PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : فواره ی هرون؟!!

Antonio Andolini
08-05-2008, 21:57
درود
دوستان توی کتاب فیزیک2 و آزمایشگاه وقتی شکل فواره ی هرون رو کشیده یکی از ظرف ها رو بالاتر قرار داده .... علت چیست؟

سپاسگذارم

hlpmostafa
11-05-2008, 16:17
ندیدمش ولی احتمالا برای وجود اختلاف فشار هست.

Antonio Andolini
06-06-2008, 12:40
فکر نکنم برای اون باشه چون همش نهایتش شاید 20 سانتی متر از اون بلند تر باشه .... توی تمرینات پایان فصل بود ..... فکر کنم آخرین صفحه باشه ... اگه تونستم یه اسکن می گیرم.

hlpmostafa
06-06-2008, 22:43
چون همش نهایتش شاید 20 سانتی متر از اون بلند تر باشه
اون شکل ها فقط یه نمای کلی از دستگاهه.

Antonio Andolini
07-06-2008, 12:24
اون شکل ها فقط یه نمای کلی از دستگاهه.
ولی وقتی داریم از لحاظ فیزیکی بررسیش می کنیم اصلا به اختلاف فشار بر نمی خوریم ...... اصلا اختلاف فشار به وجود بیاریم که چی بشه؟

hlpmostafa
10-06-2008, 00:02
شکل رو دیدم(من هم دومم ولی کتابم رو برداشته بودم.حتی یک بار هم به مدرسه نبردم!!)
خوب دقت کنید.مخصوصا به کلمات پررنگ شده:
دلیل وجود اختلاف ارتفاع بین دو ظرف B و C :
دقت کنید که ما می خواهیم دستگاهی داشته باشیم که آب را به ارتفاعی بالاتر از خود دستگاه بالا بریزد.حالا فشار آب (و به کلی سیالات)به طول یا ارتفاع ستون سیال(نه ارتفاع از سطح زمین) بستگی دارد.حالا برای آنکه ارتفاع آب فواره بالاتر از ظرف اولیه (بالایی) برود باید فشار در لوله ی D ناشی از ظرف اولیه ی بالایی بیشتر از فشار خود ستون اب در لوله ی D باشد.اگر زیر ظرف B پایه قرار ندهیم این شرط برقرار نخواهد بود.با گذاشتن پایه فشار آب ناشی از ستون آب در لوله ی D بیشتر از فشار ناشی از ستون اولیه می شود.
فهمیدید؟

Antonio Andolini
10-06-2008, 19:02
(من هم دومم ولی کتابم رو برداشته بودم.حتی یک بار هم به مدرسه نبردم!!)
:31:

اگر زیر ظرف B پایه قرار ندهیم این شرط برقرار نخواهد بود
چرا؟!!

دقت کنید که ما می خواهیم دستگاهی داشته باشیم که آب را به ارتفاعی بالاتر از خود دستگاه بالا بریزد.
یعنی اگه شلنگ رو روی زمین بندازیم و نخوایم از دستگاه بالاتر بره و بخوایم کنارش بریزه اونوقت دیگه نیازی به این اختلاف ارتفاع نیست؟!!

فهمیدید؟
ندانم!

hlpmostafa
11-06-2008, 12:25
چرا؟!!
چون ارتفاع ها و در نتیجه فشار یکسان خواهد بود.

یعنی اگه شلنگ رو روی زمین بندازیم و نخوایم از دستگاه بالاتر بره و بخوایم کنارش بریزه اونوقت دیگه نیازی به این اختلاف ارتفاع نیست؟!!
اگر شیلنگ رو روی زمین بذاریم دیگه نیازی نیست!!ولی ارتفاع آب فواره متناسب با ارتفاع شیلنگه.

Antonio Andolini
11-06-2008, 20:32
چون ارتفاع ها و در نتیجه فشار یکسان خواهد بود.

شما که گفتید به ارتفاع از سطح زمین بستگی نداره!!

hlpmostafa
12-06-2008, 08:16
شما که گفتید به ارتفاع از سطح زمین بستگی نداره!!
یعنی فقط ارتفاع ستون آب مهمه.شما اگر یک شیلنگ 10 متری پر از آب رو ببری در ارتفاع 1000 متری آی فشار ناشی از آب در ته شیلنگ تفاوتی می کند؟

Like Honey
13-06-2008, 22:27
یعنی فقط ارتفاع ستون آب مهمه.شما اگر یک شیلنگ 10 متری پر از آب رو ببری در ارتفاع 1000 متری آی فشار ناشی از آب در ته شیلنگ تفاوتی می کند؟

چطوری شیلنگ 10 متری رو میبرید در ارتفاع 1000 متری؟
آب از کجا میاد اونوقت ما که 10 متر شیلنگ بیشتر نداریم؟:31:

Antonio Andolini
14-06-2008, 21:55
خیر ... (البته در هزار متری فرق می کند چون اونجا g فرق می کنه و 9.8 نخواهد بود که البته فعلا این خارج از بحث است)

حالا فشار آب (و به کلی سیالات)به طول یا ارتفاع ستون سیال(نه ارتفاع از سطح زمین) بستگی دارد.ح

دوست عزیز شما در این پست خودتان گفته اید که به ارتفاع ظرف بستگی داره و نه از سطح زمین حالا سوال من اینه که چرا ظرف را نسبت به زمین ارتفاع دار کرده اگز به ارتفاع از سطح زمین بستگی ندارد؟!!

آب از کجا میاد اونوقت ما که 10 متر شیلنگ بیشتر نداریم؟:31:
فکر کنم بهتر می بود نام کاربریتو Like Salt انتخاب می کردی خوش نمک!:31:

hlpmostafa
15-06-2008, 12:04
دوست عزیز شما در این پست خودتان گفته اید که به ارتفاع ظرف بستگی داره و نه از سطح زمین حالا سوال من اینه که چرا ظرف را نسبت به زمین ارتفاع دار کرده اگز به ارتفاع از سطح زمین بستگی ندارد؟!!
برای اینکه بتونیم آب رو بالاتر بریزیم!اگه زیرش ظرف نباشه فشار دو لوله برابر بوده و آب فوران نخواهد کرد.

hlpmostafa
15-06-2008, 12:05
آب از کجا میاد اونوقت ما که 10 متر شیلنگ بیشتر نداریم؟
شما حالا روی راهش فکر کن اگه نتونستی بفهمی قول میدم راهنماییت کنم.

Antonio Andolini
15-06-2008, 17:52
برای اینکه بتونیم آب رو بالاتر بریزیم!اگه زیرش ظرف نباشه فشار دو لوله برابر بوده و آب فوران نخواهد کرد.
باز که دارید حرف خودتون رو می زنید ...... شما که دارید می گید با ارتفاع دادن از زمین فشار تغییر نمی کنه پس چه جوری این جا با ارتفاع دادن از سطح زمین فشار دو لوله تغییر می کنه؟!!

hlpmostafa
16-06-2008, 02:42
ببینید ما می خواهیم بالای هر دو لوله در ارتفاع یکسانی باشند. همچنین فشار ناشی از آب لوله ی چپ در کف آن کمتر فشار وارد بر آن از طرف لوله اول باشد.پس باید ارتفاع ستون آب لوله ی چپ(و در نتیجه فشار) رو کم کنیم.این کار با گذاشتن پایه زیر لوله انجام می شود.

Like Honey
18-06-2008, 22:40
فکر کنم بهتر می بود نام کاربریتو Like Salt انتخاب می کردی خوش نمک!:31:

انشا الله دومین یوزرو میزارم مثل نمک:31:

شما حالا روی راهش فکر کن اگه نتونستی بفهمی قول میدم راهنماییت کنم.

خب نتونستم بفهمم ، راه حل؟:27::21:

Antonio Andolini
19-06-2008, 00:00
ببینید ما می خواهیم بالای هر دو لوله در ارتفاع یکسانی باشند.
مطمئنی؟!! ... نصفه شبی نمی تون برم کتابمو بیارم فردا یه چک می کنم و میام ....

انشا الله دومین یوزرو میزارم مثل نمک:31:

سعی کن زاویه ی انحرافی رو که در تاپیک ایجاد کردی رو هم حساب کنی .... و اگر فرمولش رو هم پیدا کنی مطمئنا به درد مدیران سایت می خوره و شاید یهو مدیر شدی به خاطر این کار ارزنده ات!:31:

Like Honey
19-06-2008, 08:15
مطمئنی؟!! ... نصفه شبی نمی تون برم کتابمو بیارم فردا یه چک می کنم و میام ....

سعی کن زاویه ی انحرافی رو که در تاپیک ایجاد کردی رو هم حساب کنی .... و اگر فرمولش رو هم پیدا کنی مطمئنا به درد مدیران سایت می خوره و شاید یهو مدیر شدی به خاطر این کار ارزنده ات!:31:

فقط 10 درجست:31:
آخه میدونی چیه اصولا تاپیک هایی که hlpmostafa توشون پست میده احتیاج به یکم تحول داره:21:
حالا شما بی خیال شو
میان دوتا مونو پرت میکنن بیرونا:27:
---------------
به بحثتون بپردازید:11:

zahedy2006
19-06-2008, 11:36
با سلام

همانطور که اشاره شد فشار آب در کف ظرفش به ارتفاع آب در آن ظرف بستگی دارد یعنی اگه توی یک لیوان 10 سانتی متر آب بالا بیاد چه روی زمین چه در ارتفاع 100 متری (دون احتساب تغییرات g با ارتفاع) فشار بر کف لیوان برابر خواهد بود

شکل کلی ظرف مثل یک لوله U شکل است. در لوله U شکل اگر آب بریزید آب در هر دو طرف به یک اندازه بالا می آید. زیرا فشارها برابر می شوند (ارتفاع ستون آبها یکی است)
ما اینجا گرفتیم سمت چپ لوله U شکل را به نحوی کوتاه کرده ایم. حالا فشار سمت راست (به دلیل ارتفاع بیشتر) بیشتر از فشار سمت چپ است. خب آب را می ده بالا.

hlpmostafa
19-06-2008, 13:01
بالاخره یه نفر فهمید.من هرچی توضیح می دم کسی نمی فهمه.

Antonio Andolini
19-06-2008, 17:26
ببینید ما می خواهیم بالای هر دو لوله در ارتفاع یکسانی باشند. همچنین فشار ناشی از آب لوله ی چپ در کف آن کمتر فشار وارد بر آن از طرف لوله اول باشد.پس باید ارتفاع ستون آب لوله ی چپ(و در نتیجه فشار) رو کم کنیم.این کار با گذاشتن پایه زیر لوله انجام می شود.
شما منظورتون از لوله همون ظرف های BوC هست؟!! .... اگر هست اون ها که توی ارتفاع یکسانی نیستند .... ارتفاع آب هم در ظرف سمت چپی بیش تر از سمت راستی هست

بالاخره یه نفر فهمید.من هرچی توضیح می دم کسی نمی فهمه.

خب این را می توانید بگذارید روی حساب نادانی و بی سوادی بنده.

zahedy2006
20-06-2008, 01:33
خب این را می توانید بگذارید روی حساب نادانی و بی سوادی بنده.

نوع خوندن پستها را همیشه به نوعی انتخاب کنید که به کسی بر نخوره. شاید اینبار شما اشتباه کرده باشید!

شما منظورتون از لوله همون ظرف های BوC هست؟!! .... اگر هست اون ها که توی ارتفاع یکسانی نیستند .... ارتفاع آب هم در ظرف سمت چپی بیش تر از سمت راستی هست

ببینید ارتفاع آب در dc بیشتر از db هست پس فشارش بیشتر است

Antonio Andolini
20-06-2008, 13:12
**اگر موجب آن شدم کسی از دستم ناراحت بشه همین جا معذرت می خوام .. ببخشید بنده خیلی وقت نیست توی فروم میام هنوز با فن پست نویسی به خوبی آشنا نیستم***
:11::11::11::11::11:

ببینید ارتفاع آب در dc بیشتر از db هست پس فشارش بیشتر است

آهان ... حالا فهمیدم ..... مشکل این جا بود که وقتی آقا مصطفی می گفتند در لوله ی c من تصور می کردم منظورشون ظرف c است.

سپاسگذارم ار هر سه دوست عزیز
:11:

hlpmostafa
20-06-2008, 23:40
مشکل من اینه که زیاد حوصله ندارم متن طولانی بنویسم.
در ضمن شکل کتاب زیاد واضح نیست.درسته؟

Antonio Andolini
21-06-2008, 11:18
در ضمن شکل کتاب زیاد واضح نیست.درسته؟
نظام آموزشی چی چیش درست بوده که بخواد شکل کتاب هاش درست باشه ......