PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بحث در مورد افکت های مختلف در کنسولهای نسل جدید و pc

Behsood
05-08-2008, 15:26
معرفی و بحث در مورد افکت Motion blur در کنسولهای نسل جدید و PC
من قصد دارم که يه مقايسه بين افکتهايي که کنسولهاي نسل جديد در ارائه گرافيکهاي هر چه بهتر و پيچيده تر ارائه ميکنن انجام بدم و اگر از کنسول يا بازي خاصي اسم برده شد شما اينو روحساب فن بازي و اين جور چيزا نذارين از دوستاني هم که اطلاعات تکميلي راجب اين مقاله دارن خواهش ميکنم که به اون اضافه کنن تا بتونيم يه نتيجه گيري مثبت از کل مقاله داشته باشيم.
من از افکت Motion Blur شروع ميکنم اين روزا خيلي جنجال به پا کرده [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
با عرضه Xbox 360 و شروع نسل جديد بازيهاي کامپيوتري در کنار بالاتر رفتن جزئيات که به لطف افزايش تعداد Polygonها يا چند ضلعي ها بود همه منتظر ديدن سطح بهتر و بالاتري از گرافيکهاي بازيهاي کامپيوتري بودن يکي از اولين و اساسي ترين افکتهايي که در همون نسل اول از بازيهاي ارائه شده توسط اين کنسول به چشم ميخورد افکت Motion Blur زيبا و منحصر به فرد بازي Perfect Dark Zero بود که تا قبل از اون در هيچ بازيه ديگه اي ديده نشده بود.
اين افکت Motion Blur زيبا از يکي از قابليتهاي جديد در نسل بعدي گرافيکها سرچشمه گرفته بود که به اون Per Pixel Motion blur مبگفتن با استفاده از اين قابليت توسعه دهندگان بازيها ميتونستن افکتهايي رو در القاي تصاوير از پيش رندر شده ارائه بدن که بازيهارو بيش از پيش به CG Movie ـها نزديک ميکرد.
در بازیه PDZ از این قابلیت بزای ایجاد camera-based motion blur برای اولین بار استفاده شده بود که در هنگام حرکات سریع دوربین جلوه خاصی به این بازی میداد.
اما پس از مدت کوتاهی نوع دیگه ای از افکتها با استفاده از قابلیت Per Pixel Motion Blur ارائه شد که به اون Objected-based motion blur میگفتن.
این افکت برای اولین بار در بازی Dead Rising که توسط Capcom ساخته شده بود مورد استفاده قرار گرفتد و جلوه زیبایی رو به این بازی بخشید که تا قبل از اون در هیچ بازی دیگه ای وجود نداشت.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

همونطور که در تصویر میبینید برخی از اشیاء در هنگام حرکت سریع یک افکت Blur ایجاد میکنن که فقط ناشی از حرکت همون جسم در تصویر هست و این افکت میتونه اثر ناشی از حرکت رو بر روی Lens دوربین یا همون افکت Shutter speed رو القا کنه که در CGMovieـها به کرات دیده میشه.
دوستانی که بازی Crysis رو بر روی DirectX 10 در PC بازی کردن میتونن این افکت زیبا رو ببینن قابلیتی که بر روی DX9 ایجاد اون امکان پذیر نیست.

در این تصویر میتونید اثر زیبای Objected-based motion blur رو بر روی دست کاراکتر اصلی بازی و همینطور چوبهای کنده شده از دیوار مقابل ببینید.
شما میتونید این افکت رو در بازیهای دیگه ای از جمله Lost Planet نسخه 360 و PC البته فقط در DX10 و همینطور Fight Night R 3 نسخه 360 هم به کرات ببینید.

چرا KILLZONE2 زیباست؟
یکی از بازیهایی که در آینده نزدیک ارائه میشه بازی KILLZONE 2 هست که از هر دوی این افکتها(camera-based motion blur و objected-based motion blur) به طور همزمان و به نحو ماهرانه ای در کنار یک نور پردازی جالب استفاده کرده تا قبل از نمایش این بازی و بازی Naruto کنسول PS3 در هیچ کدوم از بازیها از قابلیت objected-based motion blur استفاده نکرده بود ولی استفاده گسترده از هر دوی این افکتها و نورپردازی دینامیک زیبا در یک زمان میتونه قابلیت چشم گیری باشه که ممکنه از پس رقیب اصلی سونی یعنی 360 بر نیاد حالا باید منتظر بود و دید که آیا 360 در بازیهایی که میخواد در آینده ارائه بکنه میتونه تصاویری با این سطح برجسته از نظر تکنیکی ارائه بده یا نه!

نویسنده : StarX

------------------
منبع مطالب بالا:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ویرایش:Dante_2681

Behsood
05-08-2008, 15:31
یکی دیگه از افکتهای نسل جدید که با استفاده از اثر blur و برای شبیه سازی اثر Lens دوربین به هنگام فوکاس بر روی اشیاء به کار گرفته میشه افکت Depth Of Field هست به این شکل که lens دوربین تنها توانایی تمرکز در مسافت مشخصی رو داره با شبیه سازی این اثر لنز میشه توهم CG movieـها رو در نمایشهای سه بعدی Real time به وجود آورد.
این قابلیت بر روی PCها تنها با استفاده از کارتهایی که از Shader model 3.0 پشتیبانی میکنن امکانپذیر هست.

نمونه ای از این افکت رو در بازی Gran Turismo 5 و Forza 2 میبینید.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]سایز این عکس تغییر کرده است. برروی نوار کلیک کنید تا سایز اصلی عکس را ببینید. سایز اصلی عکس 1280x720 می باشد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]سایز این عکس تغییر کرده است. برروی نوار کلیک کنید تا سایز اصلی عکس را ببینید. سایز اصلی عکس 1280x720 می باشد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

------------------
منبع مطالب بالا:

yasser1680
05-08-2008, 16:20
ادامه بده عالی هست.در مورد فیلترهای Aa و Af و ... مطلب بزار.

Behsood
05-08-2008, 23:53
سلام
ادامه میدم به یه شرط D:
این دوست خوب من رو به وام گرفتن از BC نکنه!
آقای StarX این رو در انجمن تخصصی ما به نشانی

قرار داده بود که من اون رو با مشوت ایشون تو این انجمن قرار دادم به زودی خود ایشون هم به اینجا خواهند اومد.(دعوت شده اند)

اگر هم لینک نگذاشتم به خاطر تبلیغات بود که مراعات کردم شما دوست عزیز اگر قبلا با من هماهنگ میکردید خیلی بهتر بود تا اینکه منبع رو خودتون به میل خودتون ذکر کردید!
با تشکر

چشم یاسر جان مطلب قرار خواهم داد!

yasser1680
06-08-2008, 02:06
سلام
ادامه میدم به یه شرط D:
این دوست خوب من رو به وام گرفتن از BC نکنه!
آقای StarX این رو در انجمن تخصصی ما به نشانی

کد:

قرار داده بود که من اون رو با مشوت ایشون تو این انجمن قرار دادم به زودی خود ایشون هم به اینجا خواهند اومد.(دعوت شده اند)

اگر هم لینک نگذاشتم به خاطر تبلیغات بود که مراعات کردم شما دوست عزیز اگر قبلا با من هماهنگ میکردید خیلی بهتر بود تا اینکه منبع رو خودتون به میل خودتون ذکر کردید!

اگه هم بتونی درباره DX و مزایا آن بر روی بازیها مطلب بزاری عالی میشه.

Behsood
06-08-2008, 04:42
سلام

همانطور که می دانید، مایکروسافت DirectX 10 را برای ویندوز ویستا و با هدف ارایه دادن یک تجربه باورنکردنی از جزئیات گرافیکی به کاربران و بازیکنان ، تماما از پایه و از صفر ساخته. این نسخه از DirectX نسب به نسخه های قبلی دارای بازده به مراتب بیشتر و در عین حال با ضریب اطمینان و پایداری بیشتر است.

DirectX 10 به لطف Shader Model 4.0 به طور فوق العاده ای کیفیت و جزئیات باورنکردنی را در اختیار توسعه دهندگان و نهایتا کاربران خواهد گذاشت که از آن جمله توانایی بکارگیری محیط های پیچیده گرافیکی و ترسیم چهره ها به صورت بسیار طبیعی و توانایی نمایش تعداد دلخواه از آیتم ها در صحنه می باشد.

تعداد بازی هایی که از DirectX استفاده می کنند بسیار زیاد هستند. بازی هایی زیادی هستند که بر اساس موتور های گرافیکی Unreal و Source و با استفاده از DirectX ساخته می شوند. حتی ID (منظور شرکت ID Software سازنده سری بازی های Doom و Quake است) نیز برای منطبق ساختن بازی های خود با کنسول های Xbox و Xbox360 آنها را به DirectX تبدیل می کند!!!

صحنه ای از بازی Flight Simulator X رندر شده توسط DirectX 10

Behsood
06-08-2008, 04:49
سلام

لازم به ذکر هست که این متن ها رو از دل مصاحبه ی وبسایت BootDaily با Chris Donahue برگزیدم!
امید که مورد توجه دوستان قرار بگیره!

DirectX 10 نیاز به امکانات مشخصی جهت بهره گیری کامل از سخت افزار گرافیکی سیستم دارد که این امکانات و خصیصه ها تنها در سیستم عامل ویندوز ویستا موجود است. مایکروسافت یک هدف بزرگ را برای دراختیار گذاشتن تجربه گرافیکی جدید به کاربران در نظر گرفته و همانطور که قبلا گفتم، DirectX 10 کاملا از پایه و بدون استفاده از نسخه های قبلی این واسط گرافیکی ساخته شده است و بنابر این هیچگونه سازگاری با نسخه های قبلی از سیستم عامل ویندوز ندارد!!!!!!!! :18:

نمای از بازی Crysis بر پایه DirectX 10

DirectX 10 برپایه مدل جدید درایور تصویر ویندوز ویستا (Windows Vista Display Driver Model یا WDDM) که معرف عصر جدیدی در قابلیت های گرافیکی و افزایش پایداری و ضریب اطمینان درنظر گرفته شده، طراحی شده است. در عین حال مایکروسافت با انجام تغییراتی در معماری مدل درایور ها سعی در آسان سازی و افزایش پایداری و همچنین سازگاری بیشتر تراشه های گرافیکی با مجموعه دستورات هوش مصنوعی و محاسبات فیزیکی (جدا از تراشه های محاسب فیزیکی) انجام داده که مجموعه این دلایل برای ارایه نشدن این نسخه از DirectX جهت سیستم عامل های قبلی مایکروسافت از جمله ویندوز XP متقاعد کننده به نظر می رسد.

گرچه هم اکنون نسخه های مخصوص XP نیز از این نسخه ی مخصوص ویستا از طرف خود مایکروسافت در دسترس عموم قرار گرفته که این خود دلیل بارزی بر شکست ویستا است اما بگذریم!!!:13:

Shader Model 4.0 به توسعه دهندکان اینگونه نرم افزار ها اجازه انجام محاسبات پیچیده بیشتری را در تراشه های گرافیکی (GPU) می دهد. این عمل ضمن کاهش بار پردازش از پردازنده سیستم را که باعث عدم بهره گیری از قدرت کامل تراشه گرافیکی می شود، اجازه انجام محاسبات سنگین مربوط به هوش مصنوعی و نیز افزایش تعداد آیتم ها را در صحنه در اختیار توسعه دهندگان قرار خواهد داد.
در عین حال DirectX 10 به همراه Shader Model 4.0 به لطف پشتیبانی از سایه زن های متحد (Unifyed Shaders) انعطاف پذیری و خلاقیت بسیار بیشتری را در اینگونه توسعه دهندگان قرار خواهد داد.:40: