PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : دستگاههای Ide رو درست تشخیص نمیده!

jamalu
01-05-2008, 01:19
یه مادربورد K7N2-v دارم و سیستم عامل XP هستش که تازه نصب کردم. البته قبل از عوض کردن ویندوز هم این مشکل بود!

2 تا پورت IDE هست که هر 2 سالم هستن و میشه به هر کدومشون 2 تا وسیله وصل کرد، ولی نمیشه از هر 2 پورت همزمان استفاده کرد، یه اسم نامربوط برای وسیله هایی که کابلشون با هارد مستر یکی نیست میاره، بعد از بالا اومدن هم اون وسایل اصلا کار نمیکنن!
در ضمن وقتی که مثلا یه هارد و یه سی دی رام به یه پورت وصل شده و هر دو درست کار میکنن، اگه به هر طریقی restart کنم، دوباره اون اتفاق واسه سی دی رام می افته ، یعنی اسم اشتباه مینویسه و کار نمیکنه، باید حتما shutdown کنم و دوباره روشن کنم تا درست شه!
شرمنده سرتون درد گرفت! مبتدی بازیه دیگه!!!:43:اساتید! I think this is a challenge!

x_boy
01-05-2008, 19:23
یه مادربورد K7N2-v دارم و سیستم عامل XP-MediaCenter هستش. 2 تا مشکل هست:
1- موقع روشن کردن تو صفحه مشکی، بعد از اینکه IDE Devices رو تشخیص داد متوقف میشه و باید F1 رو بزنم، در ادامه مشکلی نیست.
2- 2 تا پورت IDE هست که هر 2 سالم هستن و میشه به هر کدومشون 2 تا وسیله وصل کرد، ولی نمیشه از هر 2 پورت همزمان استفاده کرد، تو همون مرحله قبلی که گفتم یه اسم نامربوط برای وسیله هایی که کابلشون با هارد مستر یکی نیست میاره، بعد از بالا اومدن هم اون وسایل اصلا کار نمیکنن!
حالا 2 تا سوال: اصلا چرا اینجوری شده؟ راه حل چیه...؟ اگه ویندوز عوض کنم درست میشه؟!
شرمنده سرتون درد گرفت! مبتدی بازیه دیگه!!!:43:
سلام
اطلاعات اولیه بایوس ربطی به ویندوز شما نداره
شما چه قطعاتی به این پورتها متصل میکنی؟
کابل اونها سالمه
Slave و Master رو رعایت میکنی

:11:

jamalu
01-05-2008, 22:31
X-boy عزیز! ممنون از توجهت! فرقی نمیکنه چه قطعه ای وصل کنم، هاردی که ویندوز روشه مستر میکنم و سی دی رام یا یه هارد دیگه رو اسلیو، فرقی هم نمیکنه که به کدوم پورت وصل باشه، حالا از اون یکی پورته هیچ استفاده ای نمیتونم بکنم. حتی اگه به هر پورت یه وسیله وصل کنم، بازهم فقط همون یه هارد رو میشناسه. کابلها هم سالم هستن، مستر اسلیو هم بلدم.
با این حساب که گفتی، باید این تاپیک رو یه جای دیگه بذارم، به نظرتون کجا باید مطرح کنم؟! یعنی ایراد از بایوسه؟!

mahdi7610
01-05-2008, 23:41
سلام دوست عزیز

صفحه مشکی و زدن F1 مربوط به تنظیمات بایوس است که شما باید باطری مادر بورد را دربیارید و با یکبار راه اندازی سیستم و سپس خاموش کردن و باطری مادر بورد را دوباره سر جاش قرار بدید . با این کار تنظیمات بایوس به حالت پیش فرض بر خواهند گشت .

در مورد مشکل دوم
روی مادربورد شما دو تا کانکتور هست که یکی primary و دیگری seecundy هستش .
شما باید کابل ide مربوط به هارد را حتما به پرایمری وصل کنید به خاطر این که هارد جز قطعات کم سرعت هست به همین خاطر باید به پرایمری وصل بشه .
کابل ide مربوط به سی دی را نیز باید به دومی وصل بشه .

شما اگه تنظیمات مربوط به بایوس را به حالت پیش فرض برگردونید با در اوردن باطری مادربورد مشکل باید حل شده باشه .

موفق باشید .

jamalu
02-05-2008, 00:28
سلام مهدی! ممنونم از راهنماییتون!
1- پست شماره 3 رو حتما بخون.
2- موضوع Primary Secondary رو هم میدونم.
3- کاری که گفتی انجام دادم، یعنی سیستم رو خاموش کردم، باتری رو در آوردم، سیستم رو روشن کردم، همون اتفاق همیشگی افتاد، گذاشتم ویندوز بالا بیاد، بعد سیستم رو خاموش کردم، باتری رو گذاشتم سر جاش، دوباره روشن کردم، همون آش و همون کاسه...!

mahdi7610
02-05-2008, 07:43
سلام مهدی! ممنونم از راهنماییتون!
1- پست شماره 3 رو حتما بخون.
2- موضوع Primary Secondary رو هم میدونم.
3- کاری که گفتی انجام دادم، یعنی سیستم رو خاموش کردم، باتری رو در آوردم، سیستم رو روشن کردم، همون اتفاق همیشگی افتاد، گذاشتم ویندوز بالا بیاد، بعد سیستم رو خاموش کردم، باتری رو گذاشتم سر جاش، دوباره روشن کردم، همون آش و همون کاسه...!
4- یه چیزی یادم رفته بود! تو صفحه مشکی، بعد از لیست deviceها مینویسه: ( Floppy disk(s) fail (40
سلام دوست عزیز

خوب از error ی که داده شده مشخص هست که فلاپی شما به درستی نصب نشده است .

علتهای زیر ممکنه اتفاق افتاده باشه
1- فلاپی دیسک درست وصحیح نصب نشده است
2- فلاپی دیسک شما خراب شده باشه .
3- یا ممکنه کابل مربوط به فلاپی شما خراب شده باشه یا یکی از پین های اون قطع شده باشه .
که احتمال گزینه اول زیاد هستش . این مورد را چک کنید .

اما در مورد Press F1 to continue
این مشکل با در اوردن باطری مادربورد و قرار دادن دوباره اون باید حل بشه .
گاهی اوقات هم ممکنه باطری مادر بورد ضعیف شده باشه که باعث خالی کردن بایوس می شه و این صفحه نشون داده می شه .
اما این مشکل می تونه به دلیل یکی از مشکلات سخت افزرای هم باشه مثل همون مشکل بالا که فلاپی درست نصب نشده باشه یا پاور شما دچار مشکل شده باشه .

موفق باشید .