PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چند نکته(آموزش)خیلی کوچیک در رابطه با Xhtml

eAmin
20-02-2008, 16:52
سلام.
باور کنید یک هفته هست که من می خوام این مبحث رو بزارم ولی باور کنید سرم خیلی شلوغ بوده و حو صله ی نوشتن زیاد رو نداشتم. خلاصه ببخشید که اینقدر طول کشید.
این تاپیک رو واسه این ایجاد کردم تا یکمی واسه ی بعضی دوستان شفاف سازی بشه و اطلاعات دقیق تری در رابطه با XHTML پیدا کنن.البته این اطلاعاتی که من عرض می کنم کامل نیست و فقط در حد اینه که بتونید ازش استفاده کنید. در ضمن هر جایی که من اشتباه کردم دوستان برطرفش کنند و اگه چیزی رو جا انداختم دوستان کاملش کنند. و ببخشید اگه جمله بندی خوبی ندارم چون خودم دارم واستون می نویسم و زیاد وقت نکردم روی این جور چیزا کار کنم.

خب بریم سر اصل مطلب،

XHTML فرق زیادی با HTML نداره و فقط باید تغییر کوچیکی توی تگهای HTML بدیم که بعدا اینها رو ذکر می کنم.

خب بریم سراغ نکته ی اول، اولین چیزی که همیشه باید در نظر بگیریم اینه که همیشه در هر فایل html اول باید از تگ DOCTYPE استفاده کنیم، این تگ اولین تگی هست که ما باید حتما به کار ببریم، چون ما با این تگ به مرورگر می فهمونیم که فایل html ما حالا داریم از HTML استفاده می کنیم یا XHTML.

اگر بخوایم از XHTML استفاده کنیم، چندین نسخه هست که من یکی رو مثال می زنم:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
در ضمن در تگ html باید از خصیصه ی xmlns استفاده کنید به صورت زیر:

اگر بخواید صفحه ی استانداردی داشته باشید حتما از تگ DOCTYPE باید استفاده کنید.

XHTML یک اصل داره و اون هم اینه که تمام تگها یا هر چیزی رو که می نویسیم باید از کاراکترهای کوچیک (Lower Case Character ) استفاده کنیم.

یک مثال:

حالا نکته ی بعدی.

در html ما تگ img رو به این صورت استفاده می کنیم.

ولی در xhtml وضع فرق می کنه وما باید این تگ رو به این صورت بنویسیم:

به این صورت که قبل از پایان دادن به تگ، یک فاصله و اسلش ( Slash ) اضافه می کنیم. این مورد در بر گیرنده ی همه ی تگهای این شکلی صدق می کنه مثل تگهای link و meta و ... صدق می کنه.

خب توی html اگه ما بعضی از تگها رو باز کنیم مثل تگ پاراگراف، و بهش خاتمه ندیم هیچ مشکلی پیش نمی یاد. مثال:

این مثال در html اشکالی نداره ولی در XHTML هر چیزی که شروع می شه باید پایان هم داشته باشه به مثال زیر دقت کنید:

این طرز استفاده ی صحیح تگها در XHTML هست.

حالا یه نکته ی دیگه.
دیدید که در html ما از تگهای style و script می تونیم در صفحه ی html خودمون به صورت زیر استفاده کنیم:

که این تگها بیشتر در html استفاده می شه ولی اگر ما بخوایم از این تگها در XHTML استفاده کنیم باید از خصصه type در تگهای مربوطه استفاده کنیم. مثال:

حتما ما باید در XHTML به این صورت کدها رو بنویسیم تا مشکلی پیش نیاد.

و مهمترین نکته که آخرین نکته این مبحث هست اینه که:
اگر بد توضیح دادم خیلی،خیلی منو ببخشید چون من اینها رو خودم هر چی از XHTML می دونستم گفتم.در ضمن هر جایی که بنده اشتباه کرده بودم و یا جا انداختم خودتون لطف کنید بهش اضافه کنید.
مرسی، دوست دار شما، Amin eHelp

DaRiOuShJh
20-02-2008, 21:16
مرسی امین جان
برایه نکاته اولیه و زیر بنا خیلی خوب بود
امیدوارم برسی و کاملترشون کنی
موفق باشی:12:

eAmin
21-02-2008, 16:31
خواهش می کنم آقا مهندس:31: