PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بحث درباره ی قوانین نیوتن

Like Honey
09-04-2008, 17:19
سلام
این قانون فکر کنم قانون دوم انیشتین بوده
کسی میتونه واسم توضیح بده؟

مثلا این که به هرچیزی که نیرو وارد کنیم به همون اندازه بهمون نیرو وارد می کنه؟

:8::11:

Mohammad Hosseyn
10-04-2008, 13:39
سلام

قانون دوم نیوتون منظورتونه دیگه ؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

البته بازم منظورتون همون قانون سومه نیوتونه دیگه ؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

قانون اول نیوتن (قانون لَختی): هر جسم که در حال سکون یا حرکت یکنواخت در راستای خط مستقیم باشد، به همان حالت می‌ماند مگر آنکه در اثر نیروهای بیرونی ناچار به تغییر آن حالت شود.

قانون دوم نیوتن (رابطهٔ نیرو و شتاب): کل نیروی وارد بر یک جسم برابر است با حاصل‌ضرب جرم آن جسم در شتاب آن.

قانون سوم نیوتن (قانون کنش و واکنش): هرگاه جسمی به جسمی دیگر نیرو وارد کند جسم دوم نیز نیرویی به همان بزرگی ولی در خلاف جهت بر جسم اوّل وارد می‌کند.

Mohammad Hosseyn
10-04-2008, 13:40
قانون سوم نیوتن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد.

سومين قانون حرکت نيوتون به اين صورت بيان ميشود که "هر عملی همواره با عکس العملی مساوی و در جهت مخالف روبرو است "
اين قانون به قانون کنش و واکنش هم معروف ميباشد.

يعنی که هرگاه جسمی به جسمی ديگر نيرو وارد کند جسم دوم نيز نيرويی به همان بزرگی ولی در خلاف جهت بر جسم اوّل وارد ميکند.

بايد توجّه داشت که اين دو نيرو به دو جسم مختلف وارد ميگردند و نبايد آنها را با هم بر آيندگيری کرد. مثلاً هنگامی که شخصی بر ديوار نيرو وارد ميکند ديوار نيز بر شخص نيرو وارد ميکند اندازه اين دو نيرو باهم برابر ميباشد ولی نيروی اوّل به ديوار وارد ميشودو نیروی دوم به شخص.

قانون سوم نیوتن معمولاً به دو شکل بیان می‌شود: شکل ضعیف و شکل قوی. در شکل ضعیف تنها به این اکتفا می‌شود که نیروی واکنش قرینه نیروی کنش است یعنی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] (شاخصهای پایین معرف آن است که نیرو از جسم 1 به جسم 2 وارد می‌شود یا برعکس). اما در شکل قوی علاوه بر این فرض می‌شود که این نیروها در امتداد خط واصل میان دو ذره میباشند یعنی[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] .

قانون سوم هميشه در طبيعت صادق نيست مثلاً در مورد نيروهای الکترو مغناطيسی وقتی که اجسام موثر بر هم از يکديگر بسيار دور باشند و يا به تندی شتابدار شوند و يا در مورد هر نيرويی که با سرعتهای معمولی از يک جسم به جسم ديگر منتقل شود ، صدق نميکند. خوشبختانه در مکانيک کلاسيک از بسط های قانون سوم استفاده کمی ميشود و مشکلات آن تأثير چندانی در مکانيک کلاسيک ندارند .

Mohammad Hosseyn
10-04-2008, 13:57
سلام

خوب اگه بهمون اندازه بهت نیرو وارد نشه وقتی شما یه دیوار رو هل می دی باید دیواره بره که ... چرا نمی ره ... چون دقیقا به اندازه ای که شما داری نیرو وارد می کنی اون هم جواب می ده ...

موفق باشید ... محمد حسین ...

Like Honey
12-04-2008, 18:58
قانون دوم نیوتون منظورتونه دیگه ؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

البته بازم منظورتون همون قانون سومه نیوتونه دیگه ؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

قانون اول نیوتن (قانون لَختی): هر جسم که در حال سکون یا حرکت یکنواخت در راستای خط مستقیم باشد، به همان حالت می‌ماند مگر آنکه در اثر نیروهای بیرونی ناچار به تغییر آن حالت شود.

قانون دوم نیوتن (رابطهٔ نیرو و شتاب): کل نیروی وارد بر یک جسم برابر است با حاصل‌ضرب جرم آن جسم در شتاب آن.

قانون سوم نیوتن (قانون کنش و واکنش): هرگاه جسمی به جسمی دیگر نیرو وارد کند جسم دوم نیز نیرویی به همان بزرگی ولی در خلاف جهت بر جسم اوّل وارد می‌کند.

:blink:
:31::31::31::31::31:

ببخشید اطلاعات اشتباه داده بودند:27::27::27::43:

خدا بگم اونی که این اطلاعاتو بهم داد چی کار کنه:37::29:
آبروم رفت

بعد از این همه پست راجع به نسبیت و......
حالا ....:38::whistle:

شرمنده:11:

Like Honey
12-04-2008, 19:09
خوب اگه بهمون اندازه بهت نیرو وارد نشه وقتی شما یه دیوار رو هل می دی باید دیواره بره که ... چرا نمی ره ... چون دقیقا به اندازه ای که شما داری نیرو وارد می کنی اون هم جواب می ده ...

ممنون از مثالتون
جالب بود

در کل مطالب خوب بود ممنون
ولی فقط اگه میشه یه تو ضیح مختصر بدید : این دیواره نیرو رو از کجا میاره؟
اینو من نفمیدم:11:

hlpmostafa
13-04-2008, 01:36
ممنون از مثالتون
جالب بود

در کل مطالب خوب بود ممنون
ولی فقط اگه میشه یه تو ضیح مختصر بدید : این دیواره نیرو رو از کجا میاره؟
اینو من نفمیدم:11:
دیوار چون به زمین متصله به همراه زمین مثل یک جسم صلب رفتار می کنه.یعنی در واقع شما با هل دادن دیوار به زمین شتاب میدید.ولی به دلیل جرم عظیم زمین خیلی نامحسوسه.

مرتضی nvcd
13-04-2008, 01:55
این قانون طبیعته ... وقتی شما نیرویی به دیوار وارد می کنید ... دیوار دقیقا همون نیرو رو بهتون بر می گردونه ...

این برگردوندن نیرو دقیقا در لحظه ورود نیروی شما به دیواره ...

همونطور که دوستان خوبمون توضیح دادن به این دلیل دیوار حرکت نمی کنه که نیروی زیادی باید برای حرکت اون وارد بشه ...

Like Honey
13-04-2008, 11:50
دیوار چون به زمین متصله به همراه زمین مثل یک جسم صلب رفتار می کنه.یعنی در واقع شما با هل دادن دیوار به زمین شتاب میدید.ولی به دلیل جرم عظیم زمین خیلی نامحسوسه.

خب دوست عزیز من نگفتم نیرویی که ما به دیوار وارد میکنیم چی میشه؟
من میگم دیوار چطوری به ما نیرو وارد میکنه
از خودش که نیرو نداره که داره؟

Mohammad Hosseyn
13-04-2008, 13:26
خب دوست عزیز من نگفتم نیرویی که ما به دیوار وارد میکنیم چی میشه؟
من میگم دیوار چطوری به ما نیرو وارد میکنه
از خودش که نیرو نداره که داره؟
با سلامی دوباره ...

من دقیقا جواب شما رو نمی دونم ... وقتی خودم اون مثال رو برای شما می زدم و وقتی معلم فیزیکمون داشت بهمون توضیح می داد همین سوال شما تو ذهنم بود . اما مثل شما دنبالش نرفتم ...
اما فکر کنم جواب اینطور بدست بیاد که شما چی از انرژی تو ذهنتون باشه ! اینکه حتما ما باید مصرف انرژی داشته باشیم یا یه حرکتی یا چیز دیگه ای ...
الان دارم فکر می کنم که یه جواب منطقی حداقل برای خودم در بیارم ...
موفق باشید ...

hlpmostafa
13-04-2008, 15:47
ببین این یکی از قانون های اساسی طبیعته که در همه ی عالم برقراره.این سوال شما مثل اینه که بپرسیم مثلا چرا جسم بر اثر وارد کردن نیرو حرکت می کنه!ما دلیل اصلی رو نمی دونیم.

Iron
13-04-2008, 16:27

اینکه دیوار بهمون اندازه که شما نیرو وارد می کنید جواب می ده، چه ربطی داره به رفتن یا نرفتن اون؟

hlpmostafa
13-04-2008, 21:49
اینکه دیوار بهمون اندازه که شما نیرو وارد می کنید جواب می ده، چه ربطی داره به رفتن یا نرفتن اون؟
بالاخره یک نفر قانون سوم نیوتن رو فهمید.
مشکل شما(به جز Iron)اینه که نمی تونید نیرو های عمل و عکس العمل رو تشخیص بدید.نیرویی که دیوار به ما وارد می کند عکس العمل نیرویی هست که ما به دیوار وارد می کنیم.
ربطی هم به نرفتن دیوار نداره.

Iron
14-04-2008, 07:16
البته شرمندم.:11: ولی نیرویی که دیوار به ما وارد می کنه عکس العمل نیروییه که ما به دیوار وارد می کنیم. اما صحبت من اینه که این موضوع ربطی به رفتن یا نرفتن دیوار نداره.:41:

Mohammad Hosseyn
14-04-2008, 13:06
نقل قول:
نوشته شده توسط Mohammad Hosseyn [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

خوب وقتی شما نیرویی به جسمی وارد کنی طبق معمول حرکت می کنه ... اما وقتی حرکت نکنه شما نتیجه می گیری که یه چیزی مثل اصحکاک اون با زمین جلوی حرکتش رو می گیره و به اصطلاح عکس العملش با عمل ما برابره ... خوب حالا نتیجه چی می شه ! اگه عمل بزرگتر از عکس العمل باشه حرکت داریم و اگه اینطور نباشه حرکت نداریم . خوب اگه اون دیوار عکس العمل نداشته باشه پس حرکت خواهیم داشت .
متوجه شدید ؟

نقل قول:
نوشته شده توسط Iron [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

بالاخره یک نفر قانون سوم نیوتن رو فهمید.
مشکل شما(به جز Iron)اینه که نمی تونید نیرو های عمل و عکس العمل رو تشخیص بدید.نیرویی که دیوار به ما وارد می کند عکس العمل نیرویی نیست که ما به دیوار وارد می کنیم.
ربطی هم به نرفتن دیوار نداره.

خوب می شه بگید عکس العمل چی هست ؟
البته من فکر کنم منظورتون رو فهمیدم ... منظورتون اینه که نیرویی از طرف دیوار به ما اعمال نمی شه ... بلکه ما برای توجیه حرفمون وجود یه نیرویی رو عامل می دونیم ... یعنی قاعدتا باید نیرویی باشه (از فرمول ها بر میاد ) ...
حالا شما کاملا نظرتون رو بگید تا ما توجیه بشیم ... (سعی کن کامل توضیح بدی نه مثل همیشه کوتاه و خلاصه )

hlpmostafa
14-04-2008, 14:32
درسته.عمل و عکس العمل رو اشتباه کردم.ولی ببینید اینکه دیوار نمی ره ناشی از نیروی عکس العمل ما نیست.ببینید عمل و عکس العمل به یک جسم وارد نمی شن.یعنی عکس العمل به ما وارد میشه.
نرفتن دیوار به خاطر جرم زیاد اون(چون به زمین مثل جسم صلب وصله)هستش.

Mohammad Hosseyn
15-04-2008, 14:16
درسته.عمل و عکس العمل رو اشتباه کردم.ولی ببینید اینکه دیوار نمی ره ناشی از نیروی عکس العمل ما نیست.ببینید عمل و عکس العمل به یک جسم وارد نمی شن.یعنی عکس العمل به ما وارد میشه.

شایدم اینطور که شما می گید باشه ... اما من یادم میاد تو مثالهای دبیرمون این طور می گفت ... خودم هم زیاد در موردش فکر نکردم ...
در موردش بیشتر مطالعه می کنم میام دقیقا معلوم می کنم .

موفق باشید .

Iron
15-04-2008, 14:58
خوب می شه بگید عکس العمل چی هست ؟
البته من فکر کنم منظورتون رو فهمیدم ... منظورتون اینه که نیرویی از طرف دیوار به ما اعمال نمی شه ... بلکه ما برای توجیه حرفمون وجود یه نیرویی رو عامل می دونیم ... یعنی قاعدتا باید نیرویی باشه (از فرمول ها بر میاد ) ...
حالا شما کاملا نظرتون رو بگید تا ما توجیه بشیم ... (سعی کن کامل توضیح بدی نه مثل همیشه کوتاه و خلاصه )

نفهمیدم این مطالب رو به من گفتید یا جناب hlpmostafa. اما قسمتی از حرف من رو ایشون گفتند.
به این مساله هم توجه کنید که فارغ از اینکه جسمی که بهش نیرو وارد می کنید به حرکت در بیاد یا نیاد، نیروهای عمل و عکس العمل دارای اندازه یکسان و جهت مخالفند.

Mohammad Hosseyn
15-04-2008, 15:04
نفهمیدم این مطالب رو به من گفتید یا جناب hlpmostafa. اما قسمتی از حرف من رو ایشون گفتند.
به این مساله هم توجه کنید که فارغ از اینکه جسمی که بهش نیرو وارد می کنید به حرکت در بیاد یا نیاد، نیروهای عمل و عکس العمل دارای اندازه یکسان و جهت مخالفند.
اینو به مصطفی گفتم اون بالاییش رو به شما گفتم ... یعنی این :

خوب وقتی شما نیرویی به جسمی وارد کنی طبق معمول حرکت می کنه ... اما وقتی حرکت نکنه شما نتیجه می گیری که یه چیزی مثل اصحکاک اون با زمین جلوی حرکتش رو می گیره و به اصطلاح عکس العملش با عمل ما برابره ... خوب حالا نتیجه چی می شه ! اگه عمل بزرگتر از عکس العمل باشه حرکت داریم و اگه اینطور نباشه حرکت نداریم . خوب اگه اون دیوار عکس العمل نداشته باشه پس حرکت خواهیم داشت .
متوجه شدید ؟

خوب ما هم اینو گفتیم که خلاف جهت بودن و یک اندازه بودن جلوی حرکت رو می گیره ...

hlpmostafa
15-04-2008, 15:23
الان همه میدونن چی شد؟
1) بر اثر نیرویی که ما به دیوار وارد می کنیم دیوار هم نیرویی به همان اندازه به ما وارد می کند که همان مقاومتی است که حس می کنیم.
2)چون دیوار به زمین متصل است ما هر کاری کنیم حرکت نمی کند.یعنی ما در واقع به زمین نیرو وارد می کنیم.
3) چون دیوار همان زمین است حرکت نمی کند.(به علت داشتن جرم زیاد)

Like Honey
15-04-2008, 17:23
الان همه میدونن چی شد؟
1) بر اثر نیرویی که ما به دیوار وارد می کنیم دیوار هم نیرویی به همان اندازه به ما وارد می کند که همان مقاومتی است که حس می کنیم.
2)چون دیوار به زمین متصل است ما هر کاری کنیم حرکت نمی کند.یعنی ما در واقع به زمین نیرو وارد می کنیم.

خب من گفتم دیوار چگونه مقاومتت میکنه شما میگید چون به زمین وصله یعنی مادر واقع به زمین نیرو وارد میکنیم
وچون زمین وسعتش زیاده این نیروی ما در زمین پخش میشه؟ خب این جا که عکس العملی در کار نیست:27:
پس چرا وقتی دستمون رو به دیوار میکوبیم دستمون درد میگیره؟ مگه به خاطر این نیست که دیوار هم به همون اندازه به ما نیر و وارد میکنه؟یعنی زمین به دیوار انرژی میده که به دست ما وارد کنه؟:46::18:

Iron
15-04-2008, 17:35
ولی من مخالفم. :41:
نیروی عکس العمل که به دیوار وارد نمیشه که بخواد جلوی حرکت اونو بگیره. نیروی عکس العمل به دست شما وارد میشه. اون نیرویی که جلوی حرکت دیوارو میگیره از زمین (یا هر تکیه گاه دیگه ای) به دیوار وارد میشه.
همونطوریکه گفتم هر نیرویی که وارد کنیم عکس العمل خواهد داشت، چه باعث حرکت بشه چه نشه.

Like Honey
15-04-2008, 17:44
نوشته شده توسط Mohammad Hosseyn [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ولی من مخالفم. :41:
نیروی عکس العمل که به دیوار وارد نمیشه که بخواد جلوی حرکت اونو بگیره. نیروی عکس العمل به دست شما وارد میشه. اون نیرویی که جلوی حرکت دیوارو میگیره از زمین (یا هر تکیه گاه دیگه ای) به دیوار وارد میشه.
همونطوریکه گفتم هر نیرویی که وارد کنیم عکس العمل خواهد داشت، چه باعث حرکت بشه چه نشه.

منظور محمد حسین هم فکر کنم همین بوده نیروی عکس العمل دیوار خلاف جهت نیروی عمل ما ( هل دادن دیوار) وارد میشه در واقع نویی برآیند نیروهاست

soheilsmart
15-04-2008, 20:24

کاملا درسته نیروی عمل و عکس العمل به یه جسم وارد نمیشن

فکر کنم کتاب فیزیک رشته ریاضی فیزیک سال دوم در این مورد توضیح داده

و دقیقا به این خاطر که جرم زیادی داره تکان نمیخوره

اگه میخواید به صورت عملی امتحان کنید

سعی کنید با دست به دیوار ضربه بزنید به طوری که دیوارو تکون بده:18::18:

البته دستتون سرویس میشه
ولی :27::27::27::27:

! اگه عمل بزرگتر از عکس العمل باشه حرکت داریم و اگه اینطور نباشه حرکت نداریم . خوب اگه اون دیوار عکس العمل نداشته باشه پس حرکت خواهیم داشت .

مگه عمل و عکس العمل به یک جسم وارد میشن که بخوان هم دیگر رو خنثی کنند!!!

soheilsmart
15-04-2008, 20:28

منظور محمد حسین هم فکر کنم همین بوده نیروی عکس العمل دیوار خلاف جهت نیروی عمل ما ( هل دادن دیوار) وارد میشه در واقع نویی برآیند نیروهاست
Iron درست میگه
و حرف شما کاملا غلطه(با عرض معذرت!)

شما برایند نیروها را بر یک جسم حساب میکنید ولی دیوار و دست دو جسم هستند نه یک جسم

قانون دوم نیوتون هم برای یک جسم مینویسید

نتیجه مهم:::
نیروی عمل و عکس العمل همدیگر را خنثی نمیکنند

درست که از لحاظ اندازه با هم برابرند و در خلاف جهت یکدیگه

ولی به یک جسم وارد نمیشن

همونطوریکه گفتم هر نیرویی که وارد کنیم عکس العمل خواهد داشت، چه باعث حرکت بشه چه نشه

منم کاملا با شما هم عقیده هستم

hlpmostafa
16-04-2008, 01:49
خب من گفتم دیوار چگونه مقاومتت میکنه شما میگید چون به زمین وصله یعنی مادر واقع به زمین نیرو وارد میکنیم
وچون زمین وسعتش زیاده این نیروی ما در زمین پخش میشه؟ خب این جا که عکس العملی در کار نیست:27:
پس چرا وقتی دستمون رو به دیوار میکوبیم دستمون درد میگیره؟ مگه به خاطر این نیست که دیوار هم به همون اندازه به ما نیر و وارد میکنه؟یعنی زمین به دیوار انرژی میده که به دست ما وارد کنه؟:46::18:
ببینید حتی وقتی ما قدم می زنیم به زمین شتاب می دیم ولی به علت جرم زیاد زمین محسوس نیست.می تونید از طریق قوانین تکانه این شتاب رو حساب کنید.
در ضمن ربطی به مسعت زمین و پخش و ... نداره.
درد گرفتن به خاطر نیروی عکس العمل دیواره!!!

Like Honey
16-04-2008, 17:51
ببینید حتی وقتی ما قدم می زنیم به زمین شتاب می دیم ولی به علت جرم زیاد زمین محسوس نیست.می تونید از طریق قوانین تکانه این شتاب رو حساب کنید.

خب عکس العمل دیوار یعنی چی؟:31:

عمل و عکس العمل فقط اسم هستن؟ یا نیرو هستن؟انرژی اند؟:41:
اصلا چه فایده ای داره اگه همدیگرو خنثی نکنن
از کجا میان؟

soheilsmart
16-04-2008, 19:16

از کجا میان؟
هر عملی عکس العملی داره

چرا باید همدیگرو خنثی کنند?(خنثی نمیکنند------دلیلش هم بالا گفتم)
هر جوری که شما فکر میکنی
دلیل نداره در واقعیت هم این شکلی باشه
راستی شما کلاس چندمی؟؟

Like Honey
17-04-2008, 12:11
[quote=Like Honey;2310325]
هر عملی عکس العملی داره

چرا باید همدیگرو خنثی کنند?(خنثی نمیکنند------دلیلش هم بالا گفتم)
هر جوری که شما فکر میکنی
دلیل نداره در واقعیت هم این شکلی باشه
راستی شما کلاس چندمی؟؟

شما فکر کن من 2 سالمه :19:
این تاپیک که فقط واسه من نیست همه میبیننش

زیر دیپلم توضیح بدید بابا

hlpmostafa
17-04-2008, 17:48
قبلا هم گفتم که این قانون عمل و عکس العمل از قوانین اساسی طبیعته.

soheilsmart
17-04-2008, 18:56
درد گرفتن به خاطر نیروی عکس العمل دیواره!!![/quote]

از کجا میان؟
اگه میخواید بدونید که عمل و عکس العمل وجود داره
به قول دوستمون
[quote]قبلا هم گفتم که این قانون عمل و عکس العمل از قوانین اساسی طبیعته
ولی اگه منظوره شما اینکه عمل و عکس العمل نیرو هستن یا انرژی
اینو بخون

هر عملی عکس العملی داره مساوی و در خلاف جهت

قانون های نیوتن در مورد نیرو هستند
نیرو یک کمیت برداریه (یعنی جهت داره)
البته هر کمیتی که جهت داره برداری نیست
شدت جریان جهت داره ولی از قاعده ی جمع بردارها پیروی نمیکنه(طبق قانون کیرشهف)
ولی انرژِی یک کمیت(اسکالر-نرده ای) هستش
و نمیتونم بهش جهت نسبت بدیم

مثلا شما نمیتونی بگی فلان جسم در جهت شرق مثلا 10 ژول انرژی داره:18:

بنابر این عکس العمل و عمل در قانون های نیوتن نیرو هستن

به نظرم شما یه دفعه برو از اول قانون های نیوتن رو بخون

اون

یه دونده رو در موقع استارت زدن (میدونی که چه جوری استارت میزنن)
در نظر بگیر و نیرو های عمل و عکس العمل رو بررسی کن
ببین چه فایده ی مهمی داره!!!!!

hlpmostafa
18-04-2008, 00:59
ببین با این مشکلت حل میشه:

نرم افزار شبیه ساز قوانین حرکت نیوتن

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Like Honey
18-04-2008, 12:30
[quote=Like Honey;2310325]
اگه میخواید بدونید که عمل و عکس العمل وجود داره
به قول دوستمون

ولی اگه منظوره شما اینکه عمل و عکس العمل نیرو هستن یا انرژی
اینو بخون

هر عملی عکس العملی داره مساوی و در خلاف جهت

قانون های نیوتن در مورد نیرو هستند
نیرو یک کمیت برداریه (یعنی جهت داره)
البته هر کمیتی که جهت داره برداری نیست
ولی انرژِی یک کمیت(اسکالر-نرده ای) هستش
و نمیتونم بهش جهت نسبت بدیم

مثلا شما نمیتونی بگی فلان جسم در جهت شرق مثلا 10 ژول انرژی داره:18:

بنابر این عکس العمل و عمل در قانون های نیوتن نیرو هستن

به نظرم شما یه دفعه برو از اول قانون های نیوتن رو بخون

اون

یه دونده رو در موقع استارت زدن (میدونی که چه جوری استارت میزنن)
در نظر بگیر و نیرو های عمل و عکس العمل رو بررسی کن
ببین چه فایده ی مهمی داره!!!!!

:19:nuch!

ممنون

چشم

soheilsmart
18-04-2008, 12:44
[quote=soheilsmart;2314752]

:19:nuch!

ممنون

چشم
یه عکس گیر میام
میذازم ببین چه جوری استارت میزنن!!!

Mohammad Hosseyn
18-04-2008, 13:51
متاسفانه نمی دونم چرا تو این بحث اصلا نمی تونم فکر کنم ... مخم داغ می کنه دو دقیقه فکر می کنم ... بخاطر اینکه خودم نمی تونم بحث رو جلو ببرم از یکی از دوستان کمک خواستم ... ایشون هم توضیحاتی بهم دادن که ایشالله همین امروز جواباشون رو تو تاپیک می زارم ... حالا من می گم که هر حرفی از من تایپ شد تو این موضوع بهش اعتماد نکنید ! فقط روش فکر کنید ! چون من خودم حرفهامو بعدا دیدم تعجب کردم .

نقل قول:
نوشته شده توسط hlpmostafa [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

کاملا درسته نیروی عمل و عکس العمل به یه جسم وارد نمیشن

فکر کنم کتاب فیزیک رشته ریاضی فیزیک سال دوم در این مورد توضیح داده

و دقیقا به این خاطر که جرم زیادی داره تکان نمیخوره

اگه میخواید به صورت عملی امتحان کنید

سعی کنید با دست به دیوار ضربه بزنید به طوری که دیوارو تکون بده[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](24).gif[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](24).gif

البته دستتون سرویس میشه
ولی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](33).gif[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](33).gif[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](33).gif[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](33).gif

نقل قول:
! اگه عمل بزرگتر از عکس العمل باشه حرکت داریم و اگه اینطور نباشه حرکت نداریم . خوب اگه اون دیوار عکس العمل نداشته باشه پس حرکت خواهیم داشت .
مگه عمل و عکس العمل به یک جسم وارد میشن که بخوان هم دیگر رو خنثی کنند!!!

اصلا من کی گفتم عمل و عکس العمل به یه جسم وارد می شه !
به این آزمایش توجه کنید :
اگه دو تا جسم داشته باشیم ... با دوتا ماشیت یا بیل مکانیکی یا یه چیزی شبیه این ... این دوتا جسم رو کنار هم بزاریم و با اون ماشینها طوری به اجسام نیرو وارد کنیم که جهت نیرو ها به سمت جسم مقابل باشه .. یعنی به جسم یک نیرو رو طوری وارد کنیم که جهت نیرو بسمت جسم 2 باشه و به جسم 2 هم همینطور . خوب نیرو ها برابره و علت حرکت نکردن هر کدوم برابری این نیرو هاست .

اما حالا اگه یکدوم از نیرو ها صفر بشه و جسم مقابل نیرو وارد کرده و جسم مقلابلش رو به حرکت در میاره ... حالا اگه جسم روبرو جرم بیشتری داشته باشه برای به حرکت در آوردنش باید نیروی مناسب رو به کار برد .

نقل قول:
همونطوریکه گفتم هر نیرویی که وارد کنیم عکس العمل خواهد داشت، چه باعث حرکت بشه چه نشه
منم کاملا با شما هم عقیده هستم
کسسی با این مشکلی نداشت !

نتیجه مهم:::
نیروی عمل و عکس العمل همدیگر را خنثی نمیکنند

درست که از لحاظ اندازه با هم برابرند و در خلاف جهت یکدیگه

ولی به یک جسم وارد نمیشن

یه بار دیگه به اون آزمایش بالا نگاه کنید ... علت حرکت نکردن هر دو جسم برابری نیروهاشون بوده . من اسم این رو می زارم خنثی کردن نیروها یا همون صفر بودن برآیند نیروها . شاید شما یه اسم دیگه روش بزارید ...

Mohammad Hosseyn
18-04-2008, 13:54
اصلا من به تریتیب حر فهای دوستم رو براتون اینجا میزارم تا تک تک روشون بحث کنیم و اونجاهایی که مشکل داریم بگیم
از این شروع کنیم ... فکر کنیم می خوایم از صفر شروع کنیم ...

قانون سوم نیوتن:

اگربه جسمی نیرویی وارد شود درخلاف راستای نیرویی که به آن وارد شده به جسم نیرو وارد میکند که مقدارش با مقدارآن (نیروی وارده ) برابراست. یا اینگونه - برا ی هرعملی ، عکس العملی است مساوی با آن ، درخلاف جهت آن- وآن به این معنی است که اگرزمین به جسمی به اندازه ی یک ذره یا ماه مقدار4.000.000 نیوتن نیرو واردکند ]فرقی نمی کند که آن جسم یک ذره باشد یا یک ماه[ آن جسم هم -(هرچند یک ذره هم باشد!!!!)- به اندازه ی 4.000.000 نیوتن به زمین نیرو وارد می کند . این تعجب برانگیزنیست؟؟ آنگاه زمین چگونه درجای خود ثابت است ؟؟وبراثرنیروهای آنها (ذرات) چرا هیچ حرکتی نمی کند؟ یعنی چرا به خاطرنیروی عکس العملی یک ذره - که زمین به آن نیرو وارد کرده بود – خود زمین حرکت نمی کند؟ چرا این تعجب برانگیزنیست ؟!! برای پاسخ باید به(لختی≡ مقاومت درمقابل حرکت) پرداخت.

دوستان نظرشون رو بزارن ... هر کی سوال مشکلی تا اینجا داره بگه تا بریم بخش بعدی ...

Like Honey
18-04-2008, 22:06
اصلا من به تریتیب حر فهای دوستم رو براتون اینجا میزارم تا تک تک روشون بحث کنیم و اونجاهایی که مشکل داریم بگیم
از این شروع کنیم ... فکر کنیم می خوایم از صفر شروع کنیم ...

قانون سوم نیوتن:

اگربه جسمی نیرویی وارد شود درخلاف راستای نیرویی که به آن وارد شده به جسم نیرو وارد میکند که مقدارش با مقدارآن (نیروی وارده ) برابراست. یا اینگونه - برا ی هرعملی ، عکس العملی است مساوی با آن ، درخلاف جهت آن- وآن به این معنی است که اگرزمین به جسمی به اندازه ی یک ذره یا ماه مقدار4.000.000 نیوتن نیرو واردکند ]فرقی نمی کند که آن جسم یک ذره باشد یا یک ماه[ آن جسم هم -(هرچند یک ذره هم باشد!!!!)- به اندازه ی 4.000.000 نیوتن به زمین نیرو وارد می کند . این تعجب برانگیزنیست؟؟ آنگاه زمین چگونه درجای خود ثابت است ؟؟وبراثرنیروهای آنها (ذرات) چرا هیچ حرکتی نمی کند؟ یعنی چرا به خاطرنیروی عکس العملی یک ذره - که زمین به آن نیرو وارد کرده بود – خود زمین حرکت نمی کند؟ چرا این تعجب برانگیزنیست ؟!! برای پاسخ باید به(لختی≡ مقاومت درمقابل حرکت) پرداخت.

دوستان نظرشون رو بزارن ... هر کی سوال مشکلی تا اینجا داره بگه تا بریم بخش بعدی ...

تا این جارو من متوجه شدم:11:
فقط این چراهایی که هست چرا جواب نداده

Like Honey
18-04-2008, 22:09
ببین با این مشکلت حل میشه:

نرم افزار شبیه ساز قوانین حرکت نیوتن

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

:18:
نمیاد دوست عزیز
این اصلا چی هست؟

hlpmostafa
23-04-2008, 00:45
من هر لینکی که میذارم اول امتحان می کنم که آیا سالمه یا نه.
در ضمن به گفته های محمد عزیز این نکته ی اساسی رو هم اضافه می کنم که عمل و عکس العمل به یک جسم وارد نمی شوند.

Mohammad Hosseyn
24-04-2008, 11:15
من هر لینکی که میذارم اول امتحان می کنم که آیا سالمه یا نه.
در ضمن به گفته های محمد عزیز این نکته ی اساسی رو هم اضافه می کنم که عمل و عکس العمل به یک جسم وارد نمی شوند.
دیروز توی انجمنون یکی از بچه ها موضوع قوانین نیوتون رو داشت توضیح می داد و من انجا به این نتیجه رسیدم که در مورد این قانون کمی اشتباه می کردم ...
بله حرف شما درسته این نیرو به یه جسم وارد نمی شه و خنثی شدن اون هم معنی نداره ... اما ایشون همچنین گفتن که در صورت وجود نداشتن این نیرو اگر ما یه توپی رو به دیواری بزنیم یا تو بعد از برخورد وارد دیوار می شه و اگر هم نشه به دیوار می چسبه ...

موفق باشید ...

soheilsmart
24-04-2008, 12:47
دیروز توی انجمنون یکی از بچه ها موضوع قوانین نیوتون رو داشت توضیح می داد و من انجا به این نتیجه رسیدم که در مورد این قانون کمی اشتباه می کردم ...
بله حرف شما درسته این نیرو به یه جسم وارد نمی شه و خنثی شدن اون هم معنی نداره ... اما ایشون همچنین گفتن که در صورت وجود نداشتن این نیرو اگر ما یه توپی رو به دیواری بزنیم یا تو بعد از برخورد وارد دیوار می شه و اگر هم نشه به دیوار می چسبه ...

موفق باشید ...
چه عجب شما بالاخره قبول کردید
باز هم ممنون:11:

Like Honey
24-04-2008, 19:39

موفق باشید ...

ببخشید میشه اون توضیحاتی رو که اون دوست عزیز در مورد قوانین نیوتون گذاشته بود این جا بیان کنید چون من هنوز یه مقداری با درک این مساله مشکل دارم
قضیه رو فهمیدم ولی درک نمیکنم

Mohammad Hosseyn
25-04-2008, 09:13
چه عجب شما بالاخره قبول کردید
باز هم ممنون:11:
راستش تازه فهمیدم که اگه یه چیزی رو از پایه نفهمی یا درست متوجه نشی تا آخرش رو خراب می کنی:18: ... الان من متوجه شدم که در مورد سه قانون نیوتون هیچی نمی دونم:31: ... باید هالیدی رو بخونم مثل اینکه :41:

ببخشید میشه اون توضیحاتی رو که اون دوست عزیز در مورد قوانین نیوتون گذاشته بود این جا بیان کنید چون من هنوز یه مقداری با درک این مساله مشکل دارم
قضیه رو فهمیدم ولی درک نمیکنم
باشه حتما می فرستمش اینجا :10:

:40:همگی موفق باشید ...:40: ◄Mohammad Hosseyn►:40:

Mohammad Hosseyn
25-04-2008, 10:04
با سلام ...

اینم از توضیح این رفیق ما در مورد قانون سوم ...

اگه بازم سوال وجود داره حتما بپرس ... می خوام این بحث حتما به نتیجه برسه ..

◄ Mohammad Hosseyn ►

soheilsmart
25-04-2008, 13:30
راستش تازه فهمیدم که اگه یه چیزی رو از پایه نفهمی یا درست متوجه نشی تا آخرش رو خراب می کنی:18: ... الان من متوجه شدم که در مورد سه قانون نیوتون هیچی نمی دونم:31: ... باید هالیدی رو بخونم مثل اینکه :41:

:40:همگی موفق باشید ...:40: ◄Mohammad Hosseyn►:40:

خشت اول را چون نهد معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج:31:
ولی عجب ادم کار درستی بوده این نیوتن !!! دمش گرم:31:
سلام خوب هستید

من کلا از ادمایی مثل شما خوشم
سعی میکنید همه چیز رو تحلیل کنید
و هیچ چیزی رو بدون استدلال قبول نکنید
البته کلا کسایی که فیزیکشون خوبه این شکلی ان
چون فیزیک یعنی استدلال
خوب بعد کنکور میام بحث کنیم
در مورد چیزای مختلف
(مثل موج(کلا مبحث خیلی جالبیه) .حرکت پرتابی و غیره(کلا هر چیزه فیزیک جالبه))
خوب موفق باشید
بالاخره این بحث فکر کنم به جایی رسید
ممنون:40::40::11::10:

Iron
26-04-2008, 07:41
با سلام ...

اینم از توضیح این رفیق ما در مورد قانون سوم ...

اگه بازم سوال وجود داره حتما بپرس ... می خوام این بحث حتما به نتیجه برسه ..

◄ Mohammad Hosseyn ►

آنچه که در ابتدای بند 3 گفته شده مربوط به قانون دوم نیوتن هست نه سوم.

Mohammad Hosseyn
26-04-2008, 13:28
خشت اول را چون نهد معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج:31:
ولی عجب ادم کار درستی بوده این نیوتن !!! دمش گرم:31:
سلام خوب هستید

من کلا از ادمایی مثل شما خوشم
سعی میکنید همه چیز رو تحلیل کنید
و هیچ چیزی رو بدون استدلال قبول نکنید
البته کلا کسایی که فیزیکشون خوبه این شکلی ان
چون فیزیک یعنی استدلال
خوب بعد کنکور میام بحث کنیم
در مورد چیزای مختلف
(مثل موج(کلا مبحث خیلی جالبیه) .حرکت پرتابی و غیره(کلا هر چیزه فیزیک جالبه))
خوب موفق باشید
بالاخره این بحث فکر کنم به جایی رسید
ممنون:40::40::11::10:
آره دیگه ... بدبختی اینه که فقط این نیست ... تو ریاضی هم مشکل دارم ... باید برگردم از اول ابتدایی دوباره بخونم :19: ...

من خودم دوست دارم تو فیزیک فقط یاد بگیرم ... تا اونجا که می تونم تو معمل ها جلو برم ... چون این کار لازمه ی نو آوریه ...
منتظر برگشت شما هستیم ... گچه که من هم تا چند روز دیگه میرم برای امتحانات ...

آنچه که در ابتدای بند 3 گفته شده مربوط به قانون دوم نیوتن هست نه سوم.
منظورتون این بخشه ؟ ( ضمیمه رو نگاه کن )

بیشتر توضیح بدید ...

◄ Mohammad Hosseyn ►

Iron
26-04-2008, 14:43
آره دیگه ... بدبختی اینه که فقط این نیست ... تو ریاضی هم مشکل دارم ... باید برگردم از اول ابتدایی دوباره بخونم :19: ...

من خودم دوست دارم تو فیزیک فقط یاد بگیرم ... تا اونجا که می تونم تو معمل ها جلو برم ... چون این کار لازمه ی نو آوریه ...

بیشتر توضیح بدید ...

◄ Mohammad Hosseyn ►

بله منظورم همون بخشه.
مساله اینرسی در قانون دوم نیوتون مطرح میشه. قانون سوم مربوط به عمل و عکس العمل هست و ربطی به اینرسی نداره.

Like Honey
26-04-2008, 18:31
مطلبش زیاده

میخونم یا امشب یا فردا
میام سوال ها مو میگم دی:

soheilsmart
26-04-2008, 18:57

بیشتر توضیح بدید ...

◄ Mohammad Hosseyn ►
شما الان سوم دبیرستان هستید؟؟
امتحان نهایی دارید؟؟
حرف iron
درسته من دانلود کردم
لختی مربوط به قانون اول نیوتن هستش
قانون اول نیوتن چندین نام دارد
قانون ماند - قانون اینرسی-قانون لختی:10:
تمایل جسم برای حفظ حالت سکون خود یا حرکت با سرع ت ثابت در قانون اول نیوتن مورد بحث قرار میگیرد
آزمایش تخت هوا

hlpmostafa
27-04-2008, 12:37
برای فهم بهتر قوانین فیزیک که شامل مکانیک کلاسیک هم هست درک صحیحی از بردار ها ،یعنی آشنا بودن با آنالیز برداری ضروریه. مشکل خیلی ها از همین جا ناشی میشه.

zahedy2006
27-04-2008, 12:45
با سلام
یک توضیح کوچک
1- نیروی عمل و عکس العمل به یک جسم وارد نمی شوند حالا چرا ما وقتی دیوار را هل می دهیم تکون نمی خوره یا چرا می تکون نمی خوریم؟

جواب
شما باید هر جسم را به شکل لخت یا در سیستم لخت حساب کنید و دیاگرام نیرویی بکشیم

انسان:
1- نیرو به جلو از نیروی اصطکاک ما با زمین حاصل می شود

دیوار
1- شما دیوار را لخت و جدا از زمین فرض کنید یعنی می دانیم دیوار با زمین اصطکاک دارد و وقتی که دیوار را هل می دهیم این اصطکاک سبب می شود دیوار جلو نرود و تکان نخورد.

یعنی اصطکاک پای ما به جلو هل می دهد و عکس العمل دیوار به عقب پس برابرند
و همچنین ما دیوار ار می دهیم جلو اصطکاک آن با زمین هل می دهد عقب

طریقه پیدا کردن جهت اصطکاک که ساده است (نیاز به توضیح دارید قرار دهم)

یک مثال از عکس العمل: وقتی روی صندالی نشسته اید عکس العمل نیروی وزن شما از کجا وارد میشه؟
معلومه از مرکز زمین
ولی کجا حس میشه ؟
معلومه صندلی
که همدیگه رو خنثی می کنند مگرنه شما به جهتی شتاب می گرفتید

آقای hlpmostafa کلا دستگاه و سیستم و غیره را قاطی کرده اند. وقتی ما دیوار را هل می دهیم نیروی ما برای زمین داخلی محسوب میشه و سبب وارد آمدن نیرو به زمین نمیشه که بخواهد شتاب بگیره.

مثل این می مونه که شما داخل اتوبوس بشینید و صندلی را هل بدهید تا ماشین جلو بره!

تعجب!
شدت جریان جهت نداره اصلا مهم نیست به کدوم سمت منتقل بشه اون جهت قرار داد است که ما می گیریم

برای توضیح بیشتر کتاب فیزیک پایه 1 نوشته دکتر سید روح الله عقدایی را بخونید (خیلی کامل است)

zahedy2006
27-04-2008, 12:52
قانون ماند - قانون اینرسی-قانون لختی[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](16).gif
تمایل جسم برای حفظ حالت سکون خود یا حرکت با سرع ت ثابت در قانون اول نیوتن مورد بحث قرار میگیرد
آزمایش تخت هوا

این اینرسی را ما هم درست حسابی نفهمیدیم!
قانون ماند و لختی می گه اگه جسمی در حال سکون یا حرکت با سرعت ثابت باشه (سکون همان حرکت با سرعت ثابت 0 است) به حرکت خود ادامه می دهد مگر اینکه عاملی (نیرویی) مانع شود یا شتاب دهد

اما اینرسی به تمایل اجسام گویند که که مثلا ما تو ماشین نشستیم و ماشین ترمز می کنه و ما به جلو پرت می شویم. طبیعیه که فکر کنیم که به ما نیرو وارد شده است اما این نیرو از کجا می آید؟
جواب: اصلا نیرویی به ما وارد نمیشه. اگر از یک سیستم لخت نگاه کنیم این مایی که با سرعت ثابت در حرکت هستیم و ماشین با شتاب منفی به سمت عقب که ما در سر راهش هستیم می آید ولی ما می بینیم که ما داریم جلو می رویم
این نیرو که ما فقط فکر بودن آن را می کنیم چون مجازی است Fi (اف آی) می نامند و در حل مسائل از دیدگاه لخت منظور نمیشه

ببینید درست گفتم؟

hlpmostafa
27-04-2008, 13:10
آقای hlpmostafa کلا دستگاه و سیستم و غیره را قاطی کرده اند. وقتی ما دیوار را هل می دهیم نیروی ما برای زمین داخلی محسوب میشه و سبب وارد آمدن نیرو به زمین نمیشه که بخواهد شتاب بگیره.

مثل این می مونه که شما داخل اتوبوس بشینید و صندلی را هل بدهید تا ماشین جلو بره!اصلا متوجه نشدید چی شد!!!
ببینید از قوانین پایستگی تکانه داریم:(منظور از عدد بعد از M و A اندیس است)

M1A1=- M2A2

یعنی نیروی داخلی به مرکز جرم شتاب نمی ده.چون جسم ها متناسب با جرم هاشون در جهت مخالف هم شتاب می گیرند و شتاب مرکز جرم صفر می شه.
زمین شتاب می گیره و ما هم شتاب می گیریم.اما متناسب با جرم که باعث می شه مرکز جرم دستگاه متشکل از ما و زمین شتاب نگیره.
---------------
zahedy2006 عزیز یه دفعه دیگه اون کتابی رو که گفتین مرور کنید!!!

zahedy2006
27-04-2008, 15:57
اصلا متوجه نشدید چی شد!!!
ببینید از قوانین پایستگی تکانه داریم:(منظور از عدد بعد از M و A اندیس است)

m1a1=- M2a2

یعنی نیروی داخلی به مرکز جرم شتاب نمی ده.چون جسم ها متناسب با جرم هاشون در جهت مخالف هم شتاب می گیرند و شتاب مرکز جرم صفر می شه.

زمین شتاب می گیره و ما هم شتاب می گیریم.اما متناسب با جرم که باعث می شه مرکز جرم دستگاه متشکل از ما و زمین شتاب نگیره.

ببخشید این مساله اصلا ربطی به مرکز جرم نداره

یک مثال:

من روی قایق ایستاده ام و قایق روی سطح رودخانه است (با اصطکاک ناچیز) و من سعی می کنم به سمت ساحل بیایم. در اینجا همین قانون برقرار است یعنی در حالت خاص در صورت برابری جرم ها اصلا جابه جا نمی شوم و اگر جرم قایق بیشتر باشد جابه جایی آن محسوس نیست ولی من نزدیک می شوم

اما مورد من در قبال نیروهای داخلی است

مثال: شما تو اتوبوس به صندلی روبه رو نیرو وارد کنید

یا اصلا اتوبوس سنگین است. روی نیمکت دو نفره (از اینا که تو دبرستان هست) بشینید و پاهاتون رو بالا بدهید و سعی کنید با جلو دادن سطح میز آن را به جلو هل دهید

یا روی تخته اسکیت

راستی نیرو وارد کنید نه اینکه ضربه بزنید! (چی گفتم)

در ضمن اون کتاب مال استاد خودمون هست. به سایر دوستان هم پیشنهاد می کنم چون خیلی خوب و روان توضیح داده شده با مثال های فراوان. (انتشاراتش هم علم و صنعت می باشد)

Like Honey
27-04-2008, 19:21
بسیار بسیار ممنون از :
Mohammad Hosseyn
va
zahedy2006
عزیز و بقیه دوستان
فهمیدم داستان چیه

-------------------------
ولی این داستان جدید چیه

من راجع به لختی هرجا یه چیزی خوندم
مقاومت در برابر حرکت
ساکن بودن جسم و غیره

zahedy2006
27-04-2008, 21:14
ولی این داستان جدید چیه

مقاومت در برابر حرکت
ساکن بودن جسم و غیره
سلام
من هم همش این سه تا را قاطی می کنم

ولی تا جایی که می دونم قانون لختی یا ماند به این دلیل به کار برده می شود (از لحاظ اسم) چون قانون اول نیوتن در چهارچوبهای مرجع لخت کاربرد دارد

همچنین قانون اول نیوتن به گونه ای تعریف مرجه لخت است
چهارچوبی لخت است که اگر در آن بر ذره ای نیرویی اثر نکند ، آن ذره با سرعت ثابت حرکت کند.
که میشه همان قانون اول نیوتن

soheilsmart
27-04-2008, 21:59
بسیار بسیار ممنون از :
Mohammad Hosseyn
va
zahedy2006
عزیز و بقیه دوستان
فهمیدم داستان چیه

-------------------------
ولی این داستان جدید چیه

مقاومت در برابر حرکت
ساکن بودن جسم و غیره
لختی
اگر جسمی ساکن باشد
و به ان نیرویی وارد نشود
تمایل دارد حالت سکون خود را حفظ کند
اگر جسمی با سرعت ثابت در حال حرکت باشد
اگر به ان نیرویی وارد نشود
تمایل دارد به سرعت خود در همان جهت ادامه بدهد
(لزوما هر حرکت با سرعت ثابت حرکت یکنواخت نیست!!!!)
مثالش هم
میشه
به حالت بدن(لختی
هنگام
شروع به حرکت و توقف کردن اتومبیل
اشاره کرد

hlpmostafa
27-04-2008, 23:56
از قانون اول نیوتن (لختی) دو استفاده میشود:
1) تعریف دستگاه های مرجع لخت

2) تعریف جرم لختی اجسام

hlpmostafa
27-04-2008, 23:59
ببخشید این مساله اصلا ربطی به مرکز جرم نداره

یک مثال:

من روی قایق ایستاده ام و قایق روی سطح رودخانه است (با اصطکاک ناچیز) و من سعی می کنم به سمت ساحل بیایم. در اینجا همین قانون برقرار است یعنی در حالت خاص در صورت برابری جرم ها اصلا جابه جا نمی شوم و اگر جرم قایق بیشتر باشد جابه جایی آن محسوس نیست ولی من نزدیک می شوم

اما مورد من در قبال نیروهای داخلی است

مثال: شما تو اتوبوس به صندلی روبه رو نیرو وارد کنید

یا اصلا اتوبوس سنگین است. روی نیمکت دو نفره (از اینا که تو دبرستان هست) بشینید و پاهاتون رو بالا بدهید و سعی کنید با جلو دادن سطح میز آن را به جلو هل دهید

یا روی تخته اسکیت

راستی نیرو وارد کنید نه اینکه ضربه بزنید! (چی گفتم)

در ضمن اون کتاب مال استاد خودمون هست. به سایر دوستان هم پیشنهاد می کنم چون خیلی خوب و روان توضیح داده شده با مثال های فراوان. (انتشاراتش هم علم و صنعت می باشد)

هر سیستم مکانیکی چند جسمی را با استفاده از مفهوم مرکز جسم می توان به راحتی تحلیل کرد.
مخصوصا در اینجا که به قوانین پایستگی تکانه هم مربوطه.

zahedy2006
28-04-2008, 11:13
هر سیستم مکانیکی چند جسمی را با استفاده از مفهوم مرکز جسم می توان به راحتی تحلیل کرد.
مخصوصا در اینجا که به قوانین پایستگی تکانه هم مربوطه.

من که مشکل را نفهمیدم!
اگه ما داریم دیوار هل می دهیم که ربطی به تکانه نداره (البته میشه ربط داد ولی همانطور که می دانیم نیروهای اکسترنال روی سیستم که کل زمین و دیوار و ما هستیم اثر می گذارد - اما هر نیرویی که در هل دادن دیوار است داخلی است)

اما وقتی روی زمین راه می رویم ما دو جسم متفاوت داریم : خودمان - زمین
زمین ما را جلو می زند و ما زمین را پس می زنیم

حالا شما تعبیرتان را برای هل دادن دیوار متصل به زمین (ما هم متصل به زمینیم و اصطکاکمان از زمین تامین می شود) بیان کنید

راستی یک نکته به ذهنم رسید:

اثبات اینکه کسانی که به مدرسه می روند برابر کسانی هست که خارج می شوند!

قانون اساسی اسپین می گه اگه برای هر عمل فیزیکی عدد خاصی به عنوان اسپین قائل شویم حتما دو عمل با اسپین عکس با هم اتفاق می افته!

حالا یه دلیل جالب (البته همین جوری هست - زیاد توجه نکنید)
چون ما روی زمین راه می رویم و زمین را پس می زنیم پس اگر در جهت شرق به غرب این کار را انجام دهیم زمین سریعتر می چرخه و شبانه روز کوتاهتر می شود اما چون می دانیم که شبانه روز ثابت است پس حتما یکی داره با بردار سرعت دقیقا خلاف جهت ما می یاد تا سرعت زمین ثابت بمونه (به پا به هم نخورید)

Mohammad Hosseyn
28-04-2008, 16:25
با سلام ...

بله حرف iron درسته اما اونجا فقط گفته که علت وجود عکس العمل همون لختی و اینرسی هست و اون رو به قانون اول مرتبط کرده ...

بحث هم مثل اینکه خوب جوش گرفته ...
متاسفانه چون وقت ندارم و باید چند وقتی از انجمن برم نمی تونم تو بحث باشم ...

و soheilsmart ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) جان اگه سوالی غیر از بحث داری بهتره با پ.خ یا آی.دی بپرس :46: ... (در مورد اون سوالت ... )

موفق باشید ...
► Mohammad Hosseyn ◄

Like Honey
28-04-2008, 18:27
من که مشکل را نفهمیدم!
اگه ما داریم دیوار هل می دهیم که ربطی به تکانه نداره (البته میشه ربط داد ولی همانطور که می دانیم نیروهای اکسترنال روی سیستم که کل زمین و دیوار و ما هستیم اثر می گذارد - اما هر نیرویی که در هل دادن دیوار است داخلی است)

اما وقتی روی زمین راه می رویم ما دو جسم متفاوت داریم : خودمان - زمین
زمین ما را جلو می زند و ما زمین را پس می زنیم

حالا شما تعبیرتان را برای هل دادن دیوار متصل به زمین (ما هم متصل به زمینیم و اصطکاکمان از زمین تامین می شود) بیان کنید

راستی یک نکته به ذهنم رسید:

اثبات اینکه کسانی که به مدرسه می روند برابر کسانی هست که خارج می شوند!

قانون اساسی اسپین می گه اگه برای هر عمل فیزیکی عدد خاصی به عنوان اسپین قائل شویم حتما دو عمل با اسپین عکس با هم اتفاق می افته!

حالا یه دلیل جالب (البته همین جوری هست - زیاد توجه نکنید)
چون ما روی زمین راه می رویم و زمین را پس می زنیم پس اگر در جهت شرق به غرب این کار را انجام دهیم زمین سریعتر می چرخه و شبانه روز کوتاهتر می شود اما چون می دانیم که شبانه روز ثابت است پس حتما یکی داره با بردار سرعت دقیقا خلاف جهت ما می یاد تا سرعت زمین ثابت بمونه (به پا به هم نخورید)

این چیزایی که گفتید راجع به چی بود؟
من توضیحاتتون رو متوجه شدم ولی نفهمیدم بحث راجع به چیه

------------------------------------------
راجع به لختی ممنون فهمیدم:11:

Iron
29-04-2008, 10:48
با سلام ...

بله حرف iron درسته اما اونجا فقط گفته که علت وجود عکس العمل همون لختی و اینرسی هست و اون رو به قانون اول مرتبط کرده ...

بحث هم مثل اینکه خوب جوش گرفته ...
متاسفانه چون وقت ندارم و باید چند وقتی از انجمن برم نمی تونم تو بحث باشم ...

و soheilsmart ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) جان اگه سوالی غیر از بحث داری بهتره با پ.خ یا آی.دی بپرس :46: ... (در مورد اون سوالت ... )

موفق باشید ...
► Mohammad Hosseyn ◄

ولی علت عکس العمل لختی و اینرسی نیست.:41: بطور مثال در تعادلهای استاتیکی هم عمل و عکس العمل وجود داره، اما اینرسی هیچ نقشی نداره.
امیدوارم که بزودی دوباره اینجا ببینمت.:11:

zahedy2006
29-04-2008, 11:47
این چیزایی که گفتید راجع به چی بود؟
من توضیحاتتون رو متوجه شدم ولی نفهمیدم بحث راجع به چیه

------------------------------------------
راجع به لختی ممنون فهمیدم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](17).gif

با سلام
توضیحات قبل نکته مربوط میشه به بحث بنده و آقای Hlpmostafa که من می گویم:

هل دادن دیوار روی زمین نیروی داخلی است و باعث شتاب و تغییر سرعت زمین نمی شود. انگار داخل اتوبوس بشینید و صندلی را هل دهید تا جلو رود
یا همین صندلی کامپیوتر خود را که رویش نشسته اید ، پاهایتان را جمع کنید (به زمین نباشند) و با هل دادن قسمتی انتظار جلاو رفتن داشته باشید

اما
راه رفتن روی زمین باعث تغییر سرعت زمین می شود (که به دلیل جرم زیاد زمین تقریبا صفر است)
چون زمین میشه یک جرم و انسان میشه یک جسم دیگر و نیروی داخلی در کار نیست

و کلیت دیگر حرف من اینکه مورد اول را نمیشه با پایستگی تکانه بررسی کرد (به نتیجه دلخواه ما رسید نه اینکه کلا نشه) اما مورد دوم که خود پایستگی تکانه است

اما بحث آقای hlpmostafa
فکر می کنم منظور ایشون اینه که
1: هر دو را می توان با پایستگی تکانه بررسی کرد
2: هل دادن دیوار سبب شتاب گرفتن زمین میشه (که باز به دلیل جرم زیاد زمین قابل دید نیست)

من می گم این قرمزه امکان نداره به دلیل نیروی داخلی بودن هل دادن ما.

اما توضیحات بعد از نکته:

اون قانون یک قانون کلی در دنیا است (در دانشنامه رشد موجود است)
هر عملی که با اسپین اختیاری a رخ دهد عملی دیگر با اسپین a- رخ خواهد داد

من هم می گم فکر کنید 3.5 میلیارد نفر به طوری راه رفتند که بردار سرعتشان روی استوا (همان نظیر شده اش) با هم جمع شوند و چون جرم 3.5 میلیارد نفر زیاده پس می تونه روی گردش زمین تاثیر بذاره و باعث تغییر طول شبانه روز بشه که چون طول شبانه روز ثابت است پس به ازای هر جرمی (ماشین کامیون آدم) که با سرعت x می ره جایی کسی داره خلاف اون میاد (البته در جایی دیگر زمین)

کلا چرند گفتم زیاد نخونید

Mohammad Hosseyn
29-04-2008, 13:12
ولی علت عکس العمل لختی و اینرسی نیست.:41: بطور مثال در تعادلهای استاتیکی هم عمل و عکس العمل وجود داره، اما اینرسی هیچ نقشی نداره.
بازم سلام ...
من هم مثل شما فکر می کنم ...
باید بیشتر باهاش بحث کنم تا خودم متوجه بشم چه خبره (این نیوتون و قانوناش هم پدر ما رو در آورده ها )

ایشالله اول تابستون بر می گردم ...
همگی موفق باشید ...

► Mohammad Hosseyn ◄

soheilsmart
29-04-2008, 14:26
من هم موافقم
اصلا اینرسی قضیه اش با این کلا فرق میکنه

Like Honey
29-04-2008, 17:26
من هم موافقم
اصلا اینرسی قضیه اش با این کلا فرق میکنه

خواهشا هرکسی با چیزی موافقه یا مخالفه
یه توضیح کوتاهی راجه به اون چیز بذاره
شاید یه بنده خدایی یادش رفته باشه

تعادل های استاتیکی....؟

اینرسی....؟ ( اجسام دوست دارند که وضعیت خود را حفظ کنن و به همان وضعیت باقی بمانند) درسته؟

اگه اینرسی این باشه
پس طبق قانون سوم انیشتین درسته که اجسام دوست دارند وضعیت خودشونو حفظ کنن ولی نیرو مانع این عمل میشه وبا توجه به این که هیچ تک نیرویی در جهان وجود نداره و نیرو هابه صورت زوج هستن پس نیروی عکس العمل خلاف جهت ومساوی با عمل اتفاق میافته

و این که چون علت قانون سوم انیشتین لختی اجسام است که این وضعیت ( لختی اجسام )به نیروی اینرسی هم تعبیر شده بنابراین عمل و عس العمل در هر جرمی ظاهر میشود
منبعشم همون مقاله ای که محمد حسین گفته بود
ممنون:11:

hlpmostafa
30-04-2008, 01:25

تعادل های استاتیکی....؟
پس طبق قانون سوم انیشتین ...

تعادل استاتیکی یعنی تعادل جسم در حال سکون به طوری که هیچ گشتاور و هیچ نیروی خالصی به جسم وارد نشود.
راستی قانون سوم اینشتین یا ...!!

soheilsmart
30-04-2008, 09:13

تعادل های استاتیکی....؟

اینرسی....؟ ( اجسام دوست دارند که وضعیت خود را حفظ کنن و به همان وضعیت باقی بمانند) درسته؟

اگه اینرسی این باشه
پس طبق قانون سوم انیشتین درسته که اجسام دوست دارند وضعیت خودشونو حفظ کنن ولی نیرو مانع این عمل میشه وبا توجه به این که هیچ تک نیرویی در جهان وجود نداره و نیرو هابه صورت زوج هستن پس نیروی عکس العمل خلاف جهت ومساوی با عمل اتفاق میافته

و این که چون علت قانون سوم انیشتین لختی اجسام است که این وضعیت ( لختی اجسام )به نیروی اینرسی هم تعبیر شده بنابراین عمل و عس العمل در هر جرمی ظاهر میشود
ممنون:11:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

راستی شما انیشتن و نیوتن رو به کلی با هم قاتی کردید:27::27::31:

soheilsmart
30-04-2008, 09:15
تعادل

دیدکلی

ساختار یک ساختمان باید چنان باشد که در اثر عوامل مختلف نظیر طوفان ، زلزله و... فرو نپاشد. پایه‌های یک پل معلق ، باید آنچنان محکم باشد که تحت تاثیر وزن پل و بار ترافیکی روی آن خراب نشود. یک اتومبیل طوری طراحی می‌شود که بر اثر تغییر جهت ناگهانی و یا افزایش سرعت از هم نپاشد.

در کلیه این نوع مسائل ، طراح با این مساله درگیر است که این سازه‌ها باید تحت نیروها و گشتاورهای ناشی از اعمال نیروها معیوب نشوند. در چنین مسائلی دو سوال در نظر است. اول اینکه چه نیروها و گشتاورهایی بر جسم مورد نظر اعمال می‌شوند؟ و دوم اینکه ، با توجه به طرح و نوع مواد مورد استفاده در آن ، آیا جسم تحت تاثیر این نیروها و گشتاورها معیوب می‌شود ، یا نه؟
تعادل مکانیکی

شرایط تعادل مکانیکی

برای آنکه یک جسم در تعادل مکانیکی باشد، باید برآیند نیروهای وارد بر آن و همچنین برآیند گشتاورهای وارد بر آن حول هر محور ثابتی در سیستم مرکز جرم ، صفر باشد.
تعادل استاتیکی

شرایط تعادل استاتیکی

برای آنکه یک جسم در تعادل استاتیکی باشد، باید علاوه بر اینکه باید برآیند نیروهایی وارد بر آن و نیز برآیند گشتاورهای وارد بر آن حول هر محور ثابتی در سیستم مرکز جرم صفر باشد (تعادل مکانیکی) ، باید هم سرعت مرکز جرم و هم سرعت زاویه‌ای حول هر محوری در دستگاه برابر با صفر باشد.
انواع تعادلهای مکانیکی و استاتیکی

صرف نظر از انواع مکانیکی و یا استاتیکی ، تعادل بر سه قسم است.
تعادل پایدار

یعنی هر تغییر مکانی از این موقعیت ، منجر به نیروی بازگرداننده‌ای می‌شود که تمایل به بازگرداندن ذره به موقعیت تعادلش را دارد. در این حالت انرژی پتانسیل حداقل است. به بیان دیگر وقتی می‌گوییم جسم در حال تعادل پایدار است که برای تغییر موقعیت آن یک عامل خارجی بر روی آن کار انجام دهد و این امر منجر به افزایش انرژی پتانسیل آن ‌شود.

اما این امر تنها در مورد ذراتی است که در حال حرکت انتقالی هستند. اما برای وجود تعادل باید جسم تعادل دورانی داشته باشد. برای مثال یک مکعب را که از یک وجهش بر روی یک میز افقی در حال سکون است، در نظر بگیرید. مرکز ثقل در مرکز سطح مقطع مکعب است.

فرض کنید چنان نیرویی بر روی مکعب اعمال کنیم، که مکعب بدون لغزش ، حول محوری در امتداد یکی از یالهایش دوارن کند. در این حالت ، مرکز ثقل بلند می‌شود و لذا بر روی مکعب کار انجام می‌شود، که این امر باعث افزایش انرژی پتانسیل مکعب می‌گردد. اگر نیرو برداشته شود، مکعب تمایل به بازگشت به موقعیت اولش را خواهد داشت. پس موقعیت اولیه تعادل پایدار است.
تعادل ناپایدار

یعنی هر تغییر مکانی از این موقعیت ، منجر به نیرویی می‌شود، که تمایل به راندن ذره به نقطه‌ای دورتر از موقعیت تعادلش را دارد. در این حالت برای تغییر موقعیت ذره ، نیاز به انجام هیچ کاری توسط عامل خارجی ، بر روی آن نمی‌باشد. در این شرایط انرژی پتانسیل حداکثر است. کار انجام شده برای تغییر مکان جسم ، باعث کاهش انرژی پتانسیل می‌شود.

برای ارضا شرط تعادل دورانی ، فرض کنید مکعب بگونه‌ای دوران داده شود، تا بر روی یکی از گوشه‌هایش قرار گیرد. مکعب مجددا در حال تعادل خواهد بود. این موقعیت ، تعادل ناپایدار به نظر می‌رسد. زیرا حتی اعمال یک نیروی افقی جزئی ، باعث دور شدن مکعب از این موقعیت ، همراه با کاهش انرژی پتانسیل می‌شود.
تعادل خنثی

در این حالت ذره می‌تواند بدون تحمل یک نیروی راننده یا یک نیروی بازگرداننده به میزان جزئی تغییر مکان یابد. در این حالت انرژی پتانسیل ثابت است. در مورد شرط تعادل دورانی ، یک کره واقع بر سطح یک میز که تحت تاثیر یک نیروی افقی قرار دارد را در نظر بگیرید. انرژی پتانسیل کره در مدت این تغییر مکان ثابت است و در صورت برداشتن نیروی اعمالی ، سیستم تمایل به حرکت در هیچ جهتی را ندارد.

نقطه زین اسبی :
گاهی یک ذره ممکن است از نقطه نظر یک مختصه ، در حال تعادل پایدار و از نقطه نظر مختصه‌ای دیگر در حال تعادل ناپایدار باشد. به چنین نقطه‌ای زین اسبی گوییم. برای مثال یک مکعب که بر روی یکی از یالهایش در حال توازن است، می‌توان در حالت تعادل ناپایدار در نظر گرفت، هر گاه یک نیروی افقی ، عمود بر یالش ، بر روی آن اعمال شود. همچنین می‌توان آن را در حال تعادل ناپایدار در نظر گرفت، هر گاه یک نیروی افقی موازی با یالش بر روی آن اعمال شود.تاثیر طرح و نوع مواد تشکیل دهنده جسم در حفظ تعادل جسم

جامدات مرکب از اتمهایی هستند که با هم تماس مستقیم ندارند. دارای میله‌های محکمی نیستند که بتوانند نزدیک هم قرار بگیرند. پس ابر الکترونی آنها می‌تواند تحت اثر نیروهای خارجی شکل بگیرند، یا تغییر شکل دهند. در یک جامد اتمها توسط نیروهایی که بسیار شبیه به نیروهای فنری عمل می‌کنند، به یکدیگر متصل می‌باشند.

ثابتهای فنری موثر بسیار بزرگ نمی‌باشند، به نحوی که برای تغییر فاصله ، نیاز به اعمال نیروی بزرگی دارند. یک استوانه جامد را در نظر بگیرید. برای ایجاد تغییر بر روی آن ، می‌توان آن را از دو انتها کشید و یا آن را با اعمال یک نیروی افقی به سویی هل داد. یا می‌توان آن را با اعمال نیروهایی به صورت یکنواخت در کلیه جهتها فشرد. در هر سه حالت ، تنش ، که در ارتباط با نیروهای اعمالی می‌باشد و کرنش یا یک نوع تغییر شکل ایجاد می‌شود.

در حالت کلی تنش و کرنش متناسبند. اگر تنش بیش از حد الاستیک ماده ، افزایش یابد. ابعاد جسم به صورت دائمی تغییر پیدا می‌کند و بعد از برداشتن تنش ، به حالت اولیه‌اش باز نمی‌گردد. در این حالت جسم فرو می‌پاشد. در کشش یا فشردگی ساده ، تنش به صورت نیرو تقسیم بر سطحی که نیرو بر آن اعمال می‌شود و کرنش یا تغییر شکل به صورت یک کمیت بدن دیمانسیون aL/L ، یا تغییر جزئی در طول جسم تعریف می‌شود

دانشنامه رشد

soheilsmart
30-04-2008, 09:23
عامل مؤثر در گشتن هر جسم به دور محوری را گشتاور نیرو می‌نامند.

دید کلی

آیا تابحال به این فکر کرده‌اید که چرا آچار بلند مهره محکم را آسانتر باز می‌کند؟
دو نفر با وزنهای متفاوت در دو سوی الاکلنگ چگونه باید بنشینند تا توازن برقرار شود؟
چرا احتمال واژگون شدن یک ماشین مسابقه از یک ماشین معمولی کمتر است؟برای پاسخگویی به این سؤالها باید ببینیم نیروها چگونه می‌توانند باعث چرخش شوند. به عنوان مثال در نظر بگیرید می‌خواهید وارد اتاقی شوید، برای اینکار نیرویی عمودی بر در وارد می‌کنید، در حول لولا (محور) شروع به چرخش می‌کند و باز می‌شود هر چه بزرگتر باشد در راحت تر باز می‌شود. اگر بار دیگر همین نیرو را به نقاط دورتر در که به لولا نزدیکترند وارد کنید در براحتی باز نخواهند شد، به این ترتیب نتیجه می‌گیریم که هر چه فاصله نقطه اثر نیرو از محور چرخش دورتر باشد و نیز هر چه اندازه نیروی وارد بر در بیشتر باشد در راحت تر باز می‌شود.

خصوصیات گشتاور نیرو

گشتاور نیروکمیتی برداری است و مقدار بردار گشتاور نیرو برابر است با حاصلضرب نیرو در فاصله عمودی آن از محوری که جسم به دور آن می‌گردد.
گشتاور نیرو با حرف [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] (با تلقط تاو) نمایش داده می‌شود.
فاصله عمودی ]نیرو از نقطه‌ای که جسم حول آن می‌گردد را بازوی گشتاور می‌نامند.
نقطه چرخش را می‌توان روی تکیه گاه جسم یا روی محور چرخش جسم در نظر گرفت.
رابطه گشتاور نیرو (d بازوی گشتاور) (مقدار نیرو × بازوی گشتاور) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
یکای گشتاور نیرو ، نیوتن متر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) است.روش دیگر محاسبه گشتاور نیرو

برای محاسبه گشتاور نیرو می‌توانیم نیروی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] را به دو مؤلفه عمود بر هم تجزیه کنیم، بطوری که یکی از مؤلفه‌ها از محور دوران یا [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] گذشته و دیگری عمود بر این محور باشد. حال نیروی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] را به دو مؤلفه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] روی این دو محور تجزیه می‌کنیم، گشتاور نیروی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] برابر برآِیند گشتاورهای دو نیروی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] - [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] است. پس گشتاور هر یک از نیروهای [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] را محاسبه می‌کنیم، برآیند این دو گشتاور ، گشتاور کل را تشکیل می‌دهد. اما بازوی گشتاور نیروی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] برابر صفر است.

علامت گشتاور نیرو

اگر گشتاور نیرو ، جسم را در جهت مثلثاتی دوران دهد علامت آن مثبت و اگر در خلاف جهت مثلثاتی دوران دهد علامت آن را منفی در نظر می‌گیرند.

گشتاور صفر

نیروهایی که امتداد آنها از نقطه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] عبور می‌کند گشتاور نیرویی نسبت به این نقطه ندارند. بنابراین نیرویی که تکیه گاه بر میله وارد می‌کند دارای گشتاور صفر می‌باشد.

قانون گشتاورها

در یک جسم متعادل ، جمع گشتاورهای پاد ساعتگرد با جمع گشتاورهای ساعتگرد ، حول هر نقطه دلخواه برابر است.

تعادل

جسمی را در حال تعادل گویند که هر دو شرط زیر درباره آن درست باشد:

برآیند نیروهای وارد بر آن صفر باشد.
جمع گشتاور نیروهای ساعتگرد حول هر نقطه ، برابر جمع گشتاور نیروهای پاد ساعتگرد حول همان نقطه باشد.به کمک معادله‌های مربوط به روش فوق می‌توان اندازه نیرویی مجهول ، یا فاصله نقطه اثر آنها از نقطه چرخش را حساب کرد. برای انجام این کار:

جهتهایی را انتخاب کنید که معادله‌های نیروها را آسان می‌کنند. برای مثال برآیند نیروهای رو به بالا و برآیند نیروهای رو به پایین همیشه باهم برابرند.
نقطه چرخش را انتخاب کنید که محاسبه گشتاورها را آن می‌سازد، اگر بیش از دو نیرو وجود دارد نقطه چرخش را جایی انتخاب کنید که یکی از نیروها در آنجا به جسم وارد می‌شود، در این صورت گشتاور نیرو حول آن نقطه چرخش صفر می‌شود، بنابراین محاسبه ساده‌تر خواهد شد.جفت نیرو

دو نیرو که اثر چرخش یکدیگر را خنثی می‌کنند جفت نیرو نام دارند و شرط زیر را دارند:

اندازه آنها برابر و جهت آنها مخالف است.
بر روی یک خط راست عمل نمی‌کنند.
گشتاوری بر جسم وارد می‌کنند و بنابراین تمایل دارند که آنرا بچرخاند.
‌برآیند آنها صفر است.
‌اندازه گشتاور نیرو (جفت نیرو) برابر است با حاصلضرب اندازه یکی از نیروها ضربدر فاصله دو نیرو از همدانشنامه رشد

Like Honey
30-04-2008, 18:19
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

راستی شما انیشتن و نیوتن رو به کلی با هم قاتی کردید:27::27::31:

چیز شد
اشتباه
ببخشید:23::blink:

منظورم نیتون بودش:43:
اخه انیشتین رو بیشتر دوست دارم:27::31:

Like Honey
30-04-2008, 18:24
تعادل استاتیکی یعنی تعادل جسم در حال سکون به طوری که هیچ گشتاور و هیچ نیروی خالصی به جسم وارد نشود.

بسیار بسیار ممنون:11:

بیخیال

یه چیزی گفتم حالا گیر ندید لطفا:27:

Iron
02-05-2008, 02:41

البته بهتره بگیم برآیند نیروها و گشتاورهای وارد به جسم صفر باشه.

تعادل های استاتیکی....؟

اگه اینرسی این باشه

ممنون

اینرسی یا لختی به تمایل جسم برای حفظ بردار سرعتش (خطی و زاویه ای) می گن. (البته سرعت خطی در مرکز جرم)
وجود اینرسی این الزام رو بوجود میاره که اگر بخوایم سرعت جسم تغییر بدیم، بهش نیرو (یا گشتاور) وارد کنیم (قانون دوم نیوتون)
به نیرویی که صرف تغییر سرعت جسم میشه نیروی دینامیکی می گوییم.
طبیعتاً این نیروی دینامیکی مانند هر نیروی دیگر عکس العملی هم خواهد داشت (قانون سوم نیوتن)

اما هیچکدوم از اینا دلیل نمیشه که لختی اجسام منشا قانون سوم نیوتن باشه. چرا که همونطورکه قبلاً گفتم در یک تعادل استاتیکی اینرسی و قانون دوم نیوتون هیچ نقشی ندارند، اما نیروی عمل و عکس العمل می توانند وجود داشته باشند و لذا قانون سوم نیوتون کاملا مستقل از مفهوم اینرسی برقرار می باشد.
:31:

hlpmostafa
02-05-2008, 08:34
هل دادن دیوار سبب شتاب گرفتن زمین میشه (که باز به دلیل جرم زیاد زمین قابل دید نیست)

من می گم این قرمزه امکان نداره به دلیل نیروی داخلی بودن هل دادن ما.

ببینید در مکانیک کلاسیک تکانه بنیادی تر از جرم و سرعته.به وسیله ی این ابزار (تکانه)می شه هر برخوردی رو بررسی کرد.اگر زمان اثر کردن نیرو از زمان مشاهده ی دستگاه کمتر باشد نیرو رو ضربه ای می نامند.
پس هل دادن هم باعث شتابگیری زمین می شه که ممکنه شتاب زاویه ای باشه.
مرکز جرم در هر حال ثابت است.(به علت داخلی بودن نیرو)

hlpmostafa
02-05-2008, 08:50

وقتی گفته میشه نیرو و گشتاور خالص یعنی برآیند نیرو و گشتاور.

Like Honey
03-05-2008, 18:43

اینرسی یا لختی به تمایل جسم برای حفظ بردار سرعتش (خطی و زاویه ای) می گن. (البته سرعت خطی در مرکز جرم)
وجود اینرسی این الزام رو بوجود میاره که اگر بخوایم سرعت جسم تغییر بدیم، بهش نیرو (یا گشتاور) وارد کنیم (قانون دوم نیوتون)
به نیرویی که صرف تغییر سرعت جسم میشه نیروی دینامیکی می گوییم.
طبیعتاً این نیروی دینامیکی مانند هر نیروی دیگر عکس العملی هم خواهد داشت (قانون سوم نیوتن)

اما هیچکدوم از اینا دلیل نمیشه که لختی اجسام منشا قانون سوم نیوتن باشه. چرا که همونطورکه قبلاً گفتم در یک تعادل استاتیکی اینرسی و قانون دوم نیوتون هیچ نقشی ندارند، اما نیروی عمل و عکس العمل می توانند وجود داشته باشند و لذا قانون سوم نیوتون کاملا مستقل از مفهوم اینرسی برقرار می باشد.
:31:

میشه زیر دیپلم بگید (اون قرمزه) من خوب متوجه نشدم
تعریف بقیه واضح تر بود:18::27:

ولی بازم ممنون

hlpmostafa
04-05-2008, 07:36
سرعت یک برداره.
سرعت خطی همین سرعت معمولی (در خط مستقیم،نه در مسیر دایره ای) هست.
سرعت زاویه ای هم یعنی سرعت دوران.