PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : windows installer چیست؟ و چگونه update می‌شود؟

xerror
11-10-2007, 00:59
سلام
یه توضیحات مختصری راجع به windows installer می‌خواستم این که چیه و کاربردش چیه؟
و دوم من می‌خواهم ویندوز اینستالرم رو پاک کنم، وقتی می‌خواهم این کار رو بکنم یک پیامی می‌ده که برای یک سری از برنامه‌هات مشکل پیش می‌آد.
در حقیقت من می‌خواهم این ورژنش رو پاک کنم و ورژن جدیدش رو نصب کنم آیا در اون صورت هم مشکلی پیش می‌آید؟
در کل از چه راهی برای به‌روز رسانی ویندوز اینستالر استفاده کنم؟ (راه معقول تری دارد؟)

DrXoX
11-10-2007, 01:40
سلام

یه سری به لینک زیر بزن اطلاعات خوبی در این باره داره

به زبان انگلیسی

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

xerror
11-10-2007, 02:52
اگر منبع فارسی داشته باشید ممنون می شم.

DrXoX
11-10-2007, 03:18
اگر منبع فارسی داشته باشید ممنون می شم.

سلام

اين مقاله به بررسي ابزارهاي جانبي(third-party) بسته‌بندي نرم‌افزارها در قالب فايل MSI مي‌پردازد ،كه مي‌توانيد از آن‌ها براي انتشار نرم‌افزار در دامنه‌هاي مبتني بر Windows 2000 يا Windows Server 2003 استفاده كنيد. همچنين لينك‌هاي مفيدي در Microsoft.com و سايت‌هاي متفرقه معرفي مي‌شوند كه مي‌توانيد با سرزدن به آن‌ها اطلاعات تكميلي خوبي در مورد بسته‌بندي نرم‌افزارها و انتشار آن‌ها بوسيله Group Policy بدست آوريد.

تكنولوژي “Windows Installer” براي رفع مشكلات مربوط به انتشار و مديريت برنامه‌هاي مبتني بر Windows در ابعاد وسيع، در زمان Windows 2000 معرفي شد. در نسخه‌هاي قديمي‌تر ويندوز (NT/9x) برنامه‌نويسان معمولا از ابزارهاي متنوع تجاري مثل InstallShield يا Wise Solutions كه بوسيله شركت‌هاي بزرگ عرضه شده بودند براي ساخت بسته‌هاي قابل نصب استفاده مي‌كردند. براي آسان‌سازي اين شرايط، مايكروسافت Windows Installer را با نام msiexec.exe به عنوان يك سرويس هسته‌اي(core service) در Windows 2000 قرار داد. وظيفه اين سرويس، نصب، تعمير و پاك سازي نرم‌افزارهايي است كه با دستورالعمل خاص در فايل‌هاي .MSI بسته بندي شده اند. در حقيقت فايل‌هاي .MSI بانك‌ داده‌اي حاوي همه اطلاعاتي اند كه بسته نرم‌افزاري براي نصب به آن‌ها احتياج دارد. پس از آن كه نرم‌افزار را بسته‌بندي كرديد ، مي‌توانيد آن را به يكي از دو صورت زير بوسيله Group Policy نصب كنيد:

الصاق برنامه (Assigning):
مي‌توانيد برنامه را به كامپيوتر يا به كاربر الصاق كنيد. در صورتي كه برنامه بسته‌بندي شده را به كامپيوتر الصاق نماييد، دفعه بعد كه كامپيوتر راه‌اندازي شود، برنامه هم نصب خواهد شد. و يا در صورتي كه آن را به كاربر الصاق كنيد، كاربر آيكون‌هاي مربوط به آن برنامه را مشاهده خواهد كرد. اگر كاربر از طريق منوي شروع روي آيكون مربوط به آن برنامه كليك نمايد و يا اقدام به بازكردن فايلي مرتبط با آن برنامه كند، برنامه خودبه‌خود نصب مي‌شود.

انتشار برنامه (Publishing):
بسته‌هاي MSI را مي‌توانيد تنها در سطح كاربران منتشر كنيد. اين عمل كاربر را قادر مي‌كند در صورت نياز از طريق Add Remove Programs در Control Panel برنامه را به صورت دستي نصب كند.
از زماني كه مايكروسافت اين تكنولوژي را در ويندوز 2000 مورد استفاده قرار داد، به همراه داشتن فايل .MSI را براي برنامه‌هاي ويندوزي كه توسط اين شركت نوشته مي‌شوند، به صورت يك قانون در آورد. چيزي كه تا آن زمان وجود نداشت، ابزاري بود كه بتواند فرآيند نصب برنامه‌هاي با مالكيت خصوصي(legacy applications) موجود را به صورت بسته‌هاي .MSI درآورد. به جاي آن، مايكروسافت تصميم گرفت نسخه ساده‌اي از WinINSTALL را با نام WinINSTALL LE (WinINSTALL Limited Edition) را در پوشه Valueadd در سي‌دي محصول ويندوز 2000 خود قرار دهد. با اين تفاسير مديران مي‌توانستند برنامه‌هاي تجاري را به شكل بسته‌هاي .MSI دوباره بسته بندي كنند كه اين‌بار بسته جديد مي‌توانست به راحتي توسط Group Policy نصب شود. البته مايكروسافت به وضوح ، امر توليد ابزارهاي مجهزي براي بسته بندي .MSI را به ديگر توليدكنندگان سپرد تا بتوانند ابزارهاي بهينه‌اي مبتني بر نيازهاي كاربران در محيط‌هاي مختلف توليد كنند.
در نتيجه حالا بازار پر شده است از ابزارهاي ساخت بسته‌هاي MSI و يا محيط‌ هاي مؤلف(authoring environment)پيچيده. در ادامه اين نوشته ، بنا داريم نگاهي به 3 ابزار بسته‌بندي رايج بيندازيم. بعضي از آن‌ها رايگان و بعضي‌ها ابزارهاي تجاري با قيمت‌هاي متفاوت و قراردادهاي حقوقي خاص اند كه با مراجعه به سايت آن‌ها ، مي‌توانيد اطلاعات دقيق‌تري كسب نماييد. استفاده از هركدام از اين ابزارها مي‌تواند كار شما را به عنوان مدير يك شبكه بزرگ مبتني بر ويندوز بسيار آسان كند، چرا كه زمانتان را با سرزدن به ايستگاه‌هاي كاري براي نصب نرم‌افزارهاي مورد نياز هدر نمي‌دهيد.

نویسنده : Mitch Tulloch
مترجم : محسن امامی (کارشناس شبکه همکاران سیستم)
ناشر: مهندسی شبکه همکاران سیستم

راستی در مورد سوال دوم هم فکر می کنم اگه نسخه جدید رو بدون حذف نسخه قبلی نصب کنید مشکلی پیش نمیاد و نسخه قدیمی آپدیت ، و به نسخه جدید تبدیل میشه

xerror
11-10-2007, 03:22
دستت درد نکنه دوست عزیز ;)