PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش ساخت پارتيشنهاي Multi Primary يا نصب چندين ويندوز به شكل صحيح

igimax0
22-01-2008, 00:04
به نام خدا

سلام [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

(توجه: ليست كامل و به روزشده راهنماهاي نوشته شده توسط IgImAx در لينك زير قرار دارد.)

. در اين راهنما شما با مفهوم پارتيشن و انواع آن و ساختن پارتيشن و جابجايي و تغيير اندازه آنها به همراه نوع پيشرفته پارتيشنها يعني پارتيشنهاي Multi Primary آشنا خواهيد شد. اين نوع پارتيشنها براي كساني كه بيش از يك سيستم عامل (OS) را برروي هاردديسك خود نصب مي‌نمايند، مناسب مي‌باشد. اكثر كاربران، ويندوزهاي مختلف را در درايوهاي C و D و ... نصب مي كنند. اما اين روش صحيح نيست!
. زيرا:
. 1) با ويروسي شدن يكي از ويندوزها، ديگري هم آلوده خواهد شد.
. 2) شاخه‌هاي مهم هر ويندوز از ويندوز ديگر قابل دسترسي است و اشتباهات كربران مي‌تواند باعث خرابي ويندوز ديگر شود.
. 3) مشكلات Logically هاردديسك همانند Cross-Link و ... بسيار افزايش مي يابد.
. 4) ... (بقيه را در راهنما مطالعه نماييد)

. در اين راهنما سعي شده است تا طيف كاربران مبتدي تا حرفه‌اي را تحت پوشش قرار دهم. اين راهنما شما را در 4 فصل با مطالب زير آشنا خواهد كرد:

فصل يك:
* اصطلاحات و مفا هيم پايه‌اي Partition
1-1 پارتيشن چيست؟
2-1 فايده پارتيشن‌بندي در چيست؟
3-1 انواع پارتيشن
4-1 فرمت كردن پارتيشن
5-1 انواع File System (يا فرمت) پارتيشن چيست؟
6-1 برنامه‌هايي براي ساختن پارتيشن‌ها
7-1 طريقه ساخت پارتيشن‌ها (به شكل تئوريك)
8-1 ارجحيت پارتيشن‌هاي Multi Primary بر روشهاي معمول
9-1 لينك‌هاي مفيد

فصل دوم:
* آموزش برنامه Symantec Partition Magic
1-2 نصب برنامه Symantec Norton Partition Magic v8.05
2-2 آشنايي با محيط NPM
3-2 روش انتخاب يك پارتيشن
4-2 روش آموزش كار با NPM
5-2 نكات بسيار مهم، قبل از تمرين
6-2 شروع تمرين و حذف پارتيشن‌ها
7-2 ساختن پارتيشن‌هاي Primary
8-2ه Active كردن پارتيشن Primary
9-2 ارتباط بين پارتيشن‌هاي Multi Primary
10-2 ساختن پارتيشن‌هاي Logical
11-2 تغيير اندازه پارتيشن‌ها (Resize Partition)
12-2 جابجايي پارتيشن‌ها (Move Partition)
13-2 تغيير حرف پارتيشن‌ها
14-2 بقيه امكانات برنامه NPM
15-2 برنامه محيط داس NPM
16-2 توصيه‌هاي ايمني

فصل سوم:
* برنامه Symantec Boot Magic
1-3 نصب برنامه Norton Boot Magic
2-3 آشنايي با محيط Norton Boot Magic
3-3 تنظيمات Runtime Menu در برنامه Norton Boot Magic
4-3 فعال كردن Runtime Menu از ويندوز ديگر
5-3 كردن يك پارتيشن به كمك فلاپي ديسك “Rescue Diskette”
6-3 Linux و تنظيمات Boot Magic

فصل چهارم:
* نصب OS در پارتيشن‌هاي Multi Primary
1-4 نصب ويندوز در پارتيشن‌هاي Multi Primary
2-4 فعال كردن NBM بعد از نصب ويندوز
3-4 قوانين نصب OS در Multi Primaryها

ضميمه:
A. ه Partition & Boot Magic CD Image
B. محدوديت 1024 Cylinder Limitation ه
C. ه Dual Boot ه

* * * توجه توجه توجه: كليه فايلهاي Upload شده را براي اطمينان از سالم بودن آنها، دوباره دونلود نمودم و همه آنها سالم بودند و هستند... پس اگر فايل دونلودي شما خراب بود مشكل از دونلودتان است!! لطفن دوباره دونلود نماييد. كد MD5 براي اطمينان از دونلود صحيح، در زير هر لينك دونلود قرار داده‌ام

توضيحات بيشتر را در خود راهنما مطالعه نماييد(ويرايش سوم راهنما در تاريخ 86/12/25 نوشته شد):

ه راهنماي آموزش ساخت پارتيشن‌هاي Multi Primary] ه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ه Size = 1.28 MB ه
[MD5 Hash Code = C437A0445FAE3B99784A44DADE971965
Mirror
N/A

توجه: (آپديت 87/03/14) در زير لينك نسخه‌ جديد ايميج سي‌دي Bootable را كه جديدن آن را ساخته‌ام، قرار دادم. توضيح كامل اين سي‌دي را در پست 19 بخوانيد.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید. ايميج سي‌دي :

ه NTFS & Symantec Pack & Ghost ه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیده Size = 4.46 MB ه

[MD5 Hash Code = 0D5E8A22C598F186EE6120C34B353838

توجه: (آپديت 86/10/19) در زير، لينك دونلود (فايل PDF) راهنماي اصلي كه همراه برنامه Partition Magic هست، را با نام Partition Magic User Guide را براي اطلاع و تحقيق بيشتر ، قرار داده‌ام.(در اين راهنما برنامه Bootmagic را هم كامل توضيح داده است) اين راهنما براي اين است كه اگر شما نياز به اطلاعاتي بيشتر از آنچه من در راهنماي خود نوشته‌ام داشتيد، بتوانيد در آن بيابيد:

ه
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید ه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ه Size = 795KB ه

MD5 Hash Code = 2E27FBEB14205A6105AB3AE934AE10DE

نكته:
. در لينك
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید توضيح كامل و برنامه كوچكي براي توليد و چك كدهاي HASH در آن سايت وجود دارد. Hash كدها به طور خلاصه، الگوريتمهايي هستند كه با محاسباتي كه بر روي هر فايل انجام مي‌دهند براي آنها يك كد خاص (Unique) توليد ميكنند. اين كد در صورتي كه حتا يك bit از آن فايل عوض شود، تغيير مي‌كند. به طور كلي به اين كدها Hash Code مي‌گويند و چون هيچ دو فايلي، Hash كدي همانند هم ندارند (مگر آنكه هردو يك فايل باشند ولي با نامهاي متفاوت و يا مكان‌هاي متفاوتي) بنابر اين، مي‌توان Hash كدها را همانند اثر انگشت ما انسانها دانست.
. اما Hash Code چه فايده‌اي دارد؟ خوب چندين استفاده دارد، يكي از مهمترين فوايد آن، اطمينان از كامل و سالم بودن فايل دونلود شده مي‌باشد. اگر فايلي ناقص دونلود شده باشد و يا حتا از لحاظ ظرفيت يكي باشند ولي كد Hash آنها با هم متفاوت باشد، نشان از درست نبودن عمل دونلود مي‌باشد. و يا حتا در حالاتي خواص هم ويروسي شدن فايل، چه در كامپيوتر شما و ... هم مي‌تواند باعث تغيير Hash Code شود. مشهورترين الگوريتم محاسبه چنين كدهايي، MD5 است. بنابراين پس از دونلود يكي از لينك‌هاي فوق و برنامه HashTab ، سپس كد الگوريتم MD5 فايل دونلود شده را با آنچه در سايت هست، مقايسه نماييد. اگر كد فايل دونلود شده با آنچه در سايت نوشته‌ام يكي نبود، پس دونلود شما اشكال داشته و بايد دوباره دونلود نماييد.

موفق باشيد. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خداحافظ
IgImAx
86/11/01
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

igimax0
30-01-2008, 17:24

. لينك راهنما Upload شد.

موفق باشيد.

خداحافظ
IgImAx
86/11/01
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

shahramcat
31-01-2008, 22:51
سلام دوست و استاد عزیز .

خیلی خوشحال شدم شما رو اینجا دیدم تو این فروم حتما بچها از وجود شما با این زحمتی که میکشید استفاده میکنن .

موفق باشید

igimax0
01-02-2008, 02:30

خیلی خوشحال شدم شما رو اینجا دیدم
. من هم از ديدن يك چهره آشنا (و دوست ) در اين غربت بسيار بسيار خوشحال شدم.

تو این فروم حتما بچها از وجود شما با این زحمتی که میکشید استفاده میکنن .
. قصد من هم كمكي كوچك به هموطنانم هست. با اين اميد كه ديگران هم حسن نيت من را باور نمايند و نه...!

موفق باشيد.

خداحافظ
IgImAx
86/11/12

Balrog
08-02-2008, 19:36
سيستمى داريم كه دو ويندوز XP به صورت معمولى روش نصب شده (يكى تو درايو C، يكى هم تو درايو F). مى‌خوام ببينم چطور مى‌شه بدون شروع كردن از صفر و از اول نصب كردن همه چيز، قابليت Multi Primary رو پياده كنم؟

igimax0
08-02-2008, 21:18

سيستمى داريم كه دو ويندوز XP به صورت معمولى روش نصب شده (يكى تو درايو C، يكى هم تو درايو F)
. به اين مدل نصب نمودن سيستم عامل، Dual Boot ميگويند و اگر بيش از دو سيستم عامل را به اين روش نصب نماييد، Multi Boot مي‌گويند. (توضيح كامل اين مطلب و كليه مطالب مربوط به پارتيشن در راهنماي من موجود است)

مى‌خوام ببينم چطور مى‌شه بدون شروع كردن از صفر و از اول نصب كردن همه چيز، قابليت Multi Primary رو پياده كنم؟
. خوب! اگر يك پارتيشن Primary ديگر درست نماييد، سيستم عاملي كه از قبل در درون پارتيشن اول (Primary) بوده است بدون مشكل به كار خود ادامه مي‌دهد. اما سيستم عامل دوم چون در پارتيشني به غير از پارتيشن :C بوده است، آدرس تمامي فولدرهاي سيستم و برنامه‌ها و ... به درايو F خواهد بود. اين موضوع شما را دچار مشكل خواهد كرد.(اگر چه مي‌شود با برنامه‌هاي پيشرفته Registry Editors و يا كپي پارتيشن اين مشكل را تا حدودي حل كرد اما به زحمت و وقتي كه مي‌گذاريد نمي‌ارزد، در ضمن اين سيستم عامل ديگر چندان قابل اطمينان نخواهد بود.) به غير از اين مشكل، شما بايد فايل‌هاي بوت را نيز شخصن با كمك سي‌دي ويندوز يا هر ديسك حاوي اين نوع فايل‌ها به پارتيشن Primary دوم انتقال دهيد. (دليل اين امر را نيز در راهنما ذكر نموده‌ام)

. اما يك نكته! بعد از Multi Primary كردن پارتيشن‌هايتان، ويندوز XP موجود در پارتيشن اول همچنان منوي بوت را نمايش مي‌دهد. براي حل اين مشكل بايد فايل Boot.ini را تغييراتي درونش انجام دهيد. (در راهنما دستكاري فايل Boot.ini به شكل كامل توضيح داده‌ام)

. اما اگر همچنان حوصله نصب ويندوز در دومين پارتيشن Primary را نداريد، مي‌توانيد به كمك راهنماي ديگر من با برنامه Ghost (كه لينك دونلود Image سي‌دي 1.44MB محيط داس يا برنامه محيط ويندوزي برنامه Ghost در آن تاپيك هست) از پارتيشن Primary اول كه در آن XP داريد يك بكاپ تهيه نماييد و سپس در پارتيشن Primary دوم بازيافت نماييد. راهنماي برنامه Ghost در لينك زير موجود است:
forum.p30world.com/showthread.php?t=196418

. خوب بر اساس آنچه كه عرض كردم الان شما مي‌توانيد پارتيشن‌هاي Multi Primary را درست نماييد. كليه عمليات ساخت پارتيشن‌هاي فوق را به شكل كامل در راهنما توضيح داده‌ام. اگر آن را به شكل كامل و دقيق مطالعه فرماييد، انجام چنين كاري بسيار ساده خواهد بود. اما اگر پس از مطالعه راهنما باز هم سوالي بود در خدمتم... اگر راهنمايي بيشتري خواستيد مي‌توانيد عكسي از پارتيشن‌هايتان از محيط Partition Magic گرفته و در اينجا قرار دهيد تا بهتر بتوانم در خدمتتان باشم!

موفق باشيد.

خداحافظ
IgImAx
86/11/19

Balrog
09-02-2008, 06:59
بدبختى اينه كه اين ويندوزى كه تو درايو F هست برنامه‌هاى زيادى روشه، اونم با كلى تنظيمات و دنگ و فنگ بسيار... اون ويندوزى هم كه تو درايو C هست قابل استفاده نيست، چون ويروس زد پدرش رو درآورد!
يه برنامه‌‌ى درست و حسابى‌اى نيست كه در مورد ويندوز دوم بتونه تمام مسيرها و تنظيمات مربوطه رو به طور اتوماتيك از F به C تغيير بده؟

igimax0
09-02-2008, 14:21

يه برنامه‌‌ى درست و حسابى‌اى نيست كه در مورد ويندوز دوم بتونه تمام مسيرها و تنظيمات مربوطه رو به طور اتوماتيك از F به C تغيير بده؟
. متاسفانه كاري كه مي‌خواهيد انجام دهيد، خيلي بيشتر از نصب يك ويندوز و برنامه‌ها و ... دردسردارتر و دنگ و فنگ دار تر هست!!! به طور مثال برنامه PartitionMagic يك ابزاري به نام DriveMapper دارد اما باز براي كاري كه شما مورد نيازتان هست، نمي‌توان از آن ابزار استفاده نمود.دوست عزيز در يك فرصت مقتضي حتمن با توجه به تجربه بدي كه از Doal Boot پيدا كرده‌ايد و ضعف‌هاي اين روش را ديده‌ايد، بي خيال هر دو سيستم عامل خود شده و :
1) دو پارتيشن Primary ساخته.
2) در پارتيشن اول سيستم عامل مورد نظر را نصب نمايد، به همراه تمامي برنامه‌هاي مورد نياز خود.
3) در صورتي كه قرار است سيستم عامل دوم شما (كه در پارتيشن Primary دوم نصب خواهدشد) همانند سيستم عامل پارتيشن اول باشد، با استفاده از برنامه Ghost از آن يك Backup برروي هاردديسك تهيه نموده و در عرض 3 دقيقه (بسته به سرعت سيستم) آن را در پارتيشن Primary دوم Restore نماييد. اگر چه توصيه من نصب يك سيستم عامل در پارتيشن دوم هست اما از روشي كه گفتم هم مي‌شود استفاده نمود.
4) در انتها پس از اعمال تغيير ات و نصب برنامه‌هاي مخصوص هر سيستم عامل، به كمك برنامه Ghost از هردو پارتيشن حاوي سيستم عامل به شكل مجزا برروي هاردديسك يك Backup تهيه نماييد و اگر مي‌خواهيد خيالتان بيشتر راحت شود ، يك Backup هم برروي DVD يا CD از آنها تهيه كنيد، كه در صورت خراب شدن پارتيشن حاوي فايل Backup ، يك نسخه پشتيباني در اختيار داشته باشيد.

. كليه عمليات فوق به شكل كامل در راهنماهاي من توضيح داده شده است. فقط يك راهنمايي ديگر را اضافه نمايم، اگر از پارتيشن‌هاي حاوي سيستم عامل خود، Backupي در يك فولدر تهيه نموديد، براي اطمينان از اينكه آن فولدر به اشتباه آسيب نبيند (توسط كاربران يا برنامه‌ها يا ويروس‌ها...) مي‌توانيد كليه Permissionهاي آن را حذف نماييد. به اين شكل امكان دسترسي به آن فولدر براي تمامي كاربران(و خود شما!!) و برنامه‌ها امكان پذير نخواهد بود. براي Restore كردن فايل‌هاي Image درون آن فولدر، مي‌توانيد از سي‌دي بوت Ghost كه در تاپيك مربوطه قرار داده‌ام استفاده نماييد و از آن طريق به فولدر دسترسي يابيد و سيستم عامل معيوب شده خود را 3 سوته! به همراه تمامي برنامه‌هاي درون آن و تنظيماتشان بازيافت نماييد.

موفق باشيد.

خداحافظ
IgImAx
86/11/20

mahdi7610
10-02-2008, 00:46
سلام igimax0 عزیز .خیلی خوشحال شدم شما را اینجا دیدم . از بابت اموزشهاتون هم ممنون . طبق معمول حرف ندارن .

rasouli58
11-02-2008, 11:06
با تشکر از استاد عزیز!
مطالب فوق خیلی عالی و مفید بودند.

igimax0
11-02-2008, 13:09

سلام igimax0 عزیز .خیلی خوشحال شدم شما را اینجا دیدم . از بابت اموزشهاتون هم ممنون . طبق معمول حرف ندارن .

با تشکر از استاد عزیز!
مطالب فوق خیلی عالی و مفید بودند.

. ممنون از لطف تمامي دوستان، خيلي بزرگواريد. اگر انتقاد يا سوالي را پست نماييد بيشتر خوشحال مي‌شوم.

موفق باشيد.

خداحافظ
IgImAx
86/11/22

igimax0
20-03-2008, 05:15

. ويرايش سوم مقاله با تغييراتي اندك نوشته شد. همچنين 2 مقاله جديد نيز به P30 اضافه شد:
1) آموزش ساخت، ويرايش و استفاده از Disk Imageها

2) آموزش و آشنايي با نحوه كار شبكه‌هاي Web Hosting و P2P

موفق باشيد. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خداحافظ
IgImAx
87/01/01

Farahmand Farshidy
22-03-2008, 02:09
سلام igimax0 عزیز!

عبد رو برای شما تبریک میگم و امیدوارم روز های خوش و پر از لبخند در پیشرو داشته باشید.

آموزش هاتون همه توپند.

امیدوارم همیشه مؤفق باشید.
فرهمند

igimax0
22-03-2008, 12:24
سلام فرهمند جان [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

. بسيار از لطفتان ممنونم. من هم سال جديد و عيد نوروز را به شما و خانواده محترمتان و به تمامي دوستان فروم P30 تبريك عرض مي كنم. انشاالله كه با سلامتي و شادي و موفقيت در كنار خانواده تان سال خوبي را داشته باشيد.

. اميدوارم كه مقالاتم مفيد واقع شود. اگر نكته‌اي، سوالي، تصحيحي و ... در مورد مقالات داشتيد، درخدمتم. بخوصوص از پيشنهاد و ايده جديد براي نوشتن راهنما‌هاي ديگر.

. اميدوارم كه همهگي سال جديد را با سلامتي و شادي آغاز نمايند و با موفقيت ادامه دهند و با شادي و سلامتي به پايان برسانند.

خداحافظ
IgImAx
87/01/03

Sherpa
22-03-2008, 13:02
تاپیک خوبیه ادامه بدید
موفق باشی

Sherpa
23-03-2008, 20:48
ببخشید تکراری شد حذف کردم

igimax0
24-03-2008, 02:30
سلام Sherpa جان [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

. بسيار از لطفتان ممنونم و از لطف ديگر دوستاني كه من را در آينده مورد لطف خود قرار خواهند داد!

نكته:
. دوستاني كه من را از PT مي‌شناسند مي‌دانند كه من در تاپيك‌هايم از دوستان خواهش مي‌كنم كه سوالات، انتقادات و پيشنهاد‌هاي خود را در تاپيك مطرح نمايند و ابراز محبت‌هاي خود را به شكل PM براي من ارسال نمايند (البته اگر چنين لطفي مي‌خواهند بنمايند) به اين صورت كل پست‌هاي تاپيك در مورد موضوع آن تاپيك خواهد بود.
. بنابر اين در همينجااز تمام دوستان تشكر مي‌نمايم و منتظر انتقادات و پيشنهادات شما براي بهتر شدن تاپيك‌هايم خواهم بود و همچنين اگر سوالي يا مشكلي بود، مطرح نماييد اگر بلد باشم پاسخ خواهم داد، در غير اينصورت دوستان ديگر به من كمك خواهند كرد)

.ممنون!

خداحافظ
IgImAx
87/01/05

igimax0
15-05-2008, 02:41

. يكي از دوستان در PM سوالي نموده بودند و چ.ن ممكنه براي ديگر دوستان هم مفيد باشد اينجا قرار دادم:

سلام Igimax عزیز
.... یک سوال درباره multiprimary دارم:

من با آموزش شما، دو ویندوز اکس پی و ویستا را همزمان نصب کردم و با بوت مجیک (که داخل ویستا نصب شده بود) به هر کدام می خواستم می رفتم. بعداً ویندوز اکس پی خراب شد و از اول نصب کردم که باعث شد بوت مجیک و ویندوز ویستا از کار بیفتد.

بعد سی دی ویستا را داخل گذاشته با ابزار Recovery دوباره ویستا را فعال کردم که باعث شد اکس پی از کار بیفتد. از داخل ویستا، برنامه بوت مجیک را اجرا کرده، آن را Enable کردم. حالا ویندوز ویستا و بوت مجیک هر دو فعال هستند. اما وقتی سیستم را روشن کرده، در منوهای بوت مجیک، ویندوز اکس پی را انتخاب می کنم، کار نمی کند، یعنی یک پیغام شبیه این می دهد:
NTDLR is missing

حالا چکار کنم؟ ویندوز اکس پی را چطور کار بیندازم؟
متشکرم

. جواد جان عزيز، شما پس از نصب مجدد ويندوز XP براي فعال سازي Bootmagic يك كار اشتباه انجام داده‌ايد! اگر براساس توضيحات راهنما در بخش "فعال نمودن Runtime Menu از ويندوز ديگر" (صفحه 50) BootMagic را فعال مي‌نموديد ديگر چنين مشكلي پيش نمي‌آمد و اصلن نيازي به سي‌دي ويستا نبود!

. همانطور كه در راهنما توضيح داده شده است، برنامه BootMagic در پارتيشني به غير از پارتيشن‌هاي OS و در يك پارتيشن FAT نصب مي‌شود. بنابر اين همواره از هر OSي قابل دسترسي و استفاده (بدون نياز به نصب در OS هاي ديگر) مي‌باشد. حتا به كمك سي‌دي Bootable موجود در پست اول هم مي‌توانستيد Bootmagic را فعال نماييد.

اما پاسخ سوال شما در مورد پيام "NTLDR is missing":ه
l. يكي يا هر دو فايل بوت XP به نام‌هاي NTLDR و ntdetect.com آسيب ديده‌اند. براي بازيافتشان به روش زير عمل نماييد:

1) ابتدا پارتيشن XP را Active نماييد. (يك بار سيستم را بوت كرده و از منوي Bootmagic پارتيشن XP را انتخاب نماييد)
2) سي‌دي XP را در درايو قرار داده و كامپيوتر را از روي آن بوت نماييد.
3) پس از سپري شدن مراحل اوليه بوت با قشار كليد R در صفحه‌اي كه چند گزينه دارد، وارد ريكاوري كونسول شده.
4) از شاخه i386 موجود برروي سي‌دي دو فايل NTLDR و ntdetect.com را به ريشهC:o كپي نماييد به اين شكل:
ه

ه
توجه: (x نام درايو CD-ROM شماست. نام صحيح آن را در سيستم خود جايگزين x نماييد)

5) كامپيوتر را ريست نماييد و دوباره پارتيشن XP را انتخاب نماييد. بايد XP بدون مشكلي بالا بيايد.

. يه را ساده ديگر هم هست. از ويندوز ويستا پارتيشن XP را unhide نموده و سي‌دي XP را در درايو گذاشته و آن دو فايل را برروي ريشه پارتيشن XP كپي نماييد.

يك توصيه:
. اگر از پارتيشن‌هاي ويندوز خود به شكل مجزا Ghost بگيريد، پس از خرابي آنها و در صورت Restoreكردن هر ويندوز، ديگر مشكل غير فعال شدن BootMagic را نخواهيد داشت.

خداحافظ
IgImAx
87/02/26

igimax0
03-06-2008, 19:11

به روز شده در 14/03/1387

*** توضيح برنامه‌هاي موجود برروي Image سي‌دي‌هاي ***

. در پست اول، لينك دونلود فايل Image سي‌دي Bootableي قرار داده‌ام. در اين نسخه برخلاف نسخه‌هاي پيشين Multi Bootهاي Image قبلي را به شكل يك بوت دوباره باز نويسي نمودم. با اينكار سرعت ايمني بيشتري پيدا نموده است. همچنين منو و درايورهاي Hiren Boot را كش رفتم (دزديدم!) و با تغييراتي به Image اضافه نمودم. به اين شكا اكثر درايورها براي Optical در اين Image موجود است. Sata/IEEE/USB/... طريقه رايت ايميج‌ها برروي سي‌دي به شكل زير است:

>> روش رايت Image برروي سي‌دي:
. 1) ابتدا فايل را Extract نماييد تا فايل *.ISO از دل فايل ‌Zip خارج شود.
. 2) برنامه رايتر خود را اجرا كرده. (فرض ميكنيم Nero باشد)
. 3) قسمت Burn Image را از برنامه رايتر خود يافته و آن را انتخاب نماييد.
. 4) فايل ISO را با برنامه رايتر باز كنيد. (اگر Nero داريد برنامه Nero Express را اجرا نماييد و از پنل چپ آخرين آيكون را كه در زير آن نوشته "Image, Project, Copy" را انتخاب نماييد و آدرس فايل ISO را تعيين نماييد.)
. 5) براي رايت CDهاي Bootable توصيه ميكنم سرعت رايت را 8x يا كمتر تنظيم نماييد، تا امكان بوت شدن از انواع درايوهاي Optical باشد. (البته اين سي‌دي داراي بوت كوچكيست ولي اين توصيه را براي انواع سي‌دي اگر رعايت نماييد، نتيجه خوب آن را خواهيد ديد! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

توجه: توضيح كامل رايت يك Image سي‌دي از روي هاردديسك برروي سي‌دي توسط برنامه Nero را در فصل 2-2 صفحه 15 از eBook موجود در اين تاپيك توضيح داده‌ام.

>> محيط بوت سي‌دي و توضيح گزينه‌ها:
. پس از دونلود و رايت سي‌دي و بوت كردن سيسم از روي آن يكي از منو‌هاي زير ظاهر خواهد شد.

توجه: (اگر سيستم شما از روي سي‌دي بوت نشد و نميدانيد چگونه سيستم خود را براي بوت شدن از روي CD تنظيم نماييد، راهنماي Ghost را از اين لينك دونلود:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید و به فصل "تنظيم سيستم براي بوت شدن از روي CD يا Floppy" برويد.)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
منوي اصلي سي‌دي
. در ابتدا اين منو ظاهر مي‌شود. با انتخاب گزينه 1 از روي هاردديسك به شكل عادي سيستم بوت مي‌شود. با انتخاب گزينه دوم سيستم ازروي سي‌دي بوت مي‌شود.

منوي فوق پس از انتخاب گزينه دواز منوي اصلي ظاهر ميشود

. در اين قسمت 7 گزينه داريد كه نام هر برنامه در جلوي آن نوشته است.
توجه، توجه: (با انتخاب هر گزينه از منوي فوق يك سري منو‌ها ظاهر مي‌شود كه توضيح آنها در ادامه در قسمت "منوهاي انتخاب درايور" نوشته شده است)

گزينه 1: برنامه محيط داس Partition Magic اجرا مي‌شود. محيط داس اين برنامه خيلي شبيه محيط ئيندوز هست، توضيح اين برنامه به شكل كامل در فصل دوم eBook موجود درپست 1 قرار دارد.

گزينه 2: برنامه محيط داس Ghost اجرا مي‌شود. مي‌توانيد توضيح كامل محيط داس اين برنامه براي انجام اعمال Backup/Restore در eBook آموزشي Ghost را در اين تاپيك مطالعه فرماييد:

گزينه 3: برنامه محيط داس Boot Magic را اجرا مي‌كند. بر اساس اينكه از قبل برروي پارتيشن خوود Boot Magic نصب نموده‌ايد يا نه بعد از انتخاب اين گزينه پنجره Boot Magic يا فقط گزينه‌هاي متني فعال سازي پارتيشن‌هاي Primary ظاهر مي‌شود. توضيح اين برنامه به شكل كامل در فصل سوم و از صفحه 50 eBook موجود در پست 1 قرار دارد:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدگزينه 4:

محيط NTFS4DOS

. همانطور كه در انتهاي صفحه مشاهده مي‌فرماييد،(فلش 1) سوالي پرسيده شده و منتظر پاسخ شماست! در دوخط بالاي آن گفته كه دقيقن چي بايد بنويسيد!(فلش سبز) اكثرن اينجا يا كليد Enter را ميزنند يا فقط مي‌نويسند y و كليد Enter را مي‌زنند!!! در حالي كه در خط قبل از سوال! گفته كه بايد كلمه yes را كامل بنويسيد!!! (با حروف كوچك). همچنين در شكل فوق و در خطوط بالا دقت نماييد(فلش 2) نام تخصيص داده به پارتيشن‌هايتان را نوشته و با نام معمول آنها (كه معمولن با C شروع مي‌شده فرق دارد) در مثال فوق C من كه NTFS هست را با نام E مي‌شناسد و براي آنكه خيالتان راحت شود از در آن از فرمان‌هاي DIR و MD و ِ DEL و RD استفاده كردم:

. با انتخاب اين گزينه سيستم شما با داسي كه پارتيشنهاي NTFS را پشتيباني مي‌كند، بوت مي‌شود. در اين داس شما امكان دسترسي به پارتيشن‌هاي NTFS را داريد!(از ويندوز NT v1 گرفته تا Vista) اكثر فرمان‌هاي داس همچون ساخت شاخه، كپي فايل، حذف و ... در دسترس شما قرار مي‌گيرد. NTFS4DOS بسيار مناسب براي زماني هست كه ويندوز خراب است و شما فايلهايي در درايو C داريد و مي‌خواهيد قبل از نصب مجدد ويندوز و يا فرمت آن پارتيشن، آنها را جابجا نماييد.

گزينه 5:

. امكان Defrag كردن پارتيشنهاي NTFS از محيط داس را به شما مي‌دهد!!! در محيط فوق به سادگي كار هر كليد توضيح داده‌شده است. با فشار كليد نام يك درايو عمل Defrag شروع ميشود. (مثلن حرف C)ه

گزينه 6:

. اين گزينه براي اكثر كاربران بسيار مناسب است. در اين گزينه همان فايل AutoChk ويندوز قرار دارد. پس از مشاهده محيط فوق گزينه 1 را كه با فلش مشخص شده است انتخاب نماييد. قبل از آشكار شدن محيط فوق برنامه بوت به شكل اتوماتيك به دنبال فايل Autochk برروي هاردديسك شما ميگردد.(كه معمولن در آدرس Windows\System32\Autochk.exe هست) اما از آنجا كه امكان خراب بودن اين فايل يا نصب نبودن ويندوز يا حتا ويروسي بودن آن هست، يك كپي از آن را برروي CD قرار داده‌ام. توصيه ميكنم حتمن آن را كه گزينه يك هست، انتخاب نماييد. (گول تاريخ فايل نخوريد!!!)

. اهميت اين گزينه زماني خودش را بيشتر نشان مي‌دهد كه مشكلي براي پارتيشن ويندوز يا ديگر پارتيشن‌ها پيش مي‌آيد و امكان بالا آمدن ويندوز هم نيست! همچنين اجراي اين گزينه قبل از انجام دادن هر گونه عملياتي با Partition Magic بسيار مناسب است.

گزينه 7:
. برنامه‌اي براي تشخيص نوع Processorهاي Intel از محيط داس!

>> منوهاي انتخاب درايور:
. با انتخاب هريك از 7 گزينه منوي بوت اين منو ظاهر مي‌شود:

. من به شكل پيش فرض گزينه VIDE-CDD را انتخاب نموده‌ام كه براي اكثر شما عزيزان جواب مي‌دهد. اين منو پس از 3 ثانيه به شكل اتوماتيك با انتخاب VIDE-CDD پسته مي‌شود.

. در اين منو شما مي‌توانيد با استفاده از موس يا كيبورد نوع درايور مورد نظر خود را براي انواع درايوهاي optical يا پورت‌هاي IEEE (همان firewire يا 1394) يا USB يا SCSI انتخاب نماييد. پس از انتخاب درايور مورد نظر خود از منوي فوق، اگر به شكل موفقيت آميز نصب شود عبارات سبز رنگ زير را خواهيد ديد:

. اگر درايور انتخابي شما با موفقيت نصب شد به سوالات بعدي كه ظاهر مي‌شود با فشار كليد "N" پاسخ نه دهيد:

. اگر درايور انتخابي شما با پيام errorي نصب نشد در چنين حالتي يكي از درايور‌هاي پيشنهادي را كه در پنجره‌هاي بعدي ظاهر مي‌شود را انتخاب نماييد. براي مشاهده منوي كامل درايور‌ها كه بار اول آن را مشاهده نموديد كافيست در آخرين پنجره كه عبارت:

. در آن نوشته شده است پاسخ Y را دهيد. شما به هر تعداد درايوري كه فكر مي‌كنيد ممكنه مورد استفاده شما باشد مي‌توانيد آنها را انتخاب و نصب نماييد. اما بعضي از آنها برروي بعضي از سيستم‌ها باعث هنگ سيستم مي‌شوند و نياز به ريست سيستم خواهيد داشت.

. توجه توجه :
1: اصل فايلهاي NTFS مربوط به شركت Avira است كه براي اطلاعات بيشتر مي‌توانيد به اين لينك مراجعه نماييد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]).
2: اصل محيط بوت گزينه Avira - Chkdsk فقط يك گزينه Autochk داشت و آن هم از ويندوز روي سيستم بود. همچنين CD Drive را پشتيباني نمي‌ كرد.
3: درايورهاي قطعاتي چون Optical Drives و پورت‌ها و منو‌هاي انتخاب آنها از سي‌دي Hiren's گش رفته‌ام و براي سازگاري با سي‌دي خود در آنها تغييراتي اعمال نموده‌ام. با عذر خواهي و تشكر از سازنده سي‌دي Hiren's
4: اميد وارم مفيد واقع شود.

. اگر سوالي بود در خدمتم. اما لطفن اول راهنماي من را بخوانيد سپس به سوالات و پاسخ‌ها ديگران در همين تاپيك توجه نماييد، اگر بازهم سوالي باقي ماند در خدمتم.

خداحافظ
IgImAx
87/03/14

javad2625
08-06-2008, 00:18

. يكي از دوستان در PM سوالي نموده بودند و چ.ن ممكنه براي ديگر دوستان هم مفيد باشد اينجا قرار دادم:

. جواد جان عزيز، شما پس از نصب مجدد ويندوز XP براي فعال سازي Bootmagic يك كار اشتباه انجام داده‌ايد! اگر براساس توضيحات راهنما در بخش "فعال نمودن Runtime Menu از ويندوز ديگر" (صفحه 50) BootMagic را فعال مي‌نموديد ديگر چنين مشكلي پيش نمي‌آمد و اصلن نيازي به سي‌دي ويستا نبود!

. همانطور كه در راهنما توضيح داده شده است، برنامه BootMagic در پارتيشني به غير از پارتيشن‌هاي OS و در يك پارتيشن FAT نصب مي‌شود. بنابر اين همواره از هر OSي قابل دسترسي و استفاده (بدون نياز به نصب در OS هاي ديگر) مي‌باشد. حتا به كمك سي‌دي Bootable موجود در پست اول هم مي‌توانستيد Bootmagic را فعال نماييد.

اما پاسخ سوال شما در مورد پيام "NTLDR is missing":ه
l. يكي يا هر دو فايل بوت XP به نام‌هاي NTLDR و ntdetect.com آسيب ديده‌اند. براي بازيافتشان به روش زير عمل نماييد:

1) ابتدا پارتيشن XP را Active نماييد. (يك بار سيستم را بوت كرده و از منوي Bootmagic پارتيشن XP را انتخاب نماييد)
2) سي‌دي XP را در درايو قرار داده و كامپيوتر را از روي آن بوت نماييد.
3) پس از سپري شدن مراحل اوليه بوت با قشار كليد R در صفحه‌اي كه چند گزينه دارد، وارد ريكاوري كونسول شده.
4) از شاخه i386 موجود برروي سي‌دي دو فايل NTLDR و ntdetect.com را به ريشهC:o كپي نماييد به اين شكل:
ه

ه
توجه: (x نام درايو CD-ROM شماست. نام صحيح آن را در سيستم خود جايگزين x نماييد)

5) كامپيوتر را ريست نماييد و دوباره پارتيشن XP را انتخاب نماييد. بايد XP بدون مشكلي بالا بيايد.

. يه را ساده ديگر هم هست. از ويندوز ويستا پارتيشن XP را unhide نموده و سي‌دي XP را در درايو گذاشته و آن دو فايل را برروي ريشه پارتيشن XP كپي نماييد.

يك توصيه:
. اگر از پارتيشن‌هاي ويندوز خود به شكل مجزا Ghost بگيريد، پس از خرابي آنها و در صورت Restoreكردن هر ويندوز، ديگر مشكل غير فعال شدن BootMagic را نخواهيد داشت.

خداحافظ
IgImAx
87/02/26
سلام IgIMAX عزیز.
مرسی از پاسخ خوبت.

از بس منتظر جواب موندم، بالاخره رفتم هر دو ویندوز را از اول نصب کردم و به همان حالت Dual Boot برگشتم. من با MultiPrimary مشکلاتی داشتم. از جمله این که گاهی که وارد یک ویندوز میشدم، وقتی می خواستم به ویندوز دیگر بروم، قبل از ورود به ویندوز، ScanDisk فعال می شد و هارد را چک می کرد. یک بار هم در حالی که یک پوشه را در یکی از ویندوزها باز کرده بودم (یکی از فایل های داخل پوشه هم باز بود) سیستم را Hibernate کردم. بعد، اشتباهی که کردم، از ویندوز دیگر وارد همان پوشه شده و سعی کردم با آن فایل کار کنم که کار نکرد. بعد که ریستارت کردم و خواستم به ویندوز قبلی بروم، هم ویندوز از کار افتاده بود و وارد نمی شد، هم وقتی دوباره به ویندوز دیگر رفتم تا دوباره تلاش کنم دیدم که کل آن پوشه پاک شده و فایل ها را از دست داده ام.

آیا این چیزها طبیعی است یا فقط مختص من بوده؟

igimax0
08-06-2008, 03:45
سلام جواد جان [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

. به احتمال زياد اشتباهاتي -به غير از مورد Hibernate كه فرموديد- داشته‌ايد!! الان كه ديگر به حالت Dual Boot برگشته‌ايد ديگر پيگيري دلايل مشكلاتتان غير ممكن هست. اما جواد جان! آيا تمامي مراحل ساخت Multi Primary و نصب Bootmagic را به دقت و بر اساس eBook من و با توجه به نكات ايمني كه در آن ذكر نموده‌ام انجام داده‌ايد ؟

. چون به طور عادي چنين مشكلاتي نبايد پيش بيايد. (به غير از Hibernate كه ربطي به MultiPrimary يا غيره ندارد) فعال شدن Autochk (يا همان chkdsk محيط ويندوز) و خرابي فايل‌هاي NTLDR بيشتر نشان از مشكلات هاردديسك دارند!(به احتمال 50%) بد نيست به كمك برنامه Diagnostic شركت سازنده هاردديسكتان، يك بار هاردديسك خود را Advanced Test نماييد. چنين برنامه‌اي را مي‌توانيد در سايت سازنده هاردديسك خود بيابيد.

خداحافظ
IgImAx
87/03/18

igimax0
08-06-2008, 03:46
پست قبلي 2 بار ارسال شد! امكان حذف پست‌ها موجود نبود!!!!!!!!!!!!

javad2625
08-06-2008, 10:12
سلام جواد جان [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

. به احتمال زياد اشتباهاتي -به غير از مورد Hibernate كه فرموديد- داشته‌ايد!! الان كه ديگر به حالت Dual Boot برگشته‌ايد ديگر پيگيري دلايل مشكلاتتان غير ممكن هست. اما جواد جان! آيا تمامي مراحل ساخت Multi Primary و نصب Bootmagic را به دقت و بر اساس eBook من و با توجه به نكات ايمني كه در آن ذكر نموده‌ام انجام داده‌ايد ؟

. چون به طور عادي چنين مشكلاتي نبايد پيش بيايد. (به غير از Hibernate كه ربطي به MultiPrimary يا غيره ندارد) فعال شدن Autochk (يا همان chkdsk محيط ويندوز) و خرابي فايل‌هاي NTLDR بيشتر نشان از مشكلات هاردديسك دارند!(به احتمال 50%) بد نيست به كمك برنامه Diagnostic شركت سازنده هاردديسكتان، يك بار هاردديسك خود را Advanced Test نماييد. چنين برنامه‌اي را مي‌توانيد در سايت سازنده هاردديسك خود بيابيد.

خداحافظ
IgImAx
87/03/18
که اینطور!
شاید اشکال از برنامه Norton GoBack بوده، چون برای امتحان نصب کردم که ببینم چیه، ولی اینطور که به نظر میاد، دستکاری زیادی روی هارد انجام میده، چون وقتی خواستم Uninstall کنم، اول ریستارت شد و وارد محیط NortonGoBack شد و بعد هم چند ساعت طول کشید تا Uninstall بشه. شاید تداخل با یک آنتی ویروس یا چیز دیگری بوده (منظورم مشکل فعال شدن AutoChk و از کار افتادن ویندوز هست) چون وقتی ویندوز از کار افتاد، پیش از ورود به ویندوز پیغام میداد که برنامه های آنتی ویروس و بکاپ گیری خود را حذف کنید، ولی چون وارد ویندوز نمی شد و وارد Safe Mode هم نمی شد، امکان حذفشان نبود.

igimax0
08-06-2008, 18:22

. اوه اوه! Norton GoBack!!! بدترين ويروس براي Bootmagic و بدتر از اون براي Multi Primary ها هست!! من در eBook كه گفته‌ام از نصب برنامه‌هايي كه برروي Master Boot Record مي‌نشينند خودداري نماييد. مثلن Lilo كه مديريت بوت Linux هست را عرض كرده‌ام كه برروي پارتيشن خود Linux نصب نماييد و آدرس آن را به BootMagic بدهيد!

. اگر از همان اول مي‌فرموديد كه Norton GoBack را نصب كرده‌ايد خدمتتان مي‌گفتم كه مشكل از اين برنامه‌است. حتا در تست من باعث ريست ناگهاني سيستم و خاموش شدن هاردديسك من شد!!

خداحافظ
IgImAx
87/03/19

shm4517
15-11-2008, 10:03
سلام igimax0 عزيز. از بابت آموزشهاتون هم ممنون
بعد از مدتهاي كه از روش Dual Boot به توصيه شما تصميم گرفتم كه از روش Multi Primary استفاده كنم تا از مزاياي آن استفاده نمايم تمام مراحل را با استفاده از راهنماي آموزش شما اجرا كردم مشكلي كه برايم پيش آمده پس از نصب برنامه Symantec Boot Magic بر روي يكي از پارتيشنهاي FAT32 (آخرين درايو موجود در هارد ديسك) و تنظيمات Runtime Menu در برنامه و فعال كردن Runtime Menu از ويندوز ديگر هنگام ريستارت كردن ويندوز پيغام خطاي زير را مي دهد
Error finding BTMAGIC.IMG
Run Bootmagic install
Press a key
در مسير نصب برنامه Symantec Boot Magic فايل BTMAGIC.IMG وجود داشت و برنامه آن را پيدا نمي كرد با اينحال برنامه Symantec Boot Magic را Uninstallو كامپيوتر را ريست و مجدداً نصب كردم و باز هم همان پيغام خطا را مي دهد حتي مجبور شدم يكبار ديگر و از سايت ديگري برنامه را دانلود و نصب نمايم ولي بازهم همان خطا را مي دهد . در حال حاضر جهت تغيير پارتيشن از برنامه PQ Boot استفاده مي كنم كه آن هم مشكلات خودش را دارد خواهش مي كنم مرا راهنمائي كنيد .
براي رفع مشكل چه كاري مي توانم بكنم
آيا مهم است كه برنامه Symantec Boot Magic را بر روي كدام ويندوز نصب كنم يا خير
آيا به هارد ديسك من بستگي دارد يا خير :42::24:

shm4517
22-11-2008, 17:04
اينجا مثل اينكه كسي نيست جواب ما رو بده اگر كسي هست يه يا علي بگه

igimax0
28-12-2008, 20:46
سلام shm4517 عزيز [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

. در ابتدا عرض كنم كه، من تقريبن يه 2 ماهي كلن! در اينترنت و از دنياي كامپيوتر به دليل بيماري پدرم، غايب بودم. خدا هيچ كس رو بيمار نكنه و اگر شد محتاج بيمارستان نكنه!!!! پس ببخشيد اگر در پاسخ تاخير داشتم، الان هم كه تقريبن وقت دارم به دليل بهبودي نسبي حال ايشان هست.

. و اما يا علي! خوب چنين مشكلي دو راه داره:
1) حذف و نصب مجدد برنامه Boot Magic در ويندوزي كه اين برنامه را در آن نصب نموديد. (توجه: مهم نيست در كدام ويندوز نصب كنيد، اما فقط در يك ويندوز بايد نصب شود.[همانطور كه در راهنما توضيح دادهظشده است])
2) درست كردن Master Boot Record (MBR)o از محيط داس.

. شما روش اول را انجام داده‌ايد، اما روش دوم به اين شكل هست كه ابتدا :
1) (نيازي نيست كه حتمن اين كار را انجام دهيد) برنامه Boot Magic را غير فعال كرده و سپس آن را Uninstall مي‌نماييد.
2) يك بار كل پارتيشن‌ها را با دستور Chkdsk drivename: /f چك مي‌كنيد. (به جاي :drivename حرف درايو را قرار دهيد مانند :C يا :D يا ...) براي چك نمودن درايو ويندوز نياز به ريستارت داريد.
3) براي تصحيح MBR هم، بايد به كمك سي‌دي ويندوز XP وارد محيط Recovery Console شده و دستور fixmbr را نوشته و Enter نماييد و سپس سيستم را ريستارت نماييد. يا از طريق يك سي‌دي ديگر كه حاوي فايل fdisk مي‌باشد به داس رفته و به كمك دستور fdisk /mbr مي‌توانيد MBR هاردديسك خود را درست نماييد.
4) اگر شماره يك را انجام داده‌ايد دوباره برنامه Boot Magic را نصب و فعال نماييد. در غير اينصورت، فقط منوي بوت را فعال نماييد.

. همچنين مي‌توانيد از سي‌دي NTFS & Symantec Pack & Ghost من از پست اول براي Chkdsk كل هاردديسك و از فايل Fdisk براي درست كردن MBR استفاده نماييد. (از لينك 4shared آن را دونلود نماييد) براي Fdisk نمودن از هر يك از 6 گزينه اول امكان چنين كاري هست. (اگر اشتباه نكنم!)

. براي اطمينان بيشتر از وجود داشتن راه هاي ديگر (و شايد بهتر) يك جستجويي كردم و در فروم زير شخصي مشكلي دقيقن مشابه شما را داشته و به Symantec نامه داده و جواب هم داده‌اند با كلي راهنمايي. در ضمن در همين راهنمايي لينك دونلود Recovery Console ويندوز XP هم به حجم ~7MB موجود هست.

لينك منبع خبر:

پاسخ‌هاي شركت سيمانتك:

خداحافظ
IgImAx
87/10/08

atraatra
08-02-2009, 09:30
Boot magic شايد تا 2 سال پيش نرم‌افزار خوبي بود ولي مدتهاست ديگه روي خيلي از هاردهاي حجيم جواب نمي‌ده. مي‌دونيد كه آخرين ورژن bootmagic سال 2005 در اومده و بعد از اون ديگه Symantec اونرو upgrade نكرده (به دليل نامعلوم!)

igimax0
08-02-2009, 12:02
سلام atraatra عزيز [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

. ورود شما را به P30 تبريك عرض مي‌كنم و اميدوارم پست‌هاي بيشتري از شما در بين دوستان ببينيم.

Boot magic شايد تا 2 سال پيش نرم‌افزار خوبي بود ولي مدتهاست ديگه روي خيلي از هاردهاي حجيم جواب نمي‌ده.
. جالبه من امروز به اين نتيجه رسيدم! هاردديسك‌هاي 300 به بالا مشكل داره! اما 250 به پايين نه!

مي‌دونيد كه آخرين ورژن bootmagic سال 2005 در اومده و بعد از اون ديگه Symantec اونرو upgrade نكرده (به دليل نامعلوم!)
. نه اين يه قلم ديگه دليلش مشخصه! اين عادت Symantec هست كه شركت رقيب را كه محصولات خيلي خوبتر از آنها و رقيبشان هست را مي‌خرد و بعد يه نسخه از آن برنامه با پيشوند نام خود مي‌دهد و ديگر هيچ..... همين بلا را سر PowerQuest آورد! و ....

. متاسفانه براي علاقه مندان به Multi Primary در هاردديسك ها 300GB به بالا بايد به Acronis مهاجرت نمايند.

خداحافظ
IgImAx
87/11/20

igimax0
08-02-2009, 12:03
سلام atraatra عزيز [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

. ورود شما را به P30 تبريك عرض مي‌كنم و اميدوارم پست‌هاي بيشتري از شما در بين دوستان ببينيم.

Boot magic شايد تا 2 سال پيش نرم‌افزار خوبي بود ولي مدتهاست ديگه روي خيلي از هاردهاي حجيم جواب نمي‌ده. . جالبه من امروز به اين نتيجه رسيدم! هاردديسك‌هاي 300 به بالا مشكل داره! اما 250 به پايين نه!

مي‌دونيد كه آخرين ورژن bootmagic سال 2005 در اومده و بعد از اون ديگه Symantec اونرو upgrade نكرده (به دليل نامعلوم!) . نه اين يه قلم ديگه دليلش مشخصه! اين عادت Symantec هست كه شركت رقيب را كه محصولات خيلي خوبتر از آنها و رقيبشان هست را مي‌خرد و بعد يه نسخه از آن برنامه با پيشوند نام خود مي‌دهد و ديگر هيچ..... همين بلا را سر PowerQuest آورد! و ....

. متاسفانه براي علاقه مندان به Multi Primary در هاردديسك ها 300GB به بالا بايد به Acronis مهاجرت نمايند.

خداحافظ
IgImAx
87/11/20

my comi
20-02-2009, 01:55
سلام جناب IgImAx
واقعا کارتون عالیه ، من اول تو Pt باشما آشنا شدم (یادش به خیر:40:)
آموزش هاتونم رو خوندم خیلی به دردم خورد فقط به یه مشکلی برخوردم
این cd ه NTFS & Symantec Pack & Ghost را من write کردم
partition magicesh کار میکنه ، ghostesh هم کار میکنه ولی گرافیکش خرابه ( رنگاش تو هم قاطی پاتیه ولی میشه باش کار کرد)
ولی بقیه قسمتاش کار نمیکنه مثلا قسمت ntfs for dos که من این قسمت رو کاریش دارم هیچ کدوم از درایوا رو نمیشناسه و پیغام میده که فایل مورد نظر رو از سی دی نمیتونه بخونه
من اینو با چند تا cd مختلف cd rom های مختلف و کامپیوتر های مختلف امتحان کردم همش همینجوری بود
به نظر شما مشکل از چی میتونه باشه؟؟؟؟

thanQ

igimax0
20-02-2009, 03:51
سلام my comi عزيز [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

. ممنون از لطفتان، اميدوارم كه مفيد واقع شده باشند. در مورد ايميج، نبايد مشكلي باشه! در مورد NTFS هم بايد در انتهاي مراحل بوت به اون سوال پاسخ yes دهيد و نه فقط يك حرف y !

خداحافظ
IgImAx
87/12/02

my comi
20-02-2009, 15:59
سلام my comi عزيز [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

. ممنون از لطفتان، اميدوارم كه مفيد واقع شده باشند. در مورد ايميج، نبايد مشكلي باشه! در مورد NTFS هم بايد در انتهاي مراحل بوت به اون سوال پاسخ yes دهيد و نه فقط يك حرف y !

خداحافظ
IgImAx
87/12/02

سلام
من اموزش هاتون رو کاملا خوندم
اصلا به اون قسمت نمیرسه
رفتم با یه کامپیوتر قدیمی hdd 80 امتحان کردم به خوبی کار کرد ولی با کامپیوتر های جدید مثه اینکه مشکل داره:20:
برنامه دیگه برا خوندن ntfs 4 dos سراغ ندارید؟؟؟؟؟؟

amirara
21-02-2009, 00:17
سلام
من يك سوال داشتم من 3 هارد برروي سيستم خوددارم ميخواستم بپرسم ايا امكان دارد من 3 ويندوز وتفاوت xp vists , seven را برروي هريك از هاردها بريزم و در ابتداي بالا امدن سيستم هركدام راكه بخواهم انتخاب نمايم .
متشكرم

baharsafaei
26-10-2009, 01:06
مي خواهم متن multi primary را كه بصورت pdf است را ذخيره كنم اما پيوست نمي شود
و نمي توانم از اطلاعات آن استفاده كنم
مرا راهنمايي كنيد.

azad47
09-03-2010, 18:17
با سلام
1- در صورتیکه بخواهم 2 عدد OS بر روی 2 عدد Primary Partition داشته باشم و برای هر یک از آنها 2 عدد Logical Partitin جداگانه اختصاص بدهم بطوریکه هر OS تنها قادر به دیدن 2 عدد Logical Partitin مربوط به خود بشود و 2 عدد Logical Partitin مربوط به OS دیگر برای آن Hidden باشد چکار باید کرد؟

با تشکر

sadrasti87
12-04-2011, 16:11
من راهنمایی شمارو در مورد نرم افزار گوست خوندم عالی بود . اما من یک سری نرم افزارهایی دارم که منحصربفردند و امکان نصب مجدد آنها پس از نصب ویندوز برام نیست از طرفی ویندوز سیستمم حدود دوسال هست که عوض نشده و سرعت ان به شدت پایین امده . ایا با نرم افزار گوست میتونم این نرم افزار که در درایو سی قرار داره رو حفظ کنم. این نرم افزار کاربردی هستش و پایگاه داده داره و اطلاعات پایگاه داده ان برام مهمه. و بک آپ گیری از طریق این نرم افزار ایا سرعت سیتم منو بالا می بره؟؟؟

نیاز به راهنمایی فوری شما دارم ممنون:41:

hamed987
17-04-2011, 10:54
من نمی تونم فایل زیر رو دانلود کنم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]هر کاری کردم نشد

mahmodali
14-05-2011, 14:41
خواهش میکنم کسی بهم کمک کنه.وقتی می خواستم عمل ریستوری در برنامهNorton Ghostانجام دهم چون قبلا بکاپ گرفته بودم تمام پارتیشنهایم پاک شده.فقط یک پارتیشنی که بگاپ گرفته بودم مانده.

stranger7
12-09-2012, 17:45
با سلام خدمت آقای igimax و دوستان انجمن. برادرا / خواهرا اسئلتووووووووووون؟ من دو تا هارد دارم که میخوام بدون در اوردن کابل کامپیوتر از اینها به صورت جداگانه ازشون استفاده کنم. یعنی اینکه یه بار با ویندوز این بیام بالا یه بار با ویندوز اون یکی؟ در ضمن نمیخوام اطلاعات این هارد جدیدم تو هارد قبلیم یا بالعکس دیده شه. یه جورایی میخوام مثل این کنم که: دیدید وقتی دو ویندوز سون و اکس پی رو تو یه هارد نصب میکنید اولش دو تا گزینه میاد که میگه میخواید با کدوم ویندوز بالا بیاید. منم تقریبا یه همچین چیزی واسه هاردم میخوام با این تفاوت که نمیخوام اطلاعات هاردم تو اون یکی دیده شه. ممنون میشم از راهنماییتون در ضمن آقای igimax لینک دانلود )كتاب آموزش پارتيشنبندي و روش‌هاي پيشرفته به قلم IgImAx) خراب است. لطفا رسیدگی کنید.

گلبـرگ
21-02-2013, 19:31
:»بـسم الله الرحمان الرحیم :»
:n12:اللهم صل علی محمد و:n12:آل محمد و عجل فرجهم:n12:

:n18:سلام:n02:
قبلنا :n13:حدود فک کنم 3سال پیش اینجا این مبحث رو خونده بودم و یه نرم افزار بود ، به اسم Hash Code
که با نصب روی سیستم یه تولبار اضافه میشد به قسمت پروپرتیز و الان هرچی میگردم پیداهیدش نمیکنم
درخاست بدارم اگه آدرس دقیق پست رو میدونید بهم بگید
و البته کلی سرچ بکردم و هرچی دنبال این نرم افزار بگشتم فقط میتونستی فایلتو داخل بنداژی و Hash Code
کدشو بهت نشون میداد و یه تولبار اضافی :n24:نمیکرد

با تشکر:n20: سلامت بباشید و سربلند:n16: