PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چطوري ميشه اجسامو نامريي کرد؟

rosenegarin13
05-07-2008, 17:05
اين سوال رو از خودم پرسيدم به يه جاهايي هم رسيدم

من گفتم پرتوها ميخورن به جسم بازتابشون به چشم ما و ما اونا رو ميبينيم

حالا اگه يه کاري کنيم که اين بازتابه به چشم ما نخوره خوب نامريي ميشه

ولي از يه طرف ديگه پيش خودم گفتم جسمه سياه ميشه نامريي نميشه

نظر شما رو ميخواستم بدونم:10::11:

hlpmostafa
05-07-2008, 19:31
در بیان مساله اشتباه کردید.ما باید کاری کنیم که پرتوهایی که از پشت جسم میان به چشم ما برسن.

ganje nahofte
05-07-2008, 23:59
در بیان مساله اشتباه کردید.ما باید کاری کنیم که پرتوهایی که از پشت جسم میان به چشم ما برسن.
همينطور هيچ پرتوي از جسم به چشمهامون نرسه!

persian_test
06-07-2008, 00:05
یه جایی خوندم با ایجاد یه میدان مغناطیسی خیلی قوی میشه یه جسمو ناپدید کرد. فکر کنم گروهی از دانشمندانی که روی مثلث برمودا تحقیق میکردن همچین کاری رو با یه کشتی بصورت آزمایشی انجام دادن.

rosenegarin13
06-07-2008, 12:52

يه کم بيشتر توضيح ميديد:10:

مرتضی nvcd
06-07-2008, 14:07
من گفتم پرتوها ميخورن به جسم بازتابشون به چشم ما و ما اونا رو ميبينيم

حالا اگه يه کاري کنيم که اين بازتابه به چشم ما نخوره خوب نامريي ميشه

ولي از يه طرف ديگه پيش خودم گفتم جسمه سياه ميشه نامريي نميشه

برای بحث بر سر نامرئی شدن اجسام از نظر علمی ... و خارج از هرگونه خیال پردازی

باید خود عمل دیدن رو مورد بررسی قرار بدیم :

هر وقت پرتو نور از سطح جسمی به چشم ما برسه ما اون جسم رو می بینیم ... خوب با در نظر گرفتن این موضوع پس ما باید کاری کنیم هیچ پرتوی از اون جسم به ما نرسه ...

اما اگه شما جلوی رسیدن پرتو رو بگیرید ... جسم سیاه می شه ... ولی نامرئی نمی شه ..

می شه کاری دیگه هم اینجا کرد و اونم اینه که اگه پرتو هایی که پشت سر جسم ه بدون برخورد به جسم به چشم ما برسن ... و به اصطلاح اون جسم جلوی پرتو رو نگیره ... ما چیزی در اون مکان نمی بینیم !

این کار رو با یه دستگاه خیلی سریع بصورت ازمایشی یه جایی انجام داده بودن که سنسورهایی در پشت طرف نور ها رو دریافت می کرد و منابع نوری در جلوی لباس اون همون نورهای دریافتی رو دقیقا در همون منطقه پس می داد ...با این کار تقریبا جسم نامرئی می شد ...

ولی مشکلاتی رو هم به همراه داشت ...

تازگی ها من شنیدم تونستن لباسهایی رو با فیبر نوری بسازن که نور رو می تونه از اون طرف لباس منتقل کنه این طرف ... و چون فیبر نوری هرچی هم که خم بشه نور رو باز انتقال می ده ازش استفاده کردن ...

Boye_Gan2m
06-07-2008, 19:00
تا اون جایی که من میدونم انیشتن و یه سری دیگه از دانشمندا تونستن یه بار یه کشتی جنگی رو ناپدید کنن.

مرتضی nvcd
06-07-2008, 20:19
تا اون جایی که من میدونم انیشتن و یه سری دیگه از دانشمندا تونستن یه بار یه کشتی جنگی رو ناپدید کنن

مطمئنی؟ !!!

پس چرا تا بحال به گوش من نرسیده ... یا اصلا خبری ازش داده نشده؟

rosenegarin13
06-07-2008, 21:10
منم يه چيزايي در مورد متامتريال شنيدم ميتونيد توضيح بديد؟؟؟؟؟

Antonio Andolini
06-07-2008, 22:07
منم يه چيزايي در مورد متامتريال شنيدم ميتونيد توضيح بديد؟؟؟؟؟
متامتریال واسه بیشتر برای غبار نامرئی می کنند ... در متامتریال نفوذ پذیری مغناطیسی و الکتریکی منفی هست و به نوعی ضریب شکست منفی داردن و باعث می شه نور دور جسم دور بزنه .... البته ار متامتریال بیش تر واسه سوپر لنز ها استفاده میشن چون متامتریال امواج میرا رو به جای تضعیف تقویت می کنه ..... یه مقاله خوب در مورد متامتریال واسه یه سایت نوشته بودم می گردم پیداش می کنم و این جا هم می زارمش

سپاس

Boye_Gan2m
06-07-2008, 23:14
مطمئنی؟ !!!

پس چرا تا بحال به گوش من نرسیده ... یا اصلا خبری ازش داده نشده؟
البته با این روش هایی که شما میگین نه.با نظریه میدان واحد و با استفاده از پادگرانش.....

Antonio Andolini
07-07-2008, 10:36
تا اون جایی که من میدونم انیشتن و یه سری دیگه از دانشمندا تونستن یه بار یه کشتی جنگی رو ناپدید کنن.
منم همچین حرفی رو توی مجله دانشمند دیدم ولی بعید می دونم صحت داشته باشه

مقاله:

تعریف:موادعادی در طبیعت دارای اپسیلون (ضریب نفوذپذیری الکتریکی) و مو (ضریب نفوذ پذیری مغناطیسی)مثبت هستند.متامتریال به موادی گفته می شود که دارای اپسیلون و مو منفی باشند.این باعث می شود که انتشار موج در این مواد با انتشار موج در مواد عادی فرق بکند.اگر فقط اپسیلون یا مو منفی باشد موج در این مواد انتشار نمیابد ودچار تضعیف شدید می شود اما اگر هر دوی آن ها منفی شود موج در این مواد قابل انتشار خواهد بود ولی با مواد عادی فرق می کند.مهم تری تفاوت آن این است که در مواد عادی انرژی حمل شده توسط موج در همان جهت حمل می شود که موج انتشار پیدا می کند ولی در متامتریال ها انرژی در جهت معکوس انتشار موج حمل می شود.
دومین تفائت مهم این است که د رمتامتریال ها امواج میرا تقویت می شوند. شکل زیر را ببینید:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

آبی: دامنه ی موج انتشار
این خاصیت برای عکس برداری با دقت بالا کاربرد زیادی دارد.
ساختار:متامتریال ها باید به صورت مصنوعی ساخته شوند و در طبیعت وجود ندارند.معمولا برهم کنش فلز با امواج الکترومغناطیسی باعث می شود که بعضی مواقع خواص متامتریال به وجود بیاید بنابراین متامتریال ها معمولا از یک دی الکتریک که داخل آن پر از المان های فلزی ریز هستند درست شده اند.چند مثال در زیر آمده اند.
Arry of wires:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اگر تعداد زیادی سیم های فلزی به شکل مورتب در داخل یک دی الکتریک قرار داده شوند مثل شکل بالا آن وقت این ساختار در بعضی فرکانس ها دارای اپسیلون منفی می شود.دلیل آن این است که سیم ها موج الکترومغناطیسی رو طوری باز می تابانند که مثل ای می ماند که ماده دارای اپسیلون منفی هست.باید ابعاد سیم ها از طول موج تابشی خیلی کم تر باشد.
Split ring resonator:

اگر در اطراف مکعبی دایره های فلزی قرار داده بشود مثل شکل بالا آن وقت این ماده از خودش مو منفی نشون میده.دلیلش این است که حلقه های فلزی طوری میدان مغناطیسی رو عوض می کنند که مثلاین می مونه که مکعب دارای مو منفی هست.
متامتریال:
اگر دو ساختار بالا رو باهم ترکیب کنیم متامتریال به دست می آید.شکل زیر:
توجه کنید که برای این که متامتریال خوبی داشته باشیم باید ابعاد سیم ها و مکعب ها خیلی از طول موج کوچک تر باشد.

کاربرد:
از کاربرد های مهم متامتریال این است که در لنزهای کامل می توان از آن استفاده کرد.لنز کامل به لنزی گفته می شود که دارای دقت بی نهایت است و هر جسن ریزی رو می تونه ببینید.

برای اطلاع بیش تر:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

hlpmostafa
07-07-2008, 12:58
البته با این روش هایی که شما میگین نه.با نظریه میدان واحد و با استفاده از پادگرانش.....
میشه این دو تا رو توضیح بدید؟البته لطفا مقاله copy و paste نکنید!

Boye_Gan2m
07-07-2008, 20:34
میشه این دو تا رو توضیح بدید؟البته لطفا مقاله copy و paste نکنید!

نظریه ی میدان واحد بیان میکنه که گرانش و الکتریسیته و مغناطیس با هم رابطه ی مستقیم دارن و تفکیک ناپذیرند.اما تا اون جایی که من میدونم این نظریه وسیع تر از این حرفاست و شامل نور و زمان و فضا هم میشه.به همین دلیل بعضی از دانشمندا اون رو مسخره کردن و بهش لقب نظریه همه چیز رو دادن.

این هم پادگرانش که کپی پیستی هست :31: چون خودم هم درست درکش نکردم

پادگرانش نيرويي است كه بر خلاف جهت گرانش معمولي كار مي كند . در نظريه نسبيت عام انيشتين . ميدان گرانشي همتا با خمش در دستگاه فضا - زمان است ، بنابر اين ابزارهاي پادگرانشي تنها توسط بازسازي عناصر پايه اي جهان مي توانند كار كنند . اين امر نيازمند وجود جرم منفي است . برخي پژوهشگران در سراسر دنيا بر اين باورند كه پديده اي پادگرانش يك داستان علمي تخيل نيست . از اين رو گروه هايي به طور مستقل روي تجهيزات آزمايشگاهي - كه مي تواند گرانش را كاهش دهد ، كار كنند . با اين وجود هنوز بيشتر فيزيك دانان با نگاه تمسخر آميزي به اين موضوع مي نگرند ...

Antonio Andolini
07-07-2008, 20:50
گفتم واسه جرم منفی شاید این مقاله خوب باشه { این جا کسی در خواست مقاله داد که من مقاله گذاشتم؟}

خودم هنوز نخوندمش ... پول پیرینت گرون شده و نمیشه کتاب ها رو پرینت کرد ولی شاید به کار شما آید

rosenegarin13
08-07-2008, 07:06
بله من خواسته بودم
دستت درست
Antonio Andolini

hlpmostafa
08-07-2008, 11:16
این هم پادگرانش که کپی پیستی هست [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] چون خودم هم درست درکش نکردم
پادگرانش نيرويي است كه بر خلاف جهت گرانش معمولي كار مي كند . در نظريه نسبيت عام انيشتين . ميدان گرانشي همتا با خمش در دستگاه فضا - زمان است ، بنابر اين ابزارهاي پادگرانشي تنها توسط بازسازي عناصر پايه اي جهان مي توانند كار كنند . اين امر نيازمند وجود جرم منفي است . برخي پژوهشگران در سراسر دنيا بر اين باورند كه پديده اي پادگرانش يك داستان علمي تخيل نيست . از اين رو گروه هايي به طور مستقل روي تجهيزات آزمايشگاهي - كه مي تواند گرانش را كاهش دهد ، كار كنند . با اين وجود هنوز بيشتر فيزيك دانان با نگاه تمسخر آميزي به اين موضوع مي نگرند ...
در مورد این باید بگم که جرم منفی تاکنون در هیچ جایی از عالم مشاهده نشده.مانند تک قطبی های مغناطیسی.گرچه از لحاظ نظری و تقارن باید وجود داشته باشه.

نظریه ی میدان واحد بیان میکنه که گرانش و الکتریسیته و مغناطیس با هم رابطه ی مستقیم دارن و تفکیک ناپذیرند
این که مشخصه.خواستم ببینم آیا شما اطلاعی در باره دارید(ساختار نظریه)
جالبه بدونید که در حال حاضر (اگر وحدت الکتروضعیف رو در نظر نگیریم)نظریه ها به این قرارند:
نیروی الکترومغناطیسی:الکترودینا یک
نیروی قوی:کرومودینامیک
نیروی ضعیف:اسمش یادم رفته!!!
نیروی گرانشی:ژئومترودینامیک
البته الان با نظریه ی کوانتومی آمیخته شده اند.مثلا داریم الکترودینامیک کوانتومی و یا کرومودینامیک کوانتومی.اگر به فیزیک ذرات علاقه مند باشید و اگر در حد یک نیمسال الکترودینامیک و یک نیمسال هم فیزیک کوانتومی بدانید و به نسبیت هم مسلط باشید می تونید مطالعات خودتون رو در این زمینه ذرات بنیادی آغاز کنید که هر 4 نظریه ی مذکرو در آن کاربرد گسترده دارند.

lord_ashkan_z
10-07-2008, 23:04
چيزي كه من در نظر خودم براي اين كار رسيده بود:
قرار دادن يك دريافت كننده نور در يك طرف و گسيل كننده همان نور (يه چيزي مثل پروژكتور) در طرف ديگر است. اما اين روش ضعيف است چون فقط براي يك طرف عمل مي كنه. پس بايد يك نوع شيشه رفلكس را تهيه كرد كه مقداري از نور را از خود عبور دهد ولي جسم پشت آن ديده نشود، و پشت اين شيشه يه رديافت كننده و در همان حال يك گسيل كننده وجود داشته باشد و...
خيلي پيچيده و سخت ميشه.

ولي ميدان مغناطيسي قوي بهترين گزينه است:
طبق نطريه انيشتن نور در فضا بر اثر ميدان مغناطيسي اجرام به صورت خميده حركت مي كنند. از آنجايي كه اين نظريه انيشتن بوده مي تونه دليلي خوب مبني بر انجان اين كار توسط خودش باشه. ولي از آنجايي كه ما تحت تاثير جاذبه زمين زندگي مي كنيم نمي تونه زياد جالب باشده چون ممكنه بر روي ما (كه براي تماشاي وقايع اون اطراف هستيم) اثر بگذارد و از جاذبه زمين جدا شويم

Antonio Andolini
11-07-2008, 01:02
چيزي كه من در نظر خودم براي اين كار رسيده بود:
قرار دادن يك دريافت كننده نور در يك طرف و گسيل كننده همان نور (يه چيزي مثل پروژكتور) در طرف ديگر است. اما اين روش ضعيف است چون فقط براي يك طرف عمل مي كنه. پس بايد يك نوع شيشه رفلكس را تهيه كرد كه مقداري از نور را از خود عبور دهد ولي جسم پشت آن ديده نشود، و پشت اين شيشه يه رديافت كننده و در همان حال يك گسيل كننده وجود داشته باشد و...
خيلي پيچيده و سخت ميشه.

با این روشی که شما گفتید و با استفاده از فیبر نوی یه چیزی شبیه به شنل مخفی کننده و البته نه کامل مخفی کننده بلکه بیش تر برای استتار ساخنه اند.

lord_ashkan_z
11-07-2008, 12:58
فكر كنم دليل اينكه كاملا نامرئي نمي شه اينه كه نور در حالت عادي مسير كمتري را طي مي كنه در حالي كه در اين حالت به دلي اينكه مسير بيشتري را طي مي كنه نوعي فرو رفتگي در فضا ديده ميشه. مانند كاري كه تيغه متوازي السطوح انجام ميده

hlpmostafa
18-07-2008, 11:07
طبق نطريه انيشتن نور در فضا بر اثر ميدان مغناطيسي اجرام به صورت خميده حركت مي كنند. از آنجايي كه اين نظريه انيشتن بوده مي تونه دليلي خوب مبني بر انجان اين كار توسط خودش باشه. ولي از آنجايي كه ما تحت تاثير جاذبه زمين زندگي مي كنيم نمي تونه زياد جالب باشده چون ممكنه بر روي ما (كه براي تماشاي وقايع اون اطراف هستيم) اثر بگذارد و از جاذبه زمين جدا شويم
چرا وقتی اطلاعات دقیقی ندارید همین طوری حرف می زنید؟!!!
میدان گرانشی در نسبیت عام مطرحه .نه میدان مغناطیسی.
در ضمن نشنیده بودم که اجرام در حالت کلی میدان مغناطیسی تولید کنند!

saeed-d
18-07-2008, 16:43
من هيچ يك از اين مطالب رو نخوندم ولي شنيدم كه محققان وسيله ساختند كه در مقابل امواج ماكروويو نامرئي هست.

lord_ashkan_z
28-07-2008, 23:40
چرا وقتی اطلاعات دقیقی ندارید همین طوری حرف می زنید؟!!!
میدان گرانشی در نسبیت عام مطرحه .نه میدان مغناطیسی.
در ضمن نشنیده بودم که اجرام در حالت کلی میدان مغناطیسی تولید کنند!

شـــــــــــــي مي گي؟!

بهتر است شما يه سري به ايت كتاب بزني :31:

gmuosavi
13-08-2008, 18:59
به زودی همه می توانند نامرئی شوند

دانشمندان می‌گویند یک گام به تولید موادی که می‌توانند افراد و اشیا را نامرئی کنند، نزدیک‌تر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تقریب، پژوهشگران برای اولین بار نشان داده‌اند که می‌توانند اشیای سه‌بعدی را با استفاده از مواد به طور مصنوعی مهندسی‌شده که جهت نور را در اطراف اشیا تغییر می‌دهد، نامرئی کنند.پیش از این آنها تنها توانسته بودند که اشیای بسیار نازک دوبعدی را نامرئی کنند.

این یافته‌ها که به وسیله دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی به سرپرستیی "شیانگ ژانگ"، به دست آمده است قرار است این هفته در نشریه‌های Nature و Science منتشر شود.

کار جدید دانشمندان را یک گام به پنهان‌کردن اشیا و افراد از نور مرئی نزدیک می‌کند که کاربردهای وسیعی از جمله در امور نظامی خواهد داشت.

ما اشیا را به این علت می‌بینم که نوری که به آنها برخورد می‌کند، پراکنده می‌شود، و مقداری از این نور بازتاب‌یافته به چشم ما می‌رسد. در این شیوه پنهان‌کردن از موادی به نام متامتریال (metamaterial) استفاده می شود که امواج نور، رادار و سایر امواج را از اطراف یک شیء عبور می دهند، همانطور که آب در اطراف یک سنگ صاف در یک نهر جریان می‌یابد.

به گزارش بی بی سی ، متامتریال‌ها آمیزه‌ای از فلز و مواد صفحه مدار مانند سرامیک، تفلون یا کامپوزیت فیبر هستند. این مواد طوری طراحی شده‌اند که نور مرئی را به طریقی غیر از مواد عادی تغییر مسیر می‌دهند