PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چرا خورشید زرد است ؟

b@by 2007
03-10-2007, 16:11
چرا خورشید زرد است؟یا شاید ما زردش می بینیم؟متاسفم من اطلاعات در این زمینه بسیار کم دارم

Mohammad Hosseyn
04-10-2007, 10:06
چرا خورشید زرد است؟یا شاید ما زردش می بینیم؟متاسفم من اطلاعات در این زمینه بسیار کم دارم
خوب معمولا ستاره هایی با این دما به این رنگ در میان ...
و البته میزان انرژی درون ستاره یه رابطه ی مستقیم با طیف های نور مرئی داره .
هرچه انرژی بالاتر میره طیف هایی با طول موج کوتاه تر ( انرژی بالاتر) ازش گسیل می شه.
اگه مقاله ی کاملی در این مورد پیدا کردم براتون میزارم .

b@by 2007
04-10-2007, 14:05
خوب معمولا ستاره هایی با این دما به این رنگ در میان ...
و البته میزان انرژی درون ستاره یه رابطه ی مستقیم با طیف های نور مرئی داره .
هرچه انرژی بالاتر میره طیف هایی با طول موج کوتاه تر ( انرژی بالاتر) ازش گسیل می شه.
اگه مقاله ی کاملی در این مورد پیدا کردم براتون میزارم .

ممنون حتما این کار رو بکن :11:

azerdimah
04-10-2007, 19:45
رنگ ستاره ها مربوط به خیلی چیزاست مثل سنشون جرمشون دماشون و مواد تشکیل دهنده شون
به مجموع اینا میگن رده طیفی یعنی رده طیفی یه ستاره رنگ و دماشو مشخص میکنه برای خورشید رده طیفی G2 هست یعنی هنوز داره هیدروژن میسوزونه و دماش هم حدودا 5800 کلوینه همچین ستاره ای رنگش باید زرد-نارنجی باشه

farbod123
05-10-2007, 15:29
رنگ ستاره ها مربوط به خیلی چیزاست مثل سنشون جرمشون دماشون و مواد تشکیل دهنده شون
به مجموع اینا میگن رده طیفی یعنی رده طیفی یه ستاره رنگ و دماشو مشخص میکنه برای خورشید رده طیفی G2 هست یعنی هنوز داره هیدروژن میسوزونه و دماش هم حدودا 5800 کلوینه همچین ستاره ای رنگش باید زرد-نارنجی باشه

خوب اون موقع چرا ستاره ها در شب رنگ سفيد مايل به ابي دارن؟؟؟:18:

Mohammad Hosseyn
05-10-2007, 15:47
گونه های طیفی ستارگان

در ستاره شناسی دسته بندی ستارگان بر اساس دمای فوتوسفر انجام می پذیرد.
این دسـته بـندی شـامل 7 گروه اصـلی اسـت. کـه با حـروف O B A F G K M مشــخص می شوند.

گروه اول گروه M:
بیشترین تعداد ستارگان در این رده قرار می گیرند. در طیف این ستارگان خطوط تیتانیوم آشکار هستند اما هیدروژن در طبف آنها اکثراً حضور ندارد. به دلیل کم نوری این ستارگان به رنگ قرمز دیده می شوند. دمای سطح آنها بین 2000 تا 3500 درجه سانتیگراد است.

گروه دوم گروه K:
ستارگان این گروه ستارگان نارنجی رنگی هستند که اندکی از خورشید ما سرد تر می باشند. بعضی ستارگان گروه K غولها یا ابرغولهای نارنجی هستند. حدود 13 درصد ستارگان رشته اصلی از این دسته هستند. دمای سطح آنها بین 3500 تا 5000 درجه سانتیگراد است.

گروه سوم گروه G:
شناخته شده ترین نوع ستارگان از این رده هستند چرا که خورشید ما هم جزو این دسته است. حدود 8 درصد ستارگان رشته اصلی در این گروه قرار دارند. دمای سطح آنها بین 5000 تا 6000 درجه سانتیگراد است. غولها و ابر غولها در این دسته قرار نمی گیرند چرا که این رده برای آنان بسیار ناپایدار است.

گروه چهارم گروه F:
ستارگان سفید رنگی هستند که رنگ آنها اندی به زرد متمایل است. در حدود 3 درصد ستارگان رشته اصلی در این رده قرار می گیرند. دمای سطح آنها بین 6000 تا 7500 درجه است.

گروه پنجم گروه A:
این ستارگان بسیار معمول برای چشم غیر مسلح می باشند. رنگ آنها سفید و سفید متمایل به آبی است. در حدود 63/0 درصد ستارگان رشته اصلی در این رده قرار می گیرند. دمای سطح آنها بین 7500 تا 10000 درجه است. درخشندگی ستارگان این رده حـدود 80 بـرابـر خورشید اسـت. از ایـن گــروه سـتاره شــباهـنگ را می توان نام برد.

گروه ششم گروه B:
این ستارگان بسیار درخشنده و آبی رنگ هستند. ستارگان این گروه عمر کوتاهی دارند (به دلیل جرم زیاد سوخت هسته ای را زود مصرف می کنند.) در حدود 13/0 درصد ستارگان رشته اصلی از این دسته اند. دمای سطح این ستارگان بین 10000 تا 30000 درجه سانتی گراد است.

گروه هفتم گروه O:
ستارگان این گروه بسیار داغ و بسیار درخشان می باشند. آبی ترین ستارگان موجود را تشکیل می دهند، در وافع بیشتر تابش این ستارگان در محدوده ماوراء بنفش می باشد. از هر 32000 ستاره در رشته اصلی فقط یکی در گونه طیفی O قرار می گیرد. میزان درخشندگی آنها میلیون برابر خورشید است. اخیراً مطاعات نشان داده است که این ستارگان فاقد منظومه سیاره ای می باشند ( به دلیل فرایند تبخیر نوری).
دمای سطح این ستارگان بین 30000 تا 60000 درجه سانتی گراد می باشد.

خوب اگه توجه کنی اون ستاره از نوع گونه ی طیفی A هست که این رنگی .
متوجه شدید ؟

farbod123
05-10-2007, 16:19
بله ممنون از توجه شما...:40::40::40:

اگه ميشه ماده تشكيل دهنده ي هر گروه رو هم بگيد(براي مثال گروهm:تيتانيم):10:

Mohammad Hosseyn
05-10-2007, 16:35
بله ممنون از توجه شما...:40::40::40:

اگه ميشه ماده تشكيل دهنده ي هر گروه رو هم بگيد(براي مثال گروهm:تيتانيم):10:
دوست عزیز این گونه ی طیفی فقط بر اساس دما و رنگ ستارگان چیده شده و تقریبا ربطی به مواد درون اون نداره .
البته تمامی ستارگان از یه چرخه برای تولید انرژی استفاده می کنن و تفاوت عمده ای میانشون نیست .

farbod123
06-10-2007, 14:01
دوست عزیز این گونه ی طیفی فقط بر اساس دما و رنگ ستارگان چیده شده و تقریبا ربطی به مواد درون اون نداره .
البته تمامی ستارگان از یه چرخه برای تولید انرژی استفاده می کنن و تفاوت عمده ای میانشون نیست .

ميشه اون چرخه رو توضيح بدي؟؟؟:20:

Mohammad Hosseyn
06-10-2007, 17:12
ميشه اون چرخه رو توضيح بدي؟؟؟:20:
با سلام ...
دوست عزیز جوابتون رو می تونید تو این تایپیک تو مقاله ای که من ضمیمه کردم ببینید ...
سوال در مورد همجوشی هسته ای ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اگه به جوابتون نرسیدید لطفا تایپیک جدیدی باز کنید تا همه سوالتون رو ببینند و در بحث شرکت کنن .
موضوع مورد نظر شما با این تایپیک متفاوته ..
با تشکر .

farbod123
07-10-2007, 15:45
با سلام ...
دوست عزیز جوابتون رو می تونید تو این تایپیک تو مقاله ای که من ضمیمه کردم ببینید ...
سوال در مورد همجوشی هسته ای ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اگه به جوابتون نرسیدید لطفا تایپیک جدیدی باز کنید تا همه سوالتون رو ببینند و در بحث شرکت کنن .
موضوع مورد نظر شما با این تایپیک متفاوته ..
با تشکر .

بله جوابمو گرفتم...:40:

ممنون از توجه شما...:10:

DiDiSks
15-10-2007, 20:49
به زبان ساده:
چرا اتیش زرده خب خورشید هم زرده چون داره واکنش های انفجاری توش رخ میده!!!!!

Mohammad Hosseyn
16-10-2007, 16:38
به زبان ساده:
چرا اتیش زرده خب خورشید هم زرده چون داره واکنش های انفجاری توش رخ میده!!!!!
شما یه دور به تایپیک توجه کند ... علتش رو من و دوستان گفتیم ... به علت دما این رنگ در خورشید وجود داره ...
شما دارید آتش درون زمین رو با خورشید مقایسه می کنید ... اصلا تو خورشید آتیشی به این معنی وجود نداره ... فقط تبدیل هیدرژن به هلیم است که گرما و نور آزاد می کنه ... اما ما تو زمین بنزین رو آتیش می دیم که دوتا چیز غیر قابل مقایسه از نظر آزاد شدن انرژی هست ...
در ضمن آتش های معولی که فقط زرد نیست ... آبی ، نارنجی ، قرمز و ... هم وجود داره که بستگی به ماده سوخت داره ...اما در ستارگان بستگی به دما و متقابلا جرم ستاره داره ... جرم و دمای خورشید اون رو به رنگ زرد در می آره ... درحالی که ما ستارگان قرمز ، آبی ، سفید ، سبز و ... رو هم داریم ... از هر کدوم هم مستقیما به دمای اون ستاره می رسیم ...
با تشکر .

b@by 2007
18-10-2007, 17:06
شما یه دور به تایپیک توجه کند ... علتش رو من و دوستان گفتیم ... به علت دما این رنگ در خورشید وجود داره ...
شما دارید آتش درون زمین رو با خورشید مقایسه می کنید ... اصلا تو خورشید آتیشی به این معنی وجود نداره ... فقط تبدیل هیدرژن به هلیم است که گرما و نور آزاد می کنه ... اما ما تو زمین بنزین رو آتیش می دیم که دوتا چیز غیر قابل مقایسه از نظر آزاد شدن انرژی هست ...
در ضمن آتش های معولی که فقط زرد نیست ... آبی ، نارنجی ، قرمز و ... هم وجود داره که بستگی به ماده سوخت داره ...اما در ستارگان بستگی به دما و متقابلا جرم ستاره داره ... جرم و دمای خورشید اون رو به رنگ زرد در می آره ... درحالی که ما ستارگان قرمز ، آبی ، سفید ، سبز و ... رو هم داریم ... از هر کدوم هم مستقیما به دمای اون ستاره می رسیم ...
با تشکر .

ممنون:11::11::11::11::46::46::46::46:

Like Honey
19-10-2007, 22:39
سلامb@by کوچولو چطوری؟

به نظر من اگه سوالتو توی انجمن نجوم مطرح می کردی بهتر بود:46:
اگه یه سر به کتاب علوم سال سوم راهنمایی بزنی می فهمی:31:
همه درست و مفصل گفتن رنگ ستاره ها به خاطر دماشون متفاوت هستش
این خلاصشه اگه نفهمیدی بگو بهت بفهمونم:27::21:

azerdimah
19-10-2007, 23:45
من فکر کنم رده طیفی به جنس هم بستگی داره
اصلا اولین بار فکر طبقه بندی بر اساس جنس رده های طیفی رو درست کرد
در واقع رده طیفیبه درصد هیدروژن ستاره ها بستگی داره هر چی هیدروژنش بیشتر باشه حرف انگلیسی که ازش استفاده میشه زودتر میاد یعنی به ترتیب گونه های طیفی:a,b,c,d,e,f,g...z هیدروژنشان از زیاد به کم است بیشترین در صد هیدروژن مربوط به A است البته برخی از رده های طیفی حذف شدند و سپس به ترتیب دما مرتب شدند که شد:
O,B,A,F,G,K,M