PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بهترین حالت افزایش رم برای Intel Celeron M Processon 520 از نظر شما؟

Persian.Boy
18-10-2007, 01:03
سلام دوستان من یک لپ تاپ با مشخصات زیر رو دارم.

Acer TravelMate 5310
Intel® Celeron® M processor with 1MB L2 cache
Ram: 1 GB 1.6GHz, 533MHz FSB, 1MB cache

برای توضیحات مموری هم اینو نوشته ...
DDR2 memory, upgradeable to 2 GB using two soDIMM modules / dual-channel support

همانطور که از مشخصات هم معلومه زمانی که من این لپ تاپ رو خریدم خودش 1 گیگ رم با باس 533 مگاهرتز روش بود

اما من اشتباهی کردم و اون اینکه بدون تحقیق رفتم و بدون اینکه به باس و نوع مارکش نگاه بکنم یک رم 1 گیگ دیگه براش

خریدم و روش انداختم تا بشه 2 گیگ رم.

رمی که من براش تهیه کردم مشخصات زیر رو داره ...

Kingston داخل پرانتز Value RAM
1 GB PC2-5300 CL5 200-Pin SODIMM

الان سیستم من هیچ مشکلی از لحاظ بوت شدن و یا بالا اومدن ویندوز نداره. نوع ویندوزم هم ویستا Ultimate هست

وقتی هم میرم مشخصات سیستم رو نگاه بکنم اونجا رم کاملا ارتقا یافته و نوشته 2 گیگ.

مشکل من بعد از خوندن مطالب مفید این انجمن شروع میشه. با توجه به بحث هایی که شده اگر سیستمی بخواد از

dual-channel استفاده بکنه باید هم نوع رم هاشون یکی باشه و هم مقدار باسشون. کلا همه چی شون باید عین

همدیگه باشه. اما با توجه به توضیحات بالا متوجه شدید که من اشتباه کردم و رم 667 مگاهرتزی رو روی 533 اضافه

کردم. هر چند که مشکلی برای سیستم پیش نیومده اما این dual-channel بودن منو تو فکر برده.

حالا چند تا سوال ... اگه میدونید لطفا منو راهنمایی کنید.

1. سیستم من که یک لپ تاپ با مشخصات بالا هست تا چقدر باس رو میتونه پشتیبانی کنه؟ یعنی 667 مگاهرتز خوبه

و یا برم سراغ 800 و یا 1000...؟

2. اگر من 2 تا رم 1 گیگ با باس 667 مگاهرتز بندازم روش بهتره و یا اینکه تا 1 گیگ اما با باس بیشتر؟

3. با توجه به اشتباهی که کردم... یعنی اول یدونه رم 1 گیگ با باس 533 مگاهرتز روش بود و من اومدم یدونه 1 گیگ

دیگه اما با باس 667 مگاهرتز روش انداختم چه مشکلاتی رو ممکنه پیش رو داشته باشه؟ کلا رو چی تاثیر منفی

میزاره و رو چه چیزی این نوع ترکیب مثبته؟

4. پیشنهاد شما برای بهتر کار کردن سیستم از نظر ارتقا رم چیه؟ کلا 667 باشه یا 800 و یا بالاتر؟ مارکش چی باشه

بهتره؟

یک توضیح هم بدم شاید لازم باشه که بگم در داخل دفترچه کاتالوگی که همراهش بود این جمله رو در مورد افزایش

رم نوشته...

Intel Celeron M Processor 520/530 (1MB L2 cache, 1.6 GHz,533 MHz FSB) or higher, Supporting Intel 64
Architecture داخل پرانتز For selected Models

پیشاپیش از راهنمایی تون متشکرم.. :11:

Persian.Boy
18-10-2007, 01:32
دوستان Nine عزیز یکی از کاربران فعال این انجمن توضیحاتی رو برای من فرستادند که در اون توضیحات مفید برنامه

CPU-Z رو به من معرفی کرده بودند. با توجه به اینکه این برنامه مشخصات دقیق تری رو نشون میده چند تا عکس از

این برنامه که بر روی سیستم بالا اجراش کردم رو میزارم تا شاید کمکی در راهنمایی های مفید تر بکنه.

اول اینکه عکس اول یعنی عکس زیر چه معنی میتونه داشته باشه؟ این عکس رو زمانی گرفتم که برنامه CPU-Z رو

مینی مایز کردم.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

و حالا عکس های زیر ...

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

همانطور که میبینید نوع رم ها در عکس فرق میکنه. یکی رو هیوندای زده و یکی کینگ. اما عکس اول چیز دیگه ای

میگه؟ :23:

Persian.Boy
18-10-2007, 06:52
دوستان بعد از کلی تحقیق خودم جواب اون سوال رو در مورد عکس های بالا پیدا کردم. اگر اشتباه فهمیدم لطفا درستش

رو بگید تا به مشکلی بر نخورم.

1. عکس اول نشوندهنده سرعت CPU سیستم است.

2. عکس دوم داره نشون میده که سیستم الان من بعد از اضافه کردن یک رم دیگه که مقدارش شده 2048MB بصورت

Dual Channel داره کار میکنه و فعاله.

3. عکس سوم و چهارم نشوندهنده نوع رم و باس هاشونه. که باس هاشون هم طبق نظر Nine به این صورت حساب

میشن. 333 رو که جلوی هر رم نوشته ضربدر 2 میکنیم تا مقدار اصلی بدست بیاد.

پس با توجه به عکس های 3 و 4 نتیجه میگیریم که باس هر دو رم یکی هستند و فرقی با هم ندارند و به همین دلیله

که Dual Channel بودن رو هم در این برنامه فعال نشون میده چون اگر باسشون یکی نبود این دوال فعال نمیشد.

حالا نمیدونم درست متوجه شدم یا نه اما اگر میبینید کم و کسری وجود داره خوشحال میشم نظرتون رو بدونم.

در ضمن درسته که برنامه بالا در عکس ها باس هر دو رم رو یکی نشون داده اما مارکشون یکی نیست . آیا فرق بین

اسم مارک ها هم میتونه در کارکرد سیستم تاثیر گذار باشه یا نه؟

Nine
18-10-2007, 07:28
دوستان بعد از کلی تحقیق خودم جواب اون سوال رو در مورد عکس های بالا پیدا کردم. اگر اشتباه فهمیدم لطفا درستش

رو بگید تا به مشکلی بر نخورم.

1. عکس اول نشوندهنده سرعت CPU سیستم است.

2. عکس دوم داره نشون میده که سیستم الان من بعد از اضافه کردن یک رم دیگه که مقدارش شده 2048MB بصورت

Dual Channel داره کار میکنه و فعاله.

3. عکس سوم و چهارم نشوندهنده نوع رم و باس هاشونه. که باس هاشون هم طبق نظر Nine به این صورت حساب

میشن. 333 رو که جلوی هر رم نوشته ضربدر 2 میکنیم تا مقدار اصلی بدست بیاد.

پس با توجه به عکس های 3 و 4 نتیجه میگیریم که باس هر دو رم یکی هستند و فرقی با هم ندارند و به همین دلیله

که Dual Channel بودن رو هم در این برنامه فعال نشون میده چون اگر باسشون یکی نبود این دوال فعال نمیشد.

حالا نمیدونم درست متوجه شدم یا نه اما اگر میبینید کم و کسری وجود داره خوشحال میشم نظرتون رو بدونم.

در ضمن درسته که برنامه بالا در عکس ها باس هر دو رم رو یکی نشون داده اما مارکشون یکی نیست . آیا فرق بین

اسم مارک ها هم میتونه در کارکرد سیستم تاثیر گذار باشه یا نه؟

با سلام مجدد
آره عکس اول نشان دهنده فرکانس کاری سی پی یو است
اما اینجا شما در یه مورد قبلا اشتباه میکردید و اونم عدد 533 است که تو پست اول به عنوان باس رمتون ازش یاد کردید
اون 533 – FSB مربوط به سی پی یو است نه باس رم
بذار یه کم بیشتر توضیح بدم
به طور کلی منظور از (FSB(FRONT SIDE BUS یا SYSTEM BUS یک مسیر انتقال داده دو طرفه است بین پردازنده و پل شمالی مادربورد. از طرفی بین حافظه و پل شمال مادربورد مسیری است با نام MEMORY BUS که منظور از باس رم همین است و این کاملا از FSB مربوط به پردازنده جدا است.
پس شما (طبق نوشته خودتون) پردازنده ای دارید که در فرکانس 1.6 گیگا هرتز کار میکنه و دارای FSB – 533 مگا هرتز است و مجهز به ا مگا بایت حافظه ی نهان (CACHE L2) است .
اما در مورد رم اولیه سیستم شما
اون رم همون طور که در شکل مشخصه دارای پهنای باند 5300 است و دارای فرکانس اصلی 333 است . رم های DDRدر هر کلاک دو بار دیتای 64 بیتی رو جابجا می کنن این مساله باعث می شه فرکانس موثر اونا دو برابر فرکانس واقعی باشد برای همین فرکانس موثر این رم همون 667 مگا هرتز است.
پهنای باند یه رم اینجوری حساب می شه که مثلا برای یه رم داری باس 800 که به صورت DDR2-800 شناخته می شه
2*(64/8)*(800/2)
که می شه 6400
2 چون در هر کلاک اطلاعات دو بار انتقال پیدا می کنند
800/2 بدست آوردن فرکانس واقعی
در هر کلاک دیتای 64 بیتی انتقال پیدا می کنه که بر حسب بایت یه تقسیم به 8 می خواد حاصل 6400 مگا بایت بر ثانیه است
که به صورت PC2-6400 نشون داده می شه
یه قسمت آخری هم وجود داره به نام تایمینگ که به صورت اعدادی مثل 15-5-5-5 است
اعداد تایمینگ نشان دهنده تعداد کلاک هایی هستند که طول میکشه تا حافظه به یه درخواست پاسخ بده
عدد اول که مهمتر است و با نام CL شناخته می شه بیانگر تعداد کلاک هایی است که طول میکشه تا اطلاعات مورد درخواست پردازنده از حافظه به پردازنده فرستاده بشه – بقیه اعداد هم بیانگر میزان تاخیر در فرایند های داخلی چیپ حافظه است
از شکل هایی که گذاشتید مشخص است که هم باس و هم تایمینگ این دو تا رم کاملا مشابه است و احتمالا از یه چیپست استفاده میکنند – اونچه در رم مهمه همینه نه صرفا نام شرکت حک شده بر روی رم
به همین دلیل این دو تا رم دارن به خوبی و خوشی به صورت دو کاناله کار میکنند راه دیگه برای اطمینان از این امر مراجعه کردن به بایوس سیستم است در اونجا در همون صفحه MAIN میتونید این امررو چک کنید

در مورد باس رم تو لپ تاپ بالاترین باس فعلا 667 است و در مورد FSB سی پی یو در لپ تاپ الان در سکوی سانتاروزا FSB- 800 رو داریم
یا علی

Persian.Boy
18-10-2007, 18:58
Nine عزیز دستت درد نکنه بابت توضیحاتی که دادید.

پس با توجه به این توضیحات مشکلی از لحاظ رم در سیستم وجود نداره و خیالم راحت باشه.

باز هم ممنون دوست عزیز. موفق باشید.