PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : جای آژاکس خالی

G4chB0y
05-08-2007, 14:12
سلام
من زیاد این تاپیک ها رو نگشتم ولی جای آژاکس خیلی خالیه
اگر چیزی بلدین یا مقاله ای دارید که توی این زمینه است اینجا بزنید تا کامل بشه

خوب توی این ساعتی که دارم این تاپیک رو میدم همه جا صحبت از آژاکسه
طراحی قوی همراه آژاکس یا کد نویسی با Php لزومه کار با آژاکس رو زیاد کرده

mamadfelfel1988
05-08-2007, 15:35
شما درست می گی دوست عزیز جاش خالی ولی خیلی ها راجب این تو قسمت مقالات مقاله گزاشتن به انجا مراجعه کن.
2.اگه می خوای واقعا ajax استاد شی بیخیال مقاله فارسی بشو و اینو بخون.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
3.فکر نمیکنم با این مشغله ها کسی آموزش کامل ajax رو بصورت مقاله در بیاره.

Tornado2800
05-08-2007, 22:59
و طبق اطلاعات بنده موتور های جستجو با آژاکس مشکل دارند
ولی در عین حال خیلی عالیه الا سایت من دارم می نویسه رفیقم فول آژاکس واقعا چیز عالی هستش این وب 2 مثل اینکه معرفه

mohseni12345
06-08-2007, 03:23
و طبق اطلاعات بنده موتور های جستجو با آژاکس مشکل دارند
خوب اطلاعات شما ناقصه
بیخود عیب روی آژاکس بیچاره نگذارید

amir abbas
06-08-2007, 09:50
خوب اطلاعات شما ناقصه
بیخود عیب روی آژاکس بیچاره نگذارید

اتفاقا دوستمون درست گفت
اگر از ajax به درستی و در جای خودش استفاده نشه، موقعیت سایت شما تو موتور های جستجو افت میکنه. به هیچ عنوان نباید بخش هایی که به لینک به صفحات دیگه مربوط میشه رو با ajax طراحی کرد.

Tornado2800
06-08-2007, 09:57
والا یه جایی در winbeta خونده بودم که مشکل داشت که باید کارایی رو انجام میدادیم ....
که الا پیدا نکردم

my friend
06-08-2007, 15:21
اتفاقا دوستمون درست گفت
اگر از ajax به درستی و در جای خودش استفاده نشه، موقعیت سایت شما تو موتور های جستجو افت میکنه. به هیچ عنوان نباید بخش هایی که به لینک به صفحات دیگه مربوط میشه رو با ajax طراحی کرد.
نه نه...
میتونیم صفحات رو به 2 روش طراحی کنیم.
یکی با استایل که طبق معمول از اول لود میشه... یکی دیگه بدون استایل... برای ای جکس
اینطوری یه لینک از صفحه معمولی رو در هر صفحه میزاریم... بعد میتونیم خیلی راحت با ای جکس کار کنیم...
راستش خودم هم نفهمیدم چی گفتم...
منظورم اینه که سایت رو به 2 روش ای جکس و معمولی طراحی کنیم... درد سرش برای برنامه نویسی هست... محتویات صفحات رو هم که از DB میخونیم...
اینطوری هم رتبه صفحات حفظ میشه و هم از ای جکس استفاده کردیم... کسی هم که به هر دلیل نخواد یا نتونه از ای جکس استفاده کنه از روش معمولی استفاده میکنه...

mohseni12345
08-08-2007, 14:03
اینکه بیاند و صفحه اصلی رو تیکه تیکه کنند و از طریق اژاکس هر تیکه ی اونو لود کنند یه حماقته
اژاکس فقط باید برای لود کردن بقیه ی صفحات در صفحه اصلی استفاده بشه

my friend
08-08-2007, 14:35
من فقط منظورم این بود که ....

منظورم اینه که سایت رو به 2 روش ای جکس و معمولی طراحی کنیم... درد سرش برای برنامه نویسی هست... محتویات صفحات رو هم که از Db میخونیم...
اینطوری هم رتبه صفحات حفظ میشه و هم از ای جکس استفاده کردیم... کسی هم که به هر دلیل نخواد یا نتونه از ای جکس استفاده کنه از روش معمولی استفاده میکنه...

من نمیدونم کی از تیکه تیکه کردن صفحه صحبت کردم!!!

Tornado2800
08-08-2007, 15:43
سایت فول آژاکس ما هم آماده شده ! به زودی میزارم ببینیدش و نظرتون رو بگید در موردش !

mohseni12345
09-08-2007, 21:25
منظورم اینه که سایت رو به 2 روش ای جکس و معمولی طراحی کنیم... درد سرش برای برنامه نویسی هست... محتویات صفحات رو هم که از Db میخونیم...
میشه بیشتر توضیح بدی؟
منظورت رو متوجه نمی شم
یا برای مثال یه سایت بده تا ببین

my friend
10-08-2007, 00:36
نمیدونم چطور توضیح بدم...
شما باید تو تا سایت عین هم طراحی کنی ، یکیش با ای جکس ، یکی دیگه معمولی...

محسن هم اینو با ای جکس طراحی کرده... نگاه کن:

سایت تو گوگل خیلی خوب ایندکس شده...
احتمال 99% میدم که محسن هم از روشی که میگم استفاده کرده... سایت رو دوبار طراحی کرده ، یکی با ای جکس و اون یکی معمولی.

mohseni12345
10-08-2007, 12:43
گوگل یا هر موتور جستجوی دیگه وقتی وارد یه سایت میشه و می خواد اون رو ایندکس کنه ، میگرده و تمام تگهای <a> رو پیدا می کنه و ادرس این تگهارو بر می داره و به اون ادرس ها هم سری میزنه و اونا رو ایندکس می کنه
به این ترتیب تمام صفحات سایت ایندکس میشند
حالا تو اجاکس ما باید کاری کنیم که هم ادرس تگها رو داشته باشیم و هم از اجاکس استفاده کنیم

بهت پیشنهاد میکنم حتما مقاله هایی درباره ی seo یا همون موتور های جستجو ونحوه ی کار انها بخونی

در ضمن اینکاری هم که گفتی کار فوق العاده اشتباهی هست

my friend
10-08-2007, 12:54
خب این همونی هست که من میگم دیگه...

mohseni12345
10-08-2007, 15:15
خب این همونی هست که من میگم دیگه...
این جور که من از حرفای شما متوجه شدم شما میگی یه سایت درست کنیم به صورت معمولی برای موتور های جستجو ویه سایت دیگه درست کنیم در کنار سایت اول برای استفاده کاربران

اگه درست متوجه شده باشم که این چیزی که من می گم با این که شما میگی کلی فرق می کنه
اگر هم اشتباه متوجه شدم بگید

mamadfelfel1988
10-08-2007, 16:48
این جور که من از حرفای شما متوجه شدم شما میگی یه سایت درست کنیم به صورت معمولی برای موتور های جستجو ویه سایت دیگه درست کنیم در کنار سایت اول برای استفاده کاربران

اگه درست متوجه شده باشم که این چیزی که من می گم با این که شما میگی کلی فرق می کنه
اگر هم اشتباه متوجه شدم بگید
فکر میکنم اشتباه منظورشو گرفتی چون اصلا این کار عاقلانه نیست فکر کن؟؟!!!:13:

my friend
10-08-2007, 16:54
خب اونی که شما میگید تنها در یه صورت امکانپذیر هست ، و اون چیزی نیست بجز طراحی 2 صفحه ...
یه مثال میزنم ، امیدوارم خوب توضیح بدم:

موتورهای جستجوگر به چند دلیل اسکریپت های JS رو در نظر نمیگیرن... اینو که همه میدونن
پس نتیجه میگیریم که میتونیم با استفاده از توابع در JS و واقعه onclick به صفحه ای لینک بدیم تا موتورهای جستجوگر ایندکس نمیکنن...

خب....

ما میاییم و تو فایل js که برای ای جکس هست یه تابع تعریف میکنیم که اگه این تابع فراخوانی شد ، یه آرگومان بگیره به اسم address ...
بعد میاییم و به این آرگومان که آدرس یه صفحه هست ، مثلا:

با استفاده از متد گت یه تیکه کد بهش اضافه میکنیم:

خب... حالا کافیه بقیه کدهارو بنویسیم تا با فراخوانی این تابع یه صفحه که همون آدرس جدید هست رو لود کنه...
این تابع رو در واقعه onclick استفاده میکنیم...

تو اون فایل php هم میگیم آرایه ی get رو بگرده ، اگه مقدار type برابر با ajax بود ، موارد اضافی مثل منوها و هدر و فوتر رو لود نکنه ، در غیر اینصورت همه رو نشون بده... مثلا:

خب!
منظورم از تهیه دو صفحه جداگانه این بود! ( یکی معمولی و دیگری بصورت ای جکس )

اما چرا این همه دردسر؟

چون:
1. اگه فقط یه صفحه ایجاد بشه ، مثلا فایل های هدر و ... رو هم لود کنه ، مفهوم ای جکس از بین میره... ( با ای جکس تنها قسمتی از صفحه ری لود میشه... )
2. اگه هدر و فوتر و .... لود نشه ، موتور جستجوگر صفحه ای رو ایندکس کرده که هیچ قالب بندی ای نداره! پس وقتی بازدیدکننده از سایتی مثل گوگل بیاد به سایت ما تنها متن صفحه content.php میبینه... نه هدر لود میشه و نه بقیه فایل های مورد نیاز...

Tornado2800
10-08-2007, 20:32
خوب سایت فول AJAX منم اماده شد ببینید نظر بدید !

میخوام کامل بشه با نظراتتون در مورد همه چیزش !

mohseni12345
11-08-2007, 00:25
جناب my friend این چیزی که شما میگی درسته
من کلآ منظورتون رو اشتباه گرفته بودم
الان متوجه شدم
شما درست میگی . من حواسم به چیز دیگه ای بود و در مورد اون بحث می کردم

در مورد نظر خواهی tornado2800
بزرگترین اشتباه و ...... رو شما در مورد سایتتون انجام دادید
نمی خوام تو ذوقتون بزنم ولی این سایت 1ریال هم ارزش نداره
چون موتور های جستجو قادر به ایندکس کردن و پیدا کردن بقیه ی صفحه های سایت نیستند و این یعنی خودکشی

Tornado2800
11-08-2007, 01:39
خوب این توضیحی که my friend ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دادند به رفیقم میگم انجام بده کلا سازگار با جستجو باشه بازم خبرتو نمیدم نظر رو بدید
مرسی از نظراتتون

Ladan
24-10-2007, 08:50
ميشه در مورد امنيت در اژاكس هم توضيح بدين
طراحي سايت با اين تكنولوژي تاثيري در امنيت سايت هم داره؟

my friend
24-10-2007, 10:46
امنیت سایت بیشتر سرورساید هست ، در تمامی ورودی ها و خروجی ها باید نظارت بشه ، در صورتی که کاربر قصد خرابکاری داشته باشه ، باید از طرف سرور جلوش گرفته بشه...
مثلا با استفاده از دستورات استاندارد SQL ، کاربر میتونه به سایت تنها با استفاده از یه فرم حمله کنه و سایت رو در کنترل خودش بگیره ، اما با استفاده از توابعی مثل addslashes (php.net/add_slashes) یا عبارات منظم (php.net/regex) و توابع دیگه (php.net/security.database.sql-injection) میشه بر ورودی کاربر نظارت کرد تا دقیقا همون چیزی که میخواهیم رو کاربر بده و در غیر این صورت ، دستورات اجرا نشن و پیغام خطایی به کاربر نشون داده بشه

m.abooei
04-11-2007, 19:49
به جای اینکه اینقدر تو پر و بال هم بزنید یک مقاله از ای جکس معرفی کنید

Ladan
14-11-2007, 14:39
من يه تحقيق در مورد اي جكس دارم در حد يه كنفرانس 20 دقيقه اي
اما نه برنامه نويسي كار كردم و نه ...
خلاصه اينكه تو يه مقاله كه دارم مي خونم يه قسمتهاشو نمي فهمم
هر كس ميتونه در مورد اين چند خط يه توضيح مختصر بده ممنون ميشم

استاندارد CSS
عملNavigation يا راهبري در يك سايت را به روندي غير‌خطي تبديل مي‌كند
استفاده از تگ IFRAME مخفي در اينترفيس صفحه
anchor در HTML
مشكل ديگري كه در رابطه با اي‌جكس وجود دارد، بي معني شدن مفهوم Bookmark است

Ladan
15-11-2007, 21:59
من يه هفته بيشتر وقت ندارم يكي پيدا نمي شه راهنماييم كنه؟؟؟

my friend
17-11-2007, 21:50
استاندارد CSS
CSS استانداردی هست که برای سبک دهی به صفحات وب استفاده میشه و باعث سبک شدن حجم صفحه میشه. همچنین ، بعضی از قابلیت هایی که در html وجود نداره ، در CSS گنجانده شده.

عملNavigation يا راهبري در يك سايت را به روندي غير‌خطي تبديل مي‌كند
؟؟؟

استفاده از تگ IFRAME مخفي در اينترفيس صفحه
IFrame تگی هست که با استفاده ازش میتونیم صفحه ی دیگری رو در صفحه جاری باز کنیم و بسیاری از طراحان وب با استفاده گسترده از این تگ مخالفند. (و در مواردی هم مورد نیازه.) از دلایل اصلی مخالفت هم به ایندکس نشدن صحیح صفحه در موتور های جستجوگر میتونم نام ببرم. (فکر کنم چند وقت پیش گوگل این مشکل رو حل کرد... دقیقا یادم نیست.) و در ای جکس هم میدونیم که دکمه های Forward و Back وجود نداره... اما یکی از راه حل ها برای استفاده از این دکمه ها ، استفاده از IFrame و جاوااسکریپت هست.

مشكل ديگري كه در رابطه با اي‌جكس وجود دارد، بي معني شدن مفهوم Bookmark است
Bookmark یا Favorites لیست علاقمندی ها هست که تقریبا در تمامی مرورگر ها وجود داره و با استفاده از تکنولوژی ای جکس ، چون آدرس صفحات عوض نمیشه و به عبارت دیگه فقط تو یه صفحه کار میکنید که به طبع ، این مشکل بوجود میاد... (یعنی فقط صفحه اصلی در بوکمارک ذخیره میشه و اگه روی یه لینک در ای جکس [eee ، در ای جکس که لینک نداریم!] کلیک کنید و محتویات صفحه عوض بشه ، با بوکمارک کردن صفحه ، محتویات اولیه نشون داده میشن... دلیلش هم مثل همون دکمه های بک و فوروارد هست ، تعویض نشدن آدرس در آدرس بار!)

anchor در HTML
فکر میکنم منظور از anchor ، تگ <a> هست که برای لینک کردن به صفحات دیگه استفاده میشه. مثال:

hosseintdk775
17-11-2007, 22:01
بسم الله الرحمن الرحيم
anchor در HTML
منظور از anchor اين است كه:
اگر ما يك صفحه وب داشته باشيم كه متن هاي آن صفحه زياد باشد (به عنوان مثال) و شما در ابتداي صفحه فهرست اي از مطالب خود درست بكنيد مي توانيد با استفاده از anchor به موضوع هايي كه در فهرست نوشته شده است نوعي لينك بدهيد كه وقتي كاربر روي آن كليك مي كند (همن موضوع در فهرست) ، به آن قسمت از متن مي رود كه ما انتخاب كرده ايم (همان طراح وب انتخاب كرده است يعني همان بخش مربوط به موضوع انتخابي).
مثل همان چيزي در كه سايت ها و يا انجمن ها مي بينيد (برو به بالا) يا ( بالا مثل همين انجمن در پايين صفحه) و ... .
موفق باشيد

my friend
17-11-2007, 22:09
درسته.
اونموقع یاد تنها چیزی که نیوفتادم همین بود :دی
ممنون.

Ladan
18-11-2007, 22:40
آژاكس عملNavigation يا راهبري در يك سايت را به روندي غير‌خطي تبديل مي‌كند
يعني چي؟
عين اين جمله تو يه مقاله اومده
از توضيحاتتون ممنون

The_matrix
25-11-2007, 13:16
سلام اینم تاپیک اختصاصی ایجکس
هر چی دارید بزارید اینجا

eAmin
02-12-2007, 01:44
خب اونی که شما میگید تنها در یه صورت امکانپذیر هست ، و اون چیزی نیست بجز طراحی 2 صفحه ...
یه مثال میزنم ، امیدوارم خوب توضیح بدم:

موتورهای جستجوگر به چند دلیل اسکریپت های JS رو در نظر نمیگیرن... اینو که همه میدونن
پس نتیجه میگیریم که میتونیم با استفاده از توابع در JS و واقعه onclick به صفحه ای لینک بدیم تا موتورهای جستجوگر ایندکس نمیکنن...

خب....

ما میاییم و تو فایل js که برای ای جکس هست یه تابع تعریف میکنیم که اگه این تابع فراخوانی شد ، یه آرگومان بگیره به اسم address ...
بعد میاییم و به این آرگومان که آدرس یه صفحه هست ، مثلا:

با استفاده از متد گت یه تیکه کد بهش اضافه میکنیم:

خب... حالا کافیه بقیه کدهارو بنویسیم تا با فراخوانی این تابع یه صفحه که همون آدرس جدید هست رو لود کنه...
این تابع رو در واقعه onclick استفاده میکنیم...

تو اون فایل php هم میگیم آرایه ی get رو بگرده ، اگه مقدار type برابر با ajax بود ، موارد اضافی مثل منوها و هدر و فوتر رو لود نکنه ، در غیر اینصورت همه رو نشون بده... مثلا:

خب!
منظورم از تهیه دو صفحه جداگانه این بود! ( یکی معمولی و دیگری بصورت ای جکس )

اما چرا این همه دردسر؟

چون:
1. اگه فقط یه صفحه ایجاد بشه ، مثلا فایل های هدر و ... رو هم لود کنه ، مفهوم ای جکس از بین میره... ( با ای جکس تنها قسمتی از صفحه ری لود میشه... )
2. اگه هدر و فوتر و .... لود نشه ، موتور جستجوگر صفحه ای رو ایندکس کرده که هیچ قالب بندی ای نداره! پس وقتی بازدیدکننده از سایتی مثل گوگل بیاد به سایت ما تنها متن صفحه content.php میبینه... نه هدر لود میشه و نه بقیه فایل های مورد نیاز...

سلام.

اون جوری که من از نوشته های شما فهمیدم شما می گید که یک لینک به آدرس مورد نظرمون بدیم و دوباره در رویداد کلیک همون لینک با تابع ای جکس (AJAX) اون آدرس رو فراخوانی کنیم مثل کد زیر:

آیا درست فهمیدم؟

my friend
02-12-2007, 09:40
نخیر،
اینطوری تمام محتویات صفحه دوباره لود میشه و معنای واقعی AJAX رو نمیده...
منظورم اینطوری هست:

یعنی موقع اجرای برنامه ، ببینیم که اگه [POST[type_$ برابر با ajax بود ، header.php رو نخونه ، در غیر اینصورت به طور کامل اجرا بشه...

اون کد رو هم اشتباه نوشته بودم و صحیحش اینه:

eAmin
03-12-2007, 01:02
سلام.

ممنون حالا متوجه شدم مرسی.

Mds
03-12-2007, 07:46
نمیشه به جای این کار ها یه صفحه از Map سایت بسازیم بعد تو قسمتی از صفحه اصلی سایت که تغییر نمیکنه یه لینک بهش بدیم
اینطوری هم سایت ایندکس میشه و هم دردسر ما کمتر میشه

HA2000
13-12-2007, 18:07
سلام
از همه تان ممنون مخصوصا My Friend