PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كلوپ خودروهاي آمريكايي

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46]

mamal3899
24-02-2024, 19:22
سلام به برو بچهای آمریکایی سوار
میخوام یکی از تجربه هامو در اختیارتون بزارم که خدایی نکرده تو جاده براتون اتفاق نیوفته
چند وقت پیش هوا خیلی عالی خنک بود که با یکی ازد دوستان صمیمی رفتم از خونه که اهوازه رفتیم ابادان توی راه ماشین فول بنزین کردم و روندمش تا آبادان و کلی هم چرخیدیم تا 8 شب که دیگه هوا تاریک شده بود تصمیم گرفتیم برگردیم اهواز خلاصه رفتیم یه قهوه خوردیم استارت زدیم راه افتادیم که نزدیکای پلیس راه بود کنار گارد ریل ها داشتم حرکت میکردم با صدای ضبط زیاد که صدای تق تق از توی موتور شنیدم سرعت کم کردم زدم کنار دیدم وقتی گاز میدم از توی کاربراتور صدای تق تق خیلی زیاد می آمد و دود بنزین با بالای کاربراتور خارج میشد همراه با صدای زیاد ، اولش ترسیدم گفتم نکنه ماشین پیستون ترکونده یا اینکه صدای سوپاپه با همون حالت روندمش اومدم کنار پلیس راه که امنیت باشه و روشن باشه . در نظر داشته باشید که اگه از این ماشین های مرد دارین حتما توی ماشین ابزار کامل داشته باشین . خلاصه رفتم اولش سراغ کاربراتور بازش کردم کاملا چپش کردم حدسم این بود که بنزیکی که زدم شاید آب توش باشه یا شاید آشغال رفته توی ژیگلور ها که ماشین صاف کار نمیکنه که حدسم اشتباه بود کاربراتور بستم روشن کردم که فایده نداشت همون حالت بود بعدش رفتم سراغ شمع ها یکی یکی وایر شمع ها رو کشیدم تا ببینم ماشین چطور کار میکنه که متوجه شدم ماشین داره 4 سیلندر کار میکنه شمع 1 و 2 از سمت جلوی ماشین کار نمیکرد شمع داشتم نصب کردم و بازم روشن کردم و باز به همین حالت بود فرقی نکرد شکم رفت به سوپاپ گفتم این سوپاپ چسونده و نمیتونه بنزین رو بسوزونه که بنزین از مینی فول برمیگرده از کاربراتور خارج میشه توی همون جاده قالپاق موتور باز کردم و پیچ های تپت ها رو تا جایی که جا داشت شل کردم و با یه تخته محکم کوبیدم روش روی تا شل کنه که اگه آشغالی یا اینکه سوختگی توش باشه بریزه پایین روی 2 تا سیلندر همین کارون کردم و روشن کردیم موتور لرزش داشت با همون روشن بودن پیچ های تپت ها رو شل سفت کردم تا فیلرش گرفته بشه و موتور صاف صاف شده اینقدر صاف شد که میشد یه لیوان آب بزاری روی موتور جوری صاف شد که مکانیکی که بردم پیشش هر کاری کرد نتونست با این همه اداعایی که داشت . خلاصه اون تق تق و اون صدا ها از بین رفتن یه مقدار هم دلکو رو تنظیم تر کردم موتور واقعا صاف شد و بی صدا شد بستمش روندمش تا اهواز بدون مشکل .
میخوام اینو بگم که این ماشین ها واقعا کسی رو جدا نمیزارم و اگرم بمونی تو راه همیشه ابزار همراهت باشه چون خودت میتونی درستش کنی موتورهای خیلی ساده ای دارن اصلا هیچیش برقی و کامپیوتری نیست و به صورت مکانیکی عمل میکنه و خیلی ساده اس .

as5778
26-02-2024, 06:00
بالا بر شیشه ها سمت راننده و شاگرد نسبتا خوب کار می کنن اما راضی کننده نیست اما سمت عقب بخصوص یکی از شیشه ها راحت پایین میاد اما بالا رفتنش باید با دست کمک کنم بیاد بالا حالا میشه اینا را تقویت کرد یا موتورشان را تعمیر کرد

hamid-48
26-02-2024, 13:17
بالا بر شیشه ها سمت راننده و شاگرد نسبتا خوب کار می کنن اما راضی کننده نیست اما سمت عقب بخصوص یکی از شیشه ها راحت پایین میاد اما بالا رفتنش باید با دست کمک کنم بیاد بالا حالا میشه اینا را تقویت کرد یا موتورشان را تعمیر کرد

شیشه بالابر وسیله ای هست که موتورش در عین کوچک بودن، آمپر نسبتا زیادی میکشه و باید برق قوی و اتصالات سالم و تمیز داشته باشه. اول محل اتصال سیمها و فیشها و اتصال بدنه بالابر رو تمیز کنید که هیچ آلودگی و زنگ زدگی نداشته باشه. احتمالا مشکل حل میشه. اگه نشد باید براش رله بزارین و یه سیم قوی مستقیم از سر باطری بیارین. (تقریبا همه پرایدهای مدل پایین هم این مشکل رو پیدا میکنن که با همین رله حل میشه و اصلا کیت آماده رله شیشه بالابر برای پراید تو بازار موجوده که میتونین از همون استفاده کنین فقط سوکتش به ماشین آمریکایی نمیخوره که باید سوکت رو حذف کنین و سیمها رو به هم متصل کنین).

hamid-48
26-02-2024, 13:51
سلام دوستان
ماشینم صبح ها که روشن میکنم یکم که گرم میشه بعد میزنم دنده عقب که حرکت کنم ولی توی دنده عقب نمیره خیلی گازش میدم تا دنده جا بره خیلی دیر جا میره یه صدایی میره که دنده میخواد جا بره ولی جا نمیره ولی وقتی میزنم توی D حرکت به جلو میره ولی به عقب نمیره . کسی تا حالا به همچین مشکلی بر خورده میتونید کمک کنید .

توی گیربکسهای اتوماتیک، اغلب فرمانها و عملکردها با فشار روغن انجام و کنترل میشه لذا موقعی که یک فرمان یا عملکرد با تاخیر انجام میشه علتش ضعف فشار روغن هست.
اگه در اغلب عملکردها تاخیر وجود داره به احتمال زیاد اویل پمپ گیربکس ضعیف شده و نیاز به تعمیر داره ولی اگر مثل ماشین شما مثلا فقط فرمان دنده عقب با تاخیر انجام میشه، به احتمال زیاد کانالهای روغن مربوط به شفت و کاسه کلاچ دنده عقب گرفتگی داره و روغن خوب نمیرسه برای همین باید گاز بدین تا فشار بره بالا و روغن برسه.
این یک خرابی رایج این گیربکسها هست و به خصوص تو سالهای اخیر که کیتهای گیربکس بی کیفیت معروف به صفحه سیاه زیاد استفاده میشه، گریبانگیر خیلی ها شده. برای رفع اون باید ساعت گیربکس پیاده و خوب شستشو بشه تا گل و لجن سیاه رنگ داخل کانالهای روغن کاملا بیرون بیاد (اگرچه بهتره گیربکس کامل پیاده و کلیه قسمتها پاکسازی بشه).
البته قبل از این قضایا بهتره از کیفیت روغن گیربکس مطمئن بشین چون اگه کارکردش زیاد باشه غلظت و کیفیتش پایین میاد و چنین مشکلاتی ایجاد میکنه.

hamid-48
26-02-2024, 13:56
................

hamid-48
26-02-2024, 14:13
با سلام.ممنونم از شما.بله به احتمال زیاد مشکل از سرسیلندر باشه.چون یه ترک ریز داشت کف سرسیلندر.کسی از دوستان سراغ نداره سرسیلندر شورلت نوا؟؟دم عید هم هست و اوضاع یکم نابسامان.یا جاییو سراغ دارین بفرستم برا ترمیم؟ممنون میشم از همگی.باتشکر

همون ترک به داخل محفظه احتراق یکی از سیلندرها راه پیدا کرده و باعث خروج کمپرس و جرقه انفجار میشه. با این ترتیب بعیده که قابل تعمیر باشه ولی با این حال بد نیست به کارگاه هایی که دوخت و بازسازی سیلندر انجام میدن نشون بدین شاید شد.
آگهی فروش سرسیلندر نوا توی سایت دیوار گهگاهی میبینم و قیمتی حدود 10 تومن میزنن (البته تا 15 تومن هم دیدم) که البته اغلب به شکل کامل و آماده نصب هستن ولی اگه سرسیلندر سالم و قیمت مناسب به صورت لخت هم پیدا کنین میتونین با سوپاپ و فنر و اسبکهای خودتون جمعش کنین.
استوک فروشهای تهران و اصفهان هم همه جورش رو دارن.

hamid-48
26-02-2024, 14:37
سلام حمید جان
آخرش اینکه مشکل روغن ریزی رو پیدا کردی ؟
و بعدش اینکه من خودم چند وقتی یبار موتور ماشین میشورم با گازائیل چون واقعا برق میندازه بعد یه آب تاید پر کف درست میکنم میرسم روش و با پمپ کارواش کاملا میشورمش و بعدش با بلورو هوا میگیرم و تا یکی دو ساعت میزارم خاموش باشه و بعدش با چند بار استارت زدن راحت روشن میشه

سلام متقابل و عرض ارادت
در مورد روغن ریزی باید بگم بله مشکل از همون واشر کارتل گیربکس هست و بقیه جاها مثل محل اتصال سیم سبقت یا لوله های خنک کن روغن یا گاورنر که بعضا محل نشت روغن هستن کاملا تمیز و خشک موندن.
جالبه که چندی پیش توسط یکی از بنام ترین مکانیکهای امریکایی تهران کارتل گیربکس باز شد و پس از صافکاری کارتل در کارگاه پرسکاری و استفاده از واشر نو خوب، مجددا نصب شد ولی بعد از اون شدت روغن ریزی دوبرابر شده !!!!.
در مورد موتور شویی، اگه با احتیاط و حجم آب کم یا زمان کوتاه انجام بشه مشکلی پیش نمیاد و خودم هم قبلا دوبار این کار رو کرده بودم و مشکلی پیش نیومد ولی اینبار خیلی طولانی شد و آب به داخل دلکو و دینام نفوذ کرد. البته اگر قبل از استارت زدن همه جا رو خشک میکردم شاید اینقدر مصیبت نمیشد ولی کارواش عمومی بود و باید زودتر روی چال رو خالی میکردم.

mamal3899
28-02-2024, 11:46
توی گیربکسهای اتوماتیک، اغلب فرمانها و عملکردها با فشار روغن انجام و کنترل میشه لذا موقعی که یک فرمان یا عملکرد با تاخیر انجام میشه علتش ضعف فشار روغن هست.
اگه در اغلب عملکردها تاخیر وجود داره به احتمال زیاد اویل پمپ گیربکس ضعیف شده و نیاز به تعمیر داره ولی اگر مثل ماشین شما مثلا فقط فرمان دنده عقب با تاخیر انجام میشه، به احتمال زیاد کانالهای روغن مربوط به شفت و کاسه کلاچ دنده عقب گرفتگی داره و روغن خوب نمیرسه برای همین باید گاز بدین تا فشار بره بالا و روغن برسه.
این یک خرابی رایج این گیربکسها هست و به خصوص تو سالهای اخیر که کیتهای گیربکس بی کیفیت معروف به صفحه سیاه زیاد استفاده میشه، گریبانگیر خیلی ها شده. برای رفع اون باید ساعت گیربکس پیاده و خوب شستشو بشه تا گل و لجن سیاه رنگ داخل کانالهای روغن کاملا بیرون بیاد (اگرچه بهتره گیربکس کامل پیاده و کلیه قسمتها پاکسازی بشه).
البته قبل از این قضایا بهتره از کیفیت روغن گیربکس مطمئن بشین چون اگه کارکردش زیاد باشه غلظت و کیفیتش پایین میاد و چنین مشکلاتی ایجاد میکنه.
ممنون از راهنماییت پیاده کردن گیربکس کار ساده راحتی نیست که خودم انجامش بدم چال سرویس میخواد که ندارم ولی فرصت بشه باید ببرم مکانیک یه سرویس کامل کنه .

kcnc
03-03-2024, 14:26
در حال جمع کردن موتور نوا هستم میل سوپاپ ، بادامک های هوا 0.7 و دود 0.9 میلیمتر افتاده پایین . یکی دیگه دارم که نسبت به این خوبه منتها در قسمت وسط ( جای بوش دوم و سوم مقدار جزیی تاب داره) به نظرتون این دو میل سوپاپ ها قابل استفاده هستند آیا این مقدار که افتاده پایین که زیر 1 میلیمتر هست باعث کاهش قدرت موتور میشه یا آنچنان تاثیری نداره؟
انتهای پیچ های سرسیلندر وقتی که بسته میشه با ضدیخ در تماس هستش چه توصیه ای برای آب بند کردن پیچ ها دارید؟ با تشکر فراوان

hamid-48
04-03-2024, 15:12
در حال جمع کردن موتور نوا هستم میل سوپاپ ، بادامک های هوا 0.7 و دود 0.9 میلیمتر افتاده پایین . یکی دیگه دارم که نسبت به این خوبه منتها در قسمت وسط ( جای بوش دوم و سوم مقدار جزیی تاب داره) به نظرتون این دو میل سوپاپ ها قابل استفاده هستند آیا این مقدار که افتاده پایین که زیر 1 میلیمتر هست باعث کاهش قدرت موتور میشه یا آنچنان تاثیری نداره؟
انتهای پیچ های سرسیلندر وقتی که بسته میشه با ضدیخ در تماس هستش چه توصیه ای برای آب بند کردن پیچ ها دارید؟ با تشکر فراوان

به سلامتی انشاالله
ظاهرا موضوع خیلی تخصصی هست و باید کسانی که تجربه کافی روی تعمیر موتورهای جی ام دارن نظر بدن. البته اگه منظورتون از پایین افتادن اینه که بادامک ها خورده شدن یا به اصطلاح میل سوپاپ کچل کرده، فکر میکنم مقادیری که گفتین زیاده و اون میل سوپاپ قابل استفاده نباشه چون وقتی کف اسپیندل ها یا استکانی ها حتی خیلی کمتر از این مقادیر خورده میشه میگن باید عوض بشه چون تو عملکرد سوپاپ خیلی تاثیر داره.
میل سوپاپهای تقویتی افترمارکت هم طوری طراحی میشن که مقدار باز شدن و مدت زمان باز بودن سوپاپ (lift & duration) رو بیشتر بکنه چون تو راندمان موتور خیلی تاثیر داره.
در رابطه با پیچهای سرسیلندر، قاعدتا اصلا نباید وارد محفظه آب سیلندر بشن و انتهای سوراخ پیچ باید بن بست باشه. آیا همه پیچها اینطور با آب تماس دارن؟

kcnc
04-03-2024, 15:32
تشکر میکنم ،
با این اوصاف باید میل سوپاپ نو تهیه کنم ، البته کارگاه هایی در تهران هستند که میل سوپاپ را سنگ می زنند اما سوال اینجاست بادامک یک مرتبه خورده شده یک مرتبه دیگه سنگ میزنن در نتیجه ارتفاع بادامک ها کم میشه حالا این ارتفاع کم شده چطور جبران میشه !
میل سوپاپهای تقویتی افترمارکت که فرمودید در ایران گیر میاد؟ اگر نصب بشه باید سایر قطعات هم نسبت به اون باید تقویت بشن؟
بله انتهای تمام پیچ ها راه به در و با آب در تماس هستن.

hamid-48
05-03-2024, 13:24
تشکر میکنم ،
با این اوصاف باید میل سوپاپ نو تهیه کنم ، البته کارگاه هایی در تهران هستند که میل سوپاپ را سنگ می زنند اما سوال اینجاست بادامک یک مرتبه خورده شده یک مرتبه دیگه سنگ میزنن در نتیجه ارتفاع بادامک ها کم میشه حالا این ارتفاع کم شده چطور جبران میشه !
میل سوپاپهای تقویتی افترمارکت که فرمودید در ایران گیر میاد؟ اگر نصب بشه باید سایر قطعات هم نسبت به اون باید تقویت بشن؟
بله انتهای تمام پیچ ها راه به در و با آب در تماس هستن.

درود
بله همونطور که گفتین بادامک همینطوری هم کوتاه هست و نمیتونه سوپاپ رو به اندازه کافی باز بکنه اگه سنگ هم بخوره که بدتر میشه مگر اینکه مشابه بازسازی میل لنگ، اول با جوش بادامک رو ترمیم کنن بعد با سنگ زنی، شکل درست رو بهش بدن. در این مورد تجربه ای ندارم و نمیدونم برای میل سوپاپ هم انجام میشه یا نه.
میل سوپاپ تقویتی برای موتورهای جی ام هشت سیلندر تو ایران هست و دیدم استفاده کردن ولی برای شش سیلندر فکر نکنم باشه چون اصولا امریکایی بازایی که دنبال تیونینگ و ارتقاء موتوری هستن اصلا موتور شش سیلندر براشون مفهومی نداره و همون هشت هم براشون کمه ....
ضمنا اگه اشتباه نکنم میل سوپاپ های تقویتی به صورت یک کیت شامل تایپیت و اسبک های مخصوص خودشون هستن.
کمی عجیبه که سوراخ پیچها روی سیلندر راه به در هستن. شاید قبلا هرزشدن و مته و قلاویز خوردن. شاید هم موتورهای امریکایی اینطوری هستن نمیدونم. به هر حال فکر نکنم مشکل نشتی آب از محل پیچها پیش بیاد ولی چون سلندر چدنی هست امکان زنگ زدن و گریپاژ کردن پیچ وجود داره.

as5778
06-03-2024, 16:20
دوستانی که برای کارت سوخت اقدام کردن کارت را تحویل گرفتن یا خیر من بیشتر از یک ماه ثبت نام کردم هنوز نرسیده رفتم جایی که درخواست دادم پیگیر شدم یک شماره داد 1101202040
به این شماره پیام فرستادم بلافاصله جواب آمد که کارت سوخت شما تولید نشده است :worried: تا عید هم چیزی نمونده پمپ بنزین های بین شهری هم بیشتر وقت ها کارت اظطرای هم نمیدن تا بنزین بزنیم.

hamid-48
09-03-2024, 09:51
من هم دقیقا دو ماهه ثبت نام کردم ولی هنوز خبری نشده. همون موقع هم که توی این کلوپ صحبتش شد، بنده گفتم بعیده به ما کارت بدن ولی با این حال اقدام کردم.
جالبه که لیست سیاه کارت سوخت رو عمدا توی سایت موقع ثبت نام فعال نمیکنن که کاربرای دفاتر پلیس +10 متوجه موضوع نشن و به مشتری نگن به شما تعلق نمیگیره و 100 تومن پول رو بگیرن. بعدش دیگه علافی طرف و پولی که باخته براشون اصلا مهم نیست.
توی ایام عید امسال من تو شهرستانها خیلی با پمپ بنزینی ها سر قضیه ندادن کارت جایگاه
بحث و درگیری داشتم و بعد از برگشتن، به مدیریت پالایش و پخش غرب تهران توی خیابون ستارخان مراجعه کردم که مسئولش گفت اصلا کارت جایگاه در اصل برای کسانی هست که مثل شما، خود شرکت نفت کارت سوختشون رو باطل کرده و جایگاه ها موظف هستن به شما کارت بدن. هر جایگاهی نداد اسم و شماره اش رو به ما گزارش کنید ما برخورد میکنیم.
بعد از این قضیه، دو سه بار که جایگاهها کارت نمیدادن، با این تهدید که تخلفتون رو به مدیریت پخش گزارش میکنم به زور ازشون کارت گرفتم.

hamid-48
10-03-2024, 09:33
در ادامه قضیه کارت سوخت عرض کنم من هم به همان شماره پیامک دادم و بلافاصله جواب اومد که کارت سوخت شما تولید نشده است.
ظاهرا باید خودمون تولید کنیم..!!!.

Peyman Skylark
10-03-2024, 11:13
دوستان درود

با توجه به اینکه چندسالی میشه از ماشین امریکایی جدا هستم و در حال حاظر ماشین وطنی استفاده می کنم ، خواستم از اون دوستانی که در حال حاضر ( با این دغدغه های کمبود قطعات مرغوب و همچنین مکانیک منصف و کار درست ) سوار هستند و گاهاٌ تجربه تعمیراتی از قبیل موتور گیربکس و سایر بخش ها داشتند یه مشاوره بگیرم.

در وضعیت کنونی جدا از مسئله اقتصادی (چون هرجور حساب کنیم اقتصادی نیستن) آیا با این قطعات بی کیفیت و بی دوام بنظرتون هنوز میشه به این ماشینا اطمینان کرد و با خانواده سوار شد؟
من کسی هستم که حداقل دو روز در هفته باید به مسافرت های کوتاه برون شهری برم و گاهاٌ ممکنه خارج از استان هم برم.منظورم اینه که دوست دارم سوار بشم نه اینکه فقط یه گوشه پارکش کنم.

حدس خودم اینه که تعمیرات و سرویس هایی که با این قطعات بی کیفیت و تقلبی موجود در بازار بدست مکانیک های پول پرست (البته جسارت نشه به اون معدود مکانیک های گمنام با وجدان) انجام میشه ، دوامی نخواهد داشت و نمیشه بهشون اطمیمان کرد که مثلاٌ یه فاصله 1000 کیلومتری با ماشین بری مسافرت (یا اگه بری هر لحظه دست و پات بلرزه که داری تو راه میمونی) و باید نهایتا به دور دور داخل شهر بسنده کرد.

شاید بعضی دوستان بگن بالاخره این ماشینا قدیمی هستن و باید انتظار ریسک بالاتر بنسبت ماشین روز رو داشت. البته که این نظریه درسته اما همه ما می دونیم بعلت سبک و اهداف تولیدکنندگان در اون دوران طلایی که مثل الان مصرف گرایی نبوده ، اکثر قطعات در تمامی دستگاه ها اعم از لوازم خانگی ، خودرو و... قابل تعمیر بوده ، که همین حالا هم پس از گذشت نیم قرن و بیشتر اگه تعمیرات با قطعات مرغوب و یا سرویس ها با مهارت و علم کافی انجام بشه ، این ماشینا پتانسیلش رو دارن که باز هم استفاده بشن و هنوزم میشه بهشون اطمینان کرد.

ولی با اینحال چون خودم چند ساله که فقط از دور تماشاگر هستم ، حد و اندازه این اطمینان تو این شرایط دستم نیست و ممنون میشم اگه دوستانی که سوار هستن تجریباتشون رو باشتراک بذارن.

hamid-48
12-03-2024, 12:28
دوستان درود

با توجه به اینکه چندسالی میشه از ماشین امریکایی جدا هستم و در حال حاظر ماشین وطنی استفاده می کنم ، خواستم از اون دوستانی که در حال حاضر ( با این دغدغه های کمبود قطعات مرغوب و همچنین مکانیک منصف و کار درست ) سوار هستند و گاهاٌ تجربه تعمیراتی از قبیل موتور گیربکس و سایر بخش ها داشتند یه مشاوره بگیرم.

در وضعیت کنونی جدا از مسئله اقتصادی (چون هرجور حساب کنیم اقتصادی نیستن) آیا با این قطعات بی کیفیت و بی دوام بنظرتون هنوز میشه به این ماشینا اطمینان کرد و با خانواده سوار شد؟
من کسی هستم که حداقل دو روز در هفته باید به مسافرت های کوتاه برون شهری برم و گاهاٌ ممکنه خارج از استان هم برم.منظورم اینه که دوست دارم سوار بشم نه اینکه فقط یه گوشه پارکش کنم.

حدس خودم اینه که تعمیرات و سرویس هایی که با این قطعات بی کیفیت و تقلبی موجود در بازار بدست مکانیک های پول پرست (البته جسارت نشه به اون معدود مکانیک های گمنام با وجدان) انجام میشه ، دوامی نخواهد داشت و نمیشه بهشون اطمیمان کرد که مثلاٌ یه فاصله 1000 کیلومتری با ماشین بری مسافرت (یا اگه بری هر لحظه دست و پات بلرزه که داری تو راه میمونی) و باید نهایتا به دور دور داخل شهر بسنده کرد.

شاید بعضی دوستان بگن بالاخره این ماشینا قدیمی هستن و باید انتظار ریسک بالاتر بنسبت ماشین روز رو داشت. البته که این نظریه درسته اما همه ما می دونیم بعلت سبک و اهداف تولیدکنندگان در اون دوران طلایی که مثل الان مصرف گرایی نبوده ، اکثر قطعات در تمامی دستگاه ها اعم از لوازم خانگی ، خودرو و... قابل تعمیر بوده ، که همین حالا هم پس از گذشت نیم قرن و بیشتر اگه تعمیرات با قطعات مرغوب و یا سرویس ها با مهارت و علم کافی انجام بشه ، این ماشینا پتانسیلش رو دارن که باز هم استفاده بشن و هنوزم میشه بهشون اطمینان کرد.

ولی با اینحال چون خودم چند ساله که فقط از دور تماشاگر هستم ، حد و اندازه این اطمینان تو این شرایط دستم نیست و ممنون میشم اگه دوستانی که سوار هستن تجریباتشون رو باشتراک بذارن.

درود بر شما

این سوال یا به نوعی نگرانی، همیشه در ذهن همه ما هم که هنوز داریم از این ماشینا استفاده میکنیم وجود داره و من حتی در استفاده داخل شهری هم موقع گیر کردن تو ترافیک های شدید همیشه دست به دعا هستم که ماشین الان طوریش نشه که راه رو بند بیاره و مجبور باشم فحش و نفرین و سرزنش و متلک صدها نفر رو به جون بخرم.
خرابی برای همه ماشینها حتی نو و به روز هم پیش میاد ولی وقتی اینا خراب میشه مردم بیشتر شاکی میشن و اعتراض میکنن که همین امثال شما باعث راه بندان هستین و چرا دست از این ماشینا ور نمیدارین و ......(که خیلی غیرمنطقی هست).
البته همونطور که گفتین این ماشینها برای کارکرد درازمدت و قابلیت تعمیرات مکرر طراحی شدن و به نظرم کسانی که واقعا علاقمند هستن و بحث هزینه چندان مشکلی براشون نداره، چنانچه یکبار بازسازی واقعا صفر تا صد با قطعات خوب و توسظ افراد کاربلد (یا در بعضی کارها خودشون) انجام بدن، هنوز میشه با ضریب اطمینان بالایی از این خودروها هم برای سواری روزمره و هم مسافرت استفاده کرد.
البته خودم امکان انجام اینکار رو نداشتم برای همین، از دو سال پیش که بعد از سالها دوری، دوباره ماشین امریکایی گرفتم، به شکل تدریجی و مرحله به مرحله دارم بهش رسیدگی میکنم و سعی میکنم موارد احتمالی خرابی رو پیش بینی و برطرف کنم. اخیرا هم برای یک مورد ضروری مجبور شدم دو بار از تهران تا آمل (که البته مسافت زیادی نیست) باهاش برم و برگردم که خوشبختانه در هر دو سفر روسفیدم کرد و بدون مشکل رفتم و برگشتم.
این ماشینها از نظر موتور و گیربکس و دیفرانسیل طوری ساخته شدن که خیلی به ندرت ممکنه باعث خرابی ناگهانی و ماندن بین راه بشه و اونچه بیشترین مشکل رو ایجاد میکنه بحث برق و سیمکشی، دینام، دلکو، کاربرات و استارت هست. در وحله بعد رادیاتور و شلنگهای اون، پمپ بنزین و سیستم ترمز میتونن باعث مشکلات و خرابی های ناگهانی بین راه بشن. چنانچه همه اینها از قبل بازبینی و تعمیر اساسی شده باشن واقعا میشه تا حد زیادی با آسودگی از خودرو استفاده کرد.
یک تیم خیلی حرفه‏ ای و تخصصی و علاقه‏ مند، چند سالی هست که کارگاه مجهزی راه انداخته و اقدام به بازسازی واقعا صفر تا صد فقط کادیلاک ایران (سویل) میکنن که بنده از طریق شبکه های اجتماعی در جریان کارهاشون هستم. ماشین رو به صورت کامل و ریز، دمونتاژ میکنن و پس از احیا و مرمت همه چیز (حتی چیزایی که خیلی به نظر بی اهمیت میرسه) دوباره جمع میکنن. ماشینهایی که این کارگاه بازسازی میکنه هیچ فرقی با ماشین صفر ندارن و به نوعی شعبه جنرال موتورز در ایران هست.

Peyman Skylark
16-03-2024, 11:28
درود بر شما

این سوال یا به نوعی نگرانی، همیشه در ذهن همه ما هم که هنوز داریم از این ماشینا استفاده میکنیم وجود داره و من حتی در استفاده داخل شهری هم موقع گیر کردن تو ترافیک های شدید همیشه دست به دعا هستم که ماشین الان طوریش نشه که راه رو بند بیاره و مجبور باشم فحش و نفرین و سرزنش و متلک صدها نفر رو به جون بخرم.
خرابی برای همه ماشینها حتی نو و به روز هم پیش میاد ولی وقتی اینا خراب میشه مردم بیشتر شاکی میشن و اعتراض میکنن که همین امثال شما باعث راه بندان هستین و چرا دست از این ماشینا ور نمیدارین و ......(که خیلی غیرمنطقی هست)...

ممنونم از وقتی که گذاشتید آقا حمید.
ببینید برای مثال یکی از دوستانم پمپ بنزین بیوک رو در هنگام خرابی با یه نمونه تو بازار بنام usmw (اگه اشتباه نکنم) تعویض کرد که بعد یکسال دوباره دچار خرابی شد و همینطور دیدم خیلی از دوستان که تعمیرات اساسی انجام دادن و بعد دوسال دوباره موتورشون به روغن سوزی افتاده و دوباره ناچار شدن مجدد تعمیر کنن. در کل منظورم اینه که برای ماشینهای امریکایی جنس فیک تو بازار خیلی زیاده و جنس اصلی نو بشدت کمیابه و یا اگه هم باشه بصرفه نیست که بخواهیم بخریم و این کار رو سخت میکنه.

اگه دقت کرده باشید بنز و (بی ام و) معمولاً خیلی بیشتر تو سطح شهر استفاده میشن و طی تحقیقی که کردم میگن لوازم اصلیشون تو بازار خیلی بیشتر از امریکایی هست و این جو دلال بازی و جنس های تقلبی تو حوزه اروپاییا کمتره.

hamid-48
17-03-2024, 09:52
ممنونم از وقتی که گذاشتید آقا حمید.
ببینید برای مثال یکی از دوستانم پمپ بنزین بیوک رو در هنگام خرابی با یه نمونه تو بازار بنام usmw (اگه اشتباه نکنم) تعویض کرد که بعد یکسال دوباره دچار خرابی شد و همینطور دیدم خیلی از دوستان که تعمیرات اساسی انجام دادن و بعد دوسال دوباره موتورشون به روغن سوزی افتاده و دوباره ناچار شدن مجدد تعمیر کنن. در کل منظورم اینه که برای ماشینهای امریکایی جنس فیک تو بازار خیلی زیاده و جنس اصلی نو بشدت کمیابه و یا اگه هم باشه بصرفه نیست که بخواهیم بخریم و این کار رو سخت میکنه.

اگه دقت کرده باشید بنز و (بی ام و) معمولاً خیلی بیشتر تو سطح شهر استفاده میشن و طی تحقیقی که کردم میگن لوازم اصلیشون تو بازار خیلی بیشتر از امریکایی هست و این جو دلال بازی و جنس های تقلبی تو حوزه اروپاییا کمتره.

درسته، متاسفانه قضیه قطعات یدکی بی کیفیت و تقلبی داره تو این مملکت بیداد میکنه. البته در مورد قطعات ماشینهای کلاسیک اروپایی اطلاع دقیقی ندارم ولی به طور کلی این موضوع شامل حتی خودروهای روز هم میشه و باعث شده هزینه و مشکلات نگهداری ماشین خیلی بیشتر از حالت واقعی و نرمال باشه.
قبلا ماشینهای آمریکایی به این معروف بودن که قطعات عمری دارن و یکبار که مثلا موتور یا جلوبندی تعمیر میشه میره برای 10 سال بعد ولی با این اوضاع فعلی، دیگه باید با این دلخوشی ها خداحافظی کرد.

camaro lt
18-03-2024, 00:05
درود بر تمامی شما دوستان و همقطاران قدیم و جدید، و تشکر بخاطر لطف و محبتی که به بنده دارید و جویای احوالم بودید. طی این مدت کماکان به کلوپ سر میزدم و چون خوشبختانه دوستان اکثرا به مسائل فنی آشنا هستن و پاسخهای خوبی به سوالات فنی میدادند( و البته من هم استفاده میکنم) بنابراین دلیلی برای ورود به این گفتگو و مبادله تجربه ها نمیدیدم، مگر اینکه حرف تازه ای در باره تجربه جدید داشته باشم، که فعلا تا این لحظه ، چیزی که قابل ارائه باشه، وجود ندارد، هرچند که موارد جزئی هم برای همه ما مهم و تعیین کننده است.

اگر نظر بنده را در باره آینده داشتن و یا نداشتن خودروی آمریکایی و یا کلا کلاسیک بپرسید، و بخواهید بدانید که آیا با وجود اینهمه مشکلات و دردسرها و محدودیتها و ..و..تمایلی به داشتن و نگهداری یکی از اینها دارم یا خیر، جوابی که با صراحت و روشنی خواهم داد " بله " است.
دلیل هم بسیار زیاد ، و اکثرا مربوط به حس و حال و تاثیری است که داشتن یک کلاسیک بر روی من میگذارد ( و به احتمال قوی بر روی همه شما که دارنده یا دوستدار یکی از اینها هستید) .

در اینکه نگهداری کلاسیک، حوصله و دقت و سرمایه کافی و صد البته دانش مربوط به آن را نیاز دارد، شکی نیست ( که حتی داشتن یک اتومبیل صفر کیلومتر از بهترین و با کیفیت ترین انواع موجود در دنیا هم نیازمند همین موارد است) ، اما محدودیتهایی که اکثرا بر اساس قوانین بی سر و ته، و یا نبود امکانات فنی و قطعات مناسب ، پدید می آید، گاها تاثیر زیادی بر روی این تصمیم گیری میگذارد، ( که اینهم باز اما و اگرهای زیادی دارد)

شاید بد نباشد بطور نمونه تجربه ای که چند روز پیش تا امروز داشتم را برای مثال تعریف کنم:
حدود 10 روز قبل متوجه شدم که پشت لاستیک جلو چپ، آلوده به روغن ترمز شده، و بعد از بررسی که انجام دادم، مشخص شد شلنگ لاستیکی متصل به سیلندر ترمز، بخاطر فرسودگی و سالها کار کرد، پوسیده و دچار نشت شدید روغن شده که چاره ای جز تعویض آن وجود نداشت، اما با توجه به اینکه در چند دهه گذشته، در اینجور موارد، تعمیر شلنگ فرسوده را امتحان کرد و جواب مثبت گرفته بودم، در وهله اول به دنبال تعمیر شلنگ فرسوده رفتم.

منظور از تعمیر شلنگ فرسوده، پرس مجدد سر و انتهای فلزی آن به یک شلنگ نو است که توسط کارگاه های پرس شلنگ انجام میشود، اما مثل همه چیز این جا ،که با گذر زمان، وضعیت بدتر و مشکلتر میشود، این قضیه هم به سمت محدودیت و کم و کاستی های زیادی پیش رفت، به این شکل که شخصی که سالها برای پرس انواع شلنگهای مختلف به وی مراجعه میکردم، به دیار باقی شتافته و دیگر کسی را به دقت و تبحر و دانش او سراغ نداشتم.

با مراجعه به دیگر فروشگاههای پرس شلنگ و کارگاه های مختلف، جوابهایی نظیر " این کار ما نیست"، " دستگاهش را نداریم" ، " فقط تعداد بالا پرس میکنیم" ، " استاد هنوز نیامده و انجام هم نمیده " ،" پرس شلنگ ترمز مسئولیت دارد! " ، و غیره و غیره و غیره روبرو شدم...

اما چرا اصرار به پرس شلنگ داشتم؟ چون بر اساس تجربه های قبلی، آب بندی سر شلنگ ( منظور بخشی که به سیلندر ترمز بسته میشود) و پیچ دارای کانال روغن از وسط آن میگذرد، صرفا در نمونه های آمریکایی اصلی بخوبی صورت میگیرد، و در بقیه موارد، ایرادات و اشکال بسیار زیادی وجود داشته و برای آب بندی آن باید به معنای واقعی اعصاب فولادی داشته و حوصله و دقت بکار برد.

مشکلی که در پرس کردن شلنگهای ترمز رخ میدهد این است که سر و انتهای این شلنگها( در نمونه های آمریکایی ) از آلیاژ برنج ساخته شده تا بخوبی با سطح چدنی سیلندر ترمز ، در محل اتصال شلنگ با سیلندر ترمز، و همچنین پیچ اتصال آن صورت بگیرد( و البته واشر مسی که بین سری و سیلندر ترمز قرار گرفته و آب بندی کاملی را فراهم می آورد). اما در نمونه های کپی سازی شده، این دو بخش سر و انتها، از آهن سفید ساخته شده که قابلیت هماهنگ شدن با سطوح اتصال به سیلندر ترمز را ندارد، و تحت هیچ شرایطی آب بندی صورت نمیگیرد. و در ادامه، برای پرس مجدد شلنگ به این بخشهای برنجی، باید دو قطعه لوله آهنی جوش داده شد تا در موقع پرس کردن شلنگ نو، این دو بخش لوله جوش داده شده، بخوبی شلنگ را فشرده و آب بندی کاملی بوجود بیاورند که بازهم جوش دادن آهن به برنج خودش داستانی دیگر است و استاد کارهای مربوطه هم مرتبا در حال در رفتن از زیر کار درست و صحیح انجام دادن....

با وجود این مشکلات، تصمیم گرفتم شلنگ نو تهیه کنم که مسلما از نمونه آمریکایی خبری نبود و نمونه ساخت ایران، که دارای سر و انتهای آهنی بود را به قیمت 430.000 تومان گرفتم و البته همان نشت روغن بعد از نصب و داستانهای آن را هم داشتم و اینکه چقدر سنباده کاری کرده و با سنگ سنباده رو میزی ، سطح تماس با پیچ و سیلندر ترمز را در سری این شلنگ ایرانی، صاف و صیقلی کردم و از روشهای مختلف برای بهترین آب بندی ، استفاده کردم و..بماند و در نهایت با استفاده از نوار تفلن، در وضعیتهای مختلف برای آب بندی واشر مسی و پیچ اتصال آن، به نتیجه مطلوب رسیدم.

اما این تنها بخشی از جریان بود و اینکه لوله مسی متصل به شاسی نیز ایراد پیدا کرده و باز بسته کردن آن چقدر مشکل بود و برای تعویض نیپل آن باید بازهم به همان استادکارهای بسیار ماهر مراجعه میکردم ( که دوبار کار را خراب کردند) و داستانی شد و ناچار شدم خرابکاری آنها را با ترفندی درست کنم نیز بماند.....!

و بازهم فقط این نبود و پیچ هواگیری نیز بخاطر استفاده از انبر دست و انبر قفلی( بجای آچار سایز 10 م م ) برای باز و بسته کردن توسط تعمیرکاران ناشی و صاحبان قبلی ناشی تر، به وضعیت نامطلوبی دچار شده و پیچ نو هم پیدا نمیشد و ناچار پیچ نمونه مربوط به جیپ را گرفتم که آنهم آب بندی نمیکرد و به هیچ صراطی مستقیم نبود و آخر سر ناچارا همان پیچ را نیمچه تعمیری کرده و مجددا استفاده کردم ، نیز بماند..!!

و البته بازهم در ادامه باید هواگیری میکردم که نیاز به دو نفر بود و چون کسی در دسترس نبود بنابراین ابتکاری بخرج داده و وسیله ای برای هواگیری ترمز اتومبیل توسط یک نفر تهیه کردم که تا این لحظه 50% موفقیت آمیز بوده ( یعنی خود این وسیله ابداعی کار را درست انجام میدهد ، اما در ادامه خودش از کار می افتد!)

متاسفانه از مراحل ماجرا تصویر نگرفتم ، ولی کل ماجرا مربوط به آب بندی شلنگ ، نبود قطعات مناسب و امکانات و وسائل کافی و.... بود

حال اگر این قضیه برای یک اتومبیل روز ایران رخ میداد، آیا اینهمه دردسر داشت؟ به احتمال قوی نه آنقدر زیاد، ولی در مواردی هم مشکلات آن دست کمی از کلاسیک نداشت، بخصوص در بخش تعمیرات که با کمال تاسف تعداد زیادی تعمیرکار نما ظاهر شده و از این وضعیت ناهنجار قطعات بی کیفیت و خودروهای بی کیفت تر داخلی نهایت استفاده را می برند.
بخاطر همین است که مرتبا به دوستانی که تازه صاحب کلاسیک شدند( چه آمریکایی یا هر نوع دیگر) توصیه میکنم هرچقدر میتوانند دانش فنی خود را بیشتر و بیشتر کرده و ابزارهای مناسب کار را برای استفاده خودشان تهیه کنند.

صحبت در این مورد بسیار بسیار زیاد است، ولی باید قبول کنیم که ما از آخرین نسلهایی هستیم که از این کلاسیکهای دهه های میانی قرن گذشته نگهداری و استفاده میکند ، باید هم آماده چنین چالشهای بسیار دشوار و عجیب و غربی هم باشیم.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] jo.jpg

Peyman Skylark
24-03-2024, 11:50
درود بر تمامی شما دوستان و همقطاران قدیم و جدید، و تشکر بخاطر لطف و محبتی که به بنده دارید و جویای احوالم بودید. طی این مدت کماکان به کلوپ سر میزدم و چون خوشبختانه دوستان اکثرا به مسائل فنی آشنا هستن و پاسخهای خوبی به سوالات فنی میدادند( و البته من هم استفاده میکنم) بنابراین دلیلی برای ورود به این گفتگو و مبادله تجربه ها نمیدیدم، مگر اینکه حرف تازه ای در باره تجربه جدید داشته باشم، که فعلا تا این لحظه ، چیزی که قابل ارائه باشه، وجود ندارد، هرچند که موارد جزئی هم برای همه ما مهم و تعیین کننده است.

درود بر همه دوستان

نوروز 1403 رو به همه دوستان و همراهان تبریک میگم علی الخصوص علی آقا (camaro lt) بزرگ این کلوپ که زحمات بسیاری کشیدند تو این سالها و راهنمایی هایی که کردند به خیلی ها کمک کرده.امیدوارم سالی سراسر شادی همراه با موفقیت داشته باشید و آرزومندم به آرزوهاتون برسید.

ما در این فضای مجازی دستمون بسته هست و کار زیادی ازمون بر نمیاد . اگه گاهاً جویای احوال هستیم این تنها کار کوچکی هست که از ما ساخته هست و چه خوش گفت فروغ فرخزاد:

اگر یاد کسی هستیم
این هنـر اوست
نە هنر ما..!
چقدر زیباست
کسی را دوسـت بداریم
نە برای نیــاز...
نە از روی اجبار...
و نە از روی تنهایی...
فقط برای اینکە ارزشش را دارد

( شاید ازنظر مدیران این پست بنده کلوپ رو به حاشیه هدایت کنه اما لازم دونستم عرض ادبی کرده باشم. )

hamid-48
25-03-2024, 11:03
بنده هم به سهم خود حلول سال نو و بهار طبیعت رو به همه اعضای کلوپ شادباش عرض میکنم.
از اینکه علی آقای عزیز کماکان همراه و در کنار ما هستند بسیار خشنود شدم :»

Rezaraeis
27-03-2024, 20:49
درود وقت دوستان بخیر
موتور نوا من گویا دو سیلندرش کار نمیکنه شمع و وایر و دلکو چک کردم سالم بود.
میشه روی نوا به جای موتور ۶ سیلندر خطی یه موتور ۳۵۰ نصب کرد؟
قیمت موتور ۶ سیلندر و ۸ سیلندر الان حدودا تو چه رنجی هستن؟

امید فریوری
29-03-2024, 01:10
سلام لطفا کسی برام می گه جعبه فیوز شورلت نوا فیوز نور بالا و نور پایین کدام است؟ ممنون

hamid-48
02-04-2024, 11:17
درود وقت دوستان بخیر

درود بر شما
اگر دوتا سیلندر کار نکنه، کارکرد موتور در حالت درجا خیلی بد و همراه با لرزش زیاد هست. برای آزمایش، وایرها رو یکی یکی جدا کردید و جرقه زدن سیلندرها رو کنترل کردین؟ اگه همه جرقه دارن ولی موقع جدا کردن وایر بعضی سیلندرها، کارکرد موتور تغییری نمیکنه، اون سیلندرها به احتمال زیاد مشکل سوختن سوپاپ دارن.
نصب موتور 350 روی نوا امکانپذیر هست و بعضی از نوا های مونتاژ امریکا (بخصوص کوپه ها) بطور فابریک موتور 8 سیلندر دارن. البته کار ساده ای نیست و مستلزم تغییراتی روی محل دسته موتورها است ضمن اینکه از نظر قانونی هم مجاز نیست.
قیمت موتور کامل 6 حدود 40 تا 50 تومن و 8 حدود 70 تا 80 تومن شنیدم. ضمنا اگه موتور 6 بخواین ببندید لوازم دورچین موتور مال خودتون قابل استفاده هست ولی در صورت تغییر به 8 سیلندر، دورچین کامل هم نیازه.

hamid-48
02-04-2024, 11:57
سلام لطفا کسی برام می گه جعبه فیوز شورلت نوا فیوز نور بالا و نور پایین کدام است؟ ممنون

سلام متقابل
توی جعبه فیوز نوا، برای چراغهای اصلی جلو (اعم از نور بالا یا پایین) فیوز گذاشته نشده و فیوزهای موجود، برای چراغهای کوچک، راهنما، فلاشر، دنده عقب و استپ ترمز هست.

امید فریوری
02-04-2024, 13:37
خیلی ممنون از راهنماییتون. ولی هر کاری کردن چراغ نور پایین سمت شاگرد روشن نمی شه. افتامات رو چک کردم سوکت و لامپ نمی دونم چرا روشن نمی شه. یکبار باتریساز گفت جای فیوز رو چک کن بعضی وقتها از اونجا می تونه باشه . چجوری پایه های فیوز رو چک کنم که برق داره؟

- - - Updated - - -

خیلی ممنون از راهنماییتون. ولی هر کاری کردن چراغ نور پایین سمت شاگرد روشن نمی شه. افتامات رو چک کردم سوکت و لامپ نمی دونم چرا روشن نمی شه. یکبار باتریساز گفت جای فیوز رو چک کن بعضی وقتها از اونجا می تونه باشه . چجوری پایه های فیوز رو چک کنم که برق داره؟

hamid-48
03-04-2024, 11:31
[QUOTE=امید فریوری;9198821]خیلی ممنون از راهنماییتون. ولی هر کاری کردن چراغ نور پایین سمت شاگرد روشن نمی شه. افتامات رو چک کردم سوکت و لامپ نمی دونم چرا روشن نمی شه. یکبار باتریساز گفت جای فیوز رو چک کن بعضی وقتها از اونجا می تونه باشه . چجوری پایه های فیوز رو چک کنم که برق داره؟

- - - Updated - - -

اشکال ماشین شما بسیار ساده برطرف میشه و عجیبه که باتریساز چنین حرفی زده. به این نکته توجه کنین که چراغ یک طرفش روشن میشه. پس نه مشکل از برق اصلی هست، نه فیوز، نه آفتامات. فقط میتونه از تکه سیمی باشه که از آفتامات تا پشت چراغ رفته (سیم از داخل قطعی پیدا کرده) یا محل اتصال این سیم به آفتامات و سوکت لامپ یا حتی خود لامپ.
بعضی وقتا لامپ ظاهرا سالمه و رشته سیم داخلش سر جاش هست (نریخته) ولی قطعی ریزی داره که دیده نمیشه. به نظرم اول لامپ رو در بیارین و مستقیما بهش برق وصل کنین و هردو کنتاکتش رو چک کنین. اگر سالم بود برین سراغ سوکت لامپ که خوب به کنتاکتهای لامپ متصل بشن. در انتها هم سیم مربوطه چک بشه که قطعی نداشته باشه. حتما" مشکل حل میشه.

امید فریوری
04-04-2024, 01:45
خیلی ممنون لطف کردین. چک می کنم ... ببینم درست می شه یا نه. بیزر من هم کار نمی کنه
جدا چک کردم درست بود صدا می داد ولی انگار از سیم هاش هست اون جدولش چجوری هست مرحله مرحله چک کنم؟!

- - - Updated - - -

خیلی ممنون لطف کردین. چک می کنم ... ببینم درست می شه یا نه. بیزر من هم کار نمی کنه
جدا چک کردم درست بود صدا می داد ولی انگار از سیم هاش هست اون جدولش چجوری هست مرحله مرحله چک کنم؟!

Moodi98
04-04-2024, 19:29
سلام و عرض ادب خدمت جناب علی (کامارو)
بنده بسیار از حضور شما در این کلوپ خرسندم.
و از گذشته ها از رهنمود های شما برای بالا بردن اطلاعات فنی خود. بهره بردم.
بنده از سال ها پیش در فروم مطالب شما را دنبال می کنم و از همه ی آن ها عکس گرفتم.
الان که این متن را می نویسم، ۱۹ سال سن دارم و نوید این را می دهم، شما آخرین نسل کلاسیک باز ها و آمریکایی باز ها نیستید؛ چرا در این سالیان شاهد علاقه بیشتر جوانان به این خودرو ها بوده ام.
البته که آن هایی که این ماشین ها را نمی فهمند ظاهر و باطن این ماشین ها را به بد ترین شکل در می آورند.
ارادتمند شما
مهدی سلیمانی

hamid-48
06-04-2024, 11:39
[QUOTE=امید فریوری;9198852]خیلی ممنون لطف کردین. چک می کنم ... ببینم درست می شه یا نه. بیزر من هم کار نمی کنه

- - - Updated - - -

خواهش میکنم، انشاالله مشکل حل میشه.
در رابطه با بیزر، من هم همین مشکل رو دارم و بیزر رو جدا چک میکنم کار میکنه ولی روی ماشین نه.
عملکرد بیزر به این شکله که فقط موقعی که سویچ روی ماشین هست برقش وصله و با باز کردن درب راننده، از طریق کلید لادری، منفی هم وصل میشه و بیزر صدا میده. اگه دقت کنین کلید لادری راننده هم دوتا سیم بهش وصله که یکیش مال چراغ سقف و اون یکی مال همین بیزر هست در حالی که سمت شاگرد تک سیم هست فقط برای چراغ سقف.
اگه میخواین مرحله به مرحله جلو برین اول کلید لادری رو چک کنین که هر دوتا سیم بهش وصل باشه و عمل هم بکنه. الان چراغ سقف شما موقع باز کردن در روشن میشه؟ منظورم اینه که کلید لادری عمل میکنه؟ اگه عمل نمیکنه که شانس آوردین چون راه اندازی اون بسیار راحت تر از کارهای دیگه هست. اگه کلید عمل میکنه و سیمها هم بهش وصل هست اونوقت باید برین سراغ مدار سیمکشی.
راستش عیب یابی و تعمیرات سیمکشی قسمت کنده فرمان و جعبه فیوز و زیر داشبورد این ماشینها قدری بدقلق و سخته و چون جای خیلی بدی هم قرار داره و باید درازکش بری زیر داشبورد، آدم رو زود خسته میکنه. برای همین من قید بیزر رو زدم و عطاش رو به لقاش بخشیدم. ولی شما زود میدان رو خالی نکنین و با تلاش و حوصله موفق به حل مشکل خواهید شد.

camaro lt
07-04-2024, 07:47
درود همقطاران گرامی

در مورد بیزر، این احتمال بسیار زیاده که مشکل از بخشهای اتصال کوتاه مدار برق بیزر باشه. به این معنی که در محلهایی که باید کنتاکت انجام بشود تا جریان برق برقرار شده و بیزر فعال شود، ایرادی وجود دارد.
بطور مثال بیزر مربوط به سوئیچ استارت ، که اگر سوئیچ بر روی ماشین و در محل مغزی مکانیکی استارت، باقی مانده باشد و راننده بعد از خاموش کردن اتومبیل ، فراموش کند که سوئیچ را بردارد، بیزر مربوط به آن شروع به صدا کردن میکند ( در زمانی که درب باز شود).

چیزی که من متوجه شدم، در انتهای بخش مکانیکی سوئیچ استارت، که Ignition Cylinder Lock Switch نامیده میشود

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دو بخش فلزی بسیار باریک در ستون فرمان نصب شده که زمان ورود سوئیچ به بخش مکانیکی، این دو قطعه فلز به هم برخورد کرده و مدار برق کامل شده و بیزر فعال میشود، البته قبل از استارت زدن و روشن شدن اتومبیل.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تصویر از نت پیدا کردم و ممکنه با نمونه اتومبیلهای ما کمی تفاوت داشته باشد، اما در نهایت با باز کردن غربیلک و جدا سازی بخشهای مربوطه، نهایتا به این کنتاکتها خواهید رسید( یا چیزی تقریبا مشابه آنها) که با چند آزمایش آزمون و خطا، به احتمال زیاد مشکل بیزر سوئیچ در این بخش حل خواهد شد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] q2.jpg

امید فریوری
09-04-2024, 20:28
خیلی ممنون از راهنماییتون. دو تا سیم سره جاش هست در رو هم که باز می کنم همه چی درسته فقط بیزر کار نمی کنه

- - - Updated - - -

خیلی ممنون از راهنماییتون. دو تا سیم سره جاش هست در رو هم که باز می کنم همه چی درسته فقط بیزر کار نمی کنه

- - - Updated - - -

mamal3899
10-04-2024, 15:55
درود وقت دوستان بخیر
سلام دوست عزیز
منم همین مشکل داشتم ولی یک سلندرم از کار افتاد اولش فکر میکردم از کاربراتور ولی بعد از کشیدن وایر شمع ها متوجه شدم از سلیندر حالا تجربه رو بهت میگم
درب قالپاق بازش کن بعد ببین کدوم سیلندر کار نمیکه ماشین روشن کن و مهرهای تپت ها رو شل کن و سفت کن اگر بازم دیدی حل نشد شمع رو از جای خودش دربیار و با سورنگ تنر فوری بریز داخل سیلندر بزار بمونه و با یک سیخ جیگری )بخاطر اینکه باریکه ( خم کنید و سعی کنید دور سوپاپ رو بتراشید احتمال ابنکه دور سوپاپ چربی سفت شده باشه کامل تمیز کنید و ببنید دوباره روشن کنید و با مهرهای تپت ها شل و سفت کنید این کارو چندبار تکرار کن به نتیجه میرسی من این مشکل داشتم خودم تو بیابون حلش کردم .

Rezaraeis
15-04-2024, 02:10
ارادت بزرگوار، ممنون از راهنمایی حتما چیزی که گفتین رو انجام میدم فقط این تیکه که دور سوپاپ تمیز و تراشیده بشه رو دقیقا متوجه نشدم که کجاش باید مورد تمیزکاری قرار بگیره