PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد Boot.ini

mostafa.newview
06-09-2007, 01:39
با سلام
چرا حتي بعد از كپي كردن اين فايل بر روي فلاپي بازهم قادر به مشاهده آن نيستم.
براي يك سيستم كه اين فايل را از دست داده بود با دستور XCopy روي فلاپي انتقال دادم اما نمي دونم چرا بازهم ديده نمي شه. لطفا راهنمايي كنيد.
متشكرم

ADRIEN
06-09-2007, 02:14
سلام
اول از همه چيز مواظب باش
بعدش boot.ini در اولين درايو(جايي كه اولين ويندوز نصب شده) و بصورت هيدن وجود داره كه تو cmd براي ديدنش مينويسي dir /a
براي ديدن محتوياتشم ميتوني بنويسي type boot.ini

اما ميتوني از پيكر بندي سيستم اجراش كني بعد در جاي ديگه سيوش كني و بعد از اعمال تغييرات دوبره restore كني
همچنين ميتوني براي ديدن بجز از cmd از رجيستري(تو Run...بنويس regedit
حالا به مسير زير برو
Hkey_current_user\software\microsoft\windows\curre ntversion\explorer\advanced
حالا در سمت راست به دنبال مقداري به اسم ShowSuperHidden از نوع dword بگرد و مقدارش رو از صفر به 1 تغيير بده(اگرم ShowSuperHidden رو نيافتي يه كليك راست بعدشم new>dword value بعد اسمش رو كه ميدوني چي بزاري مقدارشم كه يك)
حالا يه لاگآف ميكني و ميري به جايي كه ويندوزت نصب هست ديگه به راحتي به boot.ini دسترسي مستقيم داري
اما در edit كردنش مواظب باش
سوالي بود در خدمتيم

toadstool
06-09-2007, 02:35
سلام
اول از همه چيز مواظب باش
بعدش boot.ini در اولين درايو(جايي كه اولين ويندوز نصب شده) و بصورت هيدن وجود داره كه تو cmd براي ديدنش مينويسي dir /a
براي ديدن محتوياتشم ميتوني بنويسي type boot.ini

اما ميتوني از پيكر بندي سيستم اجراش كني بعد در جاي ديگه سيوش كني و بعد از اعمال تغييرات دوبره restore كني
همچنين ميتوني براي ديدن بجز از cmd از رجيستري(تو Run...بنويس regedit
حالا به مسير زير برو
Hkey_current_user\software\microsoft\windows\curre ntversion\explorer\advanced
حالا در سمت راست به دنبال مقداري به اسم ShowSuperHidden از نوع dword بگرد و مقدارش رو از صفر به 1 تغيير بده(اگرم ShowSuperHidden رو نيافتي يه كليك راست بعدشم new>dword value بعد اسمش رو كه ميدوني چي بزاري مقدارشم كه يك)
حالا يه لاگآف ميكني و ميري به جايي كه ويندوزت نصب هست ديگه به راحتي به boot.ini دسترسي مستقيم داري
اما در edit كردنش مواظب باش
سوالي بود در خدمتيم

دوست عزيز چرا اينقدر بچه رو مي پيچوني ؟؟؟؟؟ :31::10:

ببين دوست عزيز فايل boot.ini در اولين پارتيشن هاردت به صورت hidden وجود داره ولي چون يك فايل

سيستمي هم هست تو در حالت عادي اونو نمي بيني حتي اگه Show hidden files and folders

رو هم انتخاب كني باز هم نمي بيني چون يك فايل سيستمي هست حالا راحت ترين راه براي نمايش فايلهاي

سيستمي اينه كه توي همون folder options تيك مربوط به مخفي كردن فايلهاي سيستمي رو ور داري البته بايد

گزينه Show hidden files and folders رو هم انتخاب كرده باشي

مثل شكل زير

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

البته اگه اين فايل رو خراب كني ديگه ويندوزت بالا نمياد پس مواظب باش

ADRIEN
06-09-2007, 11:10
من كلي گفتم

shahin666
06-09-2007, 12:40
اگرمدتي زيادي است كه از ويندوز استفاده مي كنيد ممكن است به هنگام روشن كردن كامپيوتر با مشكل بوت نشدن سيستم عامل مواجه شده باشيد در اين موارد اولين كاري كه ممكن است انجام دهيد نصب مجدد ويندوز است كه مشكل شما را بصورت قطعي حل ميكند اما براي اين مسئله راه حل منطقي تر نيز وجود دارد.
پيغام هاي خطا ي كه معولا در اين موارد مشاهد ميشود مربوط به از دست رفتن يا آسيب ديدن فايل هاي ضروري ويندوز است كه دراين ميان دو فايل ضروري ntldr وboot.ini اهميت بيشتري دارند.
اگر بعد از روشن كردن كامپيوتر و شنيدن بوق تاييد بايوس مبني بر سلامت سخت افزار كامپيوتر با پيغام از دست رفتن يا آسيب ديدن يكي از دو فايل فوق مواجه شده ايد بار ديگر سيستم راه اندازي كنيد و اين بار در ابتداي راه اندازي كليد F8 را پايين نگه داريد تا صفحه اي با چند گزينه به شما نشان داده شود
ابتدا گزينه Good Configuration Last Know را انتخاب كنيد و كليد اينتر را بزنيد اين عمل باعث مي شود تا رجيستر ويندوز به آخرين حالتي كه سيستم عامل در آن زمان سالم بوده است برگردد اما اين روش ممكن است در برخي موارد جواب ندهد و كاربر دوباره با همان پيغام خطاي قبلي مواجه شود در اين صورت همان مراحل قبل را تكرار و اين بار Safe Mode را انتخاب كنيد بعد از بالا آمدن در اين حالت كه علامت مشخصه آن نوشتن كلمه Safe Mode در چهار گوشه صفحه نمايشررزوليشن(Resolution) و عمق رنگ پايين است .مسير زير را دنبال كنيد:
Start/All Programs/Accessories/System Tools/System Restore
سپس با استفاده از ابزار System Restore كامپيوتر خود را به وضعيتي كه سيستم شما در آن وضعيت بدون اشكال كار ميكرده است برگردانيد البته اگر چنين وضعيتي در هنگام سالمت كامپيوتر توسط شما ايجاد شده باشد و به عبارتي ديگر شما System Restore را فعال كرده باشيد براي آگاهي بيشتر در اين مورد اين مطلب را بخوانيد اما اگر شما System Restore را فعال نكرده باشيد اين روش نيز جواب نمي دهد تنها راه چاره در اين موراد استفاده از ديسك نجات براي ويندوز است. اگر تا به حال اين ديسكت را نساخته ايد بهتر است درزمان سلامت سيستم عامل آن را بسازيد .
طرز ساختن ديسكت نجات:
يك ديسكت سالم فرمت شده 1/44 مگابايتي را درون درايو مربوطه قرار دهيد سپس از منوي start پنجره Run را باز و عبارت cmd را تايپ كنيد و كليد اينتر را بزنيد .حالا در پنجره باز شده به ترتيب دستورات زير را تايپ كنيد و بعد از تايپ هر خط كليد enter را بزنيد:

Xcopy c:boot.ini a:/h
Xcopy c:ntdetect.com a:/h
Xcopy cntldr a:/h

توجه داشتيد باشيد كه ‍C برخلاف موارد مشابه ديگر در اينجا نام درايو يا پارتيشني نيست كه ويندوز شما بر روي آن نصب است بلكه نام درايوي است كه كامپيوتر از آن بوت ميشود بنابراين C ثابت است و اگر فرضا ويندوز xp شما در پارتيشن D نصب شده نبايد حرف D را تايپ كنيد اكنون با تيپ دستور exit و زدن كليد اينتر از اين پنجره خارج شويد حال ديسك شما اماده استفاده است و به هنگام بروز هر گونه مشكل در بوت و راه اندازي سيستم ديسك را درون درايو قرار دهيد و بايوس را طوري تنظيم نماييد كه كامپيوتر از فلاپي بوت شود . اگر مراحا را درست انجام داده باشيد هم اكنون بايد ويندوز بالا بيايد .
هر گاه بخواهيد براي راه اندازي سيستم از فلاپي استفاده نكنيد و سيستم مستقيم از روي هارد بوت شود بايد عكس مراحا قبل را تكرا كنيد يعني به محيط cmd برويد و در جلوي خط فرمان تايپ كنيد :
Xcopy a*.*c:/h
اكنون سيستم شما تعمير شده است و ديگر نيازي به فلاپي ندارد همچنين در موارد كاملا خاص كه ممكن است ديسكت بوت به شما جواب ندهد مجبورهستيد از كنسول رفع عيب مايكروسافت يه به عبارتي Cansole Recovery استفاد كنيد بدين منظور بهترني روش اين است كه سي دي ويندوز xp را كه قابليت بوت شدن دارد درون درايو قرار دهيد و بايوس را طوري تنظيم كنيد كه از روي سي دي بوت شود سپس بعد از شنيدن بوق تاييد بايوس به مشاهده پيغام Press any key to boot from CD كليدي را فشاردهيد تا عمليات بوت آغاز شود حال صبر كنيد تا عمليات آماده سازي اوليه سيستم تكميل شود پس از آن و در مرحله بعد در صفحه معروف Welcome كليد R را بزنيد تا پروسه عملكرد كنسول رفع عيب آغاز شود .
در اينجا با تايپ شماره سيستم عامل مورد نظر براي رفع عيب كه در صفحه نمايش داده ميشود و همين طور تايپ كلمه عبور مدير سيستم در صورت وجود دارد وارد كنسول مي شود در جلوي خط فرمان با تايپ كلمه help و زدن اينتر ليست دستورات قابل استفاده نمايش داده ميشود.

mostafa.newview
06-09-2007, 23:53
خيلي استفاده كردم.
متشكرم

dariush75
07-09-2007, 00:40
سلام به همه این اولین پستی هست که در بخش کامپیوتر میزنم.امیدوارم مدیران مشکل من رو حل کنند؟
دوستان چند روز پیش مجبورشدم ویندوز رو عوض کنم 40روزی از عمرش گذشته بودولی چون برنامه هایی زیادی نصب کرده بودم یه کم بد کار میکرد و آخریها هم موقع بالا اومدن دیر بالا میامد و پیغامی میداد که فلان فایل رو نمیتونم پیدا کنم.این رو هم حدث میزنم به علت نصب برنامه های زیاد میدانم.
بالاخره عوض کردم و دوباره همون ویندوزی که قبلا ازش استفاده میکردم رو ریختم و برنامه های پایه ای قبلی مثل:فتوشاپ سی اس 2 پک ویستا ورژن 1.6 و پی سی سویت و مسنجر و تم ساز اریکسون وفایر فوکس ودوتا دانلودرو آنتی ویروس هم NOD 32 آپدیت شده.
اما در کمال تعجب دیدم که قبلا که همین نرم افزار ها نصب بود موقع بوت شدن اونجایی که آرم ویندوز میاد و خط بوت میاد و میره قبلا 4الی 5خط بود در حالی که الان11الی12خط طول میکشه و کلا ویندوز دیر میاد.:18:
هرکاری که شما بگید انجام دادم از پنجره startup msconfig تا نرم افزارهای بهینه سازی سیستم ازپنجره BOOt INI msconfigکوکی هاو تی ام پی هارد دیسک رو هم با دیسکیپر 2007 دیفرگ کردم .هر کاری کردم نشد.پک رو پاک کردم باز هم نشد .
خلاصه دوباره ویندوز ریختم همه برنامه ها رو این دفعه با احتیاط ریختم و هر کدوم رو که میریختم یه بار ریست میکردم .:2:
فقط در نصب نرم افزارهای آخری 3 یا 4 خط اضافه میشد.در حالی که این نرم افزارها قبلا هم نصب بود واین مشکل رو نداشتم.ازهمین پنجره BOOT INI msconfig ضمنن دست کاری کردم ولی باز هم نشد بی خیال شدم چند ساعت بعد روشن کردم یه خورده دوباره کار کردم (با اینترنت)بعد از یک ساعت ریست کردم در کمال تعجب به 3خط رسیت ولی صبح که روشن کردم دوباره اومد بالا.خسته شدم دوباره ویندوز عوض کردم(حرصم در اومد اینبار پک هم نریختم ولی دوباره همون هست.رم ها رو هم چک کردم در آوردم و دوباره جا زدم .کل سیستم رو هم با آنتی ویروس آپدیت شده چک کردم.حالا اگر کسی از دوستان میتونه یه نظر بده
مشخصات سیستم :
Main board 867 giga
Ram512 (2 256 king stoon
VGA:256 ATI
HDD:160 Sata
CPU:3.00 GHz
ویندوزی هم که نصب هست:service pack 2
version 2006
نرم افزارهای که ریختم رو هم بالا توضیح دادم.
خسته شدم اینقدر نوشتم .ببخشید اگر این همه حرف زدم معذرت میخواهم اگر اینجا هم جایش نبود .ببخشید.:11:
تو رو به خدا یکی کمک کنه اعصابم خورد میشه وقتی این سیستم اینقدر دیر میاد بالا.:10::46:

