PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : [آموزش]سوالات گیم میکر(در همه زمینه ها)

صفحه ها : [1] 2

mst_ab
25-02-2008, 13:03
خوب ، دوستان از این به بعد مشکلاتشون رو تو این تاپیک مطرح کنن که موضوع تاپیک های دیگه به هم نخوره . اگر هم من یا دوستان دیگه بلد بودیم صد در صد کمک می کنیم . :20:

mst_ab
26-02-2008, 23:23
خوب ، بذارید سوال اولو خودم بپرسم تا اساتید جواب بدن.
متأسفانه این سوال رو تو فروم خود گیم میکر پرسیدم هنوز کسی جواب نداده!

و اما سوال: ما چهار تا آبجکت با اسپرایت های مربعی شکل هم اندازه داریم .که اینا کنار هم یک مربع بزرگ تر رو درست می کنن . می خوایم هر بار که بازی ران میشه موقعیت این چهار تا آبجکت به صورت تصادفی باهم عوض بشه . تأکید می کنم موقعیت 4 تا آبجکت نه 4 تا اسپرایت.
من با استراکچر لیست تو گیم میکر تونستم اسپرایت هاشونو عوض کنم . حتی مکان رندوم رو هم ایجاد کردم . اما خیلی مشکل داره.
به طور مثال برای تغییر اسپرایت ها در هر بار بازی این کار رو کردم:
1- یک لیست از اسپرایت ها ساختم
2- لیست را shuffle کردم
3- به ترتیب از آبجکت اول تا آخر ( با استفاده از حلقه) به آبجکت i ام اسپرایت iام رو نسبت دادم به این صورت هر بار اجرا شدن هر آبجکت یه اسپرایت مخصوص به خودش رو داشت.
توجه کنید که مهم ترین مسئله در این کار اینه که همه ی آبجکت ها دارای پوزیشن ویژه ای باشند و مکان تکراری وجود نداشته باشه .

به اولین نفری که جواب درست رو بده جائزه میدیم
( ضمناً تمام حرفامو جدی بگیرید الّا این آخریش!!!!)

mst_ab
28-02-2008, 10:47
دوستان قبل از هر چیز یکی منو هلپ بده
چطور میتونم آخرین نسخه از Gm رو کرک کنم
اینو اینجا گفتم چون تو بخش کرک هی آدم رو پاس کاری میکنن آخرش هم بهت نمیگن
ممنون

دوست عزیز ، کرک ورژن 7 گیم میکر loader هست و کار با اون سخته ، چون لودر ها معمولاً با ایجاد تغییراتی در حافظه کار میکنن و کوچکترین تداخل باعث کار نکردن اون ها میشه . من به شخصه هنوز کرک درست حسابی براش پیدا نکردم . می تونی کرک رو از لینک زیر دانلود کنی و بعد از دانلود توی پوشه ی گیم میکر بریزی و از این به بعد برای باز کردن برنامه باید این فایل رو باز کنی نه فایل اصلی خودش.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید 95KB
اگه کرک بهتری براش پیدا کردی ما رو هم در جریان بذار !

brain
24-03-2008, 10:06
سلام
عید همگی مبارک :11:

چندتا سولا فوری داشتم :
مقدمه :
فرض کنید یه بازی مثه قارچ خور داریم و دو کاراکتر به نام های A و B ، حالا:
1) فرض کنید من می خوام کلید جهت راست را بفشارم و بعد کاراکترم حرکت کند منتها کاراکتر من دارای حرکت
است ( یعنی یک جسم ثابت نیست که کل آن تکان بخورد می خواهم وقتی ایستاده ، ثابت باشد وقتی حرکت می کند پاهایش نیز به حرکت در بیاید )( اگه سوالم یکم گنگه باید ببخشید ) ولی اگه فهمیدید بگید باید چی کار کنم ؟

2) اگه A بخواد به بی ضربه بزنه (مثلا با کلید آلت) و B بمیره چی کار باید کرد ؟

3) اگه بخواهیم کاراکترمان بدود باید چی کار کرد ( مثلا وقتی کلید ( شیفت ) را نگه می داریم سریعتر بدود ) ؟

4) فرض کنید A بر روی سکویی بالاتر از B : آیا می شود بعد از زدن یک دکمه A پریده و B را بکشد ؟

5) اگه چند تا کاراکتر در صفحه داشته باشیم : همچنین کدی داریم که وقتی یک کلید زدیم A آنها را هل بدهد ؟

6)فرض کنید A معمولی راه میرود ولی وقتی اسپیس رو نگه می داریم طرز راه رفتنش عوض شود ( همچنین چیزی امکان دارد ) ؟

7)فرض کنید کلیدی را می فشاریم بعد A می خواهد از جایی بالا برود و اول جایی را می گیرد و سپس بالا می رود
(چگونه همچنین حالتی را بوجود بیاوریم) ؟

8)اگه بخواهیم داخل بازی انیمیشن بذاریم ( مثلا بین هر دو مرحله چیزی پخش شود) باید چی کار کنیم ؟

9) تموم شد ( اگه هر سوالی رو متوجه نشدید بگید دوباره توضیح بدم ) ... و اگه هم حال توضیح دادن نداشتید
فقط بگید میشه با گیم میکر همچنین کار هایی کرد یا میشه بازی هایی مثه قارچ خور رو ساخت ....؟

خیلی خیلی ممنون ....... قربون همتون برم ... فعلا خداحافظ :40::31:

brain
24-03-2008, 10:17
یه سوال کلی دیگه هم دارم که جوابش اره یا نه هست :

آیا با گیم میکر میشه بازی ای در حد Nieghbours from hell (همسایه جهنمی) ساخت دقیقا همونجونوری منتها با ظاهر و قالب و موضوعی دیگه ............ میشه ساختش یا نه ؟؟؟ ( مرسی .)

brain
24-03-2008, 18:05
کسی جواب مارو نمی ده ....................... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Only Pes
24-03-2008, 19:53
لینک دانلود گیم میکر رو بدید لطفا فشرده هم باشه خیلی ممنون

mst_ab
27-03-2008, 16:34
دوستان ببخشید من مسافرت بودم چند لحظه دیگه جواب می دم! آخه همین الآن از راه رسیدم! راستی عید هموتون مبارک!

brain
27-03-2008, 19:07

آیا با گیم میکر میشه بازی ای در حد Nieghbours from hell (همسایه جهنمی) ساخت دقیقا همونجونوری منتها با ظاهر و قالب و موضوعی دیگه ............ میشه ساختش یا نه ؟؟؟ ( مرسی .)

سلام

چندتا سولا فوری داشتم :
مقدمه :
1) فرض کنید من می خوام کلید جهت راست را بفشارم و بعد کاراکترم حرکت کند منتها کاراکتر من دارای حرکت
است ( یعنی یک جسم ثابت نیست که کل آن تکان بخورد می خواهم وقتی ایستاده ، ثابت باشد وقتی حرکت می کند پاهایش نیز به حرکت در بیاید )( اگه سوالم یکم گنگه باید ببخشید ) ولی اگه فهمیدید بگید باید چی کار کنم ؟

3) اگه بخواهیم کاراکترمان بدود باید چی کار کرد ( مثلا وقتی کلید ( شیفت ) را نگه می داریم سریعتر بدود ) ؟

4) فرض کنید A بر روی سکویی بالاتر از B : آیا می شود بعد از زدن یک دکمه A پریده و B را بکشد ؟

5) اگه چند تا کاراکتر در صفحه داشته باشیم : همچنین کدی داریم که وقتی یک کلید زدیم A آنها را هل بدهد ؟

6)فرض کنید A معمولی راه میرود ولی وقتی اسپیس رو نگه می داریم طرز راه رفتنش عوض شود ( همچنین چیزی امکان دارد ) ؟

7)فرض کنید کلیدی را می فشاریم بعد A می خواهد از جایی بالا برود و اول جایی را می گیرد و سپس بالا می رود

8)اگه بخواهیم داخل بازی انیمیشن بذاریم ( مثلا بین هر دو مرحله چیزی پخش شود) باید چی کار کنیم ؟

9) تموم شد ( اگه هر سوالی رو متوجه نشدید بگید دوباره توضیح بدم ) ... و اگه هم حال توضیح دادن نداشتید
فقط بگید میشه با گیم میکر همچنین کار هایی کرد یا میشه بازی هایی مثه قارچ خور رو ساخت ....؟

رسیدن به خیر خوش اومدی عیدت هم مبارک ( ماچ :40: ماچ )
اول سوال منو جواب بده که یه هفته هستش که تو نوبتم :31::31::40::31::31:

mst_ab
28-03-2008, 12:12

بله که میشه! کار نشد نداره ! شما می تونید با زبان اسمبلی بازی بسازید!!!!!!!!!!! ولی فکر کنید که چقدر کار شما سخت میشه! در این موردی که شما می گید میشه ساخت چرا که نشه ولی کار زیادی می بره.

خدا به خیر کنه با این همه سوالای دیگه چه کار کنم!!!

mst_ab
28-03-2008, 12:22
only pes ورژن 7 گیم میکر کامل هست برای دوست خوبم

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

mst_ab
28-03-2008, 13:18
اگه عیبی نداره برای سوالای دیگت یه چند تا سوال من از تو بپرسم! :
با گیم میکر چه قدر آشایی داری؟
قبلاً بازی با هاش ساختی ؟
زبان برنامه (اسکریپت)نویسی GML رو بلدی؟
سبک بازی ای که داری می سازی چیه؟ ( که البته از توضیحاتت فک کنم platform باشه)

brain
31-03-2008, 13:33
اگه عیبی نداره برای سوالای دیگت یه چند تا سوال من از تو بپرسم! :
با گیم میکر چه قدر آشایی داری؟
قبلاً بازی با هاش ساختی ؟
زبان برنامه (اسکریپت)نویسی GML رو بلدی؟
سبک بازی ای که داری می سازی چیه؟ ( که البته از توضیحاتت فک کنم platform باشه)

من تازه شروع کردم صفره صفرم ......
این سبک (platform ) رو هم فعلا بیخیال شدم چون خیلی وقت میگیره منم وقت زیادی ندارم فعلا پس گذاشتمش برای تابستون.....ولی فعلا میخوام تو سبکه اشاره و کلیک بسازم اونم با برنامه ی AGS ...... ( مثه همسایه آزاری) یا شاید هم تو سبک Acarde ولی اونو نمیدونم با چه برنامه ای ......
بذارید بهتون بگم دقیقا چی می خوام :

فرض کنید یه بازی acrade shooter داریم حالا :
من یک کاراکتر دارم که کارش فقط تیر زدن هستش و اسلحه های مختلفی داره .....
3 نوع دشمن هم که داره که به تناوب هر کدوم میان به تعداد زیاد ....
بک گراند هم یک عدد که تکرار میشود .....
تعداد مراحل هم خیلی زیاد ....
خلاصه بگم من تو اسپرایت متحرک سازی با کاراکترهای با مزه مهارت خاصی دارم و می خوام یک بازی ای که کدنویسی خاصی نخواد و ولی به جاش کاراکترهاش و متحرک سازیش باحال باشه بسازم......
( یه بازی تو مایه های chicken indevres)
حالا به نظر شما که استاد گیم میکر هستی من چی کار کنم .....؟

اگه کدنویسی این نوع بازی هم زیادی دردسر داره برم سراغ بازی ای شبیه همسایه آزاری با برنامه ی AGS ....
بعد سورس این گونه بازی رو کجا کی تونم پیدا کنم ...؟ می تونم اسپرایت متحرک و کاراکترهای خودم رو جایگزین کنم ....چون معمولا همه در این جا ضعف دارن که بازی جالبی نمیشه ولی اگه این مرحله خوب از آب در بیاد بازی باحالی میشه
با تشکر :31:

mst_ab
31-03-2008, 21:42
من تازه شروع کردم صفره صفرم ......

پس کارت خیلی سخت شد.

می خوام یک بازی ای که کدنویسی خاصی نخواد

!!!! خاص یعنی چی؟!! بازی ای که شما می خوای بسازی کد نویسی خاصی می خواد!!

اگه کدنویسی این نوع بازی هم زیادی دردسر داره برم سراغ بازی ای شبیه همسایه آزاری با برنامه ی Ags ....

خوب من که نفهمیدم می خوای بازی دلخواه خودتو بسازی یا بازی ای که می تونی بسازی رو؟؟؟؟!!! به نظر من بهتره اول مشخص کنی چه بازی ای رو می خواس بسازی و بعد بری دنبال روش ساخت.

جواب سوالاتت:

1-

از change sprite استفاده کن البته روش های پیشرفته ی دیگه ای هم هست که فعلاً باید بی خیال بشی تا وقتی که گیم میکر رو خوب یاد بگیری.
2-

یکی از ساده ترین راه ها اینه که برای رویداد(ایونت) کلید آلت اول فاصله رو پیدا کنی و بعد اگر فاصله کمتر از یک حدی ( که خودت می دی ) بود آبجکت B نابود بشه( یا مثلاً تغییر اسپرایت یا هر چیز دیگه)
راهتمایی برای پیدا کردن فاصله ی یک آبجکت تا آبجکت دیگه از این استفاده کن:

که در اون object نام آبجکتی هست که می خوای فاصله رو از اون پیدا کنی . دستور بالا یک مقدار رو برمی گردونه که می تونی ازش استفاده کنی مثلاً:

می دونم که ممکنه برات مبهم باشه ولی خوب چه کار کنم سوالای سخت سخت می پرسی!

کافیه وقتی یک کلید ( مثلاً جلو یا عقب) رو فشار می دی چک کنه که کلید کنترل پایینه یا نه و اگر پایین بود سرعتش بیشتر بشه البته این خیلی اشتباه هست ولی شاید کارتو راه بندازه. راه دیگه ای هم که هست اینه که از کد زیر استفاده کنی البته برای رفتن به سمت راست:
باید برای ایونت سمت راست کی بورد می ذاری:

که در اون directionدر حقیقت جهت حرکت به درجه رو مشخص می کنه ( مثلثاتی) مثلاً برای عقب باید 180 بزنی یا برای بالا 90 و برای پایین 270 و به همین ترتیب.
و برای ایونت right release (برداشتن کلید راست) اینو بذار

البته خط direction خیلی ضروری نیست

آره میشه. باید فاصله ی افقی و عمودی رو با هم چک کنی البته من همه ی اینا رو برای یک بازی ای می گم که توش تفنگ نباشه ها!!! چون با اسلحه باشی خیلی راحت تر میشه ! ولی با مشت و لگد و ....!! بیشتر باید از فاصله استفاده کنی . راه های دیگه هم داره که یکم پیچیده تر میشه و راستشو بخوای حوصله ندارم بگم!!

منظورت رو خوب نفهمیدم . منظورت اینه که مثلاً یک سری جعبه های رو هل بدی یا بکشی ؟ این جوری میشه. اگه منظورت چیز دیگه ای هست بگو تا بررسی کنم.

اولاً همیشه سعی کن کلید های معروف رو رعایت کنی یعنی مثلاً همین اسپیس معمولاً برای پرش هست برای تغییر شیوه ی راه رفتن بهتره از شیفت استفاده کنی تا اسپیس.
در ثانی کارِت مثل دویدن میشه خیلی فرقی نمی کنه . برای ایونت های حرکتی ( کلید های مکان نما) می ذاری

ببخشید واضح تر بگید متوجه منظورتون نشدم.

اگه منظورت فیلم هست می تونی از show video از تب main2 استفاده کنی ولی اگر منظورت استفاده از آبجکت ها برای پخش فیلم هست باید از تایم لاین استفاده کنی.

9
) تموم شد ( اگه هر سوالی رو متوجه نشدید بگید دوباره توضیح بدم ) ... و اگه هم حال توضیح دادن نداشتید

بله که میشه! حتی جالب تر از ماریو هم میشه!

ببخشید زیاد حرف زدم!
موفق باشی :10:

mst_ab
01-04-2008, 07:13
ضمناً اون سوال اولی خودم حل شده! کسی فکرشو مشغول نکنه!

brain
01-04-2008, 13:54
آقا خیلی ممنون ..... غوغا کردی بابا دمت گرم انتظار نداشتم انقدر کامل جواب بدی ... مرسی

شما گفته بودی یبکی که می خوای بسازی رو انتخاب کن ، خب من سبک platform رو گذاشتم برای تابستون یعنی این مدلی کار نمی کنم الان دو مدل مد نظرم هستش :

1 ) اشاره و کلیک ( دقیقا مثه همسایه آزاری ) -
2 )acrade shooter ( مثه بازی Chicken Invaders 2 ) یه هواپیماست که به صورت افقی حرکت می کنه میره بالا و جلوش دشمن هاش میان -

از بین این دو یکی رو می خوام انتخاب کنم که کد نویسیش ساده تر باشه ......
حالا شما که استاد مایی کدوم رو پیشنهاد می کنی ؟
همونطور که گفتم من می خوام کدنویسی حدالامکان ساده باشه ولی گرافیک و
کاراکترها بامزه و خفن باشه
( همین و بس )
اصلا یه کار ساده تر هم میشه کرد اگه کسی سورس یک بازی تو این مایه ها رو داره بده من کاراکترها و فضا های خودم رو جایگزین کنم ......
پس چی شد : شما فقط به من بگو که کدوم کدنویسیش ساده تر هستش تا مرحله ی بعدی که وارد شدم
سوالات مربوطه رو می پرسم ........... با تشکر از شما فعلا خدانگه دار

mst_ab
01-04-2008, 15:23
سبک شوتر مثل هواپیما از نظر برنامه نویسی ساده تر هست.

brain
01-04-2008, 15:39
خوب پس اونو دست میگیرم .....

من تمام مراحلی که قرار است برم رو اینجا میگم شاید به درد بقیه دوستان هم بخوره .....

فقط شما اگه یه لطفی بکنی خیلی خوب میشه :
شما به ترتیب مراحلی که باید انجام بدم رو بهم بگو چون من کاملا گنگ هستم و نمیدونم باید از کجا شروع کنم
اگه قراره کاراکتر بزنم خوب این کاراکتر اندازه دقیقش چه قدره و از اینجور نکات جزیی ... ممنون میشم

ehsan_wwe
02-04-2008, 19:30
تو یه بازی دو بعدی که ساختم من جاذبه رو تعریف کردم

اما نمی دونم باید چیکار بکنم که فقد روی بلوک راه بره کمکم می کنید

mst_ab
02-04-2008, 19:53
خوب پس اونو دست میگیرم .....

من تمام مراحلی که قرار است برم رو اینجا میگم شاید به درد بقیه دوستان هم بخوره .....

فقط شما اگه یه لطفی بکنی خیلی خوب میشه :
شما به ترتیب مراحلی که باید انجام بدم رو بهم بگو چون من کاملا گنگ هستم و نمیدونم باید از کجا شروع کنم
اگه قراره کاراکتر بزنم خوب این کاراکتر اندازه دقیقش چه قدره و از اینجور نکات جزیی ... ممنون میشم
این دوست خوبمون صبح برام پیام زد و گفت که دیگه تا آخر تابستون نمی یاد! هر وقت اومد جوابشم می دم و اما :

تو یه بازی دو بعدی که ساختم من جاذبه رو تعریف کردم

اما نمی دونم باید چیکار بکنم که فقد روی بلوک راه بره کمکم می کنید

اولین کاری که باید بکنید اینه که حتماً بلوکه ها جامد باشن(solid) یعنی تیک این گزینه رو توی پراپرتیز اون آبجکت بزنید . بعد برای از بین رفتن مشکلات احتمالی بعدی برید داخل اسپرایت اون کاراکترتون که می خواد راه براه روی بلوک و بعد تیک گزینه ی precise ..... رو بردارید . برای بلوکه هم بردارید.

حالا می تونید از gravity ( [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) استفاده کنین . البته راه های دیگه هم داره .اگر مبهم بود یا متوجه نشدید ، بگید چه قدر با گیم میکر آشنایی دارید تا براتون مفصل توضیح بدم.

sam & snake
03-04-2008, 21:37
سلام
من يك بازي ساختم كه 4 مرحله داره.من نوشتم كه بعد از گرفتن 50 امتياز توسط پلير بازي به مرحله بعد بره و قبل از رفتن به مرحله بعد و بعد از گرفتن 50 امتياز يك پيغام درست كردم كه
بگه مثلا شما برنده شديد كليلك كنيد تا به مرحله بعد برويد.حالا مشكلم اينه كه وقتي مرحله اول تموم ميشه و اين پيغام ظاهر ميشه مرحله دوم مياد و با اين پيغامه باز دوباره كه اوكي ميزني مرحله سوم با اين پيغام آغاز ميشه و ... در صورتي كه من مي خوام در اتمام مرحله اول كه اين پيغام مياد بازي در حالي آِاز شود كه پلير در مرحله ي دوم هست و بعد از اتمام مرحله دوم پيغام آغاز شود نه اينكه بعد از اتمام مرحله اول بياد.
در كل منظورم اينه كه بازي يك مرحله اي شده وقتي مرحله اول رو مي بري و پيغام رو اوكي ميزني مرحله دوم اجرا نميشه بلكه دوباره همونپيغام مياد و تبريك مي گه و وقتي اكي ميزني مرحله سوم اجرا نميشه و همون پيغام مياد و ... . چطوري ميتونم اين پيغام رو از مرحله 1 به بعد
طوري كنم كه وقتي بياد كه مرحله دوم تموم بشه و همچنين براي مراحل 3و 4 هم همين باشه.
متاسفانه حجم سورس 7 مگه و نمي تونم بگذارمش.
اميدوارم منظورم رو فهميده باشيد.

ehsan_wwe
04-04-2008, 02:02
من هر کاری کردم نتونستنم تو بازی دو بعدیم رو یک بلوک وایستم البته می ایستم اما چون با راه رفتن chenge sprite می شوم میره به زیر رووم

من لینک اپلود سورس بازی رو گذاشتم اگه برام درستش کنین ممنون میشوم و اپلود کنین

لینک را از زیر بگیرید ....

