PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل نشناختن هارد دوم ؟

jedivssith
07-08-2008, 19:39
درود
دو هارد روی سیستم دارم اولی یک هارد Sata هست که ویندوز و 4 پارتینشن دیگر روی آن نصب است و دومی یک هارد IDE که دیگر پارتینشن ها روی آن قرار دارند. که روی هم 8 پارتیشن دارم.
هیچ مشکلی نداشتم و فقط آن دو را برای کاری باز کردم و چند روز بعد بستم. حالا فقط هارد Sata را می شناسد و سیستم بدون مشکل کار می کند در حالیکه هارد دوم را نمی شناسد. چه کاری باید انجام دهم؟ هم کابل برق و کابل IDE آن را کنترل کردم مشکلی ندارد و محکم و درست سر جای خود باقیست. اگر از قسمت Bios می توان به سیستم شناساند به کدام قسمت و چطوری باید انجام دهم؟ در ضمن کلی اطلاعات درسی و غیر درسی روی این هارد است و توجه کنید که اگر راه حلی به من می دهید اطلاعاتم از بین نرود.
با سپاس فراوان
بدرود

lord_ashkan_z
07-08-2008, 21:13
شما بايد هارد دوم را به عنوان slave نصب كني

jedivssith
08-08-2008, 00:32
شما بايد هارد دوم را به عنوان slave نصب كني

بله این را می دونم ولی اگر می شود یک کمی بیشتر توضیح بدهید بهتر است. یعنی از کجا به Slave تبدیل کنم. چون نمی خواهم بر اثر کوچکترین اشتباه تمام اطلاعات داخل آن نابود شود. می خواهم بدون مشکل و نگرانی دوباره تمام پارتیشنها را ببینم و مثل چند روز قبل عادی شود.
ممنون

mahdi7610
08-08-2008, 08:44
سلام

اگه شما هنگامی که سیستم را باز می کردید به جامپرهای روی هارد دست نزدید و فقط کابل اونا را جدا کردید در این صورت شما باید از داخل bios اقدام به شناساندن هارد دوم بکنید .

برای این کار باید به قسمت بوت دیوایس توی bios برید . همون قسمتی که موقع نصب ویندوز روی سی دی رام تنظیم می کنید و از اونجا هارد دوم را به سیستم بشناسونید .

اگه جامپرها را دستکاری کردی باید هارد دوم را slave کنی . اگه به روی هارد همون قسمتی که کابل را به هارد وصل می کنی دقت کنی دو تا پین کوچولو می بینی . که باید اون را روی slave تنظیم کنی .

اگه به جامپرها دست نزدی که بی خیال پس بهش دست نزن .

وقتي ويندوز بالا اومد 30 ثانيه اي صبر كن تا سيستم كامل هارد دوم رو شناسايي كنه

موفق باشید .

lord_ashkan_z
08-08-2008, 09:17
با حساب اينكه از اول روي slave تنظيم بوده، شما بايد سر كابل رو به هارد وصل كنيد نه كابل وستي را.

در ضمن نگران نباش. اگر اشتباه هم وصل كني چيزي نميشه

v&m1944
07-02-2012, 19:06
سلام هارد من كه 1ترا وسترن وقتي سيستم رو روشن مي كنم ديتكت نميشه ! ميچرخه و صداي خاصي هم نميده تا قبل از اين كه خواستم يكي از درايوايه 1هارده ديگرو ريكاوري كنم و روي اين هارد سيو كنم مشكلي نداشت !؟ وسط ريكاوري سيستم هنگ كرد ريستارت كه كردم ديگه هاردمو سيستم نميشناسه ؟ ممنون ميشم يكي كمكم كنه بگه چي شده و چطور ميشه درستش كرد.