PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نظر شما در استفاده از فرمت Png به جای Gif ?!؟

DaRiOuShJh
19-06-2008, 13:54
سلام و خسته نباشید
من میخواستم یه تغییراتی تویه قالبه خودم بدم
گفتم بد نیس یه نظر سنجی و همه پرسی هم در این مورد داشته باشیم که:

استفاده از فرمت PNG در طراحی صفحات وب - اشتباه یا درست؟

یه مقدمه کوتاه: (نه همچین!!![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

همه ی شما حتما تا به حال به مراتب از فرمت های gif یا jpg در طراحی ها یا عکس ها و .... استفاده کردید
در زمینه های دیگه ممکنه کمبودهای این دو فرمت خیلی به چشم نیاد ولی در طراحی وب بالاخره زود یا دیر با این واقعیت روبرو میشید که ممکنه بخواید عکسی رو که از رنگ های مختلفی تشکیل شده و همینطور fade یا سایه داره رو رویه عکسی دیگه یا background ای که ساده نیست بندازید میبینید که چه قدر این فرمت ها ممکنه شما رو با مشکل مواجه کنن

فرمت PNG راهکار و به قولی combine قابلیت های این دو فرمته معروف و پرکاربرد هست

PNG که مخففه Portable Network Graphics در ساله 1996 رسما منتشر شد و یکی از اولین اهدافی که نشونه رفته بود فرمت gif بود

png با توجه به متد فشرده سازی قوی ای که داره میتونه تصاویر رو بدونه افته کیفیت و همینطور به صورته کاملا شفاف (transparent) ذخیره و نشون بده

یه نگاهی هم به دو فرمته قبلی داشته باشیم خالی از لطف نباید باشه!:

JPٍEG یکی از بهترین و پر طرفدار ترین فرمت های فشرده تصویری هست و تا 24-bit رو ساپورت میکنه ولی متاسفانه transparent رو ساپورت نمیکنه

GIF قابلیته transparent رو ساپورت میکنه ولی از طرفی نهایتا 256 رنگ رو بیشتر نمیتونه نشون بده که بزرگترین ضعفشه

با توجه به نقاط ضعف فرمت های بالا فرمته PNG میتونه جایگزینه خوبی باشه
کد:
1-, 2-, 4- and 8-bit palette support (like GIF)
1-, 2-, 4-, 8- and 16-bit grayscale support
8- and 16-bit-per-sample (that is, 24- and 48-bit) truecolor support
full alpha transparency in 8- and 16-bit modes, not just simple on-off transparency like GIF
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ولی فرمته gif یک حسنه دیگه هم داره که اون همین ساپورته animation هست و همین موضوع باعث شده که هنوز در banner ها و .... کاربرد داشته باشه

منابع و لینک های مفید در این زمینه:

--------------------------------------------------------------

حالا با توجه به این نکات میخواستم ببینم نظره شما دوستان و اساتید چیه؟
البته خوب بنا به نیازها به مراتب از هر 3 فرمت استفاده میکنیم...[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

موفق و موید باشید
داریــــــــــــــوش

tabriz-info
19-06-2008, 14:13
داریوش خان برگشت دوباره ( نه چند باره ) رو به انجمن خوش امد میگم

خوب خودت سوال کردی همه ی جواب ها رو هم دادی

بسته به موقعیتش از هر فرمتی میشه استفاده کرد

لوگو png
بنر gif ,.........

eAmin
19-06-2008, 14:47
سلام.

منم با نظر پستهای بالایی موافقم...

ولی یه جورایی بیشتر با png حال می کنم!

ولی فرمته gif یک حسنه دیگه هم داره که اون همین ساپورته animation هست و همین موضوع باعث شده که هنوز در banner ها و .... کاربرد داشته باشهنا گفته نمونه که جدیدا این نقطه ضعف از روی png ها هم برداشته شده!!!!
یعنی انیمیشن رو هم ساپورت می کنه، نوع فرمتش هم PNGA هست. ( یه تبلیغ باحال واسه فایرفاکس! جدیدا فایرفاکس 3.0 از این فرمت پیشتیبانی می کنه، نسخه ی کاملش اومده همین الان برید دانلودش کنید.)

DaRiOuShJh
19-06-2008, 15:48
داریوش خان برگشت دوباره ( نه چند باره ) رو به انجمن خوش امد میگم

خوب خودت سوال کردی همه ی جواب ها رو هم دادی

بسته به موقعیتش از هر فرمتی میشه استفاده کرد

لوگو png
بنر gif ,.........

محمد جان والا من میگم درباره ی تاپیک ها و نظرسنجی هایی که میزنم حداقل یه مقدمه ی کوتاه و اطلاعاته مختصری هم بزارم که اگه کسی اطلاعاتش کم بود یا چیزی نمیدونست یه مقدار بیاد تو باغ[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

آخه این مقاله رو موقعی نوشتم که داشتم رو قالبه جدید کار میکردم

این قالب هم چون بک گراند داره یه طوریه که با png درست میکردم به مراتب ساده تر میشد کاراش

از طرفی یه گشتی که تو نت زدم دیدم اوووووووووووووووووووووووو ووه 10 سال بیشتره که این فرمت منتشر شده ولی همونطور که میبینید باز خیلی کم تو سایت ها و فروم ها ازش استفاده میشه
اونم بیشتره مکافاتش به خاظره ورژن های قبلیه mozilla و IE هست
این اسکریپت ها و مدهایی هم که برای نشون دادنه transparent هستن زیاد جالب نیستن

راستی مجمد جان رسیده به اون تاپیکه من یه نگاه بنداز این بلاگفا ضده حال زده
مرسی:46:

سلام.

منم با نظر پستهای بالایی موافقم...

ولی یه جورایی بیشتر با png حال می کنم!

نا گفته نمونه که جدیدا این نقطه ضعف از روی png ها هم برداشته شده!!!!
یعنی انیمیشن رو هم ساپورت می کنه، نوع فرمتش هم PNGA هست. ( یه تبلیغ باحال واسه فایرفاکس! جدیدا فایرفاکس 3.0 از این فرمت پیشتیبانی می کنه، نسخه ی کاملش اومده همین الان برید دانلودش کنید.)

به به به
امین جان همیشه با خبرایه دسته اولی
نمیدونم اینارو از کجا میاری:40::11:

مرسی خبر نداشتم
این فرمت رو هم نشنیده بودم ولی فک کنم یه مقدار حجمش زیاد باشه و یه مقدار طول بکشه تا جا بیافته (چند سال)

این فایرفاکس جدیده هم که دوستان تو تاپیکش زیاد ازش گله و شکایه میکردن
مسنکه مقادیری مشکل داره با فارسی , utf-8

چه برنامه هایی حالا این فرمت رو میتونن خروجی بدن؟ خبر داری؟:10:

البته فک کنم png یه مقدار حجمش برایه عکسایه بزرگ زیاد باشه با اینکه فشرده سازیش از jpeg و gif قوی تره
من خودم تا به حال برایه داخله فلش هام از Png به خاطره کیفیته خوبش استفاده میکردم و برایه اینکه حجمه فایله خروجی زیاد نشه به gif و jpeg تبدیل میکردم

eAmin
19-06-2008, 16:11
ما مخلصیم.

قبلا که توی متفرقه بهت گفته بودم، نت گردی می کنم.

اگه مایکی ( مایکروسافت ) می بود، خیلی زودتر از اینها جا می یافتاد! مایکروسافته دیگه...

در ضمن من همین الان از همون 3.0 استفاده می کنم، و تا حالا به چیزه خاصی بر نخوردم. نمی دونم والا.

راستش هنوز چیزه زیادی نمی دونم، ولی یه گردشی باید بزنم ببینم چی می شه.

Mr.K2
19-06-2008, 16:34
سلام علیکم ...
بنده هم در طراحی خیلی وارد نیستم ام در قالب هایی که ویرایش کردم و یا تغییر دادم و کلا خیلی جاهایی که دیدم ، استفاده از png خیلی گسترده شده ... به همون علتهایی که شما دوستان توضیح دادید ...
کیفیتش مخصوصا اینروزا که ظاهر سایت و گرافیک کاری سایت اهمیت زیادی پیدا کرده ، بیشتر مود توجه قرار گرفته و گسترده تر شده ..
اما هنوز gif هم مابینش پیدا میشه ! اصلا یه جاهایی هم تصاویر در سایزهای کوچیک هستند که دیگه توشوت کیفیت مهم نیست چون اینقدر کوچیک هستند که دیگه با کیفیت بودن یا بی کیفیت بودنشون پیدا نمیشه !! البته در همچین مواقعی دیگه میزان فشرده بودن هم دیگه مطرح نمیشه چون حجم همشون کم میشه !!!
البته بازم بیشتر لوگوها و... رو png میسازند ...
در مورد بنر ها هم اگر کسی به صورت انیمیشن میخواد که کیفیت بالایی هم داشته باشه خیلی راحت میتونه از فلش استفاده کنه تا اینکه بیاد یه بنر متحرک اما با کیفیت پایین رو قرار بده ..

DaRiOuShJh
19-06-2008, 20:16
بله منم با فلش موافقم

هم کم حجم تره، هم کاربر پسند تر، هم با کیفیت تر

ولی مشکل از طرفه طراحا و وبمستر ها هست
چون براشون به مراتب گرونتر میوفته طراحیش

gif برای بنر هایی که زیاد از رنگ های مختلف و FADE توشون استفاده نشده و تعداد فریم های زیادی هم احتیاج نداره بد نیس باز

از طرفی در سیستم های مختلف gif چون قدیمی هست به مراتب support بهتری داره تا فلش

sooshiyanet
20-06-2008, 12:51
خب داریوش من فکر میکنم در پست اول همه چیز خود به خود توضیح داده شده

Gif برای انیمیشن ها خوبه (( بنر و تبلیغات ))

Png هم آچار فرانسه یک سایت هست

هر دو کنار هم خوبن , (( تا قبل فرمت های آینده البته ))