PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوالات سخت از نور ...

lord_ashkan_z
01-03-2008, 17:04
اولا سلام ...

ثانيا سوال‌: جسمي به طول 3 cm‌ بر محور اصلي آينه مقعري قرار گرفته است. شعاع آينه 20cm و فاصله جسم از تصوير مجازي آن، 48cm‌مي باشد. طول تصوير را حساب كنيد.

ثالثا اين سوالي بود كه خودم نتوانستم حل كنم بعدا باز هم سوال، مي گم. (شايد 1 ساعت ديگر)

مرتضی nvcd
01-03-2008, 18:56
یعنی چی طول اینه ؟!!!

lord_ashkan_z
01-03-2008, 22:40
سوال بعدي :(حل كنيد جواب بدين)

فاصله جسمي از تصوير حقيقي اش در آينه مقعر 90cm‌است. اگر جسم را در جاي تصويرش قرار دهيم طول تصوير1/4 حالت قبل مي شود. شعاع آينه؟

مرتضی nvcd
02-03-2008, 02:34
اولا سلام ...

ثانيا سوال‌: جسمي به طول 3 cm‌ بر محور اصلي آينه مقعري قرار گرفته است. شعاع آينه 20cm و فاصله جسم از تصوير مجازي آن، 48cm‌مي باشد. طول تصوير را حساب كنيد.

ثالثا اين سوالي بود كه خودم نتوانستم حل كنم بعدا باز هم سوال، مي گم. (شايد 1 ساعت ديگر)

دوست من این سوال که زیاد سخت نبود !!!!

طول جسم رو که داریم ...فاصله کانونی ایینه هم که نصف شعاع می شه ...

فاصله جسم از تصویرش هم می شه جمع p ,q تو رابطه ایینه ها ... طول تصویر هم که به راحتی به دست میاد ...

از نظر عددی واقعا فرصتی نیست که بگم ... ولی اگه مشکلی بود بگو ...

مرتضی nvcd
02-03-2008, 02:40
این سوالت هم مشکوک می زنه ... حالت قبل کجا؟...

ما که اینجا حالت قبل نداریم که مقایسه کنیم ... یکم توضیح بده ...

ممنون

lord_ashkan_z
02-03-2008, 07:52
يعني حالتي كه جسم در مكان اول بوده ...

lord_ashkan_z
02-03-2008, 20:06
بله سوال زياد سختي نيست ولي به هر حال مثالي بدي نيست ...

اين يكي رو تحويل بگيرين :

شخصي آينه مقعري با فاصله كانوني 25cm را مقابل صورت خود گرفته است. اگر فاصله چشم شخص تا آينه 20cm باشد، شخص چه طولي از صورت خود (L) و نيز ديوار پشت سر خود ('L ) كه 3m با آينه فاصله دارد ، مي بيند؟

lord_ashkan_z
04-03-2008, 23:17
كسي مردش نبود آخري رو حل كنه؟

اينم تصوريش( ببخشد اگز كيفيت اينقدر پايين هست براي اينه كه تو 2 دقيقه با paint درستش كردم)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مرتضی nvcd
05-03-2008, 05:09
سلام دوست من ...

بازم سوالت معنای خاصی نداره ...

اینجا منظور از اینکه چه طولی رو می بینه یعنی چی؟ .... مگه تو ایینه ها دیدن طول هم مهمه ؟؟؟؟.... یا رابطه ای در موردش داریم ؟..

بستگی به میدان دید شما و اندازه ایینه داره که شما چه مقدار از طول یه چیز رو ببینید ....

با تشکر

مرتضی

lord_ashkan_z
05-03-2008, 15:00
به، خيلي مهمه ...
شايد هم بيشتر ، در ضمن من اين سوال ها از خودم در نميارم كه معني نداشته باشن ...

Antonio Andolini
05-03-2008, 20:46
تصویر صورت خود را 5برابر می بیند و تصویری از دیوار پشت سرش نمی بیند چون جسم تقریبا در بینهایت قرار دارد و تصویرش روی کانونی قرار می گیرد اگر هم خارج از C در نظر بگیریم بازهم تصویری نمی بیند

مرتضی nvcd
06-03-2008, 02:25
منظورم از مهمه اینه که ...

تو ایینه ها شما اندازه جسم و درصد بزرگنمایی اون رو میسنجید ...

نه چه مقدار از طول یه جسم رو می بینید ...

بهرحال امید وارم جواب دوستمون درست بوده باشه .

ممنون

lord_ashkan_z
06-03-2008, 15:49
مشخصا نه ...

من خودم پيدا كردم.
راهنمايي: به جاي اون آينه تخت قرار دهيد. منظورم اينكه راهشون تقريبا يكي ولي يك نكته كاملا متفاوت داره

Antonio Andolini
06-03-2008, 17:25
مشخصا نه ...

علتش رو هم بگید ممنون میشم

SRT_71
07-03-2008, 10:06
سلام
جواب سوال اولتون می شه 15cm
سوال دوم رو نمی دونم (احتمالا فردا میگم)
سوال سوم هم فکر می کنم 'L میشه 4 متر و L هم میشه 50cm
الان تازه وین عوض کردم برنامه در اختیارم نیست که راه حل رو بنویسم
تا 2 روزه آینده حتما می ذارم
فعلا بای

من من
07-03-2008, 21:36
طبق عكس زير مكان تصوير را پيدا مي كني و بعد با استفاده از تشابه مثلث ها(قرمز و سبز/قرمز) مساحت در ديد را بدست مي آوريد.
در صورتي ما جسم را در بي نهايت مي دانيم كه نسبت اندازه كانون به فاصله جسم خيلي زياد باشد. نسبت 3m به 25cm ، فقط 12 به 1 هست. پس اون قدر زياد نيست كه ما اون رو در بينهايت فرض كنيم.

Antonio Andolini
08-03-2008, 15:41
در صورتي ما جسم را در بي نهايت مي دانيم كه نسبت اندازه كانون به فاصله جسم خيلي زياد باشد. نسبت 3m به 25cm ، فقط 12 به 1 هست. پس اون قدر زياد نيست كه ما اون رو در بينهايت فرض كنيم.
تو آزمایشگاهمون یه آینه داشتیم فاصله ی کانونیش 30سانتی متر بود و وقتی که تو 1.5متری می گذاشتیمش تصویر روی کانون تشکیل میشد یعنی توی بینهایت بود.

lord_ashkan_z
09-03-2008, 14:03
تو آزمایشگاهمون یه آینه داشتیم فاصله ی کانونیش 30سانتی متر بود و وقتی که تو 1.5متری می گذاشتیمش تصویر روی کانون تشکیل میشد یعنی توی بینهایت بود.

ها؟؟؟؟؟؟؟؟

lord_ashkan_z
09-03-2008, 14:06
طبق عكس زير مكان تصوير را پيدا مي كني و بعد با استفاده از تشابه مثلث ها(قرمز و سبز/قرمز) مساحت در ديد را بدست مي آوريد.

كاملا درست است. ولي اگر بخواهند اين سوال رو نكته دار كنند، ميدان ديد واقعي را از مي مي خواند. چون ما تمام سطح بدست آمده را نمي بينيم چرا كه بخشي از آن توسط صورتمان پوشش داده مي شود ...

lord_ashkan_z
09-03-2008, 14:11
سلام
جواب سوال اولتون می شه 15cm
سوال دوم رو نمی دونم (احتمالا فردا میگم)
سوال سوم هم فکر می کنم 'L میشه 4 متر و L هم میشه 50cm
الان تازه وین عوض کردم برنامه در اختیارم نیست که راه حل رو بنویسم
تا 2 روزه آینده حتما می ذارم
فعلا بای

سوال اول درست بود: 15

سوال سوم: l = 15 l'=50cm

lord_ashkan_z
09-03-2008, 14:14
سوال بعدي:

اين يه قانون است كه اول بايد پيدا اش كنيد و بعد ثابت (شايد هم برعكس): هر گاه جاي جسم و تصوير را عوض كنيم بزرگنمايي خطي ..... مي شود