PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : انيشتين و لوله كشي ...?؟ نظربديد.........

m42
09-08-2008, 13:16
سلام
يه خبر نگار ازم پرسيد نظرت در مورد اينكه انيشتين گفت :اگه دوباره به دنيا ميومدم و قرار بود شغلي واسه خودم انتخاب كنم لوله كشي رو انتخاب مي كردم.چيه ؟
من كه هر چي فكر كردم به نتيجهي خاصي نرسيدم ...:9:
حالا نظر شما P30 world ها چيه؟

zahedy2006
09-08-2008, 13:29
ما كه لوله كشي و ساعت ساز و ... رو شنيده ايم ولي تا جايي كه شايعات مي رسونه به خاطر عذاب وجدان بمب اتم اين رو گفته

m42
09-08-2008, 13:35
منم اينو شنيدم كه شايد عذاب وجدان گرفته ولي اون فقط كشف كرد كسه ديگه استفاده كرد .
در واقع كشف كردن كاره يه دانشمند پس اون فقط كارشو انجام داده.درسته؟

taia
09-08-2008, 14:22
سلام
يه خبر نگار ازم پرسيد نظرت در مورد اينكه انيشتين گفت :اگه دوباره به دنيا ميومدم و قرار بود شغلي واسه خودم انتخاب كنم لوله كشي رو انتخاب مي كردم.چيه ؟

شما باید به اون خبر نگار می گفتید که خود اینشتین به شما نامه نوشته و از این راز پرده برداشته یا اینکه شما خودت کشف کردی؟!
آخه یک منبعی چیزی؟

شايعات مي رسونه به خاطر عذاب وجدان بمب اتم اين رو گفته
بمب اتم را اینشتین نساحته! شاید تنها چیزی که می تونه به اینشتین ربط داشته باشه برای عذاب وجدان نامه ی اون و چند دانشمند دیگه به رییس جمهور آمریکا و خبر دستیابی نازی ها به تکنولوژی بمب اتم، که موجب پروژه ی منهتن شد.
پروسه ی اصلی به آلمان بر می گرده بیشتر،‌گرچه به نظر من زیاد هم مشخص نیست!

m42
09-08-2008, 20:15
taiaجان ممنون از جواب كاملت.(راستش EQ به اندازه ي شما نيست.)

Gesher
09-08-2008, 21:15
سلام
نظر به اهمیت موضوع و اینکه متاسفانه در کمتر منبع درست و حسابی این موضوع با دقت مطرح شده سعی میکنم موضوع را بطور مختصر اما دقیق و با ذکر پیش زمینه‌ای که دانستن آن ضروریست بیان کنم:

حدود 10 سال بعد از پاپان جنگ جهانی دوم،دست راستی های افراطی در ایالات متحده از جمله سناتور جوزف مک کارتی که موجی بنام مک کارتیزم براه انداخت،بشدت با کمونیسم مخالف بودند و قدرت گرفتند و با ایجاد جو رعب و وحشت نسبت به خطر کمونیسم،بسیار از ارکان قدرت و افراد صاحبنام و شناخته شده را به سبب اتهام نسبت داشتن با کمونیسم از کار برکنار کردند.در این میان تعدادی از معروفترین دانشمندان فیزیک اتمی آمریکا بخصوص دکتر رابرت اوپنهایمر که علاوه بر استادی دانشگاه پرینستون و مدیریت ساخت سلاح های اتمی لوس آلاموس و سرپرستی manhattan project،سمت مشاور دولت در امور اتمی را نیز بعهده داشت و پدر بمب اتمی شناخته میشود به سبب مخالفت با ساخت بمب هیدروژنی و عدم همکاری در ساخت آن،متهم به عدم وفاداری به دولت شده و تحت پیگرد قرار گرفتند.
همان شبی که مک کارتی مصاحبه‌ای تند و جنجالی را در تلویزیون انجام داد و بطور غیر مستقیم این دانشمندان اتمی را مورد حمله قرار داد 5-6 نفری با اوپنهایمر تماس گرفتند از جمله اینشتین که در مکالمه ی تلفنی خود به اوپنهایمر گفته بود ((عین دقیق مطلب که در اسناد آمده)):«من اگر دست خودم بود لوله کش یا دستفروش میشدم برای اینکه لااقل مختصر استقلالی داشته باشم...».
فردای مصاحبه‌ی مک‌کارتی،سلسه جلسات محرمانه‌ای شبیه به بازپرسی و با احظار شهود متعدد به‌منظور اثبات وفاداری یا عدم وفاداری اوپنهایمر به دولت ایالات متحده تشکیل شد و در پایان آن،جواز امنیتی پروفسور رابرت اوپنهایمر لغو شد!

