PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : به نظر شما چرا «در قوری» گرد است؟

hlpmostafa
19-02-2008, 15:57
یک سوال جدی :

به نظر شما چرا «در قوری» گرد است؟

(شاید به نظرتان سوال مسخره‌ای بیاید، اما در طراحی هرچیزی باید بهینه‌ترین شکل را انتخاب کرد که از جهات متفاوت (فیزیکی، زیبایی و ...) جوابگو باشد. بنابراین یک دلیل کاملا منطقی برای این مساله وجود دارد)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

kral_pontiac
21-05-2008, 01:52
خوب اگه دايره نبود:
البته ميشه اين سوال رو در مورد درب فاضل آبها و يا چيزهاي ديگه هم پرسيد.
همه ميدونيم كه قطر چهار ضلعيها از اضلاعشون بزرگتره پس اگه به شكل چهار ضلعي بودند ممكن بود به داخل قوري بيفتند( در قريها) و آبروي ما جلوي مهمانها بره و يا برعكس:27:
البته من فكر كردم وديدم اگه به شكل مثلث متساوي الاضلاع هم بودند خوب بود هاااااااااااااااااااااااا ا چون هم در قوري داخش نمي افتاد (چون ضلع متساوي الاضلاع از ميانه اش بزرگتره) و هم خوشگلتر ميشد.:31:

مرتضی nvcd
21-05-2008, 06:16
اگه چهار ضلعی هم باشه ... داخل نمی افته !!!

ولی خوب شاید به خاطر این گرده که راحتر سر جاش قرار بگیره و سمت خاصی نداشته باشه ... شایدم ساختن یه دایره از نظر شکل ظاهری راحتر از ساخت شکل چهار ضلعی یا مثلث هست .

hlpmostafa
22-05-2008, 01:48
فکر کنم به خاطر این باشه که اگه افتاد به راحتی نشکنه.چون دایره نیروها رو در یک جا متمرکز نمی کنه و ...

مرتضی nvcd
22-05-2008, 02:05
فکر کنم به خاطر این باشه که اگه افتاد به راحتی نشکنه.چون دایره نیروها رو در یک جا متمرکز نمی کنه و ...

مصطفی جان سرکار گذاشتی مارو ؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](4).gif( خودتم جواب رو نمی دونستی)

ولی راستم می گی ... شاید دلیلش این باشه ...

hlpmostafa
22-05-2008, 15:35
مصطفی جان سرکار گذاشتی مارو ؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]( خودتم جواب رو نمی دونستی)

ولی راستم می گی ... شاید دلیلش این باشه ...
من خودم توی یک وبلاگ دیدمش.

zahedy2006
22-05-2008, 16:14
دلیل انبساطی نداره؟
دلیل همخوانی چی؟ خود قوری گرد، درشم گرد البته درب درسته
دلیل بیکاری؟

یاس و دلتنگی
22-05-2008, 16:25
خوب اگه دايره نبود:
البته ميشه اين سوال رو در مورد درب فاضل آبها و يا چيزهاي ديگه هم پرسيد.
.:31:

درمورد این تیکه:

درب فاضلاب به این خاطر گرده که خود فاظلاب گرده
اصولا تمام چاه ها گردند
و این علتش مقاوم بودم استوانه نسبت به مکعب است

J A V I D
22-05-2008, 16:28
دقيقا به همون علت كه كه صفحه مانيتورتون گرد نيست !

Ahmad
22-05-2008, 16:56
دقيقا به همون علت كه كه صفحه مانيتورتون گرد نيست !
چه ربطي داره ؟

موفق و پيروز باشيد
ماريو

hlpmostafa
23-05-2008, 15:46
دلیل بیکاری؟احتمالا همینه...
فکر کنم کسی که اول ساخته اصلا تو فکر مقاومت و ... نبوده...

راستی:
اگه دلیلش استحکامه چرا الان که مواد خیلی محکم ساخته شده باز هم در قوری گرده؟

J A V I D
23-05-2008, 17:04
من قوري مثلثي هم ديدم !

یاس و دلتنگی
23-05-2008, 17:11
احتمالا همینه...
فکر کنم کسی که اول ساخته اصلا تو فکر مقاومت و ... نبوده...

راستی:
اگه دلیلش استحکامه چرا الان که مواد خیلی محکم ساخته شده باز هم در قوری گرده؟

مواد چه ربطی به شکل داره؟

J A V I D
23-05-2008, 18:00
مثال نقض ! براي اثبات مسئله اينكه لازم نيست حتما در قوري گرد باشه :

اين يه نمونه بود نمونه هاي ديگه هم من تو بازار ديدم !

مثال نقض ديگري ... نمونه قوري مربعي !

یاس و دلتنگی
23-05-2008, 20:03
مثال نقض ! براي اثبات مسئله اينكه لازم نيست حتما در قوري گرد باشه :

اين يه نمونه بود نمونه هاي ديگه هم من تو بازار ديدم !

مثال نقض ديگري ... نمونه قوري مربعي !

این قوری ها خیلی زیباست

یادم باشه برم بازار از این مدل قوری برای تزئین و دکور منزل خریداری کنم

جاوید عزیز اینا برای دکوری به کار میره نه مصرف روزانه

J A V I D
23-05-2008, 21:41
البته مدل ثلثي شو من تو بازار ديدم كه به عنوان دكور نيست واسه استفادس حالا اين عكسي كه گذاشتم دكوري چيز ديگه پيدا نكردم !

*PiNk PaNTHeR*
23-05-2008, 22:00
سلام.
دلیلش استفاده از خاصیت گودی برای جمع کردن مایع در قسمت تورفتگی قوری برای لولش هست. البته فکر نکنم این چیز قابل توجهی باشه چون بیشتر قوریها لوله دارند و در محیط ورودی برای ریختن چیزی تعبیه نشده.

hlpmostafa
28-05-2008, 01:40
سلام.
دلیلش استفاده از خاصیت گودی برای جمع کردن مایع در قسمت تورفتگی قوری برای لولش هست. البته فکر نکنم این چیز قابل توجهی باشه چون بیشتر قوریها لوله دارند و در محیط ورودی برای ریختن چیزی تعبیه نشده.
قسمت تورفتگی کجاست؟

hlpmostafa
28-05-2008, 01:41
مواد چه ربطی به شکل داره؟
یعنی مواد محکمی برای ساخت در هست. می تونن گرد هم نسازن.

*PiNk PaNTHeR*
28-05-2008, 19:10
قسمت تورفتگی کجاست؟

اینجا:
البته شرمنده فوتوشاپم اکسپایر شده وگرنه یک عکس با جزئیات بیشتر میکشیدم.
فکر کنم جزء قوانین جابجایی سیالات باشه.:20:

hlpmostafa
29-05-2008, 12:28
متوجه نمیشم کجا رو می گی!!

Ahmad
29-05-2008, 17:10

اين تورفتگيها فكر كنم به خاطر اينه كه در قوري نيفته .

ولي خودمونيم همينجوري الكي داره جدي ميشه ها

:27:

hlpmostafa
29-05-2008, 18:24
ولي خودمونيم همينجوري الكي داره جدي ميشه ها
من هر وقت مبحثی که از نظر علمی سطح متوسط به بالایی داره رو اینجا مطرح کردم کسی هیچ جوابی نداد.ولی وقتی میگی "چرا در قوری گرده"و...همه جواب میدن!!

SAMSARA
16-06-2008, 22:01
من فکر می کنم به این دلیل باشه که چون در قوری به شکل محدب هست و در واقع قسمتی از یک دایره هستش ، بخاراتی که بر روی درب قوری جمع می شن ، با استفاده از شیبی که جداره داخلی درب به سمت پایین داره دوباره به داخل ظرف می ریزه...
اتفاقا من وقتی یک بار به در یک ماهیتابه که از جنس شیشه پیرکس، و به شکل دایره ای، والبته مثل در قوری محدب بود ، توجه کردم، دیدم که بخاراتی که روی در ظرف جمع شده، خیلی راحت و سریع به داخل ظرف برمی گشت، و از کم شدن آب داخل ظرف جلوگیری می شد...
در صورتی که اگر در ب ظرف مسطح بود ، بخارات اونقدر روی در ظرف می موندن تا به شکل قطرات درشت وسنگین دربیان وبعد به داخل ظرف میچکیدن، که البته این زمان و انرژی بیشتری می خواد...
اصولا وقتی می شه به این راحتی بخارات رو به داخل ظرف برگردوند ، چرا باید از یک شکل مسطح استفاده بشه...؟!!

مرتضی nvcd
17-06-2008, 03:26
من فکر می کنم به این دلیل باشه که چون در قوری به شکل محدب هست

اينم دليل جالبيه ..

ولي مساله خود شكل دايره اين ... نه محدب بودن داخلش

البته شايد بهترين و سادترين شكل براي محدب كردن همون دايره باشه ...

راستي توجه كرديد طبيعت هم كره دوسته ؟ ...

قطره يا حباب ... يا سيارات .. هر چيزي كه بخواد طبيعي جمع بشه ... مي شه كره ... انگار سادترين و محكم ترين شكل كره است .

hlpmostafa
17-06-2008, 12:06
اينم دليل جالبيه ..

ولي مساله خود شكل دايره اين ... نه محدب بودن داخلش

البته شايد بهترين و سادترين شكل براي محدب كردن همون دايره باشه ...

راستي توجه كرديد طبيعت هم كره دوسته ؟ ...

قطره يا حباب ... يا سيارات .. هر چيزي كه بخواد طبيعي جمع بشه ... مي شه كره ... انگار سادترين و محكم ترين شكل كره است .
درسته
طبیعت به تعادل و تقارن علاقه منده و کره هم متعادلترین و متقارن ترین شکله.ولی این ها بحث های فلسفی هستند.

torpedo
18-06-2008, 00:26
البته از نظر من این فقط به زیبایی طراحی بستگی داره .مثلا اگر در قوری چهارگوش باشه کل قوری یا قسمت بالاییش چهار گوش میشه (که قشنگ نیست)یا اگر هم بخواد استوانه شه درش خیلی کوچک میشه که مواد خوب داخلش نمیره.البته اگر بخواهیم از این حرفها بزنیم خود قوری علمی تره نسبت به درش.اگر توجه کنید میبینید که قوطی اسپری ها استوانه و قسمت زیرینش به طرف داخل گود شده که این (گودی زیرین) برای خنثی کردن فشار خیلی زیاد داخل قوطی است که در قوری هم همینطوره، ولی در قوری بخاطر این دلیل که نیست.

Mohammad Hosseyn
18-06-2008, 01:46
با سلام ... مصطفی جان گاهی اوقات موضوعات باحالی رو مطرح می کنی ها ... اینم یکیشه که البته ارزش تحقیق رو داره ...
اما نظر من ... به نظر من نمی شه با اطمینان حرف زد بجز اینکه مخترعش رو بیاری اینجا و دلیلش رو ازش بپرسی ! اما به نظر می رسه اینم از حس زیبایی شناسی انسان نشات بگیره ... کلا انسان اکثر اوقات در انتخاب اشکال از دایره استفاده می کنه ... بجز اینکه دایره در اون مورد زیبا نشون داده نشه ... اما خوب اونطوری که معلومه از گذشته تا حالا اکثر قوری ها شکل کره مانندی داشتن ... چون کلا ساختن این کره خیلی آسونتر از ساختن مکعب در سفال گری ها و ... بوده .... حالا وقتی می خوای قسمتی از یه کره رو ببری و براش در بزاری به نظرتون چه شکلی بهتره ؟ چه شکل هندسی می تونی راحتتر اونجا قرار بگیره ؟ خوب معلوم و واضحه دیگه ... دایره ...
البته در اصل این در همون قسمت جدا شده از قوریه و فقط می تونید اونو جدا کنید ... مثلا تو اون عکسی که جاوید جان گذاشته بودن قوری هرمی شکل درب هرمی هم داشت و قوری مکعب هم درب مستطیلی .

پس در کل دوتا دلیل من :

راحتی 2. زیبایی شناسی
موفق باشید ...
► Mohammad Hosseyn ◄

آخر سخت افزار
26-06-2008, 01:14
در همه قوری ها هم گرد نیست ها . . .
اما ساختن ظروف به شکل کروی به خاطر تقارن خاص آن میباشد. مثلا فرض کنید قابلمه مثلث بود اونوقت . . .
قوری هم همینطور. دلیل گرد بودن در قوری هم اینه که خود قوری هم تقریبا کروی یا بیضوی است.

فیزیک دان
26-06-2008, 01:23
دوستمون به مطلب جالبی اشاره کرد. علت گرد بودن در قوری کروی یا بیضوی بودن خود قوری است.
پس حالا باید پرسید:
چرا خود قوری کروی یا بیضویست؟