PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش : ساخت تصاوير پانوراما ( سطح : متوسط )

Shahin King
25-11-2005, 18:13
سلام

اين هم يك آموزش جالب - با تشكر از جواد جان : مديريت محترم انجمن مقالات

فرمان Photomerge در فوتوشاپ يك فرمان خودكار است. اين فرمان چند تصوير جداگانه را مي‌گيرد و آنها را با هم تركيب مي‌كند تا يك عكس پانوراما ساخته شود. به عنوان مثال، شما مي‌توانيد چند عكس از يك منظره را كنار هم قرار دهيد و يك تصوير عريض از آن را خلق كنيد. از آنجا كه اين دستور يك فرمان خودكار است، از فرمان Aotumate از منوي File در دسترس قرار مي‌گيرد.
1. اگر شما هم جزو آن دسته از كاربران هستيد كه دوربين گران‌قيمتي نداريد، بايد قبل از فرستادن عكس‌ها به Photomerge آنها را آماده كنيد. آماده‌سازي تصاوير براي اين فرمان ضروري نيست. اما اگر مي‌خواهيد لبه‌هاي تصويرتان زياد قابل تشخيص نباشد بهتر است در ابتدا آنها را كمي دستكاري كنيد. در اولين مرحله تصوير را در فوتوشاپ باز كنيد. دوربين‌هاي معمولي و نيز برخي از دوربين‌هاي متوسط به دليل مشكلات سخت‌افزاري گوشه‌هاي عكس را تاريك‌تر از قسمت مياني آن ذخيره مي‌كنند. اين مسئله كه به Drak Corners مشهور است يكي از مهم‌‌ترين اصول تست فني دوربين‌هاي عكاسي ديجيتالي است و صد البته در ميان دوربين‌هاي تلفن‌هاي همراه نيز يك پديده‌ي عادي تلقي مي‌شود. هرچند ممكن است در نگاه اول روي تصوير متوجه آن نشويد. اما هنگامي كه بخواهيد آنها را كنار هم قرار دهيد به خوبي متوجه تفاوت رنگ و نور در گوشه‌ها مي‌شويد.(عكس 1)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

. روي تصوير نمونه‌ كوچك در پالت لايه‌ها راست كليك كنيد و با انتخاب گزينه‌ي Duplicate Layer يك لايه‌ي ديگر از همان تصوير روي تصوير قبلي ايجاد كنيد.احتمالا هيچ تغييري نمي‌بينيد. كاملا صحيح است. حالا از منوي بالاي پالت لايه‌ها جلوه‌ي آميختگي را روي Screen قرار دهيد. اين جلوه موجب روشن شدن نقاط تيره‌ مي‌شود. به همين علت كل تصوير به سرعت روشن مي‌شود.(عكس 2)

3. هرچند تصوير به طور كلي روشن شده است. اما ما فقط قصد داريم كناره‌هاي تصوير را روشن كنيم و اين حذف تيرگي به صورت يكنواخت از گوشه‌هاي تصوير به طرف مركز آن كاهش مي‌يابد. براي اين منظور در حالي كه لايه‌ي بالايي فعال است با كليك كردن دكمه‌ي Add Layer Mask (دومين دكمه از چپ) در پايين پالت لايه‌ها يك ماسك لايه روي آن بسازيد. اين ماسك با يك آيكون سفيد رنگ كنار لايه‌ي بالايي مشخص مي‌شود.(عكس 3)

4. آموزش قبل را به ياد داريد؟ "سياه مي‌برد و سفيد بر جا مي‌گذارد؟" اين قانون در مورد ماسك‌‌ها هميشه كاربرد دارد. براي اينكه لايه‌ي بالايي از گوشه‌ها به سمت مركز به طور تدريجي محو شود بايد از يك گرادينت "سياه و سفيد" به صورت شعاعي از مركز به سمت گوشه‌ها استفاده كنيد. مسلما اين عمل بايد روي ماسك انجام شود. دكمه‌ي Alt را نگاه داريد و روي آيكون سفيد رنگ ماسك لايه در پالت لايه‌ها كليك كنيد تا صفحه‌ي سفيد رنگ ماسك ظاهر شود. دكمه‌ي D را فشار دهيد تا رنگ‌هاي نوار ابزارها به حالت پيش‌فرض سياه و سفيد درآيد. حالا ابزار گرادينت (با پيش‌فرض شعاعي) را انتخاب كنيد و جلوه‌ي گرادينت را از مركز به سمت گوشه‌ها ايجاد كنيد.(عكس 4)

