PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عبور گلوله از شیشه بدون شکستن؟

SuB
03-12-2007, 21:59
سلام
آیا می‌توان گلوله‌ای را با سرعت بالا از شیشه معمولی عبور داد بدون اینکه شیشه شکسته شود؟

مثلاً می‌توان با تفنگ گلوله‌ای به شیشه‌ای شلیک کرد که گلوله از شیشه عبور کند ولی شیشه نشکند؟ چگونه؟:11:

mohammad24
03-12-2007, 22:53
سلام

بر خلاف سادگی سوال، شاید جواب آن چندان بدیهی نباشه. اما من بعید می دانم چنین کاری امکان پذیر باشه. چرا که خاصیت شیشه شکستن آن رو ایجاب می کنه. در حقیقت چه گلوله سریع باشه چه کند، تنش هایی رو در شیشه ایجاد می کنه و چون شیشه به دلیل ساختارش بسیار شکننده است، این تنش ها موجب شکستن میشه.
در مورد جوابم صددر صد مطمئن نیستم

soldier
04-12-2007, 21:52
سلام

خوب ممکنه سرعت به اندازه ای بالا باشه که شیشه فرصت شکسته شدن

نداشته باشه. و جسم عبور کرده باشه...

و

SuB
06-12-2007, 20:58
سلام

و

میشه بیشتر و کامل توضیح بدید؟:11:

Marichka
06-12-2007, 21:10
سلام

و

سلام دوست عزیز

با توجه به پاسخ soldier جان باید بگم که به عنوان یه پاسخ کلی بله کاملا امکان چنین پدیده ای هست. البته شتاب گلوله ای که از شیشه عبور می کنه باید به قدری زیاد باشه که نوسانات ایجاد شده در نتیجه ی عبور اون از شیشه به بخشهای دورتر از نقطه ی اصابت نرسه و اجزای شیشه در نقاط دورتر بی نوسان باقی بمونه تا گلوله فقط فرصت کنه بخشی از شیشه رو که داره ازش رد میشه متلاشی کنه ولی شتاب بالای اون باعث بشه خیلی سریع از شیشه عبور کنه و نتونه به باقی بخش ها آسیب برسونه که تمام شیشه بشکنه.
توی فیلمهای مستند و بعضا سینمایی هم اگر دقت کرده باشید گلوله هایی که به شیشه ها شلیک شدن فقط اون رو سوراخ کردن + ترک هایی که اطراف این سوراخ دیده میشه ولی کل شیشه هنوز پابرجا هست.

و فکر می کنم جنس شیشه هم مهم هست که باید قوام و پیوستگی اجزای بالایی داشته باشه تا نوسانات کم نتونن اون رو از هم متلاشی کنن.

البته اینها یه سری اطلاعات کلی و بدون توجه به قوانین فیزیکی هستن. اگر دوستان کمک بیشتری بتونن در این زمینه داشته باشن بنده هم ممنون خواهم شد. :20:

پایدار و پیروز باشید :11:

SuB
06-12-2007, 21:25
میشه بگید این شتاب و سرعت برای شکسته نشدن شیشه چقدر هست و با چه دستگاهی قابل تولید هست؟
دستگاههای مورد استفاده در فیلم‌ها قابلیت ایجاد چنین شتابی رو داره؟ مثلاً دستگاه استفاده شده در فیلم بی‌صدا فریاد کن که باهاش میکروفن رو بدن شکستن شیشه، از شیشه رد کرد؟

در ضمن این کار از نظر تئوری امکان‌پذیره یا از طریق عملی هم میشه چنین کاری کرد؟

Marichka
06-12-2007, 21:30
سلام

در مورد مقدار شتاب و سرعت فکر می کنم تا حد زیادی به جنس شیشه بستگی داشته باشه. و این که چه دستگاهی می تونه اونو تولید کنه خوب اسلحه هایی که فقط یک گلوله رو با سرعت فوق العاده شلیک می کنن احتمالا بتونن چنین سوراخی توی شیشه ایجاد کنن. ولی اسلحه هایی مثل shotgun که در هر بار شلیک ذرات گسسته از ماده منفجره رو پرتاب می کنن باعث شکستن تمام شیشه میشن.

بازم اطلاعات دقیقتر با دوستان فیزیک.

موفق باشید [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Like Honey
06-12-2007, 22:03
میشه بگید این شتاب و سرعت برای شکسته نشدن شیشه چقدر هست و با چه دستگاهی قابل تولید هست؟
دستگاههای مورد استفاده در فیلم‌ها قابلیت ایجاد چنین شتابی رو داره؟ مثلاً دستگاه استفاده شده در فیلم بی‌صدا فریاد کن که باهاش میکروفن رو بدن شکستن شیشه، از شیشه رد کرد؟

در ضمن این کار از نظر تئوری امکان‌پذیره یا از طریق عملی هم میشه چنین کاری کرد؟

جای گفتن داره که در فیلم بیصدا فریاد کن گلوله رو از شیشه رد نکردن بلکه اگر کمی دقت میکردید متوجه میشدید که اون گلوله رو از لای پره های یک هواکش رد کردند:31:

ولی این که گلوله از شیشه رد بشه و شیشه نشکنه امکان داره البته بستگی به جنس گلوله ، شتابش ، تیزی نوک گلوله وجنس شیشه و فشار هوای موجود بین محل پرتاب گلوله و محل بر خورد داره:5:

kavehtala
06-12-2007, 22:22
فکر میکنم سرعت جسم پرتابی نه شتاب در زمان برخورد آن باید به اندازه ای باشد که در آن لحظه بر نیروی پیوستگی بین
مولکولهای شیشه غلبه کند که این غلبه فقط در سطح تماس در یک فاصله زمانی از ورود تا خروج جسم ایجاد میگردد و اطراف
نقطه تماس را متاثر کرده و قبل از انتشار ارتعاش پایان یابد البته چگالی جسم و شیشه و نیز کیفیت شیشه و دیگر مسایل
برای محاسبه سرعت لازم باید از قلم نیفتد.

SuB
06-12-2007, 22:37
آقایون و خانمها (!) دستشون درد نکنه.

من هرچی به دوستام گفتم که از هواکش ردش کردند اونا پافشاری می‌کردند که خیر از شیشه رد شد. برای همین این سوال رو اینجا مطرح کردم که ببینم چنین چیزی امکان‌پذیر هست یا نه. که دوستان واقعاً عالی جواب دادند!

Like Honey
06-12-2007, 22:49
آقایون و خانمها (!) دستشون درد نکنه.

من هرچی به دوستام گفتم که از هواکش ردش کردند اونا پافشاری می‌کردند که خیر از شیشه رد شد. برای همین این سوال رو اینجا مطرح کردم که ببینم چنین چیزی امکان‌پذیر هست یا نه. که دوستان واقعاً عالی جواب دادند!

خیلی تابلو بود که از هواکش رد شده:27:
اونا احتمالا چشماشون یه خورده.....

ولی امکان داره که گلوله از شیشه رد بشه( قبلا توضیح داده شد):46:

soldier
08-12-2007, 17:29
سلام

خیلی ممنون از Dianella...

ایشون گفته بودند به جنس شیشه و تیر بستگی داره که ...

یک فیلم مستند از شبکه چهار دیده بودم که در مورد همین بود...

توی این مستند میگفت که برای ساخت چنین شیشه ای از چند لایه شیشه استفاده میشه

و بین اونها یک لایه پلاستیک نازک قرار داده میشه که باعث بشه تمام شیشه شکسته نشه، اما جنسش نمیدونم چی بود شبیه پلاستیک(یادم رفته) بود...

و اغلب از این شیشه ها برای بانک استفاده میکنند...

+ خیلی قشنگ بود ، که به این شیشه شلیک میکردند اما شیشه فقط جای گلوله سوراخ میشد

و بقیه شیشه اصلآ فرو نمیریخت. حتی با گلوله های خیلی قوی امتحان کردند اما با اضافه کردن لایه های بیشتر...

بحث خیلی جالبی هست.

موفق باشید