مرتضی nvcd
10-08-2008, 02:19
من که می گم انیشتین یه طرح جدید برای لوله کشی داشته که این حرفو زده ... احتمالا می خواسته دنیای لوله کشی رو هم تغییر بده

m42
10-08-2008, 14:51
gesher جان ممنون ميشه بگي اطالاعاتي كه دادي رو كاملترش از كجا ميتونم پيدا كنم؟
چون اينطور اشخاص رو هوا حر ف نمي زنن.البته اين نظر منه...

دو کلمه کوچک "آري" و "نه" که به راحتي گفته مي شوند، از کلماتي هستند که براي اداي آنها انديشه و مطالعه فراوان لازم است.

انيشتين

m42
10-08-2008, 14:52
gesher جان ممنون ميشه بگي اطالاعاتي كه دادي رو كاملترش از كجا ميتونم پيدا كنم؟
چون اينطور اشخاص رو هوا حر ف نمي زنن.البته اين نظر منه...

دو کلمه کوچک "آري" و "نه" که به راحتي گفته مي شوند، از کلماتي هستند که براي اداي آنها انديشه و مطالعه فراوان لازم است.

انيشتين

hlpmostafa
11-08-2008, 00:35
این حرف ها به احتمال زیاد شایعه است.
در ضمن گناه بمباران اتمی ژاپن به گردن دانشمندان طراح بمب هم هست.

مرتضی nvcd
11-08-2008, 01:22
این حرف ها به احتمال زیاد شایعه است.
در ضمن گناه بمباران اتمی ژاپن به گردن دانشمندان طراح بمب هم هست.

چرا گناه !!!

قصد هیچ کدوم از دانشمندان ...در ساخت بمب اتم کشتن مردم نبوده ... می شده از این سلاح در مواقع درست هم استفاده بشه ... این سیاست مداران بودن که ازش درست استفاده نکردن ..

مثل چاقویی می مونه که با حرف شما پس مخترعش تا حالا گناهکارین فرد روی زمینه !!! ...

Mohammad Hosseyn
11-08-2008, 03:27
چرا گناه !!!

قصد هیچ کدوم از دانشمندان ...در ساخت بمب اتم کشتن مردم نبوده ... می شده از این سلاح در مواقع درست هم استفاده بشه ... این سیاست مداران بودن که ازش درست استفاده نکردن ..

مثل چاقویی می مونه که با حرف شما پس مخترعش تا حالا گناهکارین فرد روی زمینه !!! ...
من با نظر مصطفی موافقم ... البته گناهش گردن کسانی نبوده که احتمال ساخته شدن این نوع بمب رو کشف کردن ... بلکه گناهکار اوهایی هستن که در پروژه ی منهتن دست داشتن ... مثلا اوپنهایمر .... که مستقیم بمب رو داد دست سیاستمدارا ...

هیچ وقت این بمب برای صلح استفاده نمیشه ... چون ابزار صلح یه چیز دیگست ...

این نقل قول از اینشتین هم خیلی مشهوره ... اما خبر ندارم چقدر صحت داره ...

Gesher
11-08-2008, 21:12
دوست خوب
m42
اطلاعات من در این زمینه چون اکثراً اینترنتی نیست نمی توانم بشما لینک خاصی در این باره بدهم اما اگر خودتان گوگل را استفاده کنید و بخصوص در ویکپیدیا جستجو بفرمایید کلید واژه‌های مورد نیاز را بدست خواهید آورد
بخصوص بخش6 و 6.2 این جستار:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

مرتضی nvcd
باعث خوشحالی است که درک خوب و بالایی در این زمینه دارید
هر چه سطح تحصیلات و درک علمی افراد بالاتر باشد بهتر میتوانند مرزهای مسوولیت دانشمندان در قبال اکتشافات‌ و ابداعات‌شان را تحلیل صحیح بنمایند.تجربه‌ی شخصی اینجانب نشان میدهد که معمولا افرادی که حداقل،تحصیلات کارشناسی در فیزیک یا سایر حوزه‌های علمی مرتبط را دارند از این درک برخوردارند

در تکمیل پست پیشین خود ضروری میدانم نکاتی را بزبان ساده و دور از نکات غامض فنی و تئوریک یادآور شوم.

