PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : قرینه کردن یک جسم

SunRise2008
18-01-2008, 10:31
سلام کسی بلده یک جسمو قرینه کنه من کارام گیر کرده من یک تاپیک دیگه ایجاد کرده بودم کسی جواب نداد مجبور شدم یکی دیگه درست کنم

از مدیران انجمن و سایت درخواست میکنم این تاپیک رو نبندید من کارم گیر کرده:41:

RezaTayebiJ
18-01-2008, 15:15
سلام دوست عزیز

مراحل قرینه سازی در Maya

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

۱. جسمی که قصد قرینه سازیش رو داری رو انتخاب کرده و از ابزار Modify > Freeze Transformation استفاده کن. این ابزار مبنای داده های عددی جسم رو بر پایه ی محل قرارگیریش می کنه. یعنی اگه در channel box نگاه کنی مشاهده خواهی کرد داده های transform , rotation صفر و داده های scale برابر ۱ شدن.

۲. سپس باید مرکز ثقل جسم (همون سه جهتی ای که بر مبناش جسم رو جابجا می کنی) رو در نقطه ی صفر صفر صفر (در واقع مرکز صفحه ی راهنما Grid )قرار بدی. درحالیکه مرکز ثقل جسمت رو می بینی کلید insert بر روی کیبورد رو بزن. حالا می تونی مرکز ثقل رو جابجا کنی. ببرش به نقطه ی صفر صفر صفر و دوباره کلید insert رو بزن تا به حالت عادی برگرده.

۳. با استفاده از Edit > Duplicate یا کلید میانبر Shift + D یه کپی از جسمت ایجاد کن.

۴. حالا باید تشخیص بدی که کپی رو بر مبنای چه محوری می خوای قرینه کنی. بهترین راهنما در گوشه ی سمت چپ نمای دید قرار داده.

۵. در مثال من ، جسم باید روی محور X قرینه می شد. به همین خاطر scale X رو برابر با 1- (گه مخالف مقدار ۱+ جسم دیگه هست) قرار می دم.

ضمنا درصورتیکه جسمت Polygon باشه می تونی از Mesh > Mirror Geometry استفاده کنی که در اینصورت نیازی به انجام مراحل بالا نیست...

SunRise2008
18-01-2008, 15:40
ممنون گل کاشتی