PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بيشترين جاذبه ي زمين ازكدام قسمت ان وارد ميشود؟

farbod123
19-09-2007, 10:32
به نظر شما بيشترين جاذبه ي زمين ازكدام قسمت ان وارد ميشود؟

مرتضی nvcd
19-09-2007, 11:50
یعنی چی از کدام قسمت وارد می شود.

چون زمین یک جسم گسترد ست نمی تونی بگی از کجا.اگه زمین رو یه جسم چگال با نقطه مرکزی جرمش در وسط فرض کنیم خوب مرکز اون می شه.اونجا توی رابطه گرانش نیوتن فاصله از مرکز به صفر می رسه.

farbod123
19-09-2007, 12:24
من منظورم كدام لايه ي زمين بود؟(پوسته-گوشته يا هسته)

Mohammad Hosseyn
19-09-2007, 12:56
مطمئنا در مرکز زمین .. هر چه شما فاصلتون از مرکز کمتر بشه نیروی وارده بر شما بیشتر می شه

F = G.Me.Mu/R^2

در این فرمول :
F = نیروی وارده بر شما
G = ثابت جهانی گرانش
Me = جرم زمین
Mu = جرم شما
R = فاصله مرکز زمین با مرکز جرم شما .

خوب شما هر چی مخرج کسر بالا رو کمتر کنی انرژی بیشتر می شه ...

متوجه شدید ؟

bb
19-09-2007, 13:00
دوست عزیز

زمین شکلی بیضی مانند داره
شعاع از طرف قطب کمتر از استواست
پس تو قطب جاذبه بیشتر میشه .
همون جور که دوستمون گفتن

مطمئنا در مرکز زمین .. هر چه شما فاصلتون از مرکز کمتر بشه نیروی وارده بر شما بیشتر می شه

F = G.Me.Mu/R^2

در این فرمول :
F = نیروی وارده بر شما
G = ثابت جهانی گرانش
Me = جرم زمین
Mu = جرم شما

متوجه شدید ؟

farbod123
19-09-2007, 14:25
بله متوجه شدم خيلي ممنون.

leonvh82
20-09-2007, 15:32

F = G.Me.Mu/R^2

در این فرمول :
F = نیروی وارده بر شما
G = ثابت جهانی گرانش
Me = جرم زمین
Mu = جرم شما

متوجه شدید ؟

وقتي كه ما به طرف مركز رمين حركت ميكنيم در ميان دو جرم قرار ميگيريم جرم بالاي ما و جرم پايين ما و در نتيجه نيروي وارد به ما در دو جهت مقابل هم و شدتي كمتر وارد ميشود در نتيجه قاعدتا يا روي زمين و يا در مركز جرم زمين بيشترين نيرو را داريم و بيشترين حالت مربوط به مركز جرم است. پس اگه حدسم درست باشه يه جايي بين مركز جرم زمين و سطح زمين بدن ما تحت يك نيرويي مساوي از دو جهت بالا و پايين كشيده ميشود و نميشه جاذبه ايي رو تعريف كرد. (فكر كنم به هنگام وارد شدن به داخل يك جرم ديگه نميشه فاصله رو از مركز جرم جسم سنجيد)

Iron
20-09-2007, 21:37

با فرض اینکه هر لایه بصورت یک کره توپر یا توخالی باشد: هر کدام که ستگینتر است.

چراکه در رابطه

F = G.Ml.Mu/R^2

R برای تمامی لایه ها یکسان است و جرم آنها متفاوت است.

Ml : جرم لایه

farbod123
21-09-2007, 11:26
با فرض اینکه هر لایه بصورت یک کره توپر یا توخالی باشد: هر کدام که ستگینتر است.

چراکه در رابطه

F = G.Ml.Mu/R^2

R برای تمامی لایه ها یکسان است و جرم آنها متفاوت است.

Ml : جرم لایه
خوب حالا كدام لايه يه زمين سنگين تراست؟

bb
21-09-2007, 11:30
هسته داخلی
مراجعه شود به انجمن علوم زمین

مرتضی nvcd
22-09-2007, 03:27
پس اگه حدسم درست باشه يه جايي بين مركز جرم زمين و سطح زمين بدن ما تحت يك نيرويي مساوي از دو جهت بالا و پايين كشيده ميشود و نميشه جاذبه ايي رو تعريف كرد. (فكر كنم به هنگام وارد شدن به داخل يك جرم ديگه نميشه فاصله رو از مركز جرم جسم سنجيد)

این حرفت اصلا درست نیست.چون زمانی که شما در بین صفحات مختلف داخلی زمین قرار داری نیرویی که از لایه های بالایی می اد تاثیری در شتاب و وزن شما نداره و فقط قسمتی که بین شما و مرکز جرم قرار داره در
حرکت شما دخیله

farbod123
22-09-2007, 12:33
این حرفت اصلا درست نیست.چون زمانی که شما در بین صفحات مختلف داخلی زمین قرار داری نیرویی که از لایه های بالایی می اد تاثیری در شتاب و وزن شما نداره و فقط قسمتی که بین شما و مرکز جرم قرار داره در
حرکت شما دخیله
به نظر من هم اين حرف درست نيست.:13:

leonvh82
22-09-2007, 16:12
حرکت شما دخیله
پس با اين حساب هرچه به مركز جرم نزديكتر شويم چون جرم بين ما و مركز جرم كمتر ميشه نيرو هم كمتر ميشه. ما وقتي ميتونيم از مفهوم مركز جرم به جاي خود جرم استفاده كنيم كه حداقل داخل جرم نباشيم حتي در فاصله نزذيك به جرم خود مركز جرم يه تقريبه پس وقتي داخل جرم (جسم) هستيم هر ذره جرم دار داخل جسم به ما نيرو وارد ميكنه و جهت نيرو به سمت مركز جرم آن ذره است ميشه دليلتون رو درمورد اشتباه بودن حرفم بياريد.

farbod123
22-09-2007, 16:45
من منظورم از اين سؤال اين بود كه اگه رو سطح زمين باشيم بيشترين جاذبه از كدام لايه وارد ميشود.اصلا مگه امكان داره ما تو وسط زمين با شيم و يا اصلا امكا ن داره كه ما تو مركز زمين باشيم!!!:46:

azerdimah
22-09-2007, 17:24
فکر کنم هسته چون خیلی چگال هستش

Mohammad Hosseyn
01-10-2007, 08:41
نقل قول:

نوشته شده توسطleonvh82
پس اگه حدسم درست باشه يه جايي بين مركز جرم زمينو سطح زمين بدن ما تحت يك نيرويي مساوي از دو جهت بالا و پايين كشيده ميشود و نميشهجاذبه ايي رو تعريف كرد. (فكر كنم به هنگام وارد شدن به داخل يك جرم ديگه نميشهفاصله رو از مركز جرم جسم سنجيد)

حرکت شما دخیله

پس با اين حساب هرچه به مركز جرم نزديكتر شويم چون جرم بين ما و مركز جرم كمتر ميشه نيرو هم كمتر ميشه. ما وقتي ميتونيم از مفهوم مركز جرم به جاي خود جرم استفاده كنيم كه حداقل داخل جرم نباشيم حتي در فاصله نزذيك به جرم خود مركز جرم يه تقريبه پس وقتي داخل جرم (جسم) هستيم هر ذره جرم دار داخل جسم به ما نيرو وارد ميكنه و جهت نيرو به سمت مركز جرم آن ذره است ميشه دليلتون رو درمورد اشتباه بودن حرفم بياريد.

فکر کنم هر دو دوست در اشتباه هستید .

leonvh82جان شما هر چه به مرکز نزدیکتر می شی نیروی وارده بر شما بیشتر می شه چون فاصله ی شما کمتر می شه و در ضمن شما نمی تونی بگی بالای سرت یه جسم دیگه و پائین پاهات یه جحسم دیگه و بیای گرانش رو در اون بررسی کنی .. بلکه هر دو جزو یک جسم به حساب می ان و جرم کم نمی شه بلکه فاصله ی شما با جسم کم می شه پس هر چه نزدکتر می شوید ، وزن شما بالاتر می رود .

مرتضی جان حرف شما هم یه اشکال داشت ... در محاسبه ی گرانش ما با جرم زیر پامون کار نداریم ، ما با جسم سروکار داریم ... چه در وسطش باشیم چه هر جای دیگه ... یعنی نمی تونی بالای سرت رو بزاری کنار .

من منظورم از اين سؤال اين بود كه اگه رو سطح زمين باشيم بيشترين جاذبه از كدام لايه وارد ميشود.اصلا مگه امكان داره ما تو وسط زمين با شيم و يا اصلا امكا ن داره كه ما تو مركز زمين باشيم!!!

خوب این که بحثش فرق داره ...
نیرو فقط از مرکز جسم وارد می شه ... از لایه ی خاصی وارد نمی شه ... فقط در لایه های مختلف میزان احساس این نیرو فرق می کنه .

در واقعیت خوب معلومه که شما نمی تونی در مرکز باشی .. گرما و فشار اونجا برای انسان قابل تحمل نیست ... مثالها فقط برای فهمیدنه .. وگرنه جسم می تونه سنگ باشه .

farbod123
02-10-2007, 20:15
فکر کنم هر دو دوست در اشتباه هستید .

leonvh82جان شما هر چه به مرکز نزدیکتر می شی نیروی وارده بر شما بیشتر می شه چون فاصله ی شما کمتر می شه و در ضمن شما نمی تونی بگی بالای سرت یه جسم دیگه و پائین پاهات یه جحسم دیگه و بیای گرانش رو در اون بررسی کنی .. بلکه هر دو جزو یک جسم به حساب می ان و جرم کم نمی شه بلکه فاصله ی شما با جسم کم می شه پس هر چه نزدکتر می شوید ، وزن شما بالاتر می رود .

مرتضی جان حرف شما هم یه اشکال داشت ... در محاسبه ی گرانش ما با جرم زیر پامون کار نداریم ، ما با جسم سروکار داریم ... چه در وسطش باشیم چه هر جای دیگه ... یعنی نمی تونی بالای سرت رو بزاری کنار .

خوب این که بحثش فرق داره ...
نیرو فقط از مرکز جسم وارد می شه ... از لایه ی خاصی وارد نمی شه ... فقط در لایه های مختلف میزان احساس این نیرو فرق می کنه .

در واقعیت خوب معلومه که شما نمی تونی در مرکز باشی .. گرما و فشار اونجا برای انسان قابل تحمل نیست ... مثالها فقط برای فهمیدنه .. وگرنه جسم می تونه سنگ باشه .

بله درسته من اشتباه كردم...عذر مي خوام...:40:

جسم ميتونه سنگ باشه...:40:

پس با اين حساب همون جوابي كه شما داديد(فرمول انشتين)درست ترين جوابه...نه؟؟؟:20:
خيلي ممنون...:40::40::40:

rezaete
02-10-2007, 20:35
بیشترین جاذبه در سطح زمین وجود داره و جالب اینجاست که اگر به مرکز زمین برید جاذبه وجود نداره . پس یعنی بیشترین مقدار در سطح زمین و هرچه از اون به طرف بالا یا مرکز زمین بریم جاذبه کمتر میشه . در سطح زمین هم قطب ها بیشترین جاذبه رو دارن بطوری که سطح زمین اونجا صاف هست یعنی مثل بقیه جاها که زمین انحنا داره نیست چون که شدت جاذبه اونقدر زیاده که زمین صاف شده و روی خط استوا هم کمترین جاذبه رو داره . به همین خاطر اکثر فضاپیما ها رو از پایگاه های نزدیک استوا پرتاب می کنن که سوخت کمتری استفاده بشه

مرتضی nvcd
03-10-2007, 05:59
بیشترین جاذبه در سطح زمین وجود داره و جالب اینجاست که اگر به مرکز زمین برید جاذبه وجود نداره .

چرا؟

داشتم مطالب قبلی رو می خوندم دیدم دو تا از دوستان به مطلب من ایراد گرفتند ولی من چون زیاد به این تاپیک نیومدم جواب رو ندیدم.

من منظورم از اون حرف این بود که اگه شما بخواهید زمین رو یه جسم چگال حساب نکنید لایه های بالاتر تو حرکت اثر نداره.وگرنه اگه کل زمین رو در نظر بگیرید مر کز جرم مهمه که خوب وسطه.و هیچ ربطی به ذرات جسم نداره و می تونه تمام نیرو از همون مرکز جرم باشه.

farbod123
03-10-2007, 09:55
بیشترین جاذبه در سطح زمین وجود داره و جالب اینجاست که اگر به مرکز زمین برید جاذبه وجود نداره . پس یعنی بیشترین مقدار در سطح زمین و هرچه از اون به طرف بالا یا مرکز زمین بریم جاذبه کمتر میشه . در سطح زمین هم قطب ها بیشترین جاذبه رو دارن بطوری که سطح زمین اونجا صاف هست یعنی مثل بقیه جاها که زمین انحنا داره نیست چون که شدت جاذبه اونقدر زیاده که زمین صاف شده و روی خط استوا هم کمترین جاذبه رو داره . به همین خاطر اکثر فضاپیما ها رو از پایگاه های نزدیک استوا پرتاب می کنن که سوخت کمتری استفاده بشه

حرف شما اشتباهه دوست من...چون درپوسته دليل زيادي جاذبه, ورود نيروي همه ي لايه هاي زمين(پوسته, گوشته و هسته) به ان است.ودليل صفر بودن جاذبه در مركز زمين وارد نشدن نيروي هيچ يك از لايه ها به ان است...:40: حال اگر ما در سطح يا وسط زمين باشيم بيشترين جاذبه از دور ترين لايه وجريم ترين لايه كه همان هسته ي دروني است وارد مي شود...:31:

Mohammad Hosseyn
03-10-2007, 11:31
بیشترین جاذبه در سطح زمین وجود داره وجالب اینجاست که اگر به مرکز زمین برید جاذبه وجود نداره . پس یعنی بیشترین مقداردر سطح زمین و هرچه از اون به طرف بالا یا مرکز زمین بریم جاذبه کمتر میشه . در سطحزمین هم قطب ها بیشترین جاذبه رو دارن بطوری که سطح زمین اونجا صاف هست یعنی مثلبقیه جاها که زمین انحنا داره نیست چون که شدت جاذبه اونقدر زیاده که زمین صاف شدهو روی خط استوا هم کمترین جاذبه رو داره . به همین خاطر اکثر فضاپیما ها رو ازپایگاه های نزدیک استوا پرتاب می کنن که سوخت کمتری استفاده بشه

رضا جان فکر کنم از اول تا آخر حرف شما اشتباه بود . (البته توهین نشه . هر کسی ممکنه اشتباه متوجه بشه .)

ببینید علت اینکه فضاپیما ها رو از استوا پرتاب می کنن به خاطر اثر کوریولیس و خروج از مرکز هست که بیشترین شتاب اولیه رو در این منطقه از زمین می شه به جسم در حال پرتاب داد (زیاد ربطی هم به این بحث نداره !)
دوم اینکه علت صاف بودن قطب ها بخاطر پخ تر شدن استوا در مراحل اولیه تشکل زمین ( وقتی که سطحی تقریبا مایع داشته ) . این هم مربوط به خروج از مرکز می شه . و البته صاف بودن و نبودن هیچ تاثیری در میزان گرانش وارده بر شما نداره . چون زمین در استوا پخ شده بنابراین فاصله از مرکز زمین در استوا بیشتره و در قطب ها هم فاصله کمتر . بنابراین میزان جاذبه در قطب بیشتر و در استوا کمتر هست .
اینکه در زیر زمین جاذبه وجود نداره رو من اصلا نشنیدم و اصلا توجیه علمی نداره . اگه ماهیت جاذبه رو درک کرده باشید متوجه می شید که این حرفتون اشتباه محضه .

البته بازم می گم یگ وقت توهین نشه . حدف یادگیریه . من هم در خیلی از موارد اشتباه فکر می کنم .
با تشکر .

مرتضی nvcd
03-10-2007, 15:53
.........البته بازم می گم یگ وقت توهین نشه . حدف یادگیریه . من هم در خیلی از موارد اشتباه فکر می کنم .
با تشکر .

چرا ناراحت بشه؟

ما خودمون بعضی وقتها یه گافهایی می دادیم خفن تر از همه.حالا باز شاید دوستمون دلیل دیگه ای بیاره.

ما که منتظریم

DiDiSks
15-10-2007, 20:30
نیروی گرانش زمین در پوسته هر لحظه مقدارش متفاوت میشه(البته به مقدار کم)حتی در بعضی وقت ها جاذبه0 میشه ولی در کل جاذبه در سطح پوسته یکسان و مقدار اون با افزایش عمق بیشتر میشه

aftabparast1010
27-11-2007, 15:37
طبق محاسباتی که انجام شده و من فقط از شرح آن مطلع هستم، وقتی که ما به سمت داخل زمین حرکت می کنیم، می توانیم بگوییم که گرانش وارد شده به ما فقط توسط زمین منهای قسمتی قسمتی از که با دایره ای عمود بر شعاع زمین به مرکز محل ما جدا می شود، می باشد که مقدار آن برابر است با گرانش بر روی سطح زمین.file:///C:/Documents%20and%20Settings/a/My%20Documents/99990.JPG