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

hermion gringer
04-04-2008, 13:59
ميشه يك قسمت گذاشت برای اين كه هر كی داره بازی می كنه در اون قسمت يك چيزی بنويسه؟

mst_ab
04-04-2008, 15:11
سلام
من يك بازي ساختم كه 4 مرحله داره.من نوشتم كه بعد از گرفتن 50 امتياز توسط پلير بازي به مرحله بعد بره و قبل از رفتن به مرحله بعد و بعد از گرفتن 50 امتياز يك پيغام درست كردم كه
بگه مثلا شما برنده شديد كليلك كنيد تا به مرحله بعد برويد.حالا مشكلم اينه كه وقتي مرحله اول تموم ميشه و اين پيغام ظاهر ميشه مرحله دوم مياد و با اين پيغامه باز دوباره كه اوكي ميزني مرحله سوم با اين پيغام آغاز ميشه و ... در صورتي كه من مي خوام در اتمام مرحله اول كه اين پيغام مياد بازي در حالي آِاز شود كه پلير در مرحله ي دوم هست و بعد از اتمام مرحله دوم پيغام آغاز شود نه اينكه بعد از اتمام مرحله اول بياد.
در كل منظورم اينه كه بازي يك مرحله اي شده وقتي مرحله اول رو مي بري و پيغام رو اوكي ميزني مرحله دوم اجرا نميشه بلكه دوباره همونپيغام مياد و تبريك مي گه و وقتي اكي ميزني مرحله سوم اجرا نميشه و همون پيغام مياد و ... . چطوري ميتونم اين پيغام رو از مرحله 1 به بعد
طوري كنم كه وقتي بياد كه مرحله دوم تموم بشه و همچنين براي مراحل 3و 4 هم همين باشه.
متاسفانه حجم سورس 7 مگه و نمي تونم بگذارمش.
اميدوارم منظورم رو فهميده باشيد.

توی انجمن تک اینفو جوابتو می دم . صبر!
ویرایش: اونجا هم جواب دادم و اینجا هم می دم! :
خوب ببین این فایلی که برات آپلود کردم کمکت می کنه؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

من هر کاری کردم نتونستنم تو بازی دو بعدیم رو یک بلوک وایستم البته می ایستم اما چون با راه رفتن chenge sprite می شوم میره به زیر رووم

من لینک اپلود سورس بازی رو گذاشتم اگه برام درستش کنین ممنون میشوم و اپلود کنین

لینک را از زیر بگیرید ....

احسان جان اشکالات شما! : اولاً ایونت برخورد با بلوکه رو درست نکردید ( که در اون باید vspeed رو مساوی صفر قرار بدید) ثانیاً گراویتی باید در ایونت استپ باشه و در نهایت برای اینکه دارای جاذبه باشید باید حتماً زیر پاتون خالی باشه!!! یعنی اگه زیر پاتون بلوکه بود گراویتی رو صفر کنید . ضمناً مشکل شما به دلیل تغییر اسپرایت هم نبود من فایل آماده رو براتون آپلود کردم یه نگاهی بندازید( فایل شما بعد از اولین پست شما پاک میشه!( اگه دانلود کردید حتماً من رو خبر کنید تا پاکش کنم!) :
اگر مشکل دیگه ای براتون پیش اومد حتماً به من بگید!

ميشه يك قسمت گذاشت برای اين كه هر كی داره بازی می كنه در اون قسمت يك چيزی بنويسه؟

ببخشید hermoin gringer جان من متوجه منظورتون نشدم یکم توضیح بیشتر بدید.

mst_ab
04-04-2008, 15:13
اِ . . . . . . من چرا همین جوری بیخود کاربر فعال شدم!!؟؟؟؟؟؟

ehsan_wwe
04-04-2008, 16:43
دست درد نکنه واسه لطفی که به من کردی من دانلودش کردم ممنون از لطفت تازه شما لیاقتت بالا تر از ایناست که کاربر فعال بشی باید مدیر بشی

sam & snake
04-04-2008, 20:43
نشد آقا مصطفي . من اصلا مشكلم اين نيست.مشكلم اينه كه وقتي مرحله ي اول رو تموم مي كني به جاي
اينكه مرحله ي دوم بياد پايان مرحله ي دوم با همون نوشته ميادو و وقتي اوكي ميزني به جاي اينكه مرحله ي سوم شروع بشه پايان مرحله ي سوم با همون نوشته مياد و همين طور در مراحل ادامه داره تا جايي كه نوشته ي شما بازي رو تموم كرديد مي ياد.يعني بعد از مرحله اول همين طور بايد با اوكي زدن مرحل 3و 4و5 رو بگذروني و بازي فقط داراي مرحله يك هست.
حالا فهميدي چي شد؟

sam & snake
04-04-2008, 20:51
مشكلم حل شد ممنون

mst_ab
04-04-2008, 21:58
دست درد نکنه واسه لطفی که به من کردی من دانلودش کردم ممنون از لطفت تازه شما لیاقتت بالا تر از ایناست که کاربر فعال بشی باید مدیر بشی
از لطفت ممنون! خیلی خوشحال شدم که تونستم کمکت کنم!

مشكلم حل شد ممنون

همچنین!

ehsan_wwe
05-04-2008, 11:52
بازم منم این ه دادی روی بلوک وایمیسته امما راه رفتن غیر ممکن شده من فکر نمی کنم بشه روی بلوک راه رفت بدون کد نویسی میشه؟

انم لینک دانکلود

mst_ab
05-04-2008, 12:43
بازم منم این ه دادی روی بلوک وایمیسته امما راه رفتن غیر ممکن شده من فکر نمی کنم بشه روی بلوک راه رفت بدون کد نویسی میشه؟

انم لینک دانکلود
چرا احسان جان میشه!بدون کد نویسی هم میشه! البته به نظر من کد نویسیش رو یاد بگیر چون خیلی کارت راحت تر میشه.من شرمنده خیلی گرفتارم نمی تونم برات توضیح بدم برات فایلشو درست کردم . یکم مقایسه کنی تغییرات رو می گیری. در ضمن چند تا اشکال هنوز هست که من بر طرف نکردم گفتم خودت پیدا کنی و از بین ببریش! :)
موفق باشی!
دانلود: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ehsan_wwe
05-04-2008, 14:50
فایل آپلودت ارور میده با کمال شرمندگی:41:

یک ساعت بعد درست شد مشکلی نیست

mst_ab
05-04-2008, 17:29
مشکلت حل شد ؟ خودت روش تغییرات دادی که درست شد یا نه مشکل از شما بود ؟ ( یعنی من اشتباه کرده بودم؟)

Borhan72
06-04-2008, 15:46
اتقاقا منظور من دقیقا همین بود.
باز هم خیـــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــلی ممنونم.:11:

hermion gringer
07-04-2008, 10:42
منظورم اين بود من در بازی می خواهم يك قسمتی رو درست كنم تا هر كسی كه داره بازی می كنه در اون قسمت يك چيزی رو تايپ كنه.

mst_ab
07-04-2008, 17:27
منظورم اين بود من در بازی می خواهم يك قسمتی رو درست كنم تا هر كسی كه داره بازی می كنه در اون قسمت يك چيزی رو تايپ كنه.
قبلاً به موضوع شما برخورد نکرده بودم باید یکم روش کار کنم عیبی که نداره؟!

اتقاقا منظور من دقیقا همین بود.
باز هم خیـــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــلی ممنونم.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](17).gif
برای ساخت آبجکت زمین شما نیاز به یک بلوکه( یک اسپرایت مربع) دارین . بعد از اضافه کردن این اسپرایت باید تیک دو گزینه ی transparancy و precise ......رو بردارید و همین طور برای آبجکتی که می خواید روی این بلوکه راه بره باید تیک گزینه ی precise رو بردارید این گزینه (precise) باعث میشه برخورد هایی که با آبجکت شما صورت میگیره در لبه های شفاف نشده صورت بگیره ولی اگر تیک این گزینه رو بردارید برخورد ها با آبجکت شما در کادر مستطیلی دور اسپرایت اتفاق می افتند. حالا آبجکت بلوکه رو ایجاد کنید و تیک گزینه ی جامد(solid) رو برای این آبجکت فعال کنید.
حالا کافیه در ایونت step کاراکتری که قراره روی این بلوکه راه بره این سری کد ها رو به ترتیب بذارید:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] برای این مورد x=0 , y=1 و حتماً هم حواستون باشه گزینه ی relative رو تیک زده باشید.(relative=نسبی)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] برای direction یا همون جهت به درجه عدد 270 یعنی رو به پایین رو تایپ کنید و مقدار رو هم 0.5 بذارید.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] این گزینه هیچی نداره!
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] مقدار جاذبه رو به 0 تغییر بدید .

این کارا برای اینه که وقتی کاراکترتون به بلوکه رسید جاذبه صفر بشه . یعنی در یک صورت باید جاذبه داشته باشید اون هم اینه که زیر پاتون خالی باشه ! یعنی 1 پیکسل زیر اسپرایت .
در ایونت برخورد با بلوکه vspeed را مساوی صفر قرار بدید.
این گزینه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] خیلی در بازی ها کاربرد داره حتماً کار باهاش رو به خوبی یاد بگیرید.

حالا کافیه برای ایونت های کیبورد (چپ و راست) hspeed رو تغییر بدید. اگر باز هم مفهوم نبود(!) بگید تا توضیح بیشتری بدم.

hermion gringer
07-04-2008, 17:36
شما اختيار داريد. هر چقدر خواستيد روش كار كنيد.

hermion gringer
10-04-2008, 21:07
من می خواهم اين تنظيمات رو بذارم كه اگر امتياز به صد رسيد، فلان متن رو نشون بده. كار همه اكشن ها رو هم درست تنظيم كردم ولی نشون نمی ده.
گفتم اگر امتياز به صد رسيد، با فلان فونت و فلان رنگ فلان متن رو نشون بده.(4 تا اكشن)
ولی جواب نمی ده.
آقا مصطفی لطفا جواب بده. مربوط به مسابقه نيست. برای پك منه.

mst_ab
10-04-2008, 21:54
ببخشید من یه مدت مشغول دانشگاه شدم و نمی تونم بیام .

من می خواهم اين تنظيمات رو بذارم كه اگر امتياز به صد رسيد، فلان متن رو نشون بده. كار همه اكشن ها رو هم درست تنظيم كردم ولی نشون نمی ده.
گفتم اگر امتياز به صد رسيد، با فلان فونت و فلان رنگ فلان متن رو نشون بده.(4 تا اكشن)
ولی جواب نمی ده.
آقا مصطفی لطفا جواب بده. مربوط به مسابقه نيست. برای پك منه.

خوب اول تست کن که حتماً امتیازت به 100 می رسه یا نه و بعد از طمئن شدن باید از ایونت draw برای رسم متن یا تصویر استفاده کنی . می تونی وقتی امتیاز به صد رسید یک آبجکت بسازی و برای اون آبجکت تو ایونت draw کد رسم متن رو بذاری. ببخشید نمی تونم خیلی توضیح بدم. ضمناً اگر برای بازی مسابقه هم بود عیبی نداشت!

ehsan_wwe
12-04-2008, 15:58
من از شما ممنونم تو کتابی که نوشتم از شما به عنوان استاد یاد شده میشه خاهش کنم کتابم را چک کنی اگه مشکل داشت به من بگی

mst_ab
12-04-2008, 21:23
من از شما ممنونم تو کتابی که نوشتم از شما به عنوان استاد یاد شده میشه خاهش کنم کتابم را چک کنی اگه مشکل داشت به من بگی
شما لطف دارید. من لیاقت این نام رو ندارم .
حتماً . نگاه می کنم.

GENERAL_RAAAM
14-04-2008, 13:40
سلام

چندتا سولا فوری داشتم :
مقدمه :

با سلام.
جواب سوال 2:
اول به ابجکت b می رویم و در قسمت events یک collision با ابجکت a ایجاد می کنی سپس در ان یک destroy in instance ایجاد می کنی.

GENERAL_RAAAM
14-04-2008, 13:43
اصلا کتاب اموزش این نرم افزار هست؟

mst_ab
14-04-2008, 18:08
اصلا کتاب اموزش این نرم افزار هست؟
اگه دوستان قول بدن یه دونه از کتاب من بخرن یکی چاپ می کنم!!!!!!! ( منطورم ایبوک نیست ها کتاب فیزیکیه!)

hermion gringer
14-04-2008, 22:45
اگه دوستان قول بدن یه دونه از کتاب من بخرن یکی چاپ می کنم!!!!!!! ( منطورم ایبوک نیست ها کتاب فیزیکیه!)
فيزيكيه يعنی توش دعواست؟:5:

GENERAL_RAAAM
15-04-2008, 13:16
سلام.
ای لینکی که می ذارم بازی خودمه فقط یه اشکال داره که می خوام دوستان اونا حل کنن و لینک دانلود نسخه ی تصحیح شده اش را برام بذارن.:46:
من می خوام وقتی که دشمنا تموم شدن بازی تموم و به مرحله ی بعد بره.
باتشکر:46:

hermion gringer
15-04-2008, 15:12
از مديران و حرفه ای ها خواهش می كنم كه به ما هم وقتی بدهند.

mst_ab
15-04-2008, 18:11
از مديران و حرفه ای ها خواهش می كنم كه به ما هم وقتی بدهند.
من دانلود می کنم ولی چیزی نمی گم اگه فهمیدم خوفه ؟!!

فيزيكيه يعنی توش دعواست؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](11).gif

فیزیکی یعنی کتاب واقعی و دارای 3 بعد طول و عرض و ارتفاعه!!!!

ehsan_wwe
17-04-2008, 15:22
چجوری میشه یک کاری کرد که healt bar دنبال آبجکت اصلی حرکت کنه ( وقتی رو حالت view روم هستی)*

hermion gringer
17-04-2008, 19:03
من يك بازی دارم كه يك جايی كه ماشين پليس مياد. تو هم هرجا بری دنبالت مياد. می‌تونم سورسش رو در موضوع سورس بازی های گيم ميكر بذارم تا خودت كشف كنی. البته در اين صورت health bar باهات تا وسط صفحه بازی هم مياد. اگر خواستی بگو تا بذارم.

ehsan_wwe
19-04-2008, 12:03
خاهش میکنم تو این موضوع بذار دانلود سورس های آموزشی Game Maker دمت گرم

Borhan72
21-04-2008, 16:05
چطوری بازی Snake رو بسازم:33:

mst_ab
21-04-2008, 17:25
چطوری بازی Snake رو بسازم:33:
ایده می خوای یا توی مشکلی گیر کردی؟ آخه من نمی تونم تمام جزئیات ساخت بازی رو بگم که!

hermion gringer
22-04-2008, 15:41
اول بايد اسپرايت ها رو از يك جايی بياری يا بسازی. بعد مثلا كاری كنی كه وقتی بالا رو زدی تغيير اسپرايت بده و به شكل ديگر در بياد. تنظيم كنی كه به خودش و ديوار خورد بسوزه. يا اگر ديوار نداره يك اكشنی هست كه می‌تونه كاری كنه كه از اين ور صفحه بری بيرون از اون ور در بيای. و اگر هم يك چيزی رو خورد، يك چيز ديگر يك جای ديگر(random) بياد. يكم هم مار بزرگتر بشه كه من نمی دونم اين كار رو چطور ميشه كرد. بايد از آقا مصطفی بپرسی.

Borhan72
23-04-2008, 14:58
باز هم از اینکه بهم جواب دادید ممنونم

sadegh_h
23-04-2008, 18:25
کرک ویروس تروجان داره

mst_ab
23-04-2008, 19:37
کرک ویروس تروجان داره
میشه بگی این یعنی چی؟!!

sadegh_h
23-04-2008, 21:06
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
گفتم ویروس داره من با Panda Antivirus Titanium 2007 اسکنش کردم ویروس داشت اگه کرکی غیر از Loader پیدا کردی به ما هم بگو
راستی یه سوال داشتم:
چطور میشه به Game Maker گفت که اگه فلان فایل وجود داشته باشه فلان اتفاق بیفته؟
این سوال رو تو takinfo برات پیام خصوصی دادم اما جواب ندادی!

mst_ab
23-04-2008, 22:10
گفتم ویروس داره من با Panda Antivirus Titanium 2007 اسکنش کردم ویروس داشت اگه کرکی غیر از Loader پیدا کردی به ما هم بگو

این ویروس نیست! چون می خواد در حافظه ی رم تغییراتی ایجاد کنه به عنوان ویروس میشناسه. البته من کرک با ویروسش رو هم دیده بودم! ولی این که من آپلود کردم ویروس نداره . به پاندا بگو دسترسی رو آزاد کنه.

چطور میشه به Game Maker گفت که اگه فلان فایل وجود داشته باشه فلان اتفاق بیفته؟

که در اون به جای fname باید آدرس فایل رو داخل دو تا کوتیشن(") بذاری.

ممکنه مشکل سایت باشه چون این چند روز همه چی ریخته به هم الانم که نمی شه دیگه پست داد!!
در هر صورت شرمنده!

sadegh_h
23-04-2008, 22:55
ازت خیلی خیلی ممنونم
آره درسته مشکله سایته من میخوام تاپیکم رو آپ کنم اما نمیتونم پیام بفرستم (تو Takinfo)

mst_ab
23-04-2008, 22:58
ازت خیلی خیلی ممنونم
آره درسته مشکله سایته من میخوام تاپیکم رو آپ کنم اما نمیتونم پیام بفرستم (تو Takinfo)
خواهش می کنم! ;d

Moh3en_DDD
23-04-2008, 22:59

فکر نکنم انجمن ها با هم ارتباط خاصی داشته باشند که بخواهید در باره سایت دیگری در این انجمن بحث کنید ...

mst_ab
23-04-2008, 23:00
فکر نکنم انجمن ها با هم ارتباط خاصی داشته باشند که بخواهید در باره سایت دیگری در این انجمن بحث کنید ...
عذر می خوام فقط در حد معاشرت بود!

mst_ab
25-04-2008, 13:43
اتفاقیه که افتاده باید بی خیال بشیم
یه سوال داشتم:
Start of a block و End of a block به زبان GML چی میشن؟ اگه جواب بدید خیلی ممنون
برای ساخت یک بلوکه ی کد نیازی به کد خاصی ندارید، باید دستورات رو بین دو آکولاد تایپ کنید :

sadegh_h
25-04-2008, 14:27
تو کد ها چطور میشه تیک Relative رو فعال کرد؟

mst_ab
25-04-2008, 14:56
تو کد ها چطور میشه تیک Relative رو فعال کرد؟
نیازی به فعال کردن اون گزینه نداری مثلاً اگر می خوای به ایکس 2 واحد اضافه کنی به جای اینکه بنویسی :

بنویسی:

sadegh_h
25-04-2008, 15:31
خیلی ممنون اما من خواستم تیک رو فعال کنم که نمیشه

sam & snake
27-04-2008, 00:37
به نام خدا
سلام

1- چطوری میشه برای بازی افکت باد گذاشت مثل افکت برف باشه ولی طبیعی باشه؟
اصلا چطوری میشه برای بازی از این افکت ها طراحی کرد؟مثل باد و باران و ...
حالا باران رو که خودش داره ولی باد چی؟
2- من وقتی با فتوشاپ یک اسپرایت طراحی می کنم و در گیم میکر اون رو وارد می کنم
هیچ موقع نشده که کاراکتر به صورت صاف و صوف باشه همیشه یک تیکه از بک گراند
پشت زمینه کاراکتر توی بازی میاد.رنگ های مختلفی رو هم امتحان کردم.باید چی کار کنم که در بازی کاراکترم بدون بک گراند باشه؟

3- زمین هایی رو که شیب دارند چطوری میشه تعریف کرد؟
4- من هر بازی پلتفرمی رو دیدم برای بلوک ها و درخت ها و ... بازی از یک تصویر
شطرنجی استفاده کرده که درونش این بلوک ها و درخت ها و بالابر های بازی و ...
هست و نمی دونم چطوری اون رو داخل بازی کرده که به طور اتوماتیک از هم جدا شده
کسی میتونه این روش رو توضیح بده؟
آیا با درست کردن هر آبجکت برای مثل درخت و بلوک میشه بازی پلتفرم ساخت؟
من برای بلوک اومدم به جای چسباندن بلوک های ریز یک بلوک بزرگ به ارتفاع
7 سانتی متر درست کردم و اون رو به صورت آبجکت در بازی اوردم.این طوری میشه
بازی پلتفرم ساخت یا حتما باید به صورت شطرنجی باشه؟

5- برای ساخت بازی پلتفرم باید از هر روم استفاده کرد برای هر قسمت و بعد بگیم
هر وقت بازیکن به آخر روم اول بره دوربین هم باهاش بره.منظورم اینه که برای ساخت بازی پلتفرم بک گراند ها و زمین های بازی رو باید چطوری ساخت؟
باید مثلا برای بک گراند بازی یک بک گراند دراز اندازه ی مرحله درست کرد و با در بازی
چند تا بک گراند گذاشت و اون ها رو با هم میکس کرد؟
ممنون

mst_ab
27-04-2008, 01:37
1- چطوری میشه برای بازی افکت باد گذاشت مثل افکت برف باشه ولی طبیعی باشه؟
اصلا چطوری میشه برای بازی از این افکت ها طراحی کرد؟مثل باد و باران و ...
حالا باران رو که خودش داره ولی باد چی؟

باد؟...... برای چی می خوای روی بقیه ی آبجکت ها تأثیر بذاره؟

2- من وقتی با فتوشاپ یک اسپرایت طراحی می کنم و در گیم میکر اون رو وارد می کنم
هیچ موقع نشده که کاراکتر به صورت صاف و صوف باشه همیشه یک تیکه از بک گراند

چند نکته هست که باید حتماً در طراحی اسپرایت های گیم میکر به اون توجه کنید: 1- اول از همه از فرمت های png , gif استفاده کنید و بس! به هیچ عنوان از فرمت jpg استفاده نکنید. چون این فرمت با حذف تعدادی از پیکسل های عکس ها ( در جهت فشرده کردن عکس) از نوعی الگوریتم محو کنندگی استفاده می کنه که باعث میشه کارتون خراب بشه.
2- در طراحی اسپرایت ها از مداد (pencile) استفاده کنید نه از قلم مو(brush) چون براش هم در لبه ی ها نوعی محو شدگی ایجاد می کند. به طور کلی هر چی محو شدگی داره نباید بری دنبالش چون گیم میکر در محل محو شدگی مرز بین رنگ ها رو تشخیص نمی ده و کار خراب میشه.
3- نکته ی بسیار بسیار مهم اینه که : فکر می کنید گیم میکر چه جوری قسمت هایی از اسپرایت ها رو شفاف می کنه؟ این کار با استفاده از یک الگوریتم ساده انجام میشه . در حقیقت گیم میکر پیکسل گوشه ی پایین سمت چپ اسپرایت را دریافت می کنه و تمام پیکسل های با رنگ فوق رو از اسپرایت حذف می کنه.پس شما می تونید هر رنگی رو که می خواید گیم میکر اون رو از اسرایت حذف کنه در پیکسل ذکر شده بذارید و اسپرایت رو سیو کنید این روش یکی از بهترین روش های شفاف سازی اسپرایت به روش دستی هست.
4- در صورت ممکن یک پیکسل از طرفین اسپرایت خالی بگذارید .

3- زمین هایی رو که شیب دارند چطوری میشه تعریف کرد؟
منظورت اینه که وقتی رفتی روی سطح شیب دار لیز بخوری بری پایین؟

4- من هر بازی پلتفرمی رو دیدم برای بلوک ها و درخت ها و ... بازی از یک تصویر
شطرنجی استفاده کرده که درونش این بلوک ها و درخت ها و بالابر های بازی و ...
هست و نمی دونم چطوری اون رو داخل بازی کرده که به طور اتوماتیک از هم جدا شده
کسی میتونه این روش رو توضیح بده؟

برای درخت ها ، ابر ها و ... باید از کاشی کاری ( tile) استفاده کنی که می تونی اطلاعاتی در مورد اونو از توی روم ها استخراج کنی ، در ضمن برای این کار باید یک بک گراند تعریف کنی .... اگر به مشکلی برخوردی بگو تا برات توضیح بدم.

5- برای ساخت بازی پلتفرم باید از هر روم استفاده کرد برای هر قسمت و بعد بگیم
هر وقت بازیکن به آخر روم اول بره دوربین هم باهاش بره.منظورم اینه که برای ساخت بازی پلتفرم بک گراند ها و زمین های بازی رو باید چطوری ساخت؟
باید مثلا برای بک گراند بازی یک بک گراند دراز اندازه ی مرحله درست کرد و با در بازی
چند تا بک گراند گذاشت و اون ها رو با هم میکس کرد؟

خوب راه های زیادی برای این کار وجود داره ، مثلاً یکی از پر کاربرد ترین راه ها استفاده از همون کاشی کاری ای هست که گفتم. و راه های دیگه ای هم هست مثل این که یک بک گراند تکرار شونده درست کنی یعنی یک نوع تکسچر که عقب و جلوش با هم ترکیب بشه. ببخشید یکم مبهم حرف می زنم آخه توی خواب دارم تایپ می کنم! ( ساعت پست رو نگاه کنید!:31:)

sam & snake
27-04-2008, 13:49
سلام مصطفی جان در مورد بازی پلتفرم به طور خیلی خیلی کامل توضیح بده.
در مورد باد هم توضیح کامل بده.
مشکل شیب رو خودم با یک جاذبه حل کردم.
کلا توضیح کامل بده.
ساعت پست من رو نگاه کن دقیقا یک ساعت قبل از توست.

Borhan72
27-04-2008, 14:21
Mst_AB جان میشه لطفآ طرز کار اون کانورتوری رو که برای تبدیل فایل های 3Ds بود رو هم بهم بگید؟:31:

mst_ab
27-04-2008, 20:46
Mst_AB جان میشه لطفآ طرز کار اون کانورتوری رو که برای تبدیل فایل های 3Ds بود رو هم بهم بگید؟:31:
ببخشید ! دیر جواب می دم ! دارم قاطی می کنم از دست این درسام از بس رو هم شده!

شرمنده تا فردا پس فردا نمی تونم زیاد بیام . برای اون مسئله باید از روش زیر کمک بگیری:

Borhan72
28-04-2008, 14:13
دستت درد نکنه

sadegh_h
29-04-2008, 17:16
چطور میشه کاری کرد که وقتی بازی اجرا بشه رمز بخوات؟
نگو چرا؟ همین جا میگم. چون میخوام game maker بیشتر یاد بگیرم

hermion gringer
30-04-2008, 18:24
من تنها كمكی كه می تونم بهت بكنم اينه كه از اين كد برای نوشتن در گيم ميكر استفاده ميشه. اين رو mst_ab در يك تاپيك ديگر گذاشته بود(پشتيبانی گيم ميكر). اگر می خواهی به اون تاپيك در همين انجمن برو. حالا كدش اينه:

sam & snake
05-05-2008, 00:54
1-من دو تا کاراکتر از نمای تاپ(بالا) دارم و هر کدام یک قسمت زمین بازی هستند
من می می خوام وقتی شماره ی 1 رو می زنم دوربین بره محلی که کاراکتر
اولیم ایستاده و وقتی 2 رو زدم به همین شکل.باید چی کار کنم؟
2- برای ساخت نقشه برای بازی های استراتژیک باید چی کار کرد؟

3- چطوری میشه افکت هایی مثل برف یا باران را در نمای تاپ در بازی قرار داد؟

4- افکت آب رو چطوری میشه ساخت؟

حمید جان
05-05-2008, 07:17
سلام

من تازه به جمع گیم میکریها اومدم و چیز زیادی ازش نمیدونم
حالا چندتا سوال:

ایا گیم میکر 7 برنامه نویسی میخواد؟

1-چطوری باید یه هدف بذارم مثلا نقطه که وقتی اون رو گرفت بره مرحله بعد؟
2-چطوری دوربین دونبال Sprite بره؟
3-چطوری مثل قارچ خور با پریدن رو دشمن از بین ببرمش؟

بقیش باشه برا بعدا

ممنون

hermion gringer
05-05-2008, 08:11
يكی اين پست رو پاك كنه.

hermion gringer
05-05-2008, 08:21
برنامه نويسی ربطی به ورژن گيم ميكر نداره و شما در همه ورژن ها می تونيد از برنامه نويسی استفاده كنيد و می تونيد نكنيد.

1- سؤال پيش مياد كه تو اون نقطه آبجكتی هست يا نه؟ اگر هست كه خيلی راحته. بايد بگی كه اگر كاراكتر اصلی برخورد كرد به اون آبجكت بره به اتاق بعدی. اگر نيست هم می تونی يك آبجكتی بسازی بدون اسپرايت و در جايی كه می خواهی قرار بدی.
2- در اتاقی كه هست برو تو تب view. در اون جا بگرد دنبال اين عبارت: Object Following. بعد پايين نوشته می تونی انتخاب كنی كه دنبال كدوم آبجكت بره.
3- اين رو درست نمی دونم. بايد يكم روش فكر كنم كه احتمالا تا اون موقع يكی جوابت رو داده.

حمید جان
05-05-2008, 09:30
برنامه نويسی ربطی به ورژن گيم ميكر نداره و شما در همه ورژن ها می تونيد از برنامه نويسی استفاده كنيد و می تونيد نكنيد.

1- سؤال پيش مياد كه تو اون نقطه آبجكتی هست يا نه؟ اگر هست كه خيلی راحته. بايد بگی كه اگر كاراكتر اصلی برخورد كرد به اون آبجكت بره به اتاق بعدی. اگر نيست هم می تونی يك آبجكتی بسازی بدون اسپرايت و در جايی كه می خواهی قرار بدی.
2- در اتاقی كه هست برو تو تب view. در اون جا بگرد دنبال اين عبارت: Object Following. بعد پايين نوشته می تونی انتخاب كنی كه دنبال كدوم آبجكت بره.
3- اين رو درست نمی دونم. بايد يكم روش فكر كنم كه احتمالا تا اون موقع يكی جوابت رو داده.

سلام

خیلی ممنون
اگه میشه قسمت اول رو بیشتر توضیح بدید
و
چطوری میشه room ها پشت سر هم بیان (مپل قارچ خور)
(گفتم که تازه کارم اگه امکان داره توضیح یکم سلیس و روون باشه)

بازم ممنون

hermion gringer
05-05-2008, 12:07
پيشنهاد می كنم شما اول آموزش هايی كه تو اين تاپيك هستند رو دانلود كنيد:

من ياد گرفتن گيم ميكر رو مديون اين آموزش ها و آقا محسن هستم(Mohsen_DDD). (ابته آقا مصطفی هم خيلی كمك كردند، هر سؤالی داشتی از ايشون بپرس(mst_ab))
با اين آموزش ها كار با ايونت ها و اكشن ها رو بهتر ياد می گيريد.
=============================
اگر هم صبر كنيد مورد اول رو بيشتر توضيح ميدم و سؤال بعديتون رو هم جواب ميدم.

hermion gringer
05-05-2008, 12:38
اول اسپرايت هات رو بذار. بعد هم آبجكت ها رو درست كن. آبجكتی كه كاراكتر اصليت هست رو انتخاب كن(دو بار روش كليك كن). بعد Add Event رو بزن. در صفحه كوچك جديد، Collision ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) رو بزن و در فهرستی كه می بينی، آبجكتی كه هدفت هست رو انتخاب كن. بعد سمت راست همون صفحه كه برای آبجكن اصليت هست، و در تب main1، اكشنی به نام Go to next room ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) رو بزن. در صفحه جديد و قسمت transition، افكتی كه می خواهی room بعدی با اون افكت بياد رو انتخاب كن.
========================================
سعی می كنم يك آموزش كوچولو هم بنويسم برای حركت آبجكت ها و ... . يعنی يك آموزشی كه يك با اون يك بازی بسيار كوچيك بسازی. البته با اجازه از پيشكسوتان.

sam & snake
05-05-2008, 15:21
جواب سوالات من چی شد؟

mst_ab
05-05-2008, 19:13

2- برای ساخت نقشه برای بازی های استراتژیک باید چی کار کرد؟

ساختش سخته! ولی ممکنه. یه کتابخونه قبلاً داشتم شبیه این کار رو انجام می داد. اگه پیدا کردم برات می ذارم.

3- چطوری میشه افکت هایی مثل برف یا باران را در نمای تاپ در بازی قرار داد؟
من تا حالا روی این جور چیزی کار نکردم. باید روش فکر کنی ! ولی میشه یه کارایی کرد! (شرمندتم می دونی فعلاً وقت ندارم) ولی دوستان دیگه فک می کنم بلد باشن.

4- افکت آب رو چطوری میشه ساخت؟
منظورت از افکت آب چیه ؟ انتظارات خاصی داری؟ در سبک پلت فرم یا همین استراتژیک؟

ایا گیم میکر 7 برنامه نویسی میخواد؟

همون طور که بقیه ی دوستان هم گفتن GM7 دارای امکان نوشتن اسکریپت ها به کمک زبان درونی GML هست . و این کاملاً به شما بستگی داره که بخواهید از این امکان استفاده کنید یا نه . و گر نه شما بدون اسکریپت نویسی هم می تونید بازیِ زیبایی بسازید!

خوب شما خودتون دارید می گید اگر ........ آنگاه............! تمامی دستورات گیم میکر شبیه به همین ساختار هستند! یعنی اگر فلان اتفاق افتاد فلان عمل انجام بشه. به عنوان مثال شما می گید اگر به دشمن برخورد کردم از امتیازم یکی کم بشه و یا چیز های مشابه. همون طور که در شکل زیر می بینید . در گیم میکر برای هر آبجکت event یا همون اتفاق داریم. این ها در حقیقت اتفاق هایی هستند که ممکنه برای یک آبجکت بیفته . مثلاً ممکنه با یک آبجکت دیگه برخورد کنه ، ممکنه با موس روش کلیک بشه ، ..... و در مقابل برای هر کدوم از این اتفاقات یک اکشن یا عمل داریم.(ACTION(

بنابر این سوال شما خیلی راحت جواب داده شد! اتفاق شما برخورد با یک آبجکت هست ، و عمل یا همون اکشن شما رفتن به مرحله ی بعد! کافیه همین ها رو در دو لیست events و اکشن پیدا کنی! به همین راحتی!

2-چطوری دوربین دونبال Sprite بره؟
دوربین نمی تونه دنبال sprite بره ! دوربین دنبال object میره! فرق بین sprite و آبجکت در ماهیت اون هاست: شما یک آبجکت می سازید که این آبجکت نقش های بر عهده داره ( همون جریان event , action) و بعد به اون یک شکل یا اسپرایت نسبت می دید. که با تغییر اسپرایت هم نقش ها و وظایف آبجکت تغییر نمی کنه. به عبارت دیگه به چیز دیگه ای تبدیل نمیشه .
برای ساخت یک نما و بقیه ی جزئیات باید از view ها استفاده کنی . با کمی کخ ریزی(!) می تونی خودت کشفشون کنی! توی room هات دنبالشون بگرد.(شرمنده من خیلی حوصله ندارم توضیح بدم فقط به جهت اینکه وظیفه دارم ، دارم پست می دم)

3-چطوری مثل قارچ خور با پریدن رو دشمن از بین ببرمش؟
الگوریتم کلیش این طوریه: در زمان برخورد با اون دشمن باید فاصله ی عمودی بین خودت و اون آبجکت را چک کنی که اگر برابر با مجموع height های دو اسپرایت بود بعد ( یعنی در اکشن) از بین بره . ببخشید مبعم توضیح دادم. دوستان لطف کنن ترجمه کنن!

البته امیر جان خیلی نیازی به ایجاد یک آبجکت جدید نیست! چون هر آبجکت یک x,y داره میشه از اون کمک گرفت . ولی راه شما هم درست و هم ساده تره! ولی در یک پروسه ی بازی سازی پیشرفته کمی ناکارامد هست.

چطوری میشه room ها پشت سر هم بیان (مپل قارچ خور)

این بستگی به خودتون داره که بعد از هر اتفاقی به کدوم مرحله برید .شما می تونید بعد از اتفاق افتادن هر ایونتی به هر مرحله ای برید بنابراین پشت سر هم بودن مراحل خیلی معنا نداره مگه اینکه منظور خاصی داشته باشید ، سوالتون رو یکم واضح تر بگید.

Moh3en_DDD
05-05-2008, 20:27
به این می گند یه پست مفید . ..

حمید جان
06-05-2008, 03:24
سلام

mst_ab جان دستت درد نکنه
ببخشید بازم
یه سوال دیگه:
چطوری میشه وقتی شخصیت داستان (مثل قارچ خور)
راه میره پاهاش حرکت کنن؟
(خودم نفهمیدم چی گفتم!!!!!!)

mst_ab
06-05-2008, 11:18
سلام

mst_ab جان دستت درد نکنه
ببخشید بازم
یه سوال دیگه:
چطوری میشه وقتی شخصیت داستان (مثل قارچ خور)
راه میره پاهاش حرکت کنن؟
(خودم نفهمیدم چی گفتم!!!!!!)
برای این کار باید یک اسپرایت داشته باشی که قبلاً متحرک شده باشه. یعنی مثل این باشه: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] خوب حالا کافیه با همون روش اگر ....آنگاه..... کار کنی : باید بگی وقتی کلید راست رو زدم اسپرایت آبجکتم تبدیل به این بشه. که این کار رو می تونی با استفاده از این اکشن انجام بدی: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] البته باید یادت باشه قسمت حرکت رو یادت نره! یعنی همین جوری در جا نزنه! و این رو هم یادت باشه که وقتی کلید برداشته شد اسپرایتش دوباره به حالت ایستاده تغییر کنه.

به این می گند یه پست مفید . ..
به این میگن زیاد حرف زدن نه پست مفید! (تشکر!)

حمید جان
06-05-2008, 18:21
سلام

با تشکر از راهنمایی دوستان عزیز
لینک زیر مربوط به بازی است که یه مشکل توش هست

حجم 28.0 KB
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

"ابجکت یکسره به سمت چپ میره"
از دوستان تقاضا میشه که دانلودش کنن و مشکل
رو حل و بهم بگن

(نمیدونم چطوری از شما تشکر کنم)
(خجالت میشکم برا اینکه اینقدر سوال میکنم)
n^(خیلی) ممنون

mst_ab
06-05-2008, 22:24
سلام

با تشکر از راهنمایی دوستان عزیز
لینک زیر مربوط به بازی است که یه مشکل توش هست

حجم 28.0 KB

"ابجکت یکسره به سمت چپ میره"
از دوستان تقاضا میشه که دانلودش کنن و مشکل
رو حل و بهم بگن

(نمیدونم چطوری از شما تشکر کنم)
(خجالت میشکم برا اینکه اینقدر سوال میکنم)
n^(خیلی) ممنون
بفرما!:

حمید جان
07-05-2008, 09:00
سلام

چطوری میشه بازی سه بعدی ساخت؟
(مثلا از پشت کاراکتر نشون بده)
راستی خیلی ممنون آقای mst_ab
برای کمکهاتون

mst_ab
07-05-2008, 12:35
سلام

چطوری میشه بازی سه بعدی ساخت؟
(مثلا از پشت کاراکتر نشون بده)
راستی خیلی ممنون آقای mst_ab
برای کمکهاتون
بازی سه بعدی ساختن لازمه ی دونستن و البته مسلط بودن به زبان GML هست . من با سه بعدی گیم میکر زیاد کار نکردم در حد چند تا بازی ساده . باید از دوستان دیگه بپرسی. ولی اینو می دونم با گیم میکر 3 بعدی رو شروع کن ولی ادامه نده!!! چون گیم میکر برای ساخت بازی های 2 بعدی طراحی شده . برای آموزش ساخت بازی به سبک FPS با گیم میکر به اینجا برو :(دوست عزیزم prince_of_persia کامل نوشته باید چه کار کنی:)

موفق باشی.

حمید جان
07-05-2008, 17:35
سلام

خیلی ممنون از آدرسی که دادی
ولی من که هیچی نفهمیدم
میشه توضیحات مبتدی تری رو معرفی
کنید؟

بازم ممنون

hermion gringer
07-05-2008, 19:28
سلام

ولی من که هیچی نفهمیدم
کنید؟

بازم ممنون
اگر شما می خواهيد 3D (سه بعدی) با گيم ميكر كار كنيد، اول بايد 2D (دو بعدی) رو ياد بگيريد. چون بالاخره بايد همون دستورات رو به يك كاراكتر می ديد و در آخر به حالت سه بعدی در میاريد. پس بهتره اول همون دستور ها رو ياد بگيريد بعد به حالت سه بعدی در آوردن. در هر صورت تصميم با شماست.

ehsan_wwe
08-05-2008, 01:27
من میخام یک varable بسازم که مثل score باشه ولی اسکور نباشه برای مثال جون دشمن

mst_ab
08-05-2008, 19:04
من میخام یک varable بسازم که مثل score باشه ولی اسکور نباشه برای مسال جون دشمن
برای ساخت یک متغیر نیازی به دانش خاصی ندارید فقط باید در ایونت create یک آبجکت این کد را وارد کنید:

مثلاً:

فقط باید یه چیزی یادت باشه که یک متغیر برای یک آبجکت شناخته میشه اگر توضیح بیشتر خواستی بگو تا مفصلاً برات بگم.

برای مقدار دادن در هر جای برنامه فقط لازمه مثل قسمتی که اون رو تعریف کردین به اون مقدار بدین! به همین راحتی. مشکلی بود بگو تا من واضح تر بگم.

ولی من که هیچی نفهمیدم
کنید؟

اگر احساس می کنید مقاله برات سنگینه پیشنهاد می کنم اول دو بعدی رو کامل یاد بگیری( لااقل در حد متوسط) و به زبان برنامه نویسی گیم میکر هم مسلط بشی و بعد به سمت سه بعدی بری .
موفق باشی.

ehsan_wwe
09-05-2008, 00:21
من اینو امتحان کردم قبل از طرخ سوالم ولی تو یک آبجکت سوا

دستت درد نکنه که دو تا نکته را یادم دادی اولیش:تو ایونت creat دومیش : تو همون آبجکت دشمن باید بزارم

کار کرد ممنون

mst_ab
09-05-2008, 13:06
من اینو امتحان کردم قبل از طرخ سوالم ولی تو یک آبجکت سوا

دستت درد نکنه که دو تا نکته را یادم دادی اولیش:تو ایونت creat دومیش : تو همون آبجکت دشمن باید بزارم

کار کرد ممنون
اگر می خوای یه متغیر درست کنی که همه ی آبجکت ها اونو بشناسن باید قبل از اسم متغیر کلمه ی global رو به اضافه ی یک نقطه اضافه کنی یعنی برای ساختن یک متغیر a که همه ی آبجکت ها اونو بشناسن باید این طوری بنویسی :

حالا کافیه هر جایی که دوست داری به جای نوشتن ((مقدار=a)) بنویسی

البته می تونی در حالت کلی برای دسترسی به متغیر های یک آبجکت از اسم آبجکت برای آدرس دادن استفاده کنی یعنی اینطوری :

یعنی متغیر a ای که ماله آبجکت object0 هست !! به همین راحتی !
مثال: برای تغییر مکان object1 به مکان

کافیه در هر جایی( برای هر آبجکتی) این کد رو وارد کنی:

البته نکات زیاد دیگری هم هست که نمیشه همه رو یک جا گفت ...... کم کم....!
موفق باشی !

ehsan_wwe
09-05-2008, 18:15
سلام آقا مصتفی

اول از همه تشکر میکنم به خاطر نکاتی که تو بازیم به من گفتی .ولی در باره نارنجک یک چیز رو متوجه نشدی که هر چقدر اسپیس را بیشتر نگه دار نارنجک بیشتر پرتاپ میشود روی کاراکتز هم به این دلیل موقع پرش برگشت که نشانگر هدف عقب تر از خود کاراکتر بوده

به عکس زیر نگاه کن .میخواهم dosh1 نوک تفنگش به سمت object0 باشه باید چی کار کنم

ehsan_wwe
09-05-2008, 23:22
مشکل با دستور زیر حل شد

اما یک سوال جدید درست شد دستور وجود داشتن چیه مثلآ اگر ابجکت ABC بود به سمت اون بچرخ

mst_ab
10-05-2008, 15:30
برای این که بفهمیم آبجکتی وجود داره یا نه از دستور زیر استفاده می کنیم:

بنابر این در کل باید از این استفده کنیم:

موفق باشی:10:

ehsan_wwe
10-05-2008, 20:36
خیلی ممنون ولی .....
کار نکرد وقتی من میمیرم ارور میده میگه که تیر انداز ها به چه جهتی بچرخند (آخا وقتی من میمیرم آبجکت عوض میشه ) گفته بودم به سمت آبجکت صفر ولی وقتی میمیرم آبجکت صفر ندارم پس ارور پایینو میده

اینم اروریه که میده
ERROR in
action number 3
of Step Event
for object tirandazz:
Error in code at line 8:
image_angle=point_direction(object0.x,object0.y+40 ,x,y)
at position 38: Unknown variable x

میخواهم این دستور کارکنه

mst_ab
11-05-2008, 09:27
خیلی ممنون ولی .....
کار نکرد وقتی من میمیرم ارور میده میگه که تیر انداز ها به چه جهتی بچرخند (آخا وقتی من میمیرم آبجکت عوض میشه ) گفته بودم به سمت آبجکت صفر ولی وقتی میمیرم آبجکت صفر ندارم پس ارور پایینو میده

اینم اروریه که میده
ERROR in
action number 3
of Step Event
for object tirandazz:
Error in code at line 8:
image_angle=point_direction(object0.x,object0.y+40 ,x,y)
at position 38: Unknown variable x

میخواهم این دستور کارکنه

ظاهراً باید درست کارکنه....... روش کار می کنم.

mst_ab
11-05-2008, 09:52
باید به جای object_exist از instance_exist استفاده کنی؛فایل نمونه ( توضیح: با کلیک آبجکت می سازه و با راست کلیک پاک می کنه)

ehsan_wwe
11-05-2008, 12:05
دستت درد نکنه کار کرد باورم نمیشه(o O )
عجب بازی داره می شه ولی نزدیک 40 ارور می ده که درست کردنش وقت میبره یکیشون این بود

obi-wan
15-05-2008, 16:02
سلام

ببخشيد مي خوام وقتي روي يه قسمت از عكس كليك مي كني دورش يه كادر قرمز بوجود بياد.

خيلي ممنونم.

sam & snake
15-05-2008, 22:47
سلام
یکسری سوال داشتم .لطفا برای هر مورد توضیح کامل بدهید و اگه کد خاصی می خواد بنویسید.

1- چطوری میشه یک منوی کوچک درست کرد در بازی ، که وقتی مثلا کلید
اسکپ رو میزنی در همون بازی ظاهر بشه مثلا یک کادر مربعی شکل بیاد و براش
یکسری گزینه طراحی کرد؟(به طوری که در همون هنگام بازی استپ بشه)

2- چطوری میشه برای بازی یک قدرت انتخاب گذاشت مثلا شما یک بازی فوتبال کوچک رو
فرض کنید .چطوری میشه کاری کرد که در گیم میکر بازیکن بتونه تیم مورد نظرش رو انتخاب کنه
و باهاش بازی کنه؟ به طوری که در یک زمین باشه؟

3- چطوری میشه یک آبجکت روی آبجکت دیگر گذاشت به طوری که آبجکت اولی که ثابته
پاک نشه؟(یا از بین نره)

4- چطوری میشه کاری کرد که مثلا با زدن کلید فلان یک آبجکت ظاهر بشه.
مثلا هر وقت کنترل رو می زنیم یک آبجکت در صحنه ظاهر بشه.

5- چطوری میشه رنگ یک فونت رو از حالت مشکی در اورد؟

6- چطوری میشه سرعت یک جسم مثلا توپ رو بالا برد؟

7- وقتی می خواهیم دو دستور رو مثلا در اونت استپ بنویسیم باید دو تا

صفحه ی کد باز کنیم یا دو تا رو یکی کنیم؟!

Dark Prince
15-05-2008, 23:54
سلام به همگی !
مصطفی سرعت روم رو هم که آوردم پایین بازم خیلی ضایع شد انگار که بازی Slow Motion !
از اون Image Speed هم که استفاده کردم واسه Change Sprite عمل نکرد.
نمی تونم کاری کنم که مثلا با زدن کلید راست به یک آبجکت دیگه منتقل بشه و دستورات اون آبجکت انجام بشه ؟!!( اینطوری می تونم واسه هر دو Object سرعت مشخصی بگذارم تا همشون با یک سرعت حرکت کنند. )

obi-wan
16-05-2008, 13:35
سلام
امروز در حال وبگردي بودم كه يه ديدم انگار dll اضافي رو گيم مكر نصب كرده بودند بعد فهيدم اون كاربر شما بودي !
اگه مي شه اونا رو واسه دانلود بزار.

hermion gringer
16-05-2008, 14:45
يادمه وقتی داشتم اولين بازيم رو می ساختم همه بازي را از mst_ab سؤال می كردم. الان كه بيشتر گيم ميكر ياد گرفتم خواستم بازي رو تموم كنم. ولي به ذهنم رسيد بازي رو چند مر حله ای كنم. فقط يك مشكل دارم.
اين دومين يا سومين سؤالي بود كه از mst_ab پرسيدم و حالا باز هم تكرار مي كنم.
من مي خواهم اگر به آبجكت آتش خوردم، يك چيزی در من ذخيره بشه كه وقتي فلان دكمه رو زدم آتش پرت كنم. بعد ديگر نتونم اين كار رو بكنم تا وقتی دوباره به آبجكت آتش بخورم. چی كار كنم؟

ehsan_wwe
16-05-2008, 15:01
جواب آقای obi-wan

چیز سختی نیست فقد کافیه که برای اون گزینه که می خواهی روش کلیک کنی یک ایونت

left_key press بزاری و درون آن اکشن chenge sprite را قرار دهی باید و بقیشم تو این سورس آموزشی که ساختم متوجه می شوی

جواب آقای sam & snake

1. کار ساده ای است زحمت نداره باید چند تا گزینه منو درست کنی بعد بعه آبجکت اصلی ایونت مربوط را بدی بعد با کمک اکشن creat instance و دادن مقدار مربوط کارت تموم شده
از همه مهم تر برای اینکه escape کار کنه باید بری به resources بعد chenge global game setting بعد سر منوی سوم دوتا تیک اول را برداری
2 . من نمی تونم توضیح بدم چون زیاد طول میکشه من راه خیلی طولانی براش بلدم
3.خیالت راحت باشه پاک نمیشه
4.باید یک آبجکت بدون اسپرایت بسازی بعد ایونت کلید را بدی توش creat instance را بزاری
5.باید از سر منوی drow اکشن set color را بزاری
6. با این دستور toop.speed+=1 توپ اسم آبجکت است هرچی می تونه باشه
7.هر جور مایلی تاثیری نداره

ehsan_wwe
16-05-2008, 15:12
يادمه وقتی داشتم اولين بازيم رو می ساختم همه بازي را از mst_ab سؤال می كردم. الان كه بيشتر گيم ميكر ياد گرفتم خواستم بازي رو تموم كنم. ولي به ذهنم رسيد بازي رو چند مر حله ای كنم. فقط يك مشكل دارم.
اين دومين يا سومين سؤالي بود كه از mst_ab پرسيدم و حالا باز هم تكرار مي كنم.
من مي خواهم اگر به آبجكت آتش خوردم، يك چيزی در من ذخيره بشه كه وقتي فلان دكمه رو زدم آتش پرت كنم. بعد ديگر نتونم اين كار رو بكنم تا وقتی دوباره به آبجكت آتش بخورم. چی كار كنم؟

باید برای آن ابجکت که آتش می خوره یک ایونت کریت بسازی و درونش این کد را بنویسی

atash=0

برای این که مثلان با اسپیس تیر بزنه تو ایونت اسپیس اکشن اسکریپت را بردار و درونش کد روبرو را بنویس
( اسم آبجکت آتيش,if atash>0 { instance_create(x,y
بعد تو ایونت برخورد با آتش اکشن set varable را از سر منوی controls انتخواب کن تو var بنویس atash تو value بنویس یک بعد تیک ریلیتیو را هم بزار

سلام به همگی !
مصطفی سرعت روم رو هم که آوردم پایین بازم خیلی ضایع شد انگار که بازی Slow Motion !
از اون Image Speed هم که استفاده کردم واسه Change Sprite عمل نکرد.
نمی تونم کاری کنم که مثلا با زدن کلید راست به یک آبجکت دیگه منتقل بشه و دستورات اون آبجکت انجام بشه ؟!!( اینطوری می تونم واسه هر دو Object سرعت مشخصی بگذارم تا همشون با یک سرعت حرکت کنند. )
اگه از دستور (sprite_index (name object استفادهکنی به این مشکل بر نمی خوری اگه نخاستی میتونی تو همون چنج آبجکت speed مورد نظر را بدی و تو بالاییش تعداد تکرار عکس را بدی (تعداد عکس هاس تشکیل دهنده )

ehsan_wwe
16-05-2008, 16:26
چجوری باید کاری کرد که تا موقعی که این آبجکت هست بازی حالت sleep داشته باشه امما نه برای ماوس می خواهم موس من کار بکنه تو منوی اسکیپم بعد از یک ماه فهمیدم وقتی اسکیپ می زنم :41:بازی ادامه داره
می تونین کمکم کنین:10:

sam & snake
16-05-2008, 17:17
بازم یکسری سوال داشتم.
اول میریم سراغ همون سوال ها:

1-تا یک جاهاش رو پیش رفتم اما چسباندن گزینه ها به آبجکت مستطیل شکل کادر
منو برام مشکله که این ها هم زمان با هم بیایند . میشه یکم بیشتر توضیح بدید.

2- اگه میشد یک سورسش رو درست کنید و در قسمت سورس های آموزشی می گذاشتید
خیلی عالی می شد.

3- هر کاری می کنم وقتی آبجکت روی آبجکت دیگر سوار می کنم قبلیه میره.
چی کار کنم؟

4- برای زدنش درست کردم اما برای اینکه بره نمی دونم چی کار کنم.مثلا با اسپیس بیاد و
با اسپیس زدن دوباره بره.یک طرفش حله ولی رفتنش رو هرکاری کردم نشد.

5 و 6 و 7 هم حل شد ممنون.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
سوال های جدید:

9- میشه قسمت های مختلف control رو در مشخصات آبجکت توضیح بدی؟

10- چطوری میشه به حرکت یک آبجکت افکت بدی مثلا همون جایی که می خوای
بگی با زدن اسپیس یک آبجکت ظاهر بشه مثلا بگی با فلان افکت ظاهر بشه.

11- من یک بازی پنگ کوچیک ساختم که دارای یک تخته و یک توپ هست.وقتی
سرعت توپ زیاد میشه توپ از راکتم می پره(رد میشه) چی کار کنم؟

12- میتونید قسمت timing رو در قسمت main 2 در مشخصات آبجکت کلا توضیح بدهید و
بگید به چه کاری می خوره؟

13- این کد یعنی چه؟
speed=0;

ببخشید زیاد شد 20 تا دیگه هم سوال بود که
بعد می پرسم .ممنون.

sam & snake
16-05-2008, 17:28
1- چطوری میشه یک بک گراند رو در گیم میکر متحرک کرد یعنی حرکت کنه؟؟
2- چطوری میشه به تایل هایی که در بازی داریم افکت بدیم یا بگیم مثلا در بازی های پلتفرمی زمین باشند.
3- چطوری میشه اندازه ی یک فونت رو عوض کرد.برای مثال من می خوام امتیازات بازیم جاشون عوض بشوند.هيچ جايي براي اندازه و تغيير مكانشون نيست.

hermion gringer
16-05-2008, 18:18
انقدر سؤال می كنی كه می ترسم همش رو بخونم.
speed=0;
اين واضحه. با اين كه برنامه نويسی بلد نيستم ولی يعنی سرعت برابر 0 بشه. سميكالون(; ) هم چيز خاصی نيست.
از احسان هم به خاطر اين كه جواب داد تشكر می كنم. فقط از اين كد اشكال می گيره:

روی مساويش هم اشكال می گيره.

ehsan_wwe
16-05-2008, 23:56
بازم یکسری سوال داشتم.
اول میریم سراغ همون سوال ها:

1-تا یک جاهاش رو پیش رفتم اما چسباندن گزینه ها به آبجکت مستطیل شکل کادر
منو برام مشکله که این ها هم زمان با هم بیایند . میشه یکم بیشتر توضیح بدید.

2- اگه میشد یک سورسش رو درست کنید و در قسمت سورس های آموزشی می گذاشتید
خیلی عالی می شد.

3- هر کاری می کنم وقتی آبجکت روی آبجکت دیگر سوار می کنم قبلیه میره.
چی کار کنم؟

4- برای زدنش درست کردم اما برای اینکه بره نمی دونم چی کار کنم.مثلا با اسپیس بیاد و
با اسپیس زدن دوباره بره.یک طرفش حله ولی رفتنش رو هرکاری کردم نشد.

5 و 6 و 7 هم حل شد ممنون.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
سوال های جدید:

9- میشه قسمت های مختلف control رو در مشخصات آبجکت توضیح بدی؟

10- چطوری میشه به حرکت یک آبجکت افکت بدی مثلا همون جایی که می خوای
بگی با زدن اسپیس یک آبجکت ظاهر بشه مثلا بگی با فلان افکت ظاهر بشه.

11- من یک بازی پنگ کوچیک ساختم که دارای یک تخته و یک توپ هست.وقتی
سرعت توپ زیاد میشه توپ از راکتم می پره(رد میشه) چی کار کنم؟

12- میتونید قسمت timing رو در قسمت main 2 در مشخصات آبجکت کلا توضیح بدهید و
بگید به چه کاری می خوره؟

13- این کد یعنی چه؟
speed=0;

ببخشید زیاد شد 20 تا دیگه هم سوال بود که
بعد می پرسم .ممنون.

1,2,3 باید این سورس را دانلود کنی فقط یادت باشه اون ابجکتی که جدید ساخته میشه روی همه قرار می گیره اگر خاستی یک صفحه سیاه پشت منو ها باشه باید قبل از همه ساخته بشه
4.باید از یک آلارم کار بگیری بعد یک ایون با شماره آن آلارم بسازی در آخر توش دستور دیستوری منو ها را بذاری
9.مهم هاشو میگم چون هرکدوم چند ین کار مهم میتونن بکنن
__________________________________________________ ______________________________
check empty که من تو کتابم آموزش دادم (توبخش پشتیبانی هست)
check collicion
بهترین وسیله برای ساخت دشمنانی است که می خواهند از روی سر ضربه بخورند و له بشن (تو آیونت استپ کارایی زیادی داره .مخصوصن اگه ریلیتیو باشه )
check object
یک نمونه از کاراش باید برای تیر خودتون استفاده کنید اگه رفت به این ایکس دیستوری بشه
test instance count
برای یک بازی مثل پک من کارایی داره مثلا آبجکت نقته را انتخاب می کنی بعد مقدار 0 را میدهیم بعد توش enqul to را انتخواب می کنیم OK را میزنیم بعدر زیر اکشن test instance count مثلا اکشن next room را می گزاریم
check question
این اکشن یک کاد مهاوره ای باز می کنه که دو تا انتخواب داره بلی یل خیر( )توی بازی()برای جواب خیر باید زیر اکشنcheck question از اکشن else استفاده بشود

10و11 من بلد نیستم (جه با سراحت گفتم:31:)
12.من بلد نیشتم اینو آموزش بدم
13.اسپیید به تنهایی کار نمی کنه باید یک دایرکشن داشتع باشه دایرکشن همان جهت حرکت
مثلآ

1- چطوری میشه یک بک گراند رو در گیم میکر متحرک کرد یعنی حرکت کنه؟؟
2- چطوری میشه به تایل هایی که در بازی داریم افکت بدیم یا بگیم مثلا در بازی های پلتفرمی زمین باشند.
3- چطوری میشه اندازه ی یک فونت رو عوض کرد.برای مثال من می خوام امتیازات بازیم جاشون عوض بشوند.هيچ جايي براي اندازه و تغيير مكانشون نيست.
1.همون قصمتی که باید بک گراند را برای روم انتخواب کنی (منظورم سر منوی back grounds هست )برو تو اون دوتا کادر آخر سرعت حرکت عمودی و افقی را وارد کن
2.تایتل رو بزار بهد آبجکت برای زمین بساز آما نامرئی( بلدی که چی کار کنی تیک visable ) این ابجکت نا مرئی را روی همان تایتل ها قرار بده
3.من نمی دونم

سورس بازی آتیش خور برای hermion gringer
برای اینکه ارور نده باید از fire فقد تو یک آبجکت استفاده بشه

sam & snake
17-05-2008, 13:01
سلام احسان جان واقعا حقته مدیر بشی.

شماره ی 1 و 2 و 3 که گفتی توی سورس هست نبود من
فقط منو رو دیدم قدرت انتخاب و دیگر چیزا توش نبود.

4 رو میشه بیشتر توشیح بدی.

بقیه رو فهمیدم ممنون.

================================================== ==
سوال های بعدیم:

1- چطوری میشه کاری کرد که بگیم وقتی توپ به یک خط خورد بازی رو فلان کس شروع کنه؟
منظورم اینه که فرض کن یک بازی پنگ داریم و برای دروازه ها از اسپرایت نامریی استفاده کردیم.
حالا چطوری میشه گفت با خوردن توپ به این خط ها بازی از ان جایی شروع بشه که توپ دست
فلان بازیکن هست.یعنی وقتی بازیکنی گول خورد بازی رو اون شروع کنه .توپ جلوی اون باشه.

2- چطوری میشه در گیم میکر فیلم پخش کرد؟

3- چطوری میشه افکت بارانی درست کرد که از بالا بباره برای بازی های نما از بالا؟

4- میشه یکم از قدرت انتخاب رو توضیح بدی یعنی ما 3 تا زمین و 2 تا توپ داریم چطوری میتونیم
کاری کنیم که در اول بازی بازیکن بتونه زمین و توپش رو انتخاب کنه؟؟

5- برای گذاشتن وقت در بازی باید چی کار کرد؟

6- وقتی می خوای یک آبجکت رو قرار بدی در بشتر دستور ازت مکان و x و y رو می خواهند
اما من نمی دونم دقیقا باید کجا رو بگم.راهی نیست که به جای زدن ایکس و وای بتونیم
محلی که می خواهیم رو بگیم؟
آخه صفحه ی مختصات هم نداره.

7- من یک اسپرایت دارم که 360 درجه داره می چرخه چطوری میتونم براش حرکت به جلو و
عقب و راست و چپ رو تعریف کنم؟
هر چی هست ربط به همین دایرکشن 360 باید داشته باشه.(فکر کنم)

8- میشه کاری کرد که حرکت بازی با دسته های جوستیک باشه؟

با تشکر

hermion gringer
17-05-2008, 16:27
5- يك سورس براش هست كه اگر پيدا كردم می ذارم.
6- من يك شگرد ميگم كه اگر مختصات رو می خواهی، برو مسير(path) جديد بساز. بعد جايی كه می خواهی رو با كليك بر اون نقطه مختصاتش رو پيدا كن.
8- يكی همين سؤال رو يه جايی كرد. يكم سرچ كن شايد پيدا كنی.;)
===========================================
از احسان هم خفن تشكر می كنم. بازيم چند مرحله پيش رفت.

ehsan_wwe
17-05-2008, 18:05
سلام احسان جان واقعا حقته مدیر بشی.

شماره ی 1 و 2 و 3 که گفتی توی سورس هست نبود من
فقط منو رو دیدم قدرت انتخاب و دیگر چیزا توش نبود.

4 رو میشه بیشتر توشیح بدی.

بقیه رو فهمیدم ممنون.

================================================== ==
سوال های بعدیم:

1- چطوری میشه کاری کرد که بگیم وقتی توپ به یک خط خورد بازی رو فلان کس شروع کنه؟
منظورم اینه که فرض کن یک بازی پنگ داریم و برای دروازه ها از اسپرایت نامریی استفاده کردیم.
حالا چطوری میشه گفت با خوردن توپ به این خط ها بازی از ان جایی شروع بشه که توپ دست
فلان بازیکن هست.یعنی وقتی بازیکنی گول خورد بازی رو اون شروع کنه .توپ جلوی اون باشه.

2- چطوری میشه در گیم میکر فیلم پخش کرد؟

3- چطوری میشه افکت بارانی درست کرد که از بالا بباره برای بازی های نما از بالا؟

4- میشه یکم از قدرت انتخاب رو توضیح بدی یعنی ما 3 تا زمین و 2 تا توپ داریم چطوری میتونیم
کاری کنیم که در اول بازی بازیکن بتونه زمین و توپش رو انتخاب کنه؟؟

5- برای گذاشتن وقت در بازی باید چی کار کرد؟

6- وقتی می خوای یک آبجکت رو قرار بدی در بشتر دستور ازت مکان و x و y رو می خواهند
اما من نمی دونم دقیقا باید کجا رو بگم.راهی نیست که به جای زدن ایکس و وای بتونیم
محلی که می خواهیم رو بگیم؟
آخه صفحه ی مختصات هم نداره.

7- من یک اسپرایت دارم که 360 درجه داره می چرخه چطوری میتونم براش حرکت به جلو و
عقب و راست و چپ رو تعریف کنم؟
هر چی هست ربط به همین دایرکشن 360 باید داشته باشه.(فکر کنم)

8- میشه کاری کرد که حرکت بازی با دسته های جوستیک باشه؟

با تشکر
خیلی ممنون من از دنیای بازی سازی پشیزی نمیشناسم که بدرد مدیریت هم بخورم
1.من یک نمونه برای قدرت انتخواب برات می گذارم اما خیلی درکش برای آدم سخته سه تا بازی کن سونیک هست که روباه پرواز می کنه و سونیک تند می دود و ... اونو از لینک زیر بگیر
به تیرنداز و کامیون نگاه کن هر دو روی هم قرار دارند
ولی هیچ یک پاک نشدند
4.یک نمونه برات ساختم که باید دانلود کنی توش به روش استفاده از آلارم پی می بری

لـــلـــــــــــلــــــــ ــــــــــــــــــلــــــ ــــــــــــــــــلــــــ ـــــــــــــــلـــــــــ ــــــــــــاــــــــــــ ــــــــــــا
################################################## ###
__________________________________________________ _____________________

اگه منظورت اینه که توپ بعد از رفتن به نقطه شروع به سمت حریف گل خورده شروع به حرکت کنه باید به روش زیر عمل کنی :
اگه فرض کنیم که توپ با نام آبجکت toop و راکت حریف با نام dosh و راکت خودمون با نام rock و دیوار نا مرئی پشت حریف chal باشد و دیوار نامرئی پشت سر خودمون khod باشد.
کد های زیر را در ایونت کریت آبجکت toop قرار می دهیم

بعد یک ایونت برخورد با دیوار dosh می سازی (می دونم قبلا ساختی ) توش کد زیر را وارد میکنی

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدتو ایونت برخورد با khodam کد زیر را قرار بده

2.باید فیلمت را بایک برنامه convertor به فرمت AVI تبدیل کنی بعد این فیلم حتمآ باید کنار فایل بازی قرار داسته باشه تا ارور نده برای دست یابی بهش باید از سر منوی mine2 .show video را انتخاب کن تو قسمت نام فایل اسم اون فیلم را بنویس
3.باید با یک برنامه مثل فلش یک اسپرایت شبیه بارون بکشی اینو تو یک آبجکتی بزاری که تو ایونت استپش نوشته باشه (اگه از veiw استفاده کردی بخون )

این آبجکت باران که اسپرایت براش طراحی کردی باید بعد از زمین تو روم قرار بگیرد یعنی اول تو روم زمین را می گذاریم دوم بارونو
4.با دانلو سورس بالا می فهمی
5.یک show varable از سر منوی controll بزار که توی ایونت drow باشد تو قسمت var تایپ کن current_second تا سانه را ببینی
یکی دیگه بساز بزارش تو همون drow تو قسمت var بنویس
current_minute تا دقیه را ببینی

6.برو تو روم موس رو جایی که می خای مقتصاد بگیری ببر اون زیر مقتصاد را می نویسه یا برای x و Y بنویس اسم آبجکت نقطه ایکس یک نمونه object0.x
7.دایرکشن 360 یعنی حرکت به سمت راست مانیتور دایرکشن 180 حرکت عکس 360 هست
و نود میشه بالا مانیتور و 270 میشه پایین مانی تور اما اگه منظورت یک گردش مثل گردش چرخ ماشین است قضیه فرق می کنه
8.منم سعی زیادی کردم ولی از نتیجه راضی نیستم
چون کی پرس و کی ریلس نداره برای استفاده از دسته جویاسیک باید بری به ایونت ماوس و تو آخرین گزینه دسته دیده می شود با تمام دکمه هاش

Dark Prince
17-05-2008, 22:32
دوستان یکی از مشکلاتی که من تو گیم میکر دارم اینه که نمی تونم چند تا حرکت رو واسه چند تا کاراکتر بگذارم.
می دونید منظورم چیه ؟!!
مثلا شما یه کاراکتر رو در نظر بگیرید. می خوایم کاری کنیم که اگر سمت چپ Space بزنیم حرکت کاراکترمون به سمت چپ انجام داده بشه و اگه سمت راست Space بزنیم کاراکترمون به سمت راست انجام بده.
در صورتی که ما می تونیم به Spriteـمون فقط یه ایونت Space بدیم و دیگه برنامه تشخصی نمی ده که اگه سمت چپ باشه یه طور کار انجام بده و اگر سمت راست Space بزنیم به ...
لطفا یکی از این اساتید کمکم کنه.
با تشکر، Dark Prince

sam & snake
18-05-2008, 02:39
برای سوال ها ممنون.

برای توپ منظورم این بود که اول بازی توپ از وسط شروع میشه ولی در طی بازی هر کس گل خورد
باید بازی رو شروع کنه یعنی توپ جلوش قرار بگیره و با زدن اسپیس بازی رو شروع کنه(به توپ ضربه بزنه)
میشه این رو توضیح بدید.

sam & snake
18-05-2008, 02:41
dark prince جان

من این رو بارها انجام دادم ولی متاسفانه دو تا اسپیس رو یکی می خونه.
نمی دونم شاید کس دیگری بلد باشه.

Dark Prince
18-05-2008, 10:42
dark prince جان

من این رو بارها انجام دادم ولی متاسفانه دو تا اسپیس رو یکی می خونه.
نمی دونم شاید کس دیگری بلد باشه.
احسان اتفاقا بلده ! حالا قول داده برام سورسشو بسازه.

sam & snake
18-05-2008, 11:50
ایول منتظریم.

ehsan_wwe
18-05-2008, 12:54
اینم یه سورس که توش می تونی بفهی که چه دستوری برای جهت تیر اندازی هوشمند لازمه

چرا میشه باید از تایم لاین استفاده کنین
من برای سورس بالا اجازه قرار دادن برای عموم را نداشتم اگه رمز فایل بالا را کسی می خواهد باید از dark-prince بگیرد

آقای SAM&SNAKE
با اون سورس که یک اسپیس مربع میاره اسپیس دوم پاک میکنه حال کردی
برای اینکه توپ جلوی راکت بیاد بهتره که بجای مقتصاد وسط زمین از چیز دیگری استفاده کن که به ذهنت می رسه من نمی دونم تو بازیتو چجوری ساختی که بخواهم بهت کمک کنم

sam & snake
19-05-2008, 14:17
سلام احسان جان
ببخشید دوباره با سوال هایم مزاحمت شدم:

1- چطوری می تونم مکان یک فونت رو تغییر بدم.
ببین من برای بازیم یک قسمت pause درست کردم. می خوام کاری کنم
که این قسمت جاش عوض بشه و بره وسط.می خواستم بدونم در قسمت
draw از چه دستوری باید استفاده کرد که حاوی مکان آن فونت باشه؟

2- در همون بازی پنگی که بهت گفتم هر وقت سرعت توپ میره بالا توپ از
دیوار رد میشه یا می پره.می خوام یک کاری کنم که سرعت توپ زیاد زیاد هم
بشه وقتی به دیوار میرسه ازش نپره.(البته در صورت زیاد شدن سرعت توپ این
طوری میشه)

3- سوال بالا برای راکت هم هست.برای راکت چی کار کنم که وقتی سرعت توپ میره
بالا از روی راکت رد نشه؟؟

4- این سوال رو قبلا هم پرسیدم ولی جواب نگرفتم .چطوری میشه به یک آبجکت افکت داد.
مثلا با زدن کلید اینتر یک مربع بیاد بالا تا یک حدی مثلا 3 تا بیاد بالا (نه بیشتر) و با با برداشتن
دست از روی اینتر برگرد سرجاش.من یک چیزایی می دونم میرم امتحان می کنم.شما هم
جواب این سوال رو بگید.ممنون

5- چطوری میشه به یک نوشته یا یک آبجکت افکتی داد که حالت خاموش روشنی داشته باشه یعنی
مثلا یک چراغ روشن و خاموش بشه (محو بشه و روشن بشه . همین طور ادامه داشته باشه)
با چه دستوری؟؟

6- میگم نمیشه شکل و شمایل قسمت لود بازی رو عوض کرد.یعنی هر وقت می خوای یک بازی
رو سیو یا لود کنی حالت پنجره که باز میشه عوض بشه.

7- سوال آخرم این بود که اون کدی بودا که در قسمت درخواست سورس آموزش گذاشتم که درمورد حرکت
موس و برخورد با شی دیوار بود(مال پنگ که گفتی یک سورس کد کامل) رو چی کار کنم که برای قسمت
راست زمین هم باشه.ببین احسان جان من می خوام کاراکترم وقتی به دیوار خورد بایسته و از دیوار رد نشه
ولی رد میشه.یعنی قبلا چون دو طرف رومم دیوار وجود داشت رد نمی شد ولی حالا که رومم رو از طرف راست
یکم بیشتر کردم رد میشه.امیدوارم فهمیده باشی.

با تشکر

hermion gringer
19-05-2008, 15:02
1. اگر منظورت اينه كه بگی فلان نوشته در فلان جا بياداز همون x و y كه توی اكشن drew a text هست. اگر هم اين كه نوشته از يه جايی بره جای ديگه، من بلد نيستم.

3,2. از احسان خواهش می كنم جواب اين سؤال رو بده. برای من هم اتفاق افتاده.

4. نمی دونم.

5. فكر كنم بايد از اسپرايت متحرك استفاده كنی.

6. در قسمت global game setting بازی، و در تب loading، گزينه اول(show your own image while loading) رو تيك دار كن.

7. درست نفهميدم و فكر كنم اونی كه فهميدم اشتباهه.
===================================
ببخشيد جای احسان جواب دادم.

ehsan_wwe
19-05-2008, 20:26
همانطور که دوست خوبمون گفتن با تغیر x و y
2.3. فکر می کنم اگه بخای سرعت همینجوری زیاد بشه .امکان اینکه توپ از راکت یا دیوار رد نشه غیر ممکن است چون سرعت به صورتی زیاد می شود که مثلا x فعلی بعد از 40 میلی سانیه به x به علاوه 10 تبدیل می شود اگر راکت شما بین این 10 عدد x باشد قطعآ برخوردی صورت نمی گیرد
4.بهترین کار و ساده ترین استفاده از path است که باید دوتا پتچ بسازی که هردو تیک close نداشته باشند یکی 8 y بره بالا و دیگری 8 y بیاد پایین برای استفاده از پچ ساخته شده از اکشن set path استفاده کن
5.هم میتونی از یک اسپرایت متهرک استفاده کنی هم از یک آلارم (اگه نتونستی یک سورس برات بسازم )
6.دوست خوبمون به طور کامل توضیح داد .فقط برای عوض کردن خطی که پر میشه باید تو همون جایی که عکس لودینگ را انتخواب می کنی همون جا نقطه را روی پایین ترین گزینه بزاری و از back pic عکس خطی که قراره خالی بشه و از front img برای تغیر عکسی که قراره پر بشه استفاده کن
7.باید برای راکت ایونت از نوع other بسازی و intersect room را انتخواب کنی توش یک دونه اکشن v speed بزاری و مقدار اونو 0 بزار تا از روم بیرون نره

کسی از آقای mst_ab خبر داره به نظر شما از این بچه درس خون هاست که تا خرداد شد غیبش زد (شوخی بود ناراحت نشی )

Dark Prince
19-05-2008, 22:07
همانطور که دوست خوبمون گفتن با تغیر x و y
2.3. فکر می کنم اگه بخای سرعت همینجوری زیاد بشه .امکان اینکه توپ از راکت یا دیوار رد نشه غیر ممکن است چون سرعت به صورتی زیاد می شود که مثلا x فعلی بعد از 40 میلی سانیه به x به علاوه 10 تبدیل می شود اگر راکت شما بین این 10 عدد x باشد قطعآ برخوردی صورت نمی گیرد
4.بهترین کار و ساده ترین استفاده از path است که باید دوتا پتچ بسازی که هردو تیک close نداشته باشند یکی 8 y بره بالا و دیگری 8 y بیاد پایین برای استفاده از پچ ساخته شده از اکشن set path استفاده کن
5.هم میتونی از یک اسپرایت متهرک استفاده کنی هم از یک آلارم (اگه نتونستی یک سورس برات بسازم )
6.دوست خوبمون به طور کامل توضیح داد .فقط برای عوض کردن خطی که پر میشه باید تو همون جایی که عکس لودینگ را انتخواب می کنی همون جا نقطه را روی پایین ترین گزینه بزاری و از back pic عکس خطی که قراره خالی بشه و از front img برای تغیر عکسی که قراره پر بشه استفاده کن
7.باید برای راکت ایونت از نوع other بسازی و intersect room را انتخواب کنی توش یک دونه اکشن v speed بزاری و مقدار اونو 0 بزار تا از روم بیرون نره

کسی از آقای mst_ab خبر داره به نظر شما از این بچه درس خون هاست که تا خرداد شد غیبش زد (شوخی بود ناراحت نشی )
والا آخرین باری که من باهاش چت کردم گفتش که زیاد اینترنت نمیاد.:20:

sam & snake
20-05-2008, 00:56
سلام احسان جان.

1- ولی نوشته ی من در کد هست.میشه به صورت کد بدی چون این طوری کل مسایل قاطی میشه.
3-2- ببین اول بازی سرعت آرام هست ولی وقتی توپ زیاد به راکت بخوره و جریانش بدی کم کم زیاد میشه.
هیچ راهی نیست که بشه کاری کرد از راکت نپره؟از دیوار هم همینطور؟
راستش چیزی که نوشتی رو اصلا متوجه نشدم.راه حل چیست؟
باید چی کار کنم؟
با دستگاری در توپ می دونم درستش کنم.
(تو رو خدا کمک کن)

4- من اصلا می خواستم ازت بخوام که یک بار این مسیر ها و روش استفاده ازشون رو کاملا توضیح بدی.

5- متحرک رو می دونستم.همون آلارمیش رو می خوام(منتظر سورسم)

6- دستتون درد نکنه یعنی من نمی دونم چطوری باید لودینگ رو عوض کنم؟
پس بازی کلید پرش رو چطوری لودینگش رو عوض کردم؟
منظورم اینه که در بازی وقتی می خوای یک فایل رو لود کنی یک کادری میاد
که در قسمت سیو هم همین طوره.می خوام اون رو عوض کنم.میشه؟

7- اصلا نفهمیدم.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
سوالات جدید:

1- فرض کنید ما یک مربع داریم که تیر می زنه.چطور می تونم کاری کنم که تیر زدنش با توجه به تایم
باشه.مثلا یک تیر بزنه برای تیر بعدیش 30 ثانیه بگذره بعد بتونه دوباره تیر بزنه.
بعد چطوری می تونم برای عکسش یک خشابی رو بگذارم که داره پر میشه؟؟

دستت درد نکنه خیلی زحمت می کشی که جواب های ما رو میدی.
واقعا مدیریت برازنده ی شماست.

ehsan_wwe
20-05-2008, 12:02
1.بگو چی نوشتی من بفهمم تا بتونم کمکت کنم اگه نوشتت از نوع varable است مثل healt باید از سر منوی controls اکشن drow var را انتخواب کنی و نوشته کدی خود را درون var قرار بدی و محتصات x .y هم بدی
به عکس زیر نگاه کن نارنجک و جون از نوع کد هستند ولی من با این روش بالا به صورت زیر در آوردمش

2.3.اگه اندازه عرض راکت (ایکس) و اندازه توپ بزرگتر بشه تا یه جایی مشکل حل میشه همان طور که قبلآ هم گفتم حرکت توپ یک رویداد دیجیتال و با ازافه شدن عدد به ایکس و ایگرگ (وای) حرکت میکنه اگه عدد بزرگی به اون اضافه بشه (تو سرعت بالا می شود ) از جای فعلی غیب میشه و 20 پیکسل جلو تر ظاهر میشه
4.5. هر دوتاشون را تویه یک سورس گذاشتم اگه بخواهم توضیح بدم باید یک کتاب 14 صفحه ای براش بنویسم

6.تو گیم میکری که من دارم بعد از اکشن لود هیچ کادری باز نمیشه فقد یه جا برای نوشتن اسم فایل وجود داره
اگه منظورت import کردن یک سیو که مثلآ تو My Documents وجود داره یه بحث دیگه ست
7.اگه بلدی که یک ایونت بسازی بعد روی دکمه other کلیک کنی بعد گزینه intersect room انتخوابکنی توش یک دونه اکشن [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] بزاری بسم آلله !
برای وقفه افتادن راهای زیادی است . من آسون ترینشونو می گم تایم لاین . برای ساختن خشاب از varable استفاده کن اگه یکم امتحان کنی متوجه میشی
در زمن من هنوز بازی کلید پرش را دانلود نکردم چون سرعت اینتر نتم 14 kb هست اگه سورسشو با یک رمز برام بزاری لطف کردی

sam & snake
20-05-2008, 16:43
سلام دوباره

1- من این رو نوشتم:

if room=will{
draw_background(BG,view_xview,view_yview);//Draws the background
draw_text_ext_transformed_color(view_xview+view_wv iew/2-60,view_yview+view_hview/2-30,'will',12,24,1,1,0,c_white,c_gray,c_gray,c_whit e,Alph);
}

ببخشید هر کاری کردم تگ کد رو پیدا نکردم.

2 و 3. اندازه ی توپ رو هم تغییر دادم ولی نشد که نشد.خودم فکر کنم بتونم درستش کنم . باید روی دیوار
تغییر ایجاد کنی.

4 و 5- حتما.

6- منظورم همون ایمپورت کردنه فایل سیوه.می خوام شکلش عوض بشه. میشه؟؟؟

7- نشد که نشد. این کاری که تو گفتی فکر کنم بای موقعه ایست که دور تا دور زمین رو دیوار
باشه.ولی زمین بازی من دو قسمتی است. (عکسش رو که باید در سایت طراحان پارس دیده باشی)
یک قسمت زمین بازیست و پایینش به اندازه ی یک کادر امتیاز ها رو نشون میده. برای همین هم هست
که وقتی راکت بالا میره از زمین بیرون نمیره چون دیوار چسبیده به آخر روم. ولی وقتی پایین میاد
از ان دیوار رد میشه.من هر کاری که می تونستم کردم مثل ساخت یک آبجکت نامریی که گفتم با برخورد
به راکت بایسته ولی نشد که نشد.چی کار کنم؟

برای ساختن خشاب مشکل حل شد باید با همین تایم لاین و استافده از آلارم درستش کنی.

برای بازی کلید پرش باید بهت بگم که به خدا هر چی می گردم سورسش رو پیدا نمی کنم فکر کنم پاک شده
برای همین هم هست که نتونستم نسخه ی اصلیش رو درست کنم و به خیلی از دوستان هم قول الکی دادم.
ولی به تو و دوستانی که قبلا بهشون قول دادم دوباره قول میدم که سر فرصت یک بار دیگه از اول بسازمش.
برای این نساختمش چون من تمام اسپرایت های بازی رو + بک گراند ها رو توی سورس گذاشتم و از توی
درایوم پاک کردم برای همین ساخت دوباره کل بازی هم ساخته و هم آدم زورش می گیره دوباره بسازتش.
رمز نمی خواد من اصلا قرار بود سورس رو در سایت برای دوستان بگذارم . در تاپیک بازی هم گفته بودم.
به هر حال ببخشید.ولی هر چی سوال در مورد برنامه نویسیش خواستی تا جایی که بتونم کمکت می کنم.

---------------------------------- - ---------------------------------- -------------------------------------- - ------------

ehsan_wwe
20-05-2008, 17:17
از آماده ها هیچ وقت استفاده نکن سعی کن بهشون نگاه کنی اگه از طرز کارشون با خبر شدی بعد استفده کن
کدت به صورت باید تغیر کنه
draw_text_ext_transformed_color(320,240)kkkkkkkkkk kk
اون k گذاشتم تا پراندز ها سر جاشون بشن متوجه هستی!اشکال فونت انجمن است تو از اون k استفاده نکن
برای اینکه توپ بیرون نره باید یک یک ایونت بسازی بعد روی دکمه other کلیک کنی بعد گزینه intersect room انتخوابکنی بعد هر چی برای دیوار نا مرئی نوشتی را درونش کپی کنی و دیوار نامرئی را پاک کنی
از امروز یک دونه نمونه برات میسازم شاید مثل پونگ تو حرفه ای نشه ولی کمکت می کنه

sam & snake
20-05-2008, 18:02
اون تکستی که داده بودید اشتباه بود.بهم ارور داد.
میرم امتحان می کنم.
خیلی با این کارت بهم کمک می کنی.
ممنون.

sam & snake
20-05-2008, 18:19
یک سوال دیگه احسان جان. من در ترانسپورت کردن یک اسپرایت مشکل دارم. هر کاری می کنم یک تیکه ازش
می مونه.مخصوصا وقتی یک اسپرایت رو می خوام فیلیپ ویکتریال کنم که جاش عوض بشه دیگه اصلا ترانسپورت نمیشه و همون طوری میاد توی بازی .میتونی در این زمینه کمکم کنی.

sam & snake
20-05-2008, 22:49
یک سوال دیگه هم داشتم که تازه یادم اومد.
می خواستم بپرسم که چطوری میتونم برای بازیم یک خطی بگذارم که بازیکن نتونه از
اون خط جلوتر بره ؟
منظورم اینه که با گذاشتن یک خط بگم که بازیکن نتونه از اون خط جلوتر بره ولی از عقب اون خط می تونه
آزادانه حرکت کنه.چطوری میشه تعریف کرد که از فلان جا نتونه بازیکن بیاد جلو؟؟؟

ehsan_wwe
21-05-2008, 00:36
1.مشکل ترانسپورت کردن به این صورت حل میشه اون اسپرایتی که به صورت نا مطلوب در آمده را روش دابل کلیک کن تو صفحه ای که باز میشه edit sprite را بزن بعد روی عکس اسپرایت دابل کلیک کن بعد با استفاده از ذره بین تا جای ممکن اسپرایت را گنده کن بعد با کمک scrool bar ها به پایین ترین و چپ ترین قسمت عکس برو (گوشه پایین سمت چپ ) با مداد رنگیو که می خواهی ترانس پورت بشه یک نقطه در گوشه ای ترن جا می کشی تا مثل عکس زیر بشود

2.باید ببینی خطط عمودیه یا افقی اگه عمودی بود برای اون شیئ یک اکشن jamp to position می ندازی تو ایونت برخورد با خط عمودی و درون y اون 1-y را مینویسیم (اگه خط از شیئ چپ تر قرار داشت ) تو X هم x خالی می نویسیم برای خط افقی هم این بالا ولی X جای y میشینه

sam & snake
21-05-2008, 09:41
این کار رو کردم ولی اصلا درست نشد.اصلا فکر نکنم ربطی به اون مربع کوچیک سمت چپ داشته باشه.
حالا باید چی کار کنم که این درست بشه؟!

برای سوال 2 ممنون میرم امتحان کنم.

sam & snake
21-05-2008, 09:48
ببخشید دبل پست میدم.
یک اتفاق خیلی بد برای گیم میکر افتاده . من گیم میکر معمولی(little) رو نصب کردم و بعد روش
برنامه ی Loader رو توی محل نصبش کپی کردم ولی نمی دونم چرا هر کاری می کنم نمیاد .
تا دیروز می اومد ولی امروز هر چی روی لودر کلیک می کنم نمیاد .
چی کار کنم؟
احسان جان شما گیم میکر نسخه ی حرفه ایش رو از کجا گیر اوردید؟
من فکر کنم اشکال از ریجیستریش باشه. فکر کنم مدت زمان استفاده از نرم افزار
تموم شده و الان باید برم اصلش رو بخرم.

لطفا خیلی فوری کمکم کنید

ehsan_wwe
21-05-2008, 12:29
اگه من قبول داری فقط به اون مربع گوشه صفحه ربط داره اون هر رنگی باشه اون رنگ تو عکس غیب میشه
اگه نشد هتمآ مربع تو گوشه ترین نقطه نبوده یا اینکه رنگ درست را براش انتخواب نکردی

گیم میکر من یک ارور همیشه میده ولی من 20 تا پشت سر هم باز میکنم 17 همیش دیگه ارور نمی ده

گیم میکر 7.5 نسخه پرو را از این لینک بگیر

sam & snake
21-05-2008, 13:57
ممنون.
بازم امتحان می کنم.

sam & snake
21-05-2008, 14:26
احسان جان دانلود کردم دستت درد نکنه اون کرکش هم کپی کردم ولی یک مشکل اساسی داره اونم
اینه که وقتی توش میری نوشته pro ولی وقتی یک فایل رو بازخوانی می کنی و بر روی کلید سبز
run the game کلیک می کنی تا بازیت بیاد در لودینگی میاد یک دفعه پرو به لیتل تبدیل میشه و یک ارور میاد
و میگه که نسخه ی شما پرو نیست و بازیم رو نمی خونه .
شما چطوری از این فایل استفاده می کنید؟

ehsan_wwe
21-05-2008, 14:46
ماله اینه که تو بازی را از خود گیم میکر باز کردی باید اول کرک را باز کنی بعد ازش استفاده کنی مثلا می خواهی یک سورس را باز کنی نباید روی اون دابل کلیک کنی باید اول کرک را باز کنی بعد فایل سورس را توی اون بکشی و رها کنی

پشت سر هم پست میدی می خواهی شمارش پوست هات بره بالا ای شیتون

mst_ab
21-05-2008, 19:45
عذر خواهی از تمام دوستان!
من اینترنتم تموم شده و اصلاً حال و حوصله ندارم با این اینترنت کار کنم! یه مدت به دلیل امتحانات نمیام......

فحش ندید!!!

mst_ab
21-05-2008, 19:58
اول تابستون ، می بینمتون!
منتظر باشید!

sam & snake
21-05-2008, 23:21
این کار رو هم کردم ولی باز هم همون طوری میشه اول می نویسه پرو ولی بعد در لودینگ بازی
تغییرش میده.چی کار کنم؟!!!!!

ehsan_wwe
21-05-2008, 23:43
من واقآ نمیدونم تو کامپیوتر 20 از دوستام امتحان شد من تو خونشون بودم اما این ارور را نداد با فایل Dr-xj باز کردی یعنی رو دکتر کلیک کردی اگه کردی دیگه من نمیدونم مشکل کجاست

sam & snake
22-05-2008, 09:06
درستش کردم.
ممنون

sam & snake
22-05-2008, 14:17
سلام

دوباره با چند تا سوال اومدم:

1- درباره ی اون خطی که مانع حرکت راکت میشد باید بگم کار نکرد یا شاید هم اشتباه رفتم اگه میشه
یک بار مراحل رو بگو(بترتیب)
من خودم گفتم که دیوار نامریی درست می کنم و بهش میگه که با برخورد به راکت بایسته که این قدر گیر کرد
و بد بود که حالم گرفته شد.

2- در دسته های جوستیکی که یک چیز دارند مثل موس که می گرده(اسمش یادم نیست) . خب آیا چنین
کلیدی رو میشه برای گیم میکر تعریف کرد اصلا داره چنین کلیدیو؟( ما که ندیدیم)

3- یک سوال داشتم هر عملی رو که برای خودمون اجرا می کنیم چطوری می تونیم کاری کنیم همون
عمل برای دشمنمون اجرا شود.
مثلا می خواهیم بگیم به دشمن تیر بزنیم.چطوری میشه با همین کد کاری کنیم که دشمن این کار رو بکنه.
اصلا این طوریه؟؟ یعنی در ساخت بازی باید عمل خودمون رو مثلا با یک کد به دشمن تبدیل کنیم؟

4- این کد به چه معناست:

Y=loop.y; 11111

1 ها به خاطر فونت سایته.یک ها در کد نیست.

5- یک سوال قبلا پرسیدم جواب ندادید.

وقتی ما یک اسپرایتی رو Vectrial (اگه درست نوشته باشم) می کنیم که جهتش عوض بشه چرا
دیگه اون اسپرایت ترانسپورت نمی شه؟

6- وقتی در بازیم سرعت یک توپ زیاد میشه وقتی دقت می کنم می بینم به اصلا به دیوار نمی خوره و به زمین می خوره
یعنی به حای اینکه به دیوار بخوره و بلوکه بشه یکم بالاتر از دیوار که زمین هست می خوره(در سرعت زیاد)
اشکال از چیست؟
راه حل چیست؟

ehsan_wwe
22-05-2008, 18:28
1.بهترین راه برای درک موضوع یه نگاه به فایل سورسی که برات ساختم

2.تو گیم میکر به صورت پیش فرض آنالوگ دسته توش کار نمی کنه باید براش فایک GEX دانلود کنی تا کار کنه
3.نه برای دشمن کد سوا می نویسی تا هوش مصنوعی داشته باشد
4.یعنی varable ایگرگ (وای ) مقدارش با ایگرگ (y) آبجکت loop برار باشه ما تو گیم میکر ایگرگ با حروف بزرگ نداریم پس با نوشتن ایگرگ بزرگ یک varable ساختیم

5. به عکس زیر نگاه کن تو حالت شماره یک گوشه سمت چپ پایین تصویر (تو ذره بین نگاه کن )سفید رنگه پس رنگ سفید تصویر حذف می شود اما تو تصویر شماره 2 حالت vertical شده است و مربع گوشه پایین سمت چپ سیاه شده پس رنگ سفید باقی میمتند و رنگ سیاه غیب می شود
6.فکر نمی کنم راحی داشته باشه

sam & snake
27-05-2008, 15:00
سلام دوباره .

گفتم این تاپیک خلوت شده گفتم دوباره یکسری سوال کنم:

1- من یک نوشته ی متحرک در فتوشاپ درست کردم حالا اوردمش توی گیم میکر و وقتی
بصورت آبجکتش می کنم و توی بازیم می گذارم سرعتش خیلی بالاست در صورتی که من
سرعت حرکت نوشته رو آروم گذاشتم.چنین مشکلی رو کلا با همه ی اسپرایت های متحرک
دارم می خوام سرعتشون همون سرعتی باشه که قبلا در فوتوشاپ درست کردم و اصلا
سرعتشون زیاد نشه.

2- مشکلم با دیوار حل نشد.در سورس شما کار می کنه ولی در بازیه من نه.
3- اون کدی که گفتم یعنی چی رو می خوام کاری کنم که برای x هم همین طور بشه مثل وای.
ولی هر کاری کردم نمیشه.یعنی می خوام :
y=ball.y; jjjjjj
برای x هم باشه.
چی کار کنم؟

4- چطوری میشه هوش مصنوعی در گیم میکر طراحی کرد؟
که بتونیم تمام حالات رو برای بازی تعریف کنیم که اگه فلان شد فلان بشه
اگه بازیکن راست رفت بمیره و اگه چپ رفت زنده بمونه(چه مثال ضایعه ای)

با تشکر

حمید جان
27-05-2008, 21:20
سلام

1-یه سوال چطور میشه مثلا از یه تفنک
یه تیری رها بشه به دشمن به خوره و
نابودش کنه؟
2-چطوری یه آبجت سوار یه آبجت دیگه بشه؟

خیلی خیلی ممنون

Borhan72
28-05-2008, 09:38
sam & Snake جان جواب برای سوال اولت اينه كه اين كد رو به صورت Crate براي ابجكتت بذاري:
image_speed=سرعت دلخواه
(بقيه رو نميدونم)

ehsan_wwe
28-05-2008, 11:56
1. دوستمون جواب داد
2.اگه سورس بازیتو به من بدی من برات درستش می کنم
3..4.چاره کار تو هوش مصنوعی فکر کنم بدونم چه چیزیو احتیاج داری تو سورسی که به من میدی برات یک نمونه کامل قابل درک درست می کنم ( تو میخای راکت دشمن به سمت توپ بره ولی بعض مو قع ها گول بخوره باید یک هوش ابتدایی براش نوشت )

رمز فایل سورستون را برام پیام شخصی بفرستید منم قول میدم ازش استفاده نکنم

تاحالا مربوط به آقای sam&snake

و حالا آقای حمید جوووون.
باید یک آبجکت جدید بسازی با اسپرایت تیر (عکس تیر معمولآ یه دایره کوچیکه ) توش ایونت بر خورد با دشمن را بسازی بعد تو این ایونت اکشن destory instanse از سر منوی دوم (main1 ) انتخواب کن توش نقطه self را به other تقیر بده بعد ok ابجکت را بزن برو آبجکت تفنگ را باز کن تو ایونت مربوطه (key_releas_space یک نمونه بود ) اکشن creat moveing بزار بعد تیک releativ ا حتمآ بزار بعد از منوی کرکره ای object (بالای ایکس ) تیرو انتخواب کن نقطه روی self می مونه و فایل را ok کن تموم شد
2.اگر فزض کنیم savar نام آبجکت تفنگ , sarbaz نام ابجکت سرباز است به صورت زیر کار می کنیم
تو آبجکتی که باید سوار بشه یک (tofang) یک ایونت استپ میگزاریم توش این کد را می نویسیم

برای اینکه تو جای دلخواهت قرار بگیره جلوی دات ایکس و دات اگرگ (وای) یه عددی را جمع کن
اما اگه یه آموزش کامل از اینکه چجوری اگه روت به جلو بود تیرت رو به جلو اگه رو به عقب بودی تیرت رو به عقب بره بحث دیگه ای داره

حمید جان
28-05-2008, 15:35
سلام

خیلی ممنون ehsan_wwe جووووووون

حمید جان
28-05-2008, 18:06
سلام

یه مشکلی هست
هر کاری کردم تیر به طرف جلو نرفت و ثابت بود؟

ممنون

ehsan_wwe
28-05-2008, 19:50
آخ یادم رفت بگم تو اکشن creat moveing باید speed را هم از 0 به عدد دلخواه تغییر بدی و direction هم زاویه شلیک را مشخص می کند (0 شزق.90بالا.180غرب.270جنوب)
یادم رفت بگم که تو ایونت برخورد تیر با دشمن باید یک destory instance دیگه با حالت نقطه self بزاری
به این سورس نگاه کن

حمید جان
29-05-2008, 08:46
آخ یادم رفت بگم تو اکشن creat moveing باید speed را هم از 0 به عدد دلخواه تغییر بدی و direction هم زاویه شلیک را مشخص می کند (0 شزق.90بالا.180غرب.270جنوب)
یادم رفت بگم که تو ایونت برخورد تیر با دشمن باید یک destory instance دیگه با حالت نقطه self بزاری
به این سورس نگاه کن

سلام

:40:دمت گرم خیلی باحالی.:40:

sam & snake
29-05-2008, 09:40
سلام
به وسيله ي چه كدي مي تونيم تعريف كنيم كه با كليك روي آبجكت a آبجکت b که در روم
مثلا c هست عوض بشه.مثلا من می خوام برای بازیم قدرت انتخاب زمین بگذارم که
فرد بازیکن بتونه زمین بازیش رو انتخاب کنه. می خوام تعریف کنم که با رفتن روی گزینه ی
a که زمین هست بتونم آبجکت زمینم رو که b هست در روم c عوض کنم.امیدوارم فهمیده باشید.a= گزینه ی انتخاب زمین b= زمین c= اسم روممه.
با تشکر

ehsan_wwe
29-05-2008, 11:44
اینی که شما گفتید راه زیاد کار بردی نیست برای قدرت انتخواب من به شما استفاده از varable با مقدار true یا false رو پیش نهاد می کنم با این حال من برای شما یک نمونه سورس ساختم چون توضیح دادن در باره ی روشی ک خواستی خیلی زمان می بره
فقط یک چیزی برای اکشن هات برای اینکه روی یک آبجکت دیگر کار کند می تونی نقطه self را به object تغییر بدی (برای نمونه اکشن دیستوری داخل سورس ) و آبجکتی را که می خواهی روش عملیات انتخواب بشه را انتخواب کنی

sam & snake
29-05-2008, 18:35
خوب این برای موقعه ایست که هم گزینه و هم زمین در یک روم باشند ولی روم گزینه ی من با زمین بازی
فرق داره.فکر کنم چیزی که من گفتم هم راحت تره و هم بهتر.
نمیدونم.
حالا اون کد رو شما می دونید؟!

ehsan_wwe
29-05-2008, 18:44
بله استفاده از varable از نوع global . و با مقدار true یا false .

sam & snake
29-05-2008, 18:57
ها ای که گفتی یعنی چی؟
میشه یکم در مورد این گلوبل واربل برام توضیح بدی.
ممنون

ehsan_wwe
29-05-2008, 23:57
ببین تو ایونت creat یک آبجت این دستور را می دهی به این دستور ها میگن متغیر یا ورایبل (یک نمونه آماده گیم میکر متغیر از نوع گلوبال از پیش ساخته شده healt و score و lives است )

به سورسی که برات می زارم نگاه کن به روش استفاده از ورایبل پی میبری

اگه استفاده از ورایبل را هم خوب یاد بگیری دیگه برای خودت متخصص گیم میکر می شوی

حمید جان
30-05-2008, 18:56
سلام

باز هم زحمت براتون دارم

1-چطوری میشه تو فضای سه بعدی که ایجاد کردیم
از پست سر آبجکت نشون بده؟(سوم شخص)
2-چطوری مثل کانتر فقط دست طرف دیده بشه؟(اول شخص)
(اگه میشه یکم ساده توضیح بدید)

ممنون

ehsan_wwe
30-05-2008, 21:17
یک سورپرایز برات دارم آقا حمید (با یک فایل استاد بازی سه بعدی میشی تو گیم میکر)

این بسته آموزشی کامل ساخت بازی اول شخص است از لینک زیر بگیرش سور پرایز هم تو این هفته برات پیام خصوصی می کنم:11:

اینم لینکش

sam & snake
30-05-2008, 23:40
عالی بود مرسی.حالا اگه بخوام به جای آبجکت برای زمین هام از بک گراند استفاده کنم چی؟!

ehsan_wwe
31-05-2008, 00:45
این که دیگه سوال نداره ( تو دیگه چرا این سوالو پرسیدی )
بجای creat instanc از اکشن chenge backgrund استفاده کن

حمید جان
31-05-2008, 02:06
یک سورپرایز برات دارم آقا حمید (با یک فایل استاد بازی سه بعدی میشی تو گیم میکر)

این بسته آموزشی کامل ساخت بازی اول شخص است از لینک زیر بگیرش سور پرایز هم تو این هفته برات پیام خصوصی می کنم:11:

اینم لینکش

سلام

دمت گرم.همین رو هم که دادی خودش سورپرایز بود.
منتظر پیام خصوصی شما هستم(بی صبرانه).

بازهم ممنون

sam & snake
31-05-2008, 11:18
نه احسان جان این رو میدونم مشکل من اینه که چنین گزینه ای وجود نداره یا شاید هم من کتابخانه اش رو
ندارم.

sam & snake
31-05-2008, 11:42
راستی همون دیواری که گفتی و سورسش رو بهم دادی خیلی ازش استفاده مردم خواستم تشکر کنم.
ولی الان می خوام برای دیوار یک نیم دایره درست کنم . اینی که گفتید در صورتی بود که یک دیوار عمودی
باشه و یک دیوار افقی.
الان من می خوام به جای عمودی و افقی یک نیم دایره درست کنم که بازیکن از این نیم دایره بیرون نتونه بیرون بیاد.
مثل عکس زیر:
چنین چیزی امکان دارد.
جوری که پلیر بتواند تا لبه ی بزرگ نیم دایره بیاد و توی محدوده ی نیم دایره آزادانه حرکت کنه ولی از اون جلوتر نیاد.

بازیکن= پلیر نیم دایره= دیوار

حمید جان
01-06-2008, 05:25
سلام

دو تا سوال دیگه(در محیط 3 بعدی)
1-2-چطوری میشه مثلا آبجکت با پیدا کردن کلید بتونه
در رو باز کنه و...(از این جور چیزها)؟
2-دوربین با موس حرکت کنه؟

حمید جان
01-06-2008, 14:38
سلام

یه سوال دیگه چطوری میشه
گفت که یه صدا مثلا هر 10 دقیقه تکرار
بشه؟

ehsan_wwe
01-06-2008, 16:25
آقای sam$snakث
از اون x و y نمی تونی تو چیز گرد استفاده کنی بجاش باید از ایونت برخورد ( با دردسراش ) استفاده کنی
اقا حمید گل
سوال اول : صبر کن تا سورپرایزت حاضر بشه
سوال دوم : به این سورس نگاه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ehsan_wwe
01-06-2008, 16:30
الان رفتم خوندم صفحه قبلو آره کتابخونشو نداری
میتونی از کد [ackground_visible[0
سه چهارتا برای یک روم بکگراند بزار بعد از کد بالا استفاده کن

sam & snake
03-06-2008, 03:05
سلام ممنون.

چند تا سوال دارم و شاید آخرین سوال هایم باشه.

1- اگه مشکل توپ حل بشه خیلی خوب میشه .بیشتر اوقات خودش
به طور اتوماتیک به جای اینکه به دیوار به خوره به کمی بالاتر از ان می خوره.
فکرکنم به جایی که ترانسپورت شده می خوره. که بازی رو از حالت طبیعی در میاره.

2- راکت من چون به شکل دایره هست وقتی توپ بهش می خوره خیلی صدا میده.
من بهش گفتم که به برخورد توپ به راکت یک صدا پپخش بشه که وقتی توپ به راکت
می خوره به جای اینکه اون صدا یک بار پخش بشه هزار بار پخش میشه.

3- بعضی موقع ها بازی گیر می کنه در حالی که توپ دست بازیکن حریف هست.این چطوری حل میشه.

4- مشکل رفتن راکت از بیرون هم حل نشد وقتی راکت میره سمت راست از صفحه میره بیرون.
در قسمت چپ نمیشه به خاطر اینکه قسمت چپ چسبیده به آخر روم هست ولی قسمت راست با آخر روم
خیلی فاصله داره.
چطوری این مشکل ها رو حل کنم.

در این مدت داشتم این ها رو حل می کردم که 3 تاش حل شد و این 4 تا موندن.
با تشکر.

حمید جان
03-06-2008, 10:36
سلام
چطوری توی Game Maker میشه یک عکس 3 بعدی رو داخل یک بازی سه بعدی برد طوری که بشه از زوایای مختلف اونو دید.
(مثلا وقتی یه صندلی میزاری زمانی که میری پشتش پشت صندلی و وقتی میای جلو جلوی صندلی دیده بشه؟)
ممنون

ehsan_wwe
03-06-2008, 13:52
سلام ممنون.

چند تا سوال دارم و شاید آخرین سوال هایم باشه.

1- اگه مشکل توپ حل بشه خیلی خوب میشه .بیشتر اوقات خودش
به طور اتوماتیک به جای اینکه به دیوار به خوره به کمی بالاتر از ان می خوره.
فکرکنم به جایی که ترانسپورت شده می خوره. که بازی رو از حالت طبیعی در میاره.

2- راکت من چون به شکل دایره هست وقتی توپ بهش می خوره خیلی صدا میده.
من بهش گفتم که به برخورد توپ به راکت یک صدا پپخش بشه که وقتی توپ به راکت
می خوره به جای اینکه اون صدا یک بار پخش بشه هزار بار پخش میشه.

3- بعضی موقع ها بازی گیر می کنه در حالی که توپ دست بازیکن حریف هست.این چطوری حل میشه.

4- مشکل رفتن راکت از بیرون هم حل نشد وقتی راکت میره سمت راست از صفحه میره بیرون.
در قسمت چپ نمیشه به خاطر اینکه قسمت چپ چسبیده به آخر روم هست ولی قسمت راست با آخر روم
خیلی فاصله داره.
چطوری این مشکل ها رو حل کنم.

در این مدت داشتم این ها رو حل می کردم که 3 تاش حل شد و این 4 تا موندن.
با تشکر.

انشا آلله که خودت دیگه استاد گیم میکر بشی . و دیگه هیچ جای گیم میکر برات گنگ نباشه . اگه پروژتون تموم شد نظرتون با یک کار گروهی که به اسم بازی سازان پی سی ورلد چیه (یعنی بعد از برنامه نویس هرکس یک مرحله بسازه)

یک.دو و چهار مشکلشون با یک کار ساده حل می شه باید روی اسپرایتشون دابل کلیک کنی بعد روی دکمه center کلیک کنی (برای یک دوتا دوتا دیوار افقی بساز با دوتا اسپرایت یک شکل با این تفاوت که ونی که بالا قرار می گیره علامت مثبتش پایین ترین جای عکس باشه و اونی که پایین صفحه قرار میگیره بالا ترین )
3.من نمیدونم چه هوشی برای حریفت ساختی نمیتونم کمکت کنم یکگ ذره از برنامه نویستو برام توضیح بده
4.پاسخ دادم

ehsan_wwe
03-06-2008, 13:54
دابل پوست شد مجبور شدم دومی رو ویرایش کنم

سلام
چطوری توی Game Maker میشه یک عکس 3 بعدی رو داخل یک بازی سه بعدی بردطوری که بشه از زوایای مختلف اونو دید.
(مثلا وقتی یه صندلی میزاری زمانی که میری پشتش پشت صندلی و وقتی میای جلو جلوی صندلی دیده بشه؟)
ممنون

میشه ولی به این سادگی ها نیست تازه تو که به بازی سه بعدی علاقه داری گیم میکر گزینه مناسبی نیست خیلی سخته و خیلی ناقصه (من هر کاری کردم تا یاد بگیرم که چطوری یک شکل سه بعدی را تو ی گیم میکر باز کنم یاد نگرفتم )

sam & snake
03-06-2008, 19:10
اصلا منظورت رو نفهمیدم .کدوم اسپرایت ها رو باید دو تا بسازم؟!
یکم بیشتر توضیح بده.ممنون

-------------------------------
برای تابستان برنامه دارم احسان جان.
قراره یک گروه ساخت بازی بزنم که 3 تا برنامه نویس
4 تا گرافیک کار و انیماتور و 2 تا انیم کار توش فعالیت دارند.
یک ایده ی کاملا جدید دارم که می ترکونه.
برنامه نویس ها هم شما هستی و مصطفی و کوشا جان
اگر قبول کنید.

ehsan_wwe
03-06-2008, 20:19
برای راکتت بهترین راه همون استفاده از ایونت کلیشن ولی اگه از روش ایکس . ایگرگ می خای بری جلو به به پنجره اسپرایت پراپرتیز این سورس نگاه کن
برای دیوار افقی دوتا اسپرایت ساختم با دوتا ابجکت
البته اینم بگم که این سورس مثل لوقمه ایه که از پشت سر بخوریش

برای این که یک صدا فقط یک بار پخش بشه از فایل mp3 استفاده کن

حمید جان
05-06-2008, 09:53
سلام

یه سوال در مورد بازی استراتژیک

چه طوری میشه وقتی رویه یه خونه کلیک کردیم یه منو بازی بشه
که بعد رو اون منو یه گزینه داشته باشه که بزنید و بعد ازمثلا 10 ثانیه
یه آدم بیاد بیرون(بر اساس مقدار پول و نیروی انسانی)

(راستی من رفتم تو کار استراتژیک و با سوالام کچلتون میکنم:-)

sam & snake
05-06-2008, 16:10
احسان جان کار نکرد.هیچ کدوم درست نبود.!

ehsan_wwe
05-06-2008, 23:42
منظورتو نمیدونم چیه اگه اینه
برای این که یک صدا فقط یک بار پخش بشه از فایل mp3 استفاده کن
که باید بهت بگم که من برای بازیهام از این روش استفاده میکنم فرقش اینه که فایل mp3 اگه پلیش تموم بشه دباره از اول پخش میشه ولی wav میلی ثانیه به میلی ثانیه یک بار صدا پخش میشه و صداهای قبلو قطع نمیکنه (اما اون یکی بقیه صداها قطع میشن خودش پخش میشه )

من نمی دونم آخه از چه روشی داری استفاده میکنی نوع رومت چیه چه آبجکت هایی داری از چه جهتی داری بازی میکنی و.... :41:
ایناییم که می گم همش حدسه از مدل بازیه تو که اگه اینجوری ساخته باشه ان اتفاق بیفته و............

خدا وکیلی اگه این همه پروژه نداشتم وقت میکردم برات یک بازی پونگ کامل میساختم سورسشو بهت پیام شخصی میکردم انقدر دردسر نداشته باشی:11:

sam & snake
06-06-2008, 00:43
این قدر شرمندمون نکن احسان جان
شما برای ما خیلی زحمت ها کشیدی.
فقط نام و نام خانوادگیت رو برام پی ام کن.

--------------------------
مدل بازیم در سایت طراحان پارس هست.یک شات اونجا از بازیم گذاشتم.
نمی دونم کدوم صفحه هست.

ممنونم

حمید جان
11-06-2008, 06:40
سلام

2تا سوال
1-چطوری میشه برای بازی منو گذاشت؟
2-چه طوری وقتی یه دکمه رو پشت سر هم فشار بدیم سرعت آبجکت زیاد بشه؟

ممنون

ehsan_wwe
11-06-2008, 20:26
سلام حمید چطوری
1. من یک روش بلدم و برای بازی هام استفاده می کنم ( اونم با استفاده از آبجکت ها ) برای هر گزینه یک آبجکت میزاریم که اگه کلیک روش شد ایونت توش اتفاق بیوفته
2.اگه می خواهی که اگه آروم بزنی سرعت کم بشه و تند بزنی سرعت زیاد باید یک ایونت استپ بسازی توش دستور زیرو بدی

بعد یک ایونت (برای مثال ) بلا بساز توش یک اکشن حرکتی (هر کدام که دلیت خاست هر اکشنی که باعث حرکت میشه ) بزار بعد از مقدار دادن به اون اکشن تیک ریلیتیو را بذار

حمید جان
11-06-2008, 21:03
سلام

ممنون احسان جان.

حمید جان
13-06-2008, 08:57
به نام خدا
سلام

چطوری میشه وقتی مثلا آبجکت یک خورد به آبجکت دو دستوراتش عمل کنه
و وقتی مثلا Q رو فشار دا دستوراتش غیر فعال بشه؟

ممنون

ehsan_wwe
13-06-2008, 18:28
به نام خدا
سلام حمید
سادست باید تو اونت کریت آبجکت یک یک کد بنویسی ( به این مدل کد ها میگن ورایبل یا متغیر ) مثلا

بجای barkhord هر کلمه ای که به رنگ سیاه باشه میتونی بنویسی فقط باید توی اون کلمه از داده های حروف و عدد استفاده بشه و فاصله هم نداشته باشه
حالا تو ایونت برخورد با آبجکت یک ودو کد زیر را وارد کن

حالا تو ایونت استپ یک اکشن if var که یک 6 ضلعی است در سر منوی کنترول ( پایینش) قرار بدهی
در قسمت var اسم متغیر را بنویسید . ودر قسمت پایینش مقدار را وارد کنید که باید true باشد بعد ok را بزنید و در زیرش یک اکشن کروشه ( مثلث رو به بالا ) قرار دهید در زیر این مثلث اون مجموعه دستوراتی را که می خواهید اجرا شوند را قرار دهید و در آخرش اکشن کروشه بسته را بگذارید ( مثلث رو به پایین )

حمید جان
13-06-2008, 19:43
به نام خدا
سلام

احسان جان ممنون ولی
من فکر میکنم شما منظور منو نگرفتید یا اینکه من نمتونستم
حالا بذارید یه مثال خیلی ساده بزنم:
وقتی کاراکتر رفت خورد به ماشین ناپدید بشه و دستورات ماشین
که برای حرکت هستند فعال بشند و وقتی کلیدی رو فشار دادمثلا F
کاراکتر کنار ماشین ظاهر بشه و آبجکت ماشین دوباره غیر عال بشه تا وقتی
که دوباره کاراکتر بهش بخوره
(ببخشید که بهتون درد سر میدم)
ممنون

ehsan_wwe
13-06-2008, 21:08
یک راه ساده وجود داره
من برات تا نیم ساعت دیگه یک سورس میزارم به این سورس نگاه کن و سوالاتتو ازم بپرس

بفرما اینم سورس

sam & snake
14-06-2008, 01:03
سلام
من دوباره با چند تا سوال اومدم.

يك سوال داشتم كه هميشه دوست داشتم بدونم گيم ميكر قابليت اجراش رو به طور
طبيعي داره يا نه.فرض كنيد شات زير يك بازي پلتفرم هست .و زير خط سفيد هم زمين
بازيه.
آيا ميشه كاري كرد كه بازيكن روي اين خط به طور طبيعي راه بره.(خيلي طبيعي بتونه
شيب ها و ... بگذرونه)اگه ميشه بگيد بايد چي كار كنم؟
زمين من يك تكه هستا. مي خوام اين حالتي كه داره رو حفظ كنه چون من هر بازي
از گيم ميكر ديدم از سيستم تايل استفاده كردن و زمين صاف صاف هست يا
مثل بازي بانس آقا احسان براي شيب ها يك سطح شيب دار گذاشتند.
اما من مي خوام شكل زمينم همين طوري باشه و حالتش از دست نره و كاراكتر هم روش
خيلي طبيعي راه بره.
يك سوال ديگه فلش چنين قابليتي رو در ساخت بازي داره؟

ممنون ميشم كمي توضيح دهيد. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اينم زميني كه منظورم بود:
---------------------------

چطوري ميشه تعريف كرد كه با زدن يك كليد مثلا اينتر همه ي آبجكت هايي كه
در بازي فعال بودند و مثلا حركت مي كردند از كار بيفتند و دوباره با زدن اينتر فعال شوند.
براي منوي بازي مي خوام كه با زدن اسكپ مي خوام يك منو در داخل بازي باز بشه و بازي
غير فعال يا پاييوز بشه.

--------------------------------
راستي يك سوال ديگه چي كار كنم كه ترانسپورتم با بهترين كيفيت انجام بشه براي همين
زمين بازي پلتفرمم پشت زمينه رو سفيد كردم و بردمش توي گيم ميكر و رفتم توي
تغييرات اسپرايت و تا ميشد زوم كردم و پايين ترين و سمت چپ ترين قسمت رو به رنگ
سفيد(رنگ پشت زمينه) كردم اما بازم يكم رنگ سفيد ديده ميشه.
چطوري ميتونم اين مشكل رو حل كنم؟

ehsan_wwe
14-06-2008, 01:08
1.قابلیتشو داره باید پلاگین esey motion براش بیاری ( یا دستور براش بنویسی که خیلی سخته ) اینم لینک دانلود پلا گین
تمام مهتویات زیپ باید داخل آدرس زیر کپی بشه و در خود گیم میکر به روش زیر پیش برو
Program Files\Game_Maker7\extensions

انم یک سوزس که بعد از نصب پلاگین میتونی استفاده کنی

2. منم توش موندم ( دوسه تا راه بلدم ولی بدرد نمیخوره
3.چون عکسی که ترانسپورت کردی بافرمت مناسب نیست باید بافرمت BMP یا gif باشه اگه jpg بشه عکس رنگاشو قاتی میکنه ( به هیچ عنوان نباید jpg باشه یا بوده باشه )

حمید جان
14-06-2008, 02:49
سلام

احسان جان سورسی که خیلی خوب بود ممنون
ولی موقعی که کاراکتر سوار ماشین میشه و بعد پیاده میشه
ماشین به جهت اول برمبگرده(منظور روبه ماشین به سمت بالاست و وقتی F روفشار میدید کاراکتر خارج میشه و ماشین میشه سمت راست)
راستی وقتی F رو میزنم این پبغام رو میده:

ERROR in
action number 3
of Keyboard Event for F-key Key
for object car:
Error in expression:object1.y-50
position 1: Unknown variable object1
for object car:
Error in expression:object1.x-50
position 1: Unknown variable object1

ehsan_wwe
14-06-2008, 16:51
امتحان کردم هیچ اروری نمیده

اصلا نمی فهمم در باره چی حرف میزنی ؟؟؟؟ در باره بازی منه بازی من ماشین رو نداره که

حمید جان
14-06-2008, 20:59
سلام

منظورم اینه که وقتی دستور شما رو برای بازی خودم استفاده کردم
دوتا مشکلی رو که گفتم بوجود اومد

ممنون

sam & snake
15-06-2008, 13:21
ممنون امتحان می کنم.
خبرش رو بهتون میدم.

DHAMID
18-06-2008, 17:26
چرا من وقتی میخوام اسپرایت انتخاب کنم فقط یه قسمتشو نشون میده همشو نشون نمیده؟
یعنی یه گوشه از اسپرایتو

ehsan_wwe
18-06-2008, 21:04
چون تو esprite edit ( همون جایی که لود کردن اسپرایت و کلی آپشن دیگه هم دار ) باید تیک tanction را برداری (گوشه پایین سمت چپ )

Ar@m
18-06-2008, 22:14
مي شه توي گيم ميكر كاري كنم كه بشه فارسي تايپ كرد؟

Moh3en_DDD
19-06-2008, 09:57
مي شه توي گيم ميكر كاري كنم كه بشه فارسي تايپ كرد؟

سلام .

تو کجا هاش فارسی تایپ کرد ؟

میشه واضح تر توضیح بدید ؟ :46:

obi-wan
19-06-2008, 16:19
می تونی از نرم افزار مریم استفاده کنی.داخل اون تایپ کن و بعد کپی کن به بازی در ضمن یادت باشه که گزینه All رو بزنی !

Ar@m
19-06-2008, 23:50
سلام .

تو کجا هاش فارسی تایپ کرد ؟

میشه واضح تر توضیح بدید ؟ :46:
سلام
يعني مي خواستم يه فونت فارسي به بازي اضافه كنم تا مستقل عمل كنه و بعدا اگه توي يه سيستم ديگه فونتش نبود بجاي نوشته ها علامت سوال ظاهر نشه اما من نسخه پرو ندارم و توي اين نسخه گيم ميكر هم هيچ جا رو براي اضافه كردن فونت پيدا نكردم حالا چيكار كنم؟نسخه پرو بگيرم مشكل حله؟

می تونی از نرم افزار مریم استفاده کنی.داخل اون تایپ کن و بعد کپی کن به بازی در ضمن یادت باشه که گزینه All رو بزنی !
مرسي ولي موضوع من تايپ كردن نيست مي خوام مطمئن باشم بعدا نوشته هاش خرچنگ غورباقه نشه!

Moh3en_DDD
19-06-2008, 23:58
سلام
يعني مي خواستم يه فونت فارسي به بازي اضافه كنم تا مستقل عمل كنه و بعدا اگه توي يه سيستم ديگه فونتش نبود بجاي نوشته ها علامت سوال ظاهر نشه اما من نسخه پرو ندارم و توي اين نسخه گيم ميكر هم هيچ جا رو براي اضافه كردن فونت پيدا نكردم حالا چيكار كنم؟نسخه پرو بگيرم مشكل حله؟

اگر توی سیستم خودتون مشکلی نداشته باشه توی سیستم های دیگه هم نباید مشکل پیدا کنه ... البته اگر تنظیماتش فونت سیستمشون درست باشه ...

اين نسخه گيم ميكر هم هيچ جا رو براي اضافه كردن فونت پيدا نكردم حالا چيكار كنم؟نسخه پرو بگيرم مشكل حله؟

تو منوی file قسمت Advance ... را اگر نداشت پرو بگیرید ...

ولی به احتمال زیاد داره . [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ehsan_wwe
20-06-2008, 00:21
نسخه پرو هم داشته باشی فارسی نمیشه نوشت میشه باید dll مربوط به فونت برنامه رو دستکاری کن یا از یک gex برای مسیج استفاده کنی اونجا فارسی میتونی بنویسی

ولی از من به شما گفتن بدون نسخه پرو که تو تبیان هم هست برای دانلود بازی هاتون کامل نمی شه

Moh3en_DDD
20-06-2008, 00:26
نسخه پرو هم داشته باشی فارسی نمیشه نوشت میشه باید dll مربوط به فونت برنامه رو دستکاری کن یا از یک gex برای مسیج استفاده کنی اونجا فارسی میتونی بنویسی

ولی از من به شما گفتن بدون نسخه پرو که تو تبیان هم هست برای دانلود بازی هاتون کامل نمی شه

:18:

فونت فارسی میشه نوشت احسان جان .

فقط یکم دنگ و فنگ داره .

Ar@m
20-06-2008, 00:38
باشه مرسي از همه

Moh3en_DDD
20-06-2008, 00:44
mst_ab ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) نیست ؟ کجاست ؟

Milord
20-06-2008, 13:31
چه مبحثی راه انداختی آ

sam & snake
21-06-2008, 14:57
سلام

1- چطوری میشه مکان یک فونت رو با نوشتن کد و دادن مختصات تغییر داد؟

2- چطوری میشه یک دیوار درست کرد که با برخورد آبجکت به ان اصلا نتونه از آن رد بشه؟

3- من برای بازیم یکسری صدا برای برخورد توپ به دیوار گذاشتم ولی نمیدونم چرا صدا ها
با هم قاطی می کنه و یک صدای بدی به وجود میاره/چی کار کنم؟

4- چطوری میشه یک فونت رو جلوی یک آبجکت آورد من هر کاری می کنم میره پشت آبجکت؟

5- چطوری میشه یک کاری کرد که عکس حالت شیشه رو پیدا کنه؟ مثلا برای لودینگ بازی
کاری کنیم که از پشت عکس محیط دکستاپ و یا از پشت عکس محیط بازی پیدا باشه .
مثلا اگه عکس قرمز باشه محیط از پشت عکس قرمز دیده بشه.
مثل بازی سرزمین رویا.

ehsan_wwe
21-06-2008, 21:10
1. وقتی فونت را وارد میکنی باید مختصات هم بهش بدی مگر اینکه فونتت از نوع مسیج باشد
2.ایونت برخورد با دیوار بنویس SPEED-=1
3.مشکل قاتی شدن را کامل توضیح بده مثلآ تا آخر پخش میشه یا پشت سر هم پخش میشه
4. فونت باید توی یک آبجکت سوا از آبجکت های دیگر باشد باید براش یک ایونت استپ بزاری و توش بنویسی DEPTH=-3
5.لودینگ که باید از همان جایی که عکس لودینگ رو انتخاب می کنی شفافین هم ان تخاب کنی ولی اسپرایت شفاف باید روش پر از نقطه هایی باشه که هم رنگ اون رنگی باشد که می خواهد ترانسشن بشود یا از دستور IMAGE_ALPHA استفاده کن با (حروف کوچیک بنویس ) مقدار یک را بده کار با این دستور را توی gm هنوز یاد نگرفتم ولی توی فلش ام ایکس عکس را شفاف می کند

sam & snake
22-06-2008, 14:43
1. از نوع مسیج؟! یعنی چی؟
2. اصلا نشد. راکت ها به طرف چپ می رن. فکر کنم اشگال از اون منهایی است که گذاشتی.
3.پشت سر هم پخش میشه.
4.نشد شاید به خاطر اینه که هر دو فونت های بازیم چون ماله امتیازات هست در داخل یک آبجکت ساخته
شده است.نمی دونم چی کار کنم.
5-ممنون.

ehsan_wwe
23-06-2008, 13:09
1.برای اضافه کردن فونت از اکشن مربوط استفاده کن انجا میتونی مختصات بدی (منظورم از مسیج=massage بود )
2.اینو از اساتید ببپرس من کار با گیم میکر رو یادم رفته ( بخاطر کنکور )
3.از دستور زیر استفاده کن

4.نباید هر دوتا فونت تو یک آبجکت باشه اگرم هست باید فونت ها روی هم نباشن مثل عکسی که گذاشتم از بازی پایان خون به اون depth=-1 بهش داده بودم
5.:31:

DHAMID
23-06-2008, 23:53
یه سوال در مورد روم داشتم
چطور میشه که یه روم ادامه داشته باشه
مثلا" من میخام یه بازی هوا پیما بسازم و میخاستم که مثل بازی های 2بعدی دیگه دوربین به دنبال هواپیما حرکت کنه و روم هم تا یه مقداری جلو بره بع به مرحله بعد بره
البته میدونم چطور به مرحله بعد بره فقط تو سواله بالا مشکل دارم

ehsan_wwe
24-06-2008, 15:37
باید برای رومت یک ویو تعریف کنی برای این کار اول سایز روم را از سر منوی setting به مثلآ طول 2000 و عرض (عمودی)480 برسون (عدد ها برای یک مثال است ) بعد از سر منوی view سایزی را که می خواهی از روم دیده شود را مینویسی ( دو عدد اول باری سایز دید دوربین است و دو عدد دوم سایز پنجره تو ویندوز است که هر دو عدد را مشابه هم قرار بدهی بهتر است )
همه تیک ها را بزن و از پاین منو آبجکتی که دوربین باید دنبال کند را انتخاب کن
اگه توضیح کامل تر خواستی بگو ....؟

DHAMID
24-06-2008, 16:44
ممنون دوست عزیز
یه سواله دیگه داشتم
این دو گزینه Hsp و Vsp واین y و x ها وسه چیه؟

Moh3en_DDD
24-06-2008, 21:31
سلام .

با اجازه این تاپیک و تاپیک پشتیبانی Game Maker با هم ادغام می شند .

با تشکر از mst_ab ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ehsan_wwe
25-06-2008, 22:46
vsh یعنی vertical speed , اونیکیشم عکس اینه ( به معنی سرعت عمودی و افقی ) که اینا اگه عدد مثبت باشن آبجکت شما سریع تر از سرعتی ( همون عدد مثبت ) که دادین برود دوربین با همان سرعتی که دادین به دنبال آبجکت میاد یعنی از دوربین جلو میزنه
اما x وy ها مقدار فاصله ایه که اگه به کبه پنجره رسیدید دوربین حرکت میکنه یعنی هر چقدر عد بزرگ تر باشه آبجگت کمتر به لبه پنجره میتونه نزدیک بشه

بهت پیشنهاد میکنم به لینک زیر یک سر بزنی

DHAMID
26-06-2008, 09:36
ممنون از راهنماییت دوست عزیز

sam & snake
27-06-2008, 01:29
سلام دوباره

یک سوال داشتم . چطوری میشه برای بازی یک قسمت انتخاب مثل بازی های بزن بزن مثل تیکن یا کمبت
گذاشت که هر وقت روی یک تصویر شخصیت میره یک مربع دور اون رو به معنای انتخاب شدن بگیره.
چطوری میشه اون مربع رو گذاشت و چطوری میشه بهش گفت که دور هر شخصیت بره اون رو بتونه سلکت
کنه؟!

ehsan_wwe
27-06-2008, 04:39
سلام
با کمک varable ها ( هنوزم می گم اگه شما بتونید روش صحیح استفاده از ورایبل ها رو یاد بگیری تو بازی سازی برای خودت استادی میشی )

بعد از دیدن این سورس باید روم ههای بعدیت یک آبجمت بسازی که اگه global.v2 مساوی بود با 1 این آبجکت مربوط اینجا ساخته بشه( منظورم instans_cread هست)

sam & snake
27-06-2008, 15:38
راستش از روی سورس که میشه کپی برداری کرد اما من می خوام بفهمم چی کار کردم .
اصلا میشه این سورس رو توضیح بدید که یاد بگیرم ؟
چطوری باید این varable ها رو یاد بگیرم؟؟

sam & snake
27-06-2008, 15:45
چند تا سوال ديگه:
1- وقتي از ريسورس براي اينكه فايل ها از خارج بازي خوانده بشه استفاده مي كني
چطوري ميشه فايل هاي بازيت رو يكجوري قفل كني كه بازيكني كه بازي مي كنه نتونه
ازشون استفاده كنه و اصلا نبينتشون؟!

2- دوباره توي ريسورس نمي دونم چرا نميشه يك آبجكتي رو كه اسپرايتش ريسورس
شده براش mouse enter و mouse leave گذاشت.

ehsan_wwe
28-06-2008, 00:32
سلام

واریبل چیست و چند نوع دارد
واریبل ها همان متغیر ها هستند مثل متغیر خون ایکس و ایگرگ و ....
ورایبل ها سه نوع دارند 1- ورایبل باینری 2-ورایبل عددی 3-ورایبل حروفی
ورایبل ها به چه صورت نوشته می شوند
برای ایجاد یک ورایبل باید یک اسم را در کریت یک آبجکت نوشت ( اون اسم نباید تو گیم میکر تکراری باشد ) بعد یک مساوی جلوش می گذاریم جلوی مساوی تعیین میکنه که ورایبل از نوع عددی است یا binery یا ..
اصول نوشتن یک ورایبل باینری

اصول نوشتن یک ورایبل عددی ( جون دشمن ها یا .. )

این نوع از ورایبل هایی که در بالا تعریف کردیم event creat هر آبجکتی که باشند فقط تو همون آبجکت میشه براشون کد نویسی کرد برای اینکه بتونیم بیرون از آبجکت هم براش برنامه نویسی کنیم باید از ورایبل گلوبال استفاده کرد
روش نوشتن ورایبل گلوبال همیشه به این صورت است

ئ اما من تو اون سورس چگونه از ورایبل ها استفاده کردم
اول
تو کریت یک آبجکت 4 تا ورایبل تعریف کردم همرو مساوی صفر قرار دادم

همانطور که دیدی ورایبل ها از نوع گلوبال هستند چون باید دستوراشون تو بقیه آبجکت ها هم انجام بشه
بعد دستوراشو تو یک ایونت استپ گذاشتم
برای هر کدوم از آبجکت ها از ورایبل متفاوت استفاده کردم مثلا گفتم اگه global.v1 (اینو برای آبجکت اول در نظر گرفتم ) مساوی با 1 بود اسپرایتش عوض بشه و بقیه ورایبل ها مساوی 0 بشن و اگه نبود اسپرایتش عادی باشد

بعد تو ایونت کلیک ماوس گفتم

به این معنی که global.v1 مساوی یک بشه چون ما تو استپ گفته بودیم اگه این ورایبل مساوی یک بود اسپرایت با کادر داشته باشه اسپرایتش با کادر میشه

اون آبجکت room 2 چیست
به این آبجکت ها میگن کنترولر توش دستور داره ( اینو دستواشو با کد ننوشتم با اکشنه ) که اگه global.v1 مساوی یک بود این آبجکت را در این x و y بسازه زیرش دباره نوشته بود اگه global.v2 مساوی یک بود ابجکت دومی را در روم دو در این مختصاد بسازه ( توجه این آبجکت کنترلر برای رومی است که بعد از روم انتخاب بازی کن قرار دارد)

sam & snake
28-06-2008, 13:36
ممنون.
مشکل این ریسورس رو چطوری حل کنم؟

چند تا سوال ديگه:

Borhan72
28-06-2008, 13:52
چطوری يه جسم از بالا بخوره به اونيكی يه عملی انجام بشه؟

Borhan72
28-06-2008, 16:13
حالا نوبت ما كه شد خواب نميديد؟

ehsan_wwe
29-06-2008, 01:27
برهان باید براش بنویسی
if mainobject.direction<200 {if mainobject<350 {dastoooraye morede nazar}} // ehsan
باید کد بالا را در آیونت برخورد آبجکت دشمن با آبجکت اصلی بزاری بجای minepbject هم اسم آبجکت اصلی بازیو بنویس
برای بهتر متوجه شدن ..
آبجکت اصلی = قارچ خور ||||||||| آبجکت دشمن = لاک پشت

sam&snake
شرمندم تا به حال سراغ این قسمت از گیم میکر نرفتم برای همین اطلاعات کافی ندارم

Borhan72
30-06-2008, 11:30
مرسی احسان جان
راه ساده تری وجود نداره؟

sam & snake
30-06-2008, 14:38
دشمنت شرمنده.

sam & snake
01-07-2008, 14:58
سلام
يك سوال داشتم:
چطوري ميشه كاري كرد كه با برخورد توپ به ميز بلوك شدن مانند تصوير زير بشه.
خود گيم ميكر در يكي از كانديشن هاش يك چيزي مشابه اين داره ولي زاويه اون
90 درجه هست . ولي اگه زاويه ي شكل زير رو ببينيد باز تره و من هم مشابه اين
رو مي خوام.

ehsan_wwe
02-07-2008, 01:27
این با همون اکشن بانس ردیف میشه ( فرقی نمیکنه 2 درجه باشه یا 179 درجه ) بین دو و 179 را به حالت زیر در میاره

mst_ab
02-07-2008, 11:16
تو این مدت که من نبودم احسان جان غوغا کردی! دیگه امتحانا هر جوری بود ، تموم شد (با یک درس حذفی و یک افتاده!!!!) حالا دربست در اختیار انجمن!

Moh3en_DDD
02-07-2008, 11:18
سلام

خوش اومدی

sam & snake
02-07-2008, 12:22
احسان جان من می خوام فرق کنه.به خاطر اینکه اینطوری مدت زمان بسیاری توپ به میز می خوره و برای امدن نوپ
از طرف راست به چپ صد بار توپ بلوکه میشه ولی در این تصویر حداکثر 3 بار بلوکه میشه.
مشکلم من همینه که می خوام فرق کنه.

سلام خوش اومدی

من چند تا سوال داشتم مصطفی جان.

ehsan_wwe
02-07-2008, 15:54
من که هیچی نفهمیدم اگه میشه یک سورس بده
.
یا اینکه بگو منظورت از بلوک چیست میخیای یک استپ برخورد وجود داشته باشه
.دومیشم خوشحالم که استاد گیم میکر برگشته ایشون میتونن کمک کنن

mst_ab
02-07-2008, 16:27
احسان جان من می خوام فرق کنه.به خاطر اینکه اینطوری مدت زمان بسیاری توپ به میز می خوره و برای امدن نوپ
از طرف راست به چپ صد بار توپ بلوکه میشه ولی در این تصویر حداکثر 3 بار بلوکه میشه.
مشکلم من همینه که می خوام فرق کنه.

سلام خوش اومدی

من چند تا سوال داشتم مصطفی جان.
سوال اولو که خودت تو یاهو گفتی فهمیدی ، و جواب سوال دوم :

DON'T change a sprite that is at that moment being used in an instance in the room. This might give unwanted effects with collisions
به این معنی که اون سرسی که برام فرستادی این مشکل رو داشت که وقتی داری از یک اسپرایت استفاده می کنی می خوای ری پلیسش کنی . بهتره قبل از هر کاری اسپرایت ها رو Add کنی و بعد به آبجکت ها اسپرایت ها رو نسبت بدی این طوری مشکلی نخواهی داشت .

HamidMaPPeR
02-07-2008, 22:34
سلام، من خيلي دوست دارم گيم بسازم. البته از برنامه نويسي چيزي نمي دونم. ميشه راهنمائيم كنين از كجا شروع كنم؟ و با چه برنامه اي؟
متشكرم

ehsan_wwe
03-07-2008, 01:05
از این کتاب

و با برنامه گیم میکر که لینک دانلودش اینه

نکته : من هم از برنامه نویسی هیچی نمی دونستم

HamidMaPPeR
03-07-2008, 09:08
احسان جون! الان دارم دانلودش ميكنم، دستت درد نكنه.:20:
اما به نظر مياد اين برنامه خيلي ابتدايي باشه. اينطوره؟

mst_ab
03-07-2008, 09:35
سلام، من خيلي دوست دارم گيم بسازم. البته از برنامه نويسي چيزي نمي دونم. ميشه راهنمائيم كنين از كجا شروع كنم؟ و با چه برنامه اي؟
متشكرم

البته از برنامه نويسي چيزي نمي دونم

از گیم میکر شروع کنی با آموزش هایی که دوستان دیگه گذاشتن کارت راه میفته . کم کم همین باعث میشه که برنامه نویسی هم یاد بگیری.

HamidMaPPeR
03-07-2008, 09:36
اين برنامه اكتيو كد ميخواد! حالا چي كار كنم؟
ميشه كرك يا اكتيو كد گيم ميكر رو لطف كنين برام بزارين؟

باز هم منونم

sam & snake
04-07-2008, 19:28
چطوري ميشه در يك ايونت دو كانديشن رو به صورت راندم گذاشت؟
مثلا من مي خوام بگم كه در شروع بازي با برخورد توپ به راكت توپ يا
به صورت مستقيم بره و يا به صورت كج.
اين حركاتش كه مال خود گيم ميكر هست اما من مي خوام براش حركات
بسياري از اين قبيل رو تعريف كنم و اون رو به صورت راندم براش بزارم.
بايد چي كار كنم؟ مشكل من راندوم هست.

sam & snake
04-07-2008, 19:33
راستی سوال اول رو خودم هم یادم رفت به چه نتیجه ای رسیدیم.
سوال دوم هم یعنی من باید چطوری مشکلش رو حل کنم؟
من هم اول اد کردم بعدا اسپرایت رو پاک کردم.

sam & snake
04-07-2008, 21:40
یک سوال دیگه چطوری میشه برای یک آبجکت مثلا ایکس تعریف کرد که
کار توسط آبجکت فلان مثلا تعریف شه.
مشکل من اینه که نمی دونم با چه کدی برای ایکس آبجکت فلان رو تعریف کنم
که بعد بتونم براش یک فعالیت رو تعریف کنم.
برای مثال با برخورد آبجکت ایکس به ابجکت 1 آبجکت فلان حر کت کنه.
چطوری می تونم در خصوصیات آبجکت ایکس اسم فلان رو بیارم که بعد بتونم
براش حرکت رو تعریف کنم.
سوال من مشخصی کردن فعالیت یک آبجکت در خصوصیات آبجکت دیگر هست.

امیدوارم فهمیده باشید.

sam & snake
05-07-2008, 19:42
یک سوال دیگه چطوری میشه برای یک آبجکت مثلا ایکس تعریف کرد که
کار توسط آبجکت فلان مثلا تعریف شه.
مشکل من اینه که نمی دونم با چه کدی برای ایکس آبجکت فلان رو تعریف کنم
که بعد بتونم براش یک فعالیت رو تعریف کنم.
برای مثال با برخورد آبجکت ایکس به ابجکت 1 آبجکت فلان حر کت کنه.
چطوری می تونم در خصوصیات آبجکت ایکس اسم فلان رو بیارم که بعد بتونم
براش حرکت رو تعریف کنم.
سوال من مشخصی کردن فعالیت یک آبجکت در خصوصیات آبجکت دیگر هست.

امیدوارم فهمیده باشید
باید در قسمت اپلایز آبجکت مورد نظر رو بهش بدی.

mst_ab
07-07-2008, 18:46
اين برنامه اكتيو كد ميخواد! حالا چي كار كنم؟
ميشه كرك يا اكتيو كد گيم ميكر رو لطف كنين برام بزارين؟
برنامه نیاز به لودر (loader) داره ، فک می کنم توی همین تاپیک چند صفحه ی اولش گذاشتم.

چطوري ميشه در يك ايونت دو كانديشن رو به صورت راندم گذاشت؟

دو کاندیشن = دو شرط
بعضی کارهای ساده رو می تونی با امکاناتی که خود گیم میکر برات در نظر گرفته انجام بدی ، مثلاً حرکت به بالا ((یا)) پایین و یا حرکت به یکی از چهار طرف اصلی به طور تصادفی. کافیه توی ایونت move fixed به جای کلیک کردن روی یک جهت چند تا رو با هم انتخاب کنی.
اما بعضی کارهای دیگه رو نمیشه انجام داد . باید با استفاده از توابع رندوم ساز اون کارا رو انجام بدی . مثلاً همون جا به جا شدن تصادفی تکه های پازل که من برای پروژه ی آموزش و پرورش نوشتم. این دستورات خیلی پیچیده میشن و استفاده از اونا به یک راه خاص بند نیست . اما خیلی از کارهایی که به شانس و رندوم مربوط هستند رو می تونی با test chance انجام بدی که شکلش اینطوریه: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و فک می کنم بتونی با یکم زیرکی بفهمی چطوری کار می کنه. ضمناً با توابع :

هم می تونی یه کارایی بکنی.

خودت می پرسی خودتم جواب میدی؟!!! o:

sam & snake
08-07-2008, 00:25
سلام ممنون.

یک سوال اساسی داشتم که جوابش رو سریعا نیازمندم.
وقتی در فوتوشاپ برای یک عکس یک هاله به عنوان درخشش میزاری
و در گیم میکر می خوای ترانسپرتش کنی گیم میکر همه ی هاله ها رو مثلا
اگه هاله آبی باشه به صورت یک رنگ یک دست آبی درست می کنه و دیگه
هاله معلوم نیست.چطوری میشه عکس رو طوری ترانسپرت کرد که هاله اش معلوم باشه؟

ehsan_wwe
08-07-2008, 05:25
سوال معرفی یک آبجکت در یک آبجکت دیگر مثلآ آبجکت آ و بی باهم بر خورد کردند آبجکت سی اسپرایتش عوض بشه
c.sprite_index=x
اینو تو هر کدوم از آبجکت ها بزاری دستور انجام میشه

سوال آخر : با کمک همون alpha که باید مصطفی جان به ما یاد بده