PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اوسیلوسکوپ با 90 led !!!!

p30pro
15-09-2007, 23:08
سلام به همگی
امید وارم تازه وارد ها رو پذیرا باشید :10:

من تعدادی کتاب از سال 77 بدست آوردم که در آن زمان با تیراژ بسیار کم چاپ شد امات کتاب فوق العاده ای هست مدارات جالبی داره از جمله همین اوسیلوسکوپ
منبع اصلی این مطلب ماله یه مجله به زبان دانمارکی هست اما من تونستم این اوسیلوسکوپ رو به راحتی بساز م
همچنین قطعاتش به راحتی توی قم پیدا شد چه برسه به تهرانی ها
این مدار فوق العلاده تمام کار های یک اوسیلوسکوپ رو انچجانم مید فقط محدوده ی ولتاژ و فرکانسش پایینه
حد اکثر 100 ولت و 10000 هرتز ...
این مدار از 3 آی سی و چند تا هم خازن و مقاومت ساخته شده به همراه 90 ال ای دی
که مدار ساده ای هم داره که می شظه با لامینت و ماژیک راحت رسمش کرد باور نمی کنید:18: یه چند ساعت صبر کنید تا عکس ها رو با توضیحات کامل بزارم تو این تاپیک چند ساعت ....:20:

desertwolf
16-09-2007, 03:11
منهم یه جا تو یه کتاب که خیلی قدیمی نبود، یه مدار دیدم برای تبدیل تلویزیون به اسیلوسکوپ!

p30pro
16-09-2007, 18:19
سلام
ببخشید دیر شد

اینم نقشه ها و لیست قطعات
نقشه

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدلیست قطعات

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

امشب می خوام یه نقشه ی کلید لمسی براتون بزارم که با یک بار لمس کردن سیم رله رو وصل و با بار دیگه رله رو قطع می کنه فقط با 3 ترانزیستور
شعار ما:ساده ارزان پر کاربرد

hadi_joulaee
19-09-2007, 09:45
مدار این اوسیلوسکوپ رو من تو کتاب "مجموعه مدارات برای جوانان" که واسه بخت آور بود دیدم.
به نظر منم کتاب جالبیه و مدارات جالبی توشه!

_H2_
19-09-2007, 10:22
سلام
من بیشتر دوست دارم نقشه اش را ببینم، نقشه اش را ندارید؟؟؟؟

h_zaman06
20-09-2007, 21:35
این نقشه در کتاب مجموعه مدارات برای جوانان جلد 3 بود که به دلیل استقبال از اون توی جلد 4 هم اومد البته با تغییراتی ( مثلا 5 میل شدن ال ای دی ها ) این مدار تو جشنواره خوارزمی هم جایزه گرفته

مدار بسیار جالبی هست

نقشه اون هم الان براتون میزارم:46:

h_zaman06
20-09-2007, 21:39
اینم عکس نقشه

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

h_zaman06
20-09-2007, 21:40
اگه با اون نشد این لینک مستقیم هست
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

behzadshams
21-09-2007, 17:09
مدار جالبيه
ما ساخته بوديم جواب داد. بسازين جالبه

_H2_
22-09-2007, 10:12
سلام
از بابت نقشه ممون.
جالب توجه بود ولی ...

.... این مدار تو جشنواره خوارزمی هم جایزه گرفته

این دیگه عجیبه!!!! :18::18::18:
یعنی به همین الکی الکی و با این مدارات ساده در پیتی جایزه میدن!!!!! :18::18::18:
آقا، بروبچ کسی نمیاد بریم یک کم جایزه جارو کنیم؟! :31::31::31:

h_zaman06
23-09-2007, 10:53
البته این تو سال 70 - 71 در جشنواره خوارزمی جایزه گرفته

اون موقع حتما طرح درست حسابی نبوده

در ضمن به عمل کار برآید

_H2_
23-09-2007, 15:29
سلام

در ضمن به عمل کار برآید
آخه ای جوان رشید، چیه به عمل کار برآید؟؟؟!!!! :10:
درست کردن چراغ چشمک زن، جایزه داره؟؟!!

یاد فرمایش یکی از دوستان در سایت برنامه نویسی dotnetsource افتادم که راجب پورتال ملی بود، خیلی جالب توجه بود و حیفم آمد اینجا بروبچ نخوانند :31::31::31:جالب است :46:

... يکي از نمونه هاش رو هم که چند شب پيش اخبار نشون داد يک جوان مبتکر اهل .... توانسته بود يک فرغون موتور دار بسازد! جل الخالق! ....
....
....ياد اون جوان مبتکري افتادم که فرغون موتور دار ساخته بود ؛ پيش خودم فکر کردم اگه منم بيام روي اين فرغون موتور دار يک پخش بذارم فردا اخبار ميگه : جوان مبتکر توانست فرغون موتور دار ضبط دار بسازد و همينطور يکي بياد روي اين چيزي که من ساختم يک آئينه سوار کنه اخبار ميگه جوان مبتکر توانست فرغون موتور دار ضبط دار آئينه دار بسازد و قص علهذا...

و بعد خودم یاد یک سری ابتکارات افتادم که از اخبار شنیدم!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
یک مبتکر ایرانی شناور کولر الکترونیکی طراحی که با کاهش سطح آب پمپ، مخزن کولر را پر میکند!!!
واقعاً هر کسی که دو تا کتاب بچه گانه الکترونیکی دیده باشد، دویست بار مدار سنجش سطح مایعات را دیده! این واقعاً ابتکاره یا اختراع؟؟!! یعین این مدار واقعاً به سادگی یک چراغ چشمک زن است.
یا از رادیو:
جوان مبتکر ایرانی دستگاهی طراحی کرد که کارت سوخت درونش قرار میگیرد و در صورت حرکت و فقدان کارت به راننده هشدار میدهد که کارت را جا گذاشته!!!!!!!!!!
نمیدانم برای چه این ابتکار مرا یاد زمان دبستان می اندازد که یک چراغ با باتری و دو پونز می ساختیم و با اتصال یک فلز به دو آهن چراغ روشن میشد!

mta1795
04-10-2007, 03:15
اسیلوسکوپ 10000 هرتزی یه اسباب بازیه
شاید بتونید با عوض کردن قطعاتش با نوع فرکانس بالای اون کارش رو بهتر کنید.ولی یه توصیه: بهتر دنبال ساخت وسایل اندازه گیری اونم از نوع فرکانس بالا نریم چون خیلی بدبختی داره وسایلش هم به سادگی گیر نمیاد.
ولی اگه بشه با یه ای تو دی فرکانس بالا اطلاعات رو به یه کامپیوتر داد میشه امیدوار بود با یه برنامه اونها رو پروسس کرد. به هر حال اگه کسی تجربهای در زمینه داره بگه....

_H2_
04-10-2007, 10:32
سلام
البته من مدار فوق را نفی نمیکنم و به نظرم جالب هم است. (4017 + 3914 !)
و در مورد بالا رفتن فرکانس در مدار فوق هم فکر نکنم کار خوبی بتوان کرد، چون Ic های مبدیل آنالوگ به دیجیتال معمولاً برای مصارف عای هستند و برای اسیلوسکوپ بسیار کند عمل میکنند (که در حال حاضر وظیفه اش را 3914 بر اهده دارد که میتوان گفت ساده ترین مبدل آنالوگ به دیجیتال است) ، مشکل فوق برای مداری که بخواهد به رایانه هم وصل شود پیش می آید، اول باید یک Ic مبدیل آنالوگ به دیجیتال با سرعت بالا پیدا کرد که بلا شک کم یاب و گران قیمت خواهد بود.

mohsen++
04-10-2007, 21:07
سلام

آخه ای جوان رشید، چیه به عمل کار برآید؟؟؟!!!! :10:
درست کردن چراغ چشمک زن، جایزه داره؟؟!!

یاد فرمایش یکی از دوستان در سایت برنامه نویسی dotnetsource افتادم که راجب پورتال ملی بود، خیلی جالب توجه بود و حیفم آمد اینجا بروبچ نخوانند :31::31::31:جالب است :46:

و بعد خودم یاد یک سری ابتکارات افتادم که از اخبار شنیدم!
یک مبتکر ایرانی شناور کولر الکترونیکی طراحی که با کاهش سطح آب پمپ، مخزن کولر را پر میکند!!!
واقعاً هر کسی که دو تا کتاب بچه گانه الکترونیکی دیده باشد، دویست بار مدار سنجش سطح مایعات را دیده! این واقعاً ابتکاره یا اختراع؟؟!! یعین این مدار واقعاً به سادگی یک چراغ چشمک زن است.
یا از رادیو:
جوان مبتکر ایرانی دستگاهی طراحی کرد که کارت سوخت درونش قرار میگیرد و در صورت حرکت و فقدان کارت به راننده هشدار میدهد که کارت را جا گذاشته!!!!!!!!!!
نمیدانم برای چه این ابتکار مرا یاد زمان دبستان می اندازد که یک چراغ با باتری و دو پونز می ساختیم و با اتصال یک فلز به دو آهن چراغ روشن میشد!

هر چیزی که اختراع میشه یا ابتکار به حساب میاد لزومی نداره پیچیده باشه مهم ایده و نوآوری هستش مثلا یکی اومده دوتا دکمه لاستیکی پشت چسب دار درست کرده که به گوشی تلفن بچسبونن تا وقتی گوشی رو بدون دست نگه میدارن رو شونه سر نخوره .
نمیشه گفت چون این یه کار ساده ای بوده اختراع نیست .
ولی اینکه یکی یه چیزی کپی کنه هو و جنجال کنه چهار تا دروغ هم چاشنی کار کنه که برای اولین بار ساخته شده به رسانه ها راه پیدا کنه اگه هم در کوتاه مدت برای اون نفر چیزی بیاره مطمئنا در آینده یا حتی همون موقع برای افراد اهل فن جز یک دروغگو و متقلب فرد دیگری نخواهد بود .
مساله دیگه ای هم وجود داره اینکه اون اختراع یا ابتکار باید مفید باشه مثلا گاهی اوقات پیچیده کردن و الکترونیکی کردن یه سیستم عوض اینکه کارایی اونو زیاد کنه باعث خرابی بیشتر اون میشه به عنوان مثال یه زمانی دکمه های آسانسور رو لمسی کرده بودند بله با این کار خرابی دکمه ها تقریبا صفر شد ولی در اثر رطوبت یا گاز های یونیزه هنگام آتش سوزی این دکمه ها دچار خطا می شدند و گاهی خسارت جانی به بار می آوردند

behzadshams
11-10-2007, 15:19
سلام
از بابت نقشه ممون.
جالب توجه بود ولی ...

این دیگه عجیبه!!!! :18::18::18:
یعنی به همین الکی الکی و با این مدارات ساده در پیتی جایزه میدن!!!!! :18::18::18:
آقا، بروبچ کسی نمیاد بریم یک کم جایزه جارو کنیم؟! :31::31::31:

حالا كجاشو ديدي؟
برو تو سايت جشنواره طرحهاي رتبه هاي اول رو نگاه كن خندت ميگيره. (البته بعضياشون انصافاً محشره)
طرحهاي در پيتي تر از اين هم مقام آوردن. به نظر من همش پارتي بازيه. اگرم پارتي بازي نباشه مسئولينش يه سري بي سواد هستن.

براي اين كه فكر نكنيد همينجوري رو هوا دارم حرف ميزنم لازمه خدمتتون عرض كنم كه ما خودمون پارسال يه طرح برديم كه در همون مرحله دفاعيه اول مردود اعلام شد (البته طرح زياد مفصلي نبود و حذف شدن حقش بود) اما بحث بين ما و متخصصين (!!) گرامي بسيار جالب توجه بود. نميتونم توصيف كنم ولي اينقدر چرت و پرت گفتن كه ما از جلسه زديم بيرون. شرط مي بندم حتي به خودشون زحمت نداده بودن يه بار طرح ما رو بخونن چه برسه برن در موردش استعلام كنن كه ببينن قبلاً بوده يا نه !!!

نميدونم....... شايد من اشتباه ميكنم يا چون طرحمون ضعيف بود بايد اينطوري ميشد و يا اون آقايون فقط به پست ما خورده بودن.. اما از من به شما نصيحت:
اگه طرحي در ذهن داريد و فكر ميكنيد كه خنده داره... اصلاً معطلش نكنيد و بريد ثبت نام كنيد. كي به كيه..... شايد اول شديد!!! :20:

موفق باشيد

Morteza4SN
19-10-2007, 10:20
ولي باور كنيد اون زمان كه اين طرح به جشنواره رفته بود فقر شديدي در اين زمينه بين جوانان وجود داشت ، به قول محمود بخت آور آدم يك چشم در شهر كورها پادشاست.

در كل بايد هم اين طرح ها الان شبيه يك كاردستي بچه گانه بياد !‌ شما هم كه خيلي به روزيد رفتيد سراغ كتب تاريخي !

irag72870
07-03-2009, 23:01
با سلام خدمت دوستان
من نقشه این اسیلسکوپ رو از کتاب بخت آور پیدا کردم که با نقشه ای که شما گذاشتید کمی فرق داره. حالا مشکل من اینه که ال ای دی سطر پایین فقط جاروب میکنه وبا تغییر پتانسیومتر تغییری در سطرها ایجاد نمیشه(بالا پایین نمیشه. اماسرعت جاروب کم وزیاد میشه). به نظر شما مشکل کجاست؟ تا حالا 10بار مداررو چک کردم اما به جایی نرسیدم.البته این کتاب های بخت آور یه ایرادهایی هم داره مثلا تو توضیحات نوشته 7 تا جمپر داره اما رو برد جای 9 تا جمپر هست. دوستان اگه میتونند منو دراین مورد راهنمایی کنند.

_H2_
07-03-2009, 23:59
سلام

مثلا تو توضیحات نوشته 7 تا جمپر داره اما رو برد جای 9 تا جمپر هست
متاسفانه کتابهای زیادی دیده ام که در مورد نقشه مدارات ایرادات جدی داشتند...
مثلاً یک مورد طرف خودش دستی چیزی کشیده بود و حتی قطبهای تغذیه مدار را هم مشخص نکرده بود !!!
ولی پیشنهاد میکنم سلسله کتابهای 300 مدار کانون نشر علوم را نگاهی بیاندازید، بی ایراد نیستند ولی خیلی کم مشکل دارند.

به نظر شما مشکل کجاست؟ تا حالا 10بار مداررو چک کردم اما به جایی نرسیدم
دوست عزیز، این تاپیک خیلی قدیمی است و تصویر نقشه ای هم که کاربر h_zaman06 در پست 7 و 8 گذاشته بودند دیگر باز نمیشود و موجود نیست، ضمن آنکه اگر موجود میبود هم نقشه شما انگار کمی تفاوت دارد...
اینطوری گمان نمیکنم کسی بتواند کمک کند ...

اگر میتوانید نقشه اصلی مدار را به نوعی اسکن کنید یا با دوربین عکس بگیرید و... و آپلود کنید، تا حداقل بتوان صحت نقشه اولیه را مشخص کرد و چیزی برای چک کردن وجود داشته باشد، یا بتوان حدس زد شما احتمالاً کجای مدار را اشتباه ساخته اید و یا چه قطعه ای ایراد دارد که همچین مشکلی پیش آمده.

حالا مشکل من اینه که ال ای دی سطر پایین فقط جاروب میکنه وبا تغییر پتانسیومتر تغییری در سطرها ایجاد نمیشه(بالا پایین نمیشه. اماسرعت جاروب کم وزیاد میشه)
منظورتان این است که بقیه LED ها روشن نمیشوند؟
اما فرکانس تغییر میکند؟

یا سطح پیک ولتاژ نمونه ورودی بسیار پایین است، یا مقادیر مقاومتهای تایین کننده جریان ثابت IC مبدل و یا مقاومت های تنظیم سطح سیگنال ورودی صحیح نیست...

rezaiust1
17-04-2011, 10:53
salam naghseh az in madar ra nadarid

dashkarim
07-01-2013, 12:56
یادش بخیر خیلی وقت پیش ساختیمش ولی ای سی lm3914پیدا نمیشد به سختی پیدا کردیم خیلی جالب بود.

شوکاری
19-06-2013, 12:19
سلام من نتونستم مدار اسیلوسکوپLEDرو پیدار کنم استادمون پروزه بهم داه تادرستش کنم بلد هم نیستم یکی راهنماییم کنه با تشکر:n28::n28::n28::n28::n28::n28:

khafan8288
19-06-2013, 12:32
سلام من نتونستم مدار اسیلوسکوپLEDرو پیدار کنم استادمون پروزه بهم داه تادرستش کنم بلد هم نیستم یکی راهنماییم کنه با تشکر:n28::n28::n28::n28::n28::n28:

من تویه یه انجمن دیگه دیدم
خواستی پ خ بده لینکشو بهت بدم

شوکاری
20-06-2013, 20:49
سلام من کتاب آقای بخت اور رو دارم کتاب در سال1380به چاپ رسیده و پایه های آی سی هاشم مشخص نیست و خوب توضیح نداده من مشکل دارم توش و باید یه گزارش کارم بنویسم نمی دونم چی بنویسم ایمیلم kh.r_asal@yahoo.comلطفا یکی کمکم کنه؟

barabapa_s
02-03-2015, 23:42
من تویه یه انجمن دیگه دیدم
خواستی پ خ بده لینکشو بهت بدم

میشه لینک اون انجمن رو به من هم بدین؟

alitoos23
18-02-2016, 14:34
هر کی ادامش می خواد تشکر کنه تا تا بفرستم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]