5. حالا روي تصوير نمونه‌ي لايه در پالت لايه‌ها كليك كنيد تا تصوير اصلي را ببينيد. احتمالا متوجه تفاوت گوشه‌ها شده‌ايد. مي‌توانيد با روشن و خاموش كردن علامت چشم در پالت لايه‌ها ميزان روشني و تاريكي گوشه‌ها را امتحان كنيد. اگر باز هم نياز است گوشه‌ها را روشن‌تر كنيد كافيست از همان لايه‌ي جديد كه يك ماسك لايه دارد يك كپي ديگر بسازيد. اين كار را تا رسيدن به نتيجه‌ي دلخواه تكرار كنيد. اين عمل را براي تمامي تصاويري ديگري كه داريد نيز تكرار كنيد.(عكس 5)

6. حالا تصاوير شما آماده‌اند و مي‌توانيد عمليات ساخت پانوراما را آغاز كنيد.
از فرمان ..File> Automate>Photomerge پالت ساخت تصاوير پانوراما را باز كنيد. در اين پالت با كليك كردن دكمه‌ي Browse مي‌توانيد فايل‌هاي مورد نظرتان را براي ساخت عكس فراخواني كنيد. هرچند محدوديتي براي انتخاب تصوير نداريد، اما اگر تصاويرتان چندان دقيق گرفته نشده و نيز اگر كامپيوترتان چندان پر قدرت نيست پيشنهاد مي‌كنم بيش از سه يا چهار عكس را در كنار هم قرار ندهيد. پس از انتخاب تصاوير OK را كليك كنيد.(عكس 6)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
7. اگر عكس‌هاي شما داراي لبه‌هاي نزديك به هم (از لحاض رنگ و روشنايي) باشد فوتوشاپ بلافاصله محل دقيق آنها را تشخيص داده و آنها را كنار هم مي‌چيند. در غير اين صورت عكس‌ها در كادر بالايي به صورت تصاويري كوچك نشان داده مي‌شوند تا خودتان به طور دستي آنها را در كنار هم بچينيد. ابزارهاي كنار پنجره‌ي تركيب تصاوير به شما امكان مي‌دهند كه هر تصوير را به طور جداگانه جابجا كرده يا بچرخانيد تا در محل مورد نظر قرار بگيرند.(عكس 7)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

8. اگر شما هم مثل من بدون حركت Traveling عكسبرداري كرده باشيد احتمالا تصاوير شما داراي بعد مي‌باشد.يعني هنگامي كه آنها را كنار هم قرار مي‌دهيد معمولا تصوير مركزي به عنوان نقطه‌ي پرسپكتيو اصلي مي‌باشد. براي اينكه تصوير شما داراي تحدب نباشد مي‌توانيد از گزينه‌ي Perspective در كادر Setting استفاده كنيد. اين گزينه‌ي ابزار پرسپكتيو در نوار ابزار اين پنجره را فعال مي‌كند. با اين ابزار مي‌توانيد تعيين كنيد كه جهت همگرايي پرسپكتيو به كدام سمت باشد.(عكس 8)

9. پس از پايان كار OK را كليك كنيد تا تصوير در فوتوشاپ رندر شود. ممكن است اين عمل كمي طول بكشد. و نيز ممكن است به دليل بزرگ بودن فايل‌هاي مورد استفاده پيغام خطاي كمبود حافظه ظاهر شود. در اين صورت بهتر است تعداد فايل‌هاي در حال كار را كم كنيد. همچنين اگر مي‌خواهيد عكس‌هاي تركيب شده به صورت لايه‌هاي جدا از هم در تصوير نتيجه قرار بگيرند گزينه‌ي ...Keep As Layers را انتخاب كنيد. تصوير باز شده در فوتوشاپ يك تصوير كاملا قابل ويرايش است. همانند يك تصوير عادي مي‌توانيد.(عكس 9)

10. عكس را برش بزنيد و با ابزارهاي داجينگ و برنينگ (Dodging & Burning) لبه‌هاي تيره را از بين ببريد و حالتي يكنواخت به آن بدهيد. سپس كناره‌هاي تصوير را برش بزنيد. فراموش نكنيد اگر با جابجا شدن در طول كادر سوژه (تراولينگ) و يا استفاده از سه‌پايه، عكس‌برداري كنيد نتيجه‌ي نهايي به مراتب بهتر خواهد شد و مي‌توانيد تصاوير طولاني‌تري را به هم بچسبانيد. با كمي صبر و حوصله و همچنين استفاده‌ي مناسب از ابزارهاي ترميم عكس يا مهر لاستيكي نتيجه‌ عكس بسيار رضايت‌بخش خواهد بود.(عكس 10)

پايان

قربانتان : شاهين كينگ

Soso
25-11-2005, 19:07
چه قدر عالی
ممنون دوست گرامی و عزیزم !!!

Shahin King
25-11-2005, 19:44
چه قدر عالی
ممنون دوست گرامی و عزیزم !!!

سلام
قابلي نداشت عزيز . تشكر .

قربانت : شاهين كينگ

Elfin-D
25-11-2005, 21:02
دستت درد نكنه شاهين جون.
من بچه بودم به اينها 360 picيا Wide picميگفتم.حالا ياد گرفتين پانوراما هم ميگن.

Shahin King
25-11-2005, 21:06
دستت درد نكنه شاهين جون.
من بچه بودم به اينها 360 picيا Wide picميگفتم.حالا ياد گرفتين پانوراما هم ميگن.

سلام عزيز

بيشتر توضيح بده . يعني اشتباه نوشتم ؟؟

معلومه كه خيلي وقته اين روش رو بلدي :biggrin: :biggrin: :biggrin:

قربانت : شاهين

saye
25-11-2005, 21:07
دستتون درد نكنه

KING ESFANDIYAR
28-11-2005, 16:28
دوست عزيز كارت درسته ..............دستت درد نكنه

arash_irani
03-12-2005, 19:50
سلام دوستان
شاهين جان دستت درد نكنه خيلي خوب بود

اينم نسخه PDF شده این آموزش بسیار زیبا

دانلود کنید با حجم 331 کیلو بایت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
موفق باشید
یا حق

Elfin-D
03-12-2005, 21:18
سلام عزيز

بيشتر توضيح بده . يعني اشتباه نوشتم ؟؟

معلومه كه خيلي وقته اين روش رو بلدي :biggrin: :biggrin: :biggrin:

اشتباه كه فكر نميكنم ولي اولين بار بود اين اسم رو ميشنيدم!! :tongue: ;)

Shahin King
03-12-2005, 21:20
سلام دوستان
شاهين جان دستت درد نكنه خيلي خوب بود

اينم نسخه PDF شده این آموزش بسیار زیبا

دانلود کنید با حجم 331 کیلو بایت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
موفق باشید
یا حق

آرش جان سلام

بازم اومدي گل كاشتي . عزيز تشكر بابت پي دي اف ها . :happy:

Shahin King
10-12-2005, 05:49
عزيزان دل سلام

هر دوربین عکاسی یک دامنه ای برای عکس گرفتن دارد و خارج از این دامنه را باید یک عکس دیگر گرفت ،با آمدن دوربین های دیجیتال به بازار تحولات بسیار زیادی در عکاسی رخ داد من جمله همین مورد یا اصطلاحأ عکسهای Panorama ( چشم انداز )

با کمک این نرم افزار شما از یک محدوده چند عکس گرفته و با استفاده از این نرم افزار به راحتی قادر خواهید بود بر روی کامپیوترتان این چند عکس را به یک عکس کاملأ واحد مبدل کنید و لذت ببرید...!

نا گفته نماند که این قابلیت در ادوب فتوشاپ هایCs با نامPhoto Merge موجود میباشد و در نرم افزار های الحاقی دوربین های دیجیتال با نام Photo Stitch نیز وجود دارد.

دانـــــــلود غـــير مســــتقيم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

كرك

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

قربان شما : شاهين كينگ

Elfin-D
10-12-2005, 23:09
شاهين جان ممنون.من فكر ميكنم خود فتوشاپ هم همچين امكاني داره!

Shahin King
11-12-2005, 02:37
شاهين جان ممنون.من فكر ميكنم خود فتوشاپ هم همچين امكاني داره!

سلام عزيز

من گفتم نداره :question: :biggrin: اينو يه جا ديدم خوشم اومد گفتم كاربران عزيز پي 30 ورلد هم داشته باشن :happy:

قربانت : شاهين كينگ

Elfin-D
11-12-2005, 02:39
من گفتم كه شما گفتي نداره.من به در گفتم ديوار بشنوه

computer manager
07-01-2006, 06:36
نرم افزاری برتر در زمینه ساخت تصاویر پانوراما
به وسیله این نرم افزار میتوانید عکس های خود را به بهترین نحوه به صورت پانوراما در بیاورید

bb
27-01-2006, 18:20
آقا خیلی خوب بید .

کاوه رسولی
17-07-2006, 20:22
شاهين جان خيلي استادي

parviz25i
28-09-2006, 06:25
با تشكر از آقا شاهين

Tamirat.laptop
28-09-2006, 16:28
مرسي شاهين عزيز
تشكر

*Zahr@RT*
29-09-2006, 15:37
سلام
هم آموزش جابي بود هم بحث جالبي [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
فك كنم آموزشو پارسال گذاشتين