PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : فرق بین Dns و Wins نظر بدهید لطفا!

microsoft_solution
06-09-2008, 01:40
سلام من تحقیق در مورد DNS &WINS کردم به یکسری نتایج رسیدم
اینجا مینویسم شما نظر بدهید اگه مطالب بیشتری میدانید حتما با Detail بنویسید!

DNS:domain name service

پروتوکلی می باشد که در لایه ی internet از TCP/IP کار کرده و وظیفه ی آن name resolution می باشد
بر اساس Domain name کار کرده و شبکه ی دامین به آن نیاز مند است .
دیتابیس آن در دل Active Directory قرار دارد و برای هر اسمی یک IP تعریف می کند که به هر کدام یک
Zone گویند.برای پیدا کردن IP یک اسم و بلعکس به صورت رشته ای مانند ریشه های یک درخت عمل می کند.
یعنی مرحل به مرحله هست!

یعنی چی ؟

یعنی اینکه وقتی شما تایپ می کنی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) به محظه اینکه Enter می کنی اگر در داخل Cashe
ip سایت یاهو را نداشته باشی انگاه وصل می شوی به DNS server که ممکن است در داخل یک
Domain Controller قرار داشته باشد و یا جدا!
خوب اساس کار DNS server در این است که در چیزی که شما تایپ کرده ای دنبال نقطه می گردد
و اگه در نوشته ی شما آن را پیدا کند می فهمد که شما در خواست name resolution دارید.(Root Domain level)
سپس پس وند بد از نقطه را می گردد(Top level Domain) اگه آن را پیدا کرد که حدود 90% پیدا می کنه شروع می کنه به(second-level domain)
گشتن نام yahoo اگه پیدا نکرد به DNS Alternative وصل میشه و آن name resolution request را به آن می دهد تا آن را پیدا کنه!
خصوصیت مهمی که برای آن مطرح می شود نسبت به WINS آن است که DNS در صد خطای آن پایین است
و مورد تاکید مایکروسافت است به استفاده از آن به جای WINS
در ضمن یک شبکه ی دامینی نمی تواند از WINS استفاده کند چون WINS نمی تواند عمل name resolution را
برای domain name انجام دهد به همین دلیل DNS ساخته شد. :7:

آخرین بار در NT4 از WINS استفاده شد ؟
یک شبکه ی workgroup می تواند با wins کار کند ولی یک سوال مهم دارم ...من شنیدم که WORKGROUP
میتونه با DNS هم کار کنه ولی من می خوام بدونم چه طوری ؟ لطفا یکی این جواب سوال من را توضیح بده!
:42:

MeHrDaD_MeNaY
06-09-2008, 02:43
سلام!
چه لزومی داره که workgroup با dns کار کنه ؟
دومین که نیست پس هر کلاینت دیتابیس خودشو روی خودش داره

Heliyom
06-09-2008, 05:00
برادر من فرق اصلی DNS با WINS اینکه dns اسم ها Universal Naming Convention(UNC ) را به IP ترجمه می کنه اما WINS اسم های NETBIOS.
UNC یک سیستم آدرس دهی است که در ویندوز های XP و 200 به بعدر از اون استفاده می شود مثالش هم اینه
\\computer1\\share1\\...

NETBIOS یک سیستم قدیمی آدرس دهی است که بزرگ ترین مشکلش اینکه طول اسم یا آدرس بیشتر از 15 کارکتر نمی تونه باشه

Heliyom
06-09-2008, 05:12
برادر من فرق اصلی DNS با WINS اینکه dns اسم ها Universal Naming Convention(UNC ) را به IP ترجمه می کنه اما WINS اسم های NETBIOS.
UNC یک سیستم آدرس دهی است که در ویندوز های XP و 200 به بعدر از اون استفاده می شود مثالش هم اینه
\\computer1\\share1\\...

NETBIOS یک سیستم قدیمی آدرس دهی است که بزرگ ترین مشکلش اینکه طول اسم یا آدرس بیشتر از 15 کارکتر نمی تونه باشه

Heliyom
06-09-2008, 05:19
آقا شرمنده نمی خواستم دو تا بفرستم

microsoft_solution
06-09-2008, 19:24
دوست عزیز

من شنیده بودم که DNS مبتنی بر FQDN هست و WINS با netbios name کار می کنه
ولی دیگه نشنیده بودم که DNS با UNC کار می کنه
اگه امکان داره در مورد آن بیشتر توضیح دهید! :10:

راستیش من فقط به صورت تعوری کار کردم و فعلا دانش جوی MCSE هستم ...اگه لطف کنی بگید کمک بزرگی کرده اید!

MeHrDaD_MeNaY
06-09-2008, 19:51
WINS در operetion system های 98 به پایین جواب میده

microsoft_solution
06-09-2008, 20:44
WINS در operetion system های 98 به پایین جواب میده

دوست عزیز

آخرین بار از Wins در NT4 استفاده شده به طور گسترده و در حال حاظر نسخه های بعد از آن تنها از آن ساپورت می کنند و سیاست کلی مایکروسافت به کناره گیری از آن است.
من حتی شنیده ام که ویستا دیگه اون رو قبول نداره و فقط از DNS استفاده می کنه.

من به نتایج جدیدی هم رسیده ام یکی اینکه احتمال Conflict در Wins زیاد هست چون اگه
بخواهیم از Wins استفاده کنیم در WAN احتمال اینکه دو تا NETBIOS name توی دوتا domain یکی باشه
زیاده ...به نظر شما اون وقت را حل چی هست ؟ آیا WINS server میتونه مشکل رو حل کنه؟

در ضمن اگه میشه برای من LMHOST رو توضیح دهید چون من اصلا هیپی از اون نمی دونم!

paranoid_android
07-09-2008, 21:39
WINS سرویس دهنده ایه که وظیفه ترجمه NetBIOS Name ها به IP Address رو بر عهده داره و بر خلاف خود نت بایوس در شبکه Broadcast راه نمیندازه و از این لحاظ ترافیک شبکه رو افزایش نمیده یعنی یه کامپیوتر توی شبکه برای پیدا کردن کامپیوتر دیگه و اعلام حضور خودش در شبکه broadcast نمیکنه و خودش رو مستقیما به WINS Server معرفی میکنه. کلا چه WINS و چه NetBIOS با اسامی unqualified کار میکنن و وظیفه ترجمه این اسامی رو به یک IP Address بر عهده میگیرن.
DNS سرویس دهنده ای هستش که کار ترجمه FQDN ها یا Fully Qualified Domain Name ها رو به IP آدرس و بالعکس بر عهده داره. FQDN در واقع ترکیبی از یک اسم unqualified یا همون NetBIOS Name به اضافه Primary DNS Suffix هستش.
تو سیستم عامل های جدیدتر دیگه نت بایوس کاملا مهار شده و وظیفه ترجمه اسامی بر عهده DNS Server هستش اما در شبکه های Workgroup همچنان معمولا از WINS استفاده میشه.
فایل LMHOSTS هم فایلی هستش که NetBIOS کار ترجمه NetBIOS Name به IP Address رو با استفاده از اون انجام میده (جایی که WINS نباشه) که کار آپدیت اون بر عهده سیستم عامل هستش. در کل وقتی WINS وارد عمل میشه دیگه نقش این فایل میره کنار و اطلاعاتی داخلش اضافه نمیشه. خیلی از مشکلات امنیتی ناشی از NetBIOS هم به حضور این فایل بر میگرده و بسیار میتونه خطرناک باشه. محل این فایل هم تو پوشه system32>> Drivers>> etc هستش که این فایل رو میتونید با استفاده از notepad باز کنین و ببینین. یه جورایی قضیه فایل hosts و DNS هستش که دیدن قدیما وقتی حجم فایل hosts بطور بی رویه افزایش پیدا می کرد و سوء استفاده های زیادی هم از طریق اون انجام میگرفت دیگه کنار گذاشته شد. و DNS و دیتابیس ها (Zone) هاش مطرح شد. WINS و NetBIOS هم مشابه همینه تقریبا.
مشکلی که دوست عزیز microsoft_solution در مورد WINS گفتن کاملا درسته و با اضافه کردن یه پسوند (primary DNS Suffix) به انتهای این اسامی این مشکلات حل میشه + مزایای بیشماری که نسبت به WINS داره.

microsoft_solution
08-09-2008, 18:42
WINS سرویس دهنده ایه که وظیفه ترجمه NetBIOS Name ها به IP Address رو بر عهده داره و بر خلاف خود نت بایوس در شبکه Broadcast راه نمیندازه و از این لحاظ ترافیک شبکه رو افزایش نمیده یعنی یه کامپیوتر توی شبکه برای پیدا کردن کامپیوتر دیگه و اعلام حضور خودش در شبکه broadcast نمیکنه و خودش رو مستقیما به WINS Server معرفی میکنه. کلا چه WINS و چه NetBIOS با اسامی unqualified کار میکنن و وظیفه ترجمه این اسامی رو به یک IP Address بر عهده میگیرن.
DNS سرویس دهنده ای هستش که کار ترجمه FQDN ها یا Fully Qualified Domain Name ها رو به IP آدرس و بالعکس بر عهده داره. FQDN در واقع ترکیبی از یک اسم unqualified یا همون NetBIOS Name به اضافه Primary DNS Suffix هستش.
تو سیستم عامل های جدیدتر دیگه نت بایوس کاملا مهار شده و وظیفه ترجمه اسامی بر عهده DNS Server هستش اما در شبکه های Workgroup همچنان معمولا از WINS استفاده میشه.
فایل LMHOSTS هم فایلی هستش که NetBIOS کار ترجمه NetBIOS Name به IP Address رو با استفاده از اون انجام میده (جایی که WINS نباشه) که کار آپدیت اون بر عهده سیستم عامل هستش. در کل وقتی WINS وارد عمل میشه دیگه نقش این فایل میره کنار و اطلاعاتی داخلش اضافه نمیشه. خیلی از مشکلات امنیتی ناشی از NetBIOS هم به حضور این فایل بر میگرده و بسیار میتونه خطرناک باشه. محل این فایل هم تو پوشه system32>> Drivers>> etc هستش که این فایل رو میتونید با استفاده از notepad باز کنین و ببینین. یه جورایی قضیه فایل hosts و DNS هستش که دیدن قدیما وقتی حجم فایل hosts بطور بی رویه افزایش پیدا می کرد و سوء استفاده های زیادی هم از طریق اون انجام میگرفت دیگه کنار گذاشته شد. و DNS و دیتابیس ها (Zone) هاش مطرح شد. WINS و NetBIOS هم مشابه همینه تقریبا.
مشکلی که دوست عزیز microsoft_solution در مورد WINS گفتن کاملا درسته و با اضافه کردن یه پسوند (primary DNS Suffix) به انتهای این اسامی این مشکلات حل میشه + مزایای بیشماری که نسبت به WINS داره.

از شما کاملا متشکرم به خاطر مقاله ی خوبی که نوشتی ولی من یه نتیجه گیری کردم از صحبت شما و اون هم اینکه کلا سه روش برای name resolution وجود داره که یکی NETBIOS و WINS و دیگری DNS هست.من کاملا با WINS و DNS آشنا شدم ولی من تا به حال فکرمی نمی کردم که NETBIOS یک روش name resolution باشه! و فقط اسم Netbios Name را شنیده بودم که Wins از اون استفاده می کنه!من یاهو ایدی شما را ADD کردم امیدوارم با هم چت کنیم لطفا کمی بیشتر در مورد روش NETBIOS توضیح دهید! با تشکر فراوان از شما و همچنین دوستانی که پاسخ دادند

paranoid_android
08-09-2008, 20:15
از شما کاملا متشکرم به خاطر مقاله ی خوبی که نوشتی ولی من یه نتیجه گیری کردم از صحبت شما و اون هم اینکه کلا سه روش برای name resolution وجود داره که یکی NETBIOS و WINS و دیگری DNS هست.من کاملا با WINS و DNS آشنا شدم ولی من تا به حال فکرمی نمی کردم که NETBIOS یک روش name resolution باشه! و فقط اسم Netbios Name را شنیده بودم که Wins از اون استفاده می کنه!من یاهو ایدی شما را ADD کردم امیدوارم با هم چت کنیم لطفا کمی بیشتر در مورد روش NETBIOS توضیح دهید! با تشکر فراوان از شما و همچنین دوستانی که پاسخ دادند
خواهش می کنم
در مورد نت بایوس و سرویس هایی که ارائه میده یه مقاله ترجمه کردم که میتونید اینجا مراجعه کنید. در ضمن بقیه دوستان هم هستن که میتونن کمکتون کنن.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید