PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اطلاعاتی در مورد آنتن دهی گوشی های مختلف

time prince
02-09-2007, 15:06
امروز می خوام به سوالی که حتما ذهن همه ی شما رو به خودش مشغول کرده جواب بدم. برای پاسخ به این سوال من گوشی هایی رو که لیستشو میبینین برداشتم و با خودم یک بار بردم بیرون از شهر و در جاهایی که قدرت شبکه بسیار کم بود با زنگ زدن از گوشی ها به همدیگه و تلفن های ثابت آنتن دهیشون رو تست کردم. (یعنی جاهایی که علامت آنتن توی صفحه به حداقل خودش می رسه) و یک بار هم بردم تو جاهای شلوغ شهر که علامت آنتن در حداکثر خودش قرار داره ولی به دلیل تجمع بیش از افراد در زیر یک آنتن نمیشه از شبکه استفاده کرد و مثل بالا دوباره همه رو تست کردم. قبل از شروع مقاله باید از دوستانی که گوشی هاشون رو برای انجام دادن تست ها در اختیارم گذاشتن تشکر کنم: دست همتون درد نکنه و خیلی ممنون.
لیست گوشی ها:
اریکسون:T20
سونی اریکسون: K700i, K500i, S700, P800, T610, T68i
نوکیا: 6630، 6600،2600،1100، 7610، 2650،3310، 6610
زیمنس:CX65

نکته ی اخلاقی! : در واقع و در کاربرد روزمره و درون شهری تفاوت محسوسی بین آنتن دهی گوشی ها وجود ندارد و با تقریب خوبی می توان همه را یکسان در نظر گرفت. ولی من برای اینکه همه رو روشن کنم این تستها رو انجام دادم تا بالاخره جواب دقیق و کاملی برای این سوال همیشگی پیدا کنم.

نکته ی تعجب برانگیز: خط های آنتن توی صفحه ی گوشی کاملا نسبی است و اصلا ربطی به میزان قدرت گوشی ندارد!! به عنوان مثال به طور نسبی همیشه تعداد خطهای آنتن در گوشی ها ی سیمبیان کمتر از بقیه است: در جایی که 6630 نصف 6610 آنتن نشان میداد هیچ تفاوتی در کیفیت مکالمه دو گوشی مشاهده نشد. در ضمن خطهای آنتن در گوشی های سونی اریکسون به سرعت زیاد و کم می شوند که بیشتر به دلیل نوع نرم افزار این گوشی هاست تا تغییر در میزان آنتن دهی (در این گوشی ها display به سرعت آپدیت می شود)

نکته ی خرید: صرفا با توجه به مارک گوشی نمی توان گفت آنتن دهی آن خوب یا بد است، بلکه در محصولات یک شرکت بالا و پایین زیاد وجود دارد. مثلا در بررسی ما بهترین انتن دهی مربوط بود به K700i از سونی اریکسون و بدترین هم مربوط به همین شرکت: S700

نکته ی بهداشتی: همانطور ک در کاتالوگ اکثر گوشی ها هم ذکر شده وقتی گوشی ها در محل هایی قرار می گیرند که سیگنال ضعیف است از قدرت بیشتری برای برقراری ارتباط با شبکه بهره میگیرند. وقتی من که بیشتر از پانزده تا گوشی رو روی صندلی جلوی ماشین گذاشته بودم و از شهر بیرون می رفتم اینقدر نویز روی ضبط ماشین ایجاد شد که مجبور شدم خاموشش کنم! بنابراین اولا وقتی از شهر بیرون میرین گوشی رو از بدنتون دور کنین یا حتی خاموشش کنین و در ضمن موقع صحبت کردن گوشی رو طوری بگیرین که دستتون آنتنشو پوشش نده.

خوب حالا بریم سراغ ریز نتایج:
اول از همه تنها گوشی زیمنسی که با خودم برده بودم اینقدر ضعیف عمل کرد که اصلا در نتایج به حسابش نمیارم!
خوب، مقام اول به طور مطلق تعلق می گیرد به k700i از سونی اریکسون! واقعا عالی بود. در جایی که گوشی ای دیگه No network بودن با این گوشی میشد تماس گرفت و صحبت کرد! صد آفرین به سونی اریکسون.
T20 هم از اریکسون در کل نمایش خوبی داشت و به ما ثابت کرد در چند سال گذشته گوشی ها از لحاظ آنتن دهی اصلا بهتر نشده اند. پس گوشی های قدیم خودتون رو حفظ کنین! گوشی های جدید آش دهنسوزی نیستند. K500i و T68iهم در همین رده قرار میگیرند.
گوشی های نوکیا تقریبا آنتن دهی مشابه و خوبی دارند. و تفاوت چندانی بین 1100و6630 که حدود 300 هزار تومن اختلاف قیمت دارند از این لحاظ مشاهده نشد. به جز 3310 که خوب عمل نکرد. شاید بتوان گفت 2600 هم کمی پایین تر از بقیه قرار می گیرد.
اما گوشی های اندکی قدیمیتر سونی اریکسون نظیر T610 محبوب و P800 نمایش خوبی نداشتند و حتی از اینها ضعیف تر S700 بود که انتظار میرفت این گوشی با توجه به اینکه همزمان با K700i عرضه شده بود از آنتن دهی خوبی برخوردار باشد که نتایج تست نا امید کننده بود.
در پایان در یک جدول به تمام گوشی ها نمره میدم
k700i سونی اریکسون 10
T68i، K500i سونی اریکسون 9.5
6630، 6600،1100، 7610، 2650،6610نوکیا و T20 اریکسون 9.0
2600نوکیا: 8.75
P800, T610 سونی اریکسون: 8.25
3310نوکیا 8
S700 سونی اریکسون 7.5
منبع

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

M.K_Soft
02-09-2007, 15:34