PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : يه سوال از ويندوز و autoexec.bat

reza02
23-12-2007, 14:11
سلام
من فكر ميكردم كه هر كامندي رو توي فايل autoexec.bat قرار بدم بايد با روشن شدن كامپيوتر اجرا بشه ولي عملا اينكار انجام نشد ... ظاهرا توي ويندوز ايكس پي اصلا اين فايل با اينكه وجود داره ولي محتوياتش اجرا نميشه ... ميشه بگين مشكل از كجاست؟؟
آيا راه ديگه اي وجود داره كه يه كامند قبل از راه اندازي ويندوز اجرا بشه؟

ممنون ميشم اگر جواب بدين.

C0nd@ct0r
23-12-2007, 15:26
منضورت کمند داس ؟

hoax3r
23-12-2007, 18:18
با سلام

چون فایل مربوطه برای زمانی هست که MS-DOS وجود داشته و اون موقع پردازده ها قابلیت آدرس دهی فقط 1 مگ رو داشتن
ولی حالا به دلیل توسعه پردازنده ها و حافظهه ها این قبیل ناسازگاریا پیش اومده

در صورتی که احتیاج به اجرای فایلی در هنگام راه اندازی ویندوز دارین میتونید از این مسیر رجیستری استفاده کنید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

در این مسیر صفحه سمت راست به مقدار Userinit مسیر فایل مورد نظرتون اضافه کنید
مقدار پیشفرض Userinit این مقدار هست

مسیر فایل مورد نظرتون رو بعد علامت کاما اضافه کنید
اینجوری

البته شما اگه بخواین یکسری دستورات داس رو اجرا کنید بهتر داخل یه فایل bat. بریزین و بعد تو مسیر رجیستری که گفتم قرار بدین

شاد باشید

winxp
24-12-2007, 00:31
سلام hoax3r جان

این مسیری که گفتی , اگه من بیام یه فایل bat بهش شناسایی کنم بگم اجراش کنه و سیستم رو ریستارت کنم

بعد از ریستارت این فایل چه موقع اجرا میشه ؟

سوالم رو یه جور دیگه میگم

بعد از load درایورها , همون کادر سبز رنگ که پشت پردش درایورها load میشن
بهد از اون میاد به صفحه logon
حالا اینجا به محش انتخاب account چه فایلهایی به ترتیب run میشن ؟

مثلا اول کدوم مسیر ریجستری اجرا میشه و بعد کدوم یکی

میخوام ترتیب اجرای فایلها و پروسه ها رو بدونم

و در نهایت هدفم اینه که من چه جوری میتونم فایلی رو در قسمتی از ویندوز قرار بدم که از پروسه ها زودتر اجرا بشه

این کار برای این خوبه که وقتی بخوایم فایلی مثل shell32.dll رو پاک کنیم یا ویرایش کنیم بریم ازین راه استفاده کنیم

حالا شما توضیح بدین دیگه

ممنون

hoax3r
24-12-2007, 02:02
سلام winxp جان

خوب من خیلی دقیق روند بوت شدن ویندوز رو نمی دونم برای همین در یه حد خلاصه که میدونم میگم

وقتی کامپیوتر روشن میشه bios یکسری کارهای اصلی مثل راه اندازی هاردیسک و سی دی رام و ... رو انجام میده
بعد میاد اولین سکتور هارد دیسک فعال که MBR باشه رو می خونه و کنترل رو به mbr انتقال میده و mbr هم شامل
کدهایی هست که فایل NTLDR واقع در درایوی که ویندوز روشه رو اجرا مکینه بعد این فایل میاد یکسری فایلهای
سیستمی مثل boot.ini رو برای نمایش منوی بوت می خونه

وقتی منو ظاهر شد و ما ویندوز مورد نظر رو انتخاب کردیم باعث میشه که NTLDR فایل Ntdetect.com رو برای
گرفتن اطلاعاتی از سخت افزارهایی که نصب شده اجرا کنه
بعد این کارا NTLDR میاد پارتیشنی که داخل فایل boot.iin برای بوت شدن مشخص شده رو پیدا میکنه
و دوباره همین فایل NTLDR میاد دو فایل که هسته ویدوز رو تشکیل میدن لود میکنه یعنی فایلهای Ntoskrnl.exe و Hal.dll

در مرحله بعد NTLDR رجیستری رو میخونه، یکسری تنظیمات مربوط به سخت افزارها رو برقرار میکنه و همچنین درایورها رو لود میکنه

بعد Ntoskrnl.exe وارد عمل میشه و Winlogon.exe رو اجرا میکنه و همین برنامه باعث اجرای Lsass.exe میشه و
بعد
صفحه Welcome screen رو ظاهر میکنه و بعد وارد کردن یوزر پسورد و logon شدن Winlogon.exe میاد userinit.exe که بالا مسیرشو دادم اجرا میکنه

خوب با این تفاسیر درایورها از همه زودتر اجرا میشن اگه بخای قبل اینکه پروسه ها اجرا بشن باید بشینی یه درایور بنویسی

برای ویرایش فایلی مثل shell32.dll ینحوری که شما می خواین قعلا چیزی به نظرم نمیرسه خودتون ببینید کدوم
قسمت برای این کار مناسبتره

شاد باشید