ممکن است این تصور ایجاد شود که اصلا چرا سلاح هسته‌ای را ساختند؟
پس از نامه‌ی معروف اینشتین به روزولت درباره‌ی نزدیک بودن دست یافتن هیتلر به سلاح اتمی،تحرکاتی از جانب متفقین صورت گرفت که میتوان به مواردی از قبیل حمله‌ی انتحاری کماندوها به واگن‌های آب سنگین آلمان نازی برای ایجاد تاخیر در دستیابی به سلاح اتمی برشمرد.اما این راه حل نهایی نبود.چنانکه اینشتین در نامه‌ی خود به روزولت هشدار داده بود نیاز به پیشدستی عملی در این زمینه وجود داشت.همین نامه را شاید بتوان مقدمه‌ای بر ضرورت شروع پروژه‌ی منهتن دانست
آیا جلوی دیکتاتور خونخواری را که از همه‌ی روشها برای نسل کشی انسانهای غیر ژرمن استفاده میکند به روش دیگری هم میتوان گرفت؟((قابل توجه دوستانی که شاید تحت تاثیر احساسات،معتقدند در میانه‌ی چنین جنگی ابزار صلح چیز دیگریست))
تحریم صدور آمونیاک به آلمان که برای ساخت مواد منفجره دولت نازی حیاتی بود،با ابتکار شیمیدان بزرگ آلمانی:فریتس هابر به سرانجام نرسید.پس عقل سلیم در چنین موقعیتی بدنبال روشهای موثرتری میرود...
اینها همان چیزهایی بود که به اوپنهایمر و سایر دانشمندان هسته‌ای ایالات متحده گفته شده بود.دقیقا چیزی که اوپنهایمر میگوید:ساخت سلاح اتمی برای مقابله با آلمان نازی.یا به تعبیری ساخت بمب اتمی برای صلح.این مطلب یکی از چیزهاییست که شاید درک یا قبول آن برای بعضی دشوار است

اما متاسفانه دیدیم که ترومن پس از اشغال آلمان نازی بدست متفقین،دستور پرتاب آنرا بر روی سر مردم بی‌دفاع ژاپن داد! شاید این هم طبق معمول سیاست یانکی‌ها بود که سلاح‌های جدید خود را ابتدا همیشه بر روی دولتهای شرقی می آزمایند...

اوپنهایمر پس از دیدن بی‌مسوولیتی ترومن و نظامیان قدرت‌طلب و آگاهی یافتن از نتایج هولناک بمب هائی که تحت مدیریت وی ساخته شده بودند در اکتبر ١٩۴۵((دو ماه پس از قتل عام مردم هیروشیما و ناکازاکی)) از سمت خود استعفا کرد.
حتی با کمک جمعی از دانشمندان برجسته‌ی پروژه‌ی ساخت بمب هسته‌ای،جنبش پاگواش(( کنفرانس پاگواش در باب علوم و امور جهانی)) در منع ساخت و توسعه‌ی سلاح‌های اتمی تشکیل دادند
اوپنهایمر که بشدت از عذاب وجدان رنج می برد در ملاقات حضوری با ترومن به وی گفت:«آقای رییس جمهور،من دستهایم به خون آلوده است.» و ترومن پاسخ داد: «کافی است دستهایت را بشوئی پاک خواهند شد.»
کمی بعد ترومن به دستیار خود گفت: «این فرد را من دیگر در اطراف خود نبینم...»

اینست تفاوت دو دسته از دانشمندان:
گروهی مانند روتبلات،اوپنهایمر،بته،راب ی و... و حتی آلفرد نوبل((مخترع دینامیت))که در قبال کاربرد ناصحیح اختراع خود توسط ابنای بی‌مسوولیت بشر،اندوهگین میشوند
با امثال دانشمند بی‌مسوولیتی مانند ادوارد تلر((پدر بمب هیدروژنی)) که حتی علیه اوپنهایمر در جلسه‌ای که در پست پیشین خود به آن اشاره داشتم شهادت داد و حتی معتقد بود:«مردم زمانی عقل سیاسی پیدا می‌کنند که واقعا ترسیده باشند و بمب‌ها آنقدر بزرگ باشند که همه چیز را از بین ببرند...!»((دقیقاً عین گفتار وی در مقام شاهد در جلسه‌ی رسیدگی به جواز امنیتی دکتر اوپنهایمر))

بنظر اینجانب در این دنیا گاهی تفاوت خوبی با بدی تنها به اندازه‌ی یک تار مو است که درک آن تفاوت جزئی در حد پردازش ذهنی همه‌ی انسانها هم نخواهد بود.اما تاریخ میتواند به کمک دوستانی بیاید که از این لحاظ هنوز توانایی قضاوت دقیقی ندارند البته باز هم بشرطی که بیش از اینی که بودند اهل مطالعه باشند و در کنار آن از پیشداوری‌های ذهنی-احساسی-شخصی خودداری نمایند.
نکته‌ی پاپانی:
زیاد به نظرات سطحی وبلاگها و... استناد نکنید.Documentaryهای منتشر شده‌ی مکتوب،معتبر و دقیق بسیار است.

amirtoty
11-08-2008, 21:17
حالا چرا لوله کشی؟

m42
11-08-2008, 21:41
نمي دونم ?؟
به قول taia جان مي توني واشس meil بزني و بپرسي (البته اون دنيا ):..
يا به قول مرتضي مي خواسته دنياي لوله كشي هم متحول كنه :..
كي مي دونه :..

از تفکر و تعقل غافل نشويد ، زيرا تفکر حيات بخش قلب آگاه و کليد درهای حکمت است .

-امام حسن عليه السلام

zahedy2006
11-08-2008, 22:07
فكر مي كنم چون پايه تبديل انرژي و جرم رو گذاشت و خب سهم عمده را در بيان اين حقيقت داشت خودش رو مقصر مي دونسته

اما چرا لوله كشي
به احتمال قوي دو راه براي تبديل جرم به انرژي وجود دارد:
1- همون انفجار و سازو كار بمب
2- راه بي خطر كه از راه لوله كشي انجام ميشود.

به احتمال قوي دنبال راه بي خطرش بوده است.

البته ببخشيد كه پست غير فيزيكي شد!

اما من رو مورد 2 فكر كرده ام كه چگونه ميشه.
از طريق شتاب دادن به ذرات. همون كاري كه براي شكافتن ذرات و پيدا كردن ذرات بنيادي در لوله ها صورت مي گيره. در اثر برخورد و تبديل مثلا اتمي به اتمي ديگر در لوله مقداري انرژي آزاد ميشه كه مفيد هم مي تونه باشه.

براي همين مي خواسته لوله كش بشه.

البته يه مورد خيلي جالب هست
فكر كنم در انگلستان يدونه از همين شتاب دهنده ها موسوم به لوله به طول 13 كيلومتر وجود دارد. تو ايران كسي در مورد وجود و استفاده از اين لوله چيزي مي داند؟

.::. RoNikA .::.
11-08-2008, 23:50
سلام دوستان
اگه حوصله شو دارین داستان کشف بمب اتم رو واستون بگم

اون طوری که من شنیدم داستان از این قراره که یه روز یکی از شیمیدانان به نام پل هارتک از اساتید دانشگاه هامبورگ به توان بالقوه نیروی اتمی برای کاربردهای نطامی پی برد. وی در 24 فوریه 1939 امکان استفاده از انرژی هسته ای به عنوان یک سلاح با توان تخریبی نامحدود را طی نامه ای به وزارت جنگ در برلین اطلاع داد.
در همین زمان آلبرت انیشتین طی نامه معروف خود به روزولت رییس جمهور وقت آمریکا خطر دستیابی آلمان به تولید بمب اتمی را گوشزد کرد. متعاقب این اخطار روزولت دستور ایجاد پروژه منهتن با هدف تحقیق در این رابطه و تولید بمب اتمی را با همکاری کشور انگلستان صادر کرد.
محققان آلمانی هرگز موفق به ساخت بمب اتمی نشدند. اما تیم آمریکایی به سرپرستی برجسته، جی آر اوپنهایمر موفق به ساخت عملی اولین بمب هسنه ای بود که در 16 جولای 1945 در ناحیه ای موسوم به ترینیتی در نیومکزیکو آزمایش شد.

از این مطلب نتیجه می گیریم که دلیل انتخاب شغل لوله کشی توسط انیشتین به علت عذاب وجدان در رابطه با ساخت بمب اتم نبوده ... چون در واقع اون نقش چندانی در این رابطه نداشته.

گاهی اوقات اینقدر انسان غرق علم، مباحث مربوط به اون و ... می شه که دوست داره واسه مدتی ازش فاصله بگیره. انیشتین هم این جوری بود...

شغل نخست وزیری بهش پیشنهاد می شه اما نمی پذیره، این در حالیه که می گه در صورت زندگی مجدد شغل لوله کشی را انتخاب می کردم... نیازی به سخت کردن مسئله با به اصلاح پیچوندن نیست... اون عاشق آزادی بوده... مگه کسی بهش گفت چرا مخترع، فیزیکدان یا هر چیز دیگه شدی؟
تنوع طلبی ممکنه یک از دلایلش یاشه

Mohammad Hosseyn
12-08-2008, 02:24
البته چون نمیخوام بحث زیاد خارج از چارچوب علمی و تاریخیش بره فقط نظرم رو کوتاه میگم ...

به نظر من ساختن بمب اتم کاری بوده که تمام دانشمندا چه اپنهایمر چه اینشتین و ... از عالقبتش خبر داشتن و میدونستن که سیاستمدارا یکی از یکی دیگه کثیف تر هستن و فقط به دنبال منافع خودشونن ... اما شاید بشه گفت اوهها فکر نمیکردن از این بمب عملا استفده بشه که به نظر من اشتباهه ... بنابراین هر دانشمندی که دستی در ساخت بمب (نه کشف مکانیزم اون یا کشف قوانین فیزیکی اون ) داشته کاملا گناهکار بوده ... چه بعد اون عذاب وجدان بگیره یا نگیره ... بمب اتم چیزی مثل الکل یا چاقو یا حتی دینامیت نیست که بشه براش موارد مفید هم ذکر کرد ...

بمب اتم فقط برای یه مورد استفاده میشه و اونم کشتار مردم هست ... نتنها این نوع بمب بلکه بمب های هیدروژنی هم همینطور و بمب های نسل آینده که احتمالا با سیستم ضد ماده کار خواهند کرد .

مرتضی nvcd
12-08-2008, 03:24
به نظر من ساختن بمب اتم کاری بوده که تمام دانشمندا چه اپنهایمر چه اینشتین و ... از عالقبتش خبر داشتن و میدونستن که سیاستمدارا یکی از یکی دیگه کثیف تر هستن و فقط به دنبال منافع خودشونن

محمد جان ... فکر می کنی دلیل قانع کننده ایه که یه دانشمند از کارش دست بکشه؟

تازه مگه خود همین بمب اتم در حال حاضر یکی از پیشنهادات برای استفاده در مقابل سیارک های احتمالی نیست؟.... مگه ازش نمی شه استفاده مفید کرد؟

بمب اتم فقط برای یه مورد استفاده میشه و اونم کشتار مردم هست ... نتنها این نوع بمب بلکه بمب های هیدروژنی هم همینطور و بمب های نسل آینده که احتمالا با سیستم ضد ماده کار خواهند کرد .

ببین عزیز ...

هیچ پیشرفت در علمی نمی تونه تاوان برای کسی داشته باشه ... تنها به استفاده کننده اش ربط داره ...

این حرف شما مثل این می مونه که :

من به فارادی ایرادد بگیرم که این چه الکتریسیته ایه که تو کشفش کردی؟... من که هر وقت بهش دست زدم برق منو می گیره؟!!!

خوب به نظرت بهتر نیست من برق رو به لامپ وصل کنم !! .. نه به فارادی ایراد بگیرم؟؟؟

Mohammad Hosseyn
12-08-2008, 04:25
محمد جان ... فکر می کنی دلیل قانع کننده ایه که یه دانشمند از کارش دست بکشه؟

تازه مگه خود همین بمب اتم در حال حاضر یکی از پیشنهادات برای استفاده در مقابل سیارک های احتمالی نیست؟.... مگه ازش نمی شه استفاده مفید کرد؟

ببین عزیز ...

هیچ پیشرفت در علمی نمی تونه تاوان برای کسی داشته باشه ... تنها به استفاده کننده اش ربط داره ...

این حرف شما مثل این می مونه که :

من به فارادی ایرادد بگیرم که این چه الکتریسیته ایه که تو کشفش کردی؟... من که هر وقت بهش دست زدم برق منو می گیره؟!!!

خوب به نظرت بهتر نیست من برق رو به لامپ وصل کنم !! .. نه به فارادی ایراد بگیرم؟؟؟
مرتضی جان من هم طوری پستم رو نوشتم که با اون موضوع قاطی نشه ... آره الکتریسیته درسته برق منو میگیره اما قایده هم داره ... و ابن فایده هاش خیلی هم زیاده و اگه کسی ازش بد استفاده کنه حداقل خودش بمیره و دو سه نفر دیگه ... اما بحث بمب اونم از نوع اتم فرق میکنه ... فایده جز برای جنگ نداره ... فقط کافیه یه نفر اراده کنه تا 300 هزار نفر در جا تبخیر بشن برن هوا و پشت بندش میلیون ها نفر از نسل های بعدی افرادی بعد از حادثه مرگ سراغشون نیومد هم با بیماری هایی مثل سرطان مبارزه کنن ...

هیچ جای بمب اتم و هیدروژنی برای ما سود نبوده ... ارزش علمیش هم به جون این همه آدم نمی ارزه ... با این تفاصیر باید این دانشمندا رو اونهایی فرض کنیم که فقط به علم فکر میکنن نه جون آدما ...

به هر حال همه میدونمی که بمب های نسل جدید هیچ ارزشی ندارن بجز مـــــــــــــــــــــرگ

avecina.ir
12-08-2008, 08:07
منم چند کلمه صحبت دارم

هر دانشمندی که دستی در ساخت بمب (نه کشف مکانیزم اون یا کشف قوانین فیزیکی اون ) داشته کاملا گناهکار بوده ... چه بعد اون عذاب وجدان بگیره یا نگیره ... بمب اتم چیزی مثل الکل یا چاقو یا حتی دینامیت نیست که بشه براش موارد مفید هم ذکر کرد ...

واقعا دارم متعجب میشم از این حرفا
اولا که شما در موقعیتی نیستی بگی کی گناهکاره کی بیگناهه.این رو در اصل قوانین تعیین میکنه.مثلا یک دادگاه صالح نه یک نوجوون دانش آموز که فقط داره از دور به آتیش نگاه میکنه
جالبه این حرفها تا اونجایی که من میبینم فقط توی ایران هستش وگرنه توی کشورای پیشرفته اصلا کسی اینجور پیشداوری ها نمیکنه!! چون هم سطح سواد عمومیشون بخاطر اطلاع رسانیهای علمی فراوون رسانه هاشون خیلی زیاد و بالاست هم بزرگان اون کشورها خودشون اهل علم و سوادن و موضوعات رو برای مردمشون باز میکنن نه مثل کشور ما که با ورود ماشین سواری به ایران یک عده رفته بودن استفتا گرفته بودن که سوار شدن به این ارابه هایی که از فرنگ اومده چه حکمی داره!!!! البته توی خیلی موضوعات دیگه هم ما اینجوری بودیم و هستیم و خواهیم بود!!
دوما مردم ایران بخاطر این پیشینه ی تاریخی که همیشه در برابر علوم و اختراعات جدید مقاومت احمقانه میکردن همیشه هم دنبال نکات منفی اختراعات بودن و هستن و خواهند بود هیچوقتم اصلاح نمیشن.هر کی بگه بمب اتم هیچ کاربرد مفید دیگه ای نداره نشون میده سطح تحصیلات و سوادش خیلی خیلی پایینه
بازم میگم قصد توهین نداشته و ندارم

مرتضی nvcd
12-08-2008, 10:56
اولا که شما در موقعیتی نیستی بگی کی گناهکاره کی بیگناهه.این رو در اصل قوانین تعیین میکنه.مثلا یک دادگاه صالح نه یک نوجوون دانش آموز که فقط داره از دور به آتیش نگاه میکنه

سلام دوست عزیز ..

درسته یکم ایرانی ها تو بعضی چیزا زیاده روی می کنن ... و گرنه از اون ور اب هم اطلاعات کمی ندارن ... درکشون هم کم نیست...

نظر همه هم تو فروم و هر جای دیگه محترمه ... چه یه بچه دبستانی باشه .. چه استاد دانشگاه ... قرار نیست با حرف ما کسی بالای دار بره ...

ایشون هم که می بینید اینجا نظر می دن برای خودشون استادی هستن تو فیزیک !!! ...

من پیشنهاد می کنم بحث بمب رو همین جا بزاریم کنار ... بحث تاپیک داره منحرف می شه ( خودم هم باعثش شدم )

ممنون

Mohammad Hosseyn
12-08-2008, 11:47
واقعا دارم متعجب میشم از این حرفا
جالبه این حرفها تا اونجایی که من میبینم فقط توی ایران هستش وگرنه توی کشورای پیشرفته اصلا کسی اینجور پیشداوری ها نمیکنه!! چون هم سطح سواد عمومیشون بخاطر اطلاع رسانیهای علمی فراوون رسانه هاشون خیلی زیاد و بالاست هم بزرگان اون کشورها خودشون اهل علم و سوادن و موضوعات رو برای مردمشون باز میکنن نه مثل کشور ما که با ورود ماشین سواری به ایران یک عده رفته بودن استفتا گرفته بودن که سوار شدن به این ارابه هایی که از فرنگ اومده چه حکمی داره!!!! البته توی خیلی موضوعات دیگه هم ما اینجوری بودیم و هستیم و خواهیم بود!!
دوما مردم ایران بخاطر این پیشینه ی تاریخی که همیشه در برابر علوم و اختراعات جدید مقاومت احمقانه میکردن همیشه هم دنبال نکات منفی اختراعات بودن و هستن و خواهند بود هیچوقتم اصلاح نمیشن.هر کی بگه بمب اتم هیچ کاربرد مفید دیگه ای نداره نشون میده سطح تحصیلات و سوادش خیلی خیلی پایینه
بازم میگم قصد توهین نداشته و ندارم

اولا مگه من گفتم برای کسی حکم میبرم که شما میگی من در چنین موقعیتی نیستم !

بنده نظر شخصی خودم رو گفتم ... نظر خودم هم برای خودم مهمه ... شما اگه مخالفی نمی خواد جوش بزنی ... فقط نظر خودت رو بگو ...

دوما نظر شخصی افراد چه ربطی به ایران داره ؟ هر کسی هر جای دنیا باشه یه سری استنباط ها از اتفاقات اطرافش میکنه ...

سوما من در آخر حرفم گفتم که فواید بمب اتم هیچ وقت به جون 300 هزار نفر و افرادی که قرار بخاطرش بمیرن نمی ارزه ... شایدم شما این بحث رو تعمیم بدید به انرژی هسته ای که کارتون اشتباهه در این صورت ... من دارم مشخصا در مورد بمب حرف میزنم ...

البته چون تو پستتون یه جورایی توهین به اقوام ایرانی هست من موظفم اون رو پاک کنم ... اما با این وجود بخاطر اینکه فکر نکنید نظر شخصی من داره اعمال میشه و این کار رو بخاطر خودم میکنم ، پست رو پاک نمی کنم .

اما همیشه یادتون باشه نظر شخصی دیگران همیشه محترمه و همونطوری که شما برای نظر خودتون احترام قاعلید برای نظر دیگران هم باشید ...

Gesher
12-08-2008, 16:29
دوستمان در پست نخست سوالی مطرح فرمودند و در کنار نظرات بعضاً شخصی که داده شد اینجانب نیز سعی نمودم اصل قضیه را کاملاً دقیق و آنچنان که بوده تا حد امکان با بررسی همه‌ی زوایا و ابعاد آن،با ذکر مقدمه و موخره‌ی لازم باز کنم.اما متاسفانه بحث بجای اینکه مسیر خود را بیابد و حول چند و چون واقعیت موجود سوال و جواب صورت پذیرد((موضوعات موشکافانه‌ای از قبیل اینکه آیا از شخص اوپنهایمر هم چیزی راجع به شهرهایی از ژاپن که می‌توانست جزو اهداف بمب قرار بگیرد و نیز جزئیات دقیق‌تر و فنی مطلب که در کمتر جاهایی در نت فارسی دیده‌ام بحث شده باشد))،برخلاف تصور و متاسفانه طبق معمول بحث به جاهای سلیقه‌ای کشید! ضرب‌المثلی در پارسی داریم با این مضمون که ما ایرانی‌ها ملتی 70 پارچه و 700 عقیده هستیم.حتی اگر نظر درستی هم در موضوعی وجود داشته باشد باز هم ما نمی‌توانیم آن را بطور کامل بپذیریم و باز هم بر نظرات شخصی خویش پافشاری می ‌کنیم شاید فکر می‌کنیم که این خودش شکلی از نوآوری یا روش تولید علم است!
غرض،جسارت به نظرات هیچکدام از دوستان نبود.اما متاسفانه یک واقعیت وجود دارد که اگر بحث نظرات صرفاً شخصی بخواهد پیش آید،طبق معمول،کار به تضارب «سلیقه‌ها» و به تبع آن به جاهای باریک! کشیده و موضوع قفل می‌شود بی‌آنکه پیشرفتی در بحث حاصل شود.

از آنجا که تصور می‌کنم اصل ماجرا را((شاید بر حسب وظیفه‌ی شخصی)) با استناد به منابع معتبر و نه صرفاً بر مبنای سلیقه و نظر شخصی خویش،برای دوستمان که پرسیده بودند باز کرده‌ام،شخصاً از ادامه‌ی بحث در غیر مسیر علمی مفید و موثر خویش خودداری کرده و در این تاپیک چون ممکنست بیش از این رنگ و بوی نظر شخصی و سلیقه‌ای و... بخود بگیرد دیگر شرکت نخواهم کرد و از دوستان معزز هم خواهشمندم درمجموع،شأن یک انجمن و بحث علمی را بیش از این رعایت فرمایند.
با آرزوی خوبی و خوشی برای همگان.

Mohammad Hosseyn
13-08-2008, 02:14
سلام
حق با دوستمون هسد ... بهتره به موضوع اصلی تاپیک به پردازیم ...

به نظر من شاید یکی از کارهای ساده ای بوده که فرد لوله کش از درگیری های علمی رها هست و بالاخره راحتته ... اینشتین بخاطر این لوله کشی رو انتخاب کرد ...

Benygh
04-10-2008, 20:20
انیشتین ...
با خوبی هاش می شناسم و به همین خاطر هم گذاشتمش تو امضا ... شاید بدی هاش رو ندونم و شاید هم برام مهم نباشه !

انیشتین که یک دانشمند بود گفت اگر دوباره به دنیا بیایم ...
یعنی که دانشمند هم میتونه در زندگی اش اشتباه کنه و بخواد از اول شروع کنه ..

مرتضی nvcd
05-10-2008, 02:37
یعنی که دانشمند هم میتونه در زندگی اش اشتباه کنه و بخواد از اول شروع کنه ..

حرف شما درسته ... ولی از كجا معلوم منظور انیشتین اشتباهی تو زندگیش بوده ؟... شاید از سر شوخی و یا مفهوم خاصی این حرف زده شده

Benygh
08-10-2008, 22:45
حرف شما درسته ... ولی از كجا معلوم منظور انیشتین اشتباهی تو زندگیش بوده ؟... شاید از سر شوخی و یا مفهوم خاصی این حرف زده شده
مگه انیشتین کیه که اشتباه نکنه ؟ انیشتین هم مثل ما یک انسانه !
بزرگترین ادمها هم اشتباهاتی دارند که خیلی بابتش غصه میخورن ... از ادمی مثل انیشتین اونطوری که شما میگید هم شوخی باید بعید باشه ..
ولی انیشتین هم مثل ما یک انسانه ... فقط دیدش به دنیا جوری متفاوته عین همه که متفاوتند !