PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بافر هارد یعنی چی؟

xmw
27-08-2005, 11:46
دوستان اگه لطف کنید و جوابمو بدید ممنون میشم و این بافر با بافر رایتر چه فرقی داره و ما برای چه دستگاههایی بافر داریم

Subzero
27-08-2005, 12:17
با سلام:
آقا بافر سرعت دستگاه رو تعين ميكنه يعني هرچه بافر بيشتر سرعت هم به همون اندازه بيشتره وبرعكس هاردهاي موجود در بازار معمولا با بافر 2 و 4 و به ندرت 8 ميباشند كه معمولا كسي كه سيستم جمع ميكنه اگه بهش نگن بافر هارد چقدر باشه همون 2 يا 4 رو ميزاره .حالا من فرق هارد 2 مگ بافر با 16 مگ بافر رو با مثالي كه خودم شاهدش بودم براتون شرح ميدم .در يك هارد 2 مگ بافر 4 گيگ اطلاعات رو از جايي كات كردن ودر يك درايو ديگه پيست كردن اين انتقال حدود 20 دقيقه طول كشيد .اما همين مقدار اطلاعات در هارد 16 مگ بافر در مدت 6 دقيقه جابه جا شد .اميدوارم تونسته باشم جوابتو بدم.

MasterData
27-08-2005, 15:32
بافر در كل به معني يه حافطه مياني است كه معمولا سرعت بالايي رو داره
ايجاد بافر معمولا سرعت دسترسي رو بالا ميبره و اين به دليل ماهيت سخت افزاري خود بافر است چون سرعت نوع حافظه اي كه بافر رو تشكيل ميده بيشتره و اطلاعات به طور پيشرس در حافظه قرار مي گيره
حالا در هارد هم به همين ترتيبه ابتدا اطلاعات به صورت پيشرس در بافر قرار ميگرن بعد از طريق بافر به اطلاعات دسترسي پيدا ميكنيد

patal
27-08-2005, 19:01
xmwجان, سلام
جنس buffer در واقع RAM هست.
مثلا در writer اطلاعاتي كه به writer فرستاده مي شود در buffer انباشته مي شود و در زمان مناسب write مي شود. (معمولي ==> 2MB)
HDD هم نيز، buffer دارد.
CD-ROM هم نيز، buffer دارد. (معمولي ==> 128KB)

مبحث buffer خيلي [تخصصي] ه ولي به صورت آماتور :shock: وظايف buffer به شرح زير است:

1 ==> يه سري اطلاعاتي كه هميشه لازم ه در buffer نگهداري مي شه تا مرتبا خوانده نشه. مثلا در CD-ROM نام و آدرس تمام file ها در buffer نگهداري مي شه.

2 ==> آخرين اطلاعات خوانده شده در buffer باقي مي ماند تا در صورت نياز، 2باره اين اطلاعات خوانده نشود. اين مورد براي HDD بسيار مفيد است و در سرعت HDD تاثير دارد. (اگه آدم دقيقي باشي متوجه مي شي كه عملكرد اين نوع buffer مي شه مثل عملكرد L1 و L2 و L3 براي CPU)

3 ==> يك accumulator است. يعني مثل يه مخزن عمل مي كنه. مثلا فرض كنيد داريد با سرعت 16X يه CD رو write مي كنيد. مسلما توي يه همچين شرايطي، computer شما داره اطلاعات لازم رو با سرعت مناسب براي writer مي فرسته. حالا فرض كنيد در اين موقع، برنامه Adobe Photoshop CS رو باز كنيد. خوب مسلما در اون چند لحظه اي كه HDD مي ره Photoshop رو بخونه ديگه نمي تونه اطلاعات مورد نياز writer رو تهيه كنه. حالا، اگه writer شما buffer نداشته باشه با كمبود اطلاعات روبرو مي شه و CD مي سوزه ولي اگه writer شما buffer داشته باشه، در اين چند لحظه از اطلاعات درون buffer استفاده مي كنه و به جاي اينكه CD بسوزه، buffer خالي مي شه.
البته اين خاصيت از buffer براي HDD هم به كار مي ره ولي در شرايط برعكس. يعني مثلا computer شما داره با سرعت 100MB/s اطلاعات رو پردازش كنه و مي خواد اين اطلاعات رو روي HDD بنويسه (مثلا فرض كنيد داريد به صورت [گروهي] يه درسته عكس رو تغيير format مي دين.) ولي سرعت HDD شما 70MB/s است. در اينجا اگه HDD شما buffer نداشته باشه خوب computer [مجبور] مي شه كه سرعت پردازش رو به 70MB/s كاهش بده ولي اگه HDD شما buffer داشته باشه، اين اختلاف سرعت در buffer ذخيره مي شه و بعد از اتمام كار روي HDD نوشته مي شه. :arrow: (نمي دونم اين وظيفه ي buffer رو خوب تونستم توضيح بدم يا نه.) :arrow:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
البته ما buffer هاي نرم افزاري هم داريم. مثلا NERO و CloneCD براي خودشون يه buffer تعريف كردن كه روي HDD نوشته و خوانده مي شه، و يا مثلا Winamp چند ثانيه بعدي file رو نيز به صورت نزم افزاري buffer مي كنه تا اگه يه موقع HDD سرش شلوغ شد و چند ثانيه اطلاعات مورد نياز Winamp رو نداد، Winamp از buffer ش استفاده كنه و نذاره كه در [پخش] file وقفه اي ايجاد بشه. (اگه آدم دقيقي باشي متوجه مي شي كه عملكرد اين نوع buffer مي شه مثل عملكرد Virtual Memory.)

ديگه الان چيزي به ذهنم نمي رسه.

خوش باشي،
©م.م.©

Ship Storm
29-08-2005, 14:41
دستش درد نكند توضيح كاملي داد ما كه استفاده كرديم

Rashidahwazian
29-08-2005, 15:38
با تشكر از PATAL .
اين بافر نرم افزاري هميشه روي هارد نيست و بعضي مواقع روي حافظه هم ايجاد مي شه. همون winamp كه پاتال اشاره كرد فكر مي كنم تو حافظه است. به اين دليل اين رو مي گم كه براي من بارها پيش اومده كه حتي فيلمي رو كه از سي دي اجرا مي كنم با در اوردن سي دي كاملا مي شه دوباره نگاهش كرد اما هيچ گونه نوشتني روي هارد انجام نشده.
يه مثال ديگه از بافر تو كي بورده. تا حالا شده چند تا دكمه بزنيد اما به دليل شلوغي كار سي پي يو چيزي روي صفحه نمايش چاپ نشه ؛ بعد از چند لحظه ناگهان كل نوشتتون بياد .؟؟ !! اين جا بافر خودشو نشون داده.
خوش باشيد.

patal
29-08-2005, 23:18
براي من بارها پيش اومده كه حتي فيلمي رو كه از سي دي اجرا مي كنم با در اوردن سي دي كاملا مي شه دوباره نگاهش كرد

:shock: جالبه :shock:

Rashidahwazian
30-08-2005, 12:05
بله پاتال جان. اين براي من هم خيلي خيلي جالب بود وقتي اتفاق افتاد ولي چندين بار تا حالا اين جور شده مخصوصا وقتي با mediaplayer اجرا مي كنم.
اشاره كنم كه من 1 گيگ رم دارم.

Amir_P30
31-08-2005, 02:15
والا منم 1 گيگ رم دارم ولي تا حالا همچين چيزي نديدم

چه جورياست؟

HamidFULL
31-08-2005, 23:03
منم مثل amir_p30 جان!!

30naa
01-09-2005, 00:45
منم 2 گیگ رم دارم ولی سی دی رو که در میاری

Rashidahwazian
01-09-2005, 01:19
والا اين جورياست كه وقتي فيلم رو از روي سي دي نگاه مي كنم (حتي بعضي وقت ها مي زنم جلو ) بعد كه تموم مي شه و سي دي رو در ميارم تمام فيلم رو از اول مي تونم نگاه كنم بدون اينكه سي دي داخل باشه. بيشتر هم با mediaplayer اتفاق افتاده برام :shock:
چندين بار هم اتفاق افتاده.

mpsjavad
01-09-2005, 01:26
با ســـلام ..

اقا رم سيستم من هم 512 مگ هست .. قضيه چيه نكنه جايزه ميدن :mrgreen: ..

از شوخي گذشته من براي يك موزيك چند مگابايتي ديدم كه اين اتفاق افتاده اما براي حجم هاي بالا فكر نميكنم درست باشه .. مثلا شما يك CD حاوي اتوران رو درون درايو ميزاريد بعد بدون اينكه از اتوران CD خارج بشيد CD رو در مياريد مشاهده ميكنيد كه هنوز هم موزيك پس زمينه اتوران در حال پخش شدن هست .. البته فكر نميكنم ربطي به بافر داشته باشه و برميگرده به حافظه رم شما .. :|

Rashidahwazian
01-09-2005, 01:48
من حقيقتش واقعا نمي دونم چه اتفاقي اينجا مي افته ولي يه چيز عجيب ديگه هم كه برام پيش مياد اينه كه من تو انجمن وب و اينترنت ديدم كه با دليل و عدد و ... اثبات كردن كه با dial up نمي توني با سرعت بيش تر از 8 دانلود كني ولي من تقريبا تمام مواقع سرعت دانلودم از 20 يا بيشتر شروع مي شه و كم كم مي رسه به 13 يا 14 و ديگه خيلي كم بشه مي رسه به 8 . :shock:
واقعا نمي دونم چرا .

HamidFULL
03-09-2005, 13:47
Rashidahwazian عزيز اين خوب مشخص هست چون ISP شما به هر User احتمالاً 20K ميده که با اين سرعت ميتونيد دانلود کنيد ولی معمولا بيشتر از 4 کيلو در ثانيه نميدن
مگه از چه نتی استفاده ميکنيد!!!؟

Rashidahwazian
04-09-2005, 03:00
من از اينترنت دانشگاه استفاده مي كنم. (يعني تو خونه از طريق تلفن به دانشگاه وصل مي شم نه اينكه تو دانشگاه وصل مي شم.) البته با يه ISP ديگه هم اين حالت برام پيش اومد كه نمي دونم اسمش رو اينجا بگم يا نه. اگر خواستيد مي گم ...

اين مطلبي كه من تو انجمن وب ديدم تا جايي كه من متوجه شدم نوشته بود باند انتقال اطلاعات Dialup 56K بيشتر از 8 كيلو دانلود رو نمي كشه .