PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بحث و تبادل نظر پیرامون دلایل موفقیت و شکست در کنکور

ADEL_r
29-07-2008, 23:53
در این تاپیک قصد داریم که در مورد علل موفقیت یا ناکامی خودمون در آزمون سراسری بحث کنیم تا افرادی که در آینده ، در کنکور شرکت میکنند از تجربیات ما استفاده کنند .

لطفا در مورد علل موفقیت خودتون ، در دروس مختلف ، نحوه مطالعه برای دروس مختلف و . . . بحث و تبادل نظر کنین.

کسانی هم که نتونستن در امون سراسری ، اونطور که شایسته هست ، عملکرد خوبی داشته باشند علل ناکامی خودشون رو بیان کنن .

لطفا در این تاپیک در مورد نحوه حل سوالات کنکور و جواب هاش و . . . پست ندین .

خیلی ممنون و متشکرم.

ADEL_r
30-07-2008, 00:09
تاپیک رو خودم شروع میکنم

من رشتم ریاضی هست و توی دروس تخصصی ، موفقیت خوبی کسب کردم.

در درس هاس فیزیک مکیانیک و شیمی ، توسط معلمین خصوصی معمولی(دبیرستان های دولتی ) برای کنکور آماده شدم.

علتش هم این بود که من در یک دبیرستان بزرگسال تحصیل میکردم و زیاد سر کلاس نمیرفتم.

در درس های هندسه و ریاضیات و دیفرانسیل هم توسط یکی از دوستانم که رشتشون ریاضی محض هست ، مطالب کتاب رو یاد گرفتم.

ولی از دوره دبیرستان با دروس عمومی و مخصوصا عربی مشکل داشتم ، طوری که در کلاس دوم و سوم توی عربی افتادم و

ارفاق معلمین و تبصره ها به دادم رسیدن !

افرادی بودند که مسائلی رو که من نمیتونستم توی یه ربع حل کنم ، در چند دقیقه حل میکردن ولی برای کنکور استرس داشتند

در واقع نونور بار اومده بودن و خودشون و خانوادشون کلی استرس داشتند برای کنکور .

طوری که شاگر اول چند سال پیش دبیرستان ما ، می گقت که توی کنکور فرمول های ساده فیزیک رو فراموش کرده بود .

یکی از دلایل موفقیت من ، استفاده خوب و بازدهی بالای علمی معلمانم بودن که دلیل اون هم یادگیری مناسب من بود.

یک دلیل دیگر هم نداشتن استرس بود . کنکور هرچی باشه که مرگ و زندگی نیست !

فوقش اینه که موفق نمیشی ، میری خدمت سربازی و وقتی که برگشتی با مطالعه بیشتر موفق میشی !

البته خانم های محترم این دقدقه رو ندارن و همیشه برای مطالعه جهت کنکور فرصت قانونی دارن

بنظر من هرکسی که برای کنکور استرس نداشته باشه موفق مشیه یعنی استرس قاتل کنکور هست

ولی دلیل اصلی ، آمادگی مناسب برای کنکور و دور بودن از سایر مسائل روزمره در روزهای مانده به کنکور بود.

از 3 روز مانده به کنکور رفته بودم توی ویلای شمال ، و تنهایی تست های سال گذشته رو میزدم.

امیدوارم سایر عزیزانی که در اینده در کنکور سراسری شرکت میکنند ، اگر قابل دونستن ، کمی به دلایل موفقیت من و سایر دوستان اهمیت بدن

mostafa.m
30-07-2008, 08:16
من با اینکه در آزمونهای سنجش همیشه رتبه ی سه رقمی داشتم نسبت به دیگر دوستانم کنکور را افتضاح دادم که به نظر خودم چند دلیل داشت:
1-درسها رو تو ماه آخر دونه به دونه مرور می کردم ولی الآن فهمیدم باید اونها رو موازی هم پیش می بردم
2-اعتماد به نفس لازم را نداشتم

ADEL_r
30-07-2008, 12:30
من با اینکه در آزمونهای سنجش همیشه رتبه ی سه رقمی داشتم نسبت به دیگر دوستانم کنکور را افتضاح دادم که به نظر خودم چند دلیل داشت:
1-درسها رو تو ماه آخر دونه به دونه مرور می کردم ولی الآن فهمیدم باید اونها رو موازی هم پیش می بردم
2-اعتماد به نفس لازم را نداشتم

این نوع مطالعه شما باعت بروز تداخل در مطالبی میشه که آموختید .

اعتماد نفس هم یک چیز اکتسابی هست ، به مرور زمان به دست میارین .

راستی ، شما در کلاس های کنکور شرکت میکردین ؟

mostafa.m
30-07-2008, 12:40
این نوع مطالعه شما باعت بروز تداخل در مطالبی میشه که آموختید .

اعتماد نفس هم یک چیز اکتسابی هست ، به مرور زمان به دست میارین .

راستی ، شما در کلاس های کنکور شرکت میکردین ؟
خود مدرسه از تابستون برامون کلاس کنکور گذاشته بود با بهترین دبیرهای مشهد
اما خارج از مدرسه جایی نرفتم ، این اواخرهم حتی احساس می کردم همین کلاسهای مدرسه هم دیگه خیلی وقت تلف کنی یه !!!!

pooyahacker
30-07-2008, 12:53
فوقش اینه که موفق نمیشی ، میری خدمت سربازی و وقتی که برگشتی با مطالعه بیشتر موفق میشی !

البته خانم های محترم این دقدقه رو ندارن و همیشه برای مطالعه جهت کنکور فرصت قانونی دارن

ما یه فامیل ( از نوع مونث ) داشتیم که سال اول آورد 2 هزار ولی چون پزشکی میخواست قبول نشد ، سال بعد 4 هزار ، سال بعد 6 هزار و الان 10 هزار آورده ، [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دخترها درسته که سربازی نمیرن ولی خب هر سال که قبول نشی روحیه ات رو از دست میدی و اینجوری میشه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

soheilsmart
30-07-2008, 12:58
خوب من زیاد حرف نمیزنم
به نظرم خوب بود البته به غیر از شیمی
مدرسه دولتی می رفتم --هیچ خرجی هم واسه کلاس نکردم!

ADEL_r
30-07-2008, 13:23
ما یه فامیل ( از نوع مونث ) داشتیم که سال اول آورد 2 هزار ولی چون پزشکی میخواست قبول نشد ، سال بعد 4 هزار ، سال بعد 6 هزار و الان 10 هزار آورده ، [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دخترها درسته که سربازی نمیرن ولی خب هر سال که قبول نشی روحیه ات رو از دست میدی و اینجوری میشه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

لابد سال آینده هم 14000 میاره !

ولی من هم شخص مونث دیگری را میشناسم که 2 سال پیش رتبه 5 رقمی آورد ( دقیقا یادم نیست )

ولی سال بعدش 3 رقمی .

بستگی به اعتماد بنفس و علاقه داوطلب داره

ADEL_r
30-07-2008, 13:24
من هم هیچ کلاسی برای تست زنی و کنکور و برنامه ریزی و . . نرفتم .

دلیل عدم موفقیت خیلی از دواطلبان ، اکتفا به کلاس کنکورشون هست و اینکه بهترین کلاس رو رفتن و بهترین معلم ها آموزششون دادن.

waterfal7
30-07-2008, 21:11
به نظر من مهم ترین دلیل عدم موفقیت نداشتن علاقه به درس خوندنه.باید از درس لذت برد. با زور کلاس خصوصی هم کسی چیزی نمیشه.

parivashhh
30-07-2008, 21:41
كنكور يعني شانس بذاريد از خودم براتون بگم 12 سال جزو خرخونايه كلاس بودم البته خدايش مخمم خوب كار ميكرد خيليا از من خيلي بيشتر ميخوندن ولي هميشه پايين تر از من بودن سال قبل كنكور رو واقعا خوندم هميشم جزو بهترينا تويه قلم چي كه هميشه 2 رقمي كشور بودم تويه سنجشم با وجود اينكه عموميام پايين بود ولي بازم خوب بودم تويه كل ايل و طايفه حرف من بود مامان بابام به هركي ميرسيدن از يه دونه دخترشون ميگفتن كه بر عكس بقيه دخترا كه مشغول پسر بازين قراره كنكورو بتركونه يه ماه اخر كه خيلي اضطراب داشتم وخيلي تو خونه بودم كارم شده بود دكتر رفتن و قرص خوردن اضطرابو تقويتيو.............. خلاصه شب كنكور كه سابقه بي خوابي داشتم به جاي يه نصفه قرص 2تا كامل خوردم اشتباهي من كه خودم اضطراب داشتم سره جلسه فشارم افتاد به خاطر قرصا دستام ميلرزيد هر سوالو 4يا 5 بار ميخوندم تا ميفهميدم سوالاي رياضي رو 4 بار حل ميكردم بلد نبودم اكسترمم بگيرم ميفهميد؟از جلسه كه بيرون اومدم گريم گرفته بود خدايا اين حق من بود؟نمدونيد تا جواب اومد چي كشيدم مامان بابام به هركي كه ميرسيدن حرفشونو پس ميگرفتن تا زمينه سازي كنن واسه رتبه قشنگ من نميدونيد وقتي اين حرفا رو ميشنيدم چه جور اتيش ميگرفتم چي بودم و چي شدم حالام كه جواب اومده حتي نميتونيد فكرشو بكنيد كيا از من بهتر شدن؟خدايا پس كجايي؟ الانم تو مرزم ولي هيچ اميدي ندارم اينم بگم سال 3 واسه پيش تغيير رشته دادم همه ميگفتن نميتوني اونجام چي كشيدم خدا ميدونه زيست 3 سالو تويه 1 سال خوندم حالام اگه دنيا رو بهم بدن نميتونم يه لحظه خوشحال باشم اخه اين همه زحمت خدايييييييييييييييييييييي ييييييييييييييييييييييييي ييييييييييييييييا البته تو مرزم واسه پزشكي زاهدان:27:هركوم از دوستام كه بهم ميرسن ميگن دلشون برام ميسوزه يا اين حق من نبود يا ميگن كه برام دعا ميكنن ببينيد به چه حقارتي رسيدم

h_duel
02-08-2008, 08:55
به نظر من هر 1 ساعت کلاس 3ساعت مطالعه می خواد تا مطالبش درست فهمیده بشه.
البته خودم کلاس نرفتم.

a-r-i-y-a-n-a
02-08-2008, 10:06
من مدرسه دولتی میرفتم پیش دانشگاهی هم مدرسه نرفتم غیر حضوری کردم و خوندم
خیلی هم واسه کنکور خرج کردم البته فقط واسه دروس اختصاصیم
پیش بهترین دبیرای تهران بودم البته کارشون فوق العاده بود ولی کم کاری از من بوده...

ariax77
11-08-2008, 04:35
من در تمام آزمون های کانون شرکت کردم و میانگین تراز 6800 داشتم. که البته نصف کارنامه هام اشتباه بود که حال اعتراض کردنو نداشتم. به هر حال در 15 آزمون رتبه زیر 700 منطقه 2 رو آوردم و حتی در سه آزمون آخر ترازم 7100 به بالا و رتبه ام 300 بود. ولی به دلیل کم کاری هایی که در سالهای گذشته داشتم و معدل درخشانم(44.16) رتبه ام 1052 منطقه 2 شد. به هر حال بدک نیست.

مهم ترین عامل در امروزه برای موفقیت در کنکور بستن گوش خود برای نشنیدن سخنان جور و واجور دیگران است. به نظر من هر کسی نوع مخصوص درس خواندن دارد و با توجه به این نکته و سطح علمی خود باید روش درس خواندن و منابعی رو که باید استفاده کنه. من 1 سال پشت کنکور بودم. سال قبل من از این عامل ضربه بسیار بدی خوردم. با توجه که در مدرسه تیزهوشان درس خوندم در اونجا هر کدوم از رفقا یه نوع درس خوندن و یه نوع کتاب رو به من پیشنهاد کرد. به همین دلیل آشفتگی زیادی منو فرا گرفت.

در ضمن کسی که واسه کنکور درس می خونه باید و باید و باید فعالیت های مدرسه رو تا حد زیادی بی خیال بشه. اما اگه فعالیت های کنکوری خودش رو دنبال کنه خواه نا خواه به نمرات خوبی هم در مدرسه می رسه. اما برای نمره نباید درس بخونه. و درسا رو حفظ کنه. در این 2 سال اخیر سوال ها به وضع فجیعی سخت تر و مفهومی تر و چرت تر شده اند.

سومین عامل نرفتن به سراق کتاب هایی که فقط از کنکور های سال های گذشته تشکیل شده اند. به دلیلی که بالا ذکر شد حل سوالات تالیفی بسیار لازم است. البته باید از موسسه های معروف مثل گاج این کتاب ها را خرید کرد و گرنه با سوالات اشتباه مغز آدم سوت میکشه.

ADEL_r
11-08-2008, 13:16
. با توجه که در مدرسه تیزهوشان درس خوندم در اونجا هر کدوم از رفقا یه نوع درس خوندن و یه نوع کتاب رو به من پیشنهاد کرد. به همین دلیل آشفتگی زیادی منو فرا گرفت.

اونهایی که هرکدومشون یه کتاب بهتون معرفی میکردن الان کدومشون موفق شده ؟

کنکوری های 88 و 89 امیدوارم موفق باشین[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](45).gif

به کنکوری های 90 هم تبریک میگیم :27:

ali...
11-08-2008, 23:25
برای موفقیت در کنکور قبل شرو درس خوندن باید تلاش کرد علاقه و انگیزه درس خوندنو ایجاد کرد بعد درس خوند
و نباید به آزمونای بعضی موسسات(...) خیلی اعتماد کرد( و یا نباید به اونا دلخوش بود)

ariax77
12-08-2008, 01:47
در جواب عادل خان: من گفتم که فارغ التحصیلم. رفقای درس خونم پارسال همه در 3 دانشگاه شریف و پلی تکنیک و علم و صنعت تقسیم شدن. همون طوری که گفتم من به دلیل کم کاری های گذشته به این روز افتادم.

ariax77
12-08-2008, 01:51
در تایید علی آقا باید بگم آزمون هت فقط سطح شما رو نسبت به کسانی که در این آزمون هستند می سنجه و فقط یه معیار برای برنامه ریزی. همون طوری که امسال دیدیم از 50 نفر اول فکر کنم 10 یا 15 نفر از اونا توی کانون بودن. مطمئن هستم که اگه آمار داوطلبانی که توی تعاونی سنجش شرکت می کردند رو بگیریم خیلی از این کمتر هستش. به هر حال منظورم اینه که نباید امید داشت که چون توی این آزمون ها مثلا رتبه اول شدی توی کنکور هم رتبه اول بشی. ولی از طرفی هم نباید اتظار داشت رتبه 300 این آزمون ها مثلا رتبه 2000 کنکور بشه. به هر حال یه رابطه ای وجود داره بین موفقیت در این آزمون ها با موفقیت در کنکور.

Arman_awn
12-08-2008, 13:30
سلام

یادم نمیاد از دوران دبستان تا پیش دانشگاهی تو کلاسی باشم ولی شاگرد اول نباشم. همیشه جزو بهترین دانش آموزا بودم.

اما تو پیش دانشگاهی یه نوساناتی تو زندگیم پیش اومد که گند زد به همه چیم. رتبم تو کنکور شد 6000. افتضاح....

کنکور بعد از نحوه مطالعه و استعداد هر شخص، به شرایط هم بستگی داره.

البته خیلی از استادان همین دانشگاه هایی که ما می خوایم بریم از رتبه های برتر کنکور نبودن و اکثر کسانی هم که زندگی بشر
رو به نحوی تغییر دادن، لزوماً تو امتحان ورودی دانشگاه هاشون افراد برتر نبودن.

الان رتبه های تک رقمی سال های قبلمون کجان؟ واسه این مملکت چیکار کردن؟ تو پیشبرد علم چه نقشی داشتن؟ واقعاً هیچ...
فقط یه سری افراد تک بعدی که تنها چیزی که تو مدارات مغزشون برنامه ریزی شده درس خوندنه. اکثر این افراد هم تو دانشگاه دانشجویان خیلی موفقی نبودن و حتی بعضیاشون هنوزم لیسانسش رو بیشتر نگرفتن...

بماند...

ali...
12-08-2008, 21:26
دوستان از تک و توک مطالب خوبی که اینجا گذاشتید ممنونم!! ( من امسال کنکوریم!!)
برام دعا کنید
ان شاالله که موفق میشی
سعی کن که درسارو مفهومی بخونی مخصوصا درسایی مثل فیزیک و از همه مهمتر دین و زندگی
:20::20::20::20::20::20::20::20::20::20::20:

NikYar
27-08-2008, 21:13
سلام ...
من خودم امسال کنکور دادم (87) ! :31: ...

به نظر من آزمون ها و برنامه ريزي و بودجه بندي که اون آزمون داره ..حرف اصلي را در موفقيت يه کنکوري ميزنه !

قصد تخريب و تبليغ ندارم ! ولي يه کنکوري بايد يه آزموني را شرکت که چندتا فاکتور زير را ( حداقل ) داشته باشه :

1- جامعه آماري بالا ( اگه همين يه فاکتور را در نظر بگيريم ... آزمون هايي مثل آيندگان - گزينه 2 - تخته سياه و خيلي از آزمون هاي ديگه کنار ميرن )

2- سوالات استاندارد ( تعاوني سازمان سنجش در اين مورد ..کارش خوبه - توصيه ميکنم حتما سه تا آزمون جامع آخرشو شرکت کنيد ! :5: )

3- بودجه بندي مناسب ( در اين زمينه کانون فرهنگي آموزش ... بي رقيبه ... :5: )

...يه موردي که امسال واسه ي من پيش اومد ! شکه شدن سر جلسه بود ! من خودم انصافا خوب آماده بودم ! ولي وقتي با سوالهاي دروس عمومي مواجه شدم ! هنگ کردم ( آخه کي فکرشو ميکرد دين و زندگي اين جوري باشه !!! ) :31: ( اگه يه نفر رشته اش علوم تجربي باشه و درسش هم خوب باشه .... مطمئن باشيد ..اگه ميگه سوالهاي امسال (به خصوص عمومي ها ) کشک بودن ... خالي ميبنده ! :19: ) ... بايد يه کنکوري خودشو واسه برخورد با هر سوالي آماده کنه :46: