PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : لباس فضانوردی؟!!

Antonio Andolini
06-05-2008, 01:41
درود
می خواستم بدونم توی لباس های فشانوردان چگونه اختلاف فشار داخل محفظه و بیرون را تنظیم می کنند یا بهتر بگم اصلا ساختار این لباس ها به چه شکل است؟

سپاسگذارم

مرتضی nvcd
06-05-2008, 06:11
سلام دوست عزیز ...

داخل لباس فضایی با هوا پر می شه ... هوایی که فشارش همون فشار سطح اب ازاد روی زمینه ...

در مورد اینکه چه از چه جنسی ساخته شده باشن ... من اطلاع دقیقی ندارم ... اما خوب هر طوری که هست ... لباسیه که می تونه این فشار رو تحمل کنه .... می تونه در مقابل تشعشعات کیهانی مقاوت کنه ... و در عین حال انعطاف پذیر هم هست . تا فضانورد به راحتی بتونه خودش رو حرکت بده

ممنون

مرتضی

Antonio Andolini
06-05-2008, 21:58
سلام دوست عزیز ...

داخل لباس فضایی با هوا پر می شه ... هوایی که فشارش همون فشار سطح اب ازاد روی زمینه ...

در مورد اینکه چه از چه جنسی ساخته شده باشن ... من اطلاع دقیقی ندارم ... اما خوب هر طوری که هست ... لباسیه که می تونه این فشار رو تحمل کنه .... می تونه در مقابل تشعشعات کیهانی مقاوت کنه ... و در عین حال انعطاف پذیر هم هست . تا فضانورد به راحتی بتونه خودش رو حرکت بده

ممنون

مرتضی
تا اون جایی که خودم یکم گشتم فهمیدم که یک لایه ی گاز فشرده در لباس در بین داخل و خارج آن قرار دارد تا آن را تنظیم کند ولی بازم نفهمیدم که چه جوری این اختلاف فشار بین فضای داخل و خارج رو از بین می برند
.
.
اگر لطف کنید و معادل اون رو (لباس فضانوردی) به انگلیسی بگذارید ممنون میشم.:11:

مرتضی nvcd
07-05-2008, 02:04
تا اون جایی که خودم یکم گشتم فهمیدم که یک لایه ی گاز فشرده در لباس در بین داخل و خارج آن قرار دارد تا آن را تنظیم کند ولی بازم نفهمیدم که چه جوری این اختلاف فشار بین فضای داخل و خارج رو از بین می برند

می شه یکم توضیح بدی ؟... به نظر درکش چندان سخت نمیاد !!!!

حالا شاید من به چیز خاصی توجه نمی کنم که شما کردید !...

معادل انگلیسی لباس فضانوردی هم فکر کنم Spacesuits باشه ...( بریا سرچ تو گوگل می خواید ؟)

من یه سرچی کردم ... اینا به نظرم جالب بود :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

شما هم می تونید اطلاعات جالبی پیدا کنید ... اگه هم نتونستید با کلمه spacesuit به جایی برسید ... همراهش چند تا کلمه مثل astronomy , astronaut رو اضافه کنید ..

ممنون

مرتضی

Antonio Andolini
08-05-2008, 21:24
می شه یکم توضیح بدی ؟... به نظر درکش چندان سخت نمیاد !!!!

ممنون

مرتضی
همون رو که گفتم فقط میدونستم که اونم از زبون معلممون شنیدم

میرم یه تحقیقی می کنم اگه به سوالی برخوردم همین جا میپرسم
سپاسگذارم

مهدی زین الدین
14-06-2008, 09:38
احمد جان سلام:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یک لباس فضایی در حقیقت سفینه فضایی کوچکی است که وسایل محافظت از جان فضانورد، ارتباطات، تغذیه و سایر نیازمندیهای یک انسان همگی در آن جاسازی شده است. لباسهای فضایی امروزی ، از زمان ساخت اولین پیش نمونه آن توسط خلبانی به نام وایلی پست در سال ۱۹۳۴، راه درازی را برای تکامل پیموده‌اند

مهدی زین الدین
14-06-2008, 09:41
می خواستم بدونم توی لباس های فشانوردان چگونه اختلاف فشار داخل محفظه و بیرون را تنظیم می کنند یا بهتر بگم اصلا ساختار این لباس ها به چه شکل است؟

لباسی را که خودش طراحی کرده بود پوشید تا بتواند رکورد پرواز در بیشترین ارتفاع را از آن خود کند. لباس او در اصل یک لباس غواصی لاستیکی بود که بخشهای مربوط به دست و پا را با نخ به گونه‌ای به آن بسته بود که به راحتی می‌توانست اهرمهای هدایت هواپیما را حرکت دهد. وی همچنین از یک کلاه فلزی برای مراقبت از سر خود استفاده کرده بود.
در دهه ۱۹۶۰ میلادی، فعالیتهای چشمگیری برای تکمیل لباسی که جهت سفر به فضا مناسب باشد، به جریان افتاد. نمونه‌های اولیه چندان راحت نبودند و تهویه در آنها به سختی انجام می‌گرفت، اما در ۲۱ جولای ۱۹۶۹ زمانیکه "نیل آرمسترانگ" قدم به ماه گذاشت، لباسهای فضایی بسیار بهبود یافته بودند و آنچه آرمسترانگ بر تن کرده بود بسیاری از خصوصیات لباسهای امروزی را در خود داشت.
یکی از بزرگترین اصلاحاتی که در لباس آرمسترانگ صورت گرفته بود تعبیه دستگاه سرمایش مایع در داخل لباس بود. این موضوع بخار گرفتگی داخل لباس فضایی را که فضانوردان قبلی از آن شکایت می‌کردند، از بین برد. علاوه بر این انعطاف پذیری آن به حدی بود که اجازه انجام بسیاری از حرکات لازم را به فضانورد میداد.
امروزه فضانوردان مجموعه‌ای از لباسهای فضایی مختلف در اختیار دارند. هر یک از آنها برای کار در محیطی خاص طراحی شده است. در خلال پرتاب و فرود، آنها لباسهایی با فشار داخلی جزئی به تن میکنند که محفظه مخصوص چتر نجات را نیز در خود به همراه دارد. این لباس تشکیل شده است از کلاه ایمنی ، دستگاه ارتباطی ، نیم تنه ، چکمه‌ها و دستکشها. در داخل لباس قسمتهای بادکنک مانندی تعبیه شده است که هنگام کم شدن فشار داخل کابین ، بطور خودکار باد می‌شوند تا فشار لازم را در قسمت پایینی بدن حفظ کنند. بدون وجود این بادکنکها و در صورت کم شدن فضار کابین، فضانوردان به علت جمع شدن خون در قسمت تحتانی بدنشان از حال خواهند رفت