PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کدام زبان برنامه نویسی بهتر است؟

djelyas2006
03-01-2008, 19:00
سلام
اگه تاپیک تکراریه معذرت ولی یک سوال خیلی مهم داشتم شاید سوال خیلی های دیگه هم باشه این که کدام زبان برنامه نویسی بهتر و قوی تر کسانی که سررشته ای دارن کمک کنن من می خوام برم یک زبون رو به طور کامل یاد بگیرم ولی نمی دونم چی یاد بگیرم لطفا راهنمایی کنید:40:

djelyas2006
03-01-2008, 19:03
زبونی که من می خوام یاد بگیرم باید دارای قابلیت های زیر باشه:
هوش مصنوعی قوی
برای ساخت بازی های کامپیوتری
برای ساخت محیط گرافیکی خوب
البته می خوام بتونم باهاش برنامه های کامپیوتری هم بنویسم از یکی پرسیدم گفت: c## خوبه
نظر شما چیه به نظر شما از اون بهتر هم هست؟

bad_boy_2007
04-01-2008, 00:26
اگه بحث هوش واست خیلی اهمیت داره برو سمت لیسپ و پرولوگ ، واسه پرولوگ منابع فارسی زیاده
در ضمن اگر میخوای پردازش هایی که ارتباط تنگاتنگ با ریاضیات داره مثل پردازش تصویر ، رسم نمودارهای پیشرفته ، حل معادلات پیچیده ریاضی و . . . بری میتونی در کنار زبون مورد نظرت مطلب هم یاد بگیری ، هم میتونی مستقیما تو محیط مطلب کد بنویسی و هم از طریق زبونهای دیگه باهاش کار کنی مثلا VB.Net .
اگه میخوای برنامه ویندوز بنویسی برو سمت دات نت فریم ورک فرقی نمیکنه VB.Net ، C#.Net , . . . همشون از لحاظ قدرت تقریبا یکی هستن فقط میمونی با کدوم نسخه دات نت فریم ورک کار کنن
فقط سراغ زبونهای قدیمی که از دور خارج شدن نرو مثل زبونهای نسخه 6 ویژوال استودیو و . . .

leila and taghi
04-01-2008, 11:52
به نظر من از همه بهتره++c

DrXoX
04-01-2008, 12:30
سلام

باز هم این سوال:8:

اینجا و توی هر فروم دیگه ای هم که این سوال رو بپرسی مطمئن باش هر کسی هر چی که خودش

بیشتر کار کرده و بلد هست رو معرفی می کنه

اگر می خوای بهت بگن خدای برنامه نویس برو جاوا یاد بگیر چون تو ایران هم جاوا کار حرفه ای کم پیدا میشه

ولی اگر می خوای بهت بگن ماشا.. برنامه نویس برو سی شارپ یا دلفی یاد بگیر

اگر می خوای قدیمی کار کنی برو سراغ سی و سی پلاس

و اگر می خوای بهت بگن زکی اینم برنامه نویس شده وی بی یاد بگیر

در کل پیشنهاد می کنم به جای این که وقتت رو بذاری روی این سوالها زودتر شروع کن

یه سری هم به سایت زیر بزن رتبه بندی زبان های برنامه نویسی هستش

البته تو ایران فرق می کنه با این ولی در کل برای این که یه دید کلی داشته باشی بد نیست

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

موفق باشید

m1r@
04-01-2008, 14:00
در کل پیشنهاد می کنم به جای این که وقتت رو بذاری روی این سوالها زودتر شروع کن

من با این حرف به شدت موافقم, باورت میشه همین فکر که "با چی شروع کنم که بهتر باشه و جواب بده و ... و...." من رو 4 سال عقب انداخته؟

اگه میخوای مثل من و امثال من نشی فقط شروع کن به یاد گرفتن اولین چیزی که به نظرت خوب میاد و باهاش راحتی. برنامه نویسی خوب فیلدای مختلفی داره. وب, سیستمهای اینترپرایس, دیتابیس, موبایل, کار با سخت افزار, گیم و اپلیکیشنهای تحت سیستم عامل که الان تو ایران خیلی رایج هستن. وقتی اصول برنامه نویسی تو اون شاخه مطلوبت(مثلا گیم نویسی) رو یاد بگیری Syntax در درجه های بعدی اولویت قرار میگیره. مهم اینه که منطقش رو یاد بگیری و بفهمی.
مثلا کسایی که با سخت افزار کار میکنن غیر از C مطمئنا با Delphi هم میتونن کار کنن چون قابلیت کار با سخت افزارش نه به قدرت c ولی خوبه و بکارشون میاد. این جور آدما هیچ وقت با vb کار نمیکنن, به خاطر ضعفش تو کار با سخت افزار.

میفهمی چی میگم؟ یعنی برو تو اون فیلدی که دوست داری, یواش یواش لم کار دستت میاد و از مجموعه ابزارها واسه انجام کاری که میخوای استفاده میکنی.

اگه خیلی هم مشتاق به کسب اطلاعات هستی, مجله شبکه شماره آبان رو بگیر, صفحه 216 یه کمی در اینباره توضیح داده.

djelyas2006
06-01-2008, 00:34
ممنونم از لطف و راهنمایی تون دلیل این که این سوال خیلی برام مهمه اینه که من یک آماتور آ|ماتورم یعنی در اصل هیچی از برنامه نویسی سرم نمیشه یک بار که کلاس های مقدماتی c## شرکت کردم اصلا هیچی نفهمیدم تازه مقدماتی بود

djelyas2006
06-01-2008, 00:36
یکی از دوستان گقت برای شروعش بهتر بری بیسیک یاد بگیری بعد یک زبون قوی مثل سی پلاس یا سی شارپ کار کنی نظر شما چیه؟

bad_boy_2007
06-01-2008, 00:56
یکی از دوستان گقت برای شروعش بهتر بری بیسیک یاد بگیری بعد یک زبون قوی مثل سی پلاس یا سی شارپ کار کنی نظر شما چیه؟

سابغا رسم بود کسی که میخواد کامپیوتر یاد بگیره اول میرفت داس یاد میگرفت بعد که کلی گیج شد !! میومدن و بهش ویندوز رو یاد میدادن ! احتمالا شما هم باید یادتون باشه .
در مورد برنامه نویسی هم عموما تا سه یا چهار سال پیش اینطور بود که اول طرف میرفت با QBasic کار میکرد و بعد میومد مثلا با VB6 و . . .
ولی الان دیگه لزومی نداره که حتما از بیسیک شروع بشه ، گاهی راهنمایی میکنن که برو و از VB6 شروع کن چون در عین سادگی قدرت خوبی (البته نه خیلی زیاد) داره و بعد برو سمت زبون دلخواهت مثلا برو سمت دات نت فریم ورک مثلا با VB.Net (که قدرت بسیار زیادی داره) یا مثلا C#.Net و . . .
هر کی یک نظری داره و البته نظرش واسه خودش خیل هم ارزش داره ، بنظر من با شروع از دات نت فریم ورک بهتره و در بین زبونهای دات نت فریم ورک VB.Net برای شروع بهتره ، بعدا اگه از VB خوشت نیومد و خواستی C#.Net ، J#.Net یا هر زبون دات نت دیگه ای بری به راحتی میتونی با محیط جدید خودت رو وقف بدی
چند وقت پیش تو السیت مشهد داشتم نرم افزارهای تولیدی شرکتها رو وارسی میکردم و از فروشنده هاشون پرس و جو میکردم چیزی که واسم جالب بود این بود که دیگه نمیگفتن ما با VB کد مینویسیم یا C# بلکه میگفتن ما داریم تحت دات نت کد مینویسیم !
خلاصه کلام سراغ اگه واقعامیخوای برنامه نویسی کنی بصورت حرفه ای باید پشتکار داشته باشی زبون بهونه است .
دنبال هر زبونی میخوای برو فقط زبون تحت دات نت باشه !
و این تویی که میخوای تصمیم بگیری و بس !

djelyas2006
06-01-2008, 17:45
اما زبون ای تحت دات نت پشتیبانی خوبی از محیط های گرافیکی مثلا برای ساخت گیم ندارند در ضمن نمیشه از این زبون ها در برنامه نویسی های غیر کامپیوتری مثلا در ربات ها استفاده کرد درست نمیگم؟

bad_boy_2007
06-01-2008, 21:59
اما زبون ای تحت دات نت پشتیبانی خوبی از محیط های گرافیکی مثلا برای ساخت گیم ندارند در ضمن نمیشه از این زبون ها در برنامه نویسی های غیر کامپیوتری مثلا در ربات ها استفاده کرد درست نمیگم؟

اگه میخوای تو تمام محیطها برنامه ات اجرا بشه برو جاوا یاد بگیر ، ولی یاد گیری این زبون واقعا کار سختی هست ، حتی برای دانشجویان و افرادی که برنامه نویسی های پایه ای چون C رو هم یاد دارن .
دات نت فریم ورک اول کارشه و در حال توسعه است فعلا در محیط ماشینهای IBM و تو سیستم عامل ویندوز پشتیبانی میشه و تو محیط وب تحت هر ماشین و سیستم عاملی و در محیطهای موبایل هم میشه باهاش کد نوشت از جمله برای PDA یا همون پاکت پی سی مثل گوشی های P990i و . . . که دارن جای گوشی های ساده فعلی رو میگیرن و بطور کلی برای هر محیط دیگه ای که CLR یا همون موتور داخلی دات نت فریم ورک براش تهیه بشه .
زبون جاوا بسیار قوی هست و تقریبا تو هر پلت فرمی که به فکرت برسه کار میکنه از وب و برنامه های ویندوز و لینوکس و . . . بگیر تا چیپ ستهایی مثل ماشین ظرف شویی و . . .
ولی برای شروع به هیچ عنوان توصیه نمیشه
در ضمن زبون دیگه ای هم هست با نام پایتون یا پیتون !! به فارسی برگردونهای مختلفی واسش در آوردن (Pyton) تا الان من باهاش کار نکردم ولی میگن جایگزین خوبی واسه دات نت فریم ورک و جاوا میتونه باشه (ولی خیلی بعید میدونم) یکم که دنبالش رفتم مزایای زیادی داره از جمله اینکه میتونی باهاش از برنامه های وب و ویندوز و . . . بنویسی ولی محیط برنامه نویسی جالبی نداره .

در ضمن واسه بازی نوشتن گفته بودی اگه میخوای حرفه ای بازی بنویسی برو با Mad - Sad (A7) کار کن ولی اگه این کار واست خیلی حیاتی نیست تو دات نت فریم ورک ابزارهایی هست که میتونی مستقیما با DirectX3D یا OpenGL کار کنی . کلاسهای دات نت فریم ورک آنقدر وسیع هست که خیلی خیلی بعید میدونم کاری بخوای بکنی که به راحتی نتونی تو این محیط انجام ندی . از برنامه نویسی به شیوه های چند ریسمانی (MultyTreading) گرفته که شاید یکی از دلایل عمده محبوبیت جاوا هم این بود که جزو معدود زبانهایی بود که میتونستی توش چندین ریسمان داشته باشی گرفته تا هرچی که دلت بخواد .

ورود به دات نت خیلی ساده نیست ولی اونقدر هم سخت نیست خلاصه کلام به دردسر یاد گرفتنش می ارزه .
من خودم طرفدار VB.Net هستم و در مباحث مطرح شده هم همیشه میگم که VB با C# (نسخه های دات نت) از لحاظ قدرتی تفاوت ندارن ولی اگه دنبال اینی که استخدام بشی C#.Net یا Delphi.Net رو عموما (بنا به یک طرز تفکر غلط) قوی تر از VB.Net میدونن هر چند که اینا واسه اکثریت اهمیت چندانی نداره ولی فکر کنم اگه از یکی از این 2 تا شروع کنی بهتره ، برنامه نویسی هنر خیلی بزرگی نیست اصل اینه که الگوریتم نویسی خوبی باشی که الگوریتمت در عین حال که نقص ندانشه باشی سریع هم باشه .

djelyas2006
09-01-2008, 02:27
می خوام c++ یاد بگیرم از تک تک کسایی که کمک کردنند ممنون و مرسی

Blossom
10-01-2008, 06:25
خب من هم به عنوان یه JAVA man نظر خودم رو بگم.
بدیهیه که جاوا زبون به شدت جالبیه. امنه و به محیط و سخت افزار وابسته نیست. زبونه شیرینیه و یاد گیریش آسونه ولی به شرط اینکه برنامه نویسی رو از قبل بلد باشی.

شما که تازه کاری باید بری دنبال یه زبون ساده و اصول برنامه نویسی رو یاد بگیری٬ بعد تشیف بیاری و زبونی مثل C++ یا JAVA رو یاد بگیری.
من برای شرو سی یا پاسکال یا کیو بیسیک رو پیشنهاد می کنم تا توی اون بتونی دید نرم افزاری رو بدست بیاری بعد به محیط های ویژوال بری.

djelyas2006
10-01-2008, 11:31
البته دوستان در پست های قبلی گفتند هر چی می خوای یاد بگیری بهتره از پایه شروع کنی نیاز نیست بری سراغ زبون های آسون تر به نظر خودم هم همینه

am_merman01
11-01-2008, 02:59
البته دوستان در پست های قبلی گفتند هر چی می خوای یاد بگیری بهتره از پایه شروع کنی نیاز نیست بری سراغ زبون های آسون تر به نظر خودم هم همینه

سلام دوست عزيز :10:
من هم هنوز تازه كارم و نميتونم خودمو برنامه نويس بدونم ولي چند تا تجربه شخصي دارم كه بهت ارائه ميدم:
1 اصلا سراغ زبان هاي قديمي نرو كه فقط عمرت رو حروم كردي
2 از هيچ زبان برنامه نويسي نترس و فكر نكن كه سخته و نميفهمي چون حتي براي سخت ترين زبان ها هم چنان آموزش هاي مقدماتي وجود داره كه هر بچه اي هم ميتونه ياد بگيره .
ولي اينكه قبلا گفتي نتونستي مقدمات c# رو ياد بگيري شايد به اين خاطر بوده كه چندان هم مقدماتي بهت ياد ندادند
3 به هيچ آموزشگاهي نرو
4 از يه زبان كارت رو شروع كن و توانايي هاش چندان برات مهم نباشه چون فقط بايد مقدمات و مفهوم برنامه نويسي رو بفهمي بعد خودت تشخيص ميدي كه به چه زباني علاقه داري
5 حتما يه كتاب خوب براي شروع كار مطالعه كن كه ميتوني براي اينكه متوجه بشي چه كتابي براي ياد گيري زبان مورد علاقت مناسبه توي همين سايت سوال كني
6 از كار خسته نشو و پيوسته كار كن و هيچ وقت يه خط در ميون دنبال ياد گيري نرو كه هيچي ياد نميگيري
7 هر وقت ديدي خيلي سخته نا اميد نشو و بيشتر تلاش كن
8 به تدريج شروع كن و فكر نكن كه يك ماه ميشه برنامه نويسي مثلا هوش مصنوعي رو ياد گرفت
9 هيچ وقت فكر نكن كه برنامه نويس شدي!!
** از همه مهم تر اينكه به خدا توكل كن

اميد وارم توي هر زباني كه كارت رو شروع ميكني موفق باشي:11:

djelyas2006
12-01-2008, 20:00
خیلی ممنون دوست عزیز که کمک کردید حالا از دوستان خواهش می کنم اگه ممکنه یک مر جع خوب برای آموزش مقدماتیه مقدماتی برای c++ معرفی کنند
مرسی

KhepeleSibilo
16-01-2008, 23:48
ظاهرا شما تصميمتون رو گرفتين و من هم دير رسيدم!
اما فقط يك پيشنهاد كه هميشه همه جا ميگم:
مهم اينه كه برنامه نويسي بلد باشين، نه اين كه كدوم زبان برنامه نويسي!
زبان، ابزاره، برنامه نويسي، حرفه و معلومات
به يك نجار ماهر، سوهان بدين!!!!! از يك درخت خونه ميسازه، اما اگه به يك غير وارد يك كارگاه مجهز بدين، 4پايه هم نمي تونه بسازه!

چرا هميشه خودم Vb6 رو پيشنهاد مي دم !؟
چون بهتره وقتي مي خواين چيزي رو ياد بگيرين، اول تمركزتون روي كسب مهارت توو خود اون مطلب باشه! بعدا خودتون رو درگير پيچ و خم مشكلات اون زبان و يادگيري رفع خطا و ... كنين ...

باز هم تصميم با خودتون

راجع به مرجع هم،‌خوب هيچ چيزي كه بخوايم بگيم واقعا خوب پيدا نمي شه، شروع به كار كن، دچار نياز شو،‌اينترنت رو جستجو كن، از روي مثال آماده،‌جوابت رو پيدا كن

اوهام
19-01-2008, 04:02
سلام، من هم دقیقا همین مشکل رو داشتم( یعنی هیچ ذهنیتی برای شروع برنامه نویسی نداشتم) که با خوندن این تاپیک به یک جمع بندی کلی رسیدم، اما سوالی که دارم اینه که کار با کدهای Html برای ساختن سایتهای استاتیک هم نوعی برنامه نویسی هست یا برنامه نویسی کار متفاوتی هست؟

djelyas2006
19-01-2008, 10:26
من فکر کنم اون هم برای خودش یک برنامه نویسی باشه چون کد های مخصوص خودش رو داره می خوای Html یاد بگیری؟

bad_boy_2007
19-01-2008, 12:17
سلام، من هم دقیقا همین مشکل رو داشتم( یعنی هیچ ذهنیتی برای شروع برنامه نویسی نداشتم) که با خوندن این تاپیک به یک جمع بندی کلی رسیدم، اما سوالی که دارم اینه که کار با کدهای Html برای ساختن سایتهای استاتیک هم نوعی برنامه نویسی هست یا برنامه نویسی کار متفاوتی هست؟

این زبونها زبونهای اسکریپت نویسی هست نه برنامه نویسی ، این زبونها عموما ابزار لازم برای کار با دیسک و حافظه رو که زبونهای برنامه نویسی در اختیارتون قرار میدن رو در اختیارتون قرار نمیدن و یک سری محدودیتهای دیگه هم اعمال میکنن . مثالهای دیگه ای از زبونهای اسکریپت نویسی :
اکشن اسکریپت - > زبون اسکریپت نویسی در فلش
VB و Java اسکریپت که نسخه های خلاصه شده ویژوال بیسیک و جاوا برای وب
و . . .

bad_boy_2007
19-01-2008, 12:21
خیلی ممنون دوست عزیز که کمک کردید حالا از دوستان خواهش می کنم اگه ممکنه یک مر جع خوب برای آموزش مقدماتیه مقدماتی برای c++ معرفی کنند
مرسی

کدوم نسخه ؟
تحت ویندوز نسخه 6 Vistual C++
تحت داس Turbo C++
تحت ویندوز تحت چهار چوب دات نت Vistual C++.Net

ولی باز هم دیر نشده !! با توجه به اینکه شما اول کارته بهتره که از C++ شروع نکنی !

KhepeleSibilo
19-01-2008, 14:00
این زبونها زبونهای اسکریپت نویسی هست نه برنامه نویسی ، این زبونها عموما ابزار لازم برای کار با دیسک و حافظه رو که زبونهای برنامه نویسی در اختیارتون قرار میدن رو در اختیارتون قرار نمیدن و یک سری محدودیتهای دیگه هم اعمال میکنن . مثالهای دیگه ای از زبونهای اسکریپت نویسی :
اکشن اسکریپت - > زبون اسکریپت نویسی در فلش
VB و Java اسکریپت که نسخه های خلاصه شده ویژوال بیسیک و جاوا برای وب
و . . .

البته ايشون استاتيك گفتن
يعني صفحه معمولي كه حتي اسكريپت هم نداره!

والبته اگه C شروع كنن، C# فكر نمي كنين بهتر باشه ؟

bad_boy_2007
19-01-2008, 23:31
من فکر کنم اون هم برای خودش یک برنامه نویسی باشه چون کد های مخصوص خودش رو داره می خوای Html یاد بگیری؟

شما با کدهای HTML میتونید حتی یک حلقه ساده یا یک دستور شرطی بنویسید ؟
اگر اینطور هست ، میتونه زبون HTML یک زبون اسکریپت نویسی یا برنامه نویسی باشه !!! که مسلما نیست .

همونطور که دوست عزیزمون KhepeleSibilo متذکر شدن شما صفحه استاتیک مد نطرتون هست پس از کد HTML خالی استفاده میکنید و این کد صرفا قالب صفحه رو مشخص میکنه و زبون برنامه نویسی محسوب نمیشه !

Blossom
19-01-2008, 23:50
البته در تکمیل حرف تمام دوستان باید گفت که HTML یک کد نویسی برچسب هاست نه یک زبون برنامه نویسی یا حتی اسکریپت نویسی :
HTML=Hypertext Markup Language

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

djelyas2006
20-01-2008, 09:44
کدوم نسخه ؟
تحت ویندوز نسخه 6 Vistual C++
تحت داس Turbo C++
تحت ویندوز تحت چهار چوب دات نت Vistual C++.Net

ولی باز هم دیر نشده !! با توجه به اینکه شما اول کارته بهتره که از C++ شروع نکنی !

من که گفتم من هیچ چیز از برنامه نویسی بلد نیستم لطفا خودتون بگید کدوم خوبه که مقدماتی باشه در ضمن مگه سی پلاس چشه؟