماتيك براي شما مسدود مي*كنند.
15- اگر سرعت اينترنت*تان واقعأ اسفناك است، قابليت نمايش تصاوير را در مرورگرتان غيرفعال كنيد تا فقط متن صفحات را مشاهده كنيد.
16- ترفندهاي جستجو در موتورهاي جستجو را فرا بگيريد، وقت شما ارزش دارد پس نبايد آن را با جستجوي غلط هدر دهيد.
17- به جاي ارسال تصاوير يا آهنگ*ها از طريق Send File ياهو مسنجر، لينك دانلود آنها را در اينترنت بيابيد و به دوستتان بدهيد.
18- با استفاده از ابزارهاي مخصوص، تبليغات موجود در ياهو مسنجر را حذف كنيد.
19- بسياري از برنامه*ها، فايل*ها و آهنگ*هايي كه شما در سيستم*تان داريد قبلأ توسط افراد ديگر در اينترنت آپلود شده*اند، پس اگر دوستتان به آنها نياز داشت به جاي آپلود آنها در فضاهاي اينترنتي سعي كنيد لينك دانلود آنها را بيابيد.
20- با استفاده از نرم افزارهاي مخصوص، ميزان استفاده خود از اينترنت در بازه*هاي زماني مختلف را بسنجيد و ببينيد تا چه حد درست و به جا از اينترنت استفاده كرده*ايد. به عنوان مثال ببينيد در اين 2 ساعتي كه آنلاين بوده*ايد چه كار مفيد و چه كار غير مفيدي انجام داده*ايد.

mehdi_vsgh
05-12-2008, 11:33
سلام دسوتان می خوهیم توی این تاپیک تجهیزات رو دنبال کنیم

اواین چیزی که شرکت های پپ یا دارای مجوز صبا می زارن Dslam هست که به dslam پورت ها از طریق تیمینال وصل میشن که تلفن ما می خواره توی یکی از این پورت ها

و اون میوقه به پورت سرعت میدن مثلا 128 256

---------------

DSLAm مخفف Digital Subscriber Line Access Multiplexer
دستگاه فوق در مراکز ارائه دهنده سرویس DSL نصب و امکان ارائه خدمات مبتنی بر DSL را فراهم می نماید. DSLAM اتصالات مربوط به تعدادی از مشترکین را گرفته و آنها را به یک اتصال با ظرفیت بالا برای ارسال بر روی اینترنت تبدیل می نماید. دستگاههای DSLAM دارای انعطاف لازم در خصوص استفاده از خطوط DSL متفاوت ، پروتکل های متفاوت و مدولاسیون متفاوت ( Cap,DMT ) می باشند. در برخی از مدل های فوق امکان انجام عملیات خاصی نظیر اختصاص پویای آدرس های IP به مشترکین، نیز وجود دارد.
یکی از تفاوت های مهم بین ADSL و مودم های کابلی ، نحوه برخورد و رفتار DSLAM است . کاربران مودم های کابلی از یک شبکه بسته بصورت اشتراکی استفاده می نمایند. در چنین مواردیکه همزمان با افزایش تعداد کاربران ، کارآئی آنها تنزل پیدا خواهد کرد. ADSL برای هر یک از کاربران یک ارتباط اختصاصی ایجاد و آن را به DSLAM متصل می نماید. بدین ترتیب همزمان با افزایش کاربران ، کارآئی مربوطه تنزل پیدا نخواهد کرد. وضعیت فوق تا زمانیکه کاربران از تمام ظرفیت موجود خط ارتباطی با اینترنت استفاده نکرده باشند ، ادامه خواهد یافت . در صورت استفاده از تمام ظرفیت خط ارتباطی اینترنت ، مراکز ارائه دهنده سرویس DSL می توانند نسبت به ارتقاء خط ارتباطی اینترنت اقدام تا تمام مشترکین متصل شده به DSLAM دارای کارآئی مطلوب در زمینه استفاده از اینترنت گردند.
منبع مطالب فوق:صفحه اصلی شرکت خدمات کامپیوتری سخاروش| Sakha Ravesh Co.
.................................................. .................................
دستگاهی است با برند های مختلف مانند زیمنس ،هواوی،زیسا ، کامترند که هم به صورت لایه 2 (بریج) و هم به صورت لایه 3 در بازار موجود میباشد.عموما ماژولار است ولی مدلهای غیر ماژولار هم وجود دارد.مدلهای ماژولار عموما از کارتهای پروسسور و پاور ،و کارت مشترکین (مثلا 24 پورت،48 پورت) تشکیل یافته.معمولا پاور 48 ولت دارند و کارتهای مشترکین از یک مودم برد بر پایه اتصال G. ساخته شده است.و در حالت بدون تغییر CO تنظیم گردیده .با تنظیم یکسان Encapsulation در سمت مشترک و dslam و همچنین VPI و VCI یکسان لینک up میشود.
در adsl تا سرعت 2 مگابیت در ثانیه برای مشترک امکان دریافت وجود دارد و در ADSL2+ تا سرعت 8 مگابیت در ثانیه.DSLAM از ظرفیت سیمهای مسی مازاد بر حجم استفاده شده توسط بوق برای انتقال داده استفاده مینماید.
هر کارت مشترک بسته به تعداد پورت زوج سیم مسی توسط اینترفیسی که در این خصوص تعبیه شده دریافت مینماید.سر دیگر سیمها به یک ترمینال مخصوص متصل میشود.این ترمینال برای هر مشترک 2 زوج سیم را ترکیب کرده و یک زوج سیم تحویل میدهد.
1- زوج سیم که از DSLAM خارج میشود
2- زوج سیم بوق که از سالن دستگاه میآید.
این دو مسیر با یک جک اسپلیتر ترکیب میشود و دیتا و بوق توسط یک سیم به سمت مشترک ارسال میشود.مشترک با یک اسپلیتر سمت خود بوق را از دیتا جدا کرده و از سیستم استفاده مینماید.
نرم افزار DSLAM یا همان سیستم عامل در برندهای مختلف متفاوت میباشد و اصولا یک کنسول رابط مود گرافیکی نیز دارد.که امکاناتی جهت تنظیم دستگاه و پورتها برای کاربر دستگاه فراهم میکند.معمولا قابلیتهایی مانند کنترل پهنای باند برای هر پورت و گراف های مختلف را نیز دارا می باشد.
dslam در واقع دستگاههی است برای ارتباط مشترکین در حجم بالا و سرعت بالا از طریق سیم مسی به شبکه شما که در حالت لایه 3 کار روتینگ را نیز برای مشترکین انجام میدهد.با این قابلیت که مشترک هم بوق دارد و هم دیتا.
با پوزش از دوستان خواهشمندم نقایص و ایراد ها را متذکر شوند تا همه استفاده کنیم

mehdi_vsgh
05-12-2008, 11:34
بزارین یه خلاصه بگم بهتون از موارد پست قبل!!
Dslam ها در یک اتاق در مراکز مخابرات قرار میگیرن که هر شرکت pap اون اتاق رو اجاره میکنه رک های دی اس لم خودشون رو اونجا قرار میدن و ماهیانه مبلغی به مخابرات بابت نگه داری و اجاره پرداخت میکنن که به اون اتاق : اتاق pap میگن

از dslam ها کابل کشی شده به اتاق mdf که خطوط مشترکین مرکز در اونجا قرار داره . و برای راه اندازی سرویس adsl خطوط مشترکین که کافی هست که از خطوط مشترک به ترمینالهایی که در mdf نصب شده ( ترمینالهای هر شرکت pap مشخص هست ) کابل کشی بشه و بصرف مشترک ارسال بشه که به این کار رانژه میگن ...

mehdi_vsgh
05-12-2008, 11:35
چگونه مراکز به هم ووصل می شود؟

فرض کنید ما سه مرکز مخابراتی داریم توی شهرمون

2 راه حل هست به هر مرکز یک اینترنت و تجهیزات رو بدیم هر مرکز به طور جداگانه (استفاده نمیشه)

راه حا بهد اینه که یک مرکز رو به عنوان مرکز اصلی در نظر بگیریم بقیه مراکز رئ بهش وصل کنیم و اینترنت و تجهیزات
پهنای باند وغیره رو بزاریم توی اون مرکز اصلی

مرکز بیشتر با e1 یا alcatel
یا DSl که بهش Telabs هم میگن به هم وصل می شن

mehdi_vsgh
05-12-2008, 11:36
مراحل نصب و راه‌اندازی

1- داشتن پروانه PAP یا گواهی نمایندگی یکی از آنها
2- اجاره فضا در بخش PAP هر مرکز مخابرات و همچنین تامین برق AC و DC
3-نصب DSLAM در مراکز با توجه به برندی که هر شرکت PAP مخصوص به خود را دارد(comtrend,zyxel,alcatel,huawei,...)
4-نصب تجهیزات Passive در کنار دستگاه(شامل پچ پنل،کابل،ترمینال و اسپلیتر)
5-نصب تجهیزات Passive در بخش MDF مخابرات
6- در کنار DSLAM با توجه به توپولوژی شبکه مورد نظر تجهیزات اکتیو شامل سوئیچ و روتر نصب می گردد
7-نرم افزار اکانتینگ(بهترین ان IBSng می باشد)

اینها کلیات کار بود
حال اگر در جایی چند تا مرکز تلفن بود یکی را می بایست به عنوان مرکزی انتخاب گردد و مابقی مراکز رو به اون وصل کرد
این وصل کردن به چند صورت هستش
1- ارتباط از طریق ایوان PDH,SDH
2-ارتباط از طریق اینترانت یاصور دیگری از پروتکل Ethernet

که بسته به نوع DSLAM و توپولوژی شبکه این موارد فرق می کند
تامین اینترنت در مرکز اصلی صورت می گیرد و بین مراکز دیگر تقسیم می شود.

Hamid Reza
15-01-2009, 10:10
با وجود فن آوری ADSL جایگاه فن آوری WIMAX کجاست؟

در برخی از کشورهای نظیر کره ی جنوبی که از زیر ساختهای شبکه ی کابل مسی انبوه برخوردار است و ضریب نفوذ تلفن ثابت آنان از مرز۹۰ افزون است سرمایه گذاری اولیه روی کابل مسی سالها می تواند توسعه اینترنت پر سرعت را با فن آوری ADSL تضمین نماید.

در برخی از کشورهای نظیر کره ی جنوبی که از زیر ساختهای شبکه ی کابل مسی انبوه برخوردار است و ضریب نفوذ تلفن ثابت آنان از مرز۹۰ افزون است سرمایه گذاری اولیه روی کابل مسی سالها می تواند توسعه اینترنت پر سرعت را با فن آوری ADSL تضمین نماید.
/در برخی از کشورهای نظیر کره ی جنوبی که از زیر ساختهای شبکه ی کابل مسی انبوه برخوردار است و ضریب نفوذ تلفن ثابت آنان از مرز۹۰ افزون است سرمایه گذاری اولیه روی کابل مسی سالها می تواند توسعه اینترنت پر سرعت را با فن آوری ADSL تضمین نماید.
اما در کشوری مثل افغانستان که فاقد زیر ساختهای شبکه کابل مسی می باشد( ضریب نفوذ تلفن ثابت در این کشورکمتر از ۱۰ است وضریب نفوذ تلفن همراه این کشور ۱۳.۵ می باشد) . برای استفاده از اینترنت پر سرعت تلفن همراه نسل سوم ۳G راه حل موثر تری است.
در ایران که شبکه تلفن ثابت ۲۵ میلیونی دارد و تلفن همراه نسل .۲ حدود ۴۵ میلیون مشترک دارد.راه حل دیگری چاره ساز است. نتیجه گیری اینکه در هر کشور می توان با بررسی دقیق شبکه های موجود و توسعه یافتگی و عدم توسعه یافتگی الگوی مناسبی طراحی کرد.
در شهر اصفهان که از فن آوری PCM (استفاده ازیک زوج سیم مسی برای چند مشترک) در شبکه تلفن ثابت استفاده شده در آن مناطقی که توسعه با PCM صورت گرفته بازار بکری برای فن آوری WIMAXوجود دارد. چرا که به اندازه کافی برای هر مشترک کابل مسی وجود ندارد و نیز مقرون به صرفه هم نیست که توسعه کابل مسی صورت گیرد و بعد ADSL مشکل اینترنت پرسرعت آن را حل نماید، لذا می توان از فن آوری بدون سیم وایمکس در این مورد بهره برد .
در شبکه ی مخابراتی کشور با توجه به حفاریها و توسعه های شهری شبکه های مسی خیلی پایدار نیستند و عمر مفید آنها گاه به کمتر از ۱۰ سال می رسد. توسعه شبکه ی کابلی که گاه بالاتر از ۷۰% سرمایه گذاری را شامل می شود مقرون به صرفه نخواهد بود. کما اینکه حفاری معابر شهرها نیز برای مردم و مسئولین مشکلاتی بوجود می آورد لذا می توان نتیجه گیری کرد که اگر در کره جنوبی تا سال ۲۰۰۸ فقط ۲۰۰ هزار مشترک پرسرعت WIMAX وجود دارد بقیه متقاضیان پر ظرفیت از طریق ADSLمشکلشان مرتفع گردیده وبا فرسودگی شبکه کابل ناگزیر توسعه به سمت و سوی فن آوری جدید میرود ،‌ این یعنی استفاده از ۳G،۴G و WIMAX وLTE اجتناب ناپذیر خواهد بود.
اگر توسعه اینترنت پر سرعت با تکنولوژی WIMAX در کره جنوبی از رشد خوبی برخوردار نیست مشابهت فن آوری WIMAX ۸۰۲.۱۶.D با فن آوری (مکان مشترک ثابت است به تعبیری دیگر مشترک قابلیت تحرک ندارد)ADSL می باشدکه به دلیل شبکه کابل مسی در شرایط فعلی ADSL را اقتصادی نموده و لی با فرسودگی شبکه مسی توسعه شبکه بدون سیمWIMAX اجتناب ناپذیر خواهد بود. به هر حال آمدن فن آوری WIMAX ۸۰۲.۱۶.e و WIMAX ۸۰۲.۱۶.M که برخورداری از سرعت بالاتر را دارند و مشتری در حال حرکت نیز می تواند از سرویس امن و با کیفیت بالا استفاده کند با توجه به فرسودگی شبکه های مسی ناگزیر توسعه جدید به سمت WIMAXبدون سیم خواهد بود.
انگیزه مشتری برای جذب فن آوری WIMAX بیشتر است چرا که: ۲۵ میلیون تلفن ثابت همه از کابل مسی برای ارتباطات استفاده نمی نمایند و از PCM نیز در شبکه استفاده شده و یا کهنگی شبکه ی کابل مسی نیز استفاده از ADSL را با مشکل مواجه می کند و نیز شبکه ی ۴۵ میلیونی تلفن همراه نسل ۲تا۲.۷۵ ارائه خدمات ارزش افزوده نظیر SMS ، GPRS وMMS و کوچکی صفحه نمایش تلفن همراه رغبت مشتری را به این فن آوری ارضاء نمی نماید و فن آوری جدیدتر نظیرWIMAX چاره ساز است که با سرعت بالا قابلیت ارائه همه نوع خدمات اینترنتی نیز می باشد. (دریافت اطلاعات تا ۵.۵مگابیت )
با روند رو به رشد توسعه اجتماعی نیازهای جدیدی در زندگی روزمره پدید می آید که لاجرم متخصصان فن آوری IT برای آنها راه حل های مناسبی بوجود خواهند آورد مثلاً در یک خانواده دسترسی به آرشیو شخصی یا آرشیو صدا و سیما برای دیدن فیلم کدام گزینه بهتر است.که هزینه خرید دستگاههای پخش تصویری ونگهداری انبوه CDها,DVDها ومکان نگهداری آنها وایجاد فایلهای دسترسی و... همه هزینه بر خواهد بود وضعف بزرگ به هنگام نبودن اطلاعات ذخیره شده در گزینه آرشیو شخصی رارد می نماید
در جامعه آدم پیرو آدم برنا وجود دارند پیر می خواهد فیلمی قدیمی را به نظاره بنشیند و خاطرات گذشته را مرور نماید. از طریق وایمکس با بانک فیلم های صدا و سیما یا اپراتورمربوطه لینک شده و تقاضای پخش فیلم را می نماید و لحظه ای بعد خاطرات او دوباره در جلو ذهنش رژه می روند یک فیلم ۵/۱ ساعته در حدودکمتر ازیک دقیقه ارسال می گردد هم کسب و کار اپراتور فراهم می شود هم کسب و کار جدیدی برای اپراتور ارائه دهنده فیلمها بوجود می آید.
یا مثلاً نوجوانی قامت برافراشته می خواهد نتایج مسابقات مورد نظر خود را از سالها قبل تا به امروز مرور کند (تاریخچه المپیک هاراو...) و یا گل های زده ، آقای گل جهان و ایران را نگاه کند با چند کلیک این امکان در اختیار وی می باشد و چه سرگرمی برای او ایجاد می شود.
یا دوپسرخاله در دوسوی عالم بایکدیگر شطرنخ یا بازیهای کامپیوتری می نمایند.
در دنیای تحقیق و توسعه نیز متخصصین به هزاران سوال می اندیشند که با اتصال به شبکه می توانند برای همه آنها پاسخ لازم را پیدا کنند که بستر فراهم شده ی وایمکس با سرعت بالا می تواند هر آنچه در اینترنت قابل ارائه است بدست بیاید.
از آرشیو سخنرانی های تخصصی و سمینارها، آرشیو فیلم های تاریخی ، آرشیو فیلم های خاطره ای، آرشیو موسیقی ، آرشیو دایره المعارفها ، آرشیو کتب تحقیقی پایه و ... و به این دلیل است که هزاره سوم را دوران دانائی می نامند و به قول مولانا هر که داناتر است جانش قوی تر می شود.
لازمه ی بدست آوردن قدرت دانائی است مثلاً نادان درتاریکی فیل مولانا را به نامها و به تصورات خام خود نام می نهد و قدرت دانائی و علم چون شمعی حقیقت را می نمایاند و جنگ هفتاد و دو ملت پایان می یابد. بنابراین در دنیای پیشرفته ی امروزی اگر کسی بتواند به این شبکه ها دسترسی داشته باشد دانش و یافته های بشر را در اختیار دارد .
● دلایل قوی باید معنوی نه رگهای گردن به حجت قوی
دلایل قوی و محکم را در بانکهای اطلاعاتی قرار داده در دنیای مجازی تبادل اطلاعات با دور افتاده ترین نقطه و گوشه گیرترین عالم دنیا بر قرار می گردد و مصداق آن قوی تر است که داناترست یا جانش قوی است ، عینیت می یابد.
لذا نتیجه می گیریم، استفاده از فن آوری جدیدWIMAX هم اقتصادی تر است و هم استفاده از آن سهل تر است.بشرط آنکه با استراتژی (نقشه راه)بدنبال توسعه آن باشیم .

نوشته: سید احمد سجادی

mehdi_vsgh
16-01-2009, 10:52
یه سری از دوستان با ارورهای 691 و 678 میپرسیدن این توضیحات از سایت شاتل هست

هنگام connect شدن به اينترنت از طريق کانکشن pppoe، خطاي Error678 گرفته مي‌شود. اين خطا به چه معناست؟
برخي از عواملي که ممکن است سبب بروز اين مشکل شود عبارت‌اند از:
- تنظيم هم‌زمان pppoeروي مودم و ويندوز. (هنگامي که pppoe روي مودم تنظيم شده باشد و كانکشن pppoe بخواهد برروي ويندوز نيز تنظيم شود)
- نصب نشدن صحيح درايور مودم در حالتي که مودم از طريق usb به کامپيوتر وصل شود.
- تنظيمات اشتباه مودم مانند VPI/VCI.
- وصل نبودن خط تلفن رانژه به پورتline مودم.
- بروز قطعي در ديتاي مرکز ارايه دهنده‌ي سرويس ADSL نيز مي‌تواند موجب بروز اين مشکل شود. در اين حالت مشترک نبايد به تنظيمات اينترنت دست بزند و تا رفع مشکل بايد منتظر بماند. درصورت رفع نشدن مشکل حتما با پشتيباني شاتل تماس بگيريد.

هنگام connect شدن به اينترنت از طريق کانکشن pppoe، خطايError691 گرفته مي‌شود. اين خطا به چه معناست؟
اين خطا هنگامي که username & password اشتباه درج شود، رخ مي‌دهد. در اين شرايط پيشنهاد مي‌شود که مشترک کانکشن pppoe روي ويندوز را دوباره بسازد وusername/password خود را مطابق آنچه در هنگام نصب تحويل داده شده، وارد کند. اگر به نتيجه دلخواه دست نيافتيد، با پشتيباني تماس بگيريد.

Hamid Reza
16-01-2009, 16:26
کوکی چیست؟

«کوکی» بخش کوچکی از اطلاعات فرستاده شده توسط وب‌سرور برای ذخیره در مرورگر است تا بتواند بعدا از طریق آن مرورگر، دوباره خوانده شود. دیتای ذخیره شده برای اینکه وب‌سرور یک سایت، اطلاعات مشخصی را درباره بازدیدکننده آن وب‌سایت خاص بداند، مفید است. کوکی فرمت فایل متنی را دارد که در دایرکتوری مربوط به مرورگر ذخیره می‌شود و در هنگامی که مرورگر در حال اجراست در حافظه RAM قرار می‌گیرد. این اطلاعات می‌تواند هنگامی که کاربر از وب‌سایت خاصی خارج شد، در هارد درایو ذخیره شود. کوکی‌ها ابزار بسیار مهمی برای نگهداشتن state روی وب هستند. state به توانایی یک برنامه برای کار با کاربر بصورت محاوره‌ای اشاره دارد. برای مثال، شما برای استفاده از قطار یا اتوبوس بلیت رزرو می‌کنید. در روز سفر، هنگامی که بلیت را نشان می‌دهید، اجازه خواهید یافت که وارد قطار یا اتوبوس شوید، در غیراینصورت مسوول وسیله نقلیه نمی‌داند که آیا شما این اجازه را دارید یا خیر. در حقیقت در اینجا بلیت برای نگهداشتن state‌ بین شما و مسوول قطار مهم است. HTTP یک پروتکل بدون قابلیت state‌ است. به این معنی که هر بار مشاهده یک سایت توسط سرور بعنوان اولین مشاهده کاربر تلقی می‌شود. به این معنی که سرور همه چیز را بعد از هر درخواست فراموش می‌کند، مگر اینکه یک بازدید‌کننده برای یادآوری آینده به سرور به طریقی مشخص گردد. کوکی‌ها این کار را انجام می‌دهند.

کوکی‌ها فقط می‌توانند به وب‌سرور بگویند که آیا شما قبلا هم از سایت دیدن کرده‌اید و اطلاعات کمی (مثلا یک شماره کاربر) در مرتبه بعد که از سایت دیدن می‌کنید از خود وب‌سرور به آن برگردانند. بیشتر کوکی‌ها هنگامی که از مرورگر خارج می‌شوید از بین می‌روند. نوع دیگری از کوکی‌ها بعنوان کوکی ماندگار وجود دارند که تاریخ انقضاء دارند و تا آن تاریخ روی هارددرایو شما باقی می‌مانند. کوکی ماندگار می‌تواند برای ردگیری عادات وبگردی یک کاربر با مشخص‌کردن وی هنگام مراجعه مجدد به یک سایت مورد استفاده قرار گیرد. اطلاعات در مورد اینکه اهل کجا هستید و به چه صفحات وبی سر می‌زنید در فایلهای لاگ یک وب‌سرور وجود دارد و می‌تواند برای ردگیری رفتار وبگردی کاربران مورد استفاده قرار گیرند، اما کوکی‌ها آن را آسانتر می‌کنند.

چگونه می‌توان از وجود کوکی‌های ماندگار روی سیستم مطلع شد؟

کوکی‌های ماندگار در مکانهای مختلفی روی سیستم شما بسته به مرورگر وب و نسخه‌ای از آن که استفاده می‌کنید، ذخیره می‌شوند. نت‌اسکیپ تمام کوکی‌های ماندگارش را در فایلی به نام cookies.txt روی کامپیوتر شما در دایرکتوری نت‌اسکیپ ذخیره می‌کند. می‌توانید این فایل را با یک ویرایشگر متن باز و ویرایش کنید و یا هر کوکی را که نمی‌خواهید نگهدارید، پاک کنید و چنانچه می‌خواهید از دست تمام کوکی‌ها خلاص شوید، فایل را پاک کنید. اینترنت‌اکسپلورر کوکی‌های ماندگار را در فایلهای جداگانه ذخیره می‌کند و توسط نام کاربر و نام دامنه سایتی که کوکی را فرستاده است، نامگذاری می‌کند. برای مثال john@ciac.txt. این کوکی‌ها در دایرکتوری /Windows/cookies یا /Windows/profiles/cookies ذخیره می‌شوند. می‌توانید هرکدام از این کوکی‌ها را که نمی‌خواهید، پاک کنید. می‌توانید این فایلها را بازکنید تا ببینید از کجا آمده‌اند و چه اطلاعاتی دارند.

ahriman323
24-01-2009, 23:56
کاربرانی که از ویندوز ایکس پی سرویس پک ۲ و خطوط adsl برای وب گردی خود استفاده می کنند . به طور حتم گذرشان با یک خطای آشنای ویندوز xp با نام generic host process for win32 services خورده است .

پس از نمایش این پنجره‌ی خطا و پس از گذشت چند ثانیه دریافت و ارسال اطلاعات از اینترنت قطع شده و برای لحظه کوتاهی نیز theme ویندوزتان به حالت کلاسیک تغییر یافته و مجددا به حالت قبل باز می گردد .
» در چنین مواقعی برای برقراری دوباره ارتباط اینترنتی adsl تان راهی جز راه اندازی مجدد سیستم (restart) ندارید

برای حل این مشکل2 تا راه حل داره :

راه حل اول:
استفاده از بسته هاي نرم افزاري ماكروسافت

Windows XP 32bit:

HTML کد:

Windows XP 64bit :

HTML کد:

Windows 2000 :

Windows server 2000 :

HTML کد:

راه حل دوم :

استفاده از برنامه ي Windows Worms Door Cleaner هست

HTML کد:

در اين برنامه جلوي بعضي از لينك ها علامت خطر است كه با بستن آنها مشكل حل مي شود

در پایان از شما خواسته می شود تا رایانه خود را Restart کنید
البته اگه هر دور راه را هم انجام بدید مشکلی نیست:20:

Hamid Reza
10-02-2009, 11:41
سلام:20:

PDF فارسی آشنایی و معرفی شبکه های اشتراک فایل Torrent

مقاله ی zed2 عزیز در این رابطه

:11:

Hamid Reza
10-02-2009, 11:47
کتاب فارسی ابزار و وسایل شبکه(PDF)

mehdi_vsgh
11-02-2009, 22:35
از کجا بفهمیم که خط ما PCM هست یا نه؟
در مناطقی که مشترک تلفن ثابت کم باشد به طور معمول شرکت مخابرات برای برقراری خط تلفن ثابت مشترک، یک جفت سیم برنجی از پست به درب منزل مشترک نصب می کند که به طور معمول از هر پست 10 خط ثابت سرویس داده می شود. ولی در مناطقی که درخواست زیاد باشید، شرکت مخابرات برای صرفه جویی اقدام به نصب PCM در کنار هر پست می کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید با دقت تصویر زیر را ببینید.

در این شیوه شرکت مخابرات به جای اینکه نسبت به نصب پست جدید در محل اقدام کند از PCM استفاده می کند. همان طوری که در تصویر مشاهده می کنید یک خط تلفن از پست به PCM به عنوان ورودی (Input) وصل شده و چهار خط تلفن از دستگاه به صورت خروجی (Output) دریافت می شود (البته در تصویر یک کابل حاوی 4 زوج سیم از دستگاه خارج شده است). به عبارت دیگر شرکت مخابرات با تجهیزات مربوطه در MDF اقدام به نصب PCM در محل مورد نظر و ارائه چهار خط تلفن ثابت به جای یک خط می کند. در این روش از تمام ظرفیت خط تلفن استفاده می شود و به هیچ وجه خط مناسبی جهت استفاده به عنوان Fax، P.O.S، Dial up، DSL و... نمی باشد. این روش فقط برای ایجاد مکالمه تلفنی مناسب است.

کاربران قبل از هر کاری می توانند بررسی کنند که آیا خط تلفن ثابت آنها از پست گرفته شده است یا از PCM؟ در صورتی که از پست گرفته شده باشد با خیال راحت می توانند اقدام به نصب ADSL کنند و در صورتی که از PCM گرفته شده است برای رفع مشکل به امور مشترکین و یا شبکه هوایی مرکز مخابراتی خود مراجعه و درخواست کتبی خود را مبنی بر اینکه جهت استفاده از Fax و یا سرویس ADSL اقدام در آوردن خط از PCM و وصل کردن آن از سر پست اقدام کنند.

Hamid Reza
23-04-2010, 13:49
آشنایی:

IPv4 يا IP از پايه هاي پروتكل ارتباطي TCP/IP مي باشد كه براي انتقال بسته هاي داده، صوت و تصوير از طريق اينترنت استفاده مي شود. IPv6 پروتكل نسل آينده شبكه هاي كامپيوتري (NGN) مي باشد كه براي جايگزين شدن پروتكل فعلي استاندارد شده است. اين پروتكل بستر اصلي اينترنت نسل آينده خواهد بود كه نسبت به IPv4 پيشرفت هاي به سزايي در زمينه امنيت، تحرك، همگرايي و مقياس پذيري دارد. چهارچوب اوليه IPv6 توسط IETF (Internet Engineering Task Force) در دهه 1990 استاندارد شد، اگر چه هنوز توسعه هاي مستمري در زمينه جنبه هاي پيشرفته مشخصي از اين پروتكل در حال انجام مي باشد.

فوايد IPv6
ويژگي هاي جديد IPv6 فوايد زيادي را براي كسب و كارهاي مختلف به ارمغان مي آورد:

كاهش هزينه هاي مديريت شبكه: ويژگي هاي auto-configurationو آدرس دهي سلسله مراتبي IPv6 مديريت شبكه را آسان مي كند.
بهينه سازي براي شبكه هاي نسل آينده(NGN): رها شدن از NAT مدل Peer-To-Peer را مجددا ًفعال مي كند و به پياده سازي application ها، ارتباطات و راه حل هاي متحرك جديد مثل VOIP كمك مي كند.
محافظت از دارايي هاي شركت: IPSEC مجتمع، IPv6 را ذاتا ًامن مي كند و امكان داشتن يك استراتژي متحد براي كل شبكه را فراهم مي كند.
محافظت از سرمايه گذاري: امكان گذر و انتقال آسان و برنامه ريزي شده از IPV4 به IPV6 ضمن اينكه امكان حضور هر دو پروتكل در فاز انتقال وجود دارد.
پروتكل IPv6

پروتكل IPv6 اوليه داراي ساختار هدر متفاوتي نسبت به IPv4 مي باشد.شكل هاي زير هدر هر دو پروتكل را نشان مي دهد

هدر IPv6 نسبت به IPv4 ساده تر شده است. فيلد جديد Flow Label براي به كارگيري Enhanced QoS در آينده اضافه شده و با حذف Options پردازش بسته ها در نودهاي مياني آسان تر شده است.

فوايد خاص هدر جديد به شرح ذيل مي باشد:

افزايش تعداد آدرس ها:
IPv6 داراي 128 بيت آدرس مي باشد (در حالي كه IPv4 32 بيت آدرس دارد) و در نتيجه تعداد آدرس هاي IP موجود افزايش چشمگيري پيدا مي كند و اين امر مشكل سناريوهايي كه به دليل كمبود آدرس IP نياز به پياده سازي NAT مي باشد، را حل مي كند. عدم نياز به پياده سازي NAT تنظيمات شبكه را آسان مي كند و پيچيدگي سخت افزار و نرم افزار را كاهش مي دهد. همچنين در اختيار داشتن تعداد آدرس IPگسترده به چشم انداز آينده خانه هاي شبكه شده كه در آنها كليه وسايل داراي آدرس IP مخصوص مي باشند و در نتيجه امكان كنترل آنها از طريق اينترنت فراهم مي باشد، كمك مي كند. افزايش پياده سازي سيستم هاي موبايل و بيسيم نيز به دليل كمبود آدرس هاي IP محدود نمي شود.

اتصال End-to-End:
IPv4 در موقعيت هاي معيني به دليل كمبود تعداد آدرس نياز به NAT دارد و متاسفانه NAT در كاربردهاي Peer-to-Peer مثل VOIP به خوبي كار نمي كند. IPv6 نياز به NAT را حذف كرده و اتصال End-to-End را به حالت اول برمي گرداند و در نتيجه كاربردهاي Peer-to-Pee با IPv6 به خوبي كار مي كند. همچنين برخي از پروتكل هاي لايه بالاتر مثل FTP براي كار كردن با NAT نياز به نرم افزارهاي خاصي دارند و در نتيجه اين قبيل پروتكل ها آسان تر مي توانند از طريق IPv6 فعال شوند.

Routing مؤثر:
همانطور كه گفته شد هدر IPv6 نسبت به IPv4 ساده تر و مؤثر تر شده است. اين امر موجب كاهش سربار پردازشي روترها و درنتيجه كاهش پيچيدگي سخت افزار و سريع تر شدن پردازش بسته ها مي شود. و نيز آدرس دهي سلسله مراتبي در IPv6 موجب اختصاص فضاي آدرس مناسب و درنتيجه كوچك تر شدن جداول Routing و مؤثرتر شدن مسيريابي در كل شبكه مي شود.

تنظيمات خودكار
IPv6 امكان آدرس دهي خودكار براي دستگاه هاي IPv6-enabled را فراهم مي آورد. اين امر موجب بهبود زياد مديريت و مقياس پذيري شبكه مي شود. دستگاه هاي جديد مستقيما ًبه شبكه بدون نياز به تنظيم دستي IP و يا وجود سرور DHCP وصل مي شوند. همچنين مدير شبكه به راحتي مي تواند تعداد زيادي از سيستم ها را از يك شبكه به شبكه ديگر منتقل كند.

امنيت
IPv6 لزوم IPSEC را اجباري مي كند و درنتيجه يك قالب امنيتي يك پارچه براي ارتباطات اينترنتي ايجادمي كند. IPSEC براي پياده سازي رمزنگاري و نيز تصديق استفاده مي شود. دربسياري از پياده سازي هاي IPv4 امكان فعال سازي IPSEC نمي باشد و در نتيجه سطح امنيت كاهش مي يابد.

افزايش Mobility و Multicast
IPv6 به شبكه هاي بيسيم امروزي با افزايش mobile IPv6 كمك مي كند.

اضافه شدن فيلد Scope به IPv6 موجب بهبود قالب كاري ترافيك هاي Multicast شده است.

خانواده پروتكل IPv6
IPv6 فقط يك پروتكل منفرد و تك نمي باشد بلكه شامل يك خانواده اي از پروتكل ها است كه جايگزين خانواده پروتكل IPv4 مي شود. خانواده IPv6 دربرگيرنده پروتكل پايه IPv6 و معماري آدرس دهي جديد آن مي باشد.

IPv6 همچنين شامل پروتكل بسط يافته ICMPv6 كه فراهم كننده امكانات تنظيمات خودكار و كشف همسايه (همانند عملكرد ARP در IPv4) ، كشف مسير MTU (به اين دليل مهم مي باشد كه فقط نود سرچشمه در IPv6 مي تواند بسته ها را Fragment كند.) ، پيغام دهي اطلاعاتي و خطا (شامل pingv6)، كشف Multicast Listener (همانند IGMP براي IPv4) و كاركردهاي مربوط به Mobile IPv6 مي باشد.

DHCPv6 نسخه جديد DHCP براي IPv6 مي باشد. از آنجايي كه IPv6 داراي امكان تنظيم خودكار آدرس هاي IP مي باشد، DHCPv6 هميشه مورد نياز نيست. DHCPv6 كاملا ًاز نو طراحي شده و فقط از نظر مفهومي شبيه به DHCP مي باشد. DHCPv6 همچنين شامل كاركردهاي جديد مثل تنظيم مجدد و تصديق (authentication) سرچشمه سرور مي باشد.

پروتكل هاي Interior Routing براي IPv6 شامل RIPng (next generation RIP) و OSPFv3مي باشد. RIPng خيلي شبيه به RIPv2 مي باشد كه براي تبليغ IPv6 network prefixes درست شده اند. بنابراين اين
پروتكل براي استفاده در شبكه هاي كوچك و متوسط بسيار مناسب مي باشد.

OSPFv3 يك پروتكل Link State براساس OSPFv2 با اعمال يك سري از تغييرات مي باشد كه بيشتر بر روي يك لينك اجرا مي شود تا يك subnet. هر LSA داراي يك flooding scope مي باشد و OSPF authentication به دليل امنيت ذاتي ايجاد شده توسط IPv6-IPSEC حذف شده است. در يك اجراي نمونه به هر دو پروتكل OSPFv3 و OSPFv2 براي ايجاد افزونگي نياز مي باشد. OSPFv3 براي تبادل اطلاعات مسير يابي IPv6 و OSPFv2 براي تبادل اطلاعات مسير يابي IPv4.

akhoond
22-06-2010, 18:38
سلام

یه بار نوشتم ، پرید ، دوباره و برای بار آخر می نویسم اش ، کامل نمی نویسم ، دیگه حس اش نیست .

طبق این متن ، سعی کنید دستورات مربوط به مودم رو پیدا کنید :

مرحله 1 : بدست مسیر و دستور های لازم برای ریستارت کردن مودم / روتر
از اونجایی که نحوه کار کنسول های مودم های مختلف متفاوت هست شما باید دستور ریست کردن مودم خودتون رو بدست بیارید و اون رو با توجه آموزش های زیر در script.txt ذخیره کنید

در RUN تایپ کنید CMD
در محیط CMD با رعایت فاصله ها تایپ کنید* telnet 192.168.1.1 23

*آبی آدرس مودم شماست که ممکن است با این عدد متفاوت باشد
*قرمز پورت مربوط به telnet است که معمولا عدد فوق است

**** اگه تو سون یا ویستا هستید ، با این روش تلنت رو اکتیو کنید
برای فعال سازی این ابزار کافیست مراحل زیر را انجام دهید. (توجه داشته باشید TelNet در ویندوز XP و قبل از آن بصورت پیش فرض فعال است)
۱- به Control Panel بروید.
۲- بر روی گزینه Programs کلیک کنید.
۳- از بخش Programs and Features گزینه Turn Windows features on or off را انتخاب کنید.
۴- در پنجره ای که باز می شود گزینه Telnet Client را تیک بزنید و کلید OK را بفشارید.

۵- ابزار TelNet فعال شده و شما میتوانید در Command Prompt از آن استفاده کنید.

برای اطلاع بیشتر به دفترچه مودم خودتون یا سایت شرکت سازنده مراجعه کنید

و در قسمت جدید یوزرنیم و پاسورد مودم را وارد کنید **

**برای اطلاع بیشتر به دفترچه مودم خودتون یا سایت شرکت سازنده مراجعه کنید (معمولا admin/admin )

--متاسفانه از اینجا به بعد کاملا در مودم های مختلف متفاوت است و شما بایدخودتون مسیر رو که به دستور rest منتی میشه رو پیدا کنید مثلا در مودم من PLANET 4400 مرحله بعد به این صورت خواهد بود

که من با وارد کردن عدد مربوط به هر بخش می تونم وارد اون قسمت بشم
توجه داشته باشید که کار شما در واقع پیدا کردن همین عدد هاست
در مورد من ::
ابتدا 8
سپس 1
سپس 1
سپس 1

مسیری است که به ریستارت شدن کامل مودم منجر میشه (یعنی عدد 8 رو میزنم بعد اینتر، وارد قسمت admin میشم و از گزینه های اونجا 1 ، اینتر ..... )

این مسیر رو یادداشت کنید و اعداد و به ترتیب بنویسید
مرحله 2 : تغییر فایل Script.txt ( در مسیر نصب برنامه ) برای تطابق با شرایط شما
وقتی فایل Script.txt رو باز می کنید چیزی مشابه تصویر زیر میبنید که حتما قبل از اجرا شدن برنامه برای اولین بار اون رو تغییر بدید

همونطوری که در عکس می بینید شما با این متن روبرو میشید که هر قسمت رو توضیح میدم

o 192.168.1.1 23
WAIT "login"
SEND "admin\m"
WAIT "Password"
SEND "admin\m"
WAIT "Enter the option(0-10)"
SEND "8\m"
WAIT "Enter the option(1-5)"
SEND "1\m"
WAIT "Enter the option(1-3)"
SEND "1\m"
WAIT "Commit and Reboot? (1)Yes (2)No"
SEND "1\m"

exit

قسمت های که تغییر رنگ داده شدند رو باید تغییر بدید
مثل قبل

*آبی آدرس مودم شماست که ممکن است با این عدد متفاوت باشد
*قرمز پورت مربوط به telnet است که معمولا عدد فوق است
*سبز به ترتیب اولی یوزرنیم و دومی پاسورد مودم شماست
* عدد های بعدی رو با اعدادی که خودتون با توجه به مرحله 1 پیدا کردید تغییر بدید
* قسمت های خاکستری در واقع همون عبارتی هستند که مودم در هر مرحله به شما نمایش میده و حتما در مودم شما متفاوت هستند اگر عین عبارت رو نمیدونید میتونید از "<" در مقابل WAIT استفاده کنید ولی بهتر است که عین عبارت مودم خودتون رو بگذارید

اگر در این مورد اشتباهی صورت بگیرد ریستارت کردن مودم در همون مرحله متوقف میشه شما باید با آزمون خطا راه رو پیدا کنید

وقتی کارتون تموم شد برای تست اون فایل Script.txt رو ذخیره و RESTART.BAT رو اجرا کنید و ببنید آیا مودم به درستی ریست میشه یا نه در غیر اینصورت اون مرحله رو اصلاح و مجددا تلاش کنید

توجه : به مودم فرصت بدید کاملا از ریستارت کردن بشه و به حالت پایدار برسه بعد برای اصلاح مجدا تلاش کنید اگر بصورت متوالی اقدام به این کار کنید موجب پاک شدن اطلاعات مودم ، قطع ارتباط ... میشه

شما مرحله اصلی کار رو انجام دادید .
خب ، حالا فایل رو دانلود کنید ، به جای فایل تکست ( برای مودم خودم هست ، ایسوس 602 ) این مراحل بالا رو وارد کنید .
با اجرا کردن RESTART.BAT نتیجه رو می بنید .

فایل :

منابع : مجید آنلاین . پی سی ورلد .

کلیه حقوق متعلق به پی سی ورلد ، و جامعه روحانیت می باشد :31:

مرسی
یا حق :10: :11:

mahdi0098021
17-09-2010, 11:43
دانلودرایگان کتاب های اموزشی اینترنت ازbtf.gigfa.com

فهرست موضوعی

همه چیز درموردشبکه -مرورگرها-واینترنت:17 کتاب

نوع فایل : پی دی اف
نویسنده :
کوکی چیست ؟ تعداد صفحات : 2
زبان : فارسی
حجم کتاب : 100کیلوبایت

دانلود
کد:

ناشر :زندگی بهتر

نویسنده :
ارسال فایل بدون استفاده ازاینترنت hyper terminal تعداد صفحات : 2

دانلود
کد:

نویسنده :
اشنایی کامل بااینترنت وشبکه تعداد صفحات : 402

دانلود
کد:

نویسنده :
کاوشگر اینترنت تعداد صفحات : 8

دانلود
کد:

نویسنده :
انواع خطوط مخابراتی تعداد صفحات : 3

دانلود
کد:

نویسنده :ی ار بوک
سری کتاب های اموزش شبکه 1 تعداد صفحات : 5

دانلود
کد:

نویسنده :ای ار بوک
سری کتاب های اموزش شبکه 2 تعداد صفحات : 4

دانلود
کد:

سری کتاب های اموزش شبکه 3 تعداد صفحات : 6

دانلود
کد:

سری کتاب های اموزش شبکه 4 تعداد صفحات : 5

دانلود
کد:

سری کتاب های اموزش شبکه 5 تعداد صفحات : 9

دانلود
کد:

سری کتاب های اموزش شبکه 6 تعداد صفحات : 4

دانلود
کد:

سری کتاب های اموزش شبکه 7 تعداد صفحات : 19

دانلود
کد:

نویسنده :علی رضایی
شبکه تعداد صفحات : 41

دانلود
کد:

نویسنده :
خود اموز sQl server 2005 تعداد صفحات : 292

دانلود
کد:

نویسنده :کمان رایانه
اموزش کامل اینترنت وترفند های ان تعداد صفحات : 24

دانلود
کد:

نویسنده :
اغازکار باsQl serverدرasp.net تعداد صفحات : 21

دانلود
کد:

نویسنده :جهنم شیطانی
مباحثی پیرامون شبکه های بیسیم تعداد صفحات : 95

دانلود
کد:

نویسنده :
ترفند های اینترنت اکسپلور1 تعداد صفحات : 3

دانلود
کد:

نویسنده :
ترفند های اینترنت اکسپلور2 تعداد صفحات : 6

دانلود
کد:

اموزش ساخت ایمیل وجیمیل وترفند ها ونکات:8 کتاب
نویسنده :
استفاده ازخاصیت pop 3جیمل تعداد صفحات : 5

دانلود
کد:

نویسنده :
ده نکته مهم برای فرستادن ایمیل مدیران تعداد صفحات : 6
حجم کتاب : 40کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
طریقه ساخت ایمیل رایگان دریاهو تعداد صفحات : 15
حجم کتاب : 300کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
همه چیز درباره جیمیل تعداد صفحات : 5
حجم کتاب : 90کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
فرستادن hotmailبا outlook تعداد صفحات : 6

دانلود
کد:

نویسنده :
اموزش یاهو مسنجز تعداد صفحات : 18
حجم کتاب : 500کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
فرستادن ایمیل یاهو باoutlook تعداد صفحات : 1
حجم کتا50کیلوبایت

دانلود
کد:

ساخت سایت ونگه داری وکسب درامد ازان :13 کتاب
نویسنده :
اموزش dramweaverبهترین برنامه برای طراحی صفحات وب تعداد صفحات : 10
حجم کتاب : 259کیلوبایت

دانلود
کد:

ناشر :تکست

نویسنده :
اموزش کامل ftpباتمام ریزه کاری ها تعداد صفحات : 4
حجم کتاب : 123کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
ده اشتباه خطرناک دربازاریابی اینترنتی تعداد صفحات : 17
حجم کتاب : 200کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
معرفی front page 2000 تعداد صفحات : 24
حجم کتاب : 1000کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
وب سایت خود رابه یک مرکز درامد تبدیل کنید تعداد صفحات : 24

دانلود
کد:

نویسنده :
بهینه سازی سایت تعداد صفحات : 3
حجم کتاب : 79کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
flash remoting dynamic تعداد صفحات : 10

دانلود
کد:

نویسنده :
سایت های دینامیک وبهینه سازی ان ها تعداد صفحات : 3
حجم کتاب : 75کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
اشتباهات معمول درطراحی صفحات وب تعداد صفحات : 10

دانلود
کد:

نویسنده :
تجارت الکترونیک تعداد صفحات : 26
حجم کتاب : 251کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
اموزش کاربردی زبان html تعداد صفحات : 69
حجم کتاب : 509کیلوبایت

دانلود
کد:

اموزش front page xp تعداد صفحات : 15
حجم کتاب : 188کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
معرفی سایت به فهرست ها وموتورهای جستو جوگر تعداد صفحات : 5
حجم کتاب : 129کیلوبایت

دانلود
کد:

ساخت ونگه داری وبلاگ:3 کتاب
نویسنده :
راهنمای ساخت وبلاگ تعداد صفحات : 10

دانلود
کد:

نویسنده :
وبلاگ نویسی تعداد صفحات : 4
حجم کتاب : 58کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
اموزش تصویری ساخت وبلاگ دربلاگفا تعداد صفحات : 5
حجم کتاب : 454کیلوبایت

دانلود
کد:

موتورهای جست وجووطریقه بهتر کارکردن باان :7 کتاب
نویسنده :
ترفند های گوگل تعداد صفحات : 22
حجم کتاب : 155کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
خدمات موتور جستوجو دروب تعداد صفحات : 4
حجم کتاب : 90کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
مفاههیم واصطلاحات دنیای جستو جو تعداد صفحات : 3
حجم کتاب : 105کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
به موتورهای جستوجوگرنه بگویید تعداد صفحات : 6
حجم کتاب : 112کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
موتورجست وجو چیست واهمیت ان تعداد صفحات : 4
حجم کتاب : 97کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
موتورجست وجو گرچگونه کارمیکند تعداد صفحات : 4
حجم کتاب : 286کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
برفرازموتورهای جست وجو تعداد صفحات : 12
حجم کتاب : 446کیلوبایت

دانلود
کد:

مودم :2 کتاب
نویسنده :
سرویس نمایشگر شماره تلفن تعداد صفحات : 3
حجم کتاب : 77کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
تمام خطاهای مدم تعداد صفحات : 9
حجم کتاب : 87کیلوبایت

دانلود
کد:

ساخت واستفاده ازاسنادphp-html-xml
نویسنده :محمد بافتان علی
اموزش html تعداد صفحات : 15
حجم کتاب : 775کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
اموزش کامل زبان phpمرجع کامل تعداد صفحات : 185
حجم کتاب : 1500کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
سری اموزش xml یک تعداد صفحات : 2
حجم کتاب : 73کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
سری اموزش xml دو تعداد صفحات : 2
حجم کتاب : 66کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
سری اموزش xml سه تعداد صفحات : 2
حجم کتاب : 60کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
سری اموزش xml چهار تعداد صفحات : 2
حجم کتاب : 56کیلوبایت

دانلود
کد:

نویسنده :
اموزش کامل html تعداد صفحات : 69
حجم کتاب : 509کیلوبایت

دانلود
کد:

bourex
19-08-2011, 13:11
اين کارو حتما بکنيد تا سرعت اينترنتتون تا ده برابر افزايش پيدا کنه . اين کار باعث ميشه هر صفحه اي براي دومين بار يا بعد از اون که ميخواد باز شه به سرعت هر چه تمام باز بشه.توجه: اگر مراحل رو انجام داديد و در ابتدا تغييري احساس نکرديد

اين کارو حتما بکنيد تا سرعت اينترنتتون تا ده برابر افزايش پيدا کنه . اين کار باعث ميشه هر صفحه اي براي دومين بار يا بعد از اون که ميخواد باز شه به سرعت هر چه تمام باز بشه. توجه: اگر مراحل رو انجام داديد و در ابتدا تغييري احساس نکرديد اون رو پاک نکنيد چون تو جايي که شما فکرش رو نميکنيد به کمکتون مياد بدون اينکه شما بفهميد. ابتدا به Start بريد و تو Run تايپ کنيد Regedit و Enter بزنيد. حال به دنبال اين عبارت بگرديد

[HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVe rsionInternet Settings]

سپس در سمت راست پنجره به دنبال اين عبارات بگرديد:

1: MaxConnectionsPerServer

2: MaxConnectionPerl_OServer

ممکنه اين دو عبارت را نداشته باشيد پس روي صفحه سمت راست ، کليک راست کنيد و از قسمت [New]، روي [DWORD] کليک کنيد.

سپس عبارت شماره 1 را بنويسيد . براي عبارت شماره 2 هم همين مراحل را انجام بديد.

حالا روي عبارت هاي ساخته شده دو بار کليک کنيد و در قسمت [Value data] براي گزينه اول عدد 8 و براي گزينه دوم حرف a را وارد کنيد و سيستم را Restart کنيد. توجه: در هنگام نوشتن به حروف بزرگ دقت کنيد.

یه ترفند دیگه

براي اينكه بتوانيد از 100 درصد پهناي باندتان استفاده كنيد و سرعت بالاتری را در اتصال به اينترنت تجربه نماييد، مراحل زير را انجام دهيد :

1.Run را از منوي Start اجرا كنيد. 2 . در Run عبارت gpedit.msc را تايپ كرده و OK را كليك كنيد. 3 . منتظر بمانيد تا Group Policy اجرا شود. 4 . در بخش Local Computer Policy و زير Computer Configuration گزينه Administrative Templates را گسترش دهيد. ( با كليك بر روي علامت + كار آن انجام دهيد ) 5. در ليست باز شده گزينه Network را نيز گسترش دهيد. 6. حال در اين ليست Qos Packet Scheduler را انتخاب كنيد. 7. به گزينه هايي كه در سمت راست ظاهر مي شوند دقت كنيد. 8 .بر روي Limit reservable bandwidth كليك راست كرده و Properties را كليك كنيد. 9. پس از اينكه پنجره Limit reservable bandwidth Properties باز شد در برگه Setting و در زير Limit reservable bandwidth گزينه Enabled را انتخاب كنيد. 10. مشاهده مي كنيد كه با انتخاب آن در روبروي Bandwidth Limit مقدار پيش فرض آن يعني 20 درصد به نمايش در مي آيد. 11.به جاي عدد 20 مقدار 0 را تايپ كرده و OK را كليك كنيد. 12.حال به Connection كه به وسيله آن به اينترنت وصل مي شويد رفته و بر روي دكمه Properties كليك كنيد. 13.به برگه Networking برويد و دقت كنيد كه Packet Scheduler فعال باشد (تيك كنار آن مشاهده شود). 14. اين پنجره را OK كنيد. 15.كامپيوتر خود را Restart كنيد. اين کار را می توانيد با نرم افزارهاي قدرتمند بهينه سازی ويندوز مثلTuneUp Utilities خيلی سريعتر و راحتر انجام دهيد.v برای بازگشت به حالت پيش فرض هم می توانيد مسير فوق را دنبال کرده و بجای 0 عدد 20 را قرار دهيد.

یه ترفند دیگه

ابتدا چند نکته :

1. تمامی ترفندهای معرفی شده در این مقاله تست شده و از تاثیر داشتن آن اطمینان حاصل شده است. در مواردی که در تاثیر ترفند شبهه وجود داشته توضیح ضمیمه شده است. توجه کنید که الزاما نباید تاثیر هر یک از ترفندها محسوس باشد. چرا که اگر این اتفاق بخواهد رخ دهد باید سرعت رایانه شما بعد از به کار بستن تمامی ترفندها تبدیل به سرعت نور در خلا شود! البته مواردی هستند که تاثیر محسوسی دارند. 2. ترفندهای ذکر شده در این مقاله همگی در مورد ویندوز xp می‌باشند و مسلما به جز مواردی معدود، بقیه در ویندوز ویستا و سایر نسخه‌های ویندوز عمل نمی کنند.

3. برای مشاهده تاثیر هر ترفند کافی است آن را انجام داده رایانه را یک بار ریست کنید. 4. علت انتخاب ویندوز ایکس پی به عنوان سیستم عاملی که قرار است آن را بهینه کنیم، این است که این سیستم عامل در جهان بیشترین کاربر را دارد و با وجود ارائه نسخه‌های دیگری از ویندوز توسط مایکروسافت، همچون ویستا و ویندوز7، همچنان پرکاربردترین سیستم عامل مانده است. ضمن اینکه در کشور ما بیش از نقاط دیگر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و مخاطبان این مقاله نیز ایرانیان هستند.

ترفند شماره یک در هنگام بالا آمدن ویندوز و همینطور خاموش شدن آن آهنگی پخش می‌گردد که هم تکرار مداوم آن خسته کننده است و هم سرعت بالا آمدن و خاموش شدن را کاهش می‌دهد. با روش زیر این آهنگ را قطع کنید و سرعت بالا آمدن و خاموش شدن ویندوزتان را افزایش دهید: Control Panel را باز کرده سپس sound and audio devices را باز کنید. به زبانه sounds بروید و در پایین آن یعنی program events به دنبال Exit windows بگردید. یکبار روی آن کلیک کنید. سپس از قسمت sounds ، none را انتخاب کنید. عینا این کار را برای start windows انجام دهید. رایانه را ریست کنید. تاثیر این ترفند کم است.

ترفند شماره دو این ترفند تاثیر بسیاری در سرعت بالا آمدن و خاموش شدن ویندوز دارد. همچنین مقدار زیادی از حافظه رم را خالی می‌کند و در هنگام کار کردن با ویندوز هم تاثیر خود را نشان می‌دهد. از نرم‌افزارهای زیادی که نصب می‌کنید، تعدادی در قسمت بوت ویندوز تغییری ایجاد می‌کنند تا هربار که ویندوز بالا می‌آید، اجرا شوند و شما آیکون آنها را در پایین صفحه مانیتورتان، سمت راست مشاهده می‌کنید. این کار برای بعضی نرم‌افزارها مناسب است. مثل آنتی‌ویروس‌ها. اما انصافا در 90 درصد نرم‌افزارها امری نامناسب بوده، سرعت را به شدت کاهش می‌دهد. برای جلوگیری از اجرای آنها در run، این عبارت را بزنید: msconfig و ok کنید. در پنجره باز شده به زبانه startup بروید. لیست مواردی که با هر بار اجرای ویندوز اجرا می‌شوند، موجود است. همه را به جز آنتی‌ویروس با برداشتن تیکشان غیرفعال کنید. اگر خواستید نرم‌افزاری را که غیرفعال کردید دوباره داشته باشید عین موارد بالا را انجام داده، تیک آن را بزنید. رایانه را ریست کنید. تاثیر این ترفند کاملا محسوس است.

ترفند شماره سه با خالی شدن فضای هارد سرعت فراخوانی فایل‌ها افزایش می‌یابد. در هنگام مشاهده سایت‌ها و استفاده از اینترنت مقداری از فایل‌های آنها در هارد رایانه شما ذخیره می‌شود. برای خالی کردن این فضا در مرورگر اینترنت اکسپلورر آن را اجرا کرده از منو Tools را زده Internet Options را انتخاب کنید. از زبانه General ، Delete Cookies را زده ok کنید. همینطور Delete Files البته تیک Delete all Offline content را هم بزنید و بعد ok کنید. در مرورگر Opera از طریق Tools گزینه Preferences را انتخاب کنید. به زبانه Advanced بروید و حال باید به قسمت History بروید. دو گزینه clear و Empty now را بزنید. در مرورگر فایرفاکس یا هر مرورگر دیگری روش پاک کردن این فایل‌ها تفاوت چندانی با این دو مرورگر ندارد. ضمنا در ورژن‌های جدیدتر ممکن است کمی گزینه‌های گفته شده در بالا تغییر کند که با کمی جست‌وجو می‌توانید پیدا کنید. نکته دیگر اینکه اگر خیلی از اینترنت استفاده می‌کنید و برایتان سرعت مهم است این کار را انجام ندهید. چرا که مرورگر شما از این فایل‌ها دوباره استفاده می‌کند. این مورد خصوصا برای کاربران ای.‌دی.‌اس.‌ال و کافی‌نت‌ها بیشتر ارزشمند است. چرا که پهنای باند مصرفی را کاهش می‌دهد و برای کاربران دایل‌آپ در افزایش سرعت باز شدن سایت‌های تکراری موثر است. تاثیر این ترفند در سرعت برای کاربر محسوس نیست.

ترفند شماره چهار هارد مثل یک پازل است. در ابتدا که هاردتان نو است این پازل یک دست خالی است. اما با پارتیشن‌بندی هارد (منظور ایجاد درایوهای متعدد است)، این صفحه پازل به چند قسمت تقسیم می‌شود و با ذخیره کردن هر فایل در یکی از درایوهای هارد مقداری از این پازل پر می‌شود. البته در قسمتی که مربوط به درایو مربوطه است و این کمی بی‌نظمی در هارد ایجاد می‌کند. قضیه وقتی حادتر می‌شود که شما فایلی را پاک کنید! چرا که آن قسمت از هارد پاک می‌شود و بی‌نظمی بیشتر و بیشتر می‌شود. چرا؟ چون در بین قسمتی از هارد که پر است قسمتی خالی ایجاد می‌شود و تنها در صورتی از بین می‌رود که فایلی دقیقا با همان حجم در همان قسمت ذخیره شود که چنین اتفاقی تقریبا غیرممکن است. به این جا نگاه کنید.

این پراکندگی و بی‌نظمی سرعت فراخوانی فایل‌ها را کاهش می‌دهد و در سرعت اجرای فایل‌ها، نرم‌افزارها، بالا آمدن ویندوز و بهتر بگوییم تقریبا همه چیز موثر است. چرا که هرچه شما اجرا می‌کنید، در واقع چیزی جز چند فایل نیست. برای منظم کردن هارددیسک ابزاری عالی در ویندوز شما هست با نام Disk Defragmenter. آن را از منوی Start ، All Programs ، Accessories و سپس System Tools بیابید. پس از اجرای آن یک درایو را انتخاب کنید و دکمه Analyze را بزنید. اگر به شما گفت که باید درایو را دیفرگ کنید، این کار را انجام دهید.

در غیر این صورت لزومی ندارد. توجه کنید که عمل دیفرگ طولانی بوده و گاهی تا چند ساعت طول می‌کشد. ( بسته به سرعت هارد شما و میزان پراکندگی و حجم درایو ) ضمنا برای اینکه بتوانید یک درایو را دیفرگ کنید باید حداقل 15 درصد از آن درایو خالی باشد. در غیر این صورت دیفرگ به طور کامل انجام نمی‌شود. مراحل ذکر شده را برای تمام درایوهایتان انجام دهید. بهتر است در آخر ریست کنید. در مورد هاردهایی که حسابی پر باشند و بی‌نظمی زیادی داشته باشند ، تاثیر محسوس خواهد بود. توجه کنید که باید در بازه‌های زمانی طولانی مثلا هر یک ماه یکبار دوباره تمامی درایوها را آنالیز کنید و در صورت نیاز، عمل دیفرگ را انجام دهید. ضمن اینکه باید بدانید که عمل دیفرگ بسیار حساس است، چرا که در حین انجام آن هد هارد به شدت با سطح دیسک موجود در داخل هارد برخورد می‌کند و در صورتی که در این بازه زمانی، تکان و ضربه‌ای به کیس وارد شود، می‌تواند به هارد آسیب وارد کند. بنابراین بهتر است عمل دیفرگ را در یک زمان مطمئن مثلا شب تا صبح انجام دهید.

ترفند شماره پنج اگر خیلی برایتان سرعت مهم است یا از رایانه تان در مواردی هم چون کافی‌نت یا گیم‌نت استفاده می‌کنید یا صرفا برای تایپ، می‌توانید با غیر فعال کردن عکس صفحه زمینه " دسکتاپ " سرعت را بالا ببرید. روی Desktop کلیک راست کرده properties را انتخاب کنید. از زبانه دسکتاپ و قسمت Background، مورد none را انتخاب کنید. Ok کنید. تاثیر کمی دارد.

ترفند شماره شش ویروس‌ها و سایر نرم‌افزارهای مخرب اثر بسیار بدی بر روی سرعت رایانه شما دارند. همیشه از آنتی‌ویروس استفاده کنید. چه از اینترنت استفاده می‌کنید و چه خیر ... و باید این نکته را ذکر کنم که بهترین آنتی‌ویروس در صورت آپدیت نشدن بدترین آنتی‌ویروس است! پس، از آنتی‌ویروسی استفاده کنید که در کشور ما قابل آپدیت باشد. ضمنا حتما بررسی کنید که در بین گزینه‌های موجود کدامیک کمتر سرعت را کاهش می‌دهد. بررسی این مسئله خارج از محدوده مقاله ماست.

ترفند شماره هفت نصب نرم‌افزارهای اضافی ممنوع! اگه از آن دسته کاربرانی هستید که هر نرم‌افزاری كه به دستشان می‌رسد نصب می‌کنند، باید بدانید که با این کار به میزان قابل توجهی از سرعت ویندوزتان می‌کاهید! تنها و تنها نرم‌افزارهایی را نصب کنید که به آنها نیاز دارید و به طور مداوم از آنها استفاده می‌کنید. به جای نصب کردن چندین نرم‌افزار پخش کننده، یک نرم‌افزار همه فن حریف نصب کنید که تمامی فایل‌ها را با هر پسوندی برای شما باز کند. مانند نرم‌افزار kmplayer یا K-Lite Codec Pack. هر نرم‌افزاری که نصب می‌کنید، تعدادی فایل به رجیستری ویندوز (هسته ویندوز) اضافه می‌کند و تقریبا هر عملی که در ویندوز انجام می‌دهید به رجیستری مربوط می‌شود.

با نصب تعداد زیادی نرم‌افزار، رجیستری حجیم شده، سرعت ویندوز افت محسوسی پیدا می‌کند. در هنگام بوت شدن سيستم عامل ويندوز، بخش رجيستري، اصالت نرم‌افزارهاي نصب شده را مي‌سنجد و اين يكي از مهمترين دلايل كندي بالا آمدن ويندوز نسبت به سيستم عامل‌هاي ديگر، به ويژه خانواده سيستم‌هاي منبع باز3 مانند لينوكس است. زرنگ باشید! در بسته آفیس، نرم‌افزارهایی هستند که اصلا به درد شما نمی‌خورند. آیا شما الزاما به پاورپوینت یا فرونت پیج نیاز دارید؟ بنابراین آنهایی را که نمی‌خواهید نصب نکنید. برای این کار در هنگام نصب به جای نصب همیشگی از custom استفاده کنید که به شما این امکان را می‌دهد که تنها موارد مورد نیازتان را نصب کنید. این طوری فضای کمتری هم از هاردتان اشغال می‌شود. این کار در نرم‌افزار رایت Nero هم مطرح می‌شود. آیا به ابزار طراحی لوگوی دیسک نیاز دارید وقتی که درایو شما از تکنولوژی لایت اسکریپ پشتیبانی نمی‌کند؟ یا موارد دیگر؟ پس بهتر است باز هم از نصب به صورت custom استفاده کنیم. در نرم‌افزارهای مشابه نرو و آفیس، همین کار را بکنید. برای کسانی که اهل نصب نرم‌افزارهای متعدد هستند با رعایت این تذکر، سرعت به میزان قابل محسوسی افزایش می‌یابد.

ترفند شماره هشت آیا تا بحال شده مجبور شوید رایانه خود را ناگهان خاموش کنید؟ یا رایانه بطور ناگهان خود به خود خاموش شود؟ یقین داشته باشید هربار که اینجور اتفاقات رخ می‌دهد، اشکالات جزئی در فایل‌ها بوجود می‌آید که اغلب برطرف نمی‌شوند! اندک اندک جمع گردد وانگهی دریا شود! بالاخره بعد از چندین ماه متوجه می‌شوید، هنگام دسترسی به برخی از برنامه‌ها یا حتی فایل‌ها به مشکل بر می‌خورید. آنچه دقیقا رخ می‌دهد به این صورت است: هرچیزی که در هارد باشد و بخواهد پردازش شود، ابتدا به رم می‌رود. وقتی رایانه عمدا یا غیر عمدا ریست و یا خاموش می‌شود، فایل‌هایی از هارددیسک که مقداری از آنها به رم رفته و در حال پردازش بوده، نیمه کاره می‌ماند و اصطلاحا سردرگم می‌شوند و با تکرار این عمل، فایل‌های ناقص و بی‌مورد زیادی روی هارددیسک ذخیره می‌شوند. به اینگونه فایل‌ها، خوشه‌های از دست رفته می‌گویند. این اشکالات در فایل‌های ذخیره شده بر روی هارد دیسک ممکن است کاهش کارائی رایانه و بروز اشکالات فیزیکی هارددیسک را بدنبال داشته باشد.

همچنین بحث دیگری مرتبط با مطلب فعلی به نام بدسکتور وجود دارد. بخشي از ديسك که به علت ضربه، ميدان مغناطيسي شديد يا ورود گرد و غبار به درون ديسك خراب شده باشد بدسکتور نامیده می‌شود و درصورتي كه اطلاعاتي بر آن نقاط ثبت شود، ممكن است هد روي آن گير كند و بدتر اين كه خرابي را گسترش دهد. با اجرای برنامه Scan Disk می‌توانید تعداد زیادی از خطاهای موجود بر روی هارد دیسک را برطرف کنید. برنامه فوق که به صورت پیش فرض در خود ویندوز موجود می‌باشد، بررسی لازم در خصوص وجود اشکالات فیزیکی روی هارددیسک را نیز انجام خواهد داد. برای استفاده از این ابزار مای‌کامپیوتر را باز کرده روی یکی از درایوها کلیک راست کنید و Properties را بزنید. به زبانه Tools بروید و Check Now را بزنید. ضمنا باید تمام فایل‌های در حال اجرا را ببندید. در پنجره Check Disk مورد Scan for and attempt recovery of bad sectors را انتخاب کنید . اگر سکتورهای خرابی پیدا شد، انتخاب کنید که تعمیر شوند.

نکته: تنها زمانی گزینه Automatically fix file system errors را انتخاب کنید که فکر می‌کنید دیسک شما شامل سکتورهای خراب است. تاثیر کمی دارد و بیشتر جنبه احتیاط دارد که به اطلاعات ذخیره شده در هارد آسیب نرسد و به این ترتیب از خسارت‌های سنگین به کاربر جلوگیری می‌کند.

ترفند شماره نه در طی عملیات نصب ویندوز XP، ویندوز cpu را برای پی بردن به مقدار L2 Cache آن تست می‌کند، تا مثلا اگر L2 Cache پردازده شما برابر با 1024 کیلوبایت باشد، برای ویندوز همین مقدار را تعیین کند. اما گاهی اوقات ویندوز در طی عملیات نصب نمی‌تواند مقدار L2 Cache پردازده شما را تشخیص دهد و به همین دلیل، مقدار L2 Cache را پیش‌فرض، (یعنی 256 کیلوبایت) انتخاب می‌کند. در این حالت ویندوز فقط از 256 کیلوبایت از L2 Cache شما استفاده می‌کند. در حالی که ممکن است L2 cache شما بسیار بیشتر از این حد باشد. برای تعریف کردن L2 Cache پردازنده‌‌تان بصورت دستی برای ویندوز XP، باید ابتدا از مقدار اصلی و حقیقی L2 Cache و به علاوه مقداری که در حال حاضر ویندوز تعریف کرده مطلع شوید. اولین مرحله یافتن مقدار L2 Cache حقیقی CPU شماست. بدین منظور ساده‌ترین راه استفاده از نرم‌افزار کم حجم و رایگان CPU-Z است. CPU-Z را با حجمی کمتر از 600 کیلوبایت از سایت سازنده به نشانی
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید دانلود کنید.

پس از دانلود، فایل را از حالت فشرده خارج کنید. سپس cpuz.exe را اجرا کنید. پس از چند لحظه صفحه نمایش اطلاعات نمایان می‌شود. در جلوی عبارت Level 2 در زیرمجموعه Cache می‌توانید به مقدار حقیقی L2 Cache پردازنده دست یابید. در مرحله دوم بایستی به میزان L2 Cache که ویندوز تعریف کرده است پی ببریم تا ببینیم تا که آیا همه چیز درست است؟ بدین منظور ابتدا نرم‌افزار Notepad ویندوز را باز کنید. سپس کدهای زیر را عینأ Copy یا در آن تایپ کنید:

Set ProSet = GetObject("winmgmts:").InstancesOf("Win32_Processor") For each Pro in ProSet WScript.Echo "[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]" WScript.Echo "Level2 Cache:" & " " & Pro.L2CacheSize & " KB" Next

سپس از منوی File، بر روی Save as کلیک کنید. فایل را با فرمت vbs. ذخیره کنید. به عنوان مثال نام‌ آن را find.vbs بگذارید. اکنون به محلی که فایل را ذخیره کرده‌اید، رفته و با دوبار کلیک آن را اجرا نمایید. پنجره اول را OK کرده و در پنجره دوم مقدار L2 Cache پردازنده را بر حسب کیلوبایت مشاهده کنید. این مقدار، مقداری است که در حال حاضر ویندوز برای شما تعریف کرده است. اگر مقدار دقیقأ برابر مقداری است که توسط CPU-Z به دست آوردید، پس همه چیز ایده‌آل است و دیگر نیازی به استفاده از این راه نیست. اما اگر مقداری که به دست آمده کمتر از مقدار نمایش داده شده در CPU-Z است ویندوز چندان خوب عمل نکرده و بایستی ادامه راه را پی بگیرید. اکنون وقت آن رسیده که مقدار حقیقی L2 Cache را برای ویندوز خود تعریف کنید. از منوی Start به Run رفته و با عبارت regedit را تایپ کرده و Enter بزنید تا وارد محیط رجیستری ویندوز شوید.

به مسیر زیر بروید: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\ SessionManager\MemoryManagement در سمت راست پنجره گزینه‌ای با نام SecondLevelDataCache به چشم می‌خورد. بر روی آن دوبار کلیک کرده و مقادیر مورد نظر زیر را در قسمت Value وارد کنید. شما بایستی اندازه دقیق L2 Cache پردازنده که به وسیله CPU-Z به دست آمد را توسط روش زیر مورد استفاده قرار دهید. اگر Level 2 نمایش داده شده در CPU-Z (یا همان L2 Cache حقیقی) 256 یا کمتر باشد، عدد 0 را در این کلید رجیستری وارد کنید. اگر 512 باشد ، عدد 200، اگر 1024 باشد عدد 400، اگر 2048 باشد عدد 800، اگر 4096 باشد ،عدد 1600، اگر 8192 باشد عدد 3200 و به همین ترتیب برای مقادیر بالاتر. پس از وارد کردن مقدار OK کرده و از رجیستری خارج شوید. حال یکبار رایانه را ریست کنید تا تنظیمات اعمال گردد. اکنون اگر فایلی که خودتان به شکل دستی با فرمت vbs را ساخته‌اید، اجرا کنید مقدار حقیقی L2 Cache را مشاهده خواهید کرد. توجه داشته باشید که مقادیر بیشتر از حد واقعی L2 Cache پردازنده خود را در رجیستری وارد نکنید. اینکار ممکن است به رایانه شما آسیب بزند. دقت کنید در این ترفند به علت تغییرات در رجیستری، پیش از هر کاری از رجیستری خود Backup بگیرید. اگر ویندوز در تشخیص میزان کش سی پی یوی شما دچار خطا شده باشد با تصحیح آن مسلما تاثیر زیادی در افزایش سرعت دارد. در غیر این صورت خیر.

ترفند شماره ده اين ترفند كارايي رایانه را تا حد زيادي افزايش مي‌دهد و سبب پايداري بسيار زياد رایانه مي‌شود. اين ترفند سبب مي‌شود كه قسمت‌هاي مختلف از يك برنامه، فرايند خود را به طور مستقل انجام دهند و حافظه‌اي را كه براي انجام محاسبات لازم دارند، جداگانه انتخاب كنند. البته اين كار باعث مي‌شود كه حافظه بيشتري اشغال شود. چون فايل‌هاي رایانه و ساير فايل‌هاي كاربردي مورد نياز براي هر قسمت، جداگانه فراخواني مي‌شود. اگر شما از RAM با ظرفيت 512 مگابايت يا بالاتر استفاده مي‌كنيد، به شما توصيه می‌شود حتماً اين ترفند را بكار ببريد. اگر مثلاً يكي از توابع اينترنت اكسپلورر شما خراب شود ديگر توابع آن از اين مشكل تاثير نمي‌گيرند. براي استفاده از اين ترفند به روش زير عمل كنيد: صفحه My Computer را باز كنيد. منوي Tools را اتخاب كنيد. Folder Option را انتخاب كنيد. سپس وارد قسمت View شويد. در اين قسمت براي گزينه Launch Folder Windows in Separate Process يك علامت تيك بگذاريد و روي Apply كليك کنید. رایانه را ریست کنید. میزان تاثیر: کم

ترفند شماره یازده با خالی کردن فضای دیسک، شما می‌توانید سرعت و کارایی رایانه خود را افزایش دهید. ابزار Disk Cleanup به شما کمک می‌کند تا فضای بلا استفاده بر روی دیسک سخت را آزاد کنید. این ابزار، فایل‌هایی را که می‌توانید با اطمینان پاک کنید، تشخیص می‌دهد و شما را قادر می‌سازد تا به دلخواه، بعضی و یا همه فایل‌های مشخص شده را پاک نمایید. از Disk Cleanup استفاده کنید برای: پاک کردن فایل‌های موقتی اینترنت پاک کردن برنامه‌های دانلود شده (مانند Microsoft ActiveX controls و Java applets) خالی کردن Recycle Bin پاک کردن فایل‌های ویندوز پاک کردن اجزای اختیاری ویندوز که از آن استفاده نمی‌کنید. پاک کردن برنامه‌های نصب شده‌ای که شما دیگر از آنها استفاده نمی‌کنید.

نکته: معمولا فایل‌های موقتی اینترنتی بیشترین فضا را اشغال می‌کنند. چون مرورگر هر صفحه‌ای را که مشاهده می‌کنید ذخیره می‌کند تا دسترسی به آن در زمان بعدی سریع‌تر شود. 1- بر روی Start کلیک کنید. به ترتیب All Programs، Accessories و System Tools را انتخاب کرده و سپس بر روی Disk Cleanup کلیک نمایید. اگر چندین درایو موجود باشد شما بایستی مشخص کنید که کدام یک را می‌خواهید تمیز کنید. 2- در پنجره Disk Cleanup for، نوع فایل‌هایی که می‌خواهید پاک شود را انتخاب کنید. 3- علامت تیک فایل‌هایی که نمی‌خواهید پاک شود را برداشته و سپس بر روی OK کلیک کنید. توصیه می‌شود همه را تیک بزنید. 4- زمانی که پیغامی مبنی بر تایید پاک کردن فایل‌های مشخص شده ظاهر گردید، Yes را کلیک کنید. پس از چند دقیقه عملیات تمام شده و پنجره Disk Cleanup بسته می‌شود. این عمل باعث می‌گردد که کامپیوتر تمیزتر شده و بهتر کار کند. البته تاثیر کمی دارد. ضمنا ممکن است برای درایوهای حجیم یا مربوط به ویندوز، زمان زیادی طول بکشد.

ترفند شماره دوازده با این ترفند سرعت بالا آمدن ویندوز را افزایش دهید. از طریق Run ،msconfig را اجرا کنید. به زبانه BOOT.INI بروید. از قسمت سمت راست تایم اوت را از 30 به 3 تغییر دهید. میزان تاثیر، کم است.

ترفند شماره سیزده این ترفند تاثیر محسوسی دارد. روی مای کامپیوترتان راست کلیک کنید و Properties را بزنید. سپس به زبانه Advanced بروید و بالاترین settings را اجرا کنید. در همان زبانه اول گزینه Customs را انتخاب کنید. اگر گرافیک ویندوز برایتان اهمیت ندارد یا سیستم را برای کافی‌نت و موارد مشابه استفاده می‌کنید، بلافاصله ok کنید. اما اگر گرافیک ویندوز برایتان اهمیت دارد، می‌توانید چهار گزینه تیک خورده در عکس زیر را فعال نگه دارید و بعد ok کنید. در این صورت از سرعت کمتری نسبت به حالت قبل برخوردار می‌شوید اما در مجموع سرعت افزایش می‌یابد.

ترفند شماره چهارده تاثیر این ترفند بیشتر در بازی‌ها محسوس است. اما در ویندوز هم احساس می‌شود. روی مای کامپیوتر راست کلیک کرده به زبانه Advanced بروید. باز هم settings اول را انتخاب کنید. حال به زبانه Advanced بروید و روی Change کلیک کنید. سپس مقدار Initial Size را برابر برابر مقدار ماکزیمم آن قرار دهید. و سپس روی Set کلیک کنید. با این کار جلوی بزرگ شدن Page file به صورت Dynamic را گرفته و از کاهش منابع سیستمی جلوگیری به عمل می‌آورید. ریست کنید.

ترفند شماره پانزده مي‌گويند که این ترفند در بازی‌ها موثر است! البته من مطمئن نیستم. دوباره روی مای کامپیوتر راست کلیک کرده به زبانه Advanced بروید. Settings سوم را انتخاب کنید و به فرم زیر تغییر دهید.

ترفند شماره شانزده کاربرد این ترفند دقیقا مشابه ترفند شماره سیزده است. و به درد هر فردی نمی‌خورد. ویندوز XP، انیمیشن‌های گوناگونی را برای دستورهای خاص نمایش می‌دهد، از جمله برای Minimize کردن پنجره‌ها. همین انیمیشن‌ها می‌توانند باعث کاهش سرعت دستگاه شوند. برای برداشتن این افکت‌ها ، بر روی Desktop راست کلیک نموده و بر روی Appearance کلیک کنید. گزینه Effects را انتخاب و تمام تیک‌هایی که در صفحه می‌بینید را بردارید.

ترفند شماره هفده صداهایی که ویندوز در هنگام کارهای گوناگون پخش می‌کند، با وجود جذابیتی که دارند می‌توانند تا حدودی سیستم را درگیر کنند. برای غیر فعال کردن این صداها در کنترل پنل بر روی آیکون Sounds and Audio Devices دوبار کلیک کنید، تا پنجره مربوط به آن باز شود. در بخش Sound و گزینه Sound scheme را به No sounds تنظیم کنید. تاثیر کمی دارد.

ترفند شماره هجده اگر از قابلیت بازگشت ویندوز یعنی System Restore استفاده نمی‌کنید آن را خاموش کنید. برای این کار روی مای کامیپوتر راست کلیک کرده و به زبانه System restore بروید و گزینه Turn off را کلیک کنید. اگر هشداری داده شد ok کنید. سپس پنجره را ok کرده، ریست کنید. میزان تاثیر کم است و بیشتر در خالی شدن فضای هارد موثر است.

ترفند شماره نوزده این ترفند سرعت باز شدن منوی استارت و غیره را به طرز کاملا محسوسی افزایش می‌دهد. در Run عبارت regedit را تایپ کرده ok کنید. مسیر زیر را طی کنید: HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop سپس مقدار WaitToKillAppTimeout ، MenuShowDelay و HungAppTimeout را یک قرار دهید. حال مسیر زیر را طی کنید: HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop و عینا سه مقدار بالا را یک کنید. و همین طور برای دو مسیر زیر: HKEY_USERS\S-1-5-19\Control Panel\Desktop HKEY_USERS\S-1-5-20\Control Panel\Desktop رایانه را ریست کنید و از باز شدن سریع پنجره‌ها و منوهای استارت لذت ببرید.

ترفند شماره بیست این ترفند در افزایش سرعت محاسبات موثر است. در Run عبارت regedit را تایپ کرده ok کنید. سپس مسیر زیر را بپیمایید: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CURRENTCONTROLSET\CONTRO L\PRIOYITY CONTROL يك DWORD به نام Win32PrioritySeperation وجود دارد. مقدار آن را به 26 براي هگزا دسيمال تغيير دهيد يا مي‌توانيد بروي Decimal كليك كنيد و مقدار آن را به 38 تغيير دهيد. اين ترفند براي سيستمي كه به عنوان SQL Server يا IIS استفاده مي‌شود توصيه نمي‌شود، چون سرعت بانك اطلاعاتي را پايين مي‌آورد. میزان تاثیر کم است

bourex
02-09-2011, 22:12
۹ اصطلاح رایج در اینترنت که باید بدانید

این فهرست نگاهی دارد به ریشه ۹ كلمه مرتبط با كامپیوتر. این عناصر لزوما لغت‌شناسانه نیستند، اما بیشتر تلاش‌هایی هستند برای پیدا كردن خالقان آنها یا اولین‌باری كه در جهان كامپیوتر استفاده شدند. من سعی كرده‌ام كلماتی را كه به اندازه كافی مرسوم هستند، گردهم بیاورم. بنابراین این فهرست تلفیقی از اصطلاحات تكنیكی و محاوره‌ای است. اگر كلماتی هستند كه من جا انداخته‌ام، یا فكر می‌كنید كه در مورد اصطلاح خاصی اشتباه كرده‌ام، نظرتان را بگویید. در این‌جا بدون ترتیب خاصی به ریشه‌واژه‌های مصطلح در عالم كامپیوتر می‌پردازم.

هات‌میل/ گوگل
چون این دو كلمه بیش از آنكه اصطلاحی كامپیوتری باشند، شركت‌های كامپیوتری هستند، تصمیم گرفته‌ام كه دوتایشان را در كنار هم قرار دهم. هات‌میل را به یاد دارید؟ یكی از اولین برنامه‌های ایمیل كه به‌طور گسترده در دسترس قرار گرفت. نام هات‌میل به یكی از موسسان این شركت یعنی صابر باتیا برمی‌گردد. وقتی كه او سعی می‌كرد نامی برای سرویس جدیدش انتخاب كند، نهایتا به كلمه هات‌میل رسید، چون حروف HTML را داشت كه زبان اساسی برای نوشتن صفحه‌های وب است. درواقع نام سرویس در اصل HoTMaiL بود. ریشه گوگل واقعا اینقدر حیرت‌آور نیست. این نام در واقع بلوفی بود در مورد اینكه این موتور جست‌وجوی جدید چه اطلاعات زیادی را می‌تواند نشان دهد و ارائه كند. گوگل در واقع املای غلط كلمه googol به معنای عدد یك و صد صفر در جلویش است. گوگل نسبت به كلمه بكراب كه نام سابقش بود، انتخاب بهتری به نظر می‌رسد.

ویكی
شاید بدانید و شاید هم نه كه یك ویكی در اینترنت، گروهی از سایت‌های به هم پیوسته است كه از كنش متقابل كاربر ساخته می‌شود. ویكی‌پدیا، متاپدیا و دایره‌المعارف دراماتیكا همگی نمونه‌های از الگوی «ویكی» هستند. ریشه نام ویكی هم خیلی ساده است. به زبان مردم هاوایی، ویكی ویكی به معنای «سریع» است. وارد كانینگهام، خالق اولین ویكی به این نتیجه رسید كه «ویكی» آنلاین، راهی آسان و سریع برای دسترسی به سایت‌ها و اطلاعات است.

ویروس
یك ویروس كامپیوتری، بسیار شبیه یك ویروس بیولوژیكی است. هر دوی آنها، كد خود را در سیستم‌های در حال كار وارد می‌كنند تا سیستم را بهم بزنند و خودشان را بازتولید كنند. به لحاظ تئوری، كلمه ویروس به‌عنوان یك اصطلاح كامپیوتری را اولین‌بار فرد كوهن در سال ۱۹۸۴ در مقاله‌اش «آزمایش‌های ویروس‌های كامپیوتری» به كار برد. اگرچه پیش از انتشار این مقاله، در دهه ۱۹۷۰ توسط دیوید جرولد، نویسنده داستان‌های علمی- تخیلی استفاده شده بود؛ در داستان او یك برنامه كامپیوتری به نام ویروس وارد یك كامپیوتر می‌شود و این برنامه ویرانگر سرانجام توسط برنامه‌ای به نام آنتی‌بادی نابود می‌شود.

باگ (اشكال)
باگ شاید به‌خاطر داستان جالبش، معروف‌ترین كلمه باشد. وقتی كه گریس هوپرع یكی از پیشگامان برنامه‌نویسی برای كامپیوتر داشت روی هاروارد مارك دوم (كامپیوتری الكترومكانیكی) كار می‌كرد، هنگام ردیابی یك خرابی در كامپیوترش، متوجه می‌شود و علتش شب‌پره‌ای بود كه روی دستگاه رله‌گیر افتاده بود. شب‌پره‌ای را كه او پیدا كرد، می‌توان در موزه اسمیتیونیون دید. همان‌طور كه شاید بعضی از شما فكر می‌كنید این اولین‌بار نبود كه از كلمه باگ برای توضیح عملكرد نامناسب یك سیستم از این كلمه استفاده می‌شد. برای مثال توماس ادیسون در دفترچه یادداشت‌هایش از كلمه باگ استفاده كرده بود. اگرچه این هوپر بود كه این كلمه را به عالم كامپیوتر آورد.

پینگ
پینگ‌ها كه بخشی از یك روش محبوب حمله گروه هكرها هستند، درواقع شیوه معمول حمله‌های «انكار سرویس» یا همان DDoS هستند. اگرچه آنها اول با فرستادن یك پیام و محاسبه زمان رفت و برگشت آن، برای آزمایش در دسترس بودن یك هاست یا آی‌پی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. همان‌طور كه بعضی از خوانندگان باهوش ما توجه دارند، این مورد شباهت زیادی با عملكرد چنین كلمه ردیاب صوتی دارد. در ردیاب صوتی، پینگ صدای یك سیستم ردیاب صوتی در حال كار را تقلید می‌كند و در واقع این الهام‌بخش مایك موس در جریان ساختن پینگ‌ها شد.

كوكی‌ها
من این كلمه را به‌خاطر ریشه‌های مشكوك در اول فهرست آورده‌ام. اول تعریفی از كوكی‌های [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] كوكی‌ها برای ذخیره اطلاعات كاربر و پخش این اطلاعات بین یك وب‌سایت و یك مرورگر استفاده می‌شوند. از كوكی برای تایید یك كاربر و مهیا كردن دسترسی آسان‌تر به سایت‌هایی كه با پسورد یا پیش‌فرض‌های مختلف كاربر است، استفاده می‌شود. دلیل استفاده از كلمه كوكی به نظر می‌رسد از مقایسه با بیسكوییت‌های شانسی می‌آید، دسرهای فست‌فود‌های ساده چینی كه در آن كاغذی با یك شانسی هست. برنامه‌نویسان قدیم كامپیوتر باید تحت‌تاثیر شباهت‌های برنامه‌ای كه از طریق كدش اطلاعات را ذخیره می‌كند، با تحفه‌هایی كه از درون بیسكوییت‌های شانسی بیرون می‌آید، قرار گرفته باشند.

بیت
یك بیت اساسی‌ترین واحد محاسبه كامپیوتری است. وقتی كه اولین زبان‌های كامپیوتر داشت گسترش پیدا می‌كرد، دودویی به‌عنوان ساده‌ترین و تاثیرگذارترین زبان برای به كار انداختن كامپیوترها پدیدار شد. یك بیت، شكل مختصرشده كلمات «رقم دودویی» است. این اختصار به كلمه «بایت» هم مربوط می‌شود كه به واحدهای چندگانه اطلاعات و بیشتر هشت بیتی مربوط می‌شود.

فایروال (دیوار آتشین)
یك فایروال، ابزاری است كه شبكه‌ها را از دسترسی بدون اجازه و دستكاری‌ها محافظت می‌كند. در زندگی واقعی، فایروال‌ها ساختارهایی هستند كه برای جلوگیری از انتشار آتش‌ها یا نیروهای مخرب مشابه ساخته می‌شوند. در عالم كامپیوتر نیز فایروال‌ها خیلی تفاوتی ندارند. اگرچه به جای آتش، فایروال‌ها در عالم كامپیوتر در مقابل ویروس‌ها، هكرها و كرم‌ها ایستادگی می‌كنند. كرم‌ها شبیه ویروس‌ها هستند، اما نیازی ندارند كه خودشان را به اطلاعات موجود ضمیمه كنند و بنابراین بسیار بیشتر مستعد انتشار در سراسر شبكه‌ای از كامپیوترهاست درست مثل آتش.

اسپم
اسپم وحشتناك است. هم در شكل كامپیوتری‌اش و هم در فرم صورتی لاستیكی‌مانندش (كنسرو ژامبون). این دو كلمه بیش از آنچه فكرش را بكنید اشتراكاتی دارند. اسپم كامپیوتری برگرفته از یك كمدی از گروه كمدی مونتی‌پیتون است كه در كافه‌ای اجرا می‌شد كه در دستور غذایی‌اش ژامبون نقش اساسی داشت. در سبك كاری مونتی‌پیتون، شخصیت‌ها (شامل همسرایان وایكینگ‌ها) ترانه‌ای را می‌خوانند كه تقریبا به‌طور كامل عبارت است از كلمه اسپم. وقتی این طرح كمدی برای تبلیغ كنسرو ژامبون استفاده شد، این واژه به عالم كامپیوتر راه یافت كه به معنای ایمیل‌ها و آگهی‌های ناخواسته است. در دهه ۱۹۸۰، شركت‌های آگهی آنلاین تلاش كردند این كلمه را به‌عنوان مخفف «تبلیغات فروش و تجارت» جا بیندازند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]۹-اصطلاح-رایج-در-اینترنت-که-باید-بدانید.html

saeediranzad
11-11-2012, 07:04
آیا امکان ترکیب دو کانکشن بر روی یک کامپیوتر وجود دارد؟
سلام
من دو مودم وایرلس از دو شرکت دارم. هر زمان میتونم تنها به یکی متصل باشم. آیا میتونم همزمان به هردو وصل بشوم؟
خیلی جستجو کردم و تنها یک راه سخت افزاری پیدا کردم که وسیله اش را در بازار ایران ندیده ام.
آیا شما راه دیگری بلدید؟ حتا گفتن "نه" هم بهتر از هیچی نگفتنه. سپاس!

mohsen_gh1991
11-11-2012, 17:27
سلام خدمت همه عزیزان.
من مودم tenda d810 دارم
چن روزی هست که خیلی زود داغ میکنه که این یه مشکله
نمیدونم چرا ریست میشه خود به خود. چراغ adsl و lan یک دفه خاموش میشه بعد انگار تازه روشن کردم.
خواهشا کمک کنین

آیا امکان ترکیب دو کانکشن بر روی یک کامپیوتر وجود دارد؟
سلام
من دو مودم وایرلس از دو شرکت دارم. هر زمان میتونم تنها به یکی متصل باشم. آیا میتونم همزمان به هردو وصل بشوم؟
خیلی جستجو کردم و تنها یک راه سخت افزاری پیدا کردم که وسیله اش را در بازار ایران ندیده ام.
آیا شما راه دیگری بلدید؟ حتا گفتن "نه" هم بهتر از هیچی نگفتنه. سپاس!
یکی از راههایی که احتمال جواب دادنش خیلی زیاد استفاده از تجهیزات Peplink هست . البته اینطور که من گشتم و دیدم میکروتیک هم ممکنه جوابگو باشه ولی بهترین روش همون Peplink هست.که خب هزینه های زیادی هم فک کنم داشته باشه.

از نظر نرم افزاری هم نرم افزار vmware هست که ایجاد کامپیوتر مجازی میکنه با اختصاص مقدار هارد و رم مشخص و همینطور سیستم عامل. شاید این روش هم جواب بده.

اینم یه پی دی اف فارسی برای اطلاع دقیق تر از peplink

I.LIKE.U
04-01-2013, 23:08
چگونه می تونم بفهمم که خطم فیبر نوری هست یا نه؟

Mr_100_dolari
16-01-2013, 03:29
سلام

دوستان اینجا کسی در مورد مک آدرس چیزی میدونه اگر آره لطفا بگید چند تا سوال دارم

ممنون

alaiiam
09-04-2013, 17:54
سلام دوستان
دوستان من سرعت اينترنت adsl ام رو کامپیوتر(با کابل lan) تا 120-130 کیلوبایت میرسه اما وقتی با موبایل به شبکه وصل میشم سرعتش در موبایل خیلی پایین تر از این مقدار است، اگه میشه لطف گنند دوستان راهنمایی کنند مشکل از چیه..موبایل هم مشکلی نداره چونکه رو اینترنت دانشگاه امتحان کردم...با تشکر

mostafa-t
10-05-2013, 16:24
سلام دوستان یه سوال داشتم اگه جاش اینجا نیست بفرمایید کجا بپرسم
این کلمات پیش بینی گوگل در هنگام سرچ را چطوری از کار بندازم؟

saeediranzad
11-05-2013, 12:48
سلام دوستان یه سوال داشتم اگه جاش اینجا نیست بفرمایید کجا بپرسم
این کلمات پیش بینی گوگل در هنگام سرچ را چطوری از کار بندازم؟
سلام
وقتی چهارچوب وارد کردن واژه بالا میره؛ یعنی نتایج جستجو میآد؛
یک چرخ دنده در گوشه بالا سمت راست هست. روش کلیک کنیدو
search setting>Google instant predictions>Never show instant results را تیک بزنید.

Pejii
11-05-2013, 14:43
پرسش های متداول - شبکه ملی اطلاعات ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

19 - آيا شبكه ملي اطلاعات همان اينترنت پاك يا اينترنت حلال است يا اين شبكه‌ها متفاوت هستند؟

معذرت میخوام، ولی اگه این جزو سوال های متداول باشه، بعضی ها یعنی هنوز هندونه فروش رو پیدا نکردند.

mostafa-t
13-05-2013, 12:25
سلام
وقتی چهارچوب وارد کردن واژه بالا میره؛ یعنی نتایج جستجو میآد؛
یک چرخ دنده در گوشه بالا سمت راست هست. روش کلیک کنیدو
search setting>Google instant predictions>Never show instant results را تیک بزنید.
سلام دوست من تیکش رو هم زدم ولی بازهم هستند

saeediranzad
13-05-2013, 15:39
سلام دوست من تیکش رو هم زدم ولی بازهم هستند
سلام
والا راهش همینه. اگه بدون لاگین کردن این کار را بکنی؛ نمیدونم دفعه بعد هم این حالت را حفظ کنه یا نه.
ولی اگه لاگین کنی و تغییر بدی هروقت که لاگین کنی همین ستینگ را حفظ میکنه.

Masoud m1370
10-07-2013, 09:50
سلام.نمیدونم سوالمو جای درستی پرسیدم یا نه اما اگه کسی جوابشو میدونه لطفاً جواب بده. چطوری میشه 2تا مودمو روی یک خط کانفیگ کرد طوری که وقتی یک از مودم ها خاموش شد اون کار کنه و وقتی مودم رو دوباره روشن کردیم اون یه مودم ارتباطش با اینترنت قطع شه تا اون یکی وصل شه؟

Armin.Computer
10-07-2013, 10:28
سلام.نمیدونم سوالمو جای درستی پرسیدم یا نه اما اگه کسی جوابشو میدونه لطفاً جواب بده. چطوری میشه 2تا مودمو روی یک خط کانفیگ کرد طوری که وقتی یک از مودم ها خاموش شد اون کار کنه و وقتی مودم رو دوباره روشن کردیم اون یه مودم ارتباطش با اینترنت قطع شه تا اون یکی وصل شه؟

می تونی دو تا کانفینگ کنی
دو تا خروجی از خط تلفن بگیری
مودم شماره 1 رو روشن کن و 2 رو خاموش کن تا1 وصل شه و برعکس!

fg55
23-09-2013, 19:53
می تونی دو تا کانفینگ کنی دو تا خروجی از خط تلفن بگیری مودم شماره 1 رو روشن کن و 2 رو خاموش کن تا1 وصل شه و برعکس! عزیزم اگر شرکت مک فیلتر را محدود کرده باشد به مشکل برمیخورند ...بهتر بود این را بهشون میگفتی نکنه توی حچل بیوفته.

Armin.Computer
23-09-2013, 21:20
عزیزم اگر شرکت مک فیلتر را محدود کرده باشد به مشکل برمیخورند ...بهتر بود این را بهشون میگفتی نکنه توی حچل بیوفته.

سلام
دوست عزیز ممنون که پاسخ دادی
البته این پست مربوط به 2 ماه پیش هست تقریبا
به تاریخ پست توجه کنید
ندیدم مشکل رو گزارش بده

mahdiooo
22-02-2014, 21:06
سلام دوستان ممکنه روشی باشه روی ویندوز8 خودش سیستم روشن بشه و با idm شروع به دانلود کنه و بعد خامشو بشه ؟

majid1986f
28-02-2014, 12:09
مطالب مفیدی بود مرسی از دوستان

Rossin
11-06-2014, 21:11
دانلود PDF مفید شماره پورت های پروتکل های TCP UDP
حجم : 2.45MB

دانلود ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

kian98
25-07-2014, 12:14
سوال یکی از دوستان: سلام میخواستم بپرسم ایا روشی رو سراغ دارین که بشه دسترسی به اینترنت رو توی کامپیوتر محدود کرد؟ میخوام فقط خودم استفاده کنم میشه روش رمز گذاشت؟

جواب:سلام،بله روش های زیادی برای انجام این کار وجود داره که یکی از این راه کارها استفاده از برنامه internet lockهستش که هم حجم کمی داره و کار با این نرم افزار هم بسیار راحته شما با استفاده از این نرم افزار می توانید اینترنت رو بطور کامل زمزگذاری کنید یا دسترسی به سایت های خاصی رو محدود کنید.

Internet Lock نرم افزاری کامل برای مدیریت اینترنت و اتصالات کامپیوتر شما به اینترنت می باشد. با این نرم افزار میتوان ضمن محدود کردن و قفل اتصال سیستم به اینترنت ، امکان محدود کردن کاربران و نرم افزارها به اینترنت وجود دارد. با Internet Lock میتوان زمان دسترسی به اینترنت را محدود کرد با به طور کل دسترسی به اینترنت را قفل نمود. همچنین میتوان برای کاربران مختلف محدودیت های متفاوتی در نظر گرفت و همچنین توانایی قفل کردن نرم افزارها و حتی فیلتر کردن سایت ها نیز با Internet Lock فراهم شده است. برای مثال میتوان ساعت دسترسی به اینترنت بین ۹ صبح تا ۱۲ ظهر تعیین کرد و یا اینکه به طور کل در روزهای مشخص دسترسی به اینترنت با پسورد امکان پذیر باشد و محدودیت دیگر این است که میتوان تایم دسترسی به اینترنت را برای مثال ۳۰ دقیقه تعریف نمود. محدود کردن نرم افزارها نیز به همین صورت یا به طور کلی یعنی قفل کردن دسترسی یک یا چند نرم افزار به اینترنت را قطع یا محدود کرد. برای قابلیت های جزئی تر قابلیت های کلیدی را در ادامه مطلب مطالعه کنید.

قابلیت های کلیدی نرم افزار Internet Lock 5.3.2: - بلوک کردن وبسایت ها و آی پی ها - قفل گذاری کلی روی دسترسی به اینترنت - امکان بلوک کردن تمامی وبسایت ها و اجازه به چند وبسایت خاص - محدود کردن متفاوت کاربران مختلف برای دسترسی به اینترنت - امکان تعیین محدود زمانی دسترسی برای کاربران و نرم افزارها - توانایی پسورد گذاشتن بر روی تمامی نرم افزارهای مرورگر وب - سازگاری با نسخه های مختلف ویندوز از جمله ویندوز ۷ - و…

mahdieh74
26-07-2014, 14:24
سلام دوستان یه سوال دارم البته می دونم این جا جای پرسیدنش نیست
ولی چون می خوام زود جواب بگیرم می پرسم اگه کسی می دونه راهنمایی کنه ممنون می شم :n01:

اگه بخوام مشابه یه عکس رو تو فیسبوک پیدا کنیم چیکار باید بکنیم
منظورم عکسی که شخصی به عنوان پروفایلش قرار داده و ما اونو سیو کردیم
ولی الان آدرس و اسم صاحب پیج رو نمی دونیم

kian98
26-07-2014, 20:00
دوستان اینجا جای مقاله هست نه پرسش و پاسخ :n04:

Armin.Computer
26-07-2014, 21:59
سلام
دوستان لطفا سوالاتتون رو در تاپیک و انجمن مربوطه بپرسید
با تشکر

night tiger
31-07-2014, 12:46
دوستان عریر برای دانلود مقالات در زمینه شبکه های حسگر و موردی به صورت رایگان می تونند به سایت زیر مراجعه کنند: