PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : فشرده سازی

nw_nk
20-08-2008, 13:02
سلام

این موضوع رو سال قبل هم در انجمن توضیح دادم اما انگار مانند بحثهایی مثل انتخاب ویندوز برتر باید هر سال مرور بشه. امروز تعجب کردم که هنوز دوستان فرمت KGB رو با اون خصوصیات میشناسن و به دیگران معرفی می کنند.

----------------

دو دسته رایج فایل های بسیار فشرده در وب می تونید پیدا کنید:

----------------

1- فایلهای واقعی مثل فیلمهای آموزشی که تصویرشون در اکثر موارد ثابت هست.

در این گونه فیلم ها مهمترین عامل موثر در میزان فشرده سازی یعنی تکرار بخوبی وجود داره. معمولا فقط موس در تصویر حرکت میکنه و هر چند دقیقه یکبار شاهد تغییر کلی تصویر خواهیم بود. اینگونه فایلها با هر فرمت تصویری که باشند از DivX تا WMV اگر شما اونهارو با فرمتهای فشرده سازی فشرده کنید به شدت حجمشون کم میشه. فرقی نمیکنه با RAR اینکارو بکنید یا KGB و 7ZIP. حتی ممکنه فیلم آموزش 500 مگی بشه با RAR بشه 2 مگ.

پس اینجا معجزه ای وجود نداره و یک دلیل منطقی برای فشرده سازی بالا داریم.

(( سوال: برای دوستانی که تو کار فیلم هستند و احتمالا براشون سوال میشه چرا فیلمی آموزشی با فرمتی مثل XviD و با حجم 500 مگ با فرمتهای فشرده سازی مثل RAR میشه 10 مگ. مگه فرمتهای تصویری مثل XviD که فوق العاده پیشرفته هستند, نهایت فشرده سازی رو انجام نمیدن.
جواب: فرمتهای تصویر مثل DivX و حتی x264 بسیار عالی عمل می کنند و نهایت فشرده سازی رو انجام میدن, اما در مقیاس محدود. مثلا اگر هر 10 ثانیه یک Keyframe داشته باشیم فرمت DivX هر 10 ثانیه رو جدا فشرده میکنه و در نهایت از کل فیلم و بین اون 10 ثانیه ها فاکتور گرفته نمیشه. اما فرمت های فشرده سازی اطلاعات مثل RAR کل فایل رو یکجا در نظر میگیرن و اون فیلم آموزشی 500 مگی رو کاملا فاکتور گرفته و بسیار فشرده می کنند. یعنی متوجه شباهت بین کل فیلم میشن. البته این بحث به همین جا ختم نمیشه. الان فرمت های فشرده سازی مثل 7ZIP حتی بین چند فایل هم اشتراک میگیرن چه برسه به کل یک فایل. ))

اما انتظار نداشته باشید یک فیلم سینمایی 700 مگی DVDRip با اون همه حرکت حتی 50 مگ هم کم بشه.

در مواردی مثل بازی هم میشه فشرده سازی معقولی مثلا 7 گیگ (پس از نصب) به 2 گیگ رو انتظار داشت. بسته به فرمت فایلهاش داره. امکان فشرده سازی بیشتر هم هست.

----------------

2- فایلهای دروغین که برای تبلیغ فرمتی مثل KGB ساخته میشن.

حتما فایلهایی از این دسته رو توی وب دیدید و حسابی تعجب کردید. مثلا Office 2007 که با KGB شده 1 مگ. یا DVD ویستا که با KGB شده 2 مگ.

این فایلها برای تبلیغ فرمتی مثل KGB ساخته میشن و اغلب افراد هم بدون تست فکر می کنند KGB معجزه می کنه.

خیالتون رو راحت کنم KGB تفاوت زیادی با فرمت هایی مثل RAR و 7ZIP نداره و فقط چند درصد فشرده سازیش بیشتره. با توجه به زمان طولانی کارش هم اصلا توصیه نمیشه.

خوب پس قضیه فایلهای استثنایی فوق چیه؟ مثلا DVD ویستا که با KGB شده 2 مگ.

فایلهای درون آرشیو فوق شاید در نگاه اول به نظر واقعی برسن. چون شما قبل از استخراج فقط اسم و حجمشون رو می بینید و کاملا با یک DVD ویستا یا یک Office 2007 می خونن.

اما اگر ساعت ها وقت بزارید و فایل KGB فوق رو با هدف رسیدن به DVD ویستا استخراج کنید, متوجه کلک بکار رفته خواهید شد.

فایلهای مورد نظر دستکاری شدن و همه اطلاعاتشون صفر شده و دیگه خاصیتی ندارن. اینکارو میشه با نرمافزارهایی مثل ویرایش هگز انجام داد.

فایل های درون آرشیو فوق فقط اسم و آیکون خودشون رو دارن و بقیه اطلاعاتشون از بین رفته. یعنی وقتی روی فایل کلیک هم کنید هیچ عملی انجام نمیده.

نکته: دقت کنید. منظور از دستکاری کردن فایلهای درون آرشیو KGB این نیست که حجمشون هم کم شده. محتواشون صفر شده اما هنوز حجم خودشون رو دارن. در واقع توخالی شدن.

پس آرشیوهای فوق مثلا Office 2007 که با KGB شده 1 مگ هیچ خاصیتی ندارن و فقط برای تبلیغ فرمت KGB ساخته شدن تا کاربران مبتدی و حتی متوسط بدون تست فکر کنند واقعا Office 2007 درون آرشیو مورد نظر هست و کار میکنه.

دیدید که اینجا هم معجزه ای وجود نداره و دستکاری شدن و از بین رفتن اطلاعات فایلهای درون آرشیو, دلیل فشرده سازی فوق العاده همچین مواردی است.

یک مورد رو هم بگم. در همچین مواردی چون فایل ها کاملا خالی شدن حتی اگر شما اون Office 2007 دو مگی رو از فرمت KGB در بیارید که بشه 600 مگ و با فرمتی مثل RAR فشرده کنید, می بینید که باز هم به حجمی در همون حدود 2 مگ می رسید. همین خودش میتونه کاربران رو اگاه کنه که اینجا باید کلکی در کار باشه. چون RAR هم مثل KGB فایلهارو کرد 2 مگ و این معجزه KGB نیست.

متاسفانه اکثر دوستان بدون تست و بخاطر تبلیغات دروغ فکر می کنند KGB قادر به معجزه است.

---------------- نکات جدا:

1- شاید با KGB کار کرده باشید و با خودتون گفتید که کارایی پایینش بخاطر رم کمتون هست. خیالتون رو راحت کنم با 4 گیگ رم هم تست کردم و کاراییش قابل قبول نبود.

2- توصیه من برای فشرده سازی استفاده از WinRAR و در مواردی هم 7ZIP هست.

----------------

نمونه ای از این فایلهای به ظاهر عالی:

GTA San Andreas فشرده شده با حجم 64 کیلو بایت

hosein66
21-08-2008, 12:40
ای کاش این مبحث رو در ادامه تایپیک زیر می آوردین تا تایپیک کاملتر می شد بنده تو اون تایپیک گفتم اکثرا

Winrar این کارا رو می کنه و چون بنده نیز مثل شما کارایی kgb archive را خیلی پایین دیده ام فقط در

سطر آخر یه اشاره ای از kgb archive کرده ام ولی دوستان دیگه میگن که kgb archive این کارا رو

کرده اونوقت kgb archive باید کارایی خودش رو از همون اول نشون می داد (منظورم همون آفیس

2007 و ویندوز ویستا ست)

با صحبتهای شماموافقم
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Honradez
26-12-2008, 12:36
سلام.

من سوالي را در تاپيكي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])جداگانه مطرح كردم كه همكار محترم لطف كردند و آدرس اينجا را به من دادند. ازشون هم معذرت مي‌خوام كه بي‌دقتي كردم.

پس لطفا اگر ممكنه به اين سوال من جواب بدين: من وقتي يك فايل متن را فشرده كه مي‌كنم كه تماما متشكل از ارقام است، حجم فايل نهايي چيزي حدود 10 درصد فايل اوليه مي‌شود.

حالا آيا مي‌شه اين فايل رو طوري فشرده كرد كه اين 10 درصده، كمتر هم بشه؟ اگر تعداد فايل متنهايي كه فشرده ميشن زياد باشن چي؟

سپاسگزارم. :46:

nw_nk
13-03-2009, 18:12
سلام.

من سوالي را در تاپيكي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])جداگانه مطرح كردم كه همكار محترم لطف كردند و آدرس اينجا را به من دادند. ازشون هم معذرت مي‌خوام كه بي‌دقتي كردم.

پس لطفا اگر ممكنه به اين سوال من جواب بدين: من وقتي يك فايل متن را فشرده كه مي‌كنم كه تماما متشكل از ارقام است، حجم فايل نهايي چيزي حدود 10 درصد فايل اوليه مي‌شود.

حالا آيا مي‌شه اين فايل رو طوري فشرده كرد كه اين 10 درصده، كمتر هم بشه؟ اگر تعداد فايل متنهايي كه فشرده ميشن زياد باشن چي؟

سپاسگزارم. :46:

سلام. ببخشید که اینقدر دیر شد.

الان بخاطر تاپیک یکی دیگر از دوستان اتفاقی اینجارو چک کردم.

جواب مثبته. اگر نوع فایل های هدف فشرده سازی رو بدونیم میشه تنظیمات بهتری برای فشرده سازی انجام داد. مثلا در WinUHA شما می تونید الگوریتم مناسب متن رو انتخاب کنید. در WinRAR می تونید با تغییر تنظیمات در Advanced و بخش Compression درصد بیشتر فشرده سازی رو بدست بیارید.