PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد آینه ی مقعر! (تناقض در تعریف...)

Vahed
29-09-2007, 20:16
به نام خدا
با سلام خدمت تمامی دوستان خوبم در انجمن فیزیک و نجوم!
به سوال عجیب ولی ساده ای برخوردم که تصمیم گرفتم اینجا مطرح کنم تا با کمک شما دوستان به نتیجه برسم.
-لطفا در صورت اینکه اشتباه میکنم بهم بگید ولی اگه درست فکر میکنم راهنماییم کنید,

*سوال: میدانیم که آینه ی مقعر تصویر وارونه را درون آینه نشان میدهد, یعنی تصویر حقیقی آینه به گونه ای نشان داده میشود که جسم حقیقی نزدیکتر از محلی در آن واقع است دیده شود و به نظر برسد.
همچنین میدانیم که آینه ی به کار رفته در طرفین خودروها از نوع مقعر است پس چرا روی لین آینه ها نوشته میشود "اجسام به شما بسیار نزدیکتر از محلی هستند که در آینه دیده میشود" یعنی آینه ی مقعر تصاویر را دورتر از محل واقعی آنها نشان میدهد!
-آیا در نوع آینه ی بکار برده شده تفاوتی است؟
-آیا استثنائی وجود دارد؟
و یا ....؟

ممنون از همه، منتظر پاسخ های شما دوستان هستم.

pp8khat
29-09-2007, 21:02
عزیز فکر کنم حالات آینه مقعر رو قاتی کردی،اساسی!
اگر جسم حقیقی بین کانون و آینه باشه تصویر مجازی بزرگتر و مستقیم و پشت آینه(البته به کار بردن این عبارت از لحاظ علمی غلط است)تشکیل می شه...
اگر جسم حقیقی بین کانون و مرکز باشه تصویر حقیقی و بزرگتر و وارون بعد از مرکز تشکیل می شه...
اگر جسم بعد از مرکز باشه تصویر حقیقی کوچکتر و وارون بین کانون و مرکز تشکیل می شه...
اگر جسم روی مرکز باشه تصویر حقیقی همون اندازه اما وارونش روی مرکز تشکیل می شه...
اگر جسم روی کانون باشه تصویر میره بینهایت
اگر جسم تو بینهایت باشه،تصویر حقیقی میفته رو کانون و حقیقی وارونه و کوچکتر
آینه محدب هم که همش یه حالت بیشتر نداره
جسم هر جا باشه،تصویر مجازی،کوچکتر و مستقیم و پشت آینه تشکیل می شه و حداکثر مکانی که تصویر می تونه اونجا قرار بگیره کانون هستش.یعنی:q max =f
اگه نفهمیدی پست بزن که نفهمیدم تا من یه فایل فلش فارسی رو که حالات آینه مقعر رو باشکل نشون می ده لینکش رو بذارم...(الان پیداش نمی کنم)
آینه بغل اتومبیل ها هم آینه محدب هستش که چون تصویر حقیقی به درد ما نمی خوره از آینه مقعر استفاده نمی شه(اون یک حالت مجازی هم جسم باید بین کانون و آینه باشه که خودت می دونی به درد اتومبیل در حال حرکت نمی خوره)
بازم مشکلی داشتی بگو...
ممنون

farbod123
30-09-2007, 15:15
:40:
اگر جسم حقیقی بین کانون و آینه باشه تصویر مجازی بزرگتر و مستقیم و پشت آینه(البته به کار بردن این عبارت از لحاظ علمی غلط است)تشکیل می شه...
اگر جسم حقیقی بین کانون و مرکز باشه تصویر حقیقی و بزرگتر و وارون بعد از مرکز تشکیل می شه...
اگر جسم بعد از مرکز باشه تصویر حقیقی کوچکتر و وارون بین کانون و مرکز تشکیل می شه...
اگر جسم روی مرکز باشه تصویر حقیقی همون اندازه اما وارونش روی مرکز تشکیل می شه...
جسم هر جا باشه،تصویر مجازی،کوچکتر و مستقیم و پشت آینه تشکیل می شه و حداکثر مکانی که تصویر می تونه اونجا قرار بگیره کانون هستش.یعنی:q max =f
اگه نفهمیدی پست بزن که نفهمیدم تا من یه فایل فلش فارسی رو که حالات آینه مقعر رو باشکل نشون می ده لینکش رو بذارم...(الان پیداش نمی کنم)
آینه بغل اتومبیل ها هم آینه محدب هستش که چون تصویر حقیقی به درد ما نمی خوره از آینه مقعر استفاده نمی شه(اون یک حالت مجازی هم جسم باید بین کانون و آینه باشه که خودت می دونی به درد اتومبیل در حال حرکت نمی خوره)
بازم مشکلی داشتی بگو...
ممنون

من فهميدم چي ميگي...ولي اگه ميشه اون فايل رو بذار تا همه بفهمن...

Vahed
30-09-2007, 20:04
بازم مشکلی داشتی بگو...
ممنون
خیلی ممنون ،
متوجه اشتباهم شدم! متشکرم که وقت گذاشتین و راهنماییم کردین!
راستی اگه ممکنه اون فلش رو هم برام بزارید چون به نظر جالب و مفید میاد!
شاد و سلامت باشید.:10:

pp8khat
05-10-2007, 16:54
ببخشید عزیز فعلاً پیداش نمی کنم
یادم نمیاد کدم سایت بود...
ولی تا این هفته پیداش می کنم(آخه یک سال پیش تو اون سایت رفته بودم)
ممنون