PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : فونت فارسی در دلفی

فاطـمه
04-09-2008, 09:56
سلام بچه ها من قبلا یه برنامه خیلی کامل تو دلفی نوشتم ،که زبانش فارسیه ولی برای فونتاش از فونتای مخصوص ویندوز مثل Tahoma استفاده کردم که مشکل پیش نیاد
حالا که می خوام اون برنامه رو استفاده کنم هر کار می کنم فونتاش درست نمیشه یعنی به صورت یه سری علائم ظاهر میشه
جالب اینجاست که وقتی تو دلفی اون رو باز می کنم و Caption رو عوض می کنم (با همون زبون فارسی و همون فونت خودش) درست می شه.
به نظر شما من چکار کنم
از اونجایی که برنامه حدود 100 تو فورم داره کار سختیه که تک تک کپشن ها رو عوض کنم
اگر راهنمایی کنید ممنون میشم

فاطـمه
04-09-2008, 13:08
بچه ها هیچ کس هیچ ایده ای نداره خیلی فوریه تو رو خدا کمک...

romixery
04-09-2008, 20:36
سلام
يه ايده جستجو هستش. اگه جستجو مي كردين در اين مورد تا دلتون بخواد بحث شده.
و اما اگه جستجوي شما فايده اي نداشت: 1- از فارسي بودن زبان سيستم خود مطمئن شويد 2- از Arabic بودن Script خود در خاصيت font فرمتون مطمئن شويد. اگه هر كدوم از اين كارا فايده اي نداشت، برنامتون رو روي يه كامپيوتر ديگه كه دلفي داره باز كنيد، و ببينيد كه فونتهاش درسته يا نه. اگه درست بود، بدونيد اشكال از سيستم شماست.

H A M E D
05-09-2008, 15:13
خوب اين بيشتر ميتونه از تنظيمات Script باشه . كه اون هم برميگرده به تنظيمات زبان ويندوز. البته خود من يك بار در مورد يك برنامه به همين مشكل برخوردم البته فقط در مورد يك فرم كه تمام كنترل هاش هم ليبل فارسي داشتن. همه چيز درست و بود و آخرش هم نفهميدم مشكل چيه.

as13851365
06-09-2008, 08:22
من تا حالا به چنین مشکیل برخورد نکردم ! ولی
شما اول برسی کنید ببینید آیا وقتی که یونیت مربوط به فرم را با نات پد باز می کنید باز هم فونت ها قاتی شدن یا نه !
اگر فونت ها در Notepad به صورت صحیح نمایش داده شود و در دلفی به صورت ؟؟؟؟ شما می تونید تک تک یونیت ها رو با Notepad باز کنید و با همان نام ولی با Encoding UTF-8 ذخیره کنید ببینید باز مشکل وجود دارد یا نه !

اگر مشکل حل نشد شما یکی از یونیت های کوچک خود را که فونتش قاطی می کنه رو در این قسمت آپلود کنید تا بیشتر راهنمایی بشید!

فاطـمه
06-09-2008, 11:21
سلام
يه ايده جستجو هستش. اگه جستجو مي كردين در اين مورد تا دلتون بخواد بحث شده.
و اما اگه جستجوي شما فايده اي نداشت: 1- از فارسي بودن زبان سيستم خود مطمئن شويد 2- از Arabic بودن Script خود در خاصيت font فرمتون مطمئن شويد. اگه هر كدوم از اين كارا فايده اي نداشت، برنامتون رو روي يه كامپيوتر ديگه كه دلفي داره باز كنيد، و ببينيد كه فونتهاش درسته يا نه. اگه درست بود، بدونيد اشكال از سيستم شماست.
سلام دوست عزیز همه این کارایی که گفتین از جست و جو گرفته تا نگاه کردن به اسکریپتها رو انجام دادم و هیچ فایده ای نداره.
رو سیستم های دیگه هم امتحان کردم هم توی دلفی و هم فایل اجراییش رو ولی درست نمیشه.

خوب اين بيشتر ميتونه از تنظيمات Script باشه . كه اون هم برميگرده به تنظيمات زبان ويندوز. البته خود من يك بار در مورد يك برنامه به همين مشكل برخوردم البته فقط در مورد يك فرم كه تمام كنترل هاش هم ليبل فارسي داشتن. همه چيز درست و بود و آخرش هم نفهميدم مشكل چيه.

سلام از توضیحتون ممنون
به نظر خودم تنظیمات ویندوزم درسته، یعنی هر جوره امتحانش کردم ولی درست نشد

فاطـمه
06-09-2008, 11:24
شما اول برسی کنید ببینید آیا وقتی که یونیت مربوط به فرم را با نات پد باز می کنید باز هم فونت ها قاتی شدن یا نه !
اگر فونت ها در Notepad به صورت صحیح نمایش داده شود و در دلفی به صورت ؟؟؟؟ شما می تونید تک تک یونیت ها رو با Notepad باز کنید و با همان نام ولی با Encoding UTF-8 ذخیره کنید ببینید باز مشکل وجود دارد یا نه !

اگر مشکل حل نشد شما یکی از یونیت های کوچک خود را که فونتش قاطی می کنه رو در این قسمت آپلود کنید تا بیشتر راهنمایی بشید!

ممنون الان امتحان می کنم.:27:

F A R H A D
06-09-2008, 12:51
سلام

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

.
.
.

فاطـمه
06-09-2008, 13:52
دوست عزیز از لینکایی که دادین ممنون
ولی من همه این کار ها رو کردم و درست نشده.

فاطـمه
07-09-2008, 15:15

سلام کارایی که گفتین انجام دادم ولی مشکل حل نشد.
فقط یک یونیت رو آپلود کنم دیگه؟!

as13851365
07-09-2008, 16:03

آقا فرهاد مشکل این نیست که شما فکر می کنید !

تمام تنظیماتی که شما گفتید همه تنظیم تنظیم هستند.

مشکل این است که وقتی که برنامه ای رو به زبان دلفی نوشتی و برنامه هیچ گونه مشکلی ندارد یعنی وقتی که برنامه را اجرا می کنی ویا وقتی که می خواهی سورس کد های برنامه را دوباره کامپایل کنید هیچ مشکلی وجود ندارد !

مشکل زمانی است که وقتی که این برنامه را دوباره با دلفی باز می کنی تمام فونت ها قاطی می شن .

یعنی یا باید دوباره تمام متن فارسی رو از اول تایپ کنی و یا این که یه راه میانبری برای این کار پیدا کنی که همه دنبال این راه میانبر هستیم در کل این مشکل فکر نکنم به ویندوز ربطی داشته باشه ( شاید هم داره و ما خبر نداریم !!!)

ولی در کل :
من هم یه پروژه دارم ( دوستام به هم دادن که کمی تغییرش بدم ) تو این پروژه هم همه چیز درسته به جز فونتاش !

هر کاری کردم درست نشد که نشد !

ولی اگر کسی راه حلی براش داره بگه ممنونش می شم

romixery
07-09-2008, 16:12
راستش براي من هم شبيه اين مشكل پيش اومده بود. نه دقيقاً مثل اين ولي شبيه اين بود. من زبان سيستم خودمو به اينگليسي بر گردوندم و دو باره به فارسي تغييرش دادم و سيستم رو ريستارت كردم. با كمال تعجب همه كپشنها و ليبلها درست شدن. در ضمن زبان سيستمتون رو عربي كنيد. ببينيد درست ميشه يا نه. (بالاخره آدم بايد همه راهها را بره ديگه)
موفق باشين

فاطـمه
08-09-2008, 14:07
بچه ها ممکنه این یه جور ویروس باشه؟!
البته من رو چند تا سیستم امتحان کردم دیگه نمی دونم چکار کنم
مخم به هیچ جا قد نمیده.
برنامه خیلی کاملیه و الانم خیلی بهش نیاز دارم :41:

as13851365
08-09-2008, 15:29
نه بابا ! به ویروس ربطی نداره !

فکر کنم زمانی که این برنامه رو می نوشتی ویندوزت رویه یه تنظیم خاصی بوده که حالا توی این ویندوز و یا سیستم دیگه جواب نمی ده !

ولی در کل من هم دنبال راه حل این مشکل هستم اگر کسی چیزی پیدا کرد در این تایپیک قرار بده ممنونش می شم !

فاطـمه
09-09-2008, 09:28
نه بابا ! به ویروس ربطی نداره !

فکر کنم زمانی که این برنامه رو می نوشتی ویندوزت رویه یه تنظیم خاصی بوده که حالا توی این ویندوز و یا سیستم دیگه جواب نمی ده !

ولی در کل من هم دنبال راه حل این مشکل هستم اگر کسی چیزی پیدا کرد در این تایپیک قرار بده ممنونش می شم !
آخه من عجله دارم:41:
یعنی تک تک فرم ها رو دوباره بنویسم زوردتر نتیجه میگرم ( بیشتر از صد تا فرم داره تازه تو هر فرم چند تا تب هست یعنی هر صفحه چند تا صفحه):41:

as13851365
09-09-2008, 09:51
آخه من عجله دارم:41:
یعنی تک تک فرم ها رو دوباره بنویسم زوردتر نتیجه میگرم ( بیشتر از صد تا فرم داره تازه تو هر فرم چند تا تب هست یعنی هر صفحه چند تا صفحه):41:

من هم دارم روش کار می کنم ولی تا حالا به نتیجه ای نرسیدم اگر به نتیجه ای برسم من این جا مطرح می کنم امیدوارم که دوستان دیگه هم ما رو از تجربات خودشان محروم نکنند :10:

F A R H A D
09-09-2008, 10:06
سلام دوباره و عذر خواهي بابت تاخير
واقعا عجيبه، اگر واقعا تمام كارهايي رو كه در اون لينك ها اشاره شده انجام داديد و همچنان مشكل داريد در صورت امكان تعداد معدودي از فرم ها رو در يك پروژه جديد اضافه كنيد و up كنيد تا بتونيم روش كار كنيم

فاطـمه
09-09-2008, 10:33
سلام دوباره و عذر خواهي بابت تاخير
واقعا عجيبه، اگر واقعا تمام كارهايي رو كه در اون لينك ها اشاره شده انجام داديد و همچنان مشكل داريد در صورت امكان تعداد معدودي از فرم ها رو در يك پروژه جديد اضافه كنيد و up كنيد تا بتونيم روش كار كنيم
سلام از زحمتی که می کشین ممنون
اینا چند تا یونیت برنامه هست
فقط با توجه به اینکه دلفی الان نصب ندارم رو این سیستم دقیقا نمی دونم چی گذاشتم براتون
بازم ممنون

F A R H A D
10-09-2008, 08:58
درسته حق با شماست با اون تنظيمات چيزي عوض نشد. ميتونه دلايل زيادي داشته باشه، دو تا از دلايل كه ممكنه از همه محتمل تر باشه نوشتن برنامه در سيستم عامل ديگه هست مثلا برنامه رو در ويندوز 98 يا me يا هر سيستم عاملي با كدپيج غير قابل قبول براي xp نوشته باشيد. و يا از فونتهاي غير استاندارد مثل فونتهاي برنامه مريم استفاده كرده باشيد كه البته احتمال دومي بيشتر هست چون شما در اولين پست گفتيد كه از فونت tahoma استفاده كرديد اما من كه فايلها رو باز ميكنم با فونت MS Sans Serif نشونشون ميده يعني فونت اصلي برنامه رو پيدا نميكنه.

فاطـمه
10-09-2008, 09:59
درسته حق با شماست با اون تنظيمات چيزي عوض نشد. ميتونه دلايل زيادي داشته باشه، دو تا از دلايل كه ممكنه از همه محتمل تر باشه نوشتن برنامه در سيستم عامل ديگه هست مثلا برنامه رو در ويندوز 98 يا me يا هر سيستم عاملي با كدپيج غير قابل قبول براي xp نوشته باشيد. و يا از فونتهاي غير استاندارد مثل فونتهاي برنامه مريم استفاده كرده باشيد كه البته احتمال دومي بيشتر هست چون شما در اولين پست گفتيد كه از فونت tahoma استفاده كرديد اما من كه فايلها رو باز ميكنم با فونت MS Sans Serif نشونشون ميده يعني فونت اصلي برنامه رو پيدا نميكنه.
نه دوست من ، من این برنامه رو تو ویندوز xp نوشتم
فونتاش هم که مشخصه همه فونت های ویندوزه:41:

F A R H A D
10-09-2008, 10:32
نه دوست من ، من این برنامه رو تو ویندوز xp نوشتم
فونتاش هم که مشخصه همه فونت های ویندوزه:41:

اگر از فونت استاندارد استفاده كرده بوديد، زماني كه برنامه رو باز مي كرديد به جاي فونت MS Sans Serif نام فونت شما رو نشون ميداد و اگر هم فونت روي سيستم شما نبود با تبديل به sanf serif چيزي به هم نمي ريخت. به هر حال تنها دليلي كه به نظر من ميرسه اين هست چون بعد از تغيير كپشنها و باز كردن دوباره پروژه در دلفي ديگه چيزي به هم نميريزه. موفق باشيد

فاطـمه
10-09-2008, 10:35
اگر از فونت استاندارد استفاده كرده بوديد، زماني كه برنامه رو باز مي كرديد به جاي فونت MS Sans Serif نام فونت شما رو نشون ميداد و اگر هم فونت روي سيستم شما نبود با تبديل به sanf serif چيزي به هم نمي ريخت. به هر حال تنها دليلي كه به نظر من ميرسه اين هست چون بعد از تغيير كپشنها و باز كردن دوباره پروژه در دلفي ديگه چيزي به هم نميريزه. موفق باشيد
از راهنمایی تون ممنون
اگر مشکل از فونت باشه شما راه حلی دارین که درست شه؟!
اگر دقت کرده باشین موقعی که یه textbox رو انتخاب می کنیم فونت اون رو تاهما نشون می ده.!

مرد مباح
10-09-2008, 10:48
طيق چيزايي كه خودندم و امتحاني كه فرهاد جان كرده بهترين و سريعترين راه اينه كه همون فونت Tahomaي اوليه كه براي نوشتن برنامتون استفاده كرديد رو پيدا و كپي كنيد.
به نظر من هم اين مشكل دلفي نيست و مشكل از فونتهاي داخل برنامس كه روي ساير سيستمها وجود نداره.

F A R H A D
10-09-2008, 10:49
اگر مشکل از فونت باشه شما راه حلی دارین که درست شه؟!
متاسفانه خيرو تا حالا چنين مشكلي نداشتم

اگر دقت کرده باشین موقعی که یه textbox رو انتخاب می کنیم فونت اون رو تاهما نشون می ده.!
اين هم درست اما اگر شما هم دقت كنيد تمام متن هاي فارسي كه در قسمت كد يونيت ها نوشتيد هيچ مشكلي ندارند چون اونجا از فونت استاندارد قسمت كد (courier) استفاده شده، پس مشكل رو در فونت مورد استفاده جستجو كنيد

فاطـمه
10-09-2008, 10:50
طيق چيزايي كه خودندم و امتحاني كه فرهاد جان كرده بهترين و سريعترين راه اينه كه همون فونت Tahomaي اوليه كه براي نوشتن برنامتون استفاده كرديد رو پيدا و كپي كنيد.
به نظر من هم اين مشكل دلفي نيست و مشكل از فونتهاي داخل برنامس كه روي ساير سيستمها وجود نداره.
سلام
آخه مگه فونت تاهما مال خود ویندوز نیست؟!

F A R H A D
10-09-2008, 10:51
سلام بر رفيق قديمي مرد مباح عزيز. ياد فقير فقرا كردي! ببخشيد پست شما رو نديدم

مرد مباح
10-09-2008, 10:56
در خدمتيم دوست عزيز.
متاسفانه خيلي سرم شولوغ شده و چون ADSL هم ندارم خيلي كمتر آن ميشم.

فاطمه خانم.
اين مشخثاتي كه شما ميدين به نظر من فقط استفاده از يك فونت غير استاندارده. ممكنه يك فونت به اسم Tahoma هم غير استانداردش ساخته بشه. ولي نميتونم كامل مطمئن بگم.

فاطـمه
10-09-2008, 10:58
متاسفانه خيرو تا حالا چنين مشكلي نداشتم

اين هم درست اما اگر شما هم دقت كنيد تمام متن هاي فارسي كه در قسمت كد يونيت ها نوشتيد هيچ مشكلي ندارند چون اونجا از فونت استاندارد قسمت كد (courier) استفاده شده، پس مشكل رو در فونت مورد استفاده جستجو كنيد
آره دقیقا به این نکته توجه کردم
یعنی ما باید همه لیبل ها رو تو کد بنویسیم تا از این مشکلا نداشته باشیم؟!

فاطـمه
10-09-2008, 11:06
در خدمتيم دوست عزيز.
متاسفانه خيلي سرم شولوغ شده و چون ADSL هم ندارم خيلي كمتر آن ميشم.

فاطمه خانم.
اين مشخثاتي كه شما ميدين به نظر من فقط استفاده از يك فونت غير استاندارده. ممكنه يك فونت به اسم Tahoma هم غير استانداردش ساخته بشه. ولي نميتونم كامل مطمئن بگم.
آهان پس به نظر شما من باید یه سری فونت تاهما بریزم تو پوشه فونت و امتحان کنم دیگه؟!

F A R H A D
10-09-2008, 11:06
آره دقیقا به این نکته توجه کردم
یعنی ما باید همه لیبل ها رو تو کد بنویسیم تا از این مشکلا نداشته باشیم؟!

خير. فقط كافيه براي اين پروژه از يك فونت استاندارد استفاده كنيد و تمام كپشن ها رو مجددا بنويسيد و از اين به بعد براي جلوگيري از اين مشكلات از كامپوننت هاي tnt استفاده كنيد. موفق باشيد

فاطـمه
10-09-2008, 11:10
خير. فقط كافيه براي اين پروژه از يك فونت استاندارد استفاده كنيد و تمام كپشن ها رو مجددا بنويسيد و از اين به بعد براي جلوگيري از اين مشكلات از كامپوننت هاي tnt استفاده كنيد. موفق باشيد
خب این که شد همون کار سخته.
از کجا یادم بیاد کپشنا چی بودن؟!:41:
به هر حال از این که وقتتون رو به من دادین و راهنمایی کردین خیلی ممنون

فاطـمه
13-09-2008, 11:21
بچه ها سلام
ممکنه مشکل من از اونجا ناشی شده باشه که قبلا Sp1 ویندوز رو نصب کرده باشم و الان دو رو؟!

F A R H A D
13-09-2008, 13:45
به هر حال اين هم يه احتمال هست. ميتونيد چك كنيد

فاطـمه
13-09-2008, 14:44
مشکل اینم نبود،...دیگه چکار کنم؟:23:

H A M E D
13-09-2008, 15:54
متاسفانه در هر صورت شما همه نوشته ها رو بايد از اول بنويسيد. چون همه يونيت ها به هم ريختن. من با كلي فونت مختلف امتحان كردم در هرصورت نشد. نميدونم مشكل از كجاست البته تو سورس ها همه چيز درسته.

فاطـمه
14-09-2008, 07:43
بچه ها شاید باورتون نشه ولی مشکل حل شد.
و شاید بازم باورتون نشه ولی وقتی زبان فارسی و عربی رو کلا حذف کردم اون موقع درست شد.
من خودم هنوز تو شکم
کسی می دونه چرا این جوری شده؟!

F A R H A D
14-09-2008, 08:08
الحمدالله كه حل شده. پس تا دوباره خراب نشده تغييرات مورد نظرت رو انجام بده و كامپايل كن!
وقتي كه sp1 رو نصب كرديد و فونتها رو حذف كرديد درست شد؟ يا روي همون sp2 مشكل حل شد؟

فاطـمه
14-09-2008, 08:39
الحمدالله كه حل شده. پس تا دوباره خراب نشده تغييرات مورد نظرت رو انجام بده و كامپايل كن!
وقتي كه sp1 رو نصب كرديد و فونتها رو حذف كرديد درست شد؟ يا روي همون sp2 مشكل حل شد؟
نه به sP1 ربطی نداشت روی همون 2 درست شد
اول همه تنظیمات رو به حالت اول برگردوندم و برنامه رو اجرا کردم دیدم فونتها خونده شدن ولی کلمات از چپ به راست نوشته شده
بعد زبانهای راست به چپ رو فعال کردم ولی هیچ زبانی رو به کی برد اضافه نکردم( فقط تیک زدم گزینه رو)
این دفعه همه فونتها درست شده بود ولی اون قسمت هایی که توی کمبوباکس و اینا بود همون جور به هم ریخته بود
در مرحله بعدی اون تیکی که می گه فونتهای کمبو باکس و... رو تو برنامه ها به زبانUnicode برگردون رو تیک زدم بعد دیگه همه چیز حل شد
اگر براتون مهمه و متوجه نشدین آدرسای دقیق گزینه هایی رو که فعال کردم بنویسم.

F A R H A D
14-09-2008, 11:35
خير نيازي نيست. فقط اگر قراره برنامه رو جاي ديگه اي هم استفاده كنيد بايد يه فكر اساسي براش بكنيد وگرنه باز هم به مشكل بر مي خوريد.
موفق باشيد

H A M E D
14-09-2008, 14:04
ولي من حتي تو سيستم بدونزبان فارسي و عربي هم كه اجراش كردم به هم ريخته بود. به قول دوستمون زودتر كامپايش كنين تا نپريده.

فاطـمه
14-09-2008, 15:10
خب آخه فقط مسئله کامپایل کردن نیست ، چون فایل اجرایی هم بعدا می تونه بهم بریزه...
شما پیشنهادی دارین که بتونم این وضعیت رو حفظ کنم واسه برنامه ای که نوشتم؟!
یعنی چکار کنم تا کسی که برنامه رو اجرا می کنه به این مشکلات بر نخوره
راه حل خودم اینه که فکر کنم براش باید فایل نصب بسازم،راه حل ساده تری هم هست؟

sepidehdam
26-10-2020, 21:12
آیا کسی هست که مرا یارینماید در مورد یک فرم دلفی نماش دادن حروف فارسی در قسمت کپشن فرم در ویندوز 10

sepidehdam
26-10-2020, 21:14
نمایش فارسی از طریق ویندوز10