PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : managerپارتیشن بندی

ila
09-11-2007, 20:02
سلام..من میخوام پارتیشن بندی کنم به وسیله اینکه روی my computer راست کلیک میکنیم و بعد manager رو انتخاب میکنی...دو تا درایو هم دارم....
چه جوری میتونم این کار رو با این برنامه اتنجام بدم..کامل توضیح بدید..بعد دفعه بعد که سیستم بریزم این پارتیشن بندی همیشگیه؟

Balrog
09-11-2007, 21:48
شما اگه مى‌خواى واقعا پارتيشن‌بندى كنى، بهتره با يه برنامه‌ى ديگه (مثل PartitionMagic) كار كنى، چون توى اين قسمت ويندوز فقط مى‌تونى چند كار ساده و ابتدايى رو انجام بدى.

پارتيشن‌بندى با هر برنامه‌ا‌ى و تو هر سيستم عاملى كه انجام بشه، هميشگيه!

Sam@n
09-11-2007, 22:34
balrog درست میگه ! یا با اون نرم افزار پاک کن یا از طریق بوت ( بلدی ؟ )

ila
09-11-2007, 22:53
موقع نصب ویندوز میشه پارتیشن بندی کرد..نه برای اولین بار هاااااااااا مثلا همین الان که دو تا پارتیشن دارم..موقع نصب بعدی ویندوز میتونم خودم پارتیشن بندی کنم یا نه؟

mahdi7610
09-11-2007, 23:19
سلام
پارتیشن مجیک بهترین گزینه هستش . بدون از دست دادن اطلاعات .

mahdi7610
09-11-2007, 23:20
سلام
می شه موقع نصب ویندوز دوباره پارتیشن بندی کرد اما چون دو تا درایو بیشتر نداری اطلاعاتت را از دست می دی . چون درایو ویندوز که باید فرمت بشه و درایو دیگه هم باید پاک بشه تا تقسیم بشه .

DrXoX
10-11-2007, 00:15
سلام

گفته هاي دوستان كاملا درسته بهترين راه استفاده از PartitionMagic هستش كه كار باهاش هم خيلي آسونه و بدون اين كه اطلاعاتت از بين بره به راحتي مي توني پارتيشن هاي مورد نظرت رو ايجاد كني ، در موقع نصب ويندوز هم مي توني ولي بايد اول اطلاعاتي كه تو درايو دوم( غير درايوي كه ويندوز توش نصبه) داري رو رو سي دي يا دي وي دي ذخيره كني چون در صورتي كه بخواي اون درايو رو به چند قسمت تقسيم كني كل اون اطلاعات از بين ميره ،اين روش چندان استفاده نمي شه چون با بودن برنامه PartitionMagic به راحتي مي تونيد تمام كارهاي مورد نظر رو در مورد پارتيشن بندي انجام بدي

موفق باشيد

موفق باشيد

ebicross
10-11-2007, 00:29
آموزش امروز یک آموزش تخصصی هست و توصیه میکنم اگر سر رشته ای پارتیشن بندی ندارید اقدامی نکنید.
در این پست طریقه پارتیشن بندی با نرم افزار Partition Magic 8.0 را آموزش میدهم. البته ورژن مهم نیست چون تقریبا همه ویرایش های بالاتر از 5 شبیه هم هستند.

ابتدا باید با مفاهیم کلی کار آشنا شوید.
FAT\FAT32: اینها فایل سیستم های مخصوص ویندوز 98 و پایین تر هستند و از این دو فقط FAT32 در XP قابل استفاده است.
NTFS: فایل سیستم مخصوص XP است و سرعت بالاتری نسبت به 98 دارد. اگر میخواهید هم از XP و هم از 98 استفاده کنید نباید فایل سیستم NTFS باشد زیرا NTFS در 98 نمایش داده نمیشود و اگر درایوی NTFS باشد در ویندوز 98 دیده نمیشود.
Extended: این گزینه زیاد مهم نیست و جمع درایوها و فضای کلی هارد غیر از حجم اطلاعات پارتیشن ها را نشان میدهد.
Unallocated: این گزینه مهم است زیرا در پایان پارتیشن بندی هیچ مقداری نباید Unallocated باشد و Unallocated به این معناست که حجم مثلا n از هارد بدون نام و بدون استفاده است.

خوب. حالا شروع میکنیم. نرم افزار را باز کنید تا همه درایوها را ببینید.
راهنمای شما در این فرایند هارد دیسک من است و با توجه به عکس زیر باید با هارد خود تطبیق دهید تا کاملا متوجه شوید.
(راهنمایی بوسیله عکس) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

همانگونه که میبینید من 6 پارتیشن NTFS دارم و یک Extended که به ترتیب H,C,D,E,F,G قرار دارند.
فرض کنید میخواهم به حجم درایو C یک گیگابایت اضافه کنم. درایو F را حذف کنم و از درایو G دو گیگابایت کم کنم و بقیه حجم باقیمانده را به E بدهم.
1- درایو F را رویش راست کلیک کرده و حذف میکنم با گزینه Delete. توجه کنید در هنگام حذف درایو، اطلاعات آن از بین میرود ولی کم یا زیاد کردن حجم درایو اطلاعات را از بین نمیبرد. حالا یک گزینه Unallocated اضافه میشود که با درایو حذف شده هم حجم است. (راهنمایی بوسیله عکس) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

2- روی درایو G راست کلیک میکنم و گزینه Resize\Move را میزنم. حالا بوسیله نوار قرمز بالا به اندازه دو گیگابایت نوار را با نگه داشتن لبه آن کوتاه میکنم. (راهنمایی بوسیله عکس) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
3- حالا بعد از درایو G یک گزینه Unallocated با حجم دو گیگابایت اضافه میشود. همچنین قبل از این درایو فضای Unallocated دیگری هم هست که از حذف درایو F بوجود آمده است. (راهنمایی بوسیله عکس) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
حالا وقت اضافه کردن یک گیگابایت به درایو C است. شما میتوانید از دو Unallocated استفاده کنید که نزدیکترین آن به درایو C فضای اضافه ناشی از حذف شدن درایو F است. ولی مشکل این است که چگونه این فضا را به درایو C اضافه کنیم. برای اضافه کردن حجمی به یک درایو باید مقدار Unallocated بعد یا قبل از درایو مورد نظر باشد و اگر نبود باید Unallocated را تا نقطه مورد نظر بکشیم. برای این کار روی درایو بالایی مقدار Unallocated راست کلیک میکنم و Resize\Move را میزنم. میبینید که بعد از مقدار صورتی فضای خالی وجود دارد و شما باید وسط نوار صورتی کلیک کنید و نوار را به سمت راست بکشید تا آن فضای خالی به سمت چپ منتقل شود. حالا OK کنید و میبینید که Unallocated از زیر درایو E به بالای آن منتقل میشود. ولی هنوز یک درایو دیگر سر راه است و آن هم درایو D است. مشابه کار بالا را برای D هم بکنید تا Unallocated به زیر درایو C برسد. (راهنمایی بوسیله عکس) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) حالا به راحتی روی C راست کلیک کنید و Resize\Move را بزنید و اندازه یک گیگابایت به C اضافه کنید.
در نهایت باید تمام مقادیر Unallocated که فضاهای اضافه هستند را به E اضافه کنید. میبینید که یک Unallocated زیر E و یکی بالای E است. کافیست انقدر کار مرحله 4 را انجام دهید تا دو Unallocated به بالا و پایین E بچسبند و سپس روی E راست کلیک کنید و Resize\Move را بزنید و از دو طرف نوار صورتی را بکشید و OK کنید. (راهنمایی بوسیله عکس) دقت کنید که نباید هیچ مقدار Unallocated باقی بماند. (راهنمایی بوسیله عکس) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

کار شما تمام شد و فقط باید از پایین و سمت چپ گزینه Apply را بزنید و پیامی دیده میشود که باید سیستم Restart شود. دقت کنید که بعد از Restart شدن شاید مدتی حتی بیش از یک ساعت سیستم در صفحه آبی قبل از Welcome باقی بماند و نباید هیچ کلیدی بزنید مگر اینکه درخواست شود. هرگز در آن صفحه آبی سیستم را خاموش نکنید یا Restart نکنید زیرا ممکن است به قیمت سوختن هارد تمام شود.
مدت زمانی که طول میکشد سیستم در صفحه آبی بماند به مقدار فضای مورد استفاده هارد بستگی دارد.

اگر میخواهید سیستم را پارتیشن بندی کنید مطلب زیر را مد نظر داشته باشید:

80 GB
فرض بر این میگذاریم هارد شما 80 گیگابایتی است. معمولا هارد 80 فقط 74 گیگابایت فضای خالی دارد.
در صورتیکه 4 درایو میخواهید از مقادیر زیر استفاده کنید. (برای هارد 80 بهتر است 4 درایو بگذارید)
درایو C با حجم 12 گیگابایت برای نصب ویندوز باشد بسیار بهتر است.
درایو D با حجم 15 گیگابایت که برای موسیقی ها و موزیک ها بسیار خوب است.
درایو E با حجم 20 گیگابایت که برای فایلهای ویدئویی خوب است.
درایو F با حجم 27 گیگابایت برای نصب بازی.
(نرم افزار ها را میتوانید در F یا E نصب کنید. نصب نرم افزار در درایو C توصیه نمیشود.)
(با توجه به استفاده شما حجم درایو F تغییر میکند ولی برای بازی این حجم خوب است)

اگر میخواهید 5 پارتیشن داشته باشید اینگونه عمل کنید.
درایو C با حجم 10 گیگابایت برای نصب ویندوز باشد بسیار بهتر است.
درایو D با حجم 12 گیگابایت که برای موسیقی ها و موزیک ها بسیار خوب است.
درایو E با حجم 15 گیگابایت که برای فایلهای ویدئویی خوب است.
درایو F با حجم 15 گیگابایت برای نصب نرم افزارها.
درایو G با حجم 22 گیگابایت برای نصب بازی.

120 GB
درایو C با حجم 15 گیگابایت برای نصب ویندوز باشد بسیار بهتر است.
درایو D با حجم 18 گیگابایت که برای موسیقی ها و موزیک ها بسیار خوب است.
درایو E با حجم 22 گیگابایت که برای فایلهای ویدئویی خوب است.
درایو F با حجم 24 گیگابایت برای نصب نرم افزارها.
درایو G با حجم 35 گیگابایت برای نصب بازی.

160 GB
درایو C با حجم 16 گیگابایت برای نصب ویندوز باشد بسیار بهتر است.
درایو D با حجم 18 گیگابایت که برای موسیقی ها و موزیک ها بسیار خوب است.
درایو E با حجم 25 گیگابایت که برای فایلهای ویدئویی خوب است.
درایو F با حجم 25 گیگابایت برای نصب نرم افزارها.
درایو G با حجم 25 گیگابایت برای کارهای متفرقه.
درایو H با حجم 45 گیگابایت برای نصب بازی.

320 GB
درایو C با حجم 19 گیگابایت برای نصب ویندوز باشد بسیار بهتر است.
درایو D با حجم 30 گیگابایت که برای موسیقی ها و موزیک ها بسیار خوب است.
درایو E با حجم 30 گیگابایت برای کارهای متفرقه.
درایو F با حجم 30 گیگابایت برای کارهای متفرقه.
درایو G با حجم 30 گیگابایت برای کارهای متفرقه.
درایو H با حجم 30 گیگابایت برای کارهای متفرقه.
درایو I با حجم 30 گیگابایت برای نصب نرم افزارها.
درایو J با حجم 35 گیگابایت که برای فایلهای ویدئویی خوب است.
درایو K با حجم 80 گیگابایت برای نصب بازی.

نکته 1: حجم درایوها باید به ترتیب اضافه شود.
نکته 2: حجم درایوها باید تساعدی بالا برود ولی درایو ویندوز میتواند کم حجم تر باشد.
نکته 6: درایو بازی باید بسیار پر حجم باشد زیرا مثلا دو بازی GTA Sanandreas و NFS Carbon فقط 10 گیگابایت فضای خالی میخواهند.

منبع: وبلاگ خودم (ww w.cross-soft.blogfa.c om)