PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تغییر منبع برق موقع برق رفتن

mndst
21-06-2008, 17:25
برای انتقال فوری منبع برق؛ از برق شهری به برق ذخیره شده باید چه کار کرد.

باید موقعی که برق می‌ره با سرعتی منبع رو به باطری‌ها تغییر بده که دستگاههای برقی خاموش روشن نشن و آسیب نبینن.

می‌تونید در این مورد توضیح بدید...

دوسی
22-06-2008, 08:55
سلام

دوست خوب ماازیک دستگاه یو پی اس استفاده می کنیم .وکلابرق راازاین یو پی اس می گیریم .

یعنی برق شهر به این یو پی اس وصل شده وقتی که برق میره اصلا دستگاهها خاموش وروشن

نمی شوند واز برق یو پی اس استفاده می شه .

lindows
22-06-2008, 10:10
Ups هاي آن لاين اين كار را ميكنند

mndst
22-06-2008, 16:02
Okay. من یه مقدار دنیال اطلاعات تکنیکی تر بودم. مثل مداری که این کارو می‌کنه. برای همینم اینجا توی انجمن برق مطرح کردم...

منظورم مدار UPS نیست.

بذارید اینجوری بگم . من دو تا منبع برق دارم و دنبال مداری می‌گردم. که وقتی یکی از این منبع ها از کار افتاد اتوماتیک سوئیچ کنه روی اون یکی.

درست مثل کاری که UPS ها می‌کنن. ولی UPS ها بغیر از این مدار یه مدار شارژز و باطری و اینورتر هم درون خودشون دارن که من منظورم اونا نیست.

sanih
25-06-2008, 14:22
سلام.باید خدمتتون عرض کنم که برق شهری وارد یه مدار میشه که مدار به باطری وصله همزان که شما از این مدار برق شهری رو میگیریدباطری در حال شارژ شدنه.خب حالا باطری پرشده و شما دیگه از باطری برق رو دریافت میکنی در حالی باطری داره شارژ میشه بدیهیه که سر عت شارژ باطری از دشارژ اون بیشتره(از سرعت خالی شدن باطری که همون مصرف شماست). پس شما باطری تون تاوقتی به برق وصله و شما ازش استفاده میکنید تموم که نمیشه هیچ تاز همیشه هم پره!

حالا اگه منبع برق رو قطع کنید تنها اتفاقی که میفته اینه که باطری دیگه شارژ نمیشه و فقط دشارژ میشه پس دیگه جریان برق شما قطع نمیشه.

البته این خیلی کلی بود برای مثال از لحاض عملی نمیشه هم باطری شارژ بشه و هم دشارژ به همین منظور میان از خازن های خیلی بزرگ تقریبا 1 یا 1.5 فاراد و به تعداد 4 یا5 تا استفاده میکنن تازه باید دستگاه رو هم در مقابل در جریان برگشتی حفظ کنیم و از بند و بساط ها .

میتونم کاملا و دقیق بگم و تکنیک های مختلف ساخت یو پی اس رو توضیح بدم .البته اگه مایل باشید!

یاحق

mndst
25-06-2008, 23:20
بله لطفا ادامه بدید.

البته من فکر نمی‌کنم بشه برقو دائما به باطری وصل گذاشت و از باطری استفاده کرد چون

من می‌خوام برق باطری رو دوباره به Ac تبدیل کنم و این کار هم به صرفه نیست و (چون اینورتر از نوع نمودار سینوسی مودیفای شدست) برای همه دستگاهها قابل استفاده نیست.

پس فقط برای همون دو سه ساعتی که به برق شهری دسترسی نداریم...

من بیشتر به نظرم اومد شاید مداری باشه که بتونیم منبع برق 1 و 2 را بهش وصل کنیم و در حالت عادی جریانی که از منبع 1 میاد از این مدار خارج بشه

ولی وقتی که مثلا اختلاف پتانسیل دو سر منبع برق 1 از یه مقداری کمتر شد، بجای اون جریان منبع 2 ازش خارج بشه.

به نظر کار پیجیده ای نمیاد ولی من چون دانش طراحیش رو ندارم گفتم شاید از طرح‌های که از قبل وجود دارن استفاده کنم.

در مورد جلو گیری کردن از جریان برگشتی هم من فکر می‌کنم چون برق Ac رو باید برای شارژ باطری اول به Dc تبدیل کنیم (درست می‌گم؟) با یه دیود می‌شه جریانو یک طرفه کرد.

در مورد خازن ها هم بیشتر توضیح بدین.

محمد مهندس
02-07-2008, 08:10
نگاه کن داداش برای این که شما بتونین وقتی که برق میره برق اضطراری را روشن کنید باید از برق شهر نمونه بگیرید مثلا وقتی که برق شهر رفت یک کلید مثل رله وصل شود و برق باتری را به مدار بدهد مثلا با یک تضعیف کننده مقاومتی یک ترانزیستور و یک رله به راحتی می توانید این کار را انجام دهید سرعت عمل این مدار چند میلی ثانیه است برای افزایش سرعت عمل باید از ترایاک استفاده کنید.

sanih
02-07-2008, 11:56
عزیز جون کسی نگفته که باید تو همه تاپیک ها پست بدی میدونی چند میلی ثانیه برای دستگاه ها دیجیتالی چقدر زیاده؟ اگه بتونی در حد پیکو ثانیه پشنهاد بدی یا علی. انشالله بزودی بحث رو ادامه میدم.

یاحق