PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چند سوال در مورد هارد دیسک ؟

xmw
24-08-2005, 20:19
ببخشید دوستان چند سوال در مورد هاردیسک داشتم اگه جوابمو بدید ممنون میشم ؟
01. اگه من یه هارد پارتیشن نشده داشته باشم و بخوام اونو رو یه سیستم که یه هارد درایو پارتیشن شده داشته باشته نصب کنم چطور میشه این هارد درایو رو پارتیشن بندی کنم لطفا اول بصورت مستر توضیح بدین بعدش هم بصورت اسلاو ؟
02. سوال دوم اینه که اگه بخوام یه هارد درایو پارتیشن بندی شده که فرضا یه ویندوز اکسپی روش نصبه رو بخوام به سیستمم نصب کنم اون موقع چه حالتی داره منظورم اینه که اگه گیریمو منم یه ویندوز اکسپی داشته باشم اون موقع سیستم میتونه از هر دوتا هارد بوت بشه ؟
03. دوستان اگه این سوالمو هم جواب بدین خیلی ممنون میشم (این سوالمو فقط جهت اینکه اطلاعاتمو ببرم میخوام بپرسم) دوستان هارد درایو حتما باید به IDE 1 نصب بشه و سی دی رام هم تو IDE 2 یا نه میشه جای این دوتا رو با هم عوض کرد یا به تنظیمات مادربورد بستگی داره؟
04. دوستان این سوالم چنان ربطی به سوالات قبلی نداره ولی به هارد دیسک مربوط میشه چون با خودم گفتم اینو هم اینجا بنویسم و از زدن تاپیک اضافی خوداری کنم!دوستان وقتی ما میخوام یه درایو رو پارتیشن بندی کنیم با سه اصطلاح روبرو میشیم :
Primery :که سیستم عاملو باید تو این پارتیشن نصب کنیم .
Logical : که سایر درایوهامون رو به این پارتیشن اختصصاص میدیم .
Extended : که ما آخر سر در نیووردیم به چه درد میخوره ؟اگه بشه توضیح بدین خیلی ممنون میشم .
راستی دوستان مگه این پارتیشن Primery چه فرقی با بقیه داره که باید سیستم عاملو تو اون نصب کنیم ؟(البته اینو هم میدونم که سیستم عاملو میشه تو Logical نصب کرد)

saghy
25-08-2005, 01:29
سلام
براي نصب هارد به برد :
قطعات IDE داراي دو وضعيت ميباشند : MASTER ___ SLAVE كه باز هر كدام نسبت به قرار گيري در هر كانال IDE1,2 تقسيم ميشوند و در كل ما به امكان برقراري ارتباط با چهار رابط IDE ميرسيم: PRIMARY MASTER -- PRIMARY SLAVE --- SECONDRY MASTER -- SECONDRY SLAVE .
حالا براي شناساندن سخت افزاري بايستي جامپرهاي قطعه رابط را تنظيم كنيد به دو حالت : MASTER --- SLAVE و قطعه با توجه به قرار گرفتن در كانال 1 يا 2 IDE شناسايي ID بالا را انجام ميدهد .
البته يك ست آپ ديگر به نام CABLE SELECT نيز هست كه معمولا با برداشتن جامپر خود برد تشخيص رابط اختصاصي خالي را ميدهد .
خب
حالا براي اينكه يك رابط IDE به برد اضافه كنيد بايستي دنبال كانال خالي روي برد بگرديد و همچنين كابل متصل به برد . اگر يكي از كانال هاي اي دي اي شما خالي ميباشد بايستي بوسيله يك كابل ارتباط قطعه را انجام دهيد و اگر هر دو متصل هستند بايستي توسط پورت پين خالي اينكار را انجام دهيد . براي اين منظور بايستي دقت كنيد كه دستگاه متصل شده توسط MASTER --- SLAVE ست شده و براي دستگاه جديد عكس آنرا انجام دهيد . در مورد استفاده از كابل هاي ( معروف به دوربالا) ترتيب قرار گرفتن اول و دوم نيز مهم است چون دستگاه تشخيص ميدهد . پس از تنظيم و شناسايي ست آپ سيستم ميتوانيد از قطعه استفاده كنيد.
براي تنظيم مستر و اسليو به راهنماي پشت قعات مراجعه كنيد.
براي بوت سيستم بايد بگم الان تمامي مادربردها تقريبا داراي تنظيم بوت از روي هاردهاي مختلف هستند . به ست آپ مادربرد رفته و قسمت تنظيمات بوت سيستم را باز كنيد . در بردهاي مختلف نوشتار تنظيمات راه اندازي (بوت ) متفاوت است ولي به طور كلي با چند گزينه روبرو هستيد . اولين ... دومين ... سومين دستگاه بوت شونده و يا سعي در بوت از دستگاهي ديگر . ليست سخت افزاري قابل شناسايي توسط بايوس مقابل هر كدام از انتخابهاي يك تا سه ميباشد . براي كساني كه داراي چند هارد هستند معمولا به گزينه هاي بوت از هارد 0 يا 1 يا 2 برخورد ميكنيم كه هارد PRIMARY MASTER شما 0 و به ترتيب 1 و 2 و 3 ميباشند . شما ميتوانيد به تنظيم در اين قسمت به سيستم خود بگوييد از روي كدام هارد راه اندازي شود . البته چنانچه از نرم افزارهاي بوت چند گانه استفاده ميكنيد ممكن است نرم افزار سيستم عامل هاي فعال روي هاردهاي اضافي را شناسايي كند .
در مورد سوال سوم شما بايد بگم كه فرقي نميكنه كه به كدام وصل باشه در هر صورت شناسايي ميشه ولي تجربه نشان داده كه اوليه بودن براي هارد بوت اصلي بهتر است .
خب براي سوال چهارم بايد معني لغت را بدونيم !
PRIMARY : اصلي ... اوليه ... سرگروه
EXTENDED : گسترش يافته ... تشريح شده
LOGICAL : منطقي ... عددي
خوب حالا براي تقسيم يك هارد به بخش هاي مختلف ابتدا يك بخش اصلي بايد ساخته بشه كه البته ميتوان كل هارد را به يك بخش اصلي قسمت كرد يعني مثلا براي يك هارد 80 يك درايو ساخت كه همه ميشه PRIMARY . در كل اولين درايوي كه شما به هر اندازه حجم روي هارد ميسازيد بخش اوليه يا PRIMARY ميشود . حالا ما با فضايي روبرو هستيم كه معمولا بيشترين فضاي بخش بندي نشده هارد ما را تشكيل ميدهد و براي اينكه سيستم بتواند بخش جديد را درك كند احتياج به يك شاخه اصلي داريم (EXTENDED) كه اين شاخه را به شاخه هاي كوچكتر بخش بندي كرده و آنها را بر روي اين بخش گسترش دهيم و سوار كنيم (LOGICAL).
EXTENDED به خودي خود درايو نيست بلكه كانال تقسيم كننده درايو هاي ديگر ميباشد و بايد درايوهاي LOGICAL بر روي اين شاخه تقسيم شوند كه ميتوان كل فضاي باقي مانده يا حتي قسمتي از فضاي باقي مانده ما باشد . به طور معمول و براي كاربران عادي كه از سيستم عامل فقط ويندوز استفاده ميكنند درايو EXTENDED كل فضاي باقي مانده ميباشد .پس از اختصاص فضا به اين بخش ما ميتوانيم درايوهاي مورد نياز خود را با ظرفيت هاي مختلف بسازيم كه LOGICAL هاي ما ميشوند.
بخش PRIMARY به علت اينكه اولين بخش هارد ما هست داراي سرعت بازخواني و نوشتن بالاتري نسبت به درايوهاي ديگر ميباشد.

xmw
25-08-2005, 10:17
ok
:wink: