PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : همه چیز در مورد شطرنج ( تمامی مباحث آموزشی,تکنیک ها,ترفندهاوغیره..فقط در اینجا.)

صفحه ها : [1] 2 3

chaos theory
11-01-2008, 13:15
با سلام خدمت دوستان گرامی.
با وجود این همه بازی های رنگارنگ کامپیوتری دیگه کمتر کسی واسه این بازی پر محتوا و هوشی وقت میذاره.
اما از حقیقت نمیشه گذشت و همه میدونیم که یکی از بازی هایی است که بر هوش انسان و قدرت تصمیم گیری و ثبات شخصیت تاثیر مستقیم داره. بنابر این به سادگی نمیشه از این بازی گذشت.
راستش من در زمان کودکی و دوران نوجوانی یکی از بهترین های شطرنج در محل خودمون(فکر کردین الان میگم دنیا:27:) و در فامیل و شاید هم در شهرستان بودم . که دو بار در مسابقات رده آزاد سنی شرکت کردم دفعه اول از 85 نفر یازدهم شدم و دفعه دوم نهم شدم . و دلیلش هم این بود که رده آزاد بازی میکردم و از بزرگ تر ها میترسیدم. بعد از دوره دبیرستان به کلی این بازی رو گذاشتم کنار اما حالا 2 ماه هستش که مجددا شروع کردم .
قصد بنده از زدن این تاپیک معرفی این بازی به دوستانی که با روش این بازی آشنایی ندارن و این که بقیه دوستان هم بیان و به کمک هم بتونیم در این رشته ورزشی و هم بازی و سرگرمی بیشتر از پیش ترقی , پیشرفت و رشد داشته باشیم و بقیه دوستان رو هم به این بازی علاقمند کنیم.
امیدوارم با کمک شما تاپیک پر محتوا و خوبی از آب در بیاد.:10:

namber_one
11-01-2008, 13:20
دمت گرم
منم شطرنجم خوبه
برو كه منم هستم...

chaos theory
11-01-2008, 13:21
خوب دوستان اگه موافق هستید یه سری به تاریخچه بازی بزنیم و در مراحل بعدی بریم سراغ مباحث پایه و آموزشی.
دوستان موافقت خودتون رو اعلام کنید.
ممنون:11:

chaos theory
11-01-2008, 13:22
دمت گرم
منم شطرنجم خوبه
برو كه منم هستم...
خوبه خیلی خوب شد .
شروع میکنیم.

chaos theory
11-01-2008, 13:26
خوب در رابطه با تاریخچه و پیشینهء این بازی باید یه مختصری توضیح بدیم که از این قراره:
واژه «شطرنج»تلفظ فارسی «چاتورانگا » است کلمه ای که در زبان سانسکریت برای نام گذاری این بازی به کار برده می شود، جایی که معمولاً از آن به عنوان نخستین زادگاه این بازی یاد می شود. اگر چه بازیهای مشابهی در کره,چین,ژاپن و تایلند رواج داشته است اما شطرنج امروزی به این بازی هندی برمی گردد که در دوره ساسانیان وارد ایران شده و آنگاه در کشورهای اسلامی , اروپا و روسیه تکامل پیدا کرده است. برخی شطرنج را یک سرگرمی میدانند وعده ای دیگر آن را یک ورزش رزمی ذهنی محسوب می کنند. موفقیت در این ورزش بیش از هر چیز به توان تحلیل و فهم انتزاعی ذهن وابسته است.

Oracle_Eldorado
11-01-2008, 13:29
منم موافقم .
اول از ساده شروع کن تا حرفه ای .
به نظر من اول یه لینک دانلود شطرنج بزار که دوستان بتونند در Pc هم تمرین کنند .
موفق باشید .......

chaos theory
11-01-2008, 13:42
منم موافقم .
اول از ساده شروع کن تا حرفه ای .
به نظر من اول یه لینک دانلود شطرنج بزار که دوستان بتونند در Pc هم تمرین کنند .
موفق باشید .......
باشه موافقم از مبتدی تا حرفه ای.
باشه لینک دانلود هم میذارم.

chaos theory
11-01-2008, 13:44
دوستانی که از سیستم عامل ویستا استفاده میکنن . در قسمت گیم های مربوط به سیستم عامل بازی شطرنج رو هم میتونن ببینن.

namber_one
11-01-2008, 15:42
به نظر من بهتره همه از يك بازي شطرنج استفاده كنيم
بگرديد يه لينك دانلود بذاريد
من هم اگر چيزي پيدا كردم ميذارم

a.salireza
11-01-2008, 17:09
به نظر من بهتره همه از يك بازي شطرنج استفاده كنيم
بگرديد يه لينك دانلود بذاريد
من هم اگر چيزي پيدا كردم ميذارم
خیلی وقت بود پیدات نبود namber_one....:11:
من هم موفقم که همه از یه نوع شطرنج استفاده کنیم. من هم بازیم بد نیست.:31:
راستی من قبلآ یه بازی شطرنج رو کامپیوتر داشتم. اگه پیدا کردم حتمآ آپلود میکنم...:46:

namber_one
11-01-2008, 17:22
من يه شطرنج دارم اسمش chessmate هستش ولي متاسفانه به دليل سرعت پايين نميتونم آپلود كنم
اگه تونستين همين رو دانلود كنين.

Oracle_Eldorado
11-01-2008, 17:29
ببینید ما یه شطرنجی میخوایم که قوانین رو کامل داشته باشه .

chaos theory
11-01-2008, 17:40
من به شما شطرنج ویستا رو پیشنهاد میکنم هم کامله هم قوانین رو داره و هم در صورت موفقیت شما رو level به level جلو میبره اینطوری میشه پیشرفت رو هم احساس کرد فقط نمیدونم بازی تو کدوم پوشه هست تا آپلودش کنم.
در ضمن وقتی حرفه ای شدین fritz رو بازی میکنیم.

chaos theory
11-01-2008, 17:43
خوب دوستان اگه موافقید بریم سر آشنایی با محیط و عوامل بازی , قوانین و آموزش
نظرتون چیه؟

namber_one
11-01-2008, 17:45
آخه همه كه ويستا ندارن
تازه هنوز استقبالي از تايپيك نشده
چون ملت ديگه نميشينن مغزشونو به كار بندازن شطرنج بازي كنن
سعي كن خودت يه شطرنج بذاري

chaos theory
11-01-2008, 17:46
صفحه شطرنج:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

chaos theory
11-01-2008, 17:50
آخه همه كه ويستا ندارن
تازه هنوز استقبالي از تايپيك نشده
چون ملت ديگه نميشينن مغزشونو به كار بندازن شطرنج بازي كنن
سعي كن خودت يه شطرنج بذاري
یعنی هیچکس نمیخواد کمکی کنه یه حالی به تاپیک بده؟

chaos theory
11-01-2008, 17:53
حتما صفحهٔ شطرنج را دیده‌اید. یک صفحهٔ ۸ در ۸ خانه که یکی در میان سیاه و سفید هستند. اگر می‌خواهید طبق استانداردهای بین المللی صفحه را نشانه‌گذاری کنید، دستور زیر را پیش بگیرید. صفحه را روی میز بگذارید و به آن نگاه کنید! حالا ردیفی که نزدیک به شماست یعنی ضلع پائین مربع را نگاه کنید! خانه‌ای که در منتها الیه سمت راست و در آخر و سمت راست قرار دارد را نگاه کنید! اگر سفید بود که هیچی، اما اگر سیاه بود لطفا ۹۰ درجه صفحه را بچرخانید تا شماره گذاری را شروع کنیم!

حالا که آخرین خانه سمت راست و پایین سفید شده، آن را H, و تا سمت راست به عقب تا A آنها را شروع به نامگذاری کنید. شماره‌ها را داخل خانه‌ها ننویسید زیر خانه‌ها بنویسید. حالا از سمت راست و همان پایین یعنی کنار همان خانه‌ای که باید سفید باشد را ببینید، کنار خانهٔ اول را ۱ بنامید و تا آخر که ۸ باشد آن را ادامه بدهید. حالا شما یک صفحهٔ شطرنج علمی دارید و بهتر می‌توانید شطرنج بیاموزید، بازی استادان را ببینید، تجزیه و تحلیل کنید، واریانتها را آموخته حفظ کرده و بازی تان را ثبت کنید. نکته دیگر در رابطه با نوشتن نام هر مهره‌است که در پایین امده‌است.

نحوه قرار گیری مهره ها در ابتدای بازی.

a.salireza
11-01-2008, 18:04
:46:کارت خوبه. من هم کمکت میکنم.

chaos theory
11-01-2008, 18:23
:46:کارت خوبه. من هم کمکت میکنم.
ممنون دوست عزیز

chaos theory
11-01-2008, 19:08
شناخت مهره ها :

از سمت راست : فیل, اسب , سرباز, , وزیر, قلعه و در نهایت شاه.

chaos theory
11-01-2008, 22:21
من نمیدونم چرا کشی به بازی های فکری و هوشی علاقه ای نشون نمیده.
جالبه ها بازی همش که نباید تفنگ و بکش بکش باشه یه کمی هم به مغزتون فشار بیارید.

a.salireza
12-01-2008, 08:07
من نمیدونم چرا کشی به بازی های فکری و هوشی علاقه ای نشون نمیده.
جالبه ها بازی همش که نباید تفنگ و بکش بکش باشه یه کمی هم به مغزتون فشار بیارید.
این هم لینک دانلود::10:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
شما ادامه بده. لااقل برای من یکی که یادآوری بود. ممنون.:46:

a.salireza
12-01-2008, 08:24
صفحهٔ شطرنج

حتما صفحهٔ شطرنج را دیده‌اید. یک صفحهٔ ۸ در ۸ خانه که یکی در میان سیاه و سفید هستند. اگر می‌خواهید طبق استانداردهای بین المللی صفحه را نشانه‌گذاری کنید، دستور زیر را پیش بگیرید. صفحه را روی میز بگذارید و به آن نگاه کنید! حالا ردیفی که نزدیک به شماست یعنی ضلع پائین مربع را نگاه کنید! خانه‌ای که در منتها الیه سمت راست و در آخر و سمت راست قرار دارد را نگاه کنید! اگر سفید بود که هیچی، اما اگر سیاه بود لطفا ۹۰ درجه صفحه را بچرخانید تا شماره گذاری را شروع کنیم!

موقعیت مهره ها در آغاز بازی

حالا که آخرین خانه سمت راست و پایین سفید شده، آن را H, و تا سمت راست به عقب تا A آنها را شروع به نامگذاری کنید. شماره‌ها را داخل خانه‌ها ننویسید زیر خانه‌ها بنویسید. حالا از سمت راست و همان پایین یعنی کنار همان خانه‌ای که باید سفید باشد را ببینید، کنار خانهٔ اول را ۱ بنامید و تا آخر که ۸ باشد آن را ادامه بدهید. حالا شما یک صفحهٔ شطرنج علمی دارید و بهتر می‌توانید شطرنج بیاموزید، بازی استادان را ببینید، تجزیه و تحلیل کنید، واریانتها را آموخته حفظ کرده و بازی تان را ثبت کنید. نکته دیگر در رابطه با نوشتن نام هر مهره‌است که در پایین امده‌است.

• پیاده (سرباز)
• اسب؛ مدرنN - کلاسیک C (ایتالیایی)
• فیل؛ مدرن B - کلاسیک F (ایتالیایی)
• رخ ؛ مدرن R - کلاسیک T (ایتالیایی)
• وزیر(فرزین)؛ مدرن Q - کلاسیک D (ایتالیایی)
• شاه؛ مدرن K - کلاسیک R (ایتالیایی)
انواع مهره‌های این بازی هستند. شخصی برنده‌است که بتواند شاه حریف را با خطر زدن( کیش) مواجه کند به طوری که حریف راهی برای «رفع کیش» نداشته باشد.

یا سرباز ضعیف‌ترین مهرهٔ بازیست که هر کدام از بازیکنان (سیاه یا سفید) ۸ عدد از آن دارند که در ردیف یکی مانده به آخر قرار می دهند. پیاده به جز حرکت اول که می‌تواند ۲ خانه مستقیم به جلو برود، بقیهٔ حرکتها را باید خانه به خانه انجام دهد. پیاده بعد از رسیدن به آخرین ردیف در خانهٔ حریف اختیار دارد به یک مهرهٔ دیگر (به جز شاه) بنا بر خواست بازیکن ( که معمولاً وزیر است ) تبدیل می شود. سرباز تنها مهره‌ای ست که به همان شکلی که حرکت می‌کند (مستقیم به جلو) مهرهٔ حریف را نمی گیرد بلکه می‌تواند مهره‌هایی را که در دو خانه چپ و راست خانه‌ جلوی خود هستند را بگیرد. همین طور پیاده تنها مهره ای ست که قادر نیست به خانه‌ای که قبلا در آن مستقر بوده و از آن رفته برگردد و فقط به سمت جلو پیش می رود.

اسب مهره‌ای ست که به همراه فیل از آنها به عنوان سوار سَبُک یاد می‌شود. ارزش اسب برابر سه و نیم واحد پیاده‌است. حرکت اسب به صورت ۲ خانه به سمت‌های جلو، عقب، راست و چپ و یک خانه در جهت عمود بر آن (برای عقب و جلو به سمت‌های راست و چپ و برای راست و چپ به سمت‌های عقب و جلو) خواهد بود. یعنی اگر اسب ۲ خانه به سمت جلو رفت حرکت خود را با یک خانه‌ به چپ یا راست ادامه می دهد و در واقع مسیر را می شکندو حرکتش را به مانند حرف L لاتین انجام می دهد. اسب تنها مهره شطرنج است که مانعی برای حرکت او وجود ندارد و در صورتی که خانهٔ مقصد تحت اشغال نباشد، بدون هیچ مشکلی به آنجا برود. ( به اصطلاح می تواند بپرد )

فیل (پیل)

فیل یکی دیگر از سوارهای سَبُک بازی شطرنج است که ارزش غیر رسمی آن توسط استادان فن، سه و نیم پیاده ارزیابی می‌شود. فیل مهره‌ای است که می‌تواند به صورت اریب و در صورتی که مانعی نباشد یا خانهٔ مقصد مشغول نباشد، به طور نامتناهی و طولانی، به خانه‌ای در دوردست بنشیند. همانند اسب، هر طرف سیاه یا سفید ۲ فیل دارند که با توجه به چیدمان آنها در صفحه، یکی از آنها در خانهٔ سفید جای می‌گیرد و دیگری در سیاه. از آنجا که هیچ فیلی امکان ندارد از مسیر اریب خود که همیشه دارای یک رنگ است خارج شود، پس یکی از فیلها فیل سفید نام دارد و دیگری فیل سیاه.

رخ

رخ مهره ای قوی‌ در شطرنج محسوب می‌شود که به حضور آن به ویژ ه در انتهای بازی راهگشاست. رخ به همراه وزیر «سوارهای سنگین» نامیده می‌شوند. هر بازیکن شطرنج 2عدد رخ در اختیار دارد و در مجموع ۴ رخ در کل صفحه موجود است که هر کدام در یکی از چهار گوشهٔ صفحهٔ شطرنج (A۱, A۸, H۱, H۸) قرار می گیرند. رخ در شطرنج به صورت عمودی و افقی حرکت می‌کند و می‌تواند در صورت نبودن مانع یا اشغال خانهٔ مقصد، یک ستون یا یک ردیف کامل را هم طی کند.

وزیر (فرزین)

وزیرها قوی‌ترین مهره‌های شطرنج محسوب می‌شوند. قدرت یک وزیر برابر با ۹ پیاده ارزیابی می‌شود. این مهرهٔ ارزشمند که نبود او خانمان سوز است، به ۲ صورت اریب و مستقیم (عمودی یا افقی) حرکت می‌کند و به همان ترتیب مهره‌ای را می‌گیرد. هر یک از طرفین بازی شطرنج فقط یک وزیر دارند. وزیرها بین شاه و فیل قرار می‌گیرند یعنی وزیر سفید در خانهٔ D۱ و وزیر سیاه در همان ستون در خانهٔ D۸.

شاه

حیاتی‌ترین مهرهٔ بازی ایست که در واقع حضور تمام مهره‌های شطرنج برای دفاع از شاه خود و حمله یا تخریب مستقیم یا غیر مستقیم شاه حریف هست. شاه فقط می‌تواند به تمامی اطراف و خانه‌های مجاور خود برود. نکته‌های مهم در رابطه با شاه:

بین ۲ شاه همیشه باید لااقل یک خانه فاصله باشد.
در صورت این که شاه توسط هر یک از مهره‌های شطرنج (غیر از شاه حریف) مورد تهدید قرار گرفت، اصطلاحا کیش شده و ۳ راه (برای اسب ۲ راه) برای «رفع کیش» وجود دارد.
۱-حرکت دادن شاه
۲-گرفتن مهرهٔ تهدید کننده
۳-گذاشتن مانع در مسیر تهدید مهرهٔ تهدید کننده شاه.از آنجا که اسب مانعی برای حرکت نمی‌شناسد، بنا براین رفع کیش با حربه آخر امکان ندارد.

حرکتهای استثنایی در شطرنج

قلعهٔ شاه یا قلعهٔ کوچک

حرکتی که درصورت وجود شرایط زیر، شاه ۲ خانه به سمت رخ می رود و رخ به خانهٔ بعد از شاه و آن سمت دیگر شاه می‌رود. این حرکت حداکثر یک بار در بازی و در صورت برقراری ۳ شرط زیر انجام می‌شود: ۱-شاه و رخی که می خواهد قلعه برود تا آن لحظه حرکتی نکرده باشند. ۲- بین شاه و رخ هیچ مهره‌ای نباشد. ۳-شاه و محل عبور وی در هنگام انجام این حرکت نباید با خطر مهره‌ای از حریف رو به رو باشد.(در معرض کیش باشد.) اگر شرایط بالا برقرار بود، حرکت قلعه عبارت است از عبور شاه از خانهٔ مجاور خود به سوی رخ و قرار گرفتن شاه در خانهٔ بعدی و قرارگرفتن رخ در خانهٔ مجاور شاه (همان خانه‌ای که شاه از آن عبور کرده یا به اصطلاح «از رویش پریده»).

قلعهٔ وزیر یا قلعهٔ بزرگ

درست مانند قلعهٔ شاه‌است ولی در سمت دیگر، یعنی عمل قلعه رفتن با رخ سمت وزیر انجام می‌پذیرد.

آن پاسان

این لغت فرانسوی به معنی در حال حرکت است. به وقتی گفته می‌شود که سرباز می‌تواند در حرکتی که مقصدش سرباز حریف نیست، سرباز حریف را بگیرد.
اگر سرباز یکی از طرفین در ردیف پنجم خود (ردیف چهارم حریف) باشد و سرباز حریف در یکی از دو خانه چپ و یا راست آن باشد، می‌تواند به پشت سرباز حریف رفته و آن را بگیرد.

درجات شطرنج‌بازان

قدرت هر شطزنجباز با یک امتیاز عددی با نام انگلیسی Rating بیان می شود که این عدد بر اساس بازیهای رسمی انجام شده هر بازیکن در یک بازه زمانی مشخص محاسبه و منتشر می شود. ریتینگ بین المللی بازیکنان توسط فدراسیون جهانی شطرنج هر سه ماه یکبار محاسبه و منتشر می شود. هر یک از فدراسیون های ملی نیز ممکن است درجه بندی خاص خود را داشته باشند که در محدوده آن کشور مورد استفاده و پذیرش می باشد. درجه‌های استادی در شطرنج نیز توسط فدراسیون جهانی شطرنج اعطا می شود .

a.salireza
12-01-2008, 09:24
خواهشآ یکی این پست رو ویرایش کنه.
هر کاری میکنم ویرایش نمیشه.
خیلی ببخشید.

alireza69
12-01-2008, 09:42
سلام خسته نباشید
منم از این تایپیک خوشم اومد و اگر کاری از دستم بر بیاد دریغ نمی کنم
به هر حال شطرنج یکی از قدیمی ترین وبهترین بازیهای جهانه
واما بعد a.asalireza خیلی زحمت کشیدی دمت گرم ولی اگر میشد خلاصه تر وگیراتر بود بهتر بود یعنی اون قسمت هایی که لینک ویکی پدیا رو دادی حذف کنی تا بهتر شه
یا حق

namber_one
12-01-2008, 09:52
لطفا پست ها رو مرتب تر بديد تا ملت علاقه پيدا كنن

chaos theory
12-01-2008, 10:53
خیلی ببخشید.
سلام دوست عزیز این چیزی که شما سرچ زدی تو صفحه توضیحاتش هر کلمش یه لینک هستش برای همین بجای کلمات آدرس لینکش نوشته شده . مگر اینکه copy&paste نکنی و همه رو خودت تایپ کنی.:46:

frnsh
12-01-2008, 10:54
سلام
دقیقا. اگه یه کم جمع و جور تر میدادیش بهتر بود آخه من که وقت نداشتم بخونمش. اما به نظر آموزنده میومد.
منم عاشق شطرنجم و بعد حرکات کلیدی رو میذارم. شما هم بذارید.
مرسی

chaos theory
12-01-2008, 10:55
سلام خسته نباشید
منم از این تایپیک خوشم اومد و اگر کاری از دستم بر بیاد دریغ نمی کنم
به هر حال شطرنج یکی از قدیمی ترین وبهترین بازیهای جهانه
واما بعد a.asalireza خیلی زحمت کشیدی دمت گرم ولی اگر میشد خلاصه تر وگیراتر بود بهتر بود یعنی اون قسمت هایی که لینک ویکی پدیا رو دادی حذف کنی تا بهتر شه
یا حق
سلام دوست عزیز به این تاپیک خوش اومدی من مطمئنم چون شطرنج علاقه مندان خاص خودش رو داره این تاپیک شاید کمی دیر راه بیافته اما وقتی هم راه افتاد فکر نمیکنم حالا حالا ها متوقف بشه.

chaos theory
12-01-2008, 10:59
خیلی ببخشید.
دوست عزیز ممنون از زحماتت و دستت هم بابت اون لینک دانلود درد نکنه راستی کار میکنه؟
ببین شما اون صفحه ای که گذاشتی منظورم کپی کردی پر از مطالب آموزنده هستش اونو لینکش رو واسه دوستان بذار.
منم دارم سعی میکنم برم سراغ مباحث پایه و حرکات مهره ها و بعد دیگه بریم سراغ بازی و یه سری مسابقات آنلاین بذاریم . دارم لینکای آنلاین پیدا میکنم . اگه کسی هم چیزی پیدا کرد دریغ نکنه .
با تشکر : مهدی:11:

chaos theory
12-01-2008, 11:05
دوستان عزیز قبل از اینکه بریم سراغ مباحث آموزشی یه سرچی زدم چند تا مطلب تووپ راجع به شطرنج پیدا کردم که خالی از لطف نیست شما دوستان علاقمند هم مطالعش کنید.

a.salireza
12-01-2008, 11:15
دوست عزیز ممنون از زحماتت و دستت هم بابت اون لینک دانلود درد نکنه راستی کار میکنه؟
ببین شما اون صفحه ای که گذاشتی منظورم کپی کردی پر از مطالب آموزنده هستش اونو لینکش رو واسه دوستان بذار.
منم دارم سعی میکنم برم سراغ مباحث پایه و حرکات مهره ها و بعد دیگه بریم سراغ بازی و یه سری مسابقات آنلاین بذاریم . دارم لینکای آنلاین پیدا میکنم . اگه کسی هم چیزی پیدا کرد دریغ نکنه .
با تشکر : مهدی:11:

این هم مقاله ای درباره ی شطرنج.
بله لینک کار میکنه و بازیش هم خیلی قشگنه و سریع هم دانلود میشه.حتمآ امتحان کنید. میتونید برای خودتان پروفایل بسازید و میتونید مهره هاتون رو چوبی و شیشه ای و........ کنید و .....:8:
خیلی عذر میخوام درباره ی صفحه ی قبل.:11:

chaos theory
12-01-2008, 12:05
ممنون دوستان حتما دانلود میکنن
خوب آقایون بگردید ببینیم میشه آنلاین با هم بازی راه بندازیم.

chaos theory
12-01-2008, 13:21
تقويت توانايى كسى همچون يك بازيكن شطرنج امر آسانى نيست. پرورش عضلات بازو يا پاهاى يك وزشكار بسادگى از طريق تمرين با وزنه هاى مختلف قابل حصول است. تمرين همچنين به بهبود سرعت در شنا و دو كمك مينمايد. اما چقدر زمان و انرژى بايد جهت بدست آوردن مختصر پيشرفت در شطرنج بكار برد؟ هزاران نفر در سر تا سر جهان بطور منظم به بازى شطرنج مىپردازند اما در مجموع هيچ پيشرفت قابل توجهى حاصل نميكنند. زمانى كتابهاى آموزشى لاسكر، كاپابلانكا و ايوه را مطالعه مىنمودم.گفته هاى ايوه را بخاطر هماهنگى و استدلال منطقى اش ستايش كردم. اما بويژه يادداشتهاى لاسكر را بخاطر دارم.او فرد بسيار خوشبينى بود بواسطه آنكه اظهار ميداشت قادر درمدت ۱۲۰ ساعت يك شطرنج مبتدى را به سطح يك استاد بين المللى برساند. نميدانم چه كسانى اين اداعاى لاسكر را مىپذيرند اما بيشك فاصله بس درازى است ميان كسى كه فقط چگونگى اجتناب از خطاهاى بزرگ را مىداند (مبتدى) و كسى كه به استقلال تكنيكى در بازى دست يافته و به سيستمهاى گشايشى مختلف مجهز بوده و به ظرافتهاى استراتژى شطرنج واقف است (استاد شطرنج) دليلى وجود ندارد كه يكنفر هنگاميكه استاد شد بتواند با موفقيت به بازيكنان جوان تعليم شطرنج دهد. استعداد و قابليت تعليم و آموزش از ويژگى خاصى برخوردار است من هرگز بطور جدى به پسرم شطرنج را آموزش نداده ام. فقط وقتى ديدم خيلى مغشوش و سر در گم بازى مىكند كتابى به او توصيه نمودم و گفتم اول اين كتاب رابخوان بعد با هم بازى ميكنيم. براى كسى به سن و سال او شطرنج فقط يك وسيله بازى و سرگرمى است، مثل يك ترن برقى، اما براى من شطرنج يك حرفه است. من هرگز نتواسته ام طرز تلقى و نگرش او به شطرنج را درك كنم همانطور كه او نتوانست در اين زمينه مرا درك كند. وظيفه يك معلم آنست كه استعداد را در شاگرد خود كشف كند،آنرا شكوفا كرده و پرورش دهد وفقط بعد از اين مرحله است كه ميتواند با تمرين و ممارست منظم و آشنا كردن وى با مسايل پيچيده و جديد او را به سطوح بالاتر ارتقا دهد. در سال ۱۹۷۲ لئونارد باردن مسئول آموزش شطرنج جوانان (لندن) شد و سال ۱۹۷۶ فرصتى بدست آمد كه من با سى تن از جوانان بازى كنم (بشكل سيمولتانه) اين بازى هفت ساعت بطول انجاميد. نتيجه آن ۱۱ مساوى يك شكست و ۱۸ برد بود در سال ۱۹۷۹ بوريس اسپاسكى نيز به بازى مشابهى در انگليس با جوانان پرداخت. در ۵ بازى شكست خورد با ۱۲ نفر مساوى كرد وفقط در ۱۳ بازى به پيروزى رسيد. سه نفر از بايكنانى كه موفق به شكست دادن اسپاسكى شدند بعدها به مقام استادى بزرگ نايل شدند و دو نفر ديگر استاد بين المللى يا استاد (فدراسيون جهانى شطرنج) شدند. آن بازيكنى كه مرا شكست داد نيگل شورت بود. بىآنكه بخواهيم به شيوه آموزشى لئونارد باردن بپردازم فقط به عنوان يك بازيكن پيشرو سعى مىكنم به بعضى عوامل كه موجب پيشرفت بازيكنان مىشود اشاره نمايم.

chaos theory
12-01-2008, 13:22
شايد موضوع اصلى كه يك بازيكن مبتدى را همواره بخود مشغول ميكند اين نكته باشد كه كدام قابليت و ويژگى ذهنى است كه گواه استعداد ذاتى وى مىباشد. در عصرى كه كتاب و آموزش شطرنج بطور وسيعى گسترش يافته استعداد فطرى از اهميت اساسى چندانى برخوردار نيست. در اين زمينه قاليت كار سخت وپيگير در شطرنج داراى اهميت بيشترى مىباشد. من چند استاد بزرگ را مىشناسم كه از استعداد ذاتى خاصى نيز برخوردار نبوده اند، يكى از آنها بوتونيك است كه براى ۱۵ سال قهرمان جهان بود. وى به عوض استعداد فطرى از يك ظرفيت استثنايى براى كار و تلاش بهره مند بود پس مطالعه شطرنج از عوامل مفيد پيشرفت و ترقى در اين ورزش است. اما يك بازيكن چه موقع بايد شروع به مطالعه جدى نمايد؟ بديهى است كه نبايستى به يكباره براى كسب يك رتبه با سراسيمگى و شتاب بجلو بتازيم. مبادرت جدى به ورزش شطرنج فشار ذهنى قابل توجهى را طلب مينمايد كه اين خود مىتواند بازدارنده ديگر مطالعات و اشتغالات ذهنى فرد باشد. اما در شكل متعادل آن شطرنج ورزشى مفيد است. معمولاً بهتر است از سنين ۱۰ يا۱۲ سالگى بازى شطرنج را شروع كنيم و تجربه نشان داده است كه در اين سنين بازيكن به گونه اى مستحكم پيشرفت نموده و ذهن او را براى تفكر منطقى از آمادگى بيشترى برخوردار است. من گاهى اوقات از خود مىپرسم چگونه بايد ارزش و كيفيت بازى را ارزيابى نمود. آموختن نحوه حركت مهره ها موضوع ساده اى است اما اين مسئله مثل آموختن چند كلمه از يك زبان بيگانه است. همانطور كه با فراگيرى چند كلمه نميتوان مدعى شد قادر به تكلم آن زبان هستيم در مورد شطرنج نيز صرف آموختن حركتها نميتوان دال بر دانستن شطرنج باشد. شطرنج نيز همچون زبان بايستى بطور پيوسته و دائم مورد تفحص و تحقيق قرار گيرد زيرا همواره چيز جديدى براى آموختن وجود دارد. حتى قهرمانان نيز اگر به مطالعه مدام نپردازند دچار پسرفت وتحليل مىشوند. اگر شما به اوصول علمى شطرنج تسلط يابيد و خواهان آن ميباشيد كه تواناييهاى خود را گسترش و تعميق بخشيد بهتر آن است كه همه بازيهاى خود را ثبت كنيد و در فرصتهاى بعدى به تحليل و بررسى آنها بپردازيد. اين كار را مىتوانيد با دوست يا مربى خود انجام دهيد اما بهتر همان است كه به تنهايي اقدام به تفسير بازى خود كنيد. در اين مورد بايد دقيق عمل كنيد و براى همه بازيهايتان تفسيرى بنوسيد – خواه در آن بازى برنده يا بازنده شده باشيد. از اين طريق ميتوانيد مراتب تحول فكرى خود را دنبال نموده و به اشتباهات خود و حريفتان پىببريد.توجه داشته باشيد كه براى پيشرفت در بازى شطرنج بازى با بازيكنى كه از شما قويتر است مفيدتر است. زيرا بدنوسيله به نقاط ضعف خود پى ميبريد. همينطور مطالعه چند بازى با تمام جزئيات آن –بازيهايى كه سيستم آنها مورد دلخواهتان است – بسيار ارزشمند ميباشد. بخاطر سپردن يك شيوه گشايشى سلاحى است كه شما ميتوانيد از آن در عمل استفاده كنيد.با تقليد و پيروى از بازيكنان بزرگ شطرنج قادر خواهيد شد كه خود را به سطوح بالاتر بكشانيد. از اين هراس نداشته باشيد كه از بازى كاپابالانكا يا فيشر تقليد كنيد چرا كه آنها نيز خود براى رسيدن مقام قهرمانى از همين روش سود برده اند. بطور كلى ضرورى است كه يك يا دو شيوه گشايش بازى را بياموزيد، و به چند پوزيسيون اساسى در آخر بازى نيز مجهز شويد. هيچ نكته خاصى در آموزش وارياسيونهاى بيشمار وجود ندارد آنچه اهميت دارد درك شيوه هاى گشايشى مورد انتخابتان و كشف ظرافتهاى استراتژيكى بازى مىباشد.شطرنج از طرفى ساده و از جانب ديگر بازى پيچيده اى است. با شناخت و در نظر گرفتن مسايل فوق آماده خواهيد بود كه مهارتهاى شطرنجى خود را با كمك اصول آموزشى تحكيم بخشيد

ويكتور كورچنوى

mohrd
13-01-2008, 00:03
سلام.
من بازی WarChess v1.1 رو روی کامپیوترم دارم.
خیلی خیلی بازی باحالی است. :20:
یک شطرنج با شخصیت های واقعی !!!!:18:

ولی چون حجم زیاده و با این اینترنت ذغال سوز نمیشه آپلودش کرد ، تو گوگل یک سرچی کردم و لینک دانلودش رو از سایت تبیان گرفتم که این پایین گذاشتم.

اینم لینک دانلود بازی WarChess v1.1 با حجم 18 مگابایت

کی جن که خود سایت تبیان گذاشته بود

اگه مشکلی بود و مثلا پچ بهش نخورد برید تو آدرس صفحه ( صفحه ی بازی تو تبیان ) که در زیر می بینید یا همین جا مطرح کنید.

تصاویری از محیط بازی:

namber_one
13-01-2008, 09:52
ممنون
بايد شروع كنيم به آموزش گسترده
ولي قبل از اون بايد يه بازي رو به عنوان بازي اصلي انتخاب كنيم

chaos theory
13-01-2008, 13:56
ممنون
بايد شروع كنيم به آموزش گسترده
ولي قبل از اون بايد يه بازي رو به عنوان بازي اصلي انتخاب كنيم

درسته منم موافقم . آموزش که تموم شد میریم سر یه بازی .
متاسفانه از این تاپیک زیاد استقبال نمیشه نمیدونم چرا هیشکی نمیخواد مخشو کار بگیره همه دلشون میخواد فقط الکی تیر و تفنگ بازی کنن .

chaos theory
13-01-2008, 13:57
من الان در حال حاضر بازی chessmaster و fritz10 رو دارم اما اینا یه جورایی حرفه ای هستند .

chaos theory
13-01-2008, 13:58
سلام.
من بازی WarChess v1.1 رو روی کامپیوترم دارم.
خیلی خیلی بازی باحالی است. :20:
یک شطرنج با شخصیت های واقعی !!!!:18:

ولی چون حجم زیاده و با این اینترنت ذغال سوز نمیشه آپلودش کرد ، تو گوگل یک سرچی کردم و لینک دانلودش رو از سایت تبیان گرفتم که این پایین گذاشتم.

اینم لینک دانلود بازی WarChess v1.1 با حجم 18 مگابایت

کی جن که خود سایت تبیان گذاشته بود

اگه مشکلی بود و مثلا پچ بهش نخورد برید تو آدرس صفحه ( صفحه ی بازی تو تبیان ) که در زیر می بینید یا همین جا مطرح کنید.

تصاویری از محیط بازی:

درسته این بازی شما بازیه توپیه منم بازی کردمش.

chaos theory
13-01-2008, 13:59
بچه ها من دنبال یه بازی آنلاین میگردم که همه اونجا یه یوزر درست کنیم و هر دفعه نوبتی با هم بازی کنیم.
شما هم چیزی پیدا کردید ما رو خبر کنید.

mohrd
13-01-2008, 17:06
درسته این بازی شما بازیه توپیه منم بازی کردمش.
خوب پس چرا همین بازی رو انتخاب نمی کنین ؟
هم باحاله هم میشه درصد سختی یا آسونی بازی رو تغییر داد.
تازه خودش آموزش هم داره ( البته به زبان انگلیسی )

chaos theory
13-01-2008, 17:59
آخه یه مقدار در سطح ابتدایی هستش و به اندازه بازی هایی مثل fritz10 کامل نیست.
به هر حال باید ببینیم دوستان دیگه چی میگن.

ashkan1360
13-01-2008, 19:31
سلام دوستان عزیز
من شطرنج رو بلدم بازی کنم و اگه حریفم مبتدی باشه هم ازش میبرم ولی دوست دارم که بتونم تکنیکی کار کنم
به نظرتون کتاب خوبه؟
میتونه کمک کنه؟
اگه آره اسم نویسنده اون کتاب رو بهم بگید
ممنون

chaos theory
13-01-2008, 23:29
سلام دوستان عزیز
من شطرنج رو بلدم بازی کنم و اگه حریفم مبتدی باشه هم ازش میبرم ولی دوست دارم که بتونم تکنیکی کار کنم
به نظرتون کتاب خوبه؟
میتونه کمک کنه؟
اگه آره اسم نویسنده اون کتاب رو بهم بگید
ممنون

مطالب این تاپیک رو دنبال بکن ( یعنی اگه حال داشتی از اول یه نگاهی بکن) قول میدم از کتاب بیشتر بدرد بخوره.
خوبیش اینه که اینجا هر کسی یه چیزی بلده و میتونه واسه استفاده بقیه بذاره.

ashkan1360
14-01-2008, 00:06
مطالب این تاپیک رو از اول خوندم
ولی توضیح صفحه و مهره ها بود که بلدم
میخوام کمی حرفه ای تر کار کنم

chaos theory
14-01-2008, 00:16
مطالب این تاپیک رو از اول خوندم
ولی توضیح صفحه و مهره ها بود که بلدم
میخوام کمی حرفه ای تر کار کنم

عجله نکن دوست من .
میخواییم اینجا بازی راه بندازیم در سطح نیمه حرفه ای.

chaos theory
14-01-2008, 17:39
آقایون خبری نیست؟

ashkan1360
14-01-2008, 22:39
چائوس جان انگار خبری نیست؟
یه برنامه ریزی کن تا طبق برنامه پیش بریم

chaos theory
14-01-2008, 23:13
آره باید خودم دست به کار بشم.
در ضمن تنهایی هم که حال نمیده باید استقبال گسترده باشه تا بشه یه چند تا تیم تووپ راه بندازیم آنلاین بازی کنیم.

sltavakoli
15-01-2008, 00:33
سلام chaos deory جان.

از همین الان بگم که میتونی روی کمک من حساب کنی.بالا خره ما هم یه تکنیک هایی بلدیم هرچند در برابر

شما حرفه ای ها ناچیز به شمار میاد.یه چند تا نکته بگم که اگه توجه کنید خوبه.

1-اگه میخواید که به صورت انلاین با هم بازی کنید و تکنیک ها رو به هم یاد بدید اصلا نیازی به دانلود نیست.

چون میتونیم بریم به yahoo.com و اونجا به صورت انلاین بازی کنیم که فکر میکنم خیلی خوب باشه.

2-اگه کسی این بازی علاقه مند شده باشه زود بره یاد بگیره و اشکالاتشو برطرف کنه و اگه سوالی هم داشت

از اساتید بپرسه

3-سعی کنید بهترین حرکت ها رو توی این تاپیک اموزش بدید و فقط به فکر بازی انلاین نباشید

4-من توی یه مجله ی خارجی خوندم که اساتید برجسته ی شطرنج نتونستن level 10 بازی شطرنج ویستا رو

شکست بدن.پس اصلا نیازی به یک بازی حرفه ای مثل frits نیست.

5-اگه صلاح بدونید دیگه کار اصلیمونوشروع کنیم و از مطالب حاشیه ای بیایم بیرون.

6-اگه مسابقات انلاین هر 1 ماه یکبار اجرا بشه و سه نفر اول به عنوان استاد مطرح بشن خوبه

در کل اینا نظر های من بود که اصلا مهم نیست.مهم اینه که نظر شما چیه؟

chaos theory
15-01-2008, 00:40
سلام chaos deory جان.

از همین الان بگم که میتونی روی کمک من حساب کنی.بالا خره ما هم یه تکنیک هایی بلدیم هرچند در برابر

شما حرفه ای ها ناچیز به شمار میاد.یه چند تا نکته بگم که اگه توجه کنید خوبه.

1-اگه میخواید که به صورت انلاین با هم بازی کنید و تکنیک ها رو به هم یاد بدید اصلا نیازی به دانلود نیست.

چون میتونیم بریم به yahoo.com و اونجا به صورت انلاین بازی کنیم که فکر میکنم خیلی خوب باشه.

2-اگه کسی این بازی علاقه مند شده باشه زود بره یاد بگیره و اشکالاتشو برطرف کنه و اگه سوالی هم داشت

از اساتید بپرسه

3-سعی کنید بهترین حرکت ها رو توی این تاپیک اموزش بدید و فقط به فکر بازی انلاین نباشید

4-من توی یه مجله ی خارجی خوندم که اساتید برجسته ی شطرنج نتونستن level 10 بازی شطرنج ویستا رو

شکست بدن.پس اصلا نیازی به یک بازی حرفه ای مثل frits نیست.

5-اگه صلاح بدونید دیگه کار اصلیمونوشروع کنیم و از مطالب حاشیه ای بیایم بیرون.

6-اگه مسابقات انلاین هر 1 ماه یکبار اجرا بشه و سه نفر اول به عنوان استاد مطرح بشن خوبه

در کل اینا نظر های من بود که اصلا مهم نیست.مهم اینه که نظر شما چیه؟
سلام چطوری دوست عزیزم.:11:
شما خیلی ما رو خوشحال کردین اینجا سر زدی.
در مورد نظری هم که دادی باید بگم خیلی عالی هستش و من کاملا ازش استقبال میکنم .
در ضمن میشه در مورد آنلاین بازی کردن تو یاهوو بیشتر توضیح بدین.
بازم ممنونم ازت دوست گلم.:11:

sltavakoli
15-01-2008, 07:48
سلام چطوری دوست عزیزم.:11:
شما خیلی ما رو خوشحال کردین اینجا سر زدی.
در مورد نظری هم که دادی باید بگم خیلی عالی هستش و من کاملا ازش استقبال میکنم .
در ضمن میشه در مورد آنلاین بازی کردن تو یاهوو بیشتر توضیح بدین.
بازم ممنونم ازت دوست گلم.:11:

شما به جای دانلود نرم افزار و سپس انلاین کردن ان ( که مشکلات زیادی داره ) میتونی از بازی های انلاین یاهو

که نیاز به هیچ گونه دانلود نداره استفاده کنی.در این روش دوستانی که اینترنت دیزلی دارن(مثل خودم) هم میتونن از این

سرویس یاهو استفاده کنن. به شکل زیر:

1- برید به yahoo.com و بعد قسمت بالا سمت چپ رو نگاه کنید( پایین لوگوی یاهو ).این ها سرویس های یاهو

هستند.از این سرویس ها Game رو انتخاب کنید.اگه نتونستید مراحل بالا رو پیدا کنید به لینک مستقیم پایین

برید.

yahoo.com/r/28

2-وقتی صفحه کامل لود شد به سمت چپ تصویر نگاه کنید( پایین top 20 games ).این ها بازی های معروف و

رایگان یاهو هستن.توی همین کادر روی Chess کلیک کنید.

3-حالا باید در یاهو لوگین کنید که دیگه مشخصه.بعد از لوگید کردن روی click here to continue کایک کنید.

4-حالا دارید صفحه ی بازی شطرنج یاهو رو میبینید.حتما بذاری صفحه کاملا لود بشه.بعد هم روی play now

کلیک کنید.بقیه شم که دی مشخصه.مثل yahoo messenger یکی رو انتخاب میکنید و اگر اون هم موافقت کنه

بازی شروع میشه . به همین سادگی.

* اتاق های شطرنج یاهو به سه گروه تقسیم میشه:

1- مبتدی 2-نیمه حرفه ای 3 -حرفه ای

که مبتونید علاوه بر بازی کردن با دوستان ایرانی قدرت خودتون رو با خارجی ها هم محک بزنید.در ضمن هیچ

وقت توی اتاق حرفه ای ها نرید.چون جز ضایع شدن هیچ سود دیگه ای نداره.

اگر که این پست طولانی شد ببخشید.من به صوvت خیلی خیلی ساده گفتم تا هیچ کدوم از دوستان مشکلی

نداشته باشن.

در اخر اگه مشکلی داشتین من در خدمتم.

ashkan1360
15-01-2008, 09:43
روی من هم حساب کنید

chaos theory
15-01-2008, 14:03
روی من هم حساب کنید
اقا ما رو شما حساب ویژه باز کردیم:46:

namber_one
15-01-2008, 18:37
منم كه خودت ميدوني
كاري داشتي پيغام بزن

sltavakoli
15-01-2008, 21:02
من مطمئن هستم که انقریب این تاپیک به پر پست ترین تاپیک p30world.com تبدیل میشه.وقت حیف که شروع

نمیکنید.الان 6 صفحه است که تقریبا هیچ کاری نکردیم.

راستی نظرتون راجع به بازی انلاین با یاهو چیه؟من این همه نوشتم حتی یک نفر هم نظر نداد.

یه مطلب دیگه اینکه شما تا چه درجه ی شطرنج ویستا رو تونستید شکست نخورید.؟

در ضمن فکر نکنم بشه شطرنج ویستا رو اپلود کرد.توی یه تاپیک دیگه هم بحث سر همین موضوع بود که اخر نتیجه نداد.

chaos theory
15-01-2008, 21:21
من مطمئن هستم که انقریب این تاپیک به پر پست ترین تاپیک p30world.com تبدیل میشه.وقت حیف که شروع

نمیکنید.الان 6 صفحه است که تقریبا هیچ کاری نکردیم.

راستی نظرتون راجع به بازی انلاین با یاهو چیه؟من این همه نوشتم حتی یک نفر هم نظر نداد.

یه مطلب دیگه اینکه شما تا چه درجه ی شطرنج ویستا رو تونستید شکست نخورید.؟

در ضمن فکر نکنم بشه شطرنج ویستا رو اپلود کرد.توی یه تاپیک دیگه هم بحث سر همین موضوع بود که اخر نتیجه نداد.
من رو level 7 بازی میکنم و بیشتر شکستش میدم.
آقا جون ما همه باید همزمان on باشیم و بازی کنیم من به این چند نفری که تا حالا اعلام آمادگی کردن خبر میدم تا قرعه کشی کنیم و نوبتی بازی بذاریم بعدش نفرات برتر میان بالا و خلاصه همینطوری دیگه.

a.salireza
15-01-2008, 21:44
من رو level 7 بازی میکنم و بیشتر شکستش میدم.
آقا جون ما همه باید همزمان on باشیم و بازی کنیم من به این چند نفری که تا حالا اعلام آمادگی کردن خبر میدم تا قرعه کشی کنیم و نوبتی بازی بذاریم بعدش نفرات برتر میان بالا و خلاصه همینطوری دیگه.
خب قرعه کشی که باشه؟
فقط یه وقتی باشه که همه آنلاین باشیم.:46:

chaos theory
15-01-2008, 22:57
آره درسته.
و منم نظرم اینه که هنوز هم یه کمی صبر کنیم تا تاپیک شلوغ تر بشه.

Oracle_Eldorado
15-01-2008, 23:21
ببخشید دوستان یه مدت سر نزدم .

خب قرعه کشی که باشه؟
فقط یه وقتی باشه که همه آنلاین باشیم.

به نظر من 5 شنبه شب خوبه . چون فرداش تعطیله بیشتر دوستان میتونند بیان .
منم خودم میام .

chaos theory
15-01-2008, 23:29
آره خوبه. فقط من کامل سر در نیاوردم از این بازی آنلاینی که دوستمون گفت تو یاهو هستش .
کسی امتحان کرده؟

chaos theory
16-01-2008, 01:16
شما به جای دانلود نرم افزار و سپس انلاین کردن ان ( که مشکلات زیادی داره ) میتونی از بازی های انلاین یاهو

که نیاز به هیچ گونه دانلود نداره استفاده کنی.در این روش دوستانی که اینترنت دیزلی دارن(مثل خودم) هم میتونن از این

سرویس یاهو استفاده کنن. به شکل زیر:

1- برید به yahoo.com و بعد قسمت بالا سمت چپ رو نگاه کنید( پایین لوگوی یاهو ).این ها سرویس های یاهو

هستند.از این سرویس ها Game رو انتخاب کنید.اگه نتونستید مراحل بالا رو پیدا کنید به لینک مستقیم پایین

برید.

yahoo.com/r/28

2-وقتی صفحه کامل لود شد به سمت چپ تصویر نگاه کنید( پایین top 20 games ).این ها بازی های معروف و

رایگان یاهو هستن.توی همین کادر روی Chess کلیک کنید.

3-حالا باید در یاهو لوگین کنید که دیگه مشخصه.بعد از لوگید کردن روی click here to continue کایک کنید.

4-حالا دارید صفحه ی بازی شطرنج یاهو رو میبینید.حتما بذاری صفحه کاملا لود بشه.بعد هم روی play now

کلیک کنید.بقیه شم که دی مشخصه.مثل yahoo messenger یکی رو انتخاب میکنید و اگر اون هم موافقت کنه

بازی شروع میشه . به همین سادگی.

* اتاق های شطرنج یاهو به سه گروه تقسیم میشه:

1- مبتدی 2-نیمه حرفه ای 3 -حرفه ای

که مبتونید علاوه بر بازی کردن با دوستان ایرانی قدرت خودتون رو با خارجی ها هم محک بزنید.در ضمن هیچ

وقت توی اتاق حرفه ای ها نرید.چون جز ضایع شدن هیچ سود دیگه ای نداره.

اگر که این پست طولانی شد ببخشید.من به صوvت خیلی خیلی ساده گفتم تا هیچ کدوم از دوستان مشکلی

نداشته باشن.

در اخر اگه مشکلی داشتین من در خدمتم.
میگم دوست عزیز از کجا باید بفهمم کدومشون آنلاینن؟
مثلا الان خودت آنلاین هستی از کجا باید بدونم .؟>

sltavakoli
16-01-2008, 07:34
آره خوبه. فقط من کامل سر در نیاوردم از این بازی آنلاینی که دوستمون گفت تو یاهو هستش .
کسی امتحان کرده؟

دوست عزیز.

روش کار بازی های انلاین یاهو دقیقا مثل یاهوو مسنجر هست.با این تفاوت که شما در یاهو مسنجر چت میکنید

و در این سرویس بازی انلاین شطرنج میکنید.

شما میتونید دوستان خودتون رو Add کنید تا بفهمید که انلاین هستند یا نه و .... .

اگه از اون روشی که گفتم برید . یه بار بازی کنید خودتون همه چیز رو میفهمید.

ashkan1360
16-01-2008, 09:13
به نظر من مسیر قشنگی رو جلو نمیریم

chaos theory
16-01-2008, 13:08
توجه توجه توجه توجه
با سلام:
دوستان عزیز چند وقتی بود دنبال یه بازی آنلاین شطرنج بودم که کامل باشه و به کمک دوست عزیزمstavakoli که امیدوارم اسمش رو درست نوشته باشم. سرویس game رو از سایت yahoo پیدا کردم که میتونم بگم فوق العاده هستش. خودم بازی کردم و عالیه دوستان عزیزی که میخوان در مسابقه آنلاین این تاپیک شرکت کنند . میتونن برای اعلام آمادگی id خودشون رو که تو yahoo درست کردن بعلاوه اسم خودشون رو واسه من پیغام خصوصی بفرستند تا من تعداد نفرات رو بدونم و قرعه بندازیم تا ببینیم در طول روز چند بازی انجام بدیم .
بعد از اعلام آمادگی دوستان آموزش میدیم که از این سرویس چه جوری استفاده کنید. البته همین دوستمون که گفتم یه توضیح مختصر در پست های قبلی دادن . اما من دوباره هم توضیح میدم.
ثبت نام از امروز به مدت 3 روز آغاز شد.

Lady parisa
16-01-2008, 13:21
سلام
من تاپيك رو از اول خوندم.من هم مثل دوستمون دوست دارم شطرنج رو به صورت حرفه اي بازي كنم
اما يه خواهش دارم؛
اول يه شطرنج خوب رو آپلود كنين تا ما دانلود كنيم.بعد به ترتيب شروع به آموزش كنين.من اون بازي شطرنج رو كه گذاشته بودين رو داشتم منتهي تا 20تا حركت كار مي كرد.امروز هم نتونستم از تاپيك دانلود كنم.اما مقدوره درست و حسابي بذاريد تا استفاده كنيم
خيلي ممنون

chaos theory
16-01-2008, 14:01
سلام
من تاپيك رو از اول خوندم.من هم مثل دوستمون دوست دارم شطرنج رو به صورت حرفه اي بازي كنم
اما يه خواهش دارم؛
اول يه شطرنج خوب رو آپلود كنين تا ما دانلود كنيم.بعد به ترتيب شروع به آموزش كنين.من اون بازي شطرنج رو كه گذاشته بودين رو داشتم منتهي تا 20تا حركت كار مي كرد.امروز هم نتونستم از تاپيك دانلود كنم.اما مقدوره درست و حسابي بذاريد تا استفاده كنيم
خيلي ممنون
دوست عزیز شما در مسابقات شطرنج این تاپیک میتونی ثبت نام کنی .
در صورت تمایل ID به همراه اسمتون رو پیغام خصوصی بذارید تا در ROOM شطرنج YAHOO شما رو ADD کنیم و اونجا آنلاین بازی کنیم.

chaos theory
16-01-2008, 17:26
به نظر من مسیر قشنگی رو جلو نمیریم
آقا جون نفوس بد میزنی حال میگیری دیگه:41:
ای بابا هنوز راه نیافتادیم که مسیر هم قشنگه مثه جاده چالوسه.:46:

a.salireza
16-01-2008, 18:41
خواهشآ روز های پنج شنبه و دو شنبه نزارید. من نمیتون آنلاین بشم.:46:

chaos theory
16-01-2008, 19:04
خواهشآ روز های پنج شنبه و دو شنبه نزارید. من نمیتون آنلاین بشم.:46:
خوب شما کی on هستی؟

chaos theory
16-01-2008, 22:07
دوستان چرا اعلام آمادگی نمیکنید؟

iranian.spirit
16-01-2008, 22:55
من از همین الان حریف می طلبم!:5:
کلی مدال از مسابقات شطرنج دارم!!!!البته الان یه 5سالی هست بازی نکردم:41:

chaos theory
16-01-2008, 23:41
من از همین الان حریف می طلبم!:5:
کلی مدال از مسابقات شطرنج دارم!!!!البته الان یه 5سالی هست بازی نکردم:41:
آقا بیا یه دست گرمی بریم تو یاهو بزنیم بدو منتظرتم.
آیدیم اینه:
iran.mahdi86

sltavakoli
17-01-2008, 16:37
خیلی خوشحالم که بالاخره تونستید از این سرویس بزرگ یاهوو استفاده کنید.

دیگه داشتم نا امید میشدم

chaos theory
17-01-2008, 18:15
آقایون دوستان هر کی on شد یه پیغام خصوصی بده بریم یه دست گرمی باهاش بازی کنیم.

Oracle_Eldorado
17-01-2008, 23:59
دوستان به نظر من بازی آنلاین رو بیخیال .
چون هیچکس سر موقع نمیاد .
به نظر من همون آموزش رو بزارید خیلی بهتره .

ashkan1360
18-01-2008, 09:40
من هم موافق بازی آنلاین نیستم
پیشنهاد میکنم از opening ها شروع کنیم

frnsh
18-01-2008, 18:26
سلام
من موافق آنلاینم. هرکی آنلاینه پ.خ بده.:31:

chaos theory
20-01-2008, 18:44
بازی آنلاین بهتره . هر کس موافقه پیغام بده که مسابقات رو هر چه زود تر راه بندازیم تعداد نفرات به 16 نفر رسید شروع میکنیم.

chaos theory
21-01-2008, 11:27
دوستان دقت کنن :
کسانی که در طول روز زیاد on هستند سعی کنند در مسابقه شرکت کنند و اون افرادی که زیاد on نمیشن ثبت نام نکنن. در ضمن به محض اینکه تعداد نفرات به حد نصاب رسید در پیغام خصوصی بهتون روز مسابقه و ساعت و حریفتون رو معرفی میکنم تا همزمان در room که مشخص میشه حاضر بشین و خودم هم برای نظارت به مسابقات در همون room حاضر هستم.
سوالی بود . پ.خ بزنید.

ashkan1360
21-01-2008, 15:19
این تاپیک با این وضعیت به جایی نمیرسه

chaos theory
21-01-2008, 17:40
این تاپیک با این وضعیت به جایی نمیرسه
خوب قربونت برم به نظر شما باید چیکار کنیم.
شما که خودت هیچ نظر و راه کاری ارائه نمیدی حتی با مسابقه آنلاین هم مخالفی فقط هی میای تضعیف روحیه میکنی. خوب خودتم یه نظری بده دیگه.

mobiler
21-01-2008, 20:24
منم Online هستم.
فقط ساعت و روز بگید ببینم میتونم بیام یا نه.
راستی به سایت Worldwinner.com سر بزنین. شطرنج آنلاینش خیلی بهتره از Yahoo.

iranian.spirit
22-01-2008, 11:14
آقا بیا یه دست گرمی بریم تو یاهو بزنیم بدو منتظرتم.
آیدیم اینه:
iran.mahdi86
[COLOR="Purple"]من که همه رو حریفم!!!!!! حیف یه کم درگیر امتحانا و ...هستم :([/COLOR

chaos theory
22-01-2008, 12:03
[color="Purple"]من که همه رو حریفم!!!!!! حیف یه کم درگیر امتحانا و ...هستم :([/COLOR
آقا ادعا نکن بیا بازی کن.:31:

ashkan1360
22-01-2008, 13:45
عزیز دلم
من اومدم که شطرنجم رو بهتر کنم
بنابراین فکر نمیکنم که با مسابقه دادن بهتر بشه
مسابقه رو که با کامپیوتر میدیم
من فکر میکنم که اگه بروبچز حرفه ای آموزش بدن یا ... بهتر باشه

ashkan1360
22-01-2008, 13:47
یه چیز دیگه اینکه که بازی آنلاین خط adsl میخواد و وقت اضافی
که شاید من و بعضی دوستان دیگه نداشته باشیم

chaos theory
22-01-2008, 17:44
یه چیز دیگه اینکه که بازی آنلاین خط adsl میخواد و وقت اضافی
که شاید من و بعضی دوستان دیگه نداشته باشیم
البته اینم حرفیه.
درسته حرف حساب جواب نداره. چشم شما درست میگی ما هنوز هیچی نشده رفتیم سراغ مسابقه .
خوب برنامه عوض شد میریم سراغ مباحث آموزشی.
امضا مون رو هم عوض میکنیم.

chaos theory
22-01-2008, 17:59
با سلام :
دوستان عزیز بنده تصمیم گرفتم از ابتدا شروع کنم چه دوستانی که شطرنج رو به صورت مبتدی یاد دارند چه دوستانی که در حد نیمه حرفه ای و حرفه ای دارند این رشته ورزشی رو دنبال میکنند . بهتره که مطالب رو بخونند.
به هر حال من در طول روز سعی میکنم مطالب رو در این تاپیک update کنم و از دوستان هم کمک میخوام همین جوری پیش میریم تا اینکه ببینیم بعد ها برای مسابقه چه تصمیمی گرفته میشه.

chaos theory
22-01-2008, 18:08
خوب دوستان عزیز دقت کنند به شناخت مهره های شطرنج :

همانطوری که تو عکس میبینید از سمت راست به چپ: سرباز (یا پیاده),قلعه(یا رخ),اسب,فیل,وزیر,شاه.

chaos theory
22-01-2008, 18:16
مطلب بعدی در مورد مفاهیم اساسی و استراتژی در شطرنج هستش و در کل مفاهیم پایه هست که لازم میدونم دوستان علاقمند که بازی رو هنوز کامل یاد ندارند حتما بخونند تا در مراحل بعدی بریم سراغ آموزش حرکات مهره ها.و نحوه چیدن آنها در صفحه.

chaos theory
22-01-2008, 18:24
ارزشیابی مهره ها در بازی و تاثیر هر کدام در موقعیت ها:
يكى از وظايف مبتديان در يادگيرى شطرنج آشنايى با قدرت مستقل مهره هاست. بدون آشنايى با قدرت مهره ها نمى توان قضاوت درستى در هنگام تعويض مهره ها داشت و دريافت كه كدام تعويض مقرون به صرفه است.
يكى از متداولترين و ساده ترين روشهاى ارزيابى مهره ها قرار دادن پياده به عنوان يك واحد نيرو و ارزيابى ساير مهره ها بر اساس آن است:
سه پياده = اسب يا فيل,
پنج پياده= رخ
نهپياده= وزير
البته به سختى ميتوانيم براى مهره شاه ارزش گذارى كنيم، چون يك عامل تعيين كننده در شطرنج مهره شاه است و با سقوط آن بازى به پايان مى رسد.
ارزش نسبى مهره ها پيچيده تر از آن است كه گفته شد. ارزش عددى و حسابى مهره ها به تنهايى نمى تواند ميزان ارزشيابى باشد.
بازيكن مبتدى ممكن است تا مدتى با اين سیستم ساده حسابى كنار بيايد، ولى بازيكن پيشرفته به خوبى مى داند كه اين سيستم در بسيارى از مواقع نمى تواند به صورت كامل كاربرد داشته باشد.مثلاً يك سوار سبك و دو پياده ارزشى معادل يك رخ دارند، يعنى ۵=۲+۳.
در اينجا مقايسه كاملاً درست است، اما دو فيل در مقابل رخ و يك پياده گرچه از نظر ارزش حسابى معادل است ولى در عمل قدرت و تاثيرشان فرق دارد. يا سه سوار سبك تقريباً ارزشى برابر با دو رخ دارند، در صورتى كه در جدول ارزش نيروها ارزش دو رخ بيشتر است.اين نوع ارزشيابى جنبه انتزاعى دارد و نميتواند در هر مورد مشخصى صادق باشد. اين ارزشيابى حد متوسطى براى بسيارى از وضعيتها مى تواند باشد ولى نمى تواند به عنوان يك اصل پابرجا در هر وضعيتى كاربرد داشته باشد.
ارزش مهره ها نسبى است و با ويژگى هر پوزيسيون رابطه مستقيم دارد. سوارهاى سبك اغلب از نظر ارزش در طول بازى متغييرند.در جريان بازى، نوسانهاى بسيار در ارزش نسبى مهره ها به وجود مى آيد.مثلاً قدرت يك رخ بيشتر از يك سوار سبك است، ولى بعضى از اوقات اسب مستقر در يك پايگاه مركزى همپاى يك رخ مىشود.

منبع:mahshar.com

chaos theory
22-01-2008, 18:25
این مطالب رو داشته باشید دوستان تا بعد.

mobiler
22-01-2008, 19:19
البته اینم حرفیه.
درسته حرف حساب جواب نداره. چشم شما درست میگی ما هنوز هیچی نشده رفتیم سراغ مسابقه .
خوب برنامه عوض شد میریم سراغ مباحث آموزشی.
امضا مون رو هم عوض میکنیم.
دهه!
مگه قرار نبود آنلاین بازی کنیم. تازه PM ام دادم به شما.
در ضمن من با دایال آپ شطرنج بازی میکنم مشکلی هم ندارم.

chaos theory
22-01-2008, 19:37
دهه!
مگه قرار نبود آنلاین بازی کنیم. تازه PM ام دادم به شما.
در ضمن من با دایال آپ شطرنج بازی میکنم مشکلی هم ندارم.
درسته دایال آپ مشکلی نداره.
و بازی هم با همدیگه مشکلی نداره تاپیک روند خودش رو طی میکنه.
منم میگم بیا بازی کنیم البته تو یاهوو اونجا بهتره.

mobiler
22-01-2008, 19:55
درسته دایال آپ مشکلی نداره.
و بازی هم با همدیگه مشکلی نداره تاپیک روند خودش رو طی میکنه.
منم میگم بیا بازی کنیم البته تو یاهوو اونجا بهتره.
چرا یاهو؟
شما که یه بار تو اون سایتی که گفتم بازی نکردین. کردین؟
خوبیش اینه که یکی یا دوتا لابی بیشتر نداره و میشه راحت همدیگرو پیدا کنیم در ضمن صفحه ی بازیشم جداست.

mobiler
22-01-2008, 22:07
اصلا میشه هم آموزش شطرنج گذاشت و هم برای بازی آنلاین پست داد.
اگه قبول کنین منم توی آموزش کمکتون میکنم.
نظرتون چیه؟

chaos theory
22-01-2008, 23:39
اصلا میشه هم آموزش شطرنج گذاشت و هم برای بازی آنلاین پست داد.
اگه قبول کنین منم توی آموزش کمکتون میکنم.
نظرتون چیه؟
با نظر شما موافقم میتونیم هم قرار بازی بذاریم هم آموزش بدیم هم بازی هامون رو تحلیل کنیم.اینجوری تاپیک پر بار تر میشه.

ashkan1360
23-01-2008, 00:18
حالا داره بهتر میشه
ممنون

mobiler
23-01-2008, 10:11
خب اینجوری بهتر شد.

mobiler
23-01-2008, 11:27
برای شروع اولین آموزشمو گذاشتم. در ضمن منبعش خودم هستم.

صفحه شطرنج از 64 خانه ی 8 * 8 تشکیل شده که 32 خانه ی آن سفید و 32 خانه ی دیگر سیاه است.

برای شروع بازی باید خانه ی سفید در گوشی ی سمت راست شما باشد یعنی برای اینکه صفحه شطرنج را درست قرار دهیم باید "سفید در راست" را به خاطر بسپاریم.

برای درک بهتر "سفید در راست" به این معنی است که آخرین خانه سمت راست و پایین ترین خانه همواره باید سفید باشد تا صفحه ی شطرنج درست قرار گرفته باشد.

اگر صفحه ی شطرنج را درست قرار دهید هریک از ستون های عمودی که با

حروف لاتین

A – B - …

مشخص شده را می توانید ببینید.

برای مثال به اولین ستون عمودی سمت چپ ستون

A

گفته می شود که در آینده برای نام گذاری خانه ها به درد میخورد.

اگر صفحه ی شطرنج را درست قرار دهید سطر های افقی را که با اعداد 1 و 2 و ... مشخص شده اند را می توانید ببینید.

به یاد داشته باشید:

به هریک از ستون های عمودی اصطلاحا "ستون" می گویند.

و به هریک از سطر های افقی اصطلاحا "عرض" می گویند.

chaos theory
23-01-2008, 12:16
ممنون دوست عزیز مطالب برای شروع خوب بود

mobiler
23-01-2008, 13:41
ممنون دوست عزیز مطالب برای شروع خوب بود
خواهش میکنم.

mobiler
23-01-2008, 15:39
سرباز

سربازها براحتی در بین مهره ها شناخته میشوند چون معمولا کوچکترین مهره ها سربازها هستند و همینطور تنها مهره ای هستند که 8 عدد از آنها برای هر رنگ در ابتدای بازی وجود دارد.

در بازی شطرنج به طور کلی سربازها فقط یک خانه به سمت جلو می روند.

توجه داشته باشید که سربازها هیچوقت حرکت به عقب نمی کنند.

سربازها مانند همه ی مهره ها ( به جز اسب) نمی توانند از روی دیگر مهره ها بپرند و در خانه ی بعدی بنشینند. یعنی اگر مهره ای سد راه سربازی شود آن سرباز نمیتواند به طور معمول(یک خانه به سمت جلو) حرکت کند.

باید توجه داشت، با اینکه سرباز کم ارزشترین مهره به شمار می آید اما در مواقعی می تواند نقش مهم ترین مهره را ایفا کند و ما را در رسیدن به هدف اصلی بازی شطرنج، یعنی کیش و مات کردن حریف تنها با یک حرکت کمک کند.

و همینطور طبق اساس شطرنج و تجربه معلوم شده که یک سرباز میتواند فاصله ی بین باخت و برد باشد.

mobiler
23-01-2008, 15:49
سرباز - نکات و استثناها

استثناهای حرکت:

1.در اولین حرکت هر سرباز و فقط در اولین حرکت میتوانند دو خانه به سمت جلو حرکت کنند. باید توجه داشت که هر سرباز در اولین حرکت میتواند دو خانه به جلو برود و این الزام نیست، یعنی میتواند هم به صورت معمول یک خانه حرکت کند.

2.سربازها برای زدن مهره ی حریف میتوانند به صورت مورب "/"یک خانه ای حرکت کنند. لازم به ذکر است که آنها مجبور به زدن مهره ای نیستن و در صورت امکان می توانند به صورت معمول حرکت کنند.

استثنایی گرفتن مهره(زدن مهره):
در صورتی که پیاده حریف از استثنای 1(دو خانه به جلو در اولین حرکت) استفاده کرده باشد و همچنین سرباز شما در یکی از خانه های عرضی کنار آن سرباز بدون خانه ای فاصله قرار داشته باشد میتواند به صورت مورب به خانه ی خالی رفته(خانه ی خالی را بزند!) و سرباز حریفش(سرباز کناری خود) را از بازی خارج کند(بزند). گویی سرباز حریف حرکت معمولی خود را انجام داده است.

نکته:

اگر سربازی برای حرکت معمول بلوک(سد راه) به وسیله ی هر مهره ای شده باشد اما امکان زدن مهره ی حریف را به صورت استثنا 2 (مورب) داشته باشد، میتواند مهره ی حریف را بزند.

با کمک ashkan1360

ashkan1360
23-01-2008, 18:34
گرفتن در حال عبور:پیاده‌ای كه از امتیاز پیشروی دو خانه با یك حركت)در حركت یكم خود) استفاده می‌كند ممكن است در حین عبور بوسیله پیاده دشمن گرفته شود درست مثل اینكه اگر پیاده متحرك بیش از یك خانه به جای دو خانه پیش نمی‌رفت در معرض خطر پیاده نامبرده دشمن قرار می‌گرفت بنابراین عمل گرفتن دقیقاً مثل آنكه پیاده بجای دو خانه یك خانه پیشروی كرده باشد اجرا می‌شود. این طریقه گرفتن بنام"گرفتن در حال عبور" مشهور است.تنها پیاده است كه می‌تواند در حین عبور بگیرد یا گرفته شود. گرفتن در عبور طبعاً مانند سایر گرفتن‌ها اختیاری است، ولی اگر بخواهند كه یك پیاده در عبور گرفته شود باید این گرفتن بلافاصله پس از حركت صورت گیرد كه پیاده قدم مضاعف برمی‌دارد در غیر این حالت یعنی با اجرای حركات واسطه‌ای قانون گرفتن در حال عبور شامل آن نخواهد شد.

mobiler
23-01-2008, 19:28
گرفتن در حال عبور:پیاده‌ای كه از امتیاز پیشروی دو خانه با یك حركت)در حركت یكم خود) استفاده می‌كند ممكن است در حین عبور بوسیله پیاده دشمن گرفته شود درست مثل اینكه اگر پیاده متحرك بیش از یك خانه به جای دو خانه پیش نمی‌رفت در معرض خطر پیاده نامبرده دشمن قرار می‌گرفت بنابراین عمل گرفتن دقیقاً مثل آنكه پیاده بجای دو خانه یك خانه پیشروی كرده باشد اجرا می‌شود. این طریقه گرفتن بنام"گرفتن در حال عبور" مشهور است.تنها پیاده است كه می‌تواند در حین عبور بگیرد یا گرفته شود. گرفتن در عبور طبعاً مانند سایر گرفتن‌ها اختیاری است، ولی اگر بخواهند كه یك پیاده در عبور گرفته شود باید این گرفتن بلافاصله پس از حركت صورت گیرد كه پیاده قدم مضاعف برمی‌دارد در غیر این حالت یعنی با اجرای حركات واسطه‌ای قانون گرفتن در حال عبور شامل آن نخواهد شد.
یادم رفت توی استثناها بزارم.
ممنون دوست عزیز الان اضافه میکنم.

chaos theory
23-01-2008, 21:06
خوب دوستان مطالب عالی بود .
ما هم برای آموزش های اولیه میریم سراغ مباحث پایه و اگر هر چیزی تکرار میشه مثلا شما حرکات مهره سرباز رو گفتید و ما هم اضافه میکنیم به نظر من صحبت هامون رو تکمیل تر میکنه.

chaos theory
23-01-2008, 21:08
براي شناسايي علامت‌گذاري صفحه شطرنج شكل (1) را در نظر مي‌گيريم.

اين شكل معرف يك صفحه شطرنج است و چنانچه ديده مي‌شود از يك مربع 64 خانه سفيد و سياه تشكيل شده است و روي هر خانه نامي را كه معرف آن خانه است نوشته‌اند.

هر خط قائم كه ستون ناميده مي‌شود هميشه با يك حرف معرفي مي‌گردد و هر خط افقي كه عرض نام دارد هميشه داراي يك عدد خواهد بود. حرفها از چپ براست و اعداد از پايين به بالا ادامه يافته‌اند.

براي نوشتن يك حركت ابتدا علامت اختصاري مهره‌اي كه بازي خواهد شد (مگر در مورد پياده كه از نوشتن علامت اختصاري آن صرفنظر مي‌گردد) سپس خانه عزيمت و در آخر خانه مقصد نوشته مي‌شود.

chaos theory
23-01-2008, 21:13
(2)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](1).jpg

شكل (2) را فرض مي‌كنيم.

اين شكل يك صفحه شطرنج را با وضعيت اجباري مهره‌ها در ابتداي بازي نشان مي‌دهد. مهره‌هاي سفيد در پايين شكل روي عرض‌هاي يكم و دوم مستقر مي‌شوند و مهره‌هاي سياه روي عرض‌هاي هفتم و هشتم (در بالا) قرار مي‌گيرند. صفحه شطرنج بايد طوري گذاشته شود كه نسبت به هر يك از دو رقيب (شطرنج بازها) خانه مربع سفيد در طرف راست باشد (h1 براي سفيد و a8 براي سياه)

هر يك از دو طرف داراي 16 مهره مشابه يكديگر مي‌باشند:

(3)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](1).jpg

يك شاه ، يك وزير ، دو فيل ، دو اسب ، دو رخ و هشت پياده.

شكل (3) تصوير واقعي يك صفحه شطرنج و مهره‌ها را قبل از آغاز بازي نشان مي‌دهد.

مقابل شاه سفيد شاه سياه واقع مي‌شود ، مقابل وزير سفيد وزير سياه قرار دارد ، مقابل هر يك از فيل‌هاي سفيد يك فيل سياه مستقر مي‌گردد ، مقابل هر اسب سفيد يك اسب سياه موضع مي‌گيرد و بالاخره در مقابل هر رخ سفيد يك رخ سياه در سنگر مي‌نشيند. ضمناً مشاهده مي‌شود كه وزيرها در خانه‌هاي هم رنگ خود مستقر مي‌گردند : يعني وزير سفيد در خانه سفيد و وزير سياه در خانه سياه.

وضع ابتدايي مهره‌ها كه در شكل پيش نمايش داده شده براي هميشه ثابت و لايتغير مي‌باشد.

در اينجا نيز چند اصطلاح ديگر راجع به علامت گذاري عرصه شطرنج يادآوري مي‌كنيم :

1- هر يك از 32 عنصر بازي شطرنج را مهره مي‌گويند.

2- بجز 16 پياده هر يك از 16 مهره ديگر را سوار مي‌نامند.

3- وزير و رخ سوارهاي بزرگ نام دارند.

4- فيل و اسب به سوارهاي كوچك موسومند.

5- هر سواري كه به شاه يا وزير نزديك باشد به نام آن خوانده مي‌شود مثلاً فيل وزير يا فيل شاه.

6- هر پياده نام سواري را كه در ابتداي بازي در جلو آن قرار گرفته است به خود مي‌گيرد.

بدين ترتيب :

پياده‌هاي a و h پياده رخ ناميده مي‌شوند.

پياده‌هاي b و g پياده اسب ناميده مي‌شوند.

پياده‌هاي c و f پياده فيل ناميده مي‌شوند.

پياده‌هاي d پياده وزير ناميده مي‌شود.

پياده‌هاي e پياده شاه ناميده مي‌شود.

chaos theory
23-01-2008, 21:16
دوستان مطالب تا اینجا بمونه . بقیش فردا.

mobiler
23-01-2008, 21:37
دوستان مطالب تا اینجا بمونه . بقیش فردا.
شما هم خودتون می نویسید؟

chaos theory
23-01-2008, 22:59
شما هم خودتون می نویسید؟
نه دوست عزیز من میگردم و سرچ میکنم مطالب خوب و کامل همراه با توضیحات تصویری رو پیدا میکنم میذارم.
منبعش رو هم یه بار ذکر کردم.

mobiler
24-01-2008, 10:06
اسب - 1

مهره ی اسب براحتی در صفحه ی شطرنج قابل شناسایست به این خاطر که این مهره ها شبیه اسب هستند. با کمی دقت متوجه میشوید که از این مهره دو عدد در صفحه ی شطرنج وجود دارد البته برای هر رنگ.

حرکات اسب یک حرکت ویژه به حساب می آید. آنها همواره به صورت

L

حرکت میکنند.

یا میشود گفت که اسب دو خانه به چهار سمت ممکن و سپس یک حرکت به چپ یا راست کرده و مینشیند.

یا به طور پیچیده تر می توان گفت که اسب یک حرکت به یکی از چهار سمت و سپس یک حرکت مورب به سمت مستقیم حرکت قبلی.
اسب ها در بهترین موقعیت می توانند تا حداکثر 8 انتخاب برای حرکت داشته باشند و از این لحاظ جز مهره ها کارا به حساب می آیند.

mobiler
24-01-2008, 10:09
اسب - 2

یکی دیگر از نکات ویژه ی حرکت اسب ها را میتوان به توانایی پریدن آنها از بالای مهره ها نام برد.

بدین معنی که اسب تنها مهره ایست که میتواند از روی دیگر مهره ها بپرد و حرکت کند.

بدیهی است که مهره هایی که اسب از روی آنها میپرد از بازی خارج نمیشوند و همچنین بدیهیست که اسب نمی تواند بر روی مهره ی خودی بشیند.

در بازی شطرنج اسب در وسط میدان بیشترین کارایی را دارد زیرا توانایی انتخاب حرکات زیادی را در وسط میدان پیدا می کند.

البته ارزش هر مهره به محل قرار گرفتن آن بستگی دارد اما اسب به طور معمول کم ارزشتر از وزیر و رخ است اما اگر در جای مناسبی به کار نرود حتی کم ارزشتر از فیل نیز میشود.
با این حال اسب نیز بخاطر ویژگی منحصر به فردش(پریدن از روی مهره ها) یکی از اساسی ترین مهره ها به حساب می آید.

mobiler
24-01-2008, 10:11
فیل

فیل نیز براحتی در بین مهره ها شناسایی میشود. بر روی مهره ی فیل یک خط است و همچنین با شاه و وزیر اشتباه نمیشود اگر بدانیم که دو مهره از آن برای هر رنگ وجود دارد.

حرکت فیل به صورت مورب "/" یا ضربدری است و هر چقدر که توانایی رفتن داشته باشد یعنی با یار خودی سد نشده باشد می تواند حرکت کند.

و همچنین مجبور نیست که تا آخر حرکت ممکن برود یعنی می توانید در صورت امکان یک خانه ی مورب یا چند خانه خانه ی مورب برود.

از فیل میتوان به عنوان وفادارترین مهره به رنگ خانه اش نام برد زیرا هیچوقت فیلی که در ابتدای بازی در خانه ی سفید است در مدت بازی به خانه ی سیاه نمی رود و همین طور بلعکس.

فیل ها در اول بازی نمی تواند حرکت کند چون جایی برای حرکت ندارد و از هر سو توسط نیروی خودی محاصره است.

اهمیت فیل در این است که از سد نیروهای حریف براحتی عبور میکند.

chaos theory
24-01-2008, 19:41
خوبه ادامه بده

mobiler
24-01-2008, 23:54
خوبه ادامه بده چشم به زودی آموزش حرکت مهره ها رو کامل می کنم.

mobiler
25-01-2008, 10:19
رخ (قلعه)

این مهره به راحتی در صفحه ی شطرنج قابل شناسایی است با این تمایز نسبت به دیگر مهره ها که آنها شبیه قلعه هستند.

در صفحه ی شطرنج رخ ها می توانند به صورت مستقیم به راست یا چپ یا بالا و پایین در صورت ممکن(در صورتی که با مهره های خودی سد نشده باشند) حرکت کنند.

رخ ها نیز مانند تمام مهره ها مجبور نیستند تا آخرین حرکت ممکن را بروند، یعنی می توانند یک یا دو یا چند خانه به چهار سمت ذکر شده حرکت کنند البته در صورت امکان.

همانطور که قبلا اشاره کردیم رخ ها نمیتوانند از روی مهره های خودی بپرند و این قابلیت تنها مخصوص اسب در بازی شطرنج است.

بدیهیست که رخ با مهره ی حریف سد نمیشود و اگر سد شد میتواند آن مهره را بزند. به صورتی که جای مهره ی زده شده مینشیند و بازی ادامه پیدا میکند.

باید توجه داشت رخ نیز مانند فیل بعد از زدن مهره ای فقط میتواند در خانه ی آن مهره ی حریف بنشیند و نمیتواند حرکتش را تا انتهای ممکن ادامه دهد.

قلعه یا رخ مهره ی قدرتمندی دز شطرنج به حساب می اید زیرا توانایی طی کردن خانه های زیادی را با یک حرکت دارد.
بنابراین رخ ها در ستون های باز بیشترین کارایی را دارند زیرا قابلیت انتخاب حرکات زیادی را خواهند داشت و خانه های زیادی برای حریف نرفتنی (یا به قولی قرمز یا خطرناک) میکنند.

chaos theory
25-01-2008, 11:02
آقایون به نظر من اگه منم مطلب بذارم همزمان با این دوست عزیز تاپیک شلوغ پلوغ میشه و مطالب قاطی میشن بهتره دوستمون مهره ها رو که تموم کرد بنده هم یه سری چیز ها رو همراه با تصویر توضیح بدم.

mobiler
26-01-2008, 16:12
وزیر

وزیر بعد از شاه مهم ترین و قوی ترین مهره به شما می آید، اما اگر شما تابحال شطرنج بازی کرده باشید خواهید دید که در بازی این مهره برای بعضی ها حتی مهم تر از شاه است و افراد آماتوری هستند که برای حفاظت از وزیرشان، مات میشوند.

وزیر در بین مهره ها به راحتی شناسایی میشود زیرا از این مهره مانند شاه فقط یکی وجود دارد، البته برای هر رنگ.

حرکات وزیر در واقع مخلوطی از حرکات فیل و رخ است. همانطور که میدانیم وزیر مانند رخ میتواند مستقیم به چهار سمت حرکت کند و مانند فیل می تواند مورب و ضربدری حرکت کند.

وزیر قوی ترین مهره ی شماست.

مانند همه ی مهره ها، وزیر به وسیله ی حریف سد نمیشود و میتواند آن مهره ی حریف را زده و جای آن بنشیند.

بدیهیست که وزیر از روی مهره ها نمی پرد و این مهره مانند همه ی مهره ها (به جز شاه و سرباز) در وسط میدان بیشترین کارایی را دارد زیرا انتخاب های زیادی برای حرکتش خواهد داشت.

وزیر مانند همه ی مهره ها مجبور به زدن مهره ای نیست و نیز به وسیله ی مهره خودی سد میشود.

اگر وزیر به وسیله ی مهره ی دشمن سد موقتی شده باشد می تواند آن مهره را زده و به جای آن بنشیند اما نمیتواند آن مهره را زده و حرکتش را تا آخر ممکن ادامه دهد.

در بازی شطرنح، یک فرد باهوش هیچوقت وزیرش را خیلی زود وارد بازی نمی کند و آن را تا حداکثر زمان ممکن نزد خود و در امنیت به عنوان کارت برنده نگه میدارد.

اما یک آماتور با این فکر که وزیرش قدرتمند است وزیر را در اوایل بازی حرکت می دهد و وارد جنگ می کند اما معمولا با کمال تعجب وزیرش را از دست می دهد و مات میشود.

mobiler
26-01-2008, 16:15
شاه

شاه براحتی در صفحه ی شطرنج شناسایی میشود با این تفاوت نسبت به دیگر مهره ها که فقط یک مهره از آن برای هر رنگ وجود دارد و با وزیر اشتباه نمی شود اگر بدانیم معمولا بلندترین مهره شاه است.

شاه مهم ترین مهره برای افراد باهوش است در صورتی که برای آماتورها مهم ترین مهره وزیر است.

اگر در بازی شما کیش-مات شوید بازی تمام خواهد شد و شما بازنده خواهید بود.

کیش مات به این معنیست که زمانی که حریف میتواند شاه شما را در حرکت بعدی بزند و شما در نوبت خودتان نمی توانید کاری برای این موضوع انجام دهید اصطلاحا کیش-مات شده اید.

و بر عکس اگر شما حریفتان را کیش-مات کنید شما برنده هستید.

شاه بهترین حرکت کننده است اما با سرعت کم.

به این معنی که شاه به هر طرف خانه خود میتواند برود اما فقط یک خانه.

شاه نیز مانند اکثر مهره ها نمی تواند از روی مهره ها بپرد و به وسیله ی مهره خودی سد میشود.

شاه نیز مانند بقیه مهره ها مهره ای را میتواند بزند، یعنی مهره ی حریف را برداشته و جای آن بنشیند.
بر عکس اکثر مهره ها شاه باید در آخرین لایه ی دفاعی باشد و تا مواقع لزوم آنجا بماند و جنگ دیگر مهره ها را مشاهده نماید و سپس خود نیز به جنگ بپیوندد.

arnold_ab
26-01-2008, 17:19
ممنون از همه به خاطر اطلاعاتی که میزارن

rz21
26-01-2008, 18:35
سلام
من سه شنبه مسابقه شطرنج دارم. اگه میتونی اموزش خوبی را به من بدی ممنونم

chaos theory
26-01-2008, 19:58
با تشکر از دوست عزیزمون mobiler که زحمت میکشه و تاپیک رو پر بار تر میکنه.
ما هم یه مروری البته تصویری در مورد حرکات مهره ها داریم تا در گام سوم بریم سراغ استراتژی بازی و روشهای استادی.

chaos theory
26-01-2008, 19:59
حركت مهره‌ها

در بازي شطرنج شش نوع مهره وجود دارد و هر مهره داراي حركت مخصوصي است ، بنابراين براي سهولت درك مطلب حركت هر يك را جداگانه بررسي مي‌نماييم. براي اين منظور هر يك از مهره‌ها را در يك شكل مشخص قرار مي‌دهيمعلامت (+) يا (0) در كليه خانه‌هايي كه آن مهره مي‌تواند حركت كند مي‌گذاريم و در زير شكل مربوطه تعريف حركت مهره نام برده را ثبت مي‌كنيم.

(4)

حركت شاه

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](2).jpg
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](3).jpg

(4 الف)

شاه مي‌تواند به كليه خانه‌هاي همجوار خود عزيمت كند.

در شكل (4) و (4 الف) خانه‌هاي مسير حركت شاه علامتگذاري شده است.

chaos theory
26-01-2008, 20:00
(5)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](4).jpg

حركت فيل
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](5).jpg
فيل بر روي قطرها هر اندازه كه بتواند بصورت مورب حركت مي‌كند.

(5الف)

در شكل‌هاي (5) و (5الف) خانه‌هاي مسير حركت فيلها علامت‌گذاري شده است.

chaos theory
26-01-2008, 20:01
(6)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](6).jpg

حركت رخ

(6الف)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](7).jpg

رخ بر روي عرض‌ها و ستون‌ها هرقدر كه بتواند حركت مي‌كند.

در شكلهاي (6) و (6الف) خانه‌هاي مسير حركت رخ با علامت مشخص شده است.

chaos theory
26-01-2008, 20:03
حركت وزير

(7)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](8).jpg
وزير مي‌تواند هم مانند رخ و هم مانند فيل حركت كند.

(7الف)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](9).jpg
در شكلهاي (7) و (7الف) خانه‌هاي مسير حركت وزير علامت‌گذاري شده است.

chaos theory
26-01-2008, 20:04
(8)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](10).jpg

حركت اسب

مسير حركت اسب دو خانه در جهت عمودي و سپس يك خانه در جهت افقي و يا بر عكس دو خانه در جهت افقي و بعد يك خانه در جهت قائم مي‌باشد. به تعريف ديگر مسير حركت اسب به شكل حرف “L” است. همانطور كه در شكل شماره 8 ديده مي‌شود اسب سفيد خانه e4 مي‌تواند با طي مسير تعريف شده به هركدام از 8 خانه علامت گذاري شده نقل مكان كند.

(8الف)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](11).jpg

نكته شايان توجه آن است كه اسب مستقر در خانه سفيد بعد از اجراي حركت در خانه سياه خواهد نشست و بر عكس.

در شكل‌هاي (8) و (8الف) مسير حركت اسب مشخص شده است.

chaos theory
26-01-2008, 20:05
(9)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](12).jpg
حركت پياده سفيد

(10)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](13).jpg

حركت پياده سياه

پياده در سمت ثابت و روي ستون خود حركت مي‌كند يعني در امتداد قائم جلو رفته و به عقب برگشتن و به چپ و راست رفتن براي آن ممنوع است در صورتي كه پياده در نخستين خانه خود عزيمت خود باشد مختار است كه به دلخواه خود يك يا دو خانه به جلو حركت كند ولي اگر در اولين خانه عزيمت خود نباشد در هر نوبت منحصراً بايد يك خانه پيشروي كند.

اشكال (9) و (10) حركت پياده‌هاي سفيد و سياه را كه جهت حركتشان معكوس است و پياده سفيد به طرف عرض هشتم و پياده سياه به طرف عرض يكم پيش مي‌رود نشان مي‌دهند به سهولت معلوم مي‌شود كه پياده سفيد موقعي در يكمين خط عزيمت واقع است كه روي عرض دوم باشد و همچنين پياده سياه قبل از بازي روي عرض هفتم قرار دارد.

chaos theory
26-01-2008, 20:06
خوب این مطالب تا اینجا باشه تا بعدا بریم سراغ نحوه زدن مهره ها و کیش دادن هاا.

mobiler
26-01-2008, 20:39
سلام
من سه شنبه مسابقه شطرنج دارم. اگه میتونی اموزش خوبی را به من بدی ممنونم
تو چه موردی میخوای؟
سطح شطرنجت چجوریاست؟

mobiler
26-01-2008, 20:40
با تشکر از دوست عزیزمون mobiler که زحمت میکشه و تاپیک رو پر بار تر میکنه.
ما هم یه مروری البته تصویری در مورد حرکات مهره ها داریم تا در گام سوم بریم سراغ استراتژی بازی و روشهای استادی.
خواهش میکنم دوست عزیز.
حالا من ببینم در مورد استراتژی بازی و ... چی میتونم بزارم. البته بدون تصویر برام سخته توضیح بدم.

mobiler
26-01-2008, 20:46
به سایت محشر سر زدم.
آموزشش کامله تقریبا. دیگه لازم نیست من بنویسم حالا اگه چیز خاصی لازم بود که توی آموزش اونجا نبود حتما مینویسم.
بنظرم فعلا دوستمون chaos theory دارند آموزشا رو از اون سایت میزارن دیگه نمیخواد من بزارم.
نظرتون چیه دوستان؟

mobiler
26-01-2008, 20:49
در مورد بازی آنلاین کسی نیست بخواد بازی کنه؟
rz21 شما اگه بخوای قرار بزاریم آنلاین بازی کنیم. راستش انقدر با این خارجکیا بازی کردم دیگه حوصله سر رفته.
توی yahoo هم قبوله.
کسی نبود؟

redfild
27-01-2008, 02:08
در مورد بازی آنلاین کسی نیست بخواد بازی کنه؟
rz21 شما اگه بخوای قرار بزاریم آنلاین بازی کنیم. راستش انقدر با این خارجکیا بازی کردم دیگه حوصله سر رفته.
توی yahoo هم قبوله.
کسی نبود؟

دوست من ، من بدم نمیاد بازی کنم . شما ساعتش رو و روز رو( بعد از 8 بهمن باشه )مشخص کن تا بازی کنیم . بعد از اینکه chess park پولی شد ، خیلی وقتی online بازی نکردم . راستی من سطح بازیم خوبه ، chess master هم آخرین بار rate 1690 بهم داده بود . ممنون

mobiler
27-01-2008, 10:42
دوست من ، من بدم نمیاد بازی کنم . شما ساعتش رو و روز رو( بعد از 8 بهمن باشه )مشخص کن تا بازی کنیم . بعد از اینکه chess park پولی شد ، خیلی وقتی online بازی نکردم . راستی من سطح بازیم خوبه ، chess master هم آخرین بار rate 1690 بهم داده بود . ممنون
رنک خوبیه. رنک منم دقیق یادم نیست تو chess master اما توی سایت world winner فعلا 1890 ده.
دوست عزیز توی world winner میتونی بیای یا فقط تو یاهو؟
اگه واقعا میتونی بیای برای فردا 8 بهمن بین ساعت 5 تا 8 یه ساعتی رو انتخاب کن.
به نظر من بهتره توی world winner بریم خیلی بهتره از Yahoo.
عضو شدنم سخت نیست تو world winner یه کوچولو اینگیلیسی بلد باشی ok ی.

chaos theory
27-01-2008, 13:20
دوستان مطالبی رو که واستون میزارم منبعش سایت محشر دات کام هستش و ما زحمت سرچ کردن رو واسه دوستان کم کردیم.
به هر حال من نه تنها در این سایت بلکه هر سایتی رو که مطالب آموزشی با تصویر رو داشته باشه با ذکر منبع واستون میزارم.
در مورد بازی هم بگم هر کسی دوست داره میتونه قرار بذاره و سر یه زمان مشخص با هم بریم Yahoo بازی بزنیم.
در مورد این سایت دوستمون معرفی کرد باید بگم من عضو شدم اما هیچکس واسه بازی نمییومد به نظرم همین یاهو بهتر باشه.

redfild
27-01-2008, 17:58
رنک خوبیه. رنک منم دقیق یادم نیست تو chess master اما توی سایت world winner فعلا 1890 ده.
دوست عزیز توی world winner میتونی بیای یا فقط تو یاهو؟
اگه واقعا میتونی بیای برای فردا 8 بهمن بین ساعت 5 تا 8 یه ساعتی رو انتخاب کن.
به نظر من بهتره توی world winner بریم خیلی بهتره از Yahoo.
عضو شدنم سخت نیست تو world winner یه کوچولو اینگیلیسی بلد باشی ok ی.

wow ! خب خیلی خوبه . منم تو chess park فکر کنم ریت 1900 داشتم که بعد پولی شد و افتادم بیرون .الآن تو این سایت عضو شدم ، فردا اگر اتفاقی نیفته تو همین سایت بازی کنیم . اگر مشکلی پیش اونمد تا 4 بعد از ظهر تو عهمین تاپیک به هم اطلاع بدیم . مممنونم دوست من

rz21
27-01-2008, 18:35
من تو یاهو هستم.
کی؟

a.salireza
27-01-2008, 18:40
من تو یاهو هستم.
کی؟
بیا بازی کنیم.
id : as.alireza
تو یاهو.

rz21
27-01-2008, 18:48
بیا بازی کنیم.
id : as.alireza
تو یاهو.
ما هستیم.شما پیدات نیست

mobiler
27-01-2008, 18:51
wow ! خب خیلی خوبه . منم تو chess park فکر کنم ریت 1900 داشتم که بعد پولی شد و افتادم بیرون .الآن تو این سایت عضو شدم ، فردا اگر اتفاقی نیفته تو همین سایت بازی کنیم . اگر مشکلی پیش اونمد تا 4 بعد از ظهر تو عهمین تاپیک به هم اطلاع بدیم . مممنونم دوست من
آیدیتون چیه؟
آیدی من T2TMehi یه.
ساعت دقیق مورد نظرتون؟ مثلا 4.15 دقیقه خوبه؟

a.salireza
27-01-2008, 18:54
ما هستیم.شما پیدات نیست
شما یه نگاه بکن.:21:
نفر اول لیست players.:46:

mobiler
27-01-2008, 19:03
به سایت world winner همین الان سر زدم.
اینو نوشته بود
Scheduled Site Maintenance
Hello from WorldWinner! We just wanted to let you know that will be performing another round of routine maintenance on our site Tomorrow morning, January 28, between the hours of 4:00 AM and 8:00 AM, EST. During that time you will not be able to access your account and/or play games. We periodically update our hardware and infrastructure in order to provide you with the best possible experience and sometimes this requires us to take the site offline. We are very sorry for any inconvenience and appreciate your understanding. If you have any questions please feel free to contact Player Services.
فکر کنم معنیش اینه میخوان سایتشونو به روز کنن و از ساعت 4 صبح تا 8 صبح طول میکشه که اگه تو آمریکا باشه حدود 12 ساعت اختلاف ... برای ما میشه 4-5 تا 8- 8.30 بعد از ظهر پس باید بعد از اون قرار بزاریم بریم بازی.

rz21
27-01-2008, 19:04
من الان داخل یاهوهستم باید چی کار کنم

chaos theory
27-01-2008, 19:18
من الان داخل یاهوهستم باید چی کار کنم
تو یاهو سمت چپ مانیتور تو یه کادری نوشته games اونو بزن از اونجا در صفحه بعدی نوشته در همون سمت چپ chess اونو هم که کلیک کردی در صفحه بعد وسط صفحه رو یه عکس تبلیغاتی زده play now اونو هم که زدی در صفحه بعد روی click to continue کلیک کن و بقیه اش رو خودت میبینی.

mst_ab
27-01-2008, 19:51
من شرطی بازی می کنم!!!:27:
حریفی هست؟
id :
mst_ab

chaos theory
27-01-2008, 21:11
ای بابا اینجا همه حرف میزنن فقط یکی مرد عمل نیست بیاد بازی کنه.

namber_one
27-01-2008, 21:45
من بازی میکنم
فقط بگو کی و کجا
در ضمن اگر همینطور پیش بره تایپیک رو میبندن ها

mobiler
27-01-2008, 21:57
اینجوری نمیشه.
باید یه ساعت معین کنیم بعد هرکی خواست بیاد.
در ضمن میشه هم تو yahoo و هم توی Worldwinner تعیین کرد. نظرتون چیه؟
اگه مثبته یه ساعت برای شروع تعیین کنم، برای فردا.

chaos theory
27-01-2008, 22:05
من بازی میکنم
فقط بگو کی و کجا
در ضمن اگر همینطور پیش بره تایپیک رو میبندن ها
ببخشید ها میشه بگید چه جوری داره پیش میره که تاپیک رو میبندن؟

chaos theory
27-01-2008, 22:05
بعضی از دوستان چرا حرف الکی میزنن

mobiler
27-01-2008, 22:19
روم 2 WorldWinner همین الان.
5 دقیقه صبر میکنم. کسی میخواد بیاد سریع.

mobiler
27-01-2008, 22:20
chaos theory نمیای؟

chaos theory
27-01-2008, 22:40
من نمیدونم اونجا باید چیکار کنم شما تو یاهوو چرا نمیای؟

mst_ab
27-01-2008, 22:51
همه بیاین تو یاهو: روم social lounge13. همیشه هم اگر کسی می خواد بازی کنه بیاد اینجا من با همین نام اون جا هستم.ریتینگم هم 1548 هست! به خاطر این میگم بیاین اینجا چون همیشه خالی هست!!!

amir_rahmani
28-01-2008, 10:24
همه بیاین تو یاهو: روم social lounge13. همیشه هم اگر کسی می خواد بازی کنه بیاد اینجا من با همین نام اون جا هستم.ریتینگم هم 1548 هست! به خاطر این میگم بیاین اینجا چون همیشه خالی هست!!!

ریتینگ به رخ نکش من خودم در شطرنج حرفه ای هستم. رحمانی

mst_ab
28-01-2008, 10:42
بابا شوخی کردم !!جدی گرفتی! من که خدایی هیچی بلد نیستم.

mst_ab
28-01-2008, 10:59
قراره ساعت 11 صبح و 9 شب همه بیان social lounge13 تا حالا (2 دقیقه به11 )که کسی نیست (به جز خودم!) اونایی که نمی دونن بدونن!

mobiler
28-01-2008, 11:17
کار خاصی نمیخواد بکنی.
برای این یاهو نمیام که خیلی شلوغ پلوغه، این جور لابیا اصابمو خورد میکنه. مثلا میخوام با یکی بازی کنم روی اسم کلیک نکردم سه چار بار جابه جا میشه.

chaos theory
28-01-2008, 12:10
ریتینگ به رخ نکش من خودم در شطرنج حرفه ای هستم. رحمانی
آهای نفس کش :5:
کیه داره کوری میخونه:5:
حریفه خودمههه:21:

chaos theory
28-01-2008, 12:10
قراره ساعت 11 صبح و 9 شب همه بیان social lounge13 تا حالا (2 دقیقه به11 )که کسی نیست (به جز خودم!) اونایی که نمی دونن بدونن!
آقا شما آواتار به این وحشتناکی داری کی جرات میکنه باهات بازی کنه

mst_ab
28-01-2008, 12:54
mobiler
نقل قول:
نوشته شده توسط chaos theory [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

کار خاصی نمیخواد بکنی.
برای این یاهو نمیام که خیلی شلوغ پلوغه، این جور لابیا اصابمو خورد میکنه. مثلا میخوام با یکی بازی کنم روی اسم کلیک نکردم سه چار بار جابه جا میشه.
خوب عزیز من من که میگم بریم تو social lounge 13 به خاطر همینه چون هیچ کس اونجا نیست که بخاد جاتو بگیره!

آقا شما آواتار به این وحشتناکی داری کی جرات میکنه باهات بازی کنه
نظر لطفتونه!!!

namber_one
28-01-2008, 13:34
ببخشید ها میشه بگید چه جوری داره پیش میره که تاپیک رو میبندن؟
چون داره به مکانی تبدیل میشه که همه با هم قرار آنلاین بازی کردن میذارن یا کری میخونن
اگه همینطور پیش بره تایپیک یا میره تو بخش بازیهای آنلاین یا بخش متفرقه...

mst_ab
28-01-2008, 13:38
چون داره به مکانی تبدیل میشه که همه با هم قرار آنلاین بازی کردن میذارن یا کری میخونن

خوب..........در حقیقت ما می خوایم آنلاین مباحث آموزشی رو یاد بگیریم! و آنلاین تکنیک هارو با هم در میون بذاریم!!!:31:

mst_ab
28-01-2008, 13:48
حالا به خاطر این که حرف نامبر وان درست نشه من یک سوال می پرسم ببینم کیا می تونن به من کمک کنن :
چه جوری میشه با دو تا فیل و یک شاه ، شاه (که تنهاست) رو مات کرد؟

danyel
28-01-2008, 14:10
سلام
آقا منم مدرس شطرنجم
بهترین سایت برای بازیهای آنلاین playchess.com هستش معتبرترین و بزرگترین سایت بازیهای آنلاین با بیش از 1 میلیون بازی در روز
کسی هر نوع اطلاعاتی در مورد شطرنج خواست پیغام بده تا تاپیک شلوغ نشه
یه سایت فروش بهترین نرم افزار های شطرنج تو ایران هم هست نمی دونم معرفیش کنم خلاف قوانین نیست؟
بهترین نرم افزار هم برای شروع نرم افزار personal chess trainer هستش همه ورژنهاش تو اینرنت هست
ولی ورژن 2007 شماره سریالش تو هیج جا نیست ولی من این ورژن رو هم دارم (فولش)
هرکی خواست پیغام بده
یا حق

namber_one
28-01-2008, 14:28
حالا به خاطر این که حرف نامبر وان درست نشه من یک سوال می پرسم ببینم کیا می تونن به من کمک کنن :
چه جوری میشه با دو تا فیل و یک شاه ، شاه (که تنهاست) رو مات کرد؟
کافیه شاه حریف رو بکشی یه گوشه و شاه خودتو ببری نزدیکش
و یه راه رو با یکی از فیلها ببندی تا یه دونه راه داشته باشه و در نهایت با اون یکی فیل مات کنی...

mst_ab
28-01-2008, 14:29
این سایتی که تو امضات هست که نمی یاد؟ مطمئنی درسته؟

mst_ab
28-01-2008, 14:31
کافیه شاه حریف رو بکشی یه گوشه و شاه خودتو ببری نزدیکش
و یه راه رو با یکی از فیلها ببندی تا یه دونه راه داشته باشه و در نهایت با اون یکی فیل مات کنی...

مرسی درسته!!:31:

mst_ab
28-01-2008, 14:32
البته احتمالاً آخرین حرکت ماله شاه هست درسته؟

mobiler
28-01-2008, 18:20
البته احتمالاً آخرین حرکت ماله شاه هست درسته؟
نه خیر...
هیچوقت با حرکت آخر شاه نمیشه حریف رو مات کرد. اگرم با شاه همه ی حرکاتشو ببندی یعنی حرکتی برای انجام دادن براش نمونه پات میشه.

mst_ab
28-01-2008, 18:34
نه خیر...
هیچوقت با حرکت آخر شاه نمیشه حریف رو مات کرد. اگرم با شاه همه ی حرکاتشو ببندی یعنی حرکتی برای انجام دادن براش نمونه پات میشه.

نه عزیزم منظورم اینه که :

گرفتی؟؟؟!!!!

chaos theory
28-01-2008, 19:06
پس نمیبندنش:46:
دلیلی هم نداره این کار انجام بشه.

mobiler
28-01-2008, 19:20
نه عزیزم منظورم اینه که :

گرفتی؟؟؟!!!!
بله درسته.

chaos theory
28-01-2008, 19:37
البته بستگی داره به حریف اگه یه کمی زیرک باشه میتونه بازی رو پات کنه.

mst_ab
28-01-2008, 20:22
یک سوال دیگه : بازی به روش سوییسی چیه این قدر میگن فلانی سوییسی بازی میکنه؟ قوانینش فرق می کنه؟ یکی از بچه ها می گفت اگه x ثانیه بازی نکنی حریف می تونه یک حرکت دیگه بره؟! چه جوریه!

frnsh
28-01-2008, 20:31
سوئیسی دیگه چیه؟ ناپلئونی شنیده بودیم اما سوئیسی نه.
راستی اون حرکته که با اسب میریم به طرف کیش میدیم و بعد رخش رو میزنیم اسمش چیه؟

mst_ab
28-01-2008, 20:36
سوییسی یه سبکه نه یه حرکت یعنی قوانینش با این قوانین بازی ما فرق می کنه! (البته فکر می کنم)والا من اسم های حرکتا رو بلد نیستم باید از حرفه ای تر ها بپرسی!

chaos theory
28-01-2008, 20:39
یک سوال دیگه : بازی به روش سوییسی چیه این قدر میگن فلانی سوییسی بازی میکنه؟ قوانینش فرق می کنه؟ یکی از بچه ها می گفت اگه x ثانیه بازی نکنی حریف می تونه یک حرکت دیگه بره؟! چه جوریه!
سوئیسی تایمی هستش دیگه اگه حریف تایمش صفر بشه باخته حتی اگه خیلی هم ازت جلو باشه. به نظر من این به درد نمیخوره آدم باید فرصت فکر کردن داشته باشه.

mst_ab
28-01-2008, 20:49
سوئیسی تایمی هستش دیگه اگه حریف تایمش صفر بشه باخته حتی اگه خیلی هم ازت جلو باشه. به نظر من این به درد نمیخوره آدم باید فرصت فکر کردن داشته باشه.

دستت درد نکنه!

chaos theory
28-01-2008, 20:54
خواهش میکنم رفیق

mst_ab
28-01-2008, 21:13
آمپاسان: چه جوری سرباز می تونه سرباز روبروش رو بزنه و بره کنار؟ فکر می کنم بهش آمپاسان می گن ولی قانونشو بلد نیستم .

mobiler
28-01-2008, 22:15
آمپاسان: چه جوری سرباز می تونه سرباز روبروش رو بزنه و بره کنار؟ فکر می کنم بهش آمپاسان می گن ولی قانونشو بلد نیستم .
آمپاسانت یا آمپاسان:
استثناهای حرکت:

1.در اولین حرکت هر سرباز و فقط در اولین حرکت میتوانند دو خانه به سمت جلو حرکت کنند. باید توجه داشت که هر سرباز در اولین حرکت میتواند دو خانه به جلو برود و این الزام نیست، یعنی میتواند هم به صورت معمول یک خانه حرکت کند.

استثنایی گرفتن مهره(زدن مهره):
در صورتی که پیاده حریف از استثنای 1(دو خانه به جلو در اولین حرکت) استفاده کرده باشد و همچنین سرباز شما در یکی از خانه های عرضی کنار آن سرباز بدون خانه ای فاصله قرار داشته باشد میتواند به صورت مورب به خانه ی خالی رفته(خانه ی خالی را بزند!) و سرباز حریفش(سرباز کناری خود) را از بازی خارج کند(بزند). گویی سرباز حریف حرکت معمولی خود را انجام داده است.

mst_ab
28-01-2008, 23:32
خیلی خیلی ممنون.ولی من نگرفتم که اون دو تا رفته و اومده کنار ما، می تونیم بزنیمش یا این که اگه اون دو تا اومد جلو بعد ما می تونیم مثلاً بریم کنارش و در نوبت بعد بزنیمش یکم توضیح بیشتر بده مرسی

redfild
29-01-2008, 02:50
آیدیتون چیه؟
آیدی من T2TMehi یه.
ساعت دقیق مورد نظرتون؟ مثلا 4.15 دقیقه خوبه؟

سلام دوست من . ببخشید من سر قرار نیومدم . راستش من زمان رو تنظیم کردم و حتی رسیدم خونه ، ولی وقتی رسیدم متوجه شدم کیف دستیم و با تمام مدارکم رو گم کردم . برگشتم ولی پیدا نشد . الآنم خیلی دپم .

شرمنده به خدا . آدم بدقولی نیستم . امیدوارم یه تایم دیگه بتونیم بازی کنیم . فردا که باید دوباره برم بگردم ...

خیلی خیلی ممنون.ولی من نگرفتم که اون دو تا رفته و اومده کنار ما، می تونیم بزنیمش یا این که اگه اون دو تا اومد جلو بعد ما می تونیم مثلاً بریم کنارش و در نوبت بعد بزنیمش یکم توضیح بیشتر بده مرسی

خب خیلی منطقیه . شما وارد عرض حریف میشید ، سربازهای دو خانه کنار شما دو حرکت به جلو می کنند ، ولی اونها جهش نمی کنن ! اول یک خونه که در حرکت موریب در تیررس سرباز شماست انجام میدن و بعد یک حرکته دیگه ! شما بعد از این حرکت حق انتخاب دارید که بلافاصله ظسرباز حریف رو بگیرید یا نه ! این هم بخاطر اینه که ، مثل اینکه در اولین حرکت خودش از دو حرکت سرباز شما اون رو زده .

راستی روش سوئیسی هم نوع چیدمان تیمی هست که بر اساس ریتینگ بازی ها چیده میشن و بصورت تیمی و انقرادی بازی میشه . هرکس در میز خودش مقام میاره و میزهای بالاتر نمی تونن جای میز پائینتر بازی کنند ف ولی میزهای پائینتر میتونن جای میزهای بالاتر بازی کنند ولی بردشون در میز خودشون به ثبت میرسه . این یه حالت چیدمان تیمیه !

mst_ab
29-01-2008, 03:00
خب خیلی منطقیه . شما وارد عرض حریف میشید ، سربازهای دو خانه کنار شما دو حرکت به جلو می کنند ، ولی اونها جهش نمی کنن ! اول یک خونه که در حرکت موریب در تیررس سرباز شماست انجام میدن و بعد یک حرکته دیگه ! شما بعد از این حرکت حق انتخاب دارید که بلافاصله ظسرباز حریف رو بگیرید یا نه ! این هم بخاطر اینه که ، مثل اینکه در اولین حرکت خودش از دو حرکت سرباز شما اون رو زده .
مرسی رفیق!

راستی روش سوئیسی هم نوع چیدمان تیمی هست که بر اساس ریتینگ بازی ها چیده میشن و بصورت تیمی و انقرادی بازی میشه . هرکس در میز خودش مقام میاره و میزهای بالاتر نمی تونن جای میز پائینتر بازی کنند ف ولی میزهای پائینتر میتونن جای میزهای بالاتر بازی کنند ولی بردشون در میز خودشون به ثبت میرسه . این یه حالت چیدمان تیمیه !

با نهایت احترام به همه ی اعضا(!):
بالاخره کدوم درسته؟

chaos theory
29-01-2008, 10:50
بلاخره تایمی هست دیگه.
ما که شنیدیم تایمی هستش. البته من میگم فقط اینو شنیدم.

redfild
29-01-2008, 12:38
بلاخره تایمی هست دیگه.

خب راستش من هیچ بازی ای رو ندیدم که بدون تایم باشه ( به غیر دوستانه هایی که خودمون بازی می کنیم ) . ما تو مسابقات امسال (دانشگاههای آزاد شمال کشور ) به روش سوئیسی و با تایم فیشر ( با بابی فیشتر شطرنج باز امریکایی اشتباه نشه ) بازی کردیم . به هر حال تو تایم فیشر حالت باخت از وقت معمولا خیلی ضعیفه ، که من خودم باختم چون تو گشایش انگلیسی مشکل داشتم و مجبور بودم واسه حرکات ابتدائیش زیاد فکر کنم .

ساعت فیشر به این صورته که برای هر حرکت شما (3 - 15 ) ثانیه ، بستگی به تصمیم داوران به تایم بازیکنان اضافه می کنه .

در کل من

redfild
29-01-2008, 12:39
بلاخره تایمی هست دیگه.

خب راستش من هیچ بازی ای رو ندیدم که بدون تایم باشه ( به غیر دوستانه هایی که خودمون بازی می کنیم ) . ما تو مسابقات امسال (دانشگاههای آزاد شمال کشور ) به روش سوئیسی و با تایم فیشر ( با بابی فیشتر شطرنج باز امریکایی اشتباه نشه ) بازی کردیم . به هر حال تو تایم فیشر حالت باخت از وقت معمولا خیلی ضعیفه ، که من خودم باختم چون تو گشایش انگلیسی مشکل داشتم و مجبور بودم واسه حرکات ابتدائیش زیاد فکر کنم .

ساعت فیشر به این صورته که برای هر حرکت شما (3 - 15 ) ثانیه ، بستگی به تصمیم داوران به تایم بازیکنان اضافه می کنه .

در کل من بازی بدون تایم و رسمی ندیدم و حتی علت بوجود اومدن بلیتز هم همینه که بازیکنان حرفه ای رو واسه تورنمنت ها و حرکات صحیح و منطقی آماده کنه .

rz21
29-01-2008, 12:46
کی میایید مسابقه در یاهو؟

mst_ab
29-01-2008, 13:43
نقل قول:
نوشته شده توسط chaos theory [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بلاخره تایمی هست دیگه.

در کل من بازی بدون تایم و رسمی ندیدم و حتی علت بوجود اومدن بلیتز هم همینه که بازیکنان حرفه ای رو واسه تورنمنت ها و حرکات صحیح و منطقی آماده کنه .

کم کم دارم احساس می کنم اینجا جای من نیست!!!

کی میایید مسابقه در یاهو؟

اگه میشه برای بازی یه نفز تو بازی های آنلاین یه تاپیک بزنه همه بریم اونجا چون گفتن این حرف ها اینجا یکم خطر ناکه!!!!:13:
دوست دارید بازی کنید! بسم الله ! پی ام بدید.

mst_ab
29-01-2008, 22:22
یک سوال دیگه اگه شما جای من بودید چه کار می کردید .وقتی شما 1 قلعه و 1فیل داری ولی با دو تا سر باز مات می شی!!:

آخرین حرکت:
e4 به e3

chaos theory
30-01-2008, 01:06
یک سوال دیگه اگه شما جای من بودید چه کار می کردید .وقتی شما 1 قلعه و 1فیل داری ولی با دو تا سر باز مات می شی!!:

آخرین حرکت:
e4 به e3

مات نمیشی میتونی شرایط رو عوض کنی اولن اگه من بودم نمیذاشتم کار به اینجاها بکشه:31:
در کل با این وضعیتی که پیش اومده من ترجیح میدادم رخ رو نگه دارم هرچند که سرباز دیگه وزیر میشه اما با پادشاه سرباز رو میزدم.
خوب میتونیم همینجوری نوشتاری حرکت بریم.
گفتم که من سرباز خونه e3 رو میزنم حرکت بعدی با شماست. برو..

chaos theory
30-01-2008, 01:10

یه سری مسابقات انتخابی واسه تیم شهرستان بود و رسمی هم بود که ما شرکت کرده بودیم تایمی نبود.
در تایمی باید پاسخگویی به حرکت رو حفظ باشی من خودم واسه بازی تایمی مهره مشکی رو ترجیح میدم قبول دارید که تاثیر گذار هستش مگه نه؟

redfild
30-01-2008, 06:52
مات نمیشی میتونی شرایط رو عوض کنی اولن اگه من بودم نمیذاشتم کار به اینجاها بکشه:31:
در کل با این وضعیتی که پیش اومده من ترجیح میدادم رخ رو نگه دارم هرچند که سرباز دیگه وزیر میشه اما با پادشاه سرباز رو میزدم.
خوب میتونیم همینجوری نوشتاری حرکت بریم.
گفتم که من سرباز خونه e3 رو میزنم حرکت بعدی با شماست. برو..

آخرین حرکت:
e4 به e3

شاه سرباز e3 رو میزنه و بعد باید به فکر تساوی باشید که خیلی هم سخت میشه .

یه سری مسابقات انتخابی واسه تیم شهرستان بود و رسمی هم بود که ما شرکت کرده بودیم تایمی نبود.
در تایمی باید پاسخگویی به حرکت رو حفظ باشی من خودم واسه بازی تایمی مهره مشکی رو ترجیح میدم قبول دارید که تاثیر گذار هستش مگه نه؟

من شطرنج بدون تایم ندیدم ، اون هم رسمی و ریتینگ دار . راستش در مورد تایم و مهره ، همیشه مهره سفید برتری جزئی ای داره ، همونطور که می دونید شطرنج یه علمه . من تا 2 ماه پیش کلی گشایش رو بلد بودم ، دراگون در برابر سیسیلی ، تئوری آوانس ، روی لوپز ، سیسیلی ، گامبی وزیر رد شده یا پذیرفته شده ، ایتالیائی آرام و ...

البته الانم باید 1 هفته مطالعه کنم تا دوباره همشون یادم بیاد . در کل علم زیبائیه ! ولی مهمترین عامل در بردش اینه که باور کنید برنده اید و زیاد در حرکتها منطقی و چک شده شک نکنید .

dost1
30-01-2008, 11:54
سلام بچه ها امیدوارم که خوب باشید من تازه امروز با این تاپیک آشنا شدم تاپیک خیلی قشنگی است از اون صفحه اول مرور کردم چیزهایی جالبی بود ولی خدایش در کل در این بیست صفحه ای که دیدم بیشتر صحبت ها در مورد اینکه من کی هستم و چی بلدم شده نه اینکه آموزش ، آموزشش کم بود خوب بگذریم
حالا که مهره ها را معرفی کردید میشه کمی در مورد شروع بازی اینکه چطوری باید بازی را آغاز کنیم و اینکه چی نکاتی را در نظر بگیریم و اینکه چی تاکتیک ها را پیاده کنیم تا بتوانیم حریف را زود مات کنیم یا ببندیم که هیچ کاری نتونه اگر در این موارد صحبت بشه فکر میکنم بهتره
من خودم شطرنج زیاد بلد نیستم البته تا سه سال قبل خوب بودم با بچه ها که بازی میکردم میتونستم یه چیزی از خودم نشون بدم ولی الان دیگه اونقدر کاررایی ندارم
در من بلدم شطرنج بازی کنم ولی بلد نیستم که چطوری بازی را آغاز کنم و چه استراتیژی را پیاده کنم
اگر در این موارد صحبت کنید خیلی خوب میشه منم سعی میکنم از این به بعد اینجا بیشتر اشتراک کنم
و راستی اگر بازی آن لاین میخواهید این سایت برید بدک نیست

یه سایت خوب دیگه هم بلد بودم یادم رفته خیلی قشنگ بود و خیلی بهتر از این ولی خوب اگر پیداش کردم حتما میذارم بچه ها استفاده کنند
موفق باشید:10:

chaos theory
30-01-2008, 12:37
سلام بچه ها امیدوارم که خوب باشید من تازه امروز با این تاپیک آشنا شدم تاپیک خیلی قشنگی است از اون صفحه اول مرور کردم چیزهایی جالبی بود ولی خدایش در کل در این بیست صفحه ای که دیدم بیشتر صحبت ها در مورد اینکه من کی هستم و چی بلدم شده نه اینکه آموزش ، آموزشش کم بود خوب بگذریم
حالا که مهره ها را معرفی کردید میشه کمی در مورد شروع بازی اینکه چطوری باید بازی را آغاز کنیم و اینکه چی نکاتی را در نظر بگیریم و اینکه چی تاکتیک ها را پیاده کنیم تا بتوانیم حریف را زود مات کنیم یا ببندیم که هیچ کاری نتونه اگر در این موارد صحبت بشه فکر میکنم بهتره
من خودم شطرنج زیاد بلد نیستم البته تا سه سال قبل خوب بودم با بچه ها که بازی میکردم میتونستم یه چیزی از خودم نشون بدم ولی الان دیگه اونقدر کاررایی ندارم
در من بلدم شطرنج بازی کنم ولی بلد نیستم که چطوری بازی را آغاز کنم و چه استراتیژی را پیاده کنم
اگر در این موارد صحبت کنید خیلی خوب میشه منم سعی میکنم از این به بعد اینجا بیشتر اشتراک کنم
و راستی اگر بازی آن لاین میخواهید این سایت برید بدک نیست

یه سایت خوب دیگه هم بلد بودم یادم رفته خیلی قشنگ بود و خیلی بهتر از این ولی خوب اگر پیداش کردم حتما میذارم بچه ها استفاده کنند
موفق باشید:10:
سلام دوست عزیز خیلی به این تاپیک خوش اومدی و خیلی خیلی هم لطف داری شما.
بنده هم با نظر شما موافقم اما باور کن دوست عزیز من بیشتر این تاپیک رو بخاطر مباحث آموزشی راه انداختم البته با کمک دوستان و اساتید بنده و حرفه ای هاا.
در کل به قول خودت 20 صفحه بیشتر نیست و شاید 1 هفته یا 10 روز باشه که این تاپیک راه افتاده و مراحل اولیه آموزشی رو با کمک یکی از دوستان mobiler عزیز ما پیش بردیم و در ادامه هم بنا به سفارش شما و قصد قبلی سعی داریم بیشتر جلو بریم. و باور کنید همین نظرات لطف امثال شما هست که ما رو دلگرم به ادامه کار میکنه.
بازم به روی چشم :46:در ادامه تاپیک رو پر بار تر پیش میبریم تا همه بتونن استفاده کنند.

chaos theory
30-01-2008, 12:40
شاه سرباز e3 رو میزنه و بعد باید به فکر تساوی باشید که خیلی هم سخت میشه .

من شطرنج بدون تایم ندیدم ، اون هم رسمی و ریتینگ دار . راستش در مورد تایم و مهره ، همیشه مهره سفید برتری جزئی ای داره ، همونطور که می دونید شطرنج یه علمه . من تا 2 ماه پیش کلی گشایش رو بلد بودم ، دراگون در برابر سیسیلی ، تئوری آوانس ، روی لوپز ، سیسیلی ، گامبی وزیر رد شده یا پذیرفته شده ، ایتالیائی آرام و ...

البته الانم باید 1 هفته مطالعه کنم تا دوباره همشون یادم بیاد . در کل علم زیبائیه ! ولی مهمترین عامل در بردش اینه که باور کنید برنده اید و زیاد در حرکتها منطقی و چک شده شک نکنید .
دوست عزیز شما استاد ما هستی به این تاپیک زیاد سر بزن تا بتونیم استفاده کنیم از شما .
راستش من خیلی وقته بازی میکنم اما مثل شما حرفه ای و با مطالعه دنبالش نبودم اما حالا نظرم عوض شده و میخوام اینکار رو انجام بدم.

chaos theory
30-01-2008, 12:43
mobiler جان اگه موافقی و مثل همیشه به بنده کمک میکنی گام سوم رو برای آموزش شروع بازی و استراتژی ابتدای بازی آغاز کنیم.

chaos theory
30-01-2008, 12:44
در ضمن من با این mst_ab عزیز خیلی حال میکنم پسر مشتاقی هست و خیلی هم استعداد داره (چون باهاش بازی کردم میگم:46:)
از این حرکات که میذاری تصویری با صفحه از اینا زیاد بذار .

mst_ab
30-01-2008, 13:23
در ضمن من با این mst_ab عزیز خیلی حال میکنم پسر مشتاقی هست و خیلی هم استعداد داره (چون باهاش بازی کردم میگم:46:)
نظر لطفتونه لازم به ذکره که از 10 دفعه بازی 9 دفعه رو مات شدم!!!!

حتماً!

منتظر آموزش های خوب شما و دیگر دوستان هستم.

mst_ab
30-01-2008, 13:29
دراگون در برابر سیسیلی ، تئوری آوانس ، روی لوپز ، سیسیلی ، گامبی وزیر رد شده یا پذیرفته شده ، ایتالیائی آرام و ...

اگه اساتید بتونن طوری آموزش رو ادامه بدن که ما آخر بفهمیم اینا چیه(!!) ممنون می شم!

mobiler
30-01-2008, 13:36
mobiler جان اگه موافقی و مثل همیشه به بنده کمک میکنی گام سوم رو برای آموزش شروع بازی و استراتژی ابتدای بازی آغاز کنیم.
بله موافقم.
شما شروع کن منم فعلا یه چیزایی مینویسم تا تاپیک بهتر از قبل بشه.
بزودی آموزشهارو میزارم...

dost1
30-01-2008, 13:53
دوستان عزیز دستتان درد نکنه که واقعا زحمت میکشید و یه تاپیک مفید راه انداختید و جلو میبرید فقط یه خواهش اینکه سعی کنید به همین خوبی که فعلا تاپیک است جلو برید خیلی خوب شروع شد از معرفی شطرنج و آشنایی با مهره ها ووووو حالا هم اگر به طور ابتدایی جلو برید خیلی عالی میشه که یه دفعه بحث حرفه ای نشه که ما غیر حرفه ای ها هیچی ازش نفهمیم
بازم ممنون از شما که زحمت میکشید امیدوارم که شاهد مطالب سودمند شما عزیزان باشیم
:11:

mst_ab
30-01-2008, 14:06
دراگون در برابر سیسیلی ، تئوری آوانس ، روی لوپز ، سیسیلی ، گامبی وزیر رد شده یا پذیرفته شده ، ایتالیائی آرام و ...
خوب اساتید طوری آموزش ندن که ما اینا رو بفهمیم!!!!!!

(شوخی می کنم!)

mobiler
30-01-2008, 21:41
برای شروع و اشنا شدن با اصطلاحات اولیه شطرنج به نظرم نیاز بود مطالبی درباره ی کیش و کیش-مات شدن بزارم.
امیدوارم به کار دوستان بیاد.

mobiler
30-01-2008, 21:45
کیش و کیش-مات

اصطلاحات قراردادی:
خانه ی سبز: خانه ای که از سمت حریف تحت کنترل نباشد و اگر مهره ی شما در آن خانه قرار بگیرد حداقل در حرکت بعدی توسط حریف زده نشود.
خانه ی قرمز: خانه ای که تحت کنترل حریف باشد و اگر مهره ی شما در آن خانه قرار گیرد حریف بتواند مهره تان را در اولین حرکتش بزند.

کیش و جلوگیری از کیش و مات شدن:
اگر شاه شما در خانه ای باشد که در حرکت بعدی توسط دشمن بتواند گرفته شود(زده شود) به این معنی است که شاه شما کیش شده.

زمانی که شاه شما کیش شده باشد باید در اولین حرکت نوبت خودتان شاه تان را از کیش و مات شدن آزاد کنید. برای خروج از کیش و کیش و مات نشدن سه راه موجود دارد:

1.شاهتان را به خانه ی دیگری که تحت کنترل حریف نیست ببرید. یا به عبارتی شاهتان را به خانه ی سبز(آزاد برای حرکت) ببرید.
2.راه دوم اینست که یکی از مهره هایتان بتواند مهره ی حریف را که شاه شما را در خطر قرار داده بزند. یعنی مهره ای را که به شاه شما کیش داده در اولین حرکت نوبت شما زده شود.
3.راه شوم اینست که یکی از مهره هایتان سد راه کیش دهنده با شما شود و مهره ی حریف دیگر نتواند در اولین حرکت مهره تان را بگیرد.

کیش و مات:
اگر شاه شما در موقعیت کیش قرار بگیرد و شما با هیچکدام از سه راه بالا نتوانید او را از این موقعیت رها سازید و حریف در حرکت بعدی اش بتواند شاهتان را بگیرد اصطلاحا کیش و مات شده اید و بیش از این نمیتوانید بازی کنید و شما بازنده خواهید بود.

بدیهیست که شاه هیچوقت در بازی شطرنج زده نمیشود و اگر در این موقعیت قرار گرفت بازی تمام خواهد شد.

شاه هیچوقت نمیتواند با حرکت خودش به مناطق قرمز برود.

mobiler
30-01-2008, 22:06
کیش و مات احمقانه:

کیش و مات دو حرکتی یا مخصوص احمق ها به اینصورت است:

سفید:

1.f2-f3

2.g2-g4

White Checkmated …

سیاه:

1.e7-e5

2.d8-h4

Black win

سفید مات میشود...

فردی که اینگونه مات شود، بسیار بد شکست خورده...

dost1
31-01-2008, 08:50
کیش و مات احمقانه:
کیش و مات دو حرکتی یا مخصوص احمق ها به اینصورت است:
سفید:
1.f2-f3
2.g2-g4
White Checkmated …
سیاه:
1.e7-e5
2.d8-h4
Black win

سفید مات میشود...
فردی که اینگونه مات شود، بسیار بد شکست خورده...

ببخشید میشه با تصویر اینو نشون بدی هرچی رو بورد آوردم نتونستم چیزی بفهمم :11:

mst_ab
31-01-2008, 10:59
آموزش با شما تصویر با من!

1:

2:

3:

4:

مات!

mst_ab
31-01-2008, 11:02
یه سوال از جناب mobiler اینا رو خیلی خوب می نویسی.تو که دست به قلمت خوبه چرا اینا رو کتاب نمی کنی؟
به نظر من پیشنهاد بدی نیست ها

بعدشم چرا بچه ها این قدر کم می یان این جا! هر دفعه می یام فقط خودمم. هیچ وقت با هم نیستیم.

mst_ab
31-01-2008, 11:56
خوب من چون هیچی بلد نیستم گفتم اسمای خارجکی(!) مهره ها رو بذارم چون شاید بچه ها جایی لازمشون بشه:

شاه:King
وزیر یا ملکه:Queen
سرباز:Pawn
اسب یا سواره نظام:Knight
فیل:Bishop
رخ یا قلعه:Rook

mobiler
31-01-2008, 12:00
یه سوال از جناب mobiler اینا رو خیلی خوب می نویسی.تو که دست به قلمت خوبه چرا اینا رو کتاب نمی کنی؟
به نظر من پیشنهاد بدی نیست ها

بعدشم چرا بچه ها این قدر کم می یان این جا! هر دفعه می یام فقط خودمم. هیچ وقت با هم نیستیم.
شما لطف داری.
بعد از این که تمام آموزشهارو گذاشتم به صورت PDF در میارم تا دوستان سردرگم نشن.
در ضمن اگه شما بتونی عکس برای آموزشهای بنده بزاری واقعا ممنون میشم.
موافقی؟

chaos theory
31-01-2008, 12:02
ایول خوب داری فعالیت میکنی.

mst_ab
31-01-2008, 12:02
در ضمن اگه شما بتونی عکس برای آموزشهای بنده بزاری واقعا ممنون میشم.
صد البته!!!چرا که نه!

mobiler
31-01-2008, 12:06
صد البته!!!چرا که نه!
پس شما اگه زحمتی نیست پست هایی که از این به بعد میفرستم نقل قول کن و تو جای مناسب عکسهاشو بزار.
ممنون

mst_ab
31-01-2008, 12:08
به روی جفت چشمام!

chaos theory
31-01-2008, 12:09
خوب دوستان عزیز mobiler جان : شما کیش و مات رو خوب توضیح دادی. اگه موافقید میریم سراغ یه سری آموزشهای اساسی و مفهومی که باز هم منبعش سایت محشر هستش.
عجب آموزش خوبی گذاشته ها.

chaos theory
31-01-2008, 12:17
يك نظر رايج در شطرنج آن است كه فرق بازيكن با تجربه و مبتدى در مقدار محاسبه و آينده نگرى است .اين كه يك استاد بزرگ چند حركت را مى تواند محاسبه كند، نكته اى كه بار ها و بارها مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است . قدرت محاسبه دقيق و صحيح حركات قابليتى است كه مورد نياز هر بازيكن سطح بالا و پيشرفته اى است ولى اين تنها تفاوت مهم و اساسى يك بازيكن معمولى نيست.
بسيارى از بازيكنان بر هنر به وجود آوردن تركيبهاى دقيق تسلط دارند ولى بازى آنها به سطح بازى استادان نمى رسد، چون نمى توانند بازى را بر اساس يك نقشه و استراتژى صحيح و آينده نگرانه اداره كنند.
محاسبه يك واريانت مشخص تنها زمانى ممكن و ضرورى است كه برداشتى مشخص و دقيق از پوزيسيون داشته باشيم در اكثر مواقع، طرح كلى و جامع حاكم بر وضعيت، راهنماى بازيكن براى پيدا كردن حركات مورد نياز بازى مى شود.
طرح بازى در يك مرحله مشخص را طرح عمومى يا استراتژى مى نامند. طريقه پايه گذارى و مجموعه اصولى كه ما براى طرح ريزى تعقيب مى كنيم و مشخصات تعيين كننده آن، تعريف ديگرى از استراتژى است.اين اصطلاحات،و كلماتى نظير هدف استراتژيكى يا تاكتيكى وغيره،همان معانى را دارند كه در علوم سياسى و نظامى به كار مى روند.

chaos theory
31-01-2008, 12:20
بعضى ممكن است تصور كنند كه مات كردن شاه حريف هدف استراتژيكى در هر بازى شطرنج است.چنين تصورى در ابتداى پيدايش شطرنج مدرن شايد قابل قبول بوده باشد، ولى در دوران ما كه تكنيكهاى شطرنج به نحو چشمگيرى پيشرفت كرده وايده هى بازى ژرف و پيچيده شده اند، ايجاد يك پياده ضعيف، كسب يك برترى مختصر پوزيسيونى، كنترل يك ستون باز، يا كنترل يك خانه مهم، استقرار يك سوار در يك پايگاه مناسب، يا ايجاد يك پياده رونده، مىتواند به عنوان يك طرح استراتژى كلى در دستور كار بازيكن قرار گيرد.

chaos theory
31-01-2008, 12:22
لازم به توضيح است كه بهترين طرحها و نقشه ها گر به درستى پياده نشوند هيچ ارزش و فايده اى ندارند.همانند شطرنج،اين مسئله در زندگى نيز مصداق دارد.مجموعه وسايل و ابزار و مضمونهايى كه براى تحقق يك طرح استراتژيكى،يا جلوگيرى از انجام نقشه هاى حريف، به كار گرفته مى شود تاكتيك نام دارد.مانورها، تركيبها، قربانيها، حملات دو گانه،اچمزى،كيشهاوحملات بر خاستى و غيره، عناصر و ابزار تاكتيك هستند.

chaos theory
31-01-2008, 12:24
انتخاب طرح و نقشه در هر حالتى بستگى كامل به وضعيت موجود در صفحه شطرنج دارد، و بنابراين بايد كاملا با پوزيسيون مطابقت و هماهنگى داشته باشد.قضاوت صحيح يك وضعيت و درك ويژگيهاى آن شرط لازم براى يافتن طرح استراتژيكى مطلوب است.بنابراين با شناخت حقايق و ويژگيهاى پوزيسيون مى توان طرح و نقشه مطلوب را بر گزيد.طبيعى است كه اين مسائل در يك مقاله قابل توضيح نيستند ولى به طور اجمال مى توان گفت كه ويژگيهاى يك پوزيسيون به واقعيتهاى زير مربوط است:
..- تناسب قوا، تعادل نيروهاى دو طرف، يا برترى يكى از طرفين؛
..- نيروى مستقل هر مهره و نحوه استقرار آن؛
..- كيفيت مستقل هر پياده ؛
..-وضعيت پياده ها و ساختار آنها؛
..- وضعيت شاه هر دو طرف؛
..- هماهنگى سوارها با پياده ها؛
بعضى از عوامل و ويژگيهاى پوزيسيون ممكن است موقتى و زودگذر باشند و برخى ديگر دائمى و پا برجا هستند. يك عامل مهم و دير پا، كيفيت ساختار پياده اى است. پياده ها برخلاف سوارها نمى توانند به آسانى از يك جناح به جناح ديگر انتقال يابند. تغيير وضعيت پياده ها به كندى و تدريجى انجام مى شود، در صورتى كه سوارها با سرعت و مشكل كمترى تغيير مكان مىدهند.
نتيجتاً، اين پياده ها هستند كه برخلاف ارزش كمترشان، عامل تعيين كننده وضعيت هستند.از عوامل هميشگى و تعيين كننده ديگر در پوزيسيون، يكى برترى كمى و ديگرى وضعيت استقرار شاه طرفين در بسيارى از موارد است

chaos theory
31-01-2008, 12:30
خوب دوستان مطالب خوب بود نه؟:46:
در ضمن بگم خدمتتون که ما فقط copy&paste نمیکنیم ها(چون اصلا کپی برداری از سایت نمیشه. و یه کلک دیگه میزنیم) بلکه ویرایش هم میدیم . :31:فونتش رو درشت میکنیم رنگش رو عوض میکنیم واسش عنوان میذاریم و هر عنوان رو جدا پست میدیم و در حین این کار خودمون هم مطالعه میکنیم. خلاصه خیلی زحمت میکشیم:31:

mst_ab
31-01-2008, 13:29
خوب دوستان مطالب خوب بود نه؟
مهدی جان عالی بود ادامه بده.

dost1
31-01-2008, 13:44
خوب دوستان مطالب خوب بود نه؟:46:
در ضمن بگم خدمتتون که ما فقط copy&paste نمیکنیم ها(چون اصلا کپی برداری از سایت نمیشه. و یه کلک دیگه میزنیم) بلکه ویرایش هم میدیم . :31:فونتش رو درشت میکنیم رنگش رو عوض میکنیم واسش عنوان میذاریم و هر عنوان رو جدا پست میدیم و در حین این کار خودمون هم مطالعه میکنیم. خلاصه خیلی زحمت میکشیم:31:

بابا ایول خیلی زحمت میکشی :31: خسته نشی یه وقت :31:
شوخی کردم نه آقا باور کن اینم کلی کاره واسه خودش همینکه زحمت میکشی و این کارها را میکنی و از هر جایی یه مطلب مفید پیدا میکنی و اینجا میذاری خیلی عالیه بابت اینمه زحمت خودت و دیگردوستان ممنونم خیلی خوب پیش رفته ادامه بدید:10:

mst_ab
31-01-2008, 14:59
تاپیک مسابقات آنلاین هم راه افتاد:
تاپیک مخصوص به مسابقات آنلاین شطرنج ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

redfild
31-01-2008, 16:04
دوستان خیلی کارتون عالیه ، منم به عنوان یکی از اعضای کوچک این سایت استفاده بردم .

در مورد واریانت یه توضیح کوچیک بدم : واریانت ها شاخه هایی هستند که دو قرن گذشته کامل شده اند و برای هر حرکت حرکت مناسبی با توجه به نوع بازی شما وجود داره . مثلا :
e4-e5
nf3-nc6
bb5
شاخه روی لوپز هست که به نام کشیش مسیحی روی لوپز که فکر کنم حدود سال 1500 زندگی می کرد ثبت شده . حالا همین شاخه ادامه های دیگه ای داره مثل شاخه کلاسیک - تعویض و ... که بهترین حرکت رو برای حرکت بعد به شما میگه . البته معمولا مبتدی ها و شطرنجبازان متوسط بعد از 2-3 حرکت از واریانت معمول خارج میشن که این منجر به تضعیف اونها میشه . به هر حال شما برای حرفه ای شدن باید حداقل با حرکات اولیه و کلاسیک اکثر واریانت ها آشنا باشید .

شاخه های دفاعی هم پاسخ به شاخه های گشایشی بازی هست ، مثلا همونطور که گفتم دفاع سیسیلی !

امیدوارم مفید بوده باشه

mst_ab
31-01-2008, 20:50
دوستان خیلی کارتون عالیه ، منم به عنوان یکی از اعضای کوچک این سایت استفاده بردم .

در مورد واریانت یه توضیح کوچیک بدم : واریانت ها شاخه هایی هستند که دو قرن گذشته کامل شده اند و برای هر حرکت حرکت مناسبی با توجه به نوع بازی شما وجود داره . مثلا :
e4-e5
nf3-nc6
bb5
شاخه روی لوپز هست که به نام کشیش مسیحی روی لوپز که فکر کنم حدود سال 1500 زندگی می کرد ثبت شده . حالا همین شاخه ادامه های دیگه ای داره مثل شاخه کلاسیک - تعویض و ... که بهترین حرکت رو برای حرکت بعد به شما میگه . البته معمولا مبتدی ها و شطرنجبازان متوسط بعد از 2-3 حرکت از واریانت معمول خارج میشن که این منجر به تضعیف اونها میشه . به هر حال شما برای حرفه ای شدن باید حداقل با حرکات اولیه و کلاسیک اکثر واریانت ها آشنا باشید .

شاخه های دفاعی هم پاسخ به شاخه های گشایشی بازی هست ، مثلا همونطور که گفتم دفاع سیسیلی !

امیدوارم مفید بوده باشه
من نمی دونستم شطرنج این جور چیزا رو هم داره این حرکات که میگی رو از کجا می تونیم پیدا کنیم .تو می تونی بذاری؟

chaos theory
31-01-2008, 21:13
من نمی دونستم شطرنج این جور چیزا رو هم داره این حرکات که میگی رو از کجا می تونیم پیدا کنیم .تو می تونی بذاری؟
آره بابا دوستمون خودش استاده اما نمیخواد یاد بده:31: ( شوخی بود)

chaos theory
31-01-2008, 21:20
راستی بازی میزنی؟:46:

mst_ab
31-01-2008, 21:35
آره برات پی ام دادم

mst_ab
01-02-2008, 13:14
یه سول از جناب redfild:
تایم بازی ها رو چه جوری و بر چه مبنایی تعیین می کنن(که مثلاً 10 دقیقه باشه یا 5 دقیقه و چند ثانیه برای هر حرکت اضافه بشه)

البته اگه دوستان دیگه بلدن بگن.

chaos theory
01-02-2008, 13:25
يكى از وظايف مبتديان در يادگيرى شطرنج آشنايى با قدرت مستقل مهره هاست. بدون آشنايى با قدرت مهره ها نمى توان قضاوت درستى در هنگام تعويض مهره ها داشت و دريافت كه كدام تعويض مقرون به صرفه است.
يكى از متداولترين و ساده ترين روشهاى ارزيابى مهره ها قرار دادن پياده به عنوان يك واحد نيرو و ارزيابى ساير مهره ها بر اساس آن است:
سه پياده = اسب يا فيل,
پنج پياده= رخ
نه(9) پياده= وزير
البته به سختى ميتوانيم براى مهره شاه ارزش گذارى كنيم، چون يك عامل تعيين كننده در شطرنج مهره شاه است و با سقوط آن بازى به پايان مى رسد.

chaos theory
01-02-2008, 13:27
ارزش نسبى مهره ها پيچيده تر از آن است كه گفته شد. ارزش عددى و حسابى مهره ها به تنهايى نمى تواند ميزان ارزشيابى باشد.
بازيكن مبتدى ممكن است تا مدتى با اين سیستم ساده حسابى كنار بيايد، ولى بازيكن پيشرفته به خوبى مى داند كه اين سيستم در بسيارى از مواقع نمى تواند به صورت كامل كاربرد داشته باشد.مثلاً يك سوار سبك و دو پياده ارزشى معادل يك رخ دارند، يعنى ۵=۲+۳.
در اينجا مقايسه كاملاً درست است، اما دو فيل در مقابل رخ و يك پياده گرچه از نظر ارزش حسابى معادل است ولى در عمل قدرت و تاثيرشان فرق دارد. يا سه سوار سبك تقريباً ارزشى برابر با دو رخ دارند، در صورتى كه در جدول ارزش نيروها ارزش دو رخ بيشتر است.اين نوع ارزشيابى جنبه انتزاعى دارد و نميتواند در هر مورد مشخصى صادق باشد. اين ارزشيابى حد متوسطى براى بسيارى از وضعيتها مى تواند باشد ولى نمى تواند به عنوان يك اصل پابرجا در هر وضعيتى كاربرد داشته باشد.

chaos theory
01-02-2008, 13:29
ارزش مهره ها نسبى است و با ويژگى هر پوزيسيون رابطه مستقيم دارد. سوارهاى سبك اغلب از نظر ارزش در طول بازى متغييرند.در جريان بازى، نوسانهاى بسيار در ارزش نسبى مهره ها به وجود مى آيد.مثلاً قدرت يك رخ بيشتر از يك سوار سبك است، ولى بعضى از اوقات اسب مستقر در يك پايگاه مركزى همپاى يك رخ مىشود.به نمودار يك توجه كنيد
نمودار يك.

در اينجا اگر رخ سفيد ميتوانست در عمليات عليه شاه سياه شركت كند برترى با او بود، ولى چه از طريق a3 و چه از مسير f1
اينكار انجام پذير نيست.
A) 1.Ra3 e4!
2.R×a6 Nf3
3.Ra3 e3!
4.Rb3 e2
و سياه بازى را مى برد.
B) 1.Rd1 Nf3
2.Rf1 e4
3.Rd1 e3
با وضع برنده براى سياه.

chaos theory
01-02-2008, 13:30
مى بينيم كه اسب مستقر در خانه d4 با رخ سفيد مقابله ميكند، و چون سياه به ازاى از دست دادن تفاوت پياده اضافى دارد مىتوانيم بگوييم كه سياه وضع بهترى دارد .
قدرت وزير نيز در جريان بازى تغييرات گوناگون مى يابد. معمولاً ما وزير را معادل يك رخ و يك سوار سبك و دو پياده
مى دانيم، ولى موقعيتهاى وجود دارد كه وزير با يك رخ و سوار سبك و پياده قابل مقابله نيست و ارزش كمترى پيدا مى كند. پوزيسيون نمودار ۲ اين مسئله را به خوبى نشان مى دهد
نمودار دو

.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اين پوزيسيون بعد از حركت نوزدهم سياه در بازى نايدروف ـ راگوزين در سال 1948 در مسابقات قهرمانى جهان حاصل شد. سياه وزيرش را در ازاى رخ و اسب و پياده قربانى داده است. اكثر صاحب نظران حاضر در آن مسابقه وضع سفيد را بهتر مى دانستند . از نظر كمى سفيد صاحب برترى است و. وضعيت او كاملاً محكم است فقط نقطه b2 كمى ضعيف است كه موقتى به نظر مى آيد. اما ادامه بعدى نشان داد كه سياه قربانى وزير را به خوبى محاسبه كرده است و وزير سفيد به مدت بيست حركت در يك نقطه به صورت غير فعال باقى خواهد ماند. ممكن است سوال شود كه چرا يك وزير به فيل و رخ برترى دارد؟ حركت وزير تركيبى است از حركت رخ و فيل، ولى اين تركيب حركت به وسيله وزير بهتر به عمل در مى آيد.تحرك بسيار وزير آنرا به صورت ابزار كارآمدى براى حمله در مى آورد، ولى اين مسئله زمانى كه رخ و فيل همكارى كامل داشته و به خوبى در مكانهاى مناست استقرار يافته باشند فرق مى كند. تئورى آخر بازى نشان مى دهد كه گاهى وزير نمى تواند حتى از يك رخ و پياده ببرد (زمانى كه در موقعيت عالى دفاعى قرار داشته و همكارى كامل بين آنها برقرار باشد). در بازى حاضر اين همكارى به وجه شايان توجهى بين سوارهاى سبك سياه وجود دارد و به وزير سفيد امكان نمى دهند كه هدف مناسبى براى حمله پيدا كند.
20.Bd2 Ne4
21.Be3 Nd6

در مقابله سوارهاى سبك با وزير، خيلى مهم است كه از امكان ايجاد ضعفهاى تاكتيكى اجتناب كنيم و هدفى براى حمله به وزير ندهيم. در اين بازى استقرار اسبها در خانه d6,c6 بسيارحايزاهميت است .اسبها كليه خانه هاى مهم مركزى را زير نظرمىگيرند و اسب d6 تهديد استقرار در خانه c4 و به دست آوردن برترى دو فيل را دارد هم چنين نيم نگاهى به خانه f5 دارد كه با استقرار در آن پايگاهى بسيار نيرومند خواهد داشت.
22.Rc1 Nf5
23.Bf4 Bd5
24.Bc4 B×c4
25.R×c4 e5
26.Bg5?

شتياق سفيد براى ساده كردن بازى و استفاده از برترى كمى قابل درك است، ولى اين ارزيابى بسيار خوش باوررانه است و به زودى پوزيسيونش فرو مى پاشد.قربانى تفاوت كه در اينجا به وسيله استاد بزرگ اسميسلوف پيشنهاد شده آخرين شانس سفيد است :
26.R×c6 b×c6,27.B×e5
كه سياه دو رخ در مقابل وزير خواهد داشت ولى پياده هاى ضعيف سياه هدف خوبى براى وزير سفيد هستند و امكاناتى براى تساوى به او مى دهند.
26… ٌ Rd1+
27.Kh2 h6
28.Rc1 Rd7
29.Be3 e4
30.Ne1 Ra-d8
31.Bc5 Be5
32. g3 Rd2
33.Rc2 B×g3+
34.Kg2 Be5

سياه در اينجا از ادامه زير كه به زيان وى بود اجتناب مى ورزد:
34…… B×f2,35.B×f2 e3,36.Dc3! e×f2,37.R×D2 f×e1=D,38.R×d8+,
و سفيد بازى را مى برد
35.Kf1 R×c2
36.N×c2 Rd1+
37.Ke2 Rb1
38. b4 Rb2
39.Kd2 Bf6
40.B×a7 e5
41.Da4 Nf3+

سفيد بازى را واگذار كرد،چون پس از
44.Kd2 Nf3+,45.Ke2 Nd6,46.Dd7 Ng1+.,47.Ke3 Rd1
يا بايد وزير بدهد يا در شبكه ماتى گرفتار خواهد شد.
حال به نوع ديگرى از مبادله نيرو توجه كنيد. به عنوان يك قاعده، سه سوار سبك كمى از وزير قوى ترند.استثنا زمانى به وجود مىآيد كه وزير بتواند به وضعيت حريف نفوذ كند و پياده هاى او را مورد حمله قرار دهد و . سوارهاى سبك در موقعيت هاى دفاعى غير فعال وانفعالى قرار گيرند اگر صاحب سوارهاى سبك بتواند به وضع خود استحكام ببخشد مهره هايش صاحب نيرو وقدرت مىشود و ميتوانند حمله متمركزى را پى ريزى كنند
نمودار ۳ وضعيتى را نشان مى دهد كه در آن سوارهاى سبك سفيد نسبت به وزير سياه برترى دارند
نمودار سه

دليل برترى سفيد فقدان امكانات فعالانه در نزد سياه است. علاوه بر آن ضعفهايى كه با حركات g6,b6 به وجود آمده اند بر وضعيت بازى تاثير دارند.بايد توجه كرد كه در اين پوزيسيون پياده d4 ايزوله سفيد به هيچ وجه ضعيف نيست و بر خلاف ظاهر، نقش سودمندى در متوقف كردن پياده هاى سياه در هر دو جناح دارد.
نوع ديگرى از كشمكش نيروها، مبارزه دو رخ عليه وزير است.در اين حالتها غالباً برترى با دو رخ است و طرفى كه وزير دارد بايد پياده اضافى داشته باشد تا بتوانند با دو رخ مقابله كند.
قدرت دو رخ زمانى بهتر خواهد بود كه به طور متحد در عرض هفت و هشت نفوذ كرده باشند يا در ستونهاى باز به عمل بپردازند.اينجاست كه قدرت محدود وزير به عنوان يك مهره دفاعى نمايان مى گردد.بهترين وضعيت براى وزير هنگامى است كه به پياده هاى ضعيف حمله ور شود يا به موقعيت تضعيف شده شاه حريف نفوذ كند.
اگر سوار سبكى با وزير همكارى داشته باشد، در پوزيسيونهاى باز، فيل و وزير در مقابل دو رخ و اسب شانسهاى بهترى دارد تا وزير تنها در مقابل دو رخ.
نمودار چهار

نمودار ۴ اين حالت را بهتر نشان مى دهد.در اينجا به دلايل متعدد برترى با سياه است. امكان حمله به نقاط ضعيف f2<,b4
،متصل نبودن رخهاى سفيد به يكديگر و عدم امكان فورى نفوذ در عرض ۷ و ۸ سياه به علت نياز به دفاع از نقاط ضعيف ياد شده، و عدم امكان استقرار دايمى اسب در پايگاه نيرومند d5

mobiler
01-02-2008, 14:56
از دوستان عذر میخوام فعلا سرم شلوغه. در اولین فرصت ادامه ی آموزشها رو مینویسم.

mst_ab
01-02-2008, 21:33
عالی بود منتظر ادامش هستم

dost1
03-02-2008, 11:25
سلام بچه ها
ببینم برای شروع بازی کدوم مهره ها را جلو ببریم بهتره؟؟ و چی حرکاتی را باید انجام بدیم ؟؟ و اینکه چی مهرهایی رانباید زود حرکت داد تا مشکلی برامان پیش نیاد؟؟

chaos theory
04-02-2008, 11:08
بستگی داره که چه مهره ای بازی کنی اگه سفید باشی که حرکت اول هستی و باید در موردش صحبت کنیم اما اگه سیاه بازی میکنی باید جواب حرکت سفید رو بدی.
در این مورد بحث میکنیم بحث خوبی برای شروع هست.

Ahmad
04-02-2008, 11:35
من فكر ميكنم بستگي داره كه بخواي با چه گشايشي بازي رو شروع كني
و اگه سياه باشي بسته به حركت سفيد يا اينكه بخواي با چه دفاعي بازي آغاز بشه

بازي خب معمولا با پياده شروع شده و ...

ولي نه اينكه پياده جلوي رخ اول حركت كنه
البته اگه ديدن يه قهرماني اينكار رو كرد اون ديگه حسابش فرق ميكنه

اصلا تا حالا بازي رسمي و مهمي كه بازيكن با پياده جلوي رخ بازي كنه داشتيم؟
اصلا گشايش يا دفاعي به اين صورت هست ؟

درست بود نوشته هام ؟

dost1
04-02-2008, 14:20
خوب هر دو حالت را توضیح بدید لطفا اگر سفید باشه باید چی کار کنیم و اگر سیاه بود چی :46:

namber_one
05-02-2008, 19:20
سلام دوستان
یه بازی شطرنج پیدا کردم
این بازی به سیستم بالایی نیاز نداره
آموزش یکی از بخش های اصلی بازی هست
و معماهایی از مات کردن با دو حرکت تا 10 حرکت
این بازی قابلیت بازی آنلاین و بازیهای دوره ای درون خود کامپیوتر را نیز داراست
اسم بازی Kasparov Chessmate هست.

chaos theory
05-02-2008, 20:16
سلام دوستان
یه بازی شطرنج پیدا کردم
این بازی به سیستم بالایی نیاز نداره
آموزش یکی از بخش های اصلی بازی هست
و معماهایی از مات کردن با دو حرکت تا 10 حرکت
این بازی قابلیت بازی آنلاین و بازیهای دوره ای درون خود کامپیوتر را نیز داراست
اسم بازی Kasparov Chessmate هست.
ممنون دوست عزیز.

dost1
07-02-2008, 07:42
سلام بچه ها
پس چی شد ؟؟ چند روزه که جواب سوالم را که فکر میکنم خیلی ابتدایی ولی خیلی مهم است کسی نداده این تاپیک داره یواش یواش از اون داغی که قبلا داشت داره میفته :41: سوال کرده بودم که چطوری بازی را شروع کنیم اگر سفید باشید کدوم مهره ها را باید حرکت بدیم و اگر سیاه باشیم چی و کدوم مهره ها را نباید زود حرکت داد ؟؟
اساتید بفرمایید دیگه منتظریم :10: