PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چطوری میشه با وسایل های ساده آزمایشگاه اندازه مولکولهای روغن رو اندازه گیری کرد؟

sajjad kharrazi
13-08-2007, 14:48
سلام به بچه های عزیز و ارجمند
یه سوال: چطوری میشه با وسایل های ساده آزمایشگاه اندازه مولکولهای روغن رو اندازه گیری کرد؟
بازم می گم با وسایل ساده آزمایشگاه یک مدرسه!

Mohammad Hosseyn
19-08-2007, 09:06
سلام به بچه های عزیز و ارجمند
یه سوال: چطوری میشه با وسایل های ساده آزمایشگاه اندازه مولکولهای روغن رو اندازه گیری کرد؟
بازم می گم با وسایل ساده آزمایشگاه یک مدرسه!
یه آزمایش در کتاب فیزیک و آزمایشگاه 2 هست ... به هیچ وسیله ی خاصی نیاز نداره ....

pp8khat
29-08-2007, 14:31
سلام دوست عزیز
ابتدا باید ببینی که روغنت چیه...
یعنی باید فرمول مولکولی شو به دست بیاری...
می تونی از معلم شیمی تون بپرسی فکر کنم باشه سي 10 ايچ 20 او 16 .. یا یه همچین چیزایی..
بعد باید جرم یک مولکول روغن رو با استفاده از چیزایی که تو بخش 3 شیمی 1 خوندی به دست بیاری..مثلاً جرم کربن 12 و جرم اکسیژن 16 وجرم هیدروژن 1 amu هستش(که تو فرمول بالا که فکر نکنم درست باشه اگه جاگذاری کنی میشه 396 amu..)
بعدش یه کیلوگرم روغن رو وزن کن و وزنشو از وزن بشر کم کن تا وزن اصلیش به دست بیاد...
سپس وزن به دست اومده رو تقسیم بر 9.81 (شتاب گرانشی زمین)کن تا جرمش به دست بیاد...
بعدش عدد به دست اومده رو تقسیم بر عدد آووگادرو (6.022 ضرب در ده به توان 23) کن تا تعداد مول مولکول روغن به دست بیاد...
بعدش می فهمی که این جرم روغن از اینقدر مول مولکول روغن تشکیل شده...
حا
بعدش اگه بخوای می تونی عددی رو که به دست آوردی تقسیم بر جرم یک مولکول روغن بکنی تا بفهمی هر 1 مول مولکول روغن چند گرم وزنشه...
حله اخوی؟؟
ارادتمند شما

Mohammad Hosseyn
29-08-2007, 14:46
سلام دوست عزیز جوابتون خوب بود ...

اما ایشون نیاز به یک آزمایش داشتن ....

و این قسمت از فرمول مشکل داره :

سپس وزن به دست اومده رو تقسیم بر 9.81 (شتاب گرانشی زمین)کن تا جرمش به دست بیاد...

فکر کنم بدونید مشکلش کجاست ...
موق باشید .

pp8khat
29-08-2007, 19:18
سلام دوست عزیز جوابتون خوب بود ...

اما ایشون نیاز به یک آزمایش داشتن ....

و این قسمت از فرمول مشکل داره :

فکر کنم بدونید مشکلش کجاست ...
موق باشید .

سلام آقای محمد حسین...
خوب اگه با عدد9.81 مشکل دارید می تونید برای وزن کردن از نیرو سنج استفاده کنید...
در ضمن من منظور ایشون رو از "اندازه مولکول های روغن"نفهمیدم و به خاطر همین شاید استنباطم ناقص شده باشه...
من که دقیقاً نفهمیدم ؟؟"نمی دونم چرا اون فرمول غلط بود...
خوب هسته ی زمین بر گرانیگاه هر جسمی نیرو وازد می کند و باعث می شود که آن جسم با تغییرات سرعت(شتاب) 9.81 متر بر مربع ثانیه به سمت مرکز زمین بره...
ممنون از توجهتون

reza3600
31-08-2007, 01:06
سلام
منظور از اندازه چیه؟ وزن ، جرم ، قطر و ....
اگر منظور قطر یه مولکول رو غن باشه به این ترتیب عمل کنید.
حجم مقدار کمی روغن رو بدست بیارید مثلا 1میلی لیتر ..
حالا توی یه تشت بزرگ پر از آب این مقدار روغن رو خالی کنید تا روغن در تمام سطح اب تا جاییکه که ممکنه پخش بشه. توجه کنید تشت انوقدر باید بزرگ باشه تا رو غن نتونه تمام سطح اونو بپوشونه.
حالا مساحت لکه رو بدست بیارید.
حالا حجم لکه رو برابر با حجم روغن قرار میدیم.
مساحت لکه*x= حجم روغن
X اندازه تقریبی قطر یه مولکول روغن هست.
البته از اونجایی که ممکنه این لایه لکه روغنی ما از روی هم قرار گرفتن چند مولکول درست شده باشه امکان خطا داره.

azerdimah
15-09-2007, 22:39
این یه آزمایش تکراریه باید یه قطره روغن با حجم معین رو روی سطح یه تشت آب پهن کنید و لکه تبدیل به یه استوانه به ارتفاع یه مولکول میشه بقیشو هم خودت حساب کن

m.beh
14-10-2007, 00:02
منم همون جواب azerdimah را دارم می دونم هم که درسته چون خودمون توی ذبیرستان این آزمایشو کردیم فقط باید وقتی روغنو توی آب میریزی صبر کنی تا کاملا پخش شه بعدش مساحتشو تقریبی بدست بیاری و حجمو تقسیم برمساحتش کنی

rezaete
26-10-2007, 22:03
یادمه کلاس دوم راهنمایی روی آب یه پودری میریختیم (اسمش خیلی آشناست ولی الام یادم نیست ) که باعث میشد وقتی روغن رو میریزیم روی آب کاملا روی آب پهن بشه یعنی در حد ملکولی . بعد با استفاده از حجم که قبلا اندازه گیری شده و مساحت دایره روغن روی آب ، قطر ملکول رو اندازه میگرفتیم .