PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش | تمام کارهای پارتیشن بندی با خود ویستا

ORIGINAL
31-07-2008, 11:45
این یکی از سوال های دوستان بود که من ترجیح دادم یه تاپیک کامل در موردش بزنم تا همه ازش استفاده کنن
(دوستان به زبان انگلیسی میزارم ولی هر جاشو مشکل داشتید در خدمتم)
این مربوط به Vista Disk Management نیست چون عده ی زیادی در VDM پس از Shrink کردن درایو با مشکل غیر فعال شدن گزینه های دیگر رو به رو میشوند...
این راه دومی هست برای پارتیشن بندی که به نظرم بهتره...:10:

Windows Vista’s Disk Management tool can be quite deceiving. It allows you to work with partitions at ease in a presentable GUI format - but with problems. There have been a lot of complaints and confusion as to why Windows Vista grays out the extend volume and shrink volume properties. In response to this, there is an alternative way to work with partitions, allowing you to easily resize, delete, and create partitions

Diskpart.exe does a very good job at working with partitions. Unlike Disk Management, Diskpart actually works!

Before continuing, make sure that you
Backed up all important files
Do not run diskpart.exe with Dynamic Disks

1) First, you’ll want to pull out your Start Menu and type diskpart.exe

This will open a command-prompt like window. At this window, type list disk. This will list all your available hard disks
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

2) Proceed by typing select disk <disk number> to select the disk you want to work with.

Creating a Partition or Volume

At this point in time, you can create a partition. Type create and a set of new options will be presented to you. To proceed, just type create <new option>. (e.g. create volume)

What kind of partition should I create

Primary: Primary partitions are limited to four per hard disk. If you are planning to install an operating system into a partition, you’ll want to choose primary since it is the only one that can be made bootable.

Extended: If you are planning to have more than four partitions, you’ll want to work with extended. An extended partition counts towards the limit of four, but you are then allowed to create logical volumes within these extended partitions. You’ll want to use extended partitions for backup or storage purposes only since they are not bootable.

3) Now we want to see which number is associated with the volume we want to work with. To obtain this list, type
list volume

4) Select the desired volume by typing: select volume <number> or select partition <number>

You then have a list of options to choose from. Below is a list of commands you can type in depending on what you want to do with your selected volume. If you don’t input a number for size, the program will automatically use all the space available for your operation. For the purpose of this tutorial, I have decided to work with 10GB. (1000MB = 1GB)

Shrink desired=10000 minimum=2000 (Shrinks the volume by 10GB. If that’s not possible, this command makes sure that you at least shrink the volume by 2GB.)
Extend size=10000
Delete Partition
Format

Some Examples Here:

Shrink a volume (reduce size of partition) in DiskPart

To reduce the size of the volume with focus by the specified amount and makes free disk space available from unused space at the end of the volume, use following command syntax:

shrink [desired=<n>] [minimum=<N>] [nowait] [noerr]

Example: shrink desired=500 minimum=250 (Shrink volume by 500 MB, with 250 MB as minimum size to be freed if not possible.)

To check and determine how much is the maximum number of bytes that a volume can be reduced by (the free space that is available on the volume), use following command:

shrink querymax [noerr]

Extends the volume or partition (increase size) in DiskPart

To extend the volume or partition with focus and its file system into free (unallocated) space which can be used to store data on a disk, use following command syntax:

extend [disk=<n>] [noerr]

The above command works on when both volume or partition is selected.

Example: extend size=500 (Increase the size of current partition or volume selected by 500MB.)

If you still have a question,pose it here
موفق باشید :11:

----------------------------------------------------------------------------------

[SIZE="4"]
اموزش فارسی
توسط lord_ashkan_z

برای استفاده از Diskpart که روی ویندوز ویستا از قبل وجود داره ولی در ویندوز XP نیاز به نصب هست:
نحوه کار به این صورت هست:
1- Start رو کلیک کنید
2- درون Run/ search بنویسید diskpart
3- در ویندوز ویستا ممکنه از شما سوال بشه که مطمئن به اجرای این برنامه هستید شما Continue رو بزنید
4- طبق مرحله 1 تا 3 که پیش برید الان باید command prompt با کنسول diskpart باز شده باشه.
واسه اینکه ببنید تا diskpart چه کارهایی میتونید روی پارتیشن ها انجام بدین help رو تایپ کنید و بعد اینتر بزنید. برای راهنمایی گرفتن در مورد دستور مشخص باید قبل نام help دستور رو بنویسید (مثلا select help)
قبل از اینکه بخواید فضای پارتیشن ها رو تغییر بدین باید اول پارتیشن مورد نظر رو انتخاب کنید که برای این کار دستور list volume رو باید تایپ کنید و اینتر بزنید. در کنار هر ولوم یک عدد قرار گرفته که اون عدد معرف اون پارتیشن هست (ID)
بعد از تعیین ID (عدد نوشته شده کنار volume) توسط دستور select volume پارتیشن مورد نظر رو انتخاب کنید (select volume ID) – الان با انتخاب volume مورد نظرتون میتونید دستورات diskpart رو روش اعمال کنید.

Extend
برای افزایش فضای یک پارتیشن از این دستور باید استفاده کنید. دو آرگومان برای این دستور بیشتر از بقیه آرگومان ها کاربرد داره که شامل size و disk هست

آرگومان size= : به میزان عددی که برحسب MB جلوی دستور وارد کنید به پارتیشن مورد نظر اضافه میکنه
آرگومان Disk= : فضای مورد نظر را از دیسکی که انتخاب کردین به پارتیشن انتخابی شما اضافه میکنه.

در صورتی که دستور extend بودن آرگومان نوشته بشه به طور پیش فرض تمامی فضاهای خالی موجود رو به پارتیشن اضافه میکنه.

مثال:
Extend size=2024 گیگ به فضای پارتیشن انتخابی شما اضافه میکند
Extend size=2024 disk=1 گیگ فضا از دیسک 1 برداشته و به پارتیشن مورد نظر شما اضافه میکند.
Extend: تمامی فضاهای خالی موجود رو به پارتیشن مورد نظر انتقال میده.

Shrink
برای اینکه بخواید فضای پارتیشن مورد نظرتون رو کم کنید باید از دستور shrink استفاده کنید. که شامل 2 آرگومان هست. Desire= و minimum=

آرگومان desire= : فضای پارتیشن مورد نظر رو به اندازه ای که بر حسب mb وارد کردین محدود میکنه
آرگومان minimum= : تا حد امکان فضای پارتیشن رو کم میکنه ولی از عددی که جلوی اون وارد کردین که بر حسب mb هست کمتر نمیشه (این رو شک دارم فکر کنم اینطوری باشه)

اگر از دستور shrink بدون آرگومان استفاده کنید، (بازم فکر کنم مطمئن نیستم ) که تا حد ممکن فضای پارتیشن رو کم میکنه یه همچین چیزی
اگر بخوایم ماکسیمم فضای مورد نظر رو کم کنید از دستور shrink querymax استفاده میکنیم.

مثال:
Shrink desire=2024: در صورت امکان از فضای پارتیشن 2 گیگ کم میکنه
Shrink minimum=2044: حداقل 2 گیگ از فضای پارتیشن کم میکنه ولی اگر امکان پذیر نباشه انصراف میده
Shrink: تا حداکثر فضای ممکن رو کاهش میده.

*arash
07-08-2008, 13:45
این کارهارو کردم واین پست رو هم دیده بودم ولی اصلا xp هارد رو نمیشناسه!!!!!
مدل هاردم فوجیتسوmxh2250bt هست!!!!!!

lord_ashkan_z
08-08-2008, 14:05
اين جا هست:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

پست شماره: 28

ORIGINAL
08-08-2008, 21:21
اين جا هست:

پست شماره: 28

اموزش رو کامل تر کردم...
فکر کنم خیلی کامل تره از اینی که شما گفتی :46:

morteza_jacobi
11-08-2008, 20:20
اموزش رو کامل تر کردم...
فکر کنم خیلی کامل تره از اینی که شما گفتی :46:
عمو تو که اینقدر باحالی کاشکی فارسیه خودمونی میذاشتی ما چون بار اول سخته شاید واسه شما راحت باشه
ما خنگیم آخه:31:

ORIGINAL
11-08-2008, 20:47
عمو تو که اینقدر باحالی کاشکی فارسیه خودمونی میذاشتی ما چون بار اول سخته شاید واسه شما راحت باشه
ما خنگیم آخه:31:

عمو اختیار داری :46:شما استادی... :10:
هر جاشو مشکل داری بگو فارسیشم میگیم واسه شما :40:

morteza_jacobi
11-08-2008, 23:20
عمو اختیار داری :46:شما استادی... :10:
هر جاشو مشکل داری بگو فارسیشم میگیم واسه شما :40:
تو لطف داری عمو من کلا چون فایل های مهم توی درایو D دارم می ترسم واسه همین دست به عصا ...
کلا یک سئوال داشتم 8 گیگ حافظه خالی برای درایو C خوبه اصلاً ؟؟؟؟ من چون ویندوزم آلمانی بود نفهمیدم اصلا چی شد اینقدر سری فرمت شد درایو C واقعاً اینقدر سریع فرمت میشه ؟؟؟؟ یا نکنه فرمت نشده و ویندوز اکس پی هنوز اثارش بجا مونده:31:
ویندوز ویستا 64 بیتی واقعاً 15 گیگ بدون نصب هیچ نرم افزاری حجم داره ؟؟؟؟؟؟

ORIGINAL
11-08-2008, 23:56
تو لطف داری عمو من کلا چون فایل های مهم توی درایو D دارم می ترسم واسه همین دست به عصا ...
کلا یک سئوال داشتم 8 گیگ حافظه خالی برای درایو C خوبه اصلاً ؟؟؟؟ من چون ویندوزم آلمانی بود نفهمیدم اصلا چی شد اینقدر سری فرمت شد درایو C واقعاً اینقدر سریع فرمت میشه ؟؟؟؟ یا نکنه فرمت نشده و ویندوز اکس پی هنوز اثارش بجا مونده:31:
ویندوز ویستا 64 بیتی واقعاً 15 گیگ بدون نصب هیچ نرم افزاری حجم داره ؟؟؟؟؟؟

عمو اینا شد یه سوال !!!!:46:
اولا بستگی به کارت داره که چقدر برنامه نصب میکنی و چه قدر کامپیوترتو شلوغ میکنی...8 گیگ بد نیست ولی خوب هم نیست به نظر من حداقل 15 گیگ میخواد
اینم که سریع فرمت شد چون تو نصب ویستا فرمت از نوع Quick فرمت هست که سریع میشه نه فرمت معمولی...بهتره خودت قبلا درایو رو normall format بکنی ولی به هر حال مشکلی ایجاد نمیکنه...
اخرین سوالت هم جوابش بله هست...15 گیگ میگیره 32 بیت هم یه چیز تو همین مایه ها میگیره...گذشت زمان XP با حجم 3 یا 4 گیگ :27::46:...

morteza_jacobi
12-08-2008, 08:40
عمو اینا شد یه سوال !!!!:46:
اولا بستگی به کارت داره که چقدر برنامه نصب میکنی و چه قدر کامپیوترتو شلوغ میکنی...8 گیگ بد نیست ولی خوب هم نیست به نظر من حداقل 15 گیگ میخواد
اینم که سریع فرمت شد چون تو نصب ویستا فرمت از نوع Quick فرمت هست که سریع میشه نه فرمت معمولی...بهتره خودت قبلا درایو رو normall format بکنی ولی به هر حال مشکلی ایجاد نمیکنه...
اخرین سوالت هم جوابش بله هست...15 گیگ میگیره 32 بیت هم یه چیز تو همین مایه ها میگیره...گذشت زمان XP با حجم 3 یا 4 گیگ :27::46:...
عمو بازم یک سئوال دیگه داشتم:31:
با فرمت ویندوز اکس پی فرمت کنم ؟؟؟ بعدشم استاندارد واسه ویندوز ویستا چند گیگ هستش ؟؟؟ چند براش بذارم خوبه ؟؟؟؟ منظورت از فرمت نرمال توی کجا می تونم فرمت نرمال بکنم؟؟؟ توی همون اینستال ویستا داره ؟؟؟ مثل اکس پی ؟؟؟

hesamjm
12-08-2008, 09:04
نوع فرمت ویستا ntfs هست و fat32 رو نمیشناسه و خود ویستا موقع Install میتونی درایوها رو فرمت کنی
حداقل حجم برای ویستا 15 گیگ هست که ماکروسافت پیشنهاد کرده و ولی این مقدار کمه اگه هاردت به میزان کافی هست 20 تا 30 گیگ بذاری خوبه(بسته به نظر خودت)

morteza_jacobi
12-08-2008, 09:15
نوع فرمت ویستا ntfs هست و fat32 رو نمیشناسه و خود ویستا موقع Install میتونی درایوها رو فرمت کنی
حداقل حجم برای ویستا 15 گیگ هست که ماکروسافت پیشنهاد کرده و ولی این مقدار کمه اگه هاردت به میزان کافی هست 20 تا 30 گیگ بذاری خوبه(بسته به نظر خودت)

دوست عزیز من 25 گذاشتم برای c ولی تازه هیچی نیریختم 8 گیگ فیری دارم
فکر کنم باید 35 بذارم؟؟؟ درضمن من NTFS رو بلدم فقط مشکل اینه چون زبون ویندوز موقع نصب آلمانی تباریه و نمیشه انگلسیسش کرد باید از روی عکس بفهمیم چجوری میشه فرمت نرمال ویستا رو انجام داد ممنون میشم اگه کسی کمک کنه

hesamjm
12-08-2008, 09:21
25 خیلی خوبه
این بخاطر اینه که سیستم restore شما روشنه که خودش حدود 3 گیگ جا میگیره
در ضمن نرم افزار tune up utility رو نصب کن آپدیتش کن و بعد خطاهای ویندوز رو باهاش درست کن
و خودش یه قسمت free up داره که فایلهایی که بهش نیازی نیست مثل temp و .... رو پاک کنی
حالا چرا ورژن آلمانی خریدی؟؟؟

morteza_jacobi
12-08-2008, 09:38
25 خیلی خوبه
این بخاطر اینه که سیستم restore شما روشنه که خودش حدود 3 گیگ جا میگیره
در ضمن نرم افزار tune up utility رو نصب کن آپدیتش کن و بعد خطاهای ویندوز رو باهاش درست کن
و خودش یه قسمت free up داره که فایلهایی که بهش نیازی نیست مثل temp و .... رو پاک کنی
حالا چرا ورژن آلمانی خریدی؟؟؟

