PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال؟

parsadmin
13-01-2008, 14:45
ایا کسی از پردازش تصویر چیزی میدونه اگر میدونه جواب بده؟:10:

parsadmin
13-01-2008, 14:52
ماه محرم رسید بر سر این کاروان مرد جماعت دوید شعیه زنان لعل خان
مرگ اگر چاره است چاره ما پس چرا مرگ جماعت دهد قافله را از فقان
ماه محرم را بر همه عاشقان حسینی تسلیت عرض میکنم.

BabyBoy
15-01-2008, 18:17
دوست عزیز سوالتون واضح نیست دقیقا بگو چیکار می خای کنی؟

در ضمن شعری که دوست دارید رو بهتره توی امضاتون استفاده کنید
:8:

MrJamshidy
16-01-2008, 13:27
در ضمن میتونید شعری که دوست دارید رو بهتره توی امضاتون استفاده کنید

100% موافقم

KhepeleSibilo
16-01-2008, 21:29
اگر نوع نيازتون رو بگين، شايد بتونم كمك كنم

mehdibarghi
03-02-2008, 11:47
بله من کار کردن و جواب هم گرفتم . اگه سؤالی داری میتونید برای من Email کنی

nibble
04-02-2008, 07:48
بله من کار کردن و جواب هم گرفتم . اگه سؤالی داری میتونید برای من Email کنی

سلام فكر مي كنم اينجا خيلي ها مي خوان در مورد پردازش تصوير بدونن
پس از همين جا شروع كنيم شما كه كار كرديد هر چي كه بلدين رو آموزش بديد

mehdibarghi
04-02-2008, 09:40
در ابتدا باید تعریفی از پردازش تصویر و نوع تکنولوژی آن بگوئیم :
شاید در خیلی از فیلمها دیده باشید که مثلاً برای ورود به یک جای خاص . سیستم امنیتی آنجا از طرف تصویر می گیرد و یا از مردمک چشم او تصویر برداری می کند و بعد از طرف درخواست کلمه عبور می کند و طرف هم کلمه را می گوید . بحث ما در مورد قسمت اول آن است که از طرف تصویر برداری می کند و در مورد قسمت دوم یعنی پردازش صدا فعلاً بحثی نمیکنیم . (اگر خواستید بعداً در این مورد هم بحث می کنیم )
به نظر من پردازش تصویر از جمله علومی است که هنوز هم به تکامل کامل نرسیده و جای پیشرفت بسیار زیادی دارد . اولین مثال از نرم افزارهای ساده پردازش تصویری می توان از نرم افزارهای Ocr ( تبدیل متن اسکن شده به متن قابل ویرایش) نام برد .در این نرم افزارها وقتی متن اسکن شده را به آن می دهیم ابتدا گوشه های تصویر را پیدا کرده و خود متن را (دقیقاً از نقطه شروع آن تا نقطه پایان آن در عکس) جدا می کند و سپس باز این عکس جدید را به قطعات کوچکتر مثل پاراگراف ، کلمات و حروف تقسیم بندی می کند و هر قطعه را جداگانه پردازش و با نمونه اولیه که در خود نرم افزار ذخیره شده است مقایسه می کنند . البته در این روش پردازش تصویر که ذکر شد باید به خیلی از پارامترهای دیگر نیز توجه داشت که از جمله آنها ممکن است تا خوردگی کاغذ باشد که باید با روشی دیگر از این مانع نیز گذر کرد که در پست بعدی خدمتتان عرض می کنم .
در قسمت قبلی راجع به پردازش متن صحبت کردیم ولی چیزی که از پردازش تصویر در ذهن بیشتر کاربران وجود دارد این است که مثلاً برنامه چهره طرف را تشخیص دهد .
برای تشخیص چهره نیز باید پارامترهای مختلف صورت مد نظر قرار گرفته شود . مثلاً رابطه بین نوک بینی و دوچشم و گوشه لب ها . این که میگویم رابطه به این معنا است که مثلا می گوئیم (فاصله بین نوک بینی تا چشمها دو 1.5 برابر فاصله آن تا دور لب ها است و ... (البته به زبان ساده) مزیت این رابطه این است که اگر مثلا در چهره اولی که از فرد داریم فرد در فاصله یک متری دوربین باشد و در چهره جدید در فاصله دومتری مسلماً چهره فرد کوچکتر می شود ولی این رابطه ها به هم نمیخورد . مسئله دوم در این باره این است که نرم افزار باید با هوشمندی خاصی تشخیص بدهد که در تصویر مورد نظر کدام قسمت مربوط به چهره فرد است و اشیاء اضافی را از آن حذف کند که این خود مبحثی اساسی است که باید راجع به آن مفصلاً بحث شود . بحث دیگر این است که مثلاً اگر چهره طرف در بار دوم با زاویه روبروی دوربین قرار گرفت چه باید کرد . در این قسمت نیز می توان با محاسبات ریاضی فائق آمد که البته تقریبا سخت ترین مشکل سر راه هم همین است .

mehdibarghi
04-02-2008, 09:59
(به جای کلمه فیتر بخوانید (ف ی ل ت ر))
در این قسمت قصد دارم در مورد چگونگی فیتر کردن تصویر (مثلاً از بین بردن تای کاغذ) صحبت کنم .
ببینید یکی از مباحث اساسی در مورد پردازش تصویر مبحث فیتر کردن تصویر است که در OCR ها در از بین بردن چیزهایی مثل تای کاغذ و در پردازش چهره در از بین بردن اشیای محیط مفید است . البته بحث در مورد پردازش صورت بحثی مشکل تر می باشد که بعداً اگر خواهان بودید بحث می کنیم .
برای فیتر کردن تصویر در ocr ها چند پارامتر مد نظر قرار گرفته می شود که از جمله آنها می توان به شدت نور کل تصویر است . در تکنولوژی ocr ابتدا بررسی میشود که در کل تصویر ما چه مقدار سفید و چه مقدار سیاه است (در مورد تصاویر رنگی ابتدا آنها را سیاه و سفید(میزان خاکستری) می کنند) . بعد از این از درجه رنگ تصویر یک میانگین گرفته و به همین راحتی می توان تصویر را ----- نمود . مثال :
1-تصویر به 100 قسمت مربعی تقسیم میشود
2-میزان درجه رنگ پیکسل وسط هرکدام از این قسمت ها را در می آورد (چون سیاه و سفید(میزان خاکستری) است پس یک عدد بین 0 تا 255 است)
3-میانگین این اعداد را در میآورد (مثلاً در اینجا 128) می شود .
4-قسمتهایی از تصویر که عدد رنگشان بیشتر از این بود کاملا سفید می شوند و قسمتهایی که کمتر از این بود کاملاً سیاه میشوند
5-حال یک تصویر متشکل از دو رنگ سیاه و سفید داریم
6-برای بالا و پائین بردن دقت این کار میتوان یک تلرانس(درصد خطا)برای آن تعریف کرد .مثلا اگر کمتر از 120 بود سیاه شود و اگر بیشتر از 121 بود سفید شود .
البته این الگوریتمی که گفته شد ظاهراً ممکن است که درست باشد ولی مشکلات بسیاری دارد و عملاً به درد یک ocr نمیخورد ولی همین که روشی را پیش پای شما قرار می دهد خیلی ارزش دارد و لازم است بدانید که این خیلی مهم است که خودتان در این مورد فکر کنید و الگوریتمی جدید و اصلاح شده را در بیاورید .
اگر سؤالی داشتید بپرسید . سعی می کنم در حد بضاعت کمک کنم ....
راستی سعی می کنم قسمتی از کد برنامه فیتر را که خودم با vb نوشتم رو براتون بزارم . البته اگر طالب بودید .
bye

mehdibarghi
04-02-2008, 10:40
یکی از کاربردهای مهم پردازش تصویر کاربرد آن در صنعت است مثل رباتیک ...
این تصویر ربات پردازش تصویر هست که کار خودمه ...

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]