0o1
07-09-2007, 01:26
آقا داریوش ممکنه این مشکل از فایل سیستم درایوات باشه. یعنی مثلا قبلا fat32 بوده حالا شده ntfs یا برعکسش. البته این فقط یه احتماله. من قبلا شنیده بودم که فایل سیستم ntfs سرعت بوتش کندتر از fat32 هست.

البته برای من هم قبلا این مشکل پیش اومده بود برام که فهمیدم از درایور کارت گرافیکم هست. با اینکه همیشه همونو نصب می کردم و مشکل هم نداشتم . ولی با یه تعویض ویندوز مشکل حل شد.

یه احتمال دیگه هم هست که ممکنه از هارد باشه. شاید مشکل پیدا کرده باشه. سعی کن با این برنامه هایی که سطح هارد رو چک می کنن تست کنی ببینی اروری چیزی پیدا می کنن.

ولی اگه اطلاعات مهمی نداری fdisk کن . احتمالا درست می شه.

dariush75
07-09-2007, 16:20
آقا داریوش ممکنه این مشکل از فایل سیستم درایوات باشه. یعنی مثلا قبلا fat32 بوده حالا شده ntfs یا برعکسش. البته این فقط یه احتماله. من قبلا شنیده بودم که فایل سیستم ntfs سرعت بوتش کندتر از fat32 هست.

البته برای من هم قبلا این مشکل پیش اومده بود برام که فهمیدم از درایور کارت گرافیکم هست. با اینکه همیشه همونو نصب می کردم و مشکل هم نداشتم . ولی با یه تعویض ویندوز مشکل حل شد.

یه احتمال دیگه هم هست که ممکنه از هارد باشه. شاید مشکل پیدا کرده باشه. سعی کن با این برنامه هایی که سطح هارد رو چک می کنن تست کنی ببینی اروری چیزی پیدا می کنن.

ولی اگه اطلاعات مهمی نداری fdisk کن . احتمالا درست می شه.

سلام متشکرم دوست عزیز ولی من داخل بقیه درایوهام کلی اطلاعات و فایل دارم حدود 60گیگ میشه و همه هم مهم هستند. اگر راهی بود که بدون فرمت این کار رو بکنم بهتر بود.

sunrise07
07-09-2007, 17:05
سلام به همه این اولین پستی هست که در بخش کامپیوتر میزنم.امیدوارم مدیران مشکل من رو حل کنند؟
دوستان چند روز پیش مجبورشدم ویندوز رو عوض کنم 40روزی از عمرش گذشته بودولی چون برنامه هایی زیادی نصب کرده بودم یه کم بد کار میکرد و آخریها هم موقع بالا اومدن دیر بالا میامد و پیغامی میداد که فلان فایل رو نمیتونم پیدا کنم.این رو هم حدث میزنم به علت نصب برنامه های زیاد میدانم.
بالاخره عوض کردم و دوباره همون ویندوزی که قبلا ازش استفاده میکردم رو ریختم و برنامه های پایه ای قبلی مثل:فتوشاپ سی اس 2 پک ویستا ورژن 1.6 و پی سی سویت و مسنجر و تم ساز اریکسون وفایر فوکس ودوتا دانلودرو آنتی ویروس هم NOD 32 آپدیت شده.
اما در کمال تعجب دیدم که قبلا که همین نرم افزار ها نصب بود موقع بوت شدن اونجایی که آرم ویندوز میاد و خط بوت میاد و میره قبلا 4الی 5خط بود در حالی که الان11الی12خط طول میکشه و کلا ویندوز دیر میاد.:18:
هرکاری که شما بگید انجام دادم از پنجره startup msconfig تا نرم افزارهای بهینه سازی سیستم ازپنجره BOOt INI msconfigکوکی هاو تی ام پی هارد دیسک رو هم با دیسکیپر 2007 دیفرگ کردم .هر کاری کردم نشد.پک رو پاک کردم باز هم نشد .
خلاصه دوباره ویندوز ریختم همه برنامه ها رو این دفعه با احتیاط ریختم و هر کدوم رو که میریختم یه بار ریست میکردم .:2:
فقط در نصب نرم افزارهای آخری 3 یا 4 خط اضافه میشد.در حالی که این نرم افزارها قبلا هم نصب بود واین مشکل رو نداشتم.ازهمین پنجره BOOT INI msconfig ضمنن دست کاری کردم ولی باز هم نشد بی خیال شدم چند ساعت بعد روشن کردم یه خورده دوباره کار کردم (با اینترنت)بعد از یک ساعت ریست کردم در کمال تعجب به 3خط رسیت ولی صبح که روشن کردم دوباره اومد بالا.خسته شدم دوباره ویندوز عوض کردم(حرصم در اومد اینبار پک هم نریختم ولی دوباره همون هست.رم ها رو هم چک کردم در آوردم و دوباره جا زدم .کل سیستم رو هم با آنتی ویروس آپدیت شده چک کردم.حالا اگر کسی از دوستان میتونه یه نظر بده
مشخصات سیستم :
Main board 867 giga
Ram512 (2 256 king stoon
VGA:256 ATI
HDD:160 Sata
CPU:3.00 GHz
ویندوزی هم که نصب هست:service pack 2
version 2006
نرم افزارهای که ریختم رو هم بالا توضیح دادم.
خسته شدم اینقدر نوشتم .ببخشید اگر این همه حرف زدم معذرت میخواهم اگر اینجا هم جایش نبود .ببخشید.:11:
تو رو به خدا یکی کمک کنه اعصابم خورد میشه وقتی این سیستم اینقدر دیر میاد بالا.:10::46:

از نرم افزارpc medic استفاده كردي؟
ويندوز رو عوض كن از يه مدل ديگه استفاده كن

p_s_m
08-09-2007, 00:26
دوست من براي افزايش سرعت ويندوز از نرم افزار TuneUp Utilities 2007 استفاده كنيد.

در ضمن بسيار مراقب spyware و virus باشيد چون يكي از علايم آنها كندي سرعت سيستم است .

به هيچ وجه از سيدي هاي نرم افزار رايتي استفاده نكنيد.

از يك آنتي ويروس خوب استفاده كنيد.

موفق و پيروز باشيد.

:5::5:

SR72
16-12-2007, 12:51
سلام دوستان عزیز ...
سلام دوستان عزیز ....
من win xp sp2 روی درایو c , و یکی هم رو d داشتم ... حالا که win xp sp1 نصب کردم روی درایو c ... موقع bootup شدن .. دیگه نمیتونم ویندوز ها رو انتخواب کنم .. اوتومات میره تو sp1
البته یه دستکاری هایی تو boot ini کردم ولی نشد ... دوستان خواهشا راهنمایی کنن ... یا کد bootup ini رو بفرستن تا کپیش کنم
ممنون