من نخریدم من کلاً خدای نرم افزارم 60 گیگ فقط نرم افزار آپدیت شده دارم اصلاً آخرین باری که کینگ خریدم 3 ساله پیش بود دیگه همه چی رو دانلود می کنم:31:
اینم بعد از 3 بار دانلود ویستا که خراب بود لینکش از eMule دانلود کردم فکر کردم هکرش آلمانیه نیمدونستم عقده ایه همه زبان هارو توی اینستال برداشته فقط زده Dutch
در مورد سیستم Restore هم من خودم توی اکس پی همیشه خاموشش می کردم ولی واقعاً بعضی وقت ها به کاره آدم میاد وقتی یک برنامه درپیت میریزی و سرویس می کنه ویندوز رو....:19:

ORIGINAL
12-08-2008, 09:44
دوست عزیز من 25 گذاشتم برای c ولی تازه هیچی نیریختم 8 گیگ فیری دارم
فکر کنم باید 35 بذارم؟؟؟ درضمن من NTFS رو بلدم فقط مشکل اینه چون زبون ویندوز موقع نصب آلمانی تباریه و نمیشه انگلسیسش کرد باید از روی عکس بفهمیم چجوری میشه فرمت نرمال ویستا رو انجام داد ممنون میشم اگه کسی کمک کنه

گفتم بهت 25 خوبه ولی 35 کنی خیلی بهتره...کار از محکم کاری عیب نمیکنه ;)
انگلیسی کردن ویندوز هم که تو تاپیک خودت وا کرده بودی تونستی پیداش کنی مشکلی نباید داشته باشی...
منظورم هم از فرمت normall همون عادی هست...نگا وقتی رو یه درایو راست کلیک میکنی و میزنی format اونجا میتونی quick بودنشو یا عادی بودنشو انتخاب کنی

اگه میخوای مثلا در xp فرمت عادی میکنی بعد ویستا رو رو درایوی که فرمت کردی نصب کن :46:
در ضمن دوستان لطفا این گونه مشکلاتو اینجا مطرح نکنید...این تاپیک مخصوص diskpart هست..همین
موفق باشید :46:

morteza_jacobi
12-08-2008, 09:51
گفتم بهت 25 خوبه ولی 35 کنی خیلی بهتره...کار از محکم کاری عیب نمیکنه ;)
انگلیسی کردن ویندوز هم که تو تاپیک خودت وا کرده بودی تونستی پیداش کنی مشکلی نباید داشته باشی...
منظورم هم از فرمت normall همون عادی هست...نگا وقتی رو یه درایو راست کلیک میکنی و میزنی format اونجا میتونی quick بودنشو یا عادی بودنشو انتخاب کنی

اگه میخوای مثلا در xp فرمت عادی میکنی بعد ویستا رو رو درایوی که فرمت کردی نصب کن :46:
در ضمن دوستان لطفا این گونه مشکلاتو اینجا مطرح نکنید...این تاپیک مخصوص diskpart هست..همین
موفق باشید :46:

ممنون عمو
ولی من منظورم این بود که میشه همونموقع نصب ویستا که سری فرمت میکنه مثل اکس پی گزینه نرمال رو بزنیم؟؟؟ دیگه نریم توی اکس پی فرمت عادی کنیم؟؟ چون از توی ویندوز رو بلدم مثل اکس پی هستش
درضمن من اگه برم توی اکس پی و 2 تا درایو c , d رو پاک کنم و دوباره سایز بندی کنم برای 2 تای دیگه درایو هام مشکلی پیش نمیاد ؟؟؟ E , F ????

ORIGINAL
12-08-2008, 10:12
خیر از setup ویستا نمیشه عادی فرمت کرد..
اگه c , d رو سایزبندی کنی ربطی به بقیه پارتیشن ها نداره ;)

goldenmasoud
12-08-2008, 10:30
آیا زیاد بودن حجم دریو ویندوز تاثیری در سرعت ویندوز داره یا نه؟

hesamjm
12-08-2008, 13:11
آیا زیاد بودن حجم دریو ویندوز تاثیری در سرعت ویندوز داره یا نه؟

اینجوری نیست که هر چی بیشتر باشه سرعت هم بیشتر باشه ولی اگه حجم فضای خالی در درایو ویندوز کافی نباشه در اینصورت سرعت کمتر میشه یا موقعی که با بعضی نرم افزارها کار میکنید ممکنه!!!!

rezaelx
20-08-2008, 04:11
سلام دوستان
من دو درایو دارم در ویستا این کاری که گفتید انجام دادم
اما می خوام از درایو D کم کنم به c اضافه کنم نمی شه
یعنی می تونم از d کم کنم اما نمی تونم به c اضافه کنم
کمک کنیم

goldenmasoud
21-08-2008, 09:08
اگه میشه یکی فارسیشو بنویسه.من که اصلان نفهمیدم چی شد!!!

ORIGINAL
22-08-2008, 12:15
اگه میشه یکی فارسیشو بنویسه.من که اصلان نفهمیدم چی شد!!!
کاری که میخوای بکنی بگو تا کمکت کنم ;)

ORIGINAL
22-08-2008, 12:18
سلام دوستان
من دو درایو دارم در ویستا این کاری که گفتید انجام دادم
اما می خوام از درایو D کم کنم به c اضافه کنم نمی شه
یعنی می تونم از d کم کنم اما نمی تونم به c اضافه کنم
کمک کنیم

باید از دو فرمان Shrink واسه D و Extend واسه C استفاده کنی که مثالاشو تو اموزش گفتم...کجا رو مشکل داری؟

rezaelx
22-08-2008, 20:53
باید از دو فرمان Shrink واسه D و Extend واسه C استفاده کنی که مثالاشو تو اموزش گفتم...کجا رو مشکل داری؟
خوب می تونم از درایو d کنم اما نمی تونم به درایو c که ویندوز توش هست اضافه کنم
هر وقت از درایو d کم می کنم کم می شه اما موقوع اضافه کردن به درایو c می زنه حافظه خالی وجود نداره

ORIGINAL
22-08-2008, 21:29
وقتی از D کم میکنی داخل MyComputer که میری میبینی کم شده؟

rezaelx
23-08-2008, 04:05
بله بله
در خود مای کامپیوتر می زنه که کم شده

ORIGINAL
25-08-2008, 12:48
بله بله
در خود مای کامپیوتر می زنه که کم شده
خوب پس اگه اروری میده وقتی میخوای به C اضاف کنی بنویسش تا بتونم کمکت کنم

goldenmasoud
30-08-2008, 15:55
با سلام خدمت دوستان عزيز.من يه مشكل بزرگ برام پيش اومده.
من موقعي كه ميخواستم ويندوز ويستا نصب كنم دو درايو c‏ و d‏ رو ديلت كردم چون ميخواستم دوباره پارتيشن بنديشون كنم.وقتي ديلتشون كردم ميخواستم حجم درايو c‏ رو افزايش بدم.هر كاري كردم نشد و همون 16 گیگ قبلي موند.بعد رفتم كه درايو d‏ رو پارتيشن بندي هر كاري كردم نشد و يه اروري داد كه فقط يك كلمه يادمه‎‏ ‏un used‏ هربار كه ميزدم اين ارور ميداد.فكر كردم شايد دارم مقدار عدد رو زياد ميزنم براي همين به جاي 43گیگ كه قبلا حجم درايو d‏ بود 40گیگ زدم اما باز هم ارور un used‏ داد.براي همين من ويندوزو تو c‏ نصب كردم.حالا 43گیگ از هارد من آزاد هست.ميخواستم بدونم چطوري از خود ويندوز 10گیگ به درايو c‏ اضافه كنم و با33گیگ ديگه يك درايو جديد درست كنم؟
لطفا كمكم كنيد

goldenmasoud
30-08-2008, 18:22
من موقعي كه ميخواستم ويندوز ويستا نصب كنم دو درايو c‏ و d‏ رو ديلت كردم چون ميخواستم دوباره پارتيشن بنديشون كنم.وقتي ديلتشون كردم ميخواستم حجم درايو c‏ رو افزايش بدم.هر كاري كردم نشد و همون 16 گیگ قبلي موند.بعد رفتم كه درايو d‏ رو پارتيشن بندي هر كاري كردم نشد و يه اروري داد كه فقط يك كلمه يادمه‎‏ ‏un used‏ هربار كه ميزدم اين ارور ميداد.فكر كردم شايد دارم مقدار عدد رو زياد ميزنم براي همين به جاي 43گیگ كه قبلا حجم درايو d‏ بود 40گیگ زدم اما باز هم ارور un used‏ داد.براي همين من ويندوزو تو c‏ نصب كردم.حالا 43گیگ از هارد من آزاد هست.ميخواستم بدونم چطوري از خود ويندوز 10گیگ به درايو c‏ اضافه كنم و با33گیگ ديگه يك درايو جديد درست كنم؟
لطفا كمكم كنيد
کسی نیست جواب بده.خیلی ضروریه:19:

ORIGINAL
31-08-2008, 23:08
اموزش فارسی هم به پست اول اضافه شد

ORIGINAL
01-09-2008, 17:27
لطفا كمكم كنيد

از Disk Management استفاده نکن...از همین DiskPart با استفاده از دستور Extend که در مثال بالا هم طرز کارشو گفتم یه امتحان بکن ببین میتونی درستش کنی...(اگه اروری داد ازش عکس بگیر);)

Benygh
14-09-2008, 16:57
سلام
ممنون بابت اموزش !
یک سوال دارم و اون اینه که من که یک درایو خالی دارم چطور میتونم کل درایو رو Extend کنم ؟
ایا نیاز هست که من از دو ارماگدون DISK و SIZE استفاده کنم ؟
راهی جدا و یکسره وجود داره ؟

ORIGINAL
14-09-2008, 17:40
سلام
ممنون بابت اموزش !
یک سوال دارم و اون اینه که من که یک درایو خالی دارم چطور میتونم کل درایو رو Extend کنم ؟
ایا نیاز هست که من از دو ارماگدون DISK و SIZE استفاده کنم ؟
راهی جدا و یکسره وجود داره ؟
خب اول که باید از Shrink استفاده کنی تا فضایی که میخوای extend کنی رو مشخص کنی...بعد دیسک مورد نظرو انتخاب میکنی و از دستور Extend برای اون درایو استفاده میکنی تا هر چی جدا کردی به درایو دیگه انتقال داده بشه
موفق باشی

Benygh
14-09-2008, 18:48
سلام
ببخشید دوباره سوال میکنم !
ایا من برای Shrink درایوی که قراره از حجم اون استفاده کنم از دستور Shrink خالی استفاده کنم و یا از shrink querymax ؟
برای extend درایوی که میخوام حجمش زیاد بشه از دستور extend استفاده کنم ؟
اینجا گفته :

Extend: تمامی فضاهای خالی موجود رو به پارتیشن مورد نظر انتقال میده.
یعنی تو درایور های دیگه هم حجم خالی باشه گرفته میشه و یا فقط سایز های Shrink شده ؟

ORIGINAL
14-09-2008, 21:34
سلام
ببخشید دوباره سوال میکنم !
ایا من برای Shrink درایوی که قراره از حجم اون استفاده کنم از دستور Shrink خالی استفاده کنم و یا از shrink querymax ؟
برای extend درایوی که میخوام حجمش زیاد بشه از دستور extend استفاده کنم ؟
اینجا گفته :

یعنی تو درایور های دیگه هم حجم خالی باشه گرفته میشه و یا فقط سایز های Shrink شده ؟

Shrink querymax فقط نشون میده حداکثر چقدر از فضا رو میتونی جدا کنی و کاری نمیکنه
برای shrink کردن باید بنویسید
Shrink desired=500
که مثال بالا 500mg رو shrink میکنه

در مورد extend هم هر چی فضا موجوده رو اضاف میکنه
اموزش انگلیسی رو که گذاشتم قسمت اخرشو ببین مثال زدم...بازم سوال داشتی مطرح کن
موفق باشی;)

semorena
15-09-2008, 03:40
من روی لب تاپ بجز درایو ریکاوری، یه درایو 250 گیگی دارم. اما وقتی که میخوام shrink کنم فقط اجازه میده که 3 گیگ ازش بردارم. و shrink querymax رو هم که انجام میدم فقط 3گیگ رو نشون میده درحالیکه بیشتر از 100 گیگ فضای خالی داره.
مشکل کجاست؟ چیکار باید بکنم؟

ORIGINAL
15-09-2008, 21:21
من روی لب تاپ بجز درایو ریکاوری، یه درایو 250 گیگی دارم. اما وقتی که میخوام shrink کنم فقط اجازه میده که 3 گیگ ازش بردارم. و shrink querymax رو هم که انجام میدم فقط 3گیگ رو نشون میده درحالیکه بیشتر از 100 گیگ فضای خالی داره.
مشکل کجاست؟ چیکار باید بکنم؟
راه حل مشکلت طولانی بود و شاید بقیه دوستان هم به این مشکل بربخورن پس کامل توضیحو گذاشتم ( طولانیه فارسی رو بیخیال)...سوالی داری مطرح کن

What the problem is, is that NTFS stores system files such as the MFT and other metadata on the hard drive that cannot be moved while the operating system is running. These system files are locked by the file system and are *never* moved by normal disk defragmenters. The problem is that there are some of these NTFS system files left towards the end of your hard drive, meaning that they are in the way of you shrinking your partition.

So, the solution is to use JKdefrag
In that program use this command line

jkdefrag.exe -a 5 c:
Copy Code From here
In that example your drive is c

This moves all data (except NTFS system files) to the start of the hard drive so that you have as much free space at the end of the hard drive as possible.
Then you got to defrag your drive by using powerful program like TuneUp Utilities
After defraging everything backs to normal and you can shrink again easily with DISKPART
Hope this helps

در ضمن این لینک برای دانلود JKdefrag با حجم 470KB

موفق باشی;)

moderntalking123
29-11-2008, 18:17
من به هیچ وجه نمیتونم به فضای درایو c اضافه کنم، راه دیگه ای نیست؟ آخه هرچی میزنم میگه there is not enough space available در صورتی که کل درایو d رو فرمت هم کردم و حتی delete هم کردم اما بازم همون نتیجه!!:41:

shahi-007
19-12-2008, 11:24
من یه نوت بوک دارم با یه درایو به سایز 140 گیگ. حالا من می خوام اینو بکنم 70 یا 80 گیگ و بقیشو هم بریزم توی یه درایو جدید

بعدشم توی این درایو یه سری برنامه نصبه

الان با این چیزی که توی صفحه اول نوشته عمل می کنم می زنه سایز خیلی زیاده. کسی راهی بلده من انجام بدم؟

hosseinmusicmaster
22-01-2009, 16:59
آموزش کامل پارتیشن بندی در ویستا بوسیله Disk Management خود ویندوز

Disk Management
رو my computer راست کلیک کنید و گزینه manage رو بزنید و بعد از کلیک رو continue می تونید محیط computer management رو ببینید
از منوی سمت چپ رو Disk Management کلیک کنید ،
اگه هاردتون فضای خالی داشته باشه اون و به رنگ مشکی میبینید !

ساخت درایو جدید
برای ساخت درایو جدید کافیه رو فضای خالی هاردتون ( اونی که به رنگ مشکی نشون میده ) راست کلیک کنید و گزینه new simple volume رو بزنید
تو اولین مرحله از ساخت درایو باید سایز درایوتون و مشخص کنید که بعد از تعیین سایز ، اسم درایو هست و بعد هم نوع فرمت درایو هستش تو این مرحله میتونید با انتخاب گزینه do not format this volume فعلا درایوتون و فرمت نکنید و بعد هم finish .

*** شما نمیتونید بیش از چهار درایو primary داشته باشید ! اگه بخوهید درایو جدید بسازید پیغام زیر براتون به نمایش در میاد که هیچ وقت yes رو کلیک نکنید چون ممکنه تمام اطلاعات هاردتون پاک بشه ( البته من تجربه نکردم ، تجربه ی یکی از بچه های p30 که از قدیم گفتن از تجربیات دیگران درس بگیرید : دی )

اضافه کردن به سایز درایو
اول بگم درایوی که می خواهید سایزش و افزایش دهید باید فضای خالی رو از درایو بعدیش بگیرید !
مثلا اگه می خواهید فضای درایو C رو افزایش دهید باید فضای خالی رو از درایو D بگیرید

حالا ما می خواهیم فضای درایو C رو زیاد کنیم ! اول از اطلاعاتتون تو درایو d بک آپ بگیرید یا اگه درایو خالی دارید اطلاعاتتون و رو اون درایو past کنید .
حالا رو درایو D راست کلیک کنید و گزینه Delete Volume رو بزنید و دوباره راست کلیک کنید و اینبار Delete Partition رو بزنید !
رو درایو C راست کلیک کنید و گزینه extend رو بزنید ، اولین مرحله تعیین حجمی هست که می خواهید به درایو C تعلق بگیره به طور پیش فرض کل حجم درایو D نمایش داده خواهد شد ، شما می تونید این حجم رو به دلخواه تغییر بدین :

next رو کلیک کنید و ویستا بدون معطلی فضای خواسته شده رو به درایوتون اضافه میکنه !!

کم کردن سایز درایو
برای اینکار باید از گزینه shrink استفاده کنید ! این گزینه برای همه درایوها فعال هستش
رو درایو مورد نظر راست کلیک کنید و گزینه shrink رو بزنید ، تو این مرحله می تونید به دلخواه فضایی که می خواهید از درایو کم کنید و تایپ کنید(البته حداکثر فضایی رو می تونید کم کنید که درایوتون فضای خالی داشته باشه) :

و بعد رو گزینه shrink کلیک کنید و بعد از چند ثانیه فضای خواسته شده از درایوتون کم میشه !

تغییر نام درایو
یکی دیگه از امکاناتی که تو این قسمت وجود داره تغییر نام درایو هستش
برای اینکار رو درایوتون راست کلیک کنید و گزینه Change Drive Letter and Paths کلیک کنید

و بعد از کلیک رو گزینه change می تونید نام درایوتون رو به دلخواه تغییر بدین !

** بعد از تغییر نام درایو ممکنه بعضی از برنامه هاتون اجرا نشن که مسئولیتش به عهده خودتونه !

ila
03-02-2009, 22:37
با سلام
من با دیسک پارت ویستا میخوام پارتیشن بندی کنم
آیا اطلاعات داخل دراو ها هم از بین میره یا نه مثل پارتیشن مجیک میمونه
من قبلا تو همین انجمن چند تا پست خوندم در مورد همین پارتیش ویستا ولی خیلی حالیم نشد
میشه الان راهنماییم کنید که مثلا برای کارهای زیر به ترتیپ چی بنویسم توی محیطش
ممنون
من درایو c با ای دی 2 رو میخوام بهش فضا اضافه کنم از درایو d با ای دی 3
مثلا حدود 10 گیگ میخوام فضا از درایو d کم بشه به درایوc اضافه بشه..باید چیکار کنم و چی بنویسم؟
فقط بعد این کار آیا اطلاعات درایوام از بین میره یا نه..یعنی درایوم کاملا فرمت میشه؟
ممنون

ORIGINAL
06-02-2009, 10:56
با سلام
من با دیسک پارت ویستا میخوام پارتیشن بندی کنم
آیا اطلاعات داخل دراو ها هم از بین میره یا نه مثل پارتیشن مجیک میمونه
من قبلا تو همین انجمن چند تا پست خوندم در مورد همین پارتیش ویستا ولی خیلی حالیم نشد
میشه الان راهنماییم کنید که مثلا برای کارهای زیر به ترتیپ چی بنویسم توی محیطش
ممنون
من درایو c با ای دی 2 رو میخوام بهش فضا اضافه کنم از درایو d با ای دی 3
مثلا حدود 10 گیگ میخوام فضا از درایو d کم بشه به درایوc اضافه بشه..باید چیکار کنم و چی بنویسم؟
فقط بعد این کار آیا اطلاعات درایوام از بین میره یا نه..یعنی درایوم کاملا فرمت میشه؟
ممنون
نه اطلاعات باقی میمونه به شرطی که در فضای خالی تغییر ایجاد کنید...
برای کاری که گفتید اول طبق پست 1 درایو D رو انتخاب میکنی و از دستور Shrink استفاده میکنی و بعد درایو C و استفاده از دستور Extend..

ila
06-02-2009, 15:49
نه اطلاعات باقی میمونه به شرطی که در فضای خالی تغییر ایجاد کنید...
برای کاری که گفتید اول طبق پست 1 درایو D رو انتخاب میکنی و از دستور Shrink استفاده میکنی و بعد درایو C و استفاده از دستور Extend..

ممنون
میشه تصویریشو بزارید چون من هر کاری میکنم هیپیغام help میاد
ممنو..فکر کنم اشتباه مینویسیم کد ها رو یا جا به جا

ila
10-02-2009, 12:35
از درایو D کم میکنه ولی وقتی درایو C رو انتخاب میکنم و بعد میخوام با دستور extend size=2024 رو مینویسم که به درایو C اضافه بشه خطا میده و این کار رو نمیکنه
اینم خطاش:

there is not enough usable free space specified disk(S) to extend the volume
باز جالبیش اینه که وقتی میام به درایو D اضافه میکنم اضافه میکنه ولی به درایو C خطا میده..یعنی به هر درایوی غیر از درایو D ارور میده
چرا..مشکل از چیه؟

ORIGINAL
17-02-2009, 14:18
سلام
ببین دوست عزیز..این مشکل برای چندین نفر دیگه هم به وجود اومده....
اگه بخوام یه حالت کلی رو بگم اینه که در ویستا و برنامه هایی که درش میشه پارتیشن بندی کرد طوری طراحی شده که درایو شما از سمت چپ باید به سمت راست برای Extending انتخاب بشند....
برای مثال:
شما 3 درایو داری .... C , D , E
حالا نمیتونی از C کم کنی و یا از D کم کنی و به چیز دیگه ای (به جز خودش) اضاف کنی...پس باید از E کم کنید و به سایر درایو ها Extend کنید..(یعنی از سمت چپ)
اما اگر میخوای هر جور خواستی عمل کنی باید از برنامه های دیگه ای مثل و ... استفاده کنید...
موفق باشید.

ahmad72
30-07-2009, 11:50
سلام من این مشکلو دارم:
چرا نمیشه؟کارم اشکال داره؟

ahmad72
31-07-2009, 21:52
چرا نمیشه؟کارم اشکال داره؟
کسی نمی خواد جواب منو بده؟