PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تفاوت AMD و Intel در L1 Data,L1 Inst,Level3 در چیه؟

vivid806
08-07-2008, 14:14
با سلام
یک سوال برای من پیش آمده عکسهای زیر:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خطهای قرمزی که کشیدم میخواستم بدونم چه تفاوتی دارند و چرا اکثراً پردازنده های AMD در L1 Data بیشتر از Intel هستند و چرا AMD در Level 3 میزانی رو داره که اینتل نداره؟........
یک سوال دیگه هم داشتم: Instructions در این پردازنده ها بیانگر چیه؟ چرا در AMD از گزینه 3D Now هم استفاده شده و در اینتل نیست؟:20:
متشکرم:11:

vivid806
08-07-2008, 22:08
اساتید ممنون میشم من رو هم راهنمایی داشته باشید

Bracket
09-07-2008, 02:05
اره اینتل L3 نداره ولی تو Nehalem اضافه کرده کلا کش های عددهای پایینتر مثلا L1 نسبت به L2 سرعت بیشتری دارن و تاخیر کمتری احتمالا میدونید کش چی هست دیگه حالا اگه لازمه بیشتر در مورد کش توضیح بدم .
ولی اون Instructions (:) بزار حسش هست یکمی فک بزنم :31: ) هم اکثرا فکر میکنن تکنولوژیهایی که یه CPU پشتیبانی میکنه ولی در اصل بخشی از معماری پردازنده ها است که به زبون خیلی ساده دستور عمل هایه پایه ای یا کارهای پایه ای که یه CPU به طور مستقیم میتونه پردازش کنه یا انجام بده و رابطه مستقیم داره با پیچیدگی CPU برای مثال میگم نحوه دسترسی CPU به مموری ها یا ریجیستر ها یا نحوه errorhandling و که هرکدوم از اون مجموعه دستور عملها (MMx,SSE و ...) مجموعه ای از دستور عمل ها رو شامل میشن بعد این دستور عمل ها در برنامه نویسی های خیلی low level مورد استفاده قرار میگیرن (که البته این کار رو دیگه خوده کامپایلر ها انجام میدن) برای مثال میگم یه زمانی هست شما میخواید تو برنامتون انتگرال بگیرید و CPU شما به طور مستقیم همچین عملیات یا opcode نداره ولی مشتق داره شما میاد میگید مشتق بگیر بعد مشتق رو معکوس کن که میشه دو کلاک تایم یا دو واحد زمان یعنی یبار مشتق رو بگیر یبار معکوس کن (حالا کلاک تایم هایی که این وسط اتفاق میفته رو کاری نداریم) ولی فکر کنید CPU به طور مستقیم توانایی گرفتن انتگرال رو داره اونوقت شما میتونید در یه واحد زمان این کار رو بکنید و سرعت برنامه شما دو برابر میشه حالا این مجموعه دستور عمل ها هم تقریبا همچین چیزهایی هستن یعنی عملیات های جدیدی رو به CPU اضافه میکنن البته این نکته رو هم بگم که همچی در CPU با 0 1 یا عدد دودویی اتفاق میفته ولی حالا اینکه CPU چطور خودش این عمل رو انجام میده بحث گسترده ای داره که دیگه مربوط به اینجا نیست .
در ضمن اون 3dnow در AMD هم همون MMX در اینتل هست که بعد از اینکه اینتل MMX رو در پنتیوم ها طراحی کرد AMD هم به تقلید 3dnow رو طراحی کرد یا مثلا اون EM64-t کارش همون x86-64 هست که مربوط به اجرای دستور عمل های 64 بیتی هست . ولی کلا اینتل از نظر تعدد و کارایی دستور العمل از AMD جلوتره و یکی از دلایلی هم که میگن معماری های اینتل پیشرفته تر هست همینه در بحث طراحی CPU این چیزها فوق العاده پیچیده میشه ولی مثلا اینتل الان SSE4.1 رو داره که تو nehalem قراره SSE4.2 رو هم بده که البته این بحث ها و این جور چیزها فوق العاده جالب و البته تخصصی میشه که تو دانشگاه مثلا رشته معماری کامپیوتر تو فوق که سخت ترین رشته فوق کامپیوتر هست یعنی همین مزخرفات جالب , البته تو لیسانسم تا حدودی یه کوچولو از این چیزها رو میخونید .
امید وارم مدیر محترم :) (جدی میگم بابا) این پست مفید منو به فنا نده مثل بقیه پستاهم چون کلی زمان گذاشتم برای تایپش و کلی مخ ریختم و طولانی ترین پست من تو این فروم بود .

vivid806
09-07-2008, 08:47
جناب Bracket تشکر میکنم خیلی مفید بود و مسلماً مدیران محترم این پست رو حذف نمیکنند
پس یعنی AMD در میزان کش سطح 1 از اینتل قوی تر هست؟:21: میتونه یکی از برتریهای فعلی AMD باشه:21: البته نه صرف اینکه طرف AMD رو بگیرم:13: فقط سوال بود برام و منظورم هم این نبود که طرف اینتل رو بگیرید :11: من خودم 9 سال هست که AMD دارم:8: