PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشكل نصب ويندوز 98 و me روي هارد sata

rozidar
24-12-2005, 02:34
سلام
من يك هارد 200gb maxtor sata خريدم
روي اين هاردم ويندوز98 و me درست نصب نمي شود
يعني ويندوز نصب ميشود ولي بالا نمي آيد
چطوري ميشه روي اين هارد ويندوز98 نصب كرد
2-هارد من ساخت چين هست و فقط 1سال گارانتي داره؟آيا اين هارد اصل هست؟
3-وقتي ميخواستم ويندوز xp نصب كنم error براي مشكل سخت افزار داد(همون سفحه سرمه رنگ) كه ريست كردم و دوباره نصب كردم و اينبار مشكلي پيش نيومد.آيا هارد من ايراد داره؟

ممنون از شما

Hamid110
24-12-2005, 03:24
سلام دوست عزيز
پارتيشن بندي خودت كردي ؟ اگه پارتيشن كردي چه جوري ؟
مشكل از سي دي ويندوز نيست ؟

omid emamhadi
24-12-2005, 07:09
سلام به این عزیز
ببین جانم تو باید به تنظیمات بایوس مراجعه کنی
توی بایوس مادربورد های جدید جایی برای تنظیمات دقیق هارد ساتا هست .
نمیدونم فکر میکنم توی قسمت دوم باشه که اونجا چیزهایی راجب به ساتا پیدا کن.
چون بایوس ها کمی فرق داره من الان دقیق نمیتونم به تو بگم.
ولی اگر چیزی راجب به sata0 یا sata1 یا توی همین مایه ها دیدی تنظیماتش رو با احتیط تغییر بده منم مشکل تورو داشتم .از کسی در دانشگاه صنعت شریف سوال کردم با همین کار به نتیجه رسیدم.

rozidar
24-12-2005, 15:26
خيلي ممنون

Amir_P30
25-12-2005, 12:34
والا تا اونجايي كه من شنيده ام و ديده ام هارد هاي ساتا روشون نميشه ويندوز 98 و ام ايي نصب كرد

خودم شخصا تا حالا مشكلش رو نديدم . ولي اينو شنديه ام و توي انجمن سخت افزار هم چنين چيزي ديده ام

اگر خودم با اين مشكل برخورد داشتم شايد ميتونستم راه حل براش پيدا كنم!!

rozidar
26-12-2005, 02:37
ممنون
يعني بي خيال 98 بشم

:sad: هيچ راهي نيست؟؟؟؟؟؟؟؟

'POP'
30-12-2005, 17:39
... باید به تنظیمات بایوس مراجعه کنی...

اميد جان , روي هاردهاي جديد سريال(Sata) ويندوزهاي سري 98 نصب نمي شوند و اين مطلب ارتباطي به تنظيمات بايوس نداره .
;)

'POP'
31-12-2005, 06:26
...sata0 یا sata1 یا توی همین مایه ها دیدی تنظیماتش رو با احتیط تغییر بده منم مشکل تورو داشتم .از کسی در دانشگاه صنعت شریف سوال کردم با همین کار به نتیجه رسیدم.
Sata0و Sata1 به Raid هاردها برميگرده.
(اين موضوع نصب نشدن ويندوز 98 ، در اصل بخاطر شناخته نشدن اين هاردها توسط ويندوزهاي سري 9x هست.البته ويندوز xp هم موقع نصب ممكن است هاردهاي Sata رو نشناسه اما همان اوايل نصب ، ويندوز با ارائه ي پيغامي (كه حتما بارها در نوار پاييني نصب ديده ايد) مبني بر اينكه اگر از اين نوع هاردها استفاده ميكنيد و راهنمايي در فشردن F6 و... اين مشكل رو حل كرده. در حاليكه در ويندوز98 چنين امكاني وجود نداره.خب اگر شما ترفندي يافته ايد كه هاردSata رو به ويندوز 98 بشناسونيد لطفا بنويسيد)
;)

alialialiali
02-01-2006, 05:16
من هارد maxtor از نوع SATA دارم و به این ترتیب ویتدوز 98 و me و XP نصب می کنم:

برای نصب win 98:
باید یک پارتیشن از نوع FAT32 روی هارد ایجاد کنید
من با دیسک های rescue از نرم افزار partition magicاستفاده میکنم(نحوه درست کردن دیسکت ها : بعد از نصب partition magic در منوها برنامه به دنبال create rescuu disk بگردید یا از دیسک بوت 98 یا me استفاده و از برنامه fdisk کمک بگیرید)
سپس سی دی ویندوز 98 یا me را در cdrom گذاشته و کامپیوتر را restart کنید و ویندوز به صورت معمولی را نصب کنید

برای نصب windows XP:

اولا باید از روی سیدی مادربرد خود یک فلاپی درست کنید
مثلا هارد من از نوع silicin image که یکی از انواع هارد SATA است می باشد و من از پوشه silicin image در سی دی مادر بردم این دیسکت درایور هارد را درست کردم , مسیرش برای من این است
F:\Other\SiI\Si3112\Si3112
شما هم باید به دنبال پوشه هایی با نامهای هم نام نوع هارد خود در مادربرد بگردید مثلا ite raid , promise ,SIL(با search راحتتر پیدا می شود)

یا اینکه به سایت سازنده مادربرد خود بروید و در قسمت support به قسمت motherboard رفته و با مشخص کردن مدل مادر برد خود دیسکت درایور هارد sata را دانلود کنید و از امجا دانلود کنید
مثلا در Silicon Image 3112 / 3512 SATA Driver (Preinstall driver, press F6 during Windows* setup to read from floppy)
را از سایت gigabyte دانلود کردم
مادربرد من gigabyte مدل ga-k8nnxpاست و لینک دانلود این است
در عرض یک دقیقه حدودا دانلود میشود
این هم لینکش:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یا [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ممکن است برای هارد شما هم جواب دهد
فایلهای داخلش را در دیسکت ریخته و استفاده کنید یادتان باشد که داخل پوشه ای در دیسکت نریزید

اگر یادتان باشد بعد از اینکه کامپیوتر را با سی دی ویندوز xp بوت کردید یک صفحه آبی ظاهر میشود که در این لحظه صدای فلاپی هم به گوش میرسد و در همین لحظه در پایین صفحه نمایش پیغامی به این عنوان میبینید که برای نصب سخت افزارهای لازم کلید F6 را بزنید که باید F6 را زده و منتظر یک پیغام باشید که از شما میخواهد دیسکت درایور هارد sata را در floppy بگذارید و کلید S را بزنید و از لیست ظاهر شده درایور مربوط به xp را انتخاب کنید و اینتر بزنید و نصب را به صورت معمولی ادامه دهید و بعد از انتخاب یک پارتیشن برای نصب و اتمتم فرمت باید دیسکت فوق در floopy باشد تا در هارد کپی کند و سپس فایل های نصب ویندوز را در هارد می ریزد و restart می شود که حالا دیگر می توانید دیسکت را خارج کنید

یک نکته هم این است که در بایوس باید نوع حالت هارد خود را از RAID به BASE تبدیل کنید و اگر حالت base نداشتید DISABLE کنید
اگر مشکلی پیش امد ایمیل بزنیذ با توضیحات کافی
alializadeali2005@yahoo.com

'POP'
04-01-2006, 15:10
alialialiali جان توضيحاتت بسيار خوب , كامل و جالب بود.اميدوارم با اين راه حل مشكل دوستمان هم حل شود.
بهتر است ايشان هم حل شدن يا حل نشدن مشكلش رو با اين روش در همينجا به اطلاع برساند.
;)

Amir_P30
04-01-2006, 22:53
من هارد maxtor از نوع SATA دارم و به این ترتیب ویتدوز 98 و me و XP نصب می کنم:

برای نصب win 98:
باید یک پارتیشن از نوع FAT32 روی هارد ایجاد کنید
من با دیسک های rescue از نرم افزار partition magicاستفاده میکنم(نحوه درست کردن دیسکت ها : بعد از نصب partition magic در منوها برنامه به دنبال create rescuu disk بگردید یا از دیسک بوت 98 یا me استفاده و از برنامه fdisk کمک بگیرید)
سپس سی دی ویندوز 98 یا me را در cdrom گذاشته و کامپیوتر را restart کنید و ویندوز به صورت معمولی را نصب کنید

برای نصب windows XP:

اولا باید از روی سیدی مادربرد خود یک فلاپی درست کنید
مثلا هارد من از نوع silicin image که یکی از انواع هارد SATA است می باشد و من از پوشه silicin image در سی دی مادر بردم این دیسکت درایور هارد را درست کردم , مسیرش برای من این است
F:\Other\SiI\Si3112\Si3112
شما هم باید به دنبال پوشه هایی با نامهای هم نام نوع هارد خود در مادربرد بگردید مثلا ite raid , promise ,SIL(با search راحتتر پیدا می شود)

یا اینکه به سایت سازنده مادربرد خود بروید و در قسمت support به قسمت motherboard رفته و با مشخص کردن مدل مادر برد خود دیسکت درایور هارد sata را دانلود کنید و از امجا دانلود کنید
مثلا در Silicon Image 3112 / 3512 SATA Driver (Preinstall driver, press F6 during Windows* setup to read from floppy)
را از سایت gigabyte دانلود کردم
مادربرد من gigabyte مدل ga-k8nnxpاست و لینک دانلود این است
در عرض یک دقیقه حدودا دانلود میشود
این هم لینکش:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یا [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ممکن است برای هارد شما هم جواب دهد
فایلهای داخلش را در دیسکت ریخته و استفاده کنید یادتان باشد که داخل پوشه ای در دیسکت نریزید

اگر یادتان باشد بعد از اینکه کامپیوتر را با سی دی ویندوز xp بوت کردید یک صفحه آبی ظاهر میشود که در این لحظه صدای فلاپی هم به گوش میرسد و در همین لحظه در پایین صفحه نمایش پیغامی به این عنوان میبینید که برای نصب سخت افزارهای لازم کلید F6 را بزنید که باید F6 را زده و منتظر یک پیغام باشید که از شما میخواهد دیسکت درایور هارد sata را در floppy بگذارید و کلید S را بزنید و از لیست ظاهر شده درایور مربوط به xp را انتخاب کنید و اینتر بزنید و نصب را به صورت معمولی ادامه دهید و بعد از انتخاب یک پارتیشن برای نصب و اتمتم فرمت باید دیسکت فوق در floopy باشد تا در هارد کپی کند و سپس فایل های نصب ویندوز را در هارد می ریزد و restart می شود که حالا دیگر می توانید دیسکت را خارج کنید

یک نکته هم این است که در بایوس باید نوع حالت هارد خود را از RAID به BASE تبدیل کنید و اگر حالت base نداشتید DISABLE کنید
اگر مشکلی پیش امد ایمیل بزنیذ با توضیحات کافی
alializadeali2005@yahoo.com

بسيار عالي
ممنون دوست عزيز
نكته بسيار خوبي را اشاره كرديد .

استفاده كرديم. خيلي نكته ظريف و به درد بخوري بود !!! :cool:

saeid_2001
20-01-2006, 16:49
عجيبه چون بايد همراه مين فلاپي هارد ساتا هم بدن يعني رو مين نبود با اون فلاپي ديگه مشكلي وجود نداره البته تو همه مينها اينطوري نميشه

omid emamhadi
12-03-2006, 04:32
با سلام.
من میخواستم بدونم که آیا موقع نصب ویندوز اکس پی نیاز هست که حتما درایور هارد ساتا نصب شود؟
یا نه؟
اگر جواب بله است: اگر نصب نکنیم ممکن است چه مشکلاتی پیش بیاید ؟
پس چرا با رها ویندوز را روی هاردهای ساتا نصب کردیم با مادربوردهای مختلف ولی مشکلی پیش نیامد؟
لطفا برایم توضیح دهید