PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کشفى جنجالى يک دانشمند اسرائيلى: سفر در زمان عملى است

#gharibe#
21-08-2007, 00:59
2:54 Pm دوشنبه، 22 مرداد هزار و سیصد و هشتادوشش
خبرگزارى آريا- "آموس اورى" دانشمند اسرائيلى بطور علمى نشان داد که امکان سفر در زمان وجود دارد.

به گزارش سرويس علمى آريا، ساختار رياضى اين کشف، در آخرين شماره مجله علمى "تفسير فيزيک" منتشر شد. آموس اورى پروفسور دانشگاه تکنولوژى اسرائيل، به کمک مدلى رياضى امکان سفر در زمان را ثابت کرد. نتيجه گيرى اصلى اورى چنين است که "براى ساخت ماشين زمان که مناسب چنين سفرى باشد، نياز به نيروى گرانشى عظيمى است".

اين دانشمند در طرح خود از نتيجه تحقيقات "کورت گدل" در سال 1949 استفاده مى کند که طبق آن نظريه نسبيت وجود مدل هاى مختلف فضا و زمان را مفروض دارد.

طبق محاسبات اوري، در صورتى که به ساختار کج (داراى انحراف) فضا-زمان شکل حلقه و يا قيف داده شود، امکان سفر به گذشته بدست مى آيد. در عين حال در هر دور جديد از اين ساختار متمرکز، انسان بيشتر وارد عمق زمان مى شود.

اما براى ساخت ماشين مناسب براى چنين سفري، نياز به نيروى عظيم گرانشى است. چنين فرض مى شود که اين نيروها در نزديک حفره هاى سياه وجود دارند. براى اولين بار در قرن 18-ام درباره حفره هاى سياه صحبت شد. "پى ير سيمون لاپلاس" گفت که اجسام فضايى نامرئى اى وجود دارند که نيروى گرانشى در آنها تا حدى بالاست که هيچ اشعه نورى از آنها منعکس نمى شود. براى اينکه اشعه از يک چنين جسمى فضايى منعکس شود، بايد سرعتى بيش از سرعت نور داشته باشد. تنها در قرن بيستم دانشمندان اين را مطرح کردند که گذشتن از سرعت نور غير ممکن است.

مرز حفره هاى سياه را "افق رويدادها" مى نامند. هر جسمى که به آن برسد، به عمق حفره کشيده مى شود و اين در حاليست که از خارج ديده نمى شود که چه چيزى در داخل حفره رخ مى دهد.

چنين مفروض است که قوانين فيزيکى در اعماق حفره سياه عمل نمى کنند و مختصات فضا و زمان، جاى خود را عوض مى کنند و سفر در فضا تبديل به سفر در زمان مى شود.

در ضمن، عليرغم اهميت محاسبات اوري، هنوز زود است که آرزوى سفر در زمان را داشت. اين دانشمند اعتراف مى کند که مدل رياضى وى را از نظر فنى فعلاً نمى توان عملى کرد.

در عين حال وى تاکيد مى کند که روند توسعه فناورى ها بقدرى سريع است که هيچکس نمى تواند بگويد پس از چند ده سال بشر از چه امکاناتى برخوردار خواهد بود.

در کل، امکان سفر در زمان توسط آلبرت اينشتين توسط نظريه نسبيت پيشگويى شده بود. اين دانشمند تاييد مى کرد که اجسام داراى جرم بزرگ فضا-زمان را منحرف مى کنند و زمان اجسامى که با سرعتى کمتر از سرعت نور حرکت مى کنند، آرام و کند مى شود. بدين ترتيب، براى ما سفر برخى از ذرات در فضاى کيهانى هزاران سال بطول مى انجامد، در صورتيکه براى خود ذرات تنها چند دقيقه وقت مى گيرد.

گرانش سبب منحرف ساختن فضا-زمان است: در نزديکى اجسام سنگين اجسام کوچکتر در مسيرى داراى انحراف پيرامون آن ها به گردش در مى آيند. خطوط منحرف فضا-زمان مى توانند بسته شده و به شکل مدار در آيند که با حرکت روى آنها، جسم بطور حتم با گذشته خود ملاقات مى کند.

ايده سفر در زمان مدت بسيارى است فکر بشرى را که نگران مى کند. درباره اين موضوع، تعداد بسيارى آثار علمى-تخيلى وجود دارند. اما تا کنون حقيقتاً معلوم نيست که آيا تحقق سفر در زمان عملاً ممکن است و يا اين تنها احتمالى نظرى است.

از آنجايى که تا کنون هيچکس ثابت نکرده که سفر در زمان غير ممکن است (در حالى که پايه هاى نظرى درباره ممکن بودن جابجايى در زمان پديدار شده اند)، بطور بالقوه شانس اين که فردى بتواند به گذشته بازگشته و يا آينده را ببيند، همچنان وجود دارند.

Babak
21-08-2007, 01:14
من این مطلب رو چندین سال قبل خوندم و مطلب کشف این دانشمند ناآشنا نیست
علاوه بر اینکه قضیه یک مدله . مدل با نظریه یا قانون علمی فرق میکنه
مدل بر مبنای دانسته های علمی میگه چه چیزی غیر ممکن نیست و بر مبنای اون طرح میده
الان اگر بپرسن سفر در زمان آیا ممکنه یا نه گفته میشه امکانش فعلا وجود نداره . اما بر مبنای مدل ها محدودیتی براش وجود نداره . شاید زمانی شد

#gharibe#
21-08-2007, 02:51
من این مطلب رو چندین سال قبل خوندم و مطلب کشف این دانشمند ناآشنا نیست
علاوه بر اینکه قضیه یک مدله . مدل با نظریه یا قانون علمی فرق میکنه
مدل بر مبنای دانسته های علمی میگه چه چیزی غیر ممکن نیست و بر مبنای اون طرح میده
الان اگر بپرسن سفر در زمان آیا ممکنه یا نه گفته میشه امکانش فعلا وجود نداره . اما بر مبنای مدل ها محدودیتی براش وجود نداره . شاید زمانی شد

در اين مقاله هم توضيح داده شده كه ناآشنا نيست و بحث در اين موضوع همچنان ادامه داره و فقط مي شه اين طوري گفت كه دانسته هاي يه دانشمند و تحقيق در مورد بحثي خاص كشف دانشمند قبل رو تكميل مي كنه تا روزي به طور كامل بيان بشه بنابراين تمام اين قضيه رسيدن به هدف رو تسهيل ميبخشه و اگر دقيقا تكرار بود در مجله فيزيك چاپ نمي شد.

Boye_Gan2m
22-08-2007, 22:27
یه چیزی شنیده بودم در همین مورد که جالبه... معلم فیزیکمون میگفت اگر بشه روی ماه ایستاد و از اونجا با تلسکوپی که زمین رو از اون فاصله نشون بده میشه بعثت پیامبر رو دید...

بردیا
23-08-2007, 08:34
ببینم یعنی چی که میشه بعثت پیامبر رو دید؟حال معلمتون خوب بوده موقعی که این حرفو میزده؟
ولی اگر بشه توی زمان سفر کرد خیلی باحال میشه.البته فکر نکنم عمر ما برای این آرز کافی باشه.

مرتضی nvcd
23-08-2007, 11:08
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یعنی چی بعثت رو می شه دید؟

سفر در زمان خودش یه فصلی شده توی این علوم جدید.

به نظر من همه دارن ثابت می کنن سفر توی زمان امکان داره یانه.ولی من می گم تا سفر انجام نشه

هر کی می اد و یه نظری می ده شاید هم یکی بیاد و بگه من توی زمان سفر کردم .

حالا بیا درستش کن .از کجا معلوم ایشون سفر کردند.

کل منظورم اینه که همه دارند حرف می زنند و مثل فلاسفه دارند خیال می بافند

Mohammad Hosseyn
23-08-2007, 11:15
یه چیزی شنیده بودم در همین مورد که جالبه... معلم فیزیکمون میگفت اگر بشه روی ماه ایستاد و از اونجا با تلسکوپی که زمین رو از اون فاصله نشون بده میشه بعثت پیامبر رو دید...
زیاد جدی نگیر این معلمتون رو ... داغ بود یه چیزی گفت ...

زمان بزرگترین معمای دنیای فیزیک هست ... عجیب ترین چیزی که هنوز براش تعریف قابل قبولی وجود نداره .

Mohammad Hosseyn
23-08-2007, 11:18
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یعنی چی بعثت رو می شه دید؟

سفر در زمان خودش یه فصلی شده توی این علوم جدید.

به نظر من همه دارن ثابت می کنن سفر توی زمان امکان داره یانه.ولی من می گم تا سفر انجام نشه

هر کی می اد و یه نظری می ده شاید هم یکی بیاد و بگه من توی زمان سفر کردم .

حالا بیا درستش کن .از کجا معلوم ایشون سفر کردند.

کل منظورم اینه که همه دارند حرف می زنند و مثل فلاسفه دارند خیال می بافند
گفتم مرتضی جان ...
وقتی به شما یه معما بدن که حلش کنی خوب چی کار می کنی ...
اینقدر خیال بافی و نظریه می دی تا به جوابت برسی ...
این موضوع هم همینطوریه ... هنوز جواب قطعی ندارن براش .
یه پیشبینی از اینشتین بود که الان در موردش تحقیقات ادامه داره .

techno
23-08-2007, 21:53
جالب بود مرسی.من تو ویکی پدیا خوندم سفر به گذشته محتمل تر از سفر به آیندست.ضمن اینکه آرگومان فلسفی مرتبط که میشه برای راحتی فهمیدن گفت شبیه به داستان فیلم های ماتریکس است، در این سایت توضیح داده شده.
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

mr-h
03-09-2007, 20:12
سلام

به نظر من يه همچين چيزي ممكن نيست
آخه اگه قرار بود اينجور باشه پس بايد افرادي از آينده به زمان ما ميومدن

samy53
06-09-2007, 10:57
این بابا واقعا معجزه کرده [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
انیشتین قبل از مرگش اثبات کرد نور زمان فضا مغناطیس الکتریسیته باهم ارتباط مستقیم دارند
بعد از اون نیروی دریایی امریکا با قرار دادن یک زیردریایی در محدوده یک جریان قوی الکتریسیته سعی می کنه اونو نامریی کنه که موفق هم می شه ولی ولی وضعیت توی زیر دریایی یه جور دیگه اییه نصف خدمه ی اون کشته شدن و اون هایی هم که زنده موندن جلوی چشم دیگران تو موقعیت های مختلف غیب می شن
یکی مهم ترین احتمالات اینکه به درون زمان سفر کردند
می بینین مشکل کنترل کردنه نه اثبات کردن

Creeping Death
06-09-2007, 11:24
به نظر من که کاملا منطقی و اثبات پذیره . اون قضیه ی بعثت پیامبر یه مقدار نیاز به توجیح داره.
ببینید دوستان من سال ها پیش توی یکی از کتایهای نجوم خوندم اگه بشه به سیاره ی نمی دونم چندم کهکشان آندومدا رفت و با یک تلسکوپ بسیار قوی زمین را دید ( به علت فاصله ی نوری ) میشه زمان چنگیز مغول را دید. البته :
منظور اینه که تازه نور اون دوران به اون سیاره می رسه . ولی این بعثت پیامبر خنده داره . آخه مگه ماه چقدر فاصله داره؟ لابد از روی مریخ هم میشه جدا شدن قاره ها رو دید...
----------------------------------------------------------------
یکی از دوستان گفته بود اگه میشد تو زمان سفر کرد آیندگان می یومدن اینجا . یهو یه فکری به ذهنم رسید:

- ممکنه خیلی از نشانه هایی که به موجودات فرا زمینی ربط میدن مربوط به کسانی باشه که از آینده دارن سعی می کنن بیان ولی هنوز دستگاهاشون درست کار نمی کنه و زود بر می گردن و سعی می کنم برای ما نشونه بذارن ...
شاید به نظر مسخره بیاد ولی وقتی گالیله گفت زمین گرده همه بهش خندیدن . به نظر من ممکنه در آینده همچین اتفاقی بیفاه . از کجا معلوم ما کجاییم ؟

shahab_f
06-09-2007, 12:58
من شنیده بودم طبق محاسبات فیزیکی ثابت شده غیر ممکنه.پس چرا تا حالا کسی از آینده سراغ ما نیمده.

Mohammad Hosseyn
09-09-2007, 10:33
این محاسبات فیزیکی هست که به ما میگه امکان داره ... مگه قراره که طرف تو زمان سفر کنه حتما برگرده به زمین ... ممکنه یه جای دیگه از بعد زمانی بره ...

ببینید دوستان من سال ها پیش توی یکی از کتایهای نجوم خوندم اگه بشه به سیاره ی نمی دونم چندم کهکشان آندومدا رفت و با یک تلسکوپ بسیار قوی زمین را دید ( به علت فاصله ی نوری ) میشه زمان چنگیز مغول را دید. البته :
منظور اینه که تازه نور اون دوران به اون سیاره می رسه . ولی این بعثت پیامبر خنده داره . آخه مگه ماه چقدر فاصله داره؟ لابد از روی مریخ هم میشه جدا شدن قاره ها رو دید...

دوست عزیز شما بگو تو کدوم کتاب نوشته بود ؟
اصلا چنین چیزی غیر ممکنه ... حتی اگه شما با سرعت نور هم به اون سیاره برسی پس نور زمان خودت رو به اون اونجا رسوندی ... پس فقط از زمانی که از اینجا سفر کردی رو می تونی ببینی ... چنگیز خان مغول کیه دیگه .. این چیزا رو نگید مردم فکر می کنن چه خبره ...

- ممکنه خیلی از نشانه هایی که به موجودات فرا زمینی ربط میدن مربوط به کسانی باشه که از آینده دارن سعی می کنن بیان ولی هنوز دستگاهاشون درست کار نمی کنه و زود بر می گردن و سعی می کنم برای ما نشونه بذارن ...
شاید به نظر مسخره بیاد ولی وقتی گالیله گفت زمین گرده همه بهش خندیدن . به نظر من ممکنه در آینده همچین اتفاقی بیفاه . از کجا معلوم ما کجاییم ؟
اگه در مورد یوفو ها بحث دارید تایپیکش هست ufo ها یا موجودات فضایی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

تا الان که تو فیزیک بحث اینه که برای سفر نیاز به ماشین نداریم ... پدیده های طبیعی می تونن به ما کمک کنن ...

*yutab*
09-09-2007, 23:07
سلام

به نظر من يه همچين چيزي ممكن نيست

دوست عزيز

اولا به وسيله علم و هوش بشر هر جيزي ميتونه ممكن باشه

ثانيا فكر نميكني اگه كسي از اينده به زمان ما ميومد براي مصلحت خودش هم كه شده سعي ميكرد طوري بياد كه ما متوجه نشيم؟
علاوه بر اون شما مي توني اثبات كني كه همجين جيزي غير ممكنه؟

mr-h
12-09-2007, 00:20
دوست عزيز

اولا به وسيله علم و هوش بشر هر جيزي ميتونه ممكن باشه

ثانيا فكر نميكني اگه كسي از اينده به زمان ما ميومد براي مصلحت خودش هم كه شده سعي ميكرد طوري بياد كه ما متوجه نشيم؟
علاوه بر اون شما مي توني اثبات كني كه همجين جيزي غير ممكنه؟

دوست عزيز مصلحت زبان علم نيست

اين نظر من بود .مسلما ديدگاه ها در رابطه با اين موضوع متفاوت هست

Pouriaqazvin
13-09-2007, 03:24
هر چند خیلی مستند نیست ولی گزارشاتی در این زمینه وجود داره

حتی اگه شما با سرعت نور هم به اون سیاره برسی پس نور زمان خودت رو به اون اونجا رسوندی ... پس فقط از زمانی که از اینجا سفر کردی رو می تونی ببینی
کاملا درسته البته فکر میکنم فرض ایشون در صورتی درست باشه که سرعت ما از سرعت نور بیشتر باشه که این موضوع حداقال فعلا غیر ممکنه

azerdimah
15-09-2007, 21:29
در هر حال من ترجیح می دم توی زمان خودمون زندگی کنم تا این که بخام برم توی یه چیزی مثل سیاهچاله

Mr.K2
15-09-2007, 21:54
به نظر من که کاملا منطقی و اثبات پذیره . اون قضیه ی بعثت پیامبر یه مقدار نیاز به توجیح داره.
----------------------------------------------------------------
یکی از دوستان گفته بود اگه میشد تو زمان سفر کرد آیندگان می یومدن اینجا . یهو یه فکری به ذهنم رسید:

دوست من

من یه جایی شنیدم که اگر بشه با سرعتی بیشتر از سرعت نور حرکت کنیم میشه در زمان سفر کرد....:41:

در مورد اون سیاره خیلی دور هم باید بگم که اگر اینطوری باشه..چنگیز حدودا 1000 سال قبل از ما میزیسته است ..پس ما باید انقدر سرعتمان بیشتر از سرعت نور باشه تا برسیم به نوری که 1000 سال راه افتاده و اونو بگیریم و ببینیم !:31::31: