PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كمك براي پاك كردن xp

Mahdi_Co_1368
05-04-2008, 13:48
سلام

من ويندوز xp رو كه نميدونم تو كدوم درايو ويندوز هست رو ميتونم پاك كنم؟

درضمن اين ويندوز كار نميكنه يعني كامل نصب نشده و وقتي كه از بوت توش ميرم ميگه بايد ريستارت بشه
ونميدونم كه توي كدوم درايو وهيچ فايلي ازش تو درايوام نيست.

:20::20:

ممنون...

mahdi7610
05-04-2008, 15:49
سلام

من ويندوز xp رو كه نميدونم تو كدوم درايو ويندوز هست رو ميتونم پاك كنم؟

درضمن اين ويندوز كار نميكنه يعني كامل نصب نشده و وقتي كه از بوت توش ميرم ميگه بايد ريستارت بشه
ونميدونم كه توي كدوم درايو وهيچ فايلي ازش تو درايوام نيست.

:20::20:

ممنون...
سلام دوست عزیز
برای اینکه بفهمید با کدوم ویندوز بالا امده اید یا اینکه بدونید داخل کدوم ویندوز هستید یا ویندوزی که داخل اون هستید داخل کدوم درایو نصب شده است عبارت
%windir%
را توی run کپی کنید و بعد کلید اینتر را بزنید با این کار شما شما متوجه می شوید که ویندوزی که با ان بالا امده این داخل کدوم داریو است به قسمت ادرس بار نگاه کنید اسمت درایوی که ویندوز در ان نصب است را می بینید .

سپس با یک سی دی بوت سیستم را راه اندازی کنید و ویندوزی که مشکل دارد را فرمت یا پاک کنید .
فقط دقت داشته باشید اگر ویندوز خراب شما در درایو c باشد با فرمت کردن ان دیگر ویندوز درایو d بالا نخواهد امد .
اما اگر ویندوز درایو d فرمت کنید مشکلی برای ویندوز دیگر ایجاد نخواهد شد .

سوالی بود بپرسید .

موفق باشید .

x_boy
05-04-2008, 15:54
سلام

مگه شما چند تا ویندوز روی سیستمت داری
ویندوز ایکس پی به طور پیش فرض روی اولین درایو یعنی \:C نصب میشه
که در این صورت یه ویندوز بیشتر نمیتونی داشته باشی
چون با نصب پیش فرض درایو ویندوز پایینتر از خودش مثل 2000 و غیره رو پاک میکنه
مگه اینکه با نرم افزار خاصی هر دو ویندوز رو در یک درایو نصب کرده باشن
اگه هم دستی نصب شده باشه معمولا روی دومین درایو نصب میکنن
البته این احتمال هم هست که ایکس پی نصب مجدد شده باشه و
نیمه کاره مونده باشه یه نگاه بکن و اطلاعات کاملتری بده

:11:
----------------------------------------------------------------------------------------------
دمت گرم مهدی جان
تا من میام جواب بدم جواب و مینویسی
اول یه رفرچ کردم ببینم کسی جواب نداده تا اومدم نوشته هام
و رنگ کنم دیدم جوابت اومده D:
مثل پست قبلی

Mahdi_Co_1368
05-04-2008, 20:17
سلام
با تشكر از شما دوستان كه سريع جواب ميدهيد.

من وقتي كه از صفحه انتخاب ويندوز كامپيوتر اين ويندوز خراب رو انتخاب ميكنم اين پيغام رو نشان ميده:

Windows could not start because the following file is missing or corrupt :
<windows root> system 32 \hal.dll
Please re-install a copy of the above file

در ضمن توي هيچ درايوي از هارد فايلي از اين ويندوز وجود نداره من تا حالا چند بار درايو c
رو فرمت كردم و توش دوباره ويندوز نصب كردم ولي جواب نداد.

اگر من تك تك درايوهايم رو از يك ويندوز ديگه فرمت كنم بايد بعد از ريستارت كامپيوتر اون ويندوز رو ديگه نشان نده ؟
يا نياز هست كه دوباره ويندوز عوض شه تا درست بشه؟

خيلي ممنون.

mahdi7610
05-04-2008, 21:10
سلام
با تشكر از شما دوستان كه سريع جواب ميدهيد.

من وقتي كه از صفحه انتخاب ويندوز كامپيوتر اين ويندوز خراب رو انتخاب ميكنم اين پيغام رو نشان ميده:

در ضمن توي هيچ درايوي از هارد فايلي از اين ويندوز وجود نداره من تا حالا چند بار درايو c
رو فرمت كردم و توش دوباره ويندوز نصب كردم ولي جواب نداد.

اگر من تك تك درايوهايم رو از يك ويندوز ديگه فرمت كنم بايد بعد از ريستارت كامپيوتر اون ويندوز رو ديگه نشان نده ؟
يا نياز هست كه دوباره ويندوز عوض شه تا درست بشه؟

خيلي ممنون.
سلام دوست عزیز

ببینید این طوری که نمی شه .
شما به سوالهای من پاسخ بدید تا موضوع روشن بشه .
شما می گید دوتا ویندوز روی سیستمتون داشتید .
این ویندوز ها چی بودن ؟ یعنی هر دو تا xp بودن ؟
الان توی درایو C و D شما ویندوزی وجود داره یا نه ؟
با این ویندوزی که الان بالا اومدید ویندوز سالم شما هستش این ویندوز توی کدوم درایو هستش ؟
برای این که بدونید توی کدوم درایو هستش کلمه %windir% را توی RUN تایپ کنید و بعد هم کلید اینتر را بزنید تا مشخص بشه این ویندوز توی کدوم درایو نصب هستش . از صفحه باز شده به ادس بار نگاه کنید اسم درایو را می بینید .

hal.dll یکی از فایلهای بسیار مهم و اساسی برای راه اندازی سیستم عامل هستش و با نبود این فایل به هیچ عنوان قادر به وارد شدن به سیستم عامل نخواهید بود .
اما می شه این فایل را از طریق ریکاروی کنسول بازسازی کرد .

روش حل مشکل

اگه ویندوزی که سالم هست توی درایو C نصب هستش شما با ویندوز سالم بالا بیاید و روی مای کامپیوتر راست کلیک کنید و بعد هم properties را بزنید و از پنجره باز شده به تب advanced برید و سپس اخرین setting را بزنید و از صفحه باز شده گزینه Edit را بزنید و از پنجره نوت پد باز شده اسم ویندوزی که خراب هست را پاک کنید .
خیلی دقت کنید اگه اشتباه کنید دیگه ویندوز شما به هیچ عنوان بالا نخواهد امد .
زیر عبارت [operating systems] اسم دوتا ویندوز را شما می بینید . شما باید اسم ویندوزی که خراب است را از اینجا پاک کنید و بعد از منوی file گزینه save را بزنید تا تغییرات اعمال شود

موفق باشید .

ashkanbamaram
05-04-2008, 22:39
آقا مهدی کامل توضیح دادن :8:
ولی این احتمال هم هست که اصلاً هیچ ویندوزی نصب نشده باشه (غیر از ویندوز اصلی) و فقط داخل فایل operating systems اسم ویندوز اومده باشه. برا همین هر وقت که شما میخوای وارد بشی هیچ فایلی رو نمیتونه بخونه.

Mahdi_Co_1368
06-04-2008, 16:38
سلام

من قبلا خواستم دو تا xp رو سيستمم نصب كنم كه دومي نمي دونم تو كدوم درايو بود نصب كامل نشد يعني من خودم ادامش ندادم و كنسل كردم. بعد از چند مدت دوباره C رو فرمت كردم و يك xp و بعد vista نصب كردم كه هر دو سالم اند.
من xp رو تو C و vista رو تو F نصب كردم و درايو D من خالي است و فرمتش كردم.

باتوجه به راهنمايي شما :
من وقتي كه به Advanced==> setting 3==>Edit ميرم يك فايل text به نام boot مياد كه نوشته :

;
;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
;
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOW S
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\J\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT

من كدوم اسم رو پاك كنم؟

ممنون.

amiroo88
06-04-2008, 18:41
از صفحه باز شده گزینه Edit را بزنید و از پنجره نوت پد باز شده اسم ویندوزی که خراب هست را پاک کنید .
خیلی دقت کنید اگه اشتباه کنید دیگه ویندوز شما به هیچ عنوان بالا نخواهد امد .
.

سلام

اقا خراب کاری کردم

من این رو اشتباهی پاک کردم و ویندوز دیگه بالا نمیاد :(

راهی برای دست رسی به این فایل تکست هست ؟ ادرسش چیه ؟

میهشه هارد به هارد کرد و با یه سیستم دیگه فایل رو تغییر بدم ؟ چه کنم ؟

mahdi7610
06-04-2008, 19:04
سلام

اقا خراب کاری کردم

من این رو اشتباهی پاک کردم و ویندوز دیگه بالا نمیاد :(

راهی برای دست رسی به این فایل تکست هست ؟ ادرسش چیه ؟

میهشه هارد به هارد کرد و با یه سیستم دیگه فایل رو تغییر بدم ؟ چه کنم ؟
سلام دوست عزیز

دوست عزیز اطلاعاتی که شما می دید اصلا کامل نیست .
در صفحه انتخاب ویندوز شما نام دوتا ویندوز را می بینید . یعنی شما نمی تونید تشخیص بدید ویندوزی که مشکل داره مربوط به ویستا هست یا ویندوز xp
ویندوز سالم شما xp هست یا ویستا ؟

خوب شما باید همون اول اشاره می کردید که یکی از ویندوزهای شما ویستا هست .
با روشی که من در بالا اشاره کردم برای ویندوز های xp می باشد .
چون بوت xp و ویستا با یکدیگر متفاوت هست .

موفق باشید .

Mahdi_Co_1368
06-04-2008, 20:15
سلام

ببخشيد....

من در كل سه تا ويندوز دارم دوتا xp و يكي vista. يكي از xp ها مشكل داره ،ولي اون يكي ديگه كه تو درايو C نصبه سالمه.درايو D هم خالي و درايو F هم ويستاست كه سالمه.
من اون روش شما رو تو xp سالمم اجرا كردم واين متن توش نوشته شده:

;
;
[boot loader]
timeout=30
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\J\WINDOWS="Mic rosoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT

واقعا از شما متشكرم. اميدوارم هميشه موفق باشيد.

amiroo88
06-04-2008, 23:47
سلام دوست عزیز

دوست عزیز اطلاعاتی که شما می دید اصلا کامل نیست .
در صفحه انتخاب ویندوز شما نام دوتا ویندوز را می بینید . یعنی شما نمی تونید تشخیص بدید ویندوزی که مشکل داره مربوط به ویستا هست یا ویندوز xp
ویندوز سالم شما xp هست یا ویستا ؟

خوب شما باید همون اول اشاره می کردید که یکی از ویندوزهای شما ویستا هست .
با روشی که من در بالا اشاره کردم برای ویندوز های xp می باشد .
چون بوت xp و ویستا با یکدیگر متفاوت هست .

موفق باشید .

سلام مهدی جان شرمنده....

من رو اون سیستم دوتا ویندوز xp داشتم که یکیش خراب بود ویکیش سالم .

رفتم توی این تکست بوت .

اشتباها بوت اون ویندوز سالمو پاک کردم . دیگه بالا نمیاد

میخواستم ببینم راهی داره تا یه جوری به اون فایل دسترسی پیدا کنم ؟ مثلا هارد به هارد کنم به این سیستم و از توش فایلتکست رو تغییر بدم

میشه؟

mahdi7610
07-04-2008, 07:26
سلام مهدی جان شرمنده....

من رو اون سیستم دوتا ویندوز xp داشتم که یکیش خراب بود ویکیش سالم .

رفتم توی این تکست بوت .

اشتباها بوت اون ویندوز سالمو پاک کردم . دیگه بالا نمیاد

میخواستم ببینم راهی داره تا یه جوری به اون فایل دسترسی پیدا کنم ؟ مثلا هارد به هارد کنم به این سیستم و از توش فایلتکست رو تغییر بدم

میشه؟
سلام امیر جان

شما می تونید از طریق ریکاوری کنسول مشکلتون را حل کنید .

فقط در انجام مراحل دقت داشته باش .

اجرای Recovery Console:

برای اجرای Recovery Console باید از سی دی نصب ویندوز XP استفاده کنید .
در صورت استفاده از سی دی نصب ویندوز XP باید ابتدا سیستم با سی دی نصب ویندوز بوت شود.
در صفحه "Welcome to Setup" سه گزینه به کاربر نشان داده می شود:

To set up Windows XP now, press ENTER.
To repair a Windows XP installation using Recovery Console, press R.
To quit setup without installing Windows XP, press F3.

در این صفحه باید گزینه دوم که مربوط به Recovery Console هست را انتخاب کنید.
بعد از فشردن کلید R یک محیط Text-Based با زمینه سیاه ظاهر می شود و پیغام زیر نمایش داده می شود:

Microsoft Windows XP Recovery Console.
Recovery Console provides system repair and recovery functionality.
Type EXIT to quit Recovery Console and restart the computer.

1: C:\WINNT
Which Windows XP (or 2000) installation would you like to log onto
<To cancel, press ENTER>?

در این مرحله باید شماره ویندوزی که قصد تعمیر آن را دارید در جلوی علامت ? تایپ کنید.

در صورتی که بیش از یک ویندوز بر روی سیستم نصب باشد در لیست فوق تمامی ویندوزهای فوق و مسیر نصب شان نشان داده خواهد شد و شما می توانید شماره ویندوز مورد نظر خود را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب ویندوز مورد نظر برای Log-in شدن به آن ویندوز باید کلمه رمز حساب Administrator را وارد کنید.
اگه به یوزر Administrator پسوورد داده باشید باید این رمز را وارد کنید اگه پسوورد نداده اید باید جای اون را خالی بزارید و کلید اینتر را بزنید .

بعد از انجام تمامی مراحل فوق خط فرمان Recovery Console ظاهر می شود (در مثال فوق: C:\WINNT> ) و شما می توانید فرامین مورد نظر خود را اجرا کنید:

برای حل مشکل boot.ini در داخل Recovery Console دستور BOOTCFG /ADD را وارد کنید.

دیسک سخت برای پیدا کردن ویندوزهای نصب شده جستجو می شود و سپس لیستی از ویندوزهای موجود بر روی دیسک سخت نمایش داده می شود.

در صورتی که فقط ویندوز XP بر روی سیستم نصب باشند، در لیست مورد نظر ویندوز XP بعنوان سیستم عاملی که پیدا شده نمایش داده خواهد شد. شماره ویندوز XP را از لیست تایپ کنید.

در مرحله بعد، از شما خواسته می شود که عنوانی برای ویندوزی که جدیداً اضافه کرده اید انتخاب کنید. می توانید از هر عنوان دلخواهی استفاده کنید. مثلا "Microsoft Windows XP".

در مرحله بعدی، از شما خواسته می شود که سیستم عامل پیش فرض را انتخاب کنید. برای انتخاب ویندوز XP بعنوان سیستم عامل پیش فرض شماره آن (شماره 1) را وارد کنید.

بعد از انجام مراحل فوق می توانید با تایپ دستور EXIT از Recovery Console خارج شوید.

موفق باشی .

Mahdi_Co_1368
07-04-2008, 12:58
سلام

ببخشيد ، به من كمك كنيد !!!!

من در كل سه تا ويندوز دارم دوتا xp و يكي vista. يكي از xp ها مشكل داره ،ولي اون يكي ديگه كه تو درايو C نصبه سالمه.درايو D هم خالي و درايو F هم ويستاست كه سالمه.من چطور ميتونم xp خراب رو كه معلوم نيست تو كدوم درايوه پاك كنم .اين ويندوز اصلا بالا نمياد و پيغام زير رو ميده:

من اون روش شما رو كه تو Advanced بعد Settings بعد Edit هست رو تو xp سالمم اجرا كردم و اين متن توش نوشته شده:
;
;
[boot loader]
timeout=30
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\J\WINDOWS="Mic rosoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT

حالا طبق اون راهنمايي شما من كدوم رو پاك كنم.
من نميخوام كل هاردم رو فرمت كنم چون 30 گيگ اطلاعات توش هست كه لازم دارم.

متشكرم.

Mahdi_Co_1368
07-04-2008, 14:11
سلام
ببخشيد من خط آخر متن انگليسي بالا رو پاك كردم درست شد.

باز هم از شما ممنونم.

ashkanbamaram
07-04-2008, 19:22
سلام
ببخشيد من خط آخر متن انگليسي بالا رو پاك كردم درست شد.

باز هم از شما ممنونم.

خب شکر :31:
ولی همون موقع هم که ویندوز بالا میاد و میخواد بوت بشه، به همون ترتیبی که نشون میده تو فایل هم همون ترتیبه.

ashkanbamaram
07-04-2008, 22:16
سلام امیر جان

شما می تونید از طریق ریکاوری کنسول مشکلتون را حل کنید .

فقط در انجام مراحل دقت داشته باش .

اجرای Recovery Console:

برای اجرای Recovery Console باید از سی دی نصب ویندوز XP استفاده کنید .
در صورت استفاده از سی دی نصب ویندوز XP باید ابتدا سیستم با سی دی نصب ویندوز بوت شود.
در صفحه "Welcome to Setup" سه گزینه به کاربر نشان داده می شود:

To set up Windows XP now, press ENTER.
To repair a Windows XP installation using Recovery Console, press R.
To quit setup without installing Windows XP, press F3.

در این صفحه باید گزینه دوم که مربوط به Recovery Console هست را انتخاب کنید.
بعد از فشردن کلید R یک محیط Text-Based با زمینه سیاه ظاهر می شود و پیغام زیر نمایش داده می شود:

Microsoft Windows XP Recovery Console.
Recovery Console provides system repair and recovery functionality.
Type EXIT to quit Recovery Console and restart the computer.

1: C:\WINNT
Which Windows XP (or 2000) installation would you like to log onto
<To cancel, press ENTER>?

در این مرحله باید شماره ویندوزی که قصد تعمیر آن را دارید در جلوی علامت ? تایپ کنید.

در صورتی که بیش از یک ویندوز بر روی سیستم نصب باشد در لیست فوق تمامی ویندوزهای فوق و مسیر نصب شان نشان داده خواهد شد و شما می توانید شماره ویندوز مورد نظر خود را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب ویندوز مورد نظر برای Log-in شدن به آن ویندوز باید کلمه رمز حساب Administrator را وارد کنید.
اگه به یوزر Administrator پسوورد داده باشید باید این رمز را وارد کنید اگه پسوورد نداده اید باید جای اون را خالی بزارید و کلید اینتر را بزنید .

بعد از انجام تمامی مراحل فوق خط فرمان Recovery Console ظاهر می شود (در مثال فوق: C:\WINNT> ) و شما می توانید فرامین مورد نظر خود را اجرا کنید:

برای حل مشکل boot.ini در داخل Recovery Console دستور BOOTCFG /ADD را وارد کنید.

دیسک سخت برای پیدا کردن ویندوزهای نصب شده جستجو می شود و سپس لیستی از ویندوزهای موجود بر روی دیسک سخت نمایش داده می شود.

در صورتی که فقط ویندوز XP بر روی سیستم نصب باشند، در لیست مورد نظر ویندوز XP بعنوان سیستم عاملی که پیدا شده نمایش داده خواهد شد. شماره ویندوز XP را از لیست تایپ کنید.

در مرحله بعد، از شما خواسته می شود که عنوانی برای ویندوزی که جدیداً اضافه کرده اید انتخاب کنید. می توانید از هر عنوان دلخواهی استفاده کنید. مثلا "Microsoft Windows XP".

در مرحله بعدی، از شما خواسته می شود که سیستم عامل پیش فرض را انتخاب کنید. برای انتخاب ویندوز XP بعنوان سیستم عامل پیش فرض شماره آن (شماره 1) را وارد کنید.

بعد از انجام مراحل فوق می توانید با تایپ دستور EXIT از Recovery Console خارج شوید.

موفق باشی .

اگه ویندوز دیگه داشته باشه میتونه عین Boot.ini که داخل اون ویندوز هست رو هم کپی کنه. اینجوری اون ویندوز دیگه هم